De werking van het Sportcomité van den B. W. B. Brugsche Sportnienrtles Voetlialnieawtjes uit de hoofdstad 13 Op ronde bij onze renners yan tusschen Leie en Schelde Als renners aan 't vertellen gaan... De verzekering der renners Versmelting De koers van 15 Augustus De vergunningen VOETBAL Nog geen bedrijvigheid bij S. C. Anderlecht Het Provinciaal Comité van West-Vlaanderen vergaderde Nederland heeft de 17 spe lers voor het Bondselftal aangeduid Handbal HET ALGEMEEN NIEUWS WOENSDAG 17 JULI 1940. Reeds meer dan een jaar zijn onze meeste renners werkloos. Geen wonder dan ook dat de meesten onder hen hunkeren naar wed strijden. Sommige inrichters zijn absoluut niet te vinden om wedstrijden op touw te zetten, kwestie van andere nooden te leni gen. Een zwarte tijd staat de meesten onzer renners te wachten. Dat tenminste dezen dan die nooit de geboden kansen hebben kunnen benutten, handarbeid zoeken. VAN DEZEN DIE NOOIT DE OEFENING STOPZETTEN Roger De Smet heeft de oefening nimmer verwaarloosd. Bij het uitbreken van den oor log was Roger gereed om naar de Ronde van Luxemburg te vertrekken de vijandelijkhe den beslisten er anders over, en Smet zorgde voor de bevoorrading zijner medeburgers. Briek Schotte,zijn dorpsgenoot, was dien oor logsmorgen vroeg opgestaan om zich nieuw materiaal te gaan halen. Gelukkig ook, ik zal nog wel een tijdeke voortkunnen, zei Schotte, maar zal ik dan nog ooit de kans krijgen tot koersen Wie had gedacht dat deze. reeds zoo dichtbij waren. Veel geluk ©ver den Moerdijk, als ge kunt gaan. Albert De Rycke kwam juist onder stoom, «af niet af en reed dagelijks 45 maal naar Gent. De rust en het weder hebben Albert veel goed gedaan en zooals hij er nu voor komt zal men dienen op te passen. Maurits De Smet oefende nog steeds, als hij het ook in zijn kop kreeg een ritje naar Frankrijk te noen in gezelschap van oud renner Van Eenooghe. Nu vinden we Mau rits dagelijks op den weg met Van Houtte die een van de eerste soldaten naar huis kwam. Omer De Keizer stopte enkel de oefening wanneer de eerste dakpannen te Poesele af vlogen. Hij maakte enkele bange uren mede, doch alles is reeds vergeten en Omer ketst er terug geweldig op los. VAN DEZEN DIE SOLDAAT WAREN EN DEZEN DIE NAAR FRANKRIJK VLUCHTTEN Toon Dierickx vluchtte naar Frankrijk. Se dertdien is men zonder nieuws over hem. Al- bert Lambert deed hetzelfde, zijn reis was er «ene vol avonturen. Behouden wist hij bij moeder de vrouw, die thuisbleef, aan te lan den, om seffens de leiding van de zaken over te nemen. Indien hij over de grens kan, rijdt hij in Holland met Claeys op de wielerba nen. Gerard Delepeleire werd te Zomergem ge demobiliseerd, schoof reeds enkele malen de baan op, doch glooft niet in een groote be drijvigheid Marcel Buvsse kwam als soldaat van het 52e linie reeds twee dagen na de kapitulatie huiswaarts. Hij rust nog steeds uit en zal het komend seizoen afwachten, tenware de verlok king te groot ware Irene De Keizer is er ook veilig van tus schen geschoven eiken dag gaat de langen reeds de baan op, geheel op zijn eentje, en vlammen dat hij doet. Taaf Verbeke, nog een oldaat, wü gereed zijn voor den eersten :oers, maar ons inziens zullen er nog enkele kgr. af moeten Van Pestelke, De Bock en nog enkele jon geren zijn we zonder nieuws, we wenschen hen het beste met een spoedige terugkomst. De Wielerclub Sportgalm heeft haar werk zaamheden nog niet hernomen. Buiten voor zitter Gaston Arnaud, die als burger te Dein- ze sneuvelde, is 'net geheele bestuur gaaf en gezond. RAF. Het