HET LEVEN TE WETTEREN te m Heeft Engeland plannen om de Fransche kolo niën te rooven? fr «ii*f i De Engelsche bevolking verkeert in de grootste onrust Na den slag in Vlaande ren waren er slechts 3 Engelsche jagers-eska ders in Frankrijk 6 De spoorwagen van Compiègne te Berlijn aangekomen Vluchtelingen uit Malta en Casablanca komen te Lissabon aan Een eerste lijst van Italiaansche gesneuvelden Von Ribbentrop ontvangt den Japanschen gezant De Richelieu door de Engelschen aangevallen De huidige zorgen van een nijverheids gemeente ü8 Het Fransch Gezantschap te Londen teruggeroepen Duitsche soldaten mogen door Zweden reizen Nog geen spraak van Ameri- kaansche inmenging BERLIJN, 9 Juli. Het Agentschap Reu ter had een bericht uit Santiago medege deeld, waarin werd gezegd dat de stemming op de Caraïbische eilanden zeer Engelsch- gezind was. Men zou daar verwonderd ge weest zijn over de houding van Frankrijk en geneigd zijn Generaal De Gaulle te steu nen. Deze over de heele wereld verspreide Britsche informatie, moet blijkbaar, zoo schrijft de Diplomatisch-Politische Korres- poiidenz, dienen tot voorbereiding van de Engelsche plannen om, na eerst door verra derlijke overvallen de Fransche macht ter zee te hebben vernietigd, zoo mogelijk zon der gevaar de koloniën van den vroegeren bondgenoot te rooveh. Zeer eigenaardig, zoo stelt de Korrespon- denz verder vast, is hierbij de houding van de landen, die tot nog toe belang stelden in het behoud van den vrede op de Caraïbi sche eilanden. Op 18 Juni hadden de Ver- eenigde Staten duidelijk verklaard dat een wijziging in de machtsverhoudingen op het Westelijk halfrond tusschen twee niet- Amerikaansche staten, een aangelegenheid was, die de Amerikaansche Staten in hun geheel en de Vereen igde Staten in het bij zonder niet onverschillig kon laten. Er werd dus in ieder geval een actief ingrijpen in het vooruitzicht gesteld. Deze verklaring kwam op een oogenblik, waarop de mogelijkheid van een geschil tus schen Frankrijk en Engeland over het bezit van grondgebied in Amerika nog niet ver moed werd. Thans is de toestand aldaar ver scherpt en toch is er van een ingrijpen van wege de regeering van Washington nog geen spraak. Men bepaalt er zich bij de gebeurte nissen na te gaan, andere maatregelen wor den nochtans, aldus beweert men, niet in het vooruitzicht gesteld. Steeds opnieuw, zoo besluit de Korrespon- denz, ziet men dat reacties, ook van de zijde van Washington, anders uitvallen dan in duidelijke plechtige verklaringen was aan gekondigd. Een dergelijke toestand brengt mede dat voortaan iedere verklaring, hoe ondubbelzinnig ook, haar beteekenis en daar door ook haar gezag dreigt te verliezen, vooral in die gevallen, waarin het strikt vasthouden aan beginselen de eenige waar borg is, dat eerbiediging naar alle zijden van een standpunt kan verkregen worden. HET ALGEMEEN NIEUWS DONDERDAG 11 JULI 1940 BERLIJN, 8 Juli. De historische spoorwa gen is uit Compiègne in de hoofdstad aange komen. Hij werd voorloopig in het goederen station van Anhalt geplaatst. 4Q» LISSABON, 9 Juli (Belga). Met het motorschip Nereida kwamen hier vluchte lingen uit Malta en Casablanca aan waaron der de Zwitsersche financier Ehrard Oester- re ich. Het zeilschip Santa Irene had voorna melijk Portugeesche vluchtelingen uir. Casa blanca aan boord. ROME, 9 Juli (Belga). Het hoofdkwar tier der Italiaarsche legers publiceert een eerste lijst der gesneuvelden der divisies wel ke, aan de krijgsverrichtingen in de Alpen en Italiaansch Afrika deelnamen. Deze eerste lijst bevat de namen van 818 dooden, waar van 775 op het lront der Alpen en in Libye sneuvelden, de anderen in Italiaansch Afri ka. Het aantal gewonden bedraagt 2.982 en dat der vermisten 315. BERLIJN, 9 Juli (Belga). De h. Von Ribbentrop, Minister van Buitenlandsche Za ken, ontving Maandagmiddag den h. Sato, gewezen Minister van Buitenlandsche Zaken van Japan, die tijdelijk te Berlijn vertoeft en den h. lïawai, gezant van Japan te Ber lijn. In den ïoop van een namiddag ontving de h. von Ribbentrop de onlangs te Berlijn aan gestelde buitenlandsche diplomatieke verte genwoordigers, namelijk de hh. Tobias Bar ros (Chilri, Alexandre Romalo (Roemenië) en Toivo Mikael Kivimaeki (Finland). LONDEN. 