Dit de Pers De uitbetaling der rekwisitiebons Op den vooravond van een greote vernieuwing 0e repatriëring der Belgische vliieMngen Ze zal eerlang geschieden UIT HET STAATSBLAD Voor het vastellen der oorlogsschade Voorrang worcJ: verleend aan de jongelingen van de wervingsreserve AAN DE KUST Wallace, kandidaat voor het vice-presidesitschap VaWde V. S. Bloei van de waarzeggerij in Engeland DE OPERATIES IN AFRIKA HET ALGEMEEN NIEUWS ZATERDAG 20 JULI 1S40. Van bevoegde zijde vernemen we dat de rekwisitiebons door de Duitsche troepen afge leverd bij dc opeischingen voor militaire noodwendigheden eerlang zullen worden uit betaald. Eerst zullen alleen de regelmatige rekwisitiebons in aanmerking komen, nl. de ze die op eer. voorgeschreven formulier aan duidingen beve l .en omtrent den naam van den rechthebbende, den aard en de waarde van het opgeëischte, alsmede den naam en den dienstgraad van hem die de opeisching gelastte met het veldpostnurnmer van diens eenheid. De vereffening zal zoodanig geschieden dat de regelmatig afgeleverde rekwisitiebons, ge rangschikt volgens den naam van den recht hebbende. op bepaalde dagen zullen betaald worden. Met de vereffening worden de be taalmeesters bij de Oberfeldkommandanturen, Feldkommandanturen en Ortskommandantu- ren gelast. De bon wordt uitbetaald bij den dier.st waarvan het gebied afhangt, waar de opeisching geschiedde. Moest een bezitter van een ïekwisitiebon niet weten tot welke Ortskommandantur hij zich te wenden heeft, dan zal hij te rade moeten gaan bij den burgemeester of een ander overheidspersoon van zijn woonplaats. Zij, waarvan door de Duitsche troepen iets werd opgeëischt en die er een bewijsstuk van hebben, dat niet volledig is ingevuld, moeten een schriftelijke aanvraag tot uitbetaling doen aan den Betaalmeester van de bevoegde Oberfeldkommandantur, Feldkommandantur en Ortskommandantur. Wanneer op het ontvangstbewijs noch de datum, noch de waarde van het opgeëischte aangeduid is en over den omvang ervan twij fel bestaat, dan moeten de betrokkenen ge tuigen aanvoeren of plechtige verklaringen voor hun gemeenteoverheden of burgemees ters afleggen, die ook de geloofwaardigheid der getuigen officieel moeten bevestigen. Het spreekt vanzelf, dat de schriftelijke aamragen in het Duitsch moeten opgesteld zijn. De door de Duitsche troepen afgegeven onvolledige bewijzen moeten alleen in af schrift ingezonden worden. De origineele be wijzen worden eerst aangenomen, nadat de Duitsche Weermacht-betaalkantoren de on- volledig-opgemaakte ontvangstbewijzen als echt erkend hebben en op een bepaalden dag opvragen. De ontvangstbewijzen worden aangenomen op de plaatsen, waar zich een Oberfeldkom mandantur, een Feldkommandantur of een Ortskommandantur bevindt. De binnenkort hierover verschijnende offi- ciëele bekendmaking zal den juisten datum en de volgorde, in dewelke de belanghebben den hunne vorderingen kunnen voorleggen, bepalen. (Vervolg van le bladzijde.) strevingen van weleer over boord worden ge gooid omdat ztj slechts splijtzwammen waren en bronnen van bestendige onrust in het leven der natie. Van liberale, conservatieve oj democratische partijen is er voortaan geen spraak meer. Twee zaken zijn van belang het nationale en het socialedie beiden vroeg oj laat een volledige oplossing zullen krijgen wanneer een nieuw regiem op corporatieven en volkschen grondslag zal worden ingevoerd. Voor het oogenblik is het wellicht voorbarig in bijzonderheaen te treden nopens dc ivijze Maar het is een vaststaand feit dat een geest van solidariteit, die in gemeenschap pelijk stambewustzijn en lotsbestemming en in de liefde voor het beroep oj ambacht zijn oorsprong vindt, het burgerlijk leven zal moeten bezicien. Oude, slecht passende gewaden Wij staan dus op den vooravond van een groote vernieuwing. Oude, slecht passende gewaden worden afgelegd. In plaats van den sleur cv. slenter van een vermolmd regiem, dat door den Kanker van liet liberale kapi talisme en van den marxistischen klassen strijd werd aangevreten, huldigen wij op nieuw de ware, levenswelclcende beginselen