Spanie's aanspraak pp Gibraltar Ernstige meenings- vsrsGhillen in im schoot dar Engelsche regeering Uitbreiding ¥asi het alcoholisme m Engeland Het doel der bombar dementen op Haifa Be iimsrlijke samenhang van Frankrijk Do stijgende oorlogskosten in Engeland Een rede van den Engelschen Minister van Luchtvaart De hertog van Windsor zou ontevreden zijn over de politiek der Britsche regeering Thee en koffie verboden in de Turksche koffiehuizen HET ALGEMEEN NIEUWS ZATERDAG 20 JULI 1940" Een rede van den Caudillo MADRID, 18 Juli. Naar aanleiding dei- overhandiging van het eereteeken van het Groot Kruis van St Ferdinand aan Gene raal Franco heeft -de Caudillo een redevoe ring uitgesproken. Hij onderstreepte het feit dat de groote taak, welke thans moest wor den gesteld, de verwezenlijking van het land nog versterkt. De zending van Spanje be staat ook in het nemen van het mandaat over Gibraltar; anderzijds is de Spaansche expansie in Afrika een nationale plicht. Ten slotte herinnerde Generaal Franco eens te meer aan d groote veldslagen van den burgeroorlog, hij besloot zijn rede met alle Spanjaards tot een nieuwe samenwer king aan te vuren. Incidenten te Gibraltar MADRID, 18 Juli. Men verneemt uit La Linea, dat de nieuwe verordening -ver schenen in het officieel blad geweldig pro test bij de bevolking heeft uitgelokt, waarbij een betocging plaats greep voor het verblijf van den gouverneur, di^ tenslotte door rui terij en brandweer werd uiteengedreven. Na dien hebben de betoogers, voor het meeren- deel vrouwen en kinderen, de straten door kruist en de magazijnen gedwongen te slui ten. De ontevredenheid stijgt. De overheid vreest dat nieuwe incidenten zich zullen voor doen op 1 Augustus, datum waarop de vluch telingen opnieuw worden ingescheept. De rots van Gibraltar aan het uiterste puntje van Spanje, die voortdurend aan luchtbombardementen bloot staat en waar thans onder de bevolking groote opwinding heerscht. Vooral inzake de verhooging der belastingen STOCKHOLM. 18 Juli. In den schoot van de Engelsche regeering zijn er zeer ern stige meenmgsgeschillen ontstaan met be trekking tot het nieuw fiscaal programma dat tof doel heeft d? inflatie voor het oogenbiik ten minste te vermijden ot te ver tragen. De conservatieve kabinetsleden trachten het ganscr.e gewricht van de belastingen op de massa te doen wegen, met de bewering dat de hoogere klas reeds een maximum van belasting betaalt, dat ze niet kan overschrij den Daarom ook spreekt men in genoemde mid den over een belasting op h"1 haadeisci.iier. De vertegenwoordigers van de Labourpartij verzetten zich krachtdadig tegen dergelijke belasting De ontevredenheid is hier groot onder de arbeiders tengevolge van de talrijke m den laatsten tijd genomen maatregelen. Verder heeft de Labourpartij zich neg ver zet tegc-n de verhooging van de belasting op kleine inkomsten. maar naar het schijnt zijn de vertegenwoordigers van de iiberale partij hiermede eens. Anderzijds kwam men in den schoot van de regeering nog niet tot een akkoord. De beurs heeft de geruchten die 1.. omloop zijn betreffende de oneenigheid tusschen de kabinetsleden, beantwoord met een nieuwe daling van alle industrieele effecten Anderzijds zijn de werklieden verontwaar digd over oe bekendmaking van de Daily Telegraph volgens dewelke de regeer.ng zou voorgenomen hebben zich te verzeilen tegen iedere kvonsverhoogmg zelf? in net geval van een nieuwe prijsverhooging. Men verwijt aan de Labour-pan ij cat. al hoewel zii bereid is in te stemmen met het voorstel geen loensverhooging meer toe te staan, zij er nochtans niet in gelukt paal en perk te stellen aan de voortdurende stijging der prijzen. Aan hei- publiek mag nog slechïs één glaasje per dag geschonken worden STOCKHOLM. 