De Fransch- Engelsche spanning Het Engeisch antwoord op het Japansch protest Het incident te Shanghai neemt een ernstige wending Waar staan we met den kweek van het Angora konijn? Nog de overval op de Fransche vloot Het slagschip Hood meermaals getroffen Weer vliegtuigen boven Gibraltar De Kerillis als vertegen woordiger van De Gaulle te Ottawa Een Britsch voorstel om Syrië te verdeelen De Engelsche admiraal Domville geïnterneerd Het Iersch vraagstuk wordt met den dag spannender Incident tijdens de rede van Arita te Tokio De Bank van Frankrijk te Clermont-Ferrand Op nieuwe banen HET ALGEMEEN NIEUWS DONDERDAG 11 JULI 1940 Havas neemt stelling tegen den uitleg van Churchill BERN, 9 Juli. (Belga). Het Fransch of ficieel Persagentschap Havas neemt als volgt stelling tegenover de poging van Churchill en van den Britschen Minister van Propaganda, om de aanvallen' op de Fransche vloot te rechtvaardigen. De Fransche regcering was besloten geen wapenstilstand te sluiten indien het vraag stuk der Vloot niet kon geregeld worden op bevredigende wijze, d.w.z., indien de Fran sche Vloot door Duitschland in gebruik ge steld zou worden. De Wapenstilstand voorzag dat de Vloot in havens van het niet bezette gebied zou worden ondergebracht, ontwapend en bovendien door Fransche bemanningen bewaakt. De Engelschen verlangden dat de vloot naar Engelsche havens zou overge bracht worden. De Fransche schepen, die zich na het af sluiten van den Wapenstilstand in Engeland bevonden .werden echter als vijanden be handeld en moesten door hun officieren en bemanningen worden verlaten. Dit feit be wijst dat Engeland zich van de Fransche vloot "Wilde meester maken. Had Frankrijk toegegeven aan den druk van Engeland, dan zou het aan een gegeven woord tekort zijn gekomen en een der voornaamste bepalingen van den Wapenstilstand hebben geschonden. De vloot bij Oran moest ook worden ont wapend; de vuren waren gedoofd, een deel der bemanning was aan wal. De munitie werd juist ontscheept, een gedeelte van de sluitstukken der kanonnen was reeds verwij derd. De Marine was dus werkelijk bezig de ze schepen onbruikbaar te maken en bood dus aan Engeland de garantie, die het be weerde te verlangen. En toch hebben de En gelschen een vloot in dergelijken toestand, tegen alle regels der militaire eer in, aange vallen. Zij hebben matrozen, die zich niet konden verdedigen, vermoord. Deze eerste moordaanslag volstond niet, Engelschen hebben het stuiptrekkend slacht offer nogmaals aangevallen en met machine geweren de matrozen in de reddingsbooten beschoten. Terecht heeft een Amerikaansch blad van een moord met voorbedachtheid, eèn Caïns- daad. gesproken- BERN, 9 Juli (Belga). Volgens een Ha- vasbericht uit Algiers wordt officieel mede gedeeld, dat bij den overval op de Fransche vloot te Oran, Fransche jachtvliegtuigen en kustbatterijen twee Britsche vliegtuigen neer geschoten hebben. Het slagschip Hood werd meermaals getroffen en twee Engelsche destroyers werden zoo zwaar beschadigd, dat zij waarschijnlijk zonken. MADRID, 9 Juli. Boven Gibraltar ver schenen lieden herhaaldelijk vliegtuigen. De Engelsche luchtdoelartillerie opende het vuur. Bommen werden niet geworpen. BOSTON, 9 Juli (Belga). Men verneemt uit betrouwbare bron uit Ottawa, dat de Fransche journalist Henri de Kerillis, die om zijn oorlogszuchtig geschrijf reeds in vredes tijd bekend stond en tegen wie thans door de huidige Fransche regeering een aanhou dingsmandaat uitgevaardigd werd, als verte genwoordiger van generaal De Gaulle te Ot tawa aangekomen is. Na besprekingen met le den der Kanadeesche regeering zou hij zich naar Washington begeven. Tijdens zijn on derhoud met leden van de pers droeg hij nog altijd het uniform van kommandant der Fransche luchtmacht. Tusschen Turkije en Irak ROME, 9 Juli. De Popoio di Roma publiceert een uitvoerig en sensationeel be richt omtrent een Britsch voorstel aan Tur kije en aan Irak om Syrië te verdeelen. Het Foreign Office zou een diplomatieke actie