Op wandel door Brussel Brusselsshe kroniek Nieuws uit Brussel Geheimzinnige zaak in de luid-WesfwIaamsehe gemeente Zandvoorde RECHTSZAKEN Men staat voor een strijd op leven en dood Het huidige verkeer 21 juli - Een Fransch blad pleit voor uitdrijving der Joden De gulden 133 Pfennig II BEI ALUtmSEN NIEUWS» ZATERDAU 20 JULI 1940.' WAARHEEN VAN D A AC Tooneel FOL123-BEHGERE Alle Zaterdagen Zondagen en Maandagen, te 19 uur. en s Zondags, ook te 3 uur de Brusselsche revue 't Is niet gezeevero met Frltz Vaerewijck, José Morrissou. Manetie Orban. Jeanne Winterberg, Liliane. J Didier. K. Immers. O. V. d. Gaer, J. Berodes en V. Ziel- fer; het orkest van Henri De Boeck. de Folies- Girls met het danspaar Luc en Lily. Regie Gust'Borgers Prijzen van 2 tot 7 frank OUD-BELG IE Music-naliprogramma met «e Stans, peronis ten; MeLe Amory de Fellows en hun ballet; Suzy Wanoas de vrouw met de tooverrmgen; Albert Espagne, aan het orgei. Groot orkest van Ouo-Beigië onder leiding van den heer Delto-ur. Alle dagen, van 19 tot 22 uur; Maandag. Donderdag en Zaterdag, eveneens s namiddags, te 15 u 30. s Zondags doorloopend vanaf 14 u. 30 ALHAMBRA Alle avonden, aiusic-hallprogramma met al lerlei attract.es en balletten. Orkest onder de leiding van den n. Roeis. PATHE-PALACE Zondag 21. in dagvertooning. de Barbier van Sevilla van Rossini, met Jw M. L. Flo- riaval en Prick. H.H. Steny, Andrien. Van Ob- bergh. Rodla en Lefevre. Groot orkest en koo ien van den Koninklijken Muntschouwburg onder leiding van M. René Defossez. Prijzen der plaatsen zeer gematigd. Plaatsbespreking zonder kosten, alle dagen van 10 tot 18 uur in Pathé-Palace. Kinema's Programma's voor de week van 19 tot 25 Juli CHRISTINE, Laken. Een Java. met Ginette Leelerc. La Loi Vlole. politiefilm. Actualitei ten üia Kina. geweigerd. FILMAC, Brussel-Noord. Goea voor alles, goed voor niets, met Stan Laurel en Oliver Hardy. Slotakkoord, muziekfilm Actualitei ten Ufa. Kind. toerei. KINOX, Si-.Ians Molenbeek De Laatste Kaart, met Ricardo Cortez. De Groote At- trakt.'e, cirkusfilm Journal Ufa. in le week België. Kind; geweigerd. LEOPOLD. Molenbeek. André Hardy. Cow boy,. met Mickey Rooney en Lewis Stone. Daarbij: klucht, documentaire en Journal Ufa in le week. Kind. toegel. NOVA, Anderlecht. Louise, met Grace Moo re en Georges Thill. Een Paard dat Geld wint avonturenfilm. Kind. toegel. REX, Chaussée d'Anvers. Face au Destin met Josseline Gaël en J. Aqu'istapace. Tango avonturenfilm. Kind. toegel. RIO, Laken. De Schoone Cabaretière, met Jeanette Mac Donald en Nelson Eclcly. Daar bij kluent, teekenfilm en documentaire Kinderen toegelaten. RIO, Anderlecht. Louise, met Grace Moore en Georges Thill. Mr Dynamite, avonturen film. Kind toegelaten. REX. Etterbeek. Je chante. met Charles Trènet. Zamboango. document, film. Journal Ufa in le week in Belgiw. Kind, toegel. RIO, Etteibeck. Cafe da Port, met Live ïala en René Dary. Zamboango. avonturen film. Journal Ufa in le week België. K. toog VAILLANCE, Anderlecht. Scquioa. met Jean ne Parker. Eene Vrouw aan Boord, klucht- film Journal Ufa Kind toegel. Het eenheidsfront der oudstrij ders van St-]ans-Mofenbeek Het Eenheidsfront der Oud-Strijders van den veldtocht 1914-1918. afdeeling Sint-Jans- Molenbeek. houdt zich ter beschikking der strijders van 1940. om hun alle inlichtingen te verschaffen, met het oog op het vaststel len van hun gebeurlijke rechten. Zich aanbieden op Maandagen. Woensda gen en Vrijdagen, tusschen 20 en 21 uur. in het lokaal. 