van tucht en volksverbondenheid. De'tijd der politieke hartstochten, die een Babel sticlit- ten van vericarring, is voorbij. Het moet uit zijn met het egoïsme der klassen, met de ban- delooze vrijheid, die de zedelijke weerbaar heid der natie ontzenuwde, met de jinanciee- le schandalen de politieke dwingelandij van onbekwamendie, omdat zij een of andere politieke strekking aankleefden, de verant woordelijke ambten bekleedden ten nadeele van het algemeen volkswelzijn. Aan zulke mistoestanden dient voor goed een einde ge steld. En daarom is er, na de jarenlange ge zagscrisis die wij hebben doorworsteld en na het noodlottig gebrek aan verantwoordelijk heidszin dat tijdens de jongste gebeurtenis sen zoo ontstellend tot uiting kwam, een ster ke en bekwame hand noodig om het staats leven te beredderen. Eenheid en bestendig heid van leiding terwijl deze leiding harer zijds de volleaige uitdrukking is van het volksgeweten. Herstel van den arbeid als maatschappelijke waarde Van overwegende beteekenis in de nieuwe levensorde is ook de arbeid, wiens sociale junctie moet worden hersteld. Te lang is dc arbeid voor de éénen slechts een bron ge weest van verrijking en voor de anderen een ondragelijke last. Om de vroegere misbrui ken uit te roeien moet de arbeid weer in het leven der natie worden ingeschakeld door een doelmatige beroepsorganisatie, opdat hij niet meer ontaarde tot een wanhopigen strijd voor het individucele bestaan of tot een mid'tel tot onderdrukking van de minder bedeelde enkelingen en klassen. Door het herstel van den arbeid als maatschappelijke waarde zal ook de arbeider zich voelen als een volwaar dig lid van de gemeenschap. Uit een gezonde opvatting en ordening van den arbeid spruit de ware sociale samenhoorigheidszin en kan insgelijks een beter gemeenschappelijk eco nomisch leven worden opgebouwd voor enke lingen en volkeren. Harde lessen Er zijn ongetwijfeld harde lessen noodig geweest opdat velen de noodzakelijkheid van een algemeens maatschappelijke vernieuwing zouden begrijpen. Dit vernieuwingsproces is zeker pijnlijk n vergt vein alle burgers een sterkere tucht aanpassingsvermogen en soms offers. De toekomst echter zal zijn zooals wij liaar zelf hebben gemaakt door al of niet ge hoor te geven aan de gebiedende tijdseischen. Wij staan niet alleen voor een materieelen heropbouw van de natie, docli meer nog voor een zedelijken socialen en politielet» herop bouw. Voor ons, katholieken, zullen ook de pauselijke encyclieken hier algemeéne maar zekere richtlijnen kunnen zijn.' Voor ons, Vla mingen, zal een dieper besef van eigen aard, volkskrachten, natuurlijke verwantschappen en oorsprong, een steviger jvaarborg zijn om onze zending in de rij der volkeren met een gemeenschappelijke grondcultuur beter te vervullen. Het is niet alleen de overwinning van de techniek die wij thans beleven, het is ook de overwinning van een nieuwen geest die op de rookende puimen van het oude Europa een nieuwe orde zal doen ontbloeien. VERAX. De bestendige afvaardigingen hebben aan de gemeentebesturen de volgende onderrich tingen medegedeeld in verband met de vast stelling van oorlogsschade 1. De geteisterde zal een vaststelling van de schade opmaken of laten opmaken, waar in duidelijk de plaats van de schade zal wor den opgegeven, alsmede den aard, de om standigheden en het beloop, op heden ge schat; men zal er alle stukken tot wettiging van de schade aan toevoegen. 2. Een exemplaar dient gestuurd aan het departement van Financiën. Dienst voor Oorlogsschade, 49b Zegepraalstraat. Sint- Gillis-Brusseleen tweede aan het bestuur der gemeente waar de schade heeft plaats gehad 3. Naam, voornaam, geboorteplaats en da tum, beroep, woonst, naam en vocraaam van de echtgenoote desgevallend, dienen duide lijk opgegeven. 4. Van zoodra de postdienst hersteld is een ontvangstbewijs aari^de inzenders wor den gestuurd. 5. Door oorlogsschade begrijpt men schade aan huizen en meubels, enz Gebrek aan winst komt niet in aanmerking. Plun deringen kunnen ook het voorwerp uitmaken van een vraag tot vergoeding, doch in dit laatste geval dient ook een klacht ingediend bij het gerecht. 