is nog niet lang geleden, dat we op een bijeenkomst waren met' renners, die zoo leu tig -aan mekaar zaten te vertellen, van hun wedervaren in dien laatsten koers van aan het Albertkanaal tot aan den wapenstilstand. Het loondé- de moeite om te luisteren. Jef Scherens kwam natuurlijk eerst op den rooster. Daarna nam men Fons Deloor en Jan Aerts onder handen, die alle drie gefusiljeerd werden, gelukkig voor hen. was het nog maar niet de tong van de menschen die het noodig hadden, om den tijd te verdrijven, vertel- lingskens te fabrikeeren! André Deioort wist te vertellen Ik hoorde zeggen dat Kint gesneuveld was. En toen, zoo vertelde André, zei ilc bij mezelf 't is wel een tegenstander min. maar toch... Kampioenen zooals Kint zouden niet mogen sneuvelen!... Van Cvriel Van Overberghe wist men te zeg gen dat hij sneuvelde in een loopgraaf aan de grens maar ook niet doodelijk! Gust Danneels heeft, naar het schijnt, de Ronde van Frankrijk gedaan, en vlucht te tegen wel 45 per uur! Nooit de juiste positie gevonden, noch het gepaste verzet, en toch gevlogen! Naar het heet, is Gust werkzaam geweest in een winkel van koloniale waren en jongleer de met zakken van vijftig kilogram lijk de wind met de bladeren van de boomen. Maar die ruggraat, zei Gust, en die lenden... Alle 24 uur gebroken en weer ver maakt! En Danneels die verder vertelde Op een dag regende het bommen op het St. Pieterstation te Gent. De menschen zoch ten hun heil in een radelooze vlucht. Ik was er ook een van. Op het oogenblik van buiten te springen, met de valies in de handen, komt er een soldaat op mij af om te vragen Of er geen middel was van wat op een bed te gaan liggen, en wat uit te rusten? Het kwam er troosteloos-bedaard en ifope- K>os-kalm uit, gevolgd door In vier nachten niet meer geslapen. Wijs me een kamer om de liefde Gods! c Ge kunt meer hebben dan een kamer. zei Gust. en gerust over heel mijn huis be schikken! Want ge blijft heel alléén over in heel het gebuurte! En die soldaat. Gxist? Ge zult het nooit raden. Daarom zal ik het maar zeggen 't was Marcel Kint! Zulk een onverstoorbare kalmte in die tragi sche en paniekzaaiende oogenblikken, het vocht tegen mekaar als water en vuur! Waar gebeurd. Marcel? Gust overdrijft wat. maar toch! *k Was zoodanig vermoeid, dat de goeste om te slapen Zooais wij reeds zegden heeft het Sport comité van den B. W. B. zijn werking herno men. Een vergadering werd belegd -op 30 Juni 1.1., onder voorzitterschap van den h. Hubert Baudot, en waar een tiental leden aan deelna men. Na een begroetingswoord van den voorzitter werd de h. Paul Beving tijdelijk gelast op te treden als sportsecretaris, in de plaats van wijlen den heer Josse Rosseels. Daar de heer Poirault het land heeft moeten verlaten, zal hij eveneens tijdelijk vervangen worden bij het bestendig sportsecretariaat door den -heer Goes, spor tal ge vaardigde. Nadat voorzitter Baudot nog een ontroerd woord van hulde heeft gebracht aan dezen die vielen op het veld van eer wijst hij op de neigmg voor het hernemen van de sport- bedrijvigheid, waarvan deze laatste tijden ken nis werd gegeven en ontleedt de huidige toe stand. die tqch nog niet als normaal kan wor den beschouwd. Hij stelt de vraag of al maze gemobiliseerden naar huis zijn teruggekeerd en in welke lichamelijke gesteltenis zij zich be vinden Is het wel het gepast oogenblik wielerkoer sen m te richten, waardig dezen naam te dra gen, want. wat is er aan te winnen waarlijke e exhibities toe te laten, alleen sportief van naam. Het mag ook