1. Vierwindenstraat, St-Jans Mo lenbeek. Vlaamsche Toeristenbond Wie mee wil. noteere ZONDAG. 21 JULI a) slenterwandeling in en om Oudergem onder leiding van den heer Frans Mauquoi. Samenkomst te 14 u. 30 aan het Rondplein te Oudergem. Trams 25 en 31. b) Fietstocht naar Aalst en Ninove. met be zoek aan de verwoeste gewesten onder leiding van den heer Van Woonsel. Samenkomst te 13 u. 30 aan het monument van den Arbeid, de Troozplein (Lakenbrug). ZONDAG. 28 JULI: a> wandeling van Sint- Lambreclits-Woluwe naar Stokkel en Bosch voorde onder leiding van den heer Van Hae- genberg. Samenkomst te 14 u. 30 aan het eindpunt van tram 28. b) fietstocht naar Leuven en omgeving. Bezichtiging van de uitgebrande bibliotheek. Samenkomst te 13 u. 30 op het Meiserplein (Leuvensche stwg) te Schaarbeek. Leiding h. Van Gerfsom. Wie nadere inlichtingen wenscht over onze veelzijdige aktie, wende zich tot ons plaatse lijk sekretariaat21, Lambrechtslaan Wem- mel-Brussel. Aldus Churchill in het Lagerhuis LONDEN, 18 Juli. Churchill bracht heden het Lagerhuis op de hoogte van het met Japan gesloten ak koord, betreffende de wapenleveringen aan China. Hij verklaarde dat hij bij het onder zoeken der Japansche voorstellen de be langen van Groot-Brittannië niet uit het oog verloren had. Men heeft een voorloopig ak koord getroffen, in de hoop. dat met den tijd een voor beide partijen voordeelige oplossing zal gevonden worden. Churchill voegde er bij. dat de Britsche regeering met den geheelen wereldtoestand diende rekening te houden, en dat men zich daarbij niet verheelen mocht dat men voor een strijd op leren of dood stond Twee maand geleden Men moei het stadsbeeld van nu maar eens vergelijken bij dit van over een paar maan den. We zijn gisteren nog eens de streek van de Ninoofsc'ie poort gaan bekijken, welke zoozeer geteistcicl was door het springen der brug aldaar. Wat 'n verschil bij wat wij er mochten vaststellen den lb Mei b. v.. toen wij er voor de eerste maal, na den ajtocht der Engelschen. op aj trokken. Daar hadden we nog als het ware de eenige verbinding op dat oogenblik met de stad zelve aiover het één-per soons-brug get je van de sluis, die men gelukkig intact had gelaten, kon men den anderen kant bereiken. Enkele burgers had den het op zich genomen der gelijken over- gangsdienst gansch onbaatzuchtig te organi- seeren er waren alsdan nog maar weinig passagiers en ze konden er gemakkelijk weg meeeerst een twintigtal van deze zijde, dan stop! en een aantel konden dan van gene zijde aanrukken, icant het brugske moest voor weg en weer dienst doen. Het raakte echter alras bekend dat daar een verbindingsweg bestond, en nimmer heejt het kwgrtier aer St-Martinus- en der Rans- jortstraten zooveel bezoekers gehad We mo gen ook wei zeggen zooveel bekijkswant velen kwamen eens de verwoesting nagaan die aldaar was aangericht, en welke men gerust aan een echt bombardement hadde toegeschreven, indien men niet beter had geweten. Des namiddags echter was de orde dienst reeds in handen der