De toestand der Belgische vluchtelingen in Frankrijk Een motie voor strenge bestraffing van de ver antwoordelijken voor den oorlog in Frankrijk Het programma der Herdenkings plechtigheden Eiken dag worden er 2500 geëvacueerd Het Duitsch legerbericht Het Italiaansch Legerbericht De heropbouwdienst in Nederland Noord-Ierland moet voor zijn eigen verdediging zorgen De betaling der wedden, pensioenen, steungelden, frontstreeprenten, enz. HET ALGEMEEN NIEUWS DONDERDAG 11 JULI 1*4# tcnaren werd door dien slag bekroond. Welis waar hebben ze dit eerste succes niet kun nen handhaven de leiders gingen in hun inzichten uiteen. Veréénd waren ze machtig geweest. Verdeeld gingen ze aan hun eigen zwakheid ten gronde. Maar wat de Fran- schen later nog mogen gewonnen hebben, door den Guldensporenslag werd Vlaanderen voor altijd aan Frankrijk ontrukt. Niet met luidruchtige lyrische ontboeze mingen willen wij vandaag dit wapenfeit der Vlaamse he gemeentenaren vieren, maar in wijdingsvolle herdenking de gevolgen van den slag op den Groeningerkouter voor ons Gulden spoor, indertijd uit den Groe- ningerbodem opgedolven cn die thans in net Oudheidmuseum te Kortrijk wordt bewaard. volksbestaan overwegen; herdenken wat ons Vlaamsche volk in den loop der eeuwen op het gebied van Kunst en Geest heeft tot stand gebracht. Maar in den loop der eeuwen hebben ook steeds de groote heirbanen het Vlaamsche land doorkruist. Op Vlaanderen's wegen heb ben steeds machtige legers den degen ge kruist. Ook daarvan getuigt de geschiedenis. Doch telkens en telkens weer heeft het Vlaamsche volk de kracht gevonden tot cultureele heropstanding. Bij deze 11 Juli-herdenking 1940 durven wij onze hoop en ons vertrouwen uitspieken in de toekomst. Deze herdenking weze ons een bron, waaruit we de kracht putten om in geestelijke harmonie te arbeiden aan Vlaanderen's toekomst. Te Brussel Donderdagavond te 8 uur in den Vlaam- schen Schouwburg. Programma Dr F. De Pillecyn, redenaar. De heeren Ed. Borgers, tenor, Edw. De Dek ker, bas, aan de Kon. VI. Opera te Antwer pen. De h. Frans Monnoyer, bariton van den Kon. VI. Schouwburg te Gent. De h. Adolf Denis, van den Kon. VI. Schouwburg te Brus sel. Het koor Kust is Kracht Recht door Zee», leiding Adolf Loeckx. Dansgroep K. J. K., leidster Lea Salden. Klein orkest, lei der John Cuppens. Klavierbegeleiding Ro brecht Van Der Spurt. Algemeene leider Adolf Clauwaert. BOND DER OOST-VLAMINGEN TE BRUSSEL Ter gelegenheid van 11 Juliin den namid dag, wandeling in Ter Kameren Bosch, bij eenkomst te 2 u. 30 Marie-Joséplein, (tram 16). 's Avonds. 19 uur, bijwonen van 11 Juli- feest in den VI. Schouwburg. Te Kortrijk Het Davidsfonds herdenkt de Guldenspo renslag op Donderdag 11 Juli met een Plech tige Hoogmis om 9.30 u. in de St Michiel> kerk. Kanselrede doer E. P. Alfonsus O.C.D. Zang door het St Jozefkoor der EE. PP. Kar melieten. Te Mechelen Alhoewel de tijd van voorbereiding zeer kort is geweest, belooft de 11 Juli-viering te Mechelen toch tot een schitterende demon stratie te zullen uitgroeien. Het is de kunst- en cultuurclub Tijl die met de uitwerking van de plannen werd belast. Deze gelukte erin zich het mede-op treden te verzekeren van het Mechelsch Gemengd Koor en van den h. J. Contrijn, die het spreekkoor zal leiden. De leiding van het muziekaal gedeelte wordt door h. De Vreese op zich genomen, waarbij de h. J. De Boeck als solist optreedt. Dit artistiek feest wordt 's avonds uitgevoerd in de stedelijke feestzaal te 7 uur stipt (Frederik van Me- rodestraat). Het programma omvat de