SPORTWERELD Een vergadering te Brussel, Zoiséag a.s. Ieders moesten Zaterdag te Helsinki de Olympische Spelen beginnen ie ¥iaa^isolie Meelbal- bond Voor eenheid in de Voetbalheweging ZWEMMEN 1Ï Fernand Isselé gaat de oefening hervatten VOETBAL Belangrijke vergadering te Antwerpen üouwraad Antwerpen WIELRIJDEN Wedstrijden op de Wieler baan te Heemstede Derksen-Evers winnen den koppelrit. De snelheid gewon nen door Van Viiet- ZWEMME Het beroepsvoetbal kent moeilijke tijden Ongerustheid omtrent het lot van Henriet De X-Sporten te Vorst PAARDENSPORT Wedstrijden te Dübeak op 3 en 4 Augustus a.s. ATHLETIEK Avondtornooi te Gent Spannende meeting te Mortsel K HET ALGEMEEN NIEUWS ZATERDAG 20 JULI 1540. Wij hebben hier breedvoerig gewezen op liet voorbeeld van Nederland, waar ook tal van Voetbalvereenigingcn be stonden met de meest-opposiete, ja, zelfs vijandelijke richting, zulks tenge volge van de politieke stroomingen en gedachten, welke zich bij onze Noor derburen nog heel wat talrijker voor deden dan bij ons. Hier kwam het ten slotte nog maar tot een katholiek of socialistisch of neutraal sport- verbond, of ook wel tot een «Vlaamsch» tegenover een zoogezegd Nationaal dat eerder den zin en de beleekenis had van anti-Ylaamsch al waren de leden ook hoofdzakelijk Vlamingen en al kwamen de geldmiddelen dan ook grootcndeels uit Vlaamschen zak. In Holland daarentegen, was de confes- sioneelc verdeeldheid nog groot er dan bij ons, en daar kende men dan ook voetbalbonden Koninklijke Nedcr- landsch betiteld, of Arbeiders Sport bond of «Diocesane Roomseh-Katho- lieke Christelijk Nederlandsche en nog een paar Historische Wij hebben er op gewezen dat onze Noorderbroeders dat alles nu hebben opgeruimd en al die vereenigingen tot één algemeen Voetbal verbond hebben versmolten... of minstens denken te ver smelten, want de eerste werking, die daartoe is ondernomen is nog niet met volledig succes bekroond. Wij hebben de hoop gekoesterd dat, naar dat voorbeeld van «over den Moerdijk ook hier al die geschilpun ten en die diverse stroomingen elkaar ten slotte wel zouden kunnen ontmoe ten in één enkele vereeniging, waarvan alleen de Sport de schering en inslag zou vormen, met alle nevenbedoelingen totaal uitgesloten. Dit schijnt zijne verwezenlijking na bij, althans voor wat het Vlaamsche gedeelte van het land betreft. Zoo werden wij ervan verwittigd dat Zondag a.s., 21 Juli, om half elf, le Brussel, in het Vlaamsch Huisop de Groote Markt, eene vergadering met dat doel tier eenmaking wordt belegd, op initiatief van het '*v >msch Voet bal verbond. AI de besi^&jSUe voetbal verenigingen, zooals Union Beige Socialistisch Verbond Liefhebbers- vereeniging{(Corporatief Verbond», Zaterdagsport-Verbond enz., zijn er toe uitgenoodigd. Daar hoopt men de grondslagen te kunnen leggen van de fusie, zooals ze in Nederland wordt na gestreefd, het overbruggen van verschil van overtuiging op confessioneel en staatkundig gebied om te komen tot nationale eenheid. Daar we ons geenszins de moeilijk heden ontgeven, welke de ontwerpers zullen te overwinnen hebben vooraleer dit doel te verwezenlijken, zien wij toch met spanning deze bijeenkomst te ge- moet. F Zullen deze van 1936, te Berlijn gehouden, de laatste zijn geweest nand Lsseié. de ster van C. N. Brussel, zal weldra de oefening hernemen. We meen en het gepast bij deze gelegen heid even op zijn vroegere prestaties te wij zen Zoo ls hij in het bezit van het Belgisch record der 100 m. brasse in 1 m. 15 sec. 3/5. Tevens was hij mede-houder van het berucht record 300 meter drie zwemwijzen, terwijl ook de 10 x 100 meter door de ploeg van C.N.B. werd