gemeentelijke politie overgegaan en we herinneren ons nog alsdan niet mm dan drie kwartuurs te heb ben noodig gehad om, met het rijtje aan te schuiven, steeds nog over ons sluisbrug gei je, den anderen oever te bereiken Wanneer icij er gisteren dan maar eens terug zijn heengcwandeld. trof ons dadelijk het groote verschil, de oneindige verbetering die er in zoo'v korten tijd v is aangebracht. Er was eenvoudig geen spraak meer van dat sluisje, zel/s niet van eenc noodbrug, zooals wij er op vele plaatsen hebben gekend, maar er ligt over ae Zenne aldaar een stevige,, breede brug, welke niet alleen dienst doet voor de voetgangers, maar waarover ook alle vervoer per vrachtauto en trams geschiedt. Rondom gaapt u weliswaar nog de ellende der ingestorte daken, der onttakelde huizen, der half-weggerukte gevels aan, maar nu de verwoesting voor het oog deze huizenrijen heeft blootgelegd en zelfs die woonkamers heejt opengerukt, kan men best nagaan in welke droeve krotten nog een groot deel on zer menschen hokten. Men vormt dan ook innerlijk de hoop dat de eigenaars, eens dat ze voor de geleden schade zullen vergoed zijn, er niet aan denken zullen die huizingen op te kalfateren, maar ze voort zullen afbre ken om ze te vervangen rdoor nieuwe, gezon de woongetcgenhedcn. Ook hierop mag reel van nu af de aandacht van de Heropbouw commissie worden gevestigd het vraagstuk der krotwoningen in de hoofdstad is destijds dikwijls genoeg besproken geworden, maar heeft nimmer eene oplossing gekregen. Om maar een voorbeeld aan ie halen aan de overzijde van de Saincteletteplaats, op den hoek der Koohnijnkaai. stond reeds heel ons leven een laag, onooglijk en wandrochtig hok, gereed om in te vallen, gestut en ge steund en dat eigenlijk tot niets meer kon dienen. Toch dacht niemand er aan het af te breken of door iets degelijkers te vervan gen. Thans hecit het. met het springen van de bruu, ook van de brokken gekregen de pannen waren afgerukt, de muren wag gelden. de planken beschotten werden door de arme lui als brandhout meegenomen, en het kot weende zijn mizerie uit langs tal van open wonden. Sinds deze week is het totaal verdwenen. Een ruime, open plaats wacht nu op het oprichten van een degelij- lcen bouw. Zoo zou ook nog op tal andere plaatsen onzer stede mogen gehandeld wor den, zoowel uit esthetisch als uit hygiënisch opzicht. Het onbekende kind uit het Brugmann-hospitaai Het beheer tan het Brugmann-hospitaai, tc St-Pieters-Jetle, meldt dat eenigen tijd geleden aldaar een kindje tan zoowat drie jaar door eene onbekende vrouw werd bin nengebracht. -jit kind had een hevig bloe dende knieuonde. Terwijl de verpleegster met het kind be zig waren, is de vrouw onbemerkt verdwenen. Door het bestuur van het ziekenhuis werd alles in hel werk gesteld om naam en woon plaats van het kind te weten te komen. Alle pogingen bleven tot nu echter vruchteloos. De bevolking wordt thans verzocht om in dien mogelijk inlichtingen te verschaf jen aan het bestuur van het ziekenhuis. Bij het verscheiden van Karei Walpot Zoo zijn de omstandigheden de ter dien stelijkste menschen kunnen thans verdwijnen zonder dat wij er zel/s van worden ingelicht. Karei Walpot, die verleden Dinsdag werd ter aarde besteld, verdient wel wat meer dan het