doodenhulde die voor 's morgens voorzien was benevens zang, declamatie en orkestwerken van Peter Benoit, Guido Gezelle. August De Boeck, Jef van Hoof. Gaston Feremans. e. a. De toegang tot dit feest is voor eenieder vrij en kosteloos. Ten slotte nog een nieuwtje dat de Mechel- sche schoolgaande jeugd zal verheugen alle scholen hebben vandaag vrijaf, wat veel zal bijdragen tot het feestelijk karakter van de zen 11 Juli-dag. BRUSSEL, 9 Juli. Door het departe ment van Volksgezondheid wordt het volgen de medegedeeld Toestand van de Belgische vluchtelingen die zich ten Noorden ran de Loire en ten Westen van de lijn Touh, Poitiers, Bordeaux, Biarritz (bezet gebied) bevinden Het vervoer wordt gemakkelijker. De repatrieering gaat vlugger en normaler. Het te Parijs, 20, rue de Berri, gevestigd op nemingscentrum heeft van 25 Juni tot 6 Juli meer dan 15.000 vluchtelingen geëvacueerd. Op dit oogenblik evacueert het er ongeveer 2.500 per dag. Op dien voet werden de vluch telingen, die te Parijs en omgeving toekomen, binnen d.c 24 uur geëvacueerd. De meeste vluchtelingen worden per trein gerepatrieerd. De reis iff echter nog lang en lastig. De terugkeer geschiedt vlugger over den weg. doch er is minder gelegenheid tot afreizen. Rustplaatsen zijn. met de medewer king van het. Roode Kruis van België inge richt te Ponlarmé (Senlis), Royc. Péronne. Cambrai, Valenciennes, Avesnes. Beauraing. Rijsel, St Quentin. Mézières. Sommige dezer posten hebben tot 600 vluchtelingen per nacht geherbergd. Daar zij in verwoeste en onher bergzame streken gelegen zijn, bewijzen zij zeer groote diensten. (Belgische geneesheeren en verpleegsters zijn insgelijks gedetacheerd bij de door de Duitsche overheden ingerichte opnemings centra. Toestand van de Belgische vluchtelingen die zich in Frankrijk in het niet bezet gebied bevinden. Het meerendeel der Belgische vluchtelin gen bevindt zich in dat gedeelte van Frank rijk. Daar alle verkeersmiddelen ontbreken kun nen zij nog niet dadelijk gerepatrieerd wor den. De spoorweglijnen zijn vernietigd of staan vol met materiaal. Het verkeer van de vluchtelingen van het Zuiden naar het Noor den is thans verboden. De vluchtelingen mo gen de scheidingslijnen tusschen de twee ge bieden slechts overschrijden met moeilijk te bekomen bijzondere toelatingen. Het aantal Belgen die uit die streek moe ten gerepatrieerd worden, wordt op ongeveer 800,000 geschat. Maar het schijnt dat zich nagenoeg 7,000.000 Fransche vlutl-telingen in diezelfde streek bevinden. Het repair ieerings- probleem omvat al de vluchtelingen. Om de vluchtelingen niet aan ontberingen en ongehoorde moeilijkheden bloot te stellen, moeten zij dus volgens een goed overlegd plan geëvacueerd worden als geregelde vervoer middelen zullen ingericht zijn. Door overhaasting loopt men gevaar de vluchtelingen op te hoopen in centra, waar zij onmogelijk geherbergd en gevoed wor den Iedereen dient dan ook geduld te heb ben en zijn kalmte te bewaren. Al de vluchtelingen worden thans gehol pen en gevoed. Het Roode Kruis is zijnerzijds gemachtigd om bijstand en hulp aan de vluchtelingen in Frankrijk te verleenen. Het heeft inrichtin gen in al de vluchtelingencentra tot stand gebracht. De telling van devluchtelingen gaat vlug van de hand. Alle pogingen wor den gedaan om de vluchtelingen in betrek king met hun families te stellen; doch de post werkt niet. De jongelingen, die. na 10 Mei werden op geroepen om hun haardsteden te verlaten, zijn thans zoo gegroepeerd en beschermd dat zij een normaal en gezond bestaan genieten. Generaal de