in dezen zin ingezet hebben te Ankara, te Bagdad en zelfs te Moskou, en dit onder voorwendsel dat de huidige toestand in Syrië zich licht in het nadeel der belangen van Turkije. Arabië en Rusland zou kunnen ont wikkelen. Het Britsche plan voorziet ten eerste dat het grootste deel van Syrië aan Irak zou toegekend worden, dit om Arabische aspira ties te vervullen. Irak bekomt verder een waarborg van Lon den en van Kairo tegen iedere oppositie van wege Koning Ibn Saud, die wellicht met be doelde verdeeling niet zou akkoord gaan. Daartegenover moet Irak afstand doen van eenige groote gebieden door Kurden bewoond en van declen van het petroleumgebied van Mossoel ten gunste van Turkije. Irak verleent verder aan Engeland het recht 300.000 Engelsche soldaten uit Indië en de Dominions in de ha^ven Basro op de Per zische golf te ontschepen en via Irak nr>? Syrië te zenden. Ten tweede bekomt Turkije enxele gebie den in Noord-Syrië, o.m. het gebied van Alep po, alsook een deel van#het hierboven be doelde deel van Mossoel. Ten derde bekomt Engeland voor den duur van den oorlog het recht de havens, vlieg- pleinen en strategische punten in Syrië en de petroleumhavens van Tripolis te bezetten. Zij zouden ook voorloopig Alepno bezetten, om den regelmatigen dienst der Bagdadbaan ln het Syrische gedeelte te verzekeren en de verbinding tusschen den Indischen Oceaan en de Middellandsche Zee en met Anatolië in stand te houden. Popoio di Roma besluit met de verze kering dat de Turksohe minister van Buiten- landsche Zaken en President Ismed Snoenoe het Britsche aanbod, dat te Ankara in tegen woordigheid van Nuri-Said-Bei, minister van Buitenlandsche zaken van Irak gedaan werd, van de hand wezen. LONDEN, 8 Juli. Reuter meldt dat, ten gevolge van de getroffen maatregelen voor de Nationale verdediging, admiraal Sir Barry Domville en zijn gemalin Lady Domville, ge ïnterneerd werden. Domville was voorzitter van de organisatie «Link» die in het jaar 1937 gesticht werd om de verstandhouding tusschen het Britsche- en Duitsche volk te bevorderen. STOCKHOLM, 9 Juli. (Belga). Het blad Nya Daglicht Allehanda meldt uit Lon den, dat het Iersch probleem met den dag spannender wordt. Men gelooft dat de Valera naar Londen zal gaan. Van Iersche zijde eischt men dat een sterk inlandsch Iersch leger zou worden opgericht zonder Engelsche inmenging, maar met inlijving der Ieren die bij de Engelsche troepen zijn ingedeeld. Om het feit te bemantelen dat Engelsche troepen Ierland zouden bezetten, heeft men in Lon den een plan opgemaakt Katholieke troe pen in Noord Ierland te legeren, dit vooral met het oog op de openbare meening in de Vereenigde Staten. Noord Ierland (Ulster) is, zoo zegt men, echter vastbesloten niet neu traal tc blijven. Wenscht U meubelen, huisraad of an dere voorwerpen te koopen of te verkoo- pen Plaats dan een kleine annonce in Het Algemeen Nieuws Dit kost U 6 fr. per plaatsing. BAO DAI, de jonge Keizer van Annam, van wien we gisteren meldden dat hij vermoord werd. Japan niet tevreden daarover TOKIO, 9 Juli (Belga). Thans wordt officieel het Engeisch antwoord op het Ja pansch protest over den goederen- en wapen handel langs Burma en Hong-Kong naar Tsjoeng-King gepubliceerd. Het werd van daag door Ambassadeur Craigie aan den Minister van Buitenlandsche Zaken overhan digd. In het Engeisch antwoord wordt gezegd dat Engeland den uitvoer van oorlogsmate riaal naar Tsjoen-üing verboden heeft en bij gevolg de eischen der Japansche regeering heeft ingewilligd. Wat Burma betreft, gaat het vooral om produkten uit Burma en Indië, het is dus zeer moeilijk dezen normalen han del te verbieden. Anderzijds bedraagt de uit voer van Burma en Cina, gezien het zware regenseizoen, slechts één tiende van zijn vroegeren omvang. Daarop heeft Minister Arita zijn verwon dering over het Engeisch antwoord uitge drukt en aan Craigie medegedeeld dat Lon den de zaak nogmaals zou moeten overwe gen. Graigie heeft beloofd de nieuwe voor stellen van Arita