niet, dat onder voorwendsel onze renners aanzienlijke materieele winsten aan te schaffen, de inrichtingen in handen van enkele profijtzoekers zouden vallen. Heer Baudot verzekert nog dat het onjuist is dat het in de bedoeling van de Duiische overheid zou liggen onze sport te leiden: de federale sportbevoegdheid blijft ongeschonden. Ten slotte blijft er het zeer belangrijk vraagstuk der verzekeringen voor dewelke M. Beving zich wel naar Luik heeft willen be geven, om er de Assurance Liégeoise te raadplegen. M. Beving geeft verslag over zijne reis- en verklaart dat de verzekeringen voor burger lijke verantwoordelijkheid en deze voor ren ners steeds gaande zijn (oorlogsrisico s uitge sloten) voor zooveel de omstandigheden non- maal zijn, t. t. z. zooals vermeld op de ver zekeringspolissen. De voorzitter van het Sportcomité meent het de algemeene sportafgevaardigden te mogen aanraden, hun sportcomité bijeen te roepen en regelmatig nunne vergaderingen te houden. Nadat ae kwestie der versmelting van cate gorieën onafhankeiijken en beroepsrenners m pro en contra werd onderzocht, wordt tot besiuit het mengen toegestaan ten titel van proef. M Baudot spreekt daarna over de inrichting der Nationale kampioenschappen voor dewelke onderhandelingen ondernomen waren met Brasschaat. De mogelijkheid van hunne Inrichting mag onderzocht worden, nochtans blijkt het nood zakelijk den datum ervan vast te stellen op een tijdstip wanneer onze renners een onmis bare lichamelijke forme zullen teruggevonden hebben; om zulks te bereiken zouden onze ren ners ten laatste op 15 Juli moeten gedemobili seerd zijn geweest. Om deze redenen acht ik het inrichten der kampioenschappen in de maand Augustus nog te. vroegtijdig en het best ware akkoord te gaan met een -datum in het begin van September. Er wordt medegedeeld dat een blad zinnens is een baankoers in te richten op 15 Augustus aanstaande. Op dit gebied is het aangenomen de kalen der niet te wijzigen. De toegekende datums blijven ter beschikking der eerste aanvragers en geen nieuwe inrichtingen voor -één zelfden datum zouden kunnen toegestaan, zonder de toestemming van den eersten aanvrager. In dezen zin was 15 Augustus aan de Ant- werpsche afdeeling toegestaan voor het inrich ten van hare Drie Zustersteden Op voorstel van M. Smulders werd de vol gende beslissing getroffen tijdens de zitting van het Sportcomité van 2© December 1939. gehandhaafd Buiten de renners welke- gekend zijn, als in een gunstige geldtoestand verkeerende. moe ten de beroepsrenners en onafhankeiijken slechts 25 fr. (verzekering burgerlijke verant woordelijkheid en bondsaansluiting) betalen, voor het bekomen hunner vergunning. Het overige zal van het bedrag van een door hen eerstgewonnen prijs afgehouden worden Dergelijke gemakkelijkheid zal nochtans aan de pisterenners niet worden verleend. De ze zullen het totaal bedrag hunner vergun ning moeten betalen op het oogenblik dat de ze hun wordt overhandigd. Op verkenning uitgaande in de Brugsche spoi cmiadens hebben we met veel genoegen mogen vaststellen dat de Brugsche sportlieden reeds terug de handen uit de mouwen lieboen gestoken om aan net publiek binnen den kortst mogeiijken tijd wat sportvermaax te verschaf fen. VOETBAL Cercle en Club kenden weinig of geen verlies. Bij Cercle betreuren we het wegvallen van Willy Desiordeur, die als onderluitenant bij het 4e Linieregiment te Moorsele sneuvelde. Ieder Brugsch sportman herinnert zich nog dezen stoeren atnleet, die als half-back in de eerste ploeg van Cercle speelde