18 Juli. Het Engelsch Ministerie van Binnenlandsche Zaken treft voorbereidselen voor een aantal maatregelen die zooveel mogelijk het hoofd moeten bie den aan den spijt igen toestand die in de openbare gezondheid sedert ongeveer drie maanden heerscht. Als eerste maatregel zullen Brandy. Whisky en andere likeuren slechts op doktersvoor schrift megen verkocht worden. De restaurants en hotels zullen slechts één glaasje van deze alcoholische dranken per persoon mogen schenken. Dit decreet was noodzakelijk geworden ten gevolge van de uitbreiding die het alcoholisme heeft ge nomen. vooral onder de meer bevoegde be volking. Van bij den aanvang der vijandelijkheden was het verbruik van alcohol gestegen tot drie maal de hoeveelheid van voor den oor log en sinds de maand Mei is het nog met 30 t. h. gestegen. Een studie, gepubliceerd door een der vijf tig districtsgeneesheeren, heeft aan de hand van statistische gegevens bewezen dat de uitbreiding van het alcoholisme, die door de groeiende zenuwachtigheid onder de Engel sche bevolking vooral in de steden en nijver heidscentra wordt veroorzaakt, sommige ziek teverschijnselen sterk heeft doen toenemen. Aldus zijn de lever- en maagziekten met 17 t. h. toegenomen sinds het begin van den oorlog. De aantal misvallen is met 45 t. h. vermeerderd in de nijverheidscentra ten ge volge van overdaad aan alcohol en tabak. Erge gevallen van intoxicatie door alco hol, die vroeger zeer uitzonderlijk waren, zijn thans gewone gevallen in alle hospitalen. De verslagen van de geneesheeren vermelden ook dat het overdadig gebruik van slaapmid delen veel schade onder de bevolking heeft aangericht. ROME, 18 Juli. Een correspondent van Let agentschap Stefani bij de Italiaan- sche zeestrijdkrachten, verklaart, dat de on ophoudelijke aanvallen op het eiland Malta ten doel hebben, dit eiland voor den vijand onbruikbaar te maken. Anderzijds wordt de blokkade van het eiland door de luchtstrijd krachten steeds nauwer, de Italiaansche ac tiviteit belet de voorziening van het eiland met benzine, ma-zout en andere materialen. Woensdag hebben Italiaansche bombarde mentsvliegtuigen een handelsschip van 15.000 ton, dat naar Malta koers zette, op 100 km. afstand van de Pelagische eilanden, gelegen tusschen Sicilië en Tunis, aangevallen. Na dat de eerste bommen waren geworpen, heeft de bemanning zich in de reddingsbooten be geven. De cargo droeg geen vlag. Klaarblij kelijk was er contrebande voor Malta aan boord. De autonomistische beweging in Elzas-Lotharingen en de regionafistisehe in Bretanje Lucien Romier had in de Figaro ge schreven, dat Frankrijk geen kunstmatige schepping is welke door een ongeluk uit elkaar kan spatten, maar een bodem en een volk. Er is geen reden, aldus voer Romier voort, naar we in de «Deutsche Zeitung in den Niederlanden lezen, om te wanhopen zoo lang de bodem zijn natuurlijk vermogen behoudt en het volk niet te erg verzwakt. Een correspondent van dat blad te Berlijn knoopt hierbij aan om den innerlijken samen hang van Frankrijk onder het oog te zien. Hij erkent de op het Seinedal gerichte cen- traliseerende stroomingen, maar denkt na tuurlijk in de eerste plaats aan de omstan digheden, waarin Elzas-Lotharingen bij Frankrijk werd gevoegd en rept van de auto nomistische beweging m dat gebied sinds den wereldoorlog. Enkele