aan Londen te zulten over maken. SCHERPE REACTIE IN DE JAPANSCHE PERS TOKIO, 9 Juli (Belga). Het afwijzend antwoord van Engeland op de Japansche protesten tegen het vervoer van goederen en wapenen over Burma, heeft in de politieke kringen aihier groot opzien gebaard. De redenen, welke Londen heeft opge geven, worden door Japan als onvoldoende aanzien. Het blad Tokio Asahi Shimbun stipt aan dat Engeland blijkbaar tracht zijn prestige, dat in Europa een schok heeft gekregen, door een uitdagende houding tegenover Ja pan te hersteilen. Bovendien bewijst de Britsche houding dat Londen in overeen komst met Amerika handelt. De Hochi Shimbun verwacht krachtige maatregelen tegen de aanmatiging van Engeland. Het blad meldt dat de noodige maatregelen reeds door de weermacht voor bereid worden. De Kokumin Shimbun stelt vast dat de houding van Londen in geheel Japan ver wondering heeft gebaard. Londen heeft dui delijk laten verstaan dat het niet van plan is zijn steun aan Tsjang-Kai-Shek te ont zeggen. Daardoor heeft Londen duidelijk zijn Japansch-vijandelijke houding laten blijken. Tevens oefent het blad ook kritiek uit op de buitenlandsche politiek van Arita. Deze heeft moeilijkheden met Amerika en met Enge land willen vermijden en heeft een engere samenwerking van Amerika en Engeland te weeggebracht. Daar de Engelsche politiek van uitstel bekend is, moet Tokio een nieuw antwoord binnen een vastgestelden tijd van Londen eischen. Scherp protest1 der Japansche overheden S HANG AI, 8 Juli. (Belga). Het incident, waarbij Amerikaansche Marine-soldaten zes tien JaparfSche gendarmen arresteerden, neemt een ernstige wending. Aan Japansche zijn is vastgesteld dat de Japansche gendar men door de Amerikaansche soldaten met geweerkolven en vuistslagen zoo deerlijk mis handeld werden, dat geneeskundige hulp in geroepen moest worden. De Japansche over heden hebben bij de Amerikaansche overhe den scherp protest aangeteekend en hun eischen voorbehouden, zooals de woordvoer der der Japansche militaire overheid ver klaarde, voelt het Japansche leger zich in zijn eer zwaar beleedigd. Dat weegt des te zwaarder, daar de Japansche gendarmen na het incident nog vijf lange uren gevangen gehouden werden en de Japansche militaire overheid niet verwittigd werd. TOKIO, 9 Juli (Belga) Over het inci dent tijdens de redevoering die Arita, minis ter van Buitenlandsche Zaken, gisteren uit sprak ter gelegenheid van het begin van den veldtocht in China, bericht het blad Ko kumin Arita heeft o.a. verklaard, dat de Japansche diplomatie en politiek er naar streven, Het Chineesch vraagstuk op te lossen en zich bezig te houden met het inrichten van een nieuwe orde in Oost-Azië. Het blad meldt verder dat Arita tijdens de ze toespraak meermaals onderbroken werd door geroep vanwege de nationalistische par tij. Een Japanner trachtte daarbij tot den lessenaar van den redenaar te geraken. De radio uitzending van deze redevoering moest worden geschorst. Zondag 7 Juli 1940 kwam te Londerzeel de afdeeling Klein Brabant, aangesloten bij de Angora-club van België, in algemeene verga dering bijeen. Twee-en-zeventig aanwezigen hadden er aan gehouden deze belangrijke vergadering, onder het eere-voorzitterschap van burggraaf André de Spoel bergh bij te wonen. Door den heer voorzitter Achiel De Bocck werd de vergadering geopend met een vurige verwelkoming aan al de aanwezigen. Oqlc de twee gemobiliseerde bestuursleden hérren Jan Callaerts, van Kapellen-op-den-Bosch, onder-voorzitter en August Geeroms, van Londerzeel, penningmeester, werden bijzonder verwelkomd. Deze twee ijverige bestuursleden zijn vastbesloten uit al hun krachten te wer ken ter bevordering en bloei van den Angora- kweek in de streek en last not least de heer De Groof, algemeen schrijver der Angora club van België, die al zijn krachten ten dienste stelt van den Angora-kweek. Hoe is de huidige toestand Vervolgens werd het woord verleend aan den h. De Groof, die een uiteenzetting gaf van den huidigen