6. Voor lichamelijks schade dient men te handelen zooals hierboven aangeduid en een geneeskundig getuigschrift met de vraag in te dienen; bij sterfgeval dient door de recht hebbenden een uittreksel van de overlijdens akte bij de aanvraag gevoegd. ♦CO Roosevelt's autarchie-plannen Volgens zekere berichten zou President Roosevelt het voornemen koesteren het pro ductie-overschot van de Zuid-Amerikaansche Staten onder de controle van de Vercenigde Staten te stellen. Dit om de ecor.omische in dringing van de spil-mogendheden op de overzcesche markten tegen *e gaan. Hierbij maakt Virginio Gayda in de GIOR- NALE D' ITALIA volgende kantteekening «Dit plan van Roosevelt is gericht op een regelrechte handelsautarchie van het Noord en Zuid-amerikaansch continent die vanuit Wallstreet wordt geleld. Dergelijke autarchie heeft nochtans niets gemeen met de autarchie- politiek der spilmogendheden die door hun economische hun politieke onafhankelijkheid verzekeren en die volstrekt niet voor doel heb ben den buitenlandschen handel te dwarsboo- men. De Amerikaansche autarchie daarentegen kan geen andere dan speculatieve en dus po litieke doeleinden nastreven; moet derhalve lel den tot de beheersching der Zuld-Amcrikaan- eche Economie door de Noord-Amerlkaansche grootllnancte. Het Ministerie van Volksgezondheid deelt ons de volgende inlichtingen mede omtrent den stand der verrichtingen xnet het oog op de repatrieering van de vluchtelingen. Al de krachtsinspanningen van den Belgi schen Dienst voor Repatrieering van de vluchtelingen betreffen thans de kwestie van de repatrieering der jongelingen die opgeroe pen werden om de wervingsreserve te vor men. Een onbeperkt recht van voorrang moet hun worden verleend om naar België terug te keeren, zulks te beginnen met de jongsten, 't is te zeggen met degenen die minder dan 20 jaar oud zijn. Ten einde dezen terugkeer binnen den kortst mogelijken tijd voor te bereiden, werden er zendingen naar het onbezet gedeelte van Frankrijk gestuurd, om er met de overheden in voeling te treden. Er werden eveneens stappen gedaan bij al de vervoerdiensten, om rechtstreeksche konvooien van uit het Zui den van Frankrijk naar België in te richten. Alles wordt in het werk gesteld om deze in richting te bespoedigen; het publiek dient echter te begrijpen dat de uitvoering van dit programma stuit op technische moeilijkhe den, welke niet op staanden voet kunnen worden opgelost. De jongelingen die bij voorrang zouden dic- men gerepatrieerd zijn ten getale van 85.000 Zij zijn samengebracht in kampen, welke in zonderheid, in den omtrek van Toulouse, Narbonne en Bëziers zijn gelegen. Hun terug keer kan enkel per spoor worden verzekerd. De inrichting van het vervoer is een inge wikkeld vraagstuk, dat de medewerking van alle overheidspersonen, zoo Duitsche als Fransche, vereischt. De Belgische Dienst voor Repatrieering ontmoet, de grootste bereidwilligheid bij de ze overheid, maar laatstgenoemde moet re kening houden met alle verkeersnoodwendig- heden en met den huidïgen toestand van de verkeerswegen. Het vervoerwezen betert met den dag. Een aanzienlijke vooruitgang is reeds bereikt. Men mag dus hopen dat de eerste konvooien zich weldra op weg naar België zullen kun nen begeven. Ambtenaren van de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen houden zich ter plaatse bezig met de coördi natie der vervoermiddelen. De diensten voor repatrieering, waarvan de eene in het bezette en de andere in het onbe zette gedeelte van Frankrijk werkzaam is, zijn voortdurend met elkaar in verbinding. Opgemerkt dient echter, dat de tusschen ge noemde streken getrokken grens gesloten is en slechts mag overschreden "Worden mits overlegging van een speciale toelating. Stappen zijn gedaan om, in algemeenen re gel, aan al de Belgische onderdanen een der gelijke toelating te doen verleenen. In het bezette gedeelte gaat het vluchtelin- genverkeer normaal voort. Het Centrum, te Parijs, is er toe gekomen 4.500 vluchtelingen per dag te evacueeren. Deze