Selliers de Moranville is er bij zonder mede belast Om hun lot dient nie mand ongerust te zijn. Zij zullen in de mate van het mogelijke het eerst gerepatrieerd worden. Het opnemingscentrum v«n den Heysel, dat samen met het Roode Kruis van België werkt, werd naar het Instituut voor Kun sten en Ambachten, 50, Slachthuizenlaan, overgebracht. Een 2e centrum is ingericht in de Patria-zaal, Broekstraat. Al de vluchtelin gen worden er opgenomen en ontvangen er alle noodige hulp. De vluchtelingen," die te Brussel toekomen, kunnen voor hun vervoer, hulp'en bijstand vinden bij het Werk voor hulpverleening aan de vluchtelingen, 79, Poincarélaan. Dat werk wordt gesubsidieerd door het Departement van Volksgezondheid, dat tot op heden voor de verzending van de noodige mondbehoef ten voor de vluchtelingen gezorgd heeft. Het heeft insgelijks opnemiugscentra in gericht te Quiévrain, Doornik, Bergen, Ant werpen, Gembloux, Namen, Dinant. Hoei, Luik, Verviers. Tamines, Charleroi. Hastière, Philippeville Libramont en Aarlen. Te Maldegem De herdenking van den Guldensporenslag gaat in den Schouwburg door. Donderdag avond, 8 uur, zal het programma allereerst Groote bedrijvigheid van Duitsche onderzeeërs en luchtstrijdkrachten BERLIJN. 9 Juli. Het hoofdkwartier van de Weermacht maakt bekend De Duitsche onderzeeërs hebben den vijand wederom zware verliezen toegebracht. Kapitein-luite nant Hans Gerrit von Stockhausen heeft met a;jn onderzeeër 56,500 bruto reg. ton vijande lijke handelsscheepsruimte tot zinken ge bracht. Een andere onderzeeër heeft den Brit- schen torpedojager Whirlwind en ver schillende gewapende koopvaardijschepen, waaronder een Engelsche marinetank van 11.660 bruto reg. ton. vernietigd. De in het weermachtbericht van den 28 Ju ni opgegeven resultaten van een onderzeeër met het cijfer van 38.000 bruto reg. ton tot zinken gebrachte scheepsruimte werd vol gens mededecling van den teruggekeerden commandant Kapitein-luitenant Knorr op 40.311 bruto reg. ton verhoogd. Snelbooten brachten bij een nieuwen aan val tegen de Engelsche Zuidkust een En- gelsch bewakingsvaartuig tot zinken. In En geland werden havens en opslagplaatsen van benzine door vliegtuigen aangevallen, even als vliegterreinen en oorlogsindustrieën be nevens vlootbasissen. Getroffen en zwaar be schadigd werden de scheepshaven van De- vonpore. benzine opslagplaatsen te Ipswich Canvey-eiland. Thames haven en Tilbury, munitie werkplaatsen te Harwich en de che mische goudindustrie op Billingham, verder in het Kanaal en de Noordzee een kruiser, een torpedojager en vijf koopvaardijschepen. Op een vliegterrein werder meerdere vlieg tuigen vernietigd. Vijandelijke aanvallen van vliegtuigen op den 8 Juli in Holland" en Bel gië bleven zonder resultaat. In den nacht van den 8 op den 9 Jul* veroorzaakten vliegtuig- aanvallen op Noord- en West-Duitschland eenige schade aan woonhuizen en doodden meerdere pe?>jnen. De gezamenlijke verlie zen van den tegenstandc: bedroegen gisteren 11 vliegtuigen. Daarvan werden 6 in lucht gevechten neergeschoten en 5 op den grond vernietigd. Vijf Duitsche vliegtuigen worden vermist behelzen een lied van t Daghet in den Oosten Vaarwel mijn Broeder waarna een korte toespraak. Het programma omvat yerder Strijd- en gelegenheidsliederen, onder meer deze die door 't Daghet in den Oosten voer Radio Brussel gezongen werden. Ten slotte volgt een film. De toegang is kosteloos. In het Kanton Haacht De Vlaamsche Kultuurvereenigingen uit het Haachtsche noodigen alle volksgenooten uit het gewest uit tot het bijwonen der