toestand van den Angora- kweek hier ten onzent. Spreker stelde iedereen gerust en zegde dat de wolverkoop normaal zal voortgaan. De prijzen van de wol die voor het uitbreken van den oorlog vastgesteld waren, zullen gehandhaafd blijven, zegge 300 fr. p. kg. voor le keus 225 fr. p. kg. voor 2e keus en 40 fr. p. kg. voor 3e keus. Eveneens heeft de A. C. B. toelating gekre gen van de Duitsche overheid de wol te leveren aan Belgische spinnerijen. Moest echter de A.C.B. verplicht worden hare wol aan de Duitsche nijverheid te leve ren, zou dit nog in het voordeel der kweekers uitvallen. Immers, in Duitschland betaalt men voor deze producten de volgende prijzen aan de schoonste voorwaarden Ie keuze, haren van 6 cm. en meer 350 fr. het kgr.; 2e keuze, haren van 2 of 3 tot 5 cm. 250 fr. het kgr. 3e keuze, haren vallende buiten de bovenge noemde categorieën 140 fr. het kg. 4e keuze deze keuze is het vilt en wordt nogeens in verschillende categoriën on derverdeeld. waarvan de prijs, volgens de categorie dan gaat van 50 tot 100 fr. Spreker gaat nu over tot de behandeling van de prijzen van de jonge konijnen. Hij heeft het vooreerst over prijsstijging die al gemeen is waar te nemen bij de andere vleeschkonijnensoortendieren die, gezien hun eenzijdige productie, minder waarde hebben dan de angora's die èn vleeschkonijn èn wolvoort breng er zijn. Toen in 1937 door spreker het angora-ko nijn in België werd ingevoerd, betaalde men in Frankrijk 30, 40 tot 50 fr. stuk voor 'n jong diertje. Spreker echter had samen met zijn medewerkers den verkoopprijs per dier tje vastgesteld op 15 fr., prijs die totnogtoe werd gehandhaafd. Men wilde ieder staats burger in de mogelijkheid stellen zich zulke dieren aan te schaffen. Hij is geen voorstan der van de stijging der prijzen van de Ango ra-konijnen. In dit nieuw leven, zegt spreker, dat nu voor ons allen begint, moeten wij een voor beeld geven van solidariteit. Het aangeven der jonge konijnen, herin nert spreker, moet gedaan werden ten laatste. 3 dagen na de geboorte. Wie eet er konijnenvleesch Het zal waarschijnlijk niemand ontgaan dat in de huidige omstandigheden, meer dan ooit konijnenvleesch zal verbruikt worden. Reeds hooger zegden we-trouwens dat de prijzen van de vleeschkonijnen zoo merke lijk waren gestegen. Daarom spoort de h. Do Groof de angora-kweekers aan, nevens de angora's ook andere vleeschkonijnen te kwee- ken hij geeft de voorkeur aan de Brandncus (Ruskonijn), witte van Beveren en witte van Dendermonde. Deze konijnen zouden om hun vleesch en hun goede kwaliteit van vellen, veel voordeel kunnen opleveren aan de kwee kers. Dus een goede bijverdienste voor de kweekers en een .geruststelling voor de men- schen uit de stad, die met leede oogen de toekomst tegemoet zien. Deze uiterst belangrijke uiteenzetting voor de angora-kweekers, werd langdurig toege juicht. MADRID, 9 Juli. Het Staatsblad bevat heden een verordening die Clermont-Ferrand als voorloopigen zetel der Banque de France verklaart. Aan deze interessante regels hebben we wellicht niet veel meer toe te voegen. De konijnenkweek is door den doorsnee- kweeker in ons land lang niet verzorgd ge weest. Hoeveel bedrijven trof men er nu nog met gansch raslooze konijnen aan, met logi scherwijze minderwaardige vellen. In 1937 werd m ons land het angora-konijn uit Frankrijk ingevoerd en verdeeld bij en kele kweekers. Thans zijn we vier jaren later en we heb ben kunnen vaststellen met welke reuzen schreden deze kweek is vooruitgegaan, dank zij vooral aan de doordrijvendheid van enkele vooraanstaande kweekers. De konijnenkweek werd met het invoeren van het angorakonijn op nieuwe wegen gebracht. Op vele plaatsen werden de raslooze dieren vervangen door prachtexemplaren angora's. De angora kweek vormt een uiterst loonen- de verdienste voor den kweekei G. G. Indien U werk zoekt, plaats dan een kleine annonce in Het Algemeen Nieuws Dit kost U 6 ti. per plaatsing.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 4