maanden geleden werden twee lei ders van die actie terecht gesteld, nadat lang vóór 1S39 geruchtmakende verkiezingen en processen de aandacht op dat streven geves tigd hadden. Van Fransche zijde meende men bewijzen te hebben van een samenwerking dier voormannen met Duitsche instanties. Opmerkelijk was, dat de communisten met de autonomist en één lijn trokken, zoodat er velen in den gemeenteraad van Straatsburg wisten te komen en ze zelfs een hunner als burgemeester wisten verkozen te krijgen, ter wijl de socialisten centralisatie voorstonden. Afgescheiden hiervan ontkent de corres pondent met kracht, dat Frankrijk een uit volksch oogpunt gelijksoortige schepping is. Hij herinnert aan den samengreei van de oude provincies langs uiteenloopende banen tot het huidige Frankrijk onder het pleister van de bestuurlijke indeeling Bourgondië en Gascogne. Catalonië on Vlaanderen, Bas- ken en Bretons. Het artikel eindigt Het is nog een open vraag, hoe sterk zulke stroomingen kunnen worden. Evenmin is opgehelderd, welke rol ze in de Europcesche politiek kunnen spelen. Maar hieruit volgt reeds, hoe kortzichtig en onjuist de thans met voorliefde door Franschen onder woor den gebrachte bewering is omtrent de onvoor waardelijke geslotenheid van land en volk In verband hiermee moge met een enkel woord de aandacht gevestigd worden op een dit jaar bij Max Niemeyer te Halle versche nen vlugschrift van prof. dr. L. Weisgerber, Das Bretonentum nach Raum. Zalh und LebenskraftMen weet, dat van Duitsche zijde niet tot den oorlog gewacht is om het Bretonsche vraagstuk met aandacht te be- studeeren. Na 1918 won de regionalistische beweging in die streek aan kracht. Zij ver dichtte zich tot de greep Breiz Altao en gaf twee bladen of blaadjes uit, waaromheen voor de buitenwereld een even dicht waas bleef hangen als om het comité, dat gevan gen genomen werd; de leider bleef aanvan kelijk zoek. Want de regeering achtte het geraden er zich mee te bemoeien, vooral toen de volgelingen tot daden van terreur hun toevlucht namen. Het beeld ter herdenking der vereeniging van Bretagne met de rest van Frankrijk werd o.a. vernield en op de lijn, vóór een trein met minister Herriot ge legd. Heel ernstig zag dit er niet uit, want er waren door de daders ïoode lantaarns bij gezet om den machinist te waarschuwen als bewijs, dat het hun slechts om een waar schuwing te doen was. Maar zulke betoogin gen om recht te eischen voor wat de groep voor aanspraken te berde meende te moeten brengen, hebben zich herhaald. Zulke acties danken voor een groot deel hun succes aan ingrijpen aan de beteugelende overheid. Na dien aanslag tegen Herriot werd een correspondent van een Duitsche courant uit Frankrijk gezet .In elk geval zocht men er weer de hand van Duitschland achter. De Bretonsche beweging was in hoofd zaak een taalstrijd. Het domste wat men in zoo'n geval kan doen is, die taal te verbieden. Minister, de Monzie schijnt dat gewild te hebben. Met het Baskisch en het Vlaamsch is iets dergelijks beproefd en mislukt. Ten aanzien van de Muttersprache in den El- zas is de administratie behoedzamer opge treden. Voorhands zij alleen het einde van boven genoemd geschrift aangehaald de laatste 15 jaar hebben getoond, dat de geestelijke aanvalskracht van de Bretagners met den strijd toeneemt en in den wil zich zelf te blijven bij andere Keltische volken niet ach terstaat, Aldus zijn wij er getuigen van. hce hier aan de nieuwe grondslagen gewerkt wordt, die niet enkel het Bretonentum de mogelijkheid van een eigen volksche