veroverd, waarvan hij ook deel uitmaakte. Hij was ook driemaal Belgisch kampioen, in 1932, 1933 en 1934. de twee eerste jaren van, de 200 m. vriie zwemwijze knapen en het laatste jaar der 400 meter seniors. De loopbaan van Isselé bepaalt zich echter niet alleen tot nationale prestaties; zijn tal rijke reizen in het buitenland met de Belgi sche waterooioploeg deden hem opmerken door de Klasseinentscommissie van de Internationale Federatie. De Internationale Federatie rangschikt Isselé, als middenhal-waterpolo, op nr 1 der eerelijst vóór den Italiaan Poldir. den Nederlander Ha- rnu. den Franscliman Diever en den Hongaar Bczy. Fernand Isselé trad 49 achtereenvolgende kee- ren op in de Belgische waterpoloploeg. Geen twijfel of deze begaafde zwemmer en water- polospeler zal nog veel diensten bewijzen aan onze zwemsnort. zoo op nationaal als op inter nationaal gebied. Cyelo-crosser Kamiel Vermassen stelt het goed We bracaten eventjes een bezoek aan onzen ouden vriend Kamiel Vermassen. in zijn café «Sportwereld» te Edelare. Men weet dat Kamiel ook gemobiliseerd was reeds lange maanden voor den oorlog. Vermas sen, die als zoovele renners ook het beroep van rijwielmaker uitoefent, was stevig aan den ar beid. want hij heeft vele klanten en talrijke fietsen stonden dan ook op herstelling te wachten. Heeds den dag na den wapenstilstand kwam hij uit het, Brugsche naar huis gebold per liets, Zaterdag, 20 dezer, is de dag, waarop de Olympische Spelen van de XII. Olympiade, mocterric tijdrekening, te Helsinki plechtig geopend zouden worden. De jeugd van alle landen zou daar dan bijeengestroomd zijn, om in ridderlijken kamp hun krachten te meten. Voor de tweede maal sedert de invoering van de moderne Olympische Spelen, is even wel ds oorlog een beletsel voor het door gaan van dit feest van den vrede. De eerste maal was dat in 1116, toen de Olympische Spelen te Berlijn moesten worden afgelast; thans zijn het de spelen van Helsinki, die vallen als slachtoffer van den oorlog. Vier jaar geleden, op 1 Augustus 1936. ston den we in het machtige 6tadion te Berlijn om van de plechtige opening van de Berlijnsche Olympische Spelen getuigen te zijn. De tot de laatste plaats bezette tribunes hadden den als altijd imponeerenden intocht der deelne'mers van alle landen zien voltrek ken, de vertegenwoordigers van alle landen waren hartelijk toegejuicht, ze stonden in rijen opgesteld, den vaandeldrager voorop, in afwachting van het plechtige oogenblik der officieele opening. Dan klinkt de stem van baron Pierre de Coubertin, wegens ziekte afwezig, maar des ondanks toch deelnemend, door het Stadion L'important aux Jeux Olympiques n'est pas d'y gagner mals d'y prendre part; car l'essen- tiel dans la vie, ce n est pas tant de conaué- rir que de bien iutter. (Het voornaamste bij de O. S. is niet van te winnen, maar van er aan deel te nemen; want het voornaamste van het leven is niet zoozeer te veroveren als wel te strijden.) Tegelijkertijd verschijnt de vertaling van deze woerden op het bord. dat in de komen de dagen de namen van de overwinnaars en hun verrichtingen zal vermelden. Hierna «preekt Excellentie Lewald. voorzit ter van het organiseerend comité, over den weg van het Olympisch vuur door zeven lau den en over de brug, die thans is geslagen tus- schen den ouden en den nieuwen tijd; in ver band hiermede noemt hij baron de Coubertin als den grootsten opvoeder van alle tijden. De Olympische hymne van Richard Strauss weerklinkt. Dan nadert het plechtige oogen blik. van de officieele opening, als altijd uit gesproken door het «staatshoofd of diens ver tegenwoordiger. Het wordt doodstil. En