Kan tonale Sporenherdenking op Zondag 14 Juli eerstkomende te 18 uur in de ruime zaal Rio, te Haacht. Dr Filip De Pillecijn zal de her denkingsrede houden. Het programma wordt verder aangevuld met solo-zang, mannenkoor en declamatie. Verder afrollen van de kleur film der Ijzerbedevaart en andere Vlaamsche filmen. Het radiostation van Curmuk vernield ROME, 9 Juli. Het opperbevel van de Weermacht maakt bekend Het aantal der in de laatste dagen aan de grens van Cyrenaiki vernielde vijandelijke pantserauto's beloopt minstens 50. In Oost-Afrika heeft ons luchtwapen vijan delijke posities in de omgeving van Wajir (Kenia) met bommen bestookt en daarbij een munitie-opsiagplaats getroffen. In de omgeving van Turcana (Kenia) wer den eenige Engelsche kleurlingen gevangen genomen. Na een luchtaanval van .onze bombarde mentsvliegtuigen. hebben onze troepen een aanval ondernomen op Curmuk en daarbij het radiostation en opslagplaatsen vernield. Vijandelijke vliegtuigen hebben aanvallen gedaan op Massana, Diredoua en Zula. Daar bij werden twee man gedood en een ge kwetst. Geen materieele schade. Werk voor 50 a 60,000 oud-soldaten AMSTERDAM. 9 Juli. Het blad Te legraaf publiceert bijzonderheden nopens den heropbouw-dienst in Nederland. Vernoemd blad schrijft o. m. dat deze her opbouwdienst vijftig tot zestig duizend man van het vroegere leger aan den arbeid stelt. De Nederlandsche weermacht bestaat van af 15 Juli niet meer. Nu begint de dienst van den heropbouw. Zijne arbeiders en ook bur gers, die niet tot de weermacht behoorden, kunnen als ze daartoe geschikt zijn aan den heropbouw-dienst deelnemen. De dienst staat in het teeken der spa de nochtans blijven vele verordeningen van militaire tucht in voege. De in dezen dienst werkzame oud-soldaten ontvangen hunne vroegere soldij. A1& besluit merkt het blad op dat de heropbouw-dienst een werk verricht dat vruchten zal afwerpen en be hept is met het ideaal en het praktische doel de Hoilandsche jeugd van den demoralisee renden invloed der werkloosheid te vrijwaren en van de volkswelvaart te verhoogen door het uitvoeren van praktisch werk in het al gemeene belang. LONDEN, 8 Juli. (Belga). Lord Craiga- von verklaarde, na zijn terugkeer te Belfast, aangaande de regeling van het Iërsche vraag stuk, dat Noord Ierland al zijn krachten voor zijn eigen verdediging moet inspannen. De Secretaris-generaal van het Ministerie van Financiën deelt mede Na een noodzakelijke nadere toelichting die iedereen zal begrijpen 1. Worden de wedden van het Rijksperso neel naar het volle bedrag uitbetaald, d.w.z. op 105 pet. van de weddeschaalbedragen of m.a.w. juist op dezelfde wijze waarop bedoel de wedden voor de maand Mei vereffend werden. 2. Worden de anciënniteits- en weduwen- en weezenpensioenen alsook invaliditeitspen sioenen van den oorlog 1914-1918 eveneens op denzelfden grondslag betaald. 3. Wordt de vereffening van de ouderdoms pensioenen geschorst daar zij lager zijn dan de steun vastgesteld bij het door de bevoeg de secretariss-generaal genomen besluit van 29 Juni 1940 (Staatsblad van 30 Juni 1940). De belanghebbenden ervan zullen den gewo nen steun innen. 4. Zal de tusschen komst van den Staat in de pensioenen van de mijnwerkers van 1 Au gustus af hernomen worden. Al de krachten zullen ingespannen worden om zoohaast mo gelijk de vereffening van de achterstallige bedragen te verzekeren. 5. Er werd ten onrechte aangekondigd dat de betaling van de rente voor frontstrepen en voor nationale eereteekens geschorst zou zijn Die uitkeeringen, die per kwartaal ver- .effend worden zullen, voor het 3de kwartaal 1940, in den loop van de maand Augustus a.s. betaald worden. 