wanneer deze club voor de derde maal kampioen van België werd in 1930. Willy mocht nog veel verhopen van zijn voetballoopbaan toen hij zich ten gevolge van een kwetsuur uit de beweging moest terug trekken. We hebben persoonlijk vele maanden mobilisatieleven roet hem doorgemaakt en moeten met zijn mannen, die alles voor hem over hadden, betuigen dat hij een edel karak ter bezat. Van Gregoire Maieu, de-gekende Cerclespeler. is men nog steeds zonder nieuws. Gregoire was pas enkele weken voor den oorlog gehuwd en zat bij het uitbreken van den oorlog op een zeer gevaarlijke plaats. Laat ons hopen dat we weldra onzen karabinier-voetballer mogen te rugzien in ons midden. Club Brugge betreurt ook een jeugdigen voet baller. die als eerste divisiespeler een groote belofte was. Van Eenooghe ontpopte zich ge durende de twee laatste seizoenen als een vluggen aanvaller en zijn jonge krachten 'lie ten ons toe het beste van hem te verwachten Van keeper Neyt, die in het 24e Linieregi- ment dienst deed, blijft men, sinds het uit breken van den oorlog ook zonder nieuws. Meerdere geruchten liepen in stad over zijn lot rond maar we kunnen bevestigen dat deze onheilspellende gezegden op niets berusten en er steeds hoop voor hem bestaat. Al de andere eere- en eerste divisiespelers van beide ploegen zijn reeds sinds lang thuis. Ook André Saeys, van Beerschot, is terug bij zijn ouders te Brugge en alhoewel uit een langdurige ziekte komende, schijnt hij reeds terug over zijn volle krachten te beschikken. De speelvelden van Cercle en Club bleven sterker was dan de vrees voor de bommen! En waar zijt gij nadien beland? Mijn vluchtende groep gevolgd, tot in Frankrijk, en dan teruggekeera. heelemaal ge traind in het voetloopen, zoo dat ik het goed op had. Van Rumst zelf uit te dagen voor een match, toen ik vernam dat deze zich uit het aktief sportleven terugtrok. Zoodat al die trai ning in het voetloopen allemaal nutteloos en overbodig is |eweest! Jef Moerenhout wist te vertellen van dien laatsten dag Ik reed bruggewaarts om voedsel voor mijn kompanie. en vond het zoo zonderling van onderwege al die Hollandsche soldaten te achterhalen, die toch op zulk een wijze Neder- landsch spraken. En als het al uitkwam, het waren Dxiitschers. zei Jef, en het schoonste van al. ze gebaarden niet eens dat ze ons za gen, zoo dat we niet eens de eer hadden van ons te kunnen overgeven! Spijtig dat we niet alles op het papier kun nen zetten wat we daar hoorden, of niet op de film kunnen brengen! Wat zou er gelachen worden! K. V. W. ongedeerd en voor wat Cercle betreft kunnen we, bevestigen dat de oefeningen op Donaeruag 1» dezer, hernemen. Ook Club hervat zijn werking een dezer da gen. De eerste paar weken women besteed aan Lichaamsoefeningen onder de leiding van be kwame monitors. Op Zondag, 2$ Juli. wordt een ploeg gevormd door spelers van eere-divisie en reserve van Cercle, ploeg die zal optreden tegen de Brug sche Oxide Gloriën. De match zal doorgaan ten voordeele der gekwetste soldaten. Dit zal de eerste voetoalmatch zijn te Brugge sinds het eindigen van den oorxog. Toejtomenae week kunnen we daar meer nieuws over vertellen Na de eerste training van Cercle en Club zul len we het genoegen hebben onze lezers het een en het ander te vertellen over het lot onzer gekende spelers geduremre de oorlogsdagen. WIELRIJDEN Van^ wielrijden komt er dit seizoen maar meer terecht te Brugge, waar voor weinig gaande seizoen hardnekkige juniorskoersen werden betwist. Van Julien Kint, secretaris van de Brugsche