dan klinkt helder en krachtig de stem van den Rijkskanselier Adolf Hitler Ich erklare die Spiele von Ber lin zur Feier der XI. Olympiade neuer Zeit- rechnung als eröffnet (Ik verklaar de Spe len van Berlijn tot viering der Xle Olympiade uit de nieuwe tijdrekening voor geopend.) Fanfares klinken. Duizenden duiven worden losgelaten. HGog over de tribunes heen stij gen ze opwaarts om dan den weg in te slaan naar haar verre vaderland en daar de bood schap van de feestelijke opening van de Spelen der XI. Olympiade te brengen. De Olympische klok begint te luiden. Stil en -aangedaan staan de duizenden met gebo- fen hoofd, luisterend naar de plechtige klan- en. Zóó was het op 1 Augustus 1936 te Ber lijn en zoo zou het ook op 29 Juli 1949 te Helsinki geweest zijn. Hetzelfde plechtige ceremonieel. alleen door anderen uitge voerd De omstandigheden hebben dit echter be let. Voor Olympische Spelen, die db jeugd van alle landen bijeen brengt, is thans geen plaats. Zullen de Olympische Spelen t-r Berlijn in 1936 het slot van de reeks Olympische Spe len van den modernen tijd geweest zijn? Slechts de tijd vermag op deze vraag het antwoord) te geven. Op Zaterdag, 27 Juli, te 19 uur, belegt het departement propaganda van V. V. B. een be- langrijkp propagandavergadering in het lokaal Malpêrtuus Frankrijklei. te Antwerpen. Alle V.V.B.-clubs, scheidsrechters en V.V.B.- ers, alsook alle niet aangesloten vereenigingen worden op deze bijeenkomst verwacht. De Vlaamsche kameraden die graag kennis maken met het streven van V V B. (en dit is in deze dagen van Vlaamsche concentratie een plicht), worden insgelijks hartelijk uitgenoodigd. Vlamingen en sportmannen uit Groot-Ant werpen. allen naar de propaganda-vereeniging van V.VjB. Wedstrijden 21 Juli Diegem Loo Evere H. O. (15.30 uur) Baal II N. V. Keerbergen II 28 Juli Diegem Loo Klauwaerts Weerde Baal F. C. N. V. Keerbergen (17 uur) Baal II Molenzonen Rotselaar (15 uur) 4 Augustus Klauwaarts Weerde Diegem Loo M. Rotselaar Baal 15 Augustus Eaal F C. Tremeioo TORNOOI TE GENT Het groote tornooi te Gent begint op Zon dag, 21 Juli 1940. De deelnemende clubs zijn S. V. Gent. Kongo-Sport Gent, F. C. Gent en Ganda F. C. AVONDTORNOOI FLANDRIA HERENT Eerste ziftingswedstrijden 23 Juli Hooger Op Wilsele Eendracht Kessel Loo 26 Juli V. K. Heverlee F. C. De Loo 30 Juli Olympic Leuven Racing Leuven 2 Augustus Flandria Herent Rotselaar Vergadering voor Klein Brabant Het departement propaganda van V. V. B. belegt een vergadering voor de clubs uit Klein- Brabant. op Donderdag. 25 Juli 1940, te 18.30 uur, in het lokaal van Voetbalclub F. C. Sint Jozef (Jos Goossens, Temscha steenweg) te Sint Jozef Londerzeel. Alle clubs, aangesloten of niet. en alle scheidsrechters en kandidaat- scheidsrechters, worden op deze vergadering uitgenoodigd. Zaterdag. 20 Juli a.s.. vergadert de Gouw- raad in het lokaal Malpêrtuus Frankrijk lei. 8, Antwerpen, te 18 uur. De bestuursleden, van welk komiteit ook, worden verzocht ook aanwezig te zijn. alsook het A. V. F. Deze op roep dient als uitnoodiglng. Gouwleider Antwerpen, HENDRIK DE LEY. Begunstigd Goor fraai weer zijn onder vrij groote belangstelling wedstrijden gehouden op de Heemsteedsche wielerbaan te Heemstede. I. Snelheidswedstrijd (10 reeksen): Totaal- uitslag 1. VAN VLIET. 4 p.; 2. A. J. Derkseu. 5 p.; 3. J. Van de Vijver. 6 p.; 4 A Vander Lin den. 7 p.; 5. j van fegmond. 8 p. IT Achtervolgingswedstrijd (max. 20 ronden) 1. Van der Heijden haalt na 9 ronden R Lode- wijks in. Tijd 2 m. 14.8 s. 2 Evers naait Her- bershof in na 8 ronden, tijd 2 m 3.2 s. Verliezersroudc achtervolging Lodewijks haait na 17 ronden Herbershof in. tijd 4 m. 45. Winnaarsronde V. D. HEIJDEN loopt 45 m. op Evers. Tijd 5 m 9 s. Ill Koppeiwedstrijd over 30 km. 1. DERK SEN-EVERS. 