evacuatie wordt echter soms onderbroken ten gevolge van een tijdelijken stilstand in de verkeersmogelijk- heden. Ten slotte, ontvangt de Belgische Dienst voor Repatrieering tairijke brieven van vluch telingen die zich in al de gewesten van Frank rijk bevinden; hij laat ze zonder verwijl ter bestemming geworden. Het getal van de al dus overgemaakte brieven is aanzienlijk en men mag hopen dat elk gezin weldra nieuws over zijn afwezige leden zal hebben ontvan gen. Er wordt aangeraden geen rijtuigen uit België naar Frankrijk te sturen om er vluch telingen te halen. De personen die aldus af zonderlijk naar Frankrijk mochten reizen, zouden zich blootstellen aan de grootste moei lijkheden. Daarenboven zouden zij gevaar loopen beperkingsmaatregelen of stopzetting van het verkeer uit te lokken en daardoor zelf de werking van voormelden dienst te hinde ren. Men kan de Belgische kust gemakkelijk bereiken en er vrij langs het strand wandelen Zooals we in een onzer vorige nummers zegden, is er van de zoogezegde evacuatie van het kustgebied geen woord waar De overheid van plaatsen als Heist, Middelkerke en Westende publiceerden overigens een of- jjcieele terechtzetting. De vraag is nu of verlofgangers zich naar de kust kunnen begeven en of ze er de ge noegens van het badleven kunnen genieten. We mogen er bevestigend op antwoorden! Eerst en vooral ditmet uitzondering van Oostende. De Panne en Nieuwpoort, die vrij zwaar door het oorlogsgeweld zijn gehavend, bleef het kustgebied zoo goed als ongeschon den. Men kan vrij langs het strand kuieren, net als in vredestijd. Het vraagstuk van het verkeer is wat meer ingewikkeld. Voor iemand die fietst, is de moeilijkheid gauw opgelost. Er zijn ook re gelmatige, zij het ook dure, diensten met cars en heerenrijtuigen. Maar ook met de tram kan men de kust bereiken, al zal men er vele uren over doen. Door de hoofdstad bij voorbeeld te 7 uur 's morgens te verlaten, kan men in de namiddaguren aan de kust zijn. Hier volgt een itinerarium, dat we ontlee- nen aan een onzer sport kon fraters Vertrek te Brussel met de eiectrische tram tot Aalst. Van Aalst tot Merelbeke rijdt er een stoomtram. Van Meirelbeke tot Gent neemt men weer de electrische tram. De doortocht van de Arteveldestad geschiedt eveneens met een gewone electrische tram. Aan de Palingbrug vertrekt er een stoom tram tot Brugge over Ursel. Van Brugge is de verbinding met de electrische buurtspoor wegen normaal tot De Zoute. Van hier uit kan men over Blankenberg, en Oostende de heele kust aandoen. In afwachting dat weer. zooals in het voor uitzicht is gesteld, de treinen van uit Brus sel naar de kust rijden, kan elkeen dus zon der zware onkosten en op voorwaarde dat hij zich van de noodige rantsoeneerings- zegels voorziet, als badbast, zijn jaarlijksch verlof doorbrengen. Besluit betreffende de telling van de bie ren en van de grondstoffen die in de nijver heid en den handel van de brouwerij-mouterij kunnen benuttigd worden. Het Staatsblad van 18 Juli bevat vol gend besluit van den wn. Secretaris-Generaal van het Ministerie van Volksgezondheid en Ravitailleering Artikel 1. -Al wie op 20 Juli 1940, grond stoffen bestemd voor de nijverheid ol voor den handel van brouwerij of mouterij, op ge lijk welke wijze in zijn bezit heeft, moet zulks aangeven bij het Verbond der Belgische Voe dingsbedrijven, zetel te Brussel, Hertogstraat, 69. Dc verkochte doch niet geleverde producten worden door den houder aangegeven. De producten die op weg zijn worden door den leverancier aangegeven. Art. 2. De aan te geven producten zijn a) gerst, wintergerst; b) mout, speciale mout; c) rijst en bijproducten; d) maïs en bij producten; e) tarwe; f) saccharose-suiker 1. vloeibare; 2. vaste; g) invertsuiker l. vloei bare: 2. massé; h) glucose 1. vloeibare; 2. massé; j) allerlei bier, in kuipen, in tanks, in vaten, op f.esschen en in alle andere recipiën ten. De hoeveelheden worden ln kilogram ver meld. behalve voor het bier. waarvan de hoe veelheden in hectoliter worden aangeduid. Art. 3. De houders van minder dan 300 kilo gram van elk der