ont plooiing zullen verzekeren, maar ook den weg effenen, waarlangs dit begaafde volk zijn bijdrage tot de Europcesche ontwikkeling zal leveren. Over de bezorgdheid, die de stijgende oor logskosten in Londen wekken, schrijft de Londensche correspondent van Svenska Dag- bladet. Hij citeert de Daily Telegraph die constateert, dat men of wel zijn toevlucht moet nemen tot de bankbiljettenpers. waar door een ongehoorde inflatie zal ontstaan met rampspoedige gevolgen, dan wel een dras tische verscherping der belastingen moet com bineeren met maatregelen, die een geweldige opvoering van het sparen met zich mede zouden brengen. De Zweedsche correspondent herinnert er aan. dat de inkomstenbelasting in Engeland reeds 37 1/2 procent bedraagt. Door uitbrei ding van de Inkomstenbelasting tot den ge- heelen middenstand en de arbeiders zou de minister van financiën de staatsinkomsten weliswaar verhoogen. maar zelfs wanneer men een dergelijke maatregel zou uitbreiden tot nog andere belastingen, zou niet meer worden opgebracht dan 500 miHioen pond sterling. Engeland moet dus voortgaan en het volk er toe dwingen, zijn uitgaven te ver lagen en het gespaarde geld aan den staat te leenen. Alleen door een vergaande rant soeneering der verbruiksgoederen en door een verbod van verkoop van alle goederen, die niet absoluut noodzakelijk zijn. kan dit worden bereikt. De gedachte van gedwongen sparen en leenen. uitgesproken door Keynes, wint steeds meer veld. De strategische positie van Engeland weinig gunstig LONDEN, 18 Juli. Bij den aanvang van een door de Engelsche radio uitgezonden rede van den minister van Luchtvaart, Sin clair, heeft de spreker verklaard, dat de strategische positie van Engeland op het oogenbiik weinig gunstig is. Hij gaf in bij zonderheden een overzicht van het optreden van de Britsche luchtmacht en de zooge naamde successen die behaald werden. Vervolgens heeft de Minister zijn bijzon dere erkentelijkheid betuigd tegenover de Dominions, vooral Indië, die een overwe gende rol spelen in den luchtoorlog, zoowel in Engeland als in die gedeelten van het luchtruim, waar de Italianen hun actie uit oefenen. Sinclair heeft de numerieke meerderheid van de Duitsche luchtbewapening een zeer groot gevaar genoemd. Hij heeft den nadruk gelegd op het feit, dat hij er van oveituigd is, dat Engeland een vijandelijken aanval te verwachten heeft, zooals er tot nu toe geen door den vijand is uitgevoerd geworden. Ten slotte heeft de Minister een woord van welkom gesproken tot hen allen, die van overzee komen, om aan de Royal Air Force hup daadwerkelijken steun te verleenen. MADRID. 18 Juli. Betreffende de be noeming van den hertog van Windsor tot gouverneur van de Bafiama-eilanden deelt La Petite Gironde mede. dat volgens een bericht uit Tanger. de hertog, na het sluiten va.i den wapenstilstand, zijn ontevredenheid, zou hebben uitgedrukt over de politiek van de Britsche regeering. Na het misdrijf vati Oran zou hij een brief geschreven hebben aan zijn broer. d:e een openbaar protest inhield tegen de politiek van de regeering. Daarop moet Churchill zich gelast hebben, hem te benoemen tot gouverneur van de Bahama-eilanden. 1STAMBOUL. 18 Juli. Volgens een be richt in het blad Tan zal het tengevolge van de vermindering in den invoer van thee en koffie verboden zijn in restaurants, kof fiehuizen enz., deze dranken nog te schen ken. Zij zullen vervangen worden door lint denthee, yoghourt en fruitsappen, die in land worden voortgebracht.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 3