9 Juli (Belga). Reuter meldt, dat de Britsche vloot op den morgen van 8 Juli hare operaties tegen de eenheden der [Fransche vloot doorgezet heeft. De actie, (was gericht tegen het Fransche pantserschip Richelieu» (35 000 T.). Reuter verklaart i dat zij met sukses bekroond werd. Het is stil in Wetteren, op dien Zondagmor gen, dat wij aan het gemeentehuis staan. De menschen gaan ter kerke, loopen na af loop van de mis een café binnen of blijven staan in groepjes en bespreken hun dage- lijksche belevenissen. Een vreedzaam beeld van het leven in de kleine stad, waar zich zelden schokkende gebeurtenissen voordoen. Het ziet er uiterlijk niet anders uit dan zoo als het altijd geweest is. Wanneer men zich echter wat nader met het gemeenteleven inlaat, dan merkt men dat de uiterlijke rust als een sluier gespreid ligt over de zor gen van de kleine gemeenschap. Uiteraard blijft een periode, zooals wij thans beleven en waarin een hervatting en kind, berexend per week. Thans is een nieu we regeling getroffen, waarbij Wetteren in de tweede reeks van 's lands behoeftigentarief stelsel wordt ingedeeld en dat een toelage van 8 fr. 25 voor het hoofd en 7 fr. 50 voor de vrouw voorziet- Een vierde komt ten laste van de gemeente, drie vierde ten laste van den dienst voor arbeidsbemiddeling. Uiteraard kan het leven eerst weer in ge wone banen geleid worden indien de nijver heid opnieuw op volle toeren kan draaien. Naar de gemeentesecretaris ons in het onder houd te kennen gaf, wordt er van de zijde dei- fabrikanten alles in het werk gesteld de be drijven weer in gang te brengen. Het gebrek aan grondstoffen en kolen vormen eéhter f,jfar-*- jc rSPst Het gemeentehuis te Wetteren. heroriënteering van het economische leven gebeuren moet, niet zonder moeilijkheden. Zij gelden zonder uitzondering voor allen, doch voor steden met een uitgesproken nij verheidskarakter gelden zij zonder twijfel. Wetteren kan o.i. wel als een typisch voor beeld gelden van. de zorgen welke thans op plaatsen als deze drukken. Vier takken van arbeid In de stedelijke bedrijvigheid van Wetteren zijn in het labyrinth van fabrieken, werk plaatsen en kweekerijen vier arbeidstakken duidelijk te onderscheiden 1) Munitiefabriek; 2) Textielfabrieken; 3) Breigoedfabrieken; 4) Boomkweekerijen. Men heeft er dan ook nog een schoenfa briek, eenige corset fa brieken, een leerlooie rij en een ploegfabriek, hetgeen het totaal van het aeii^ni werk vond, op ruim drie duizend bracht. Een ander, en kleiner deel van de bevol king, die achttien duizend zielen groot is, was werkzaam in Gent. In normale tijden beliep het aantal volle dige werkloozen een aantal dat rond de acht honderd schommelde, in welk cijfer slechts veertig vrouwen begrepen waren. Wetteren heeft echter ook jaren gehad dat het aantal aanmerkelijk hooger was; in 1932 b.v. gingen niet minder dan 2.600 van de 3.000 leden der werkloozenkas om steun. In de laatste jaren had de situatie, voor namelijk in de textielnijverheid, zich tame lijk gunstig gewijzigd. Kort voor het uitbre ken van den oorlog mocht men zelfs van een opleving gewagen. Ofschoon de kom van de gemeente vrijwel gespaard is geoleven, hebben de oorlogsdagen toch schade aan het gemeentelijk leven be rokkend tengevolge van de beschadiging der fabrieken in de wijken Kwatrecht en Over- beke. Dit is het geval met de textielfabriek Beemaerts, waar gewoonlijk een vier honderd man te werk gesteld werden en waar cr op het oogenblik slechts honderd bezig kunnen zijn. Een leerlooierij en een ploegfabriek zijn bepaald onbruikbaar geworden. Aanpassing Daarnaast is van de boomkweekerijen, die hun producten afzetten in Frankrijk, Enge land en voor een deel in Nederland, het ge bied thans afgesneden. De eigenaars hebben zich reeds gedeeltelijk aan den nieuwen toe stand aangepast, door in de plaats van