paar regeltjesdat. onder den vorm van een perstelegram zijn verscheiden bekendmaakte. Walpot was een gekende figuur in de Bel gische muziekwereld. Hij heejt ons heel wat composities van verdienste en zeljs beteeke- nis achtergelaten, vooral op gebied van mili taire marschen daar hij langen tijd tot de militaire muzikale leringen had behoord. Hij was ook oud-strijder uit den oorlog van 1914- 18. terwijl wij hem tevens wat in die middens eerder zeldzaam is. als een over tuigd Vlaming mogen begroeten. Naar ors werd medegedeeld zou Dinsdag avond de Vlaamsclie Schouwburg der Laken straat bericht hebben ontvangen dat alles diende in gereedheid gebracht tegen Zondag 21 Juli. voor de opvoeringen welke door twee Brusselsche maatschappijen zouden worden bezorgd eene Vlaamsche door de Mor- gendstar een Fransche door de Grande Harmonie We zien nu verder nieuwsgierig uit naar wat daarvan in huis komt. des le meer daar de maatschappijen zelve nog niet waren ingelicht en diensvolgens in de 'onmo gelijkheid verkeerden de noodige schikkingen te treffen. EN DRINGT AAN OP EEN SPOEDIGE OPLOSSING VAN HET PROBLEEM PARIJS. 18 Juli. In een openen brief aan Maarschalk Pétain. dringt het blad Der- nières Nouvelles de Paris aan op een defini tieve oplossing van het Jodenvraagstuk. Het pleit voor het oprichten van een groot ver- zamelkamp waarin alle Joden zullen worden ondergebracht tot het oogenblik waarop ze geleidelijk over de Fransche grens kunnen worden gezet. Deze uitzetting van Joden zou in vier verschillende fasen kunnen geschie den 1. De Joden die niet de Fransche nationa liteit bezitten. 2. De Joden die sedert Januari 1936 gena turaliseerd werden. 3. De Joden die tusschen November 1918 en Januari 1936 genaturaliseerd weiden. 4. De Joden die sinds 1900 genaturaliseerd zijn. Het blad voegt er aan toe dat dezen maat regel dringend is. Een 22-jarige gehuwde vrouw verhangen gevonden in een stal Woensdagmorgen rond 0 uur werd de stille Zuicl-Weslvlaamsche gemeente Zandvoorde in opschudding gebracht door een droevige zaak. Weldra verspreidde zich het gerucht dat Me vrouw Maurice Menu. geboren Laura Van Bockstael. 22 jaar oud. verhangen gevonden werd in den stal. gelegen naast het huis dat ze betrok. Veldwachter Simon Bouten die niet ver van het huis woont, deed het eerste onderzoek en verwittigde Dr Dumez uit Komen die de lijk schouwing deed. De Rijkswacht uit Komen kwam ter plaats. Het Parket uiit leper werd verwittigd en gaf bevel op demen en ramen de zegels te ieggen. De echtgenoot van het jeugdige slachtoffer Menu Maurice. 36 jaar oud. alsook dezes moe der Cuvelier Marie. 77 jaar oud. die bij hen inwoont, werden ondervraagd. Woensdag avond om 21 u. 30 werden beiden naar het poliliebuivcl van leper overgebracht waar ze in voorloopige hechtenis gesteld werden. Donderdagnamiddag omstreeks 13 uur 30 stapte het Parket van leper, samengesteld uit de h.h. Vandevelde. Prokureur des Konings Devos de Moldergem. onderzoeksrechter en Dethoor. griffier, ter plaatse af. Een weinig later stopte een tweede auto. waaruit M. en Mevr. Van Bockstael en hun zoon, ouders en broeder van het jeugdige slachtoffer, die thans te Moorslede wonen. Hunne dochter Laura, die slechts sedert 9 maand gehuwd was. oefende het beroep van