bij artikel 2 onder de letters a tot h opgesomde producten of van montier dan 30 hectoliter bier zijn van aangifte vrijge steld. Art. 4. De aangifte wordt gedaan overeen komstig het aan dit besluit gehechte model. Naam voornamen, adres en beroep van den aan gever dienen leesbaar vermeld. Binnen de acht dagen na de bekendmaking van du besluit, wordt ze per aangeteekenden brief, gedagteekend en onderteekend. overge maakt aan iet Verbond der Belgische Voedings bedrijven. Art. 5 De inbreuken op dit besluit worden opgespoord en gestraft overeenkomstig de be palingen van de artikelen 6 tot 10 van de be sluitwet van 27 October 1939. genomen om de proviancieering van het land te verzekeren en gewijzigd b;j de besluitwet van 11 Mei 1940. (Vooiziene straffen; 1) geldboete met in begrip van opdecimes 700 tot 700,000 frank: 2) gevangenzetting vijftien dagen tot drie jaar; 3) verbeurdverklaring van de eet- en koopwaren; 4) sluiting van de inrichting. Bij herhaling, worden de gevangenisstraf en de geldboete veraubbeld.) Art. 6. De sluiting der inrichtingen of ma gazijnen. voorzien bij par. 3 van de besluitwet van 27 October 1939, gewijzigd bij de besluit wetten van 11 en 14 Mei 1940 kan, volgens het geval, door den procureur des Konings of door oen rechter van instructie bevolen worden, onmiddellijk na de vaststelling van de inbreuk; de duur van de aldus uitgevoerde sluiting wordt van den door de rechtbank uitgesproken sluitingsduur afgetrokken. Dit besluit treedt ln werking den dag waar op het in het Staatsblad wordt~bekendgemaakt. 9 O CHICAGO, 19 Juli. Naar verluidt, heeft President Roosevelt aan den demokratischen Partijdag voorge steld, den Minister van Landbouw. Wallace, als kandidaat tot het vice-presidentschap te benoemen nadat en de Minister van Buiten- landsche Zaken, Huil, en senator Byrnes, die candidatuur geweigerd hadden. Wallace, die vroeger een republikein was, stamt uit Iowa en behoort tot het Kabinet Roosevelt sedert den aanvang van het New Deal Hij is de medeopsteller van het groote programma van toezicht op den oogst, waar van het voornaamste punt de vergoeding is der farmer'sdoor de Regeering voor de niet uitbating van gronden, in geval de oogst van het voorgaande jaar een overschot heeft opgeleverd. De tijden, die we beleven, zijn bevorderlijk voor alle soorten waarzeggerij. Het kan nie mand verwonderen, dat de personen, die zich hiermee beroepshalve bezig houden, in Enge land veel te doen hebben. De Zondagsbladen varen er wel bij wegens de vele hierop be trekking hebbende advertenties. Voor de wo ningen van bekende figuren ziet men al vroeg lieden samenstuwen, die het niet zon der hun wijsheid kunnen stellen. Degenen, die op successen kunnen bogen, zijn bijzonder in trek. zooals de zigeuner, uit Zuid-Rusland afkomstig, die de data van het offensief in he; Westen en Frankrijks caDitulatie juist gezien moet hebben. Hij laat zich elk bezoek met 10 pond betalen, maar de minder gegoe den kunnen voor minder of zelfs voor niets terecht. De algemeen gestelde vraag betreft natuur lijk het begin van de Duitsche aggressie en de toekomst van Engeland. De meeste van die heeren en dames verwachten beslissende gebeurtenissen tegen het einde van de week of het begin van de volgende Een waarzegster had de onvoorzichtigheid begaan uit een kristallen kogel de ineenstorting van het Britsche wereldrijk tegen den herfst te pro- feteeren. Ze is door een opgewonden menigte bijna gelyncht v-i door de politie in hechtenis genomen. LISSABON, 18 Juli. De Daily Herald, het blad der Labour-Partij. eischte Woens dag dat de Engelsche regeering een over zicht zou publiceeren over den toestand in Afrika. Het vooruitrukken en de successen van de Italiaansche legers, de veroveringen van Majole, die van officicele zijde en in strate gisch opzicht als onbeduidend werden be schouwd. hebben een onrustige stemming verwekt. Men houdt het voor waarschijnlijk, dgt er binnen afzienbaren tijd in het Lagerhuis een verklaring over den strijd in Afrika zal wor den afgelegd.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 2