op den boomkweek, zich toe te leggen op het uitzaaien en bouwen van groenten. Samengevat is het aantal werklieden, dat door deze omstandigheden wrerkloos werd, gestegen tot 2600. Slechts 400 zijn in eigen gemeente werkzaam kunnen blijven. Waar ook een groot deel van hen. die in Gent ar beid vonden, thans verplicht zijn den ge meentesteun in te roepen, behoeft het cijfer van 3000 gezinnen, die als behoeftig staan ingeschreven, geen verwondering te baren. De steun aan de behoeftigen Dc steun aan de behoeftigen vormde aan vankelijk een probleem dat men door bemid deling van het z.g. consortium der banken meende te kunnen oplossen met het volgend tarief 6 fr. voor het hoofd, 4 fr. voor de vrouw, 2 fr. voor het kind, berekend per dag. De toelage bleek echter niet aan de be hoeften te kunnen voorzien. Er werd toen het volgend tarief toegepast35 fr. voor het hoofd, 25 fr. voor de vrouw en 15 fr. voor het problemen, die niet kunnen opgelost worden indien het afzetgebied niet ruimer wordt. In afwachting van de ontwikkeling van den toestand tracht de gemeente de behoef tige werklieden aan het werk te zetten. Slechts een klein aantal van het totaal kan zij gebruiken voor plaatselijke werken, als het schoonmaken van grachten, plaveien der straten enz. Er is niet voldoende arbeid om allen werk te verschaffen. Een nuttig werk werd reeds verricht met het bouwen van een noodbrug, waaruit de gemeente een opbrengst haalt van fr. 0.25 per "voorbij gan ger. In dit vluchtig en ergo onvolledig over zicht is de toestand van een nijverheidsge meente geschetst. Men is zich bewust in een overgangsperiode te vérkeeren en heeft vertrouwen dat spoedig de wegen zullen aangegeven worden welke betreden moeten worden om tot herstel te kunnen komen. J. V. Verbod om naar buitenlandsche radiozenders te luisteren STOCKHOLM. 9 Juli (Belga). Tijdens het jongste week-einde is de Engelsche be reiking meermaals door alaun-meldingen in de grootste onrust gebracht. Nu verneemt men dat benevens alle kaarten, Baedeker en Cook-reisgidsen. thans ook alle school-atlas- sen in beslag zouden genomen worden, zelfs de aankoop en verkoop van kaarten op klei nere schaal zijn verboden en worden ge straft. Nog grootere onrust veroorzaakte het verbod naar buitenlandsche radiozenders te luisteren. Nog. onlangs had het Britsch In- lichtings-ministerie verklaard dat ieder vrije Engelschman zonder gevaar naar pe uitzen dingen in de Engelsche taal van Hamburg en Bremen kon luisteren. Zooals het blad Allehanda uit Londen meldt, werden reeds meerdere personen tot groote gevangenis straffen veroordeeld, om naar Duitsche ra dio-uitzendingen geluisterd te hebben. Verder bericht de Neivs Chronicle dat men zich spoedig mag verwachten aan de op- eisching van de geheele mannelijke bevol king van Engeland ter verdediging van het land. Die arbeidskrachten zullen voor het aanleggen van loopgraven en verdedigings werken gebruikt worden, daar de troepen, welke tot hiertoe dezen arbeid verrichtten, thans voor zuiver militaire doeleinden moe ten aangewend worden. Hoever men daarmede reeds gevorderd is, begrijpt men uit een bericht uit Londen aan het blad Aflenbladet. volgens hetwelk reeds duizenden Londensche burgers voor het aan leggen van loopgraven aangeworven werden. In de straten van Londen hoopen zich mas sa's menschen op die met spaden en bijlen uitgerust zijn. Verder heeft de regeering talrijke autobussen in beslag genomen om de burgers ter plaats te brengen. Ook vrou wen worden aan het werk gesteld, ze zijn er mede belast zandzakken te vullen op plaat sen der stad welke het meest aan gevaar blootgesteld zijn. Dokument Nr 18 uit het Duitsche Witboek Dit dokument bestaat nogmaals uit een telegram van 30 Mei 1940 waarin generaal Weygand aan het Britsche opperbevel een dringend verzoek richt het naar Engeland teruggekeerde Britsche luchtwapen opnieuw naar Frankrijk te zenden, om aan den nieu wen strijd deel te nemen. In bedoeld telegram wordt er o.a. medege deeld Tegenwoordig verblijven in ons land slechts drie