6. Zullen de gezinnen van de gemobiliseer- den. waarvan het hoofd, om de eene of an dere reden, nog afwezig is, den gewonen steun genieten alsof het gezinshoofd aanwe zig was. 7. Zu.len de officieren en d'e bezoldigden van het leger, hun gezinnen indien zij ge vangen genomen of om 't even welke reden afwezig zijn, een degelijken steun ontvan gen. waarvan het bedrag binnenkort zaT wor den vastgesteld. 8. In nauwe samenwerking met den Com missaris-generaal voor den wederopbouw van het land, zoeken de diensten van net Minis terie van Financiën eenvoudige en practische modaliteiten met het oog op de regeling van de onmiddellijk herstelbare oorlogsschade. De eerste uitvoeringsmaatregelen zullen wel dra getroffen worden. 9. Alle sociale en meusehlievende werken die Staatssubsidiën ontvingen zullen in ae toekomst verder gesteund worden in ce volle mate waarin hun huitige activiteit, aan de omstandigheden aa-£öp\st zulks rechtvaar digt. 10. De groote administraties die tot het departement van Financiën behooren werden den laatsten tijd zwaar beproefd. Heden is alles terug in orde hersteld. Over het heéle land werken de ontvangstkantoren, de con troles en inspecties ongeveer normaal. 11. De krachtens de bestaande wetten ver schuldigde belastingen moeten verder regel matig uitbetaald worden. De Belgische ad- mm istratie zou de zware financieele lasten die op haar rusten niet kunnen dragen indien de burgers aan hun belastingplicht te kort kwamen. Alle maatregelen zijn getroffen met het- oog op de normale uitvoering der finan cieele wetten en de billijke inning van de be lastingen. 12. De wederopbouw van ftei iana zal offers eischen waaraan niemand zich mag pogen te onttrekken. De geleidelijke herneming van de economiscne bedrijvigheid zal die offers voor allen draaglijker maken. België moet leven. 13. Binnen kort zal in het Ministerie van Financiën een informatiebureau ingericht worden ten einde zoowel de belanghebben den die inlichtingen verlangen, als de ambte naren tot wie het publiek zich dikwijls ten onrechte en dus zonder resultasr. richt, tijd verlies te Desparen. 14. De Secretaris-generaal van het Minis terie van Financiën koester», de vaste hoop dat iedereen zal pogen hem de vervulling van zijn taak te vergemakkelijken. Alle bur gers, alle instellingen zullen bij hem en bij zijn diensten steeds bereidwillig ontvangen worden. Aangenomen door een groote groep Fransche parlementairen BERN. 9 Juli (Belga). Te Vichy is op Maandag een groote groep Fransche parle mentairen bijeengekomen. Op voorstel van volksvertegenwoordiger Texier Vignancourt heeft de vergadering eenparig een motie aan genomen. waarin de regeering verzocht wordt dadelijk een onderzoek in te stellen over de militaire tn burgerlijke verantwoordelijkhe den voor het ontstaan en het voortzetten van den oorlog, voor de ontoereikendheid van de Fransche verdedigingsmiddelen, alsmede voor de gebrekkige leiding der operaties. In de motie werd ook aan de regeering gevraagd voor een rechtvaardige bestraffing te zorgen. Daarna sprak Laval De ramp, zoo zegae hij. waarin zij, die voor den oorlog verant woordelijk zijn. ons gestort hebben, maakt het ons tot een heiligen plicht eerst en vooral het bestuur van Frankrijk te verzekeren. Wij verzoeken dan ook het parlement ons daartoe de middelen te verschaffen en eenparig het vertrouwen in Maarschalk Pétain te stem men

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 2