verpleegster uit. Iedereen ter plaatse was het eens om te be kennen dat het slachtoffer gunstig bekend stond op de gemeente en zich met hart en ziel toewijdde aan hare taak. Over haar echt genoot daarentegen, die eerste schepen is op de gemeente cn bevelhebber der Burgerwacht, liet men zich minder gunstig uit. Is er misdaad in het spel De familieleden van het slachtoffer wer den mtusschen bij hefc stoffelijk overschot toegelaten. Dir zou sporen van kwetsuren aan het hoofd en den nek vertoonen en blauwe vlekken over gansch het lichaam. Intusschen verscheen Dr Dumez uit Ko men ook ter plaatse, die de uitslagen der lijkschouwing aan het parket mededeelde. Om 14 u 15 kwam een auto aangesnord waarin zaten de twee voorloopig in hechtenis gehoudenen. dc echtgenoot Maurice Menu e"n de 77-jarige schoonmoeder van het slacht offer Marie Cuvelier. vergezeld door de rijkswacht uit leper. Beiden werden afzon derlijk onderhoord en daarna geconfronteerd. Om 17 u. verschenen de wetsdokters Val. Snick en Billiau uit leper. De droefheid der ouders van het jeugdige slachtoffer was hartverscheurend om aan schouwen. We houden onze lezers verder op de hoogte van deze droevige zaak. DEN HAAG. 18 Juli. De Rijskommissaris heeft den nieuwen koers der Reichskreditkas- senscheine in Gulden op 133 Reichspfennig voor een Gulden bepaald. De vroegere noteering was 1 Gulden 150 Pfennig. NOG EEN ZWARE ONTVREEMDING. Zekere Gérard Vandenbussche uit Deerlijk, die zich in voorarrest bevindt, was er in geslaagd de hand te leggen op een belangrijke partij stoffengced in een fabriek. De kerel is niet aan zijn proefstuk, want ir. 1936 reeds werd hij voor dergelijk feit veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zes maanden. Dc Recht bank toonde zich dan ook streng en verwees V., tot 9 maanden gevangenisstraf. Boetstraffelijke Rechtbank te leper RUZIE. D... Gustaaf van Zonncbcke die in ruzie leeft met V... Sadi wegens een uit weg. is beticht van slagen toegebracht te hebben. De rechtbank veroodeclt den betich te tot 175 fr. boete of 3 dagen gevang, voor waardelijk gedurende 1 jaar. Aan de burger lijke partij moet hij 100 fr. betalen cn de kosten harer aanstelling. WEDERZIJDSCHE SLAGEN. D Jules en O... Jean, beiden van Meesen. zijn beticht van wedcrzijdsche slagen Daar het feit ten laste van O... niet genoegzaam bewezen i-s bekomt hij vrijspraak. D... wordt veroordeeld tot 200 fr. boete of 10 dagen gevang en tot 700 fr. boete of 1 maand gevang voorwaar delijk gedurende 15 jaar. RUZIE EN BRAAK. D... Jerome en Jo zef. C... Antoon en P... Valeer, allen van Voormezeele. hadden op 9 Februari ruzie in verschillende herbergen aldaar. In de her berg van Van Acker Martha werden 8 bier glazen gebroken. C... en P... bekomen vrij spraak. D... Jerome wordt veroordeeld tot 210 fr. boete of 10 dagen gevangenisstraf alsook tot 140 fr. boete of 3 dagen. D... Jozef wordt tot 182 fr. boete of 8 dagen gevange nisstraf veroordeeld, voorwaardelijk geduren de 5 jaar voor de 2 betichten. DIEFSTAL. Vandenb... Daniël van leper die beticht is van diefstal van lood ten na- deele van Rossey Kamiel. zijn werkgever. Vandenb... wordt veroordeeld tot 182 fr. boet of 8 dagen gevangenisstraf. voorwaardelijk gedurende 5 jaar. AANRIJDING Degr. Gustaaf