Engelsche Jagei-s-eskaders; alle overige zijn naar Engeland wedergekeerd. Na het beëindigen van den slag in Vlaan deren zijn de laatst genoemde eskaders niet in staat deel te nemen aan de nieuwe ge vechten, die mogelijkerwijze aan het front van de Somme, in Champagne, of wel aan de Maas zullen beginnen. Op dergelijke wijze valt het gansche ge wicht van den strijd op het Fransche leger, dat voor bovenmenschelijke moeilijkheden staat. De Fransche opperbevelhebber verzoekt het Britsch opperbevel dringend den ernst van dien moeilijken toestand in te willen zien en alle maatregelen te treffen, opdat er aan stonds een aanzienlijk gedeelte van het Brit sche luchtwapen en voornamelijk jachtvlieg tuigen voor den komenden strijd in Frank rijk zouden vrij komen. Rond de inscheping der Engel schen te Duinkerken Op 2 Juni richtte generaal Weygand an dermaal telephonisch een dringend verzoek aan het Britsch opperbevel: vloot- en lucht wapen naar Duinkerken terug te zenden, op dat de Fransche achterhoede niet zou moe ten opgeofferd worden. Dit telegram luidt als volgt De admiraal van de Noordelijke Strijd krachten heeft dezen morgen getelegrafeerd dat er buiten de 25.000 Franschen, die het bruggenhoofd van Duinkerken verdedigen, nog ongeveer 22.000 andere Franschen daar verblijven. Alle Engelschen worden heden ingescheept. Men moet hopen dat tijdens den volgenden nacht deze 22.000 man vervoerd kunnen wor den. Morgen vroeg blijven er nog 25.000 ver dedigers over. Wegens dien toestand heeft de admiraal der Noordelijke strijdkrachten verklaard dat hij te Duinkerken blijft en de versperring van de haven tot later wil uitstellen. Hij verlangt dat morgen, Maandagavond, alle schepen en vliegtuigen te zijner beschik king zullen worden gesteld, ten einde het transport te verzekeren van de 25.000 man, die door stand te houden de inscheping van de laatste Britsche contingenten hebben mo gelijk gemaakt. Ik verzoek op de meest dringende wijze in naam van Opperbevelhebber, voor de vervul ling van den wensch van den Admiraal der Noordelijke zeestrijdkrachten telt beste te spreken. Wijs er tevens op dat de solidariteit van de beide legers eischt, dat de Fransche ach terhoede niet zou worden opgeofferd. LISSABON, 9 Juli (Belga). De Fran sche zaakgelastigde Cambon heeft gisteren te Londen het Foreign Office officieel me degedeeld, dat de Fransche regeering na het afbreken der diplomatieke betrekkingen, het Fransche Gezantschap naar Frankrijk heeft teruggeroepen en dat in het vervolg geen diplomatieke betrekkingen met Engeland meer zullen bestaan. Het personeel van het Gezantschap te Londen is reeds vertrokken. Het Fransch Gezantschapsgebouw bij Hj'de Park staat sinds gisteren ledig. STOCKOLM, 8 Juli. De li. Hansson, eerste-minister verklaarde gisteren te Lud- vika in een rede over binnenlandsche politiek dat de herfstverkiezingen voor de Tweede Kamer van den Riksdag niet zouden ver schoven worden, dit met inachtname van de vitale aangelegenheden van den toestand. Omtrent de Buitenlandsche politiek ver klaarde hij nog o.m. dat de regeering in den tegenwoordig en toestand zinnens is waren van verschillenden aard onder toepassing der bestaande voorschriften over het verlee- nen van vergunningen, enz. door Zweden te laten vervoeren. Verder heeft de Zweedsche regeering den wensch ingewilligd dat Duit sche soldaten (vooral op verlof gaande sol daten) in zekere mate door Zweden huis waarts keeren en eventueel ook terug naar Noorwegen reizen. Zooals reeds medegedeeld zou de doorreis in bijzondere wagens gebeu ren, zonder wapens, en in zulke vormen dat moeilijkheden of incidenten niet voorkomen kunnen. Hieromtrent verklaarde Hansson verder in deze vergadering dat dit reisverkeer niet den minsten weerslag heeft op den toestand van Noorwegen, noch op de ontwikkeling van den geheelen tegenwoordigen oorlog. Ten slotte verklaarde hij dat hij het niet gele gen achtte buiten het reeds gezegde nier- omtrent nadere verklaringen af te leggen.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 6