1*3 p.. tijd 40 m. 43.4 s.; 2. Van Egmond-Vander Heyden, 5 p.; op 1 ronde 3. J. Vande Vliver-Verschoort, 9 p.; op 2 r. 4. A. Van Vllet-Herbershof, 3 p.; op 3 ronden 5. A. Vanden Linden-Lodewijks, 3 p.; 6. J. en R. Riethoven, 0 p. Mungaria verdwijnt Het beroepsvoetbal kent moeilijke tijden. In Zwitserland genieten de spelers niet lan ger meer een vast salaris, doch moeren zich Tevreden stellen met een premie in geval van overwinning. In Hongarije is de toestand nog erger. Een van de meest bekende Hongaarsche voetbal- vereenigingen heeft dezer dagen wegens gel delijke moeilijkheden den strijd om het be staan opgegeven en wel Hungaria, het vroe gere M.T.K. De ploeg heeft negen maal het •Hongaarsche kampioenschap gewonnen en tal van tal van uitstekende spelers voor de nationale ploeg geleverd. Drie bekende spe lers van deze vereeniging zijn Alfred Schaf- fer, bijgenaamd de voetbalkoning; verder Schlosser en Qnh. De oorzaak van de geldelijke moeilijkhe den zullen wel gezocht moeten worden in het feit, dat hei Hongaarsche beroepsvoetbal niet kon bestaan van de gewone competitiewed strijden. De Hongaarsch. beroepsclubs wa ren daarom aangewezen op het maken van groote toeren in het buitenland, waarmede men ten slotte nog een batig slot wist te krijgen. Nu wedstrijden in het buitenland zijn uitgevallen, komt het bestaan van 'de meeste beroepsclubs in gevaar. Bekende figuren uit Charleroi zijn nog afwezig In sportkringen te Charleroi verheelt men zich niet de ongerustheid omtrent het lot van enkele vooraanstaande figuren. Van den beken den voetbalspeler Henriet, die in de laatste wedstrijden van het Belgische elftal als spil fungeerde, -viel tot dusver geen teeken van leven te bekomen. Evenmin is er al iets nader bekend geworden over den voetbalspeler Ber tram! en den zwaargewichtbokser Seohy. welke beiden eveneens in militairen dienst waren. Terwijl mede mot Henriet nog talrijke andere spelers van Sporting Charleroi afwezig zijn. is bij Olympic, behoudens Beltrand, het geheele elftal weer aanwezig. Hot ligt ln de bedoeling van het bestuur van laatstgenoemde vereeni ging reeds dezer dagen met de training een aanvang te maken. Voor wat de wielersport aangaat is er sprake dat in de eerste weken al een wedstrijd op den velodrom gegeven wordt. De uitslagen van de zwemwedstrijden, 3e wedstrijdeiireeks der X Sporten te Vorst luiden 1. P innen tier (B.S.) en De Boscher (E.S.), de 50 tn. in 36 s. 4/5; 3. Damuzeau (B. S.), 40 s. 1/5; 4. Boulanger (Ind.>, Paeckman (B.S.), 41 s.; 6. Willaert (St Joost), 41 s. 4 '5; 7. De Coster 42 s.; 8. Roller V.AJB. 44 s. 3/5; 8. Vereist (B.S.) 44 s. 3/5; 10. Beeck- rnan (E.S.). 45 s.; 11. Neeven (ind.). 45 s. 4 5: 12. Desmedt en Volcke (S.C.B.). 46 s.: 14. De Becker (A.S.) 47 s. 2/5; 15. Claes I. (R.F.) 48 s.; 16. Buffin (E.S.) 49 s.; 17. Delysse <RF.) 49 s. 3/5 18 Van Loo (U.A.B.). 51 s.; .9. Crickx (St Joost) 51 s. 2/5; 20. Wauters (ind.), 51 s. 3/5: 21. Peeter (B.S.), 52 s. 2/5; 22. Fes- noet (E.S.)53 s. 2/5; 23. Pinoy (E.S.): Depauw (AS.) en Noetis Jonny (ind.), 54 s.; 27. Frede rick (S.C.R.), Drescsen (EJM.)Vercammen (E. M 55 s.; 30. Suis (E.S.) 55 s. 3/5: 31. Tou- beau (B.S). 56 s. 15; 32 De Meyer (RJP.) 56 s. 4/5: 33. Van Hal (RF), 57 s. 2' 5. 34. Os- tie (ind Lagasse (S.J.), Majerus (S.C.B.) 58; 37. Pins (B.S.60 s.; 38 Claes II (R.F.), 65 s.; 40. Masson (U.A.3.) -66 s. 1/5: 41. ^>ys (3C.B.) 60 s.; 42 Van Houdt (ind.) 68 3 5; 43. Bi.- cart (St-Joost) 70 sec.; 44. Anhes (E5> 73 s.; 45. Ingel jr (ind.). 