Velos port, ontving men immers nog geen niexiws. Heel waarschijnlijk werd de ijverige sekretans krijgsgevangen gemaakt. Albert Paepe mocht vreedzaam thuis blijven en heeft thans werk gevonden te Brugge. Aan koersen denkt hij evenwel nog niet en volgens hij ons mededeelde zal hij dit jaar naarstig doorwerken om slechts toekomend jaar de trai ning te hervatten. Ramon en Eeckhout zitten ergens bij de schachten in Frankrijk. De eerste was opgeroe pen geworden bij de Grenadiers en de tweede bij de Artillerie. Beiden van de klas 1940. ver lieten ze ens land gedurende de eerste dagen van den oorlog. Met ongeduld wacht Achiel Strubbe om nieuws van zijn poulain. Voor Ramon, die een groote belofte is, wordt het een verloren jaar maar daarom geen verloren loopbaan. Intusscnen krijgen we ln de omgeving van Brugge toch een juniorskoers. Op Zondag. 21 Juli. immers zullen er heel wat Brugsche soort liefhebbers naar Oostkamp trekken en we z:jn reeds beniexjwd om onze jongens terug aan het werk te zien. ZWEMMEN Maandag 1.1. heropende de Brugsche Zwem school hare deuren. Ze ontmoetten er meerdere gekende zwemmers zooals Isseïee. Van Haime, Latexir en Jan Gxiilini. Allen zijn reeds sinds verscheidene weken terug thxns. Jan Dijzon- derlijk ontsnapte gelukkig aan den dans want hij had het nogal warm te Bergloon. De Bxick werd echter krijgsgevangen genomen met het 4e Linieregiment en is nog niet terxig. Toekomende week ontmoeten we den ijveri- gen bestxuirder van de zwemschool, den li. De- vadder. die ons meer nieuws zal geven over zijn zwemmers en de toekomstplannen. ATHLETIEK Men schijnt bedrijvig te zijn in de athle- tiekmiddens. Jammer genoeg is men nog zon der bericht van onzen Brugschen crack. Julien Saclens. Vermoedelijk moet de jongen nog in het zxiiden van Frankrijk vertoeven daar hij als militiaan van de klas 1940 met zijn Artil lerieregiment xiit Brugge is afgereisd naar Frankrijk. Alles samen genomen blijft Brugge nog bij de gelukkigen want weinig van haar sport- zonen zijn gesneuveld terwijl we veel redens hebben om te hopen ©ver het lftt van diegenen, van wie men zonder nieuws is. Wanneer men thans het mooie Emiel Ver- sé-stadion in het park van Anderlecht be zoekt, kan men een gevoel van algemeene verlatenheid niet onderdrukken, zoo algemeen is de stilte omheen het speelveld. Nog vele bestuursleden zijn afwezig, terwijl anderzijds de meestê spelers van het eers-.e elftal tegen heug en meug in het buitenland verblijven. Zoo zijn de spelers Erroelen, Gits, Van Cae- lenbergh en Luxum krijgsgevangsn, terwijl Meert, Sermon en Gerlache met de mannen van 16 tot 35 jaar naar Frankrijk vertrokken, nog steeds niet zijn teruggekeerd. Luyten en Govers, eveneens soldaat, lieten nog niets van zich hooren, terwijl Van Cottem zich bij het vlieg wezen in Marokko bevindt. Zooals men ziet zou het Sporting heel wat moeite kosten om een behoorlijk elftal in lijn te brengen en we vreezen dan ook dat de paars witten zelfs in September a;s. fel ge- handicapeerd de voetbalkampioenschappen zullen moeten aanvangen -z- z Ook bij Racing Brussel ontbreken nog meerdere spelers Ook bij Racing Brussel valt nog niet de minste bedrijvigheid waar te nemen. Voor zooveF we weten zijn slechts de volgende spe lers huiswaarts gekeerd Jacques Moe schal en Fernand Voussure, an de eerste ploeg, benevens de minder bekende Thibaud en Van England. Er bestaat dan ook weinig of geen hoop in den loop der eerste weken voetbalwedstrij den te zien spelen op het Racingveld, ^hoe wel de voetballiefhebbers uit