78 s. 1/5; 46. Buelens (E.M.) 1 m. 45 s. 3/5; 47. Sasso (DA.3 1 m. 49 3/5. DE STAND 1. BEEC:.C'V?AN (E.S 4 punten; 2. Pack- man (B.S.) 19 p.: 3. Holler (Ü.VB I 20 p 1 '2; 4. Boulanger (ind.), 23 30 1/2 p. 23 p., 5. Vereist (B.S.), SPORTMAATSCKAPPIJ VAN HET HALFBLOEDPAARD De Sporemaatschappij van het Halfbloed- paard, richt op den Hippodroom van Dilbcck, Zaterdag 3 en Zondag 4 Aug. aa., te 14 u. 30, een openingsmeeting in. De programma's van deze wedstrijden die zoo juist verschenen zijn in het officieel bulletin der draf koersen, be helzen onderscheidenlijk voor 24.000 en 30.000 frank in geld. Zoo het initiatief der leiders met succes wordt bekroond, zullen nog andere koersen ingericht werden en begiftigd met prijzen van aard om de fokkerij aan te moedigen. Met het doel de herneming der koersen te verge- makklijken. deelt de Maatschappij van het Halfbloedpaard aan de eigenaars en trainer mede dat de boxes van den hippodroom van Dilbeek van nu af kosteloos te hunner be schikking worden gesteld en dat hun alle ge mak tot oefenen op de pist" zal verleend wor den. Voor alle inlichtingen betreffende de wed strijden. zich wenden tot het secretariaat van de spor{.maatschappij van het Halfbloedpaard, Tweekei kenstraat 15, Brussel. na een paar maal de kans geloopen te hebben van als krijgsgevangene te worden meegeno men. Kamiel heeft thans te veel werk om aan oefenen te denken, en is ook van gedacht dat er voor het oogenblik toch zeer weinig te ver dienen valt; zoodat hij het zekere niet voor het onzekere wil laten en liever thuis aan den arbeid blijft. Zondag begint het avondtornooi ingericht dooi1 de Gentsche V. V. B.-plocgen. Dit tornooi bestaat uit heen en terugwedstrijden cn zal in totaal vijf ploegen tegen mekaar in lijn stel len. Al de sportliefhebbers uit het Gentsche wor den dan ook vriendelijk uitgenoodigd Zondag op de V. V. B.-terreinen aanwezig te zijn. KALENDER Zondag namiddag, om 5 uur S. V. Gent F. C. Gent Belga Ganda Kongo Sport (vrij). N. B. De terreinen liggen S. V Gent Steenweg op Antwerpen, Sint Amandsberg; Belga Admiraalstraat. Destelbergen. De toegangyorijzen zijn in ieders bereik, be rekend naar de tijdsomstandigheden, Vlamingen, Gentenaars, steunt V. V. B-t BEKENDE ATHLETEN VAN INTERNATIONALE KLAS IN VERSCHILLENDE PROEVEN De jonge Athletlek Club Mortsel. die wer kelijk niet bij de pakken is blijven zitten, heeft het aangedurfd een grootscheepsche meeting op touw te zetten voor Zondag. 21 Juli a.s. Te 4 uur namiddag wordt op het voet balterrein van Oude God Sport, een interclub- wedstrijd gehouden, waarvoor R. Beerschot en Metropol, met een talrijke schaar van beken de atlileten hunne medewerking toezegden. De poulains van trainer kampioen J. Bosnians zullen aldus in de gelegenheid gesteld worden een eerste examen van hun kunnen af te leg gen en dan nog wel tegen sterke krachten zijner eigen Beerschot A.C. Deze meeting is stellig eenig op sportgebied in Mortsel en omtrek en zal dan ook onge twijfeld heel wat belangstellenden lokken. Ook van Antwerpen zullen de enthousiasten tal rijk opkomen, want hun uitstapje n«ar Oude God. gaat met sportgenot van het zuiverste gehalte worden beloond. Het feest heeft ook een liefdadig karakter, want liefdadige instellingen der gemeente zul len met de opbrengst worden bedacht. Te Wolvertem Op Zondag. 21 Juli. worden te Wolvertem twee groote voetbalwedstrijden gespeeld Wol vertem S.N.A. I tegen Maldercn S.K. I, te 4 uur; Wolvertem S.N.A. H tegen Malderen S.*. II. te 2 1/2 uur. De hoofdmutch gaat om de beslissing tod het tornooi der nood reeks 1940.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 11