het omliggende er ten zeerste naar hunkeren Het was lang geleden dat we nog zulke- druk te zagen in het Café Central, ter Groote -Markt Brugge, waar het Provinciaal Comité van Wcst- Vlaanaeren zijn lokaal heeft. Men kon het ge- - makkelijk zien dat deze eerste vergadering heel wat belangstelling wekte, want meerdere clubs kwamen op roet 3 tot 4 vertegenwoor digers. Ten gevolge der moeilijke verbindingen met 't Zuiuen van de Provincie, waren de clubs van Kortrijk, Meenen, Morekroen en omliggen de evenwel afwezig. Dienvolgens werd beslist eenzelfde vergadering te bouden te Kortrijk Op Zdndag 21 Stib.'. «ofc Zich steunende op de besprekingen en be sluiten dier twee vergaderingen, zal de jaar- iiiksche algemeene vergadering van Wtst- V.aanderen vervolgens plaats hebben te Brug ge, op Zondag 10 Augustus, in 't lokaal Café Central, ter Groote Markt. De h. Foil, van Oostende, voorzitter van het Comité, opende voor een welgevulde zaal de vergadering. Als eenlg punt van de de^orde werd de mogelijkheid besproken van het her nemen der werkzaamheden. Bij het bespreken van dtt belangrijk punt kwamen de volgende gedachten op den voor grond: de opleiding der jeugd, het inrichten van locale tornooien, wedstrijden tusschen dicht gelegen clubs, kleine regionale kampioen schappen. eventueele provinciale eindbeurt, aanwerving van scheidsrechters en onderzoek der mogelijkheden van verplaatsingen. Dit dit alles bleek dat meestal de clubs de training zoo rap mogelijk zullen hervatten en de jeugd door allerhande lichaamsoefeningen en sport onledig .zullen houden. Het oprichten van locale tornooien vindt hier en daar bijval en zoo schijnen Knokke en Brugge den hoo- gen toon aan te slaan. Wat de officieele kampioenschappen-betref fen. hierin wordt voorlooplg geen stelling ge nomen Wel zijn er clubs, zooals bkjkt uit briefwisseling met Kortrijk. die de provinciale kampioenschappen gaarne zien hervatten maar de groote clubs zooals die van Brugge, zijn daar allerminst x'oor te vinden, wat héél goed te oegrijpen valt, gezien het financieel vérlies welke deze clubs gedurende het jongste sei zoen kenden. Het groote vraagteeken en de groote moei lijkheid bij het bespreken der aanstaande kampioenschappen, blijft de mogelijkheid der verplaatsingen. Daarvoor zal allereerst door het Centraal Comité een overeenkomst dienen ge troffen met de bezettende overheid." Als algemeen beslxiit van deze vergadering schijnt het ons dat bijna alle clubs besloten zijn zoo rap mogelijk terug aan het werk te gaan en dat ze meestendeels reeds beslissingen hebben getroffen en deze in de eerste weck zullen uif-oeren, ten einde ons publiek weer om wat sport vermaak te schenken en onze jeugd in de mogelijkheid te stellen haar ge liefde sport terug te beoefenen, A. S De Kon. Nederlandscbe Voetbalbond heeft zooals in een ander artikel aangekondigd, de volgende zeventien spelers aangeduid orn het Bondselftal samen te stellen, dat op 17. 24 en 31 Juli in Den Haag, Amsterdam en Rot terdam liefdadigheidswedstrijden zal spelen: Bergman (Blauw-Wit)Driver iD.W.S.i, Drok Sparta). Van den Engel (D.H.C.j. De Harder (V.U.C.), Van der Heide (Feijcn- oord», Kraak (Stormvog.). Kuppen (FcijeJ#- oord). Lenstra (Heerenv.), Paauwe (Feijen- oord), lenstra (Heerenv.». Pauwe «Feijen- hFeijenoord), De Vries (V.S.VDe Vroet (Feijenoord), Walhain (H.B.S.), Wildera (Blauw-Wit) en Wille (E.D.O.). Centr. AnderlechtPel. Dam P$l. DamPel. Sociale Pelote Sociale—Pelote Centr. Anderlecht

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 13