van Bcse- lare in dienst van de melkerij van Moorslede, staat terecht wegens aanrijding van den autovrachtwagen door hem gevoerd met een aankomende tram. De rechtbank veroordeelt den betichte tot 140 fr. boete of 3 dagen ge vangenisstraf voorwaardelijk gedurende 1 jaar. SMAAD EN WEDERSPANNIGHEID Br... Henri. Jerome. Octaaf en Marie allen van Komen zijn beticht Henri en Jerome van smaad jegens den deurwaarder Paul Fiamey. Al de betichten van wederspannighcid jegens den deurwaarder Fiamey in het uitvoeren van zijn ambt. De rechtbank veroordeelt Henri en Jerome Br... wegens smaad elk tot 210 fr. boete of 10 dagen gevangenisstraf wegens weerstand wordt Henri Br., veroordeeld tot 15 dagen gevangenisstraf Jerome en Octaaf alsook Marie worden wegens weerstand ver oordeeld elk tot 8 dagen gevangenisstraf zonder voorwaarde en bij verstek voor al de betichten. Men verzoekt ons te melden dat Muylie Cyriel wonende Onze Lieve Vrouwstraat te leper, niets gemeens heeft met Mu.vlle Cyriel die wegens diefstal van kolen veroordeeld is geweest. Boetstraffelijke Rechtbank van Dendermonde SMAAD. Wegens smaad aan een veld wachter werd Vander V. Jozef, handelaar te Buggenhout. verwezen tot 8 dagen en een boete van 525 fr. voorwaardelijk. OMKOOPERLL De gendarmen boden zich aan bij zekeren De S. Petrus, van Smet- ledc, alwaar ze een proces-verbaal dienden op te stellen. De S. trachtte deze om te koopen en wordt verwezen tot een geldboet van 700 frank. DIEFSTAL. Zekere Van S. Hendrik, van Buggenhout. zag twee stukken hout liggen en dacht dat hij die best kon gebruiken als brandhout. De eigenaar had hei echter gezien en legde klacht neder. De rechtbank verwijst Van S. tot een geldboete van 182 fr. LEURDERS. Twee inwoners van Zele, De M. Basiel en D. Petrus, trachten door te leuren aan hun brood te komen. Ze vergaten echter de noodige toelating tc vragen aan dc overheid. Een politieagent betrapte hen en stelde proces-verbaal op. Ze worden beiden verwezen tot een geldboete van 70 frank voor waardelijk voor D. RUZIE. Zooals het dikwijls gebeurt, kwamen te Zele twee geburen niet overeen. Van B. Alfons kon het op 6 Juni j.l. niet langer meer dragen en sloeg een ruit uit in het huis van zijn gebuur. ALs deze een opmer king maakte sprong Van B. er op af doch alles bepaalde zich bij lichte gewelddaden. Sinds is de vrede hersteld en Van B. komt er van af met eene geldbcete van 42 lrank voorwaardelijk. VRIJSPRAAK. Van I. Xaveer. van Me re. staat terecht om drie kanadaboomen te hebben gestolen of althans dit gestolen goedje te hebben bewaard. Daar de zaak niet ten genoege van rechte bewezen is spreekt de rechtbank hem vrij. GEMEEN E AFTKOGGELAAR VERWEZEN De rechtbank van Dendermonde heeft moeten oordeelen over een der meest gemee- ne manieren van aftroggelarij welke zich ooit voordeden. Zekere Andries Hendrig. in geschreven in het bevolkingsregister der ge meente Liezele behendige aftroggeiaar. heeft talrijke keeren weten misbruik m-aken der gevoelens van ouders, vrienden of kennissen van soldaten welke onder de wapens waren geroepen. Nauwelijks waren enkele klachten gedaan geweest of het parket van Dendermonde was er in gelukt dc identiteit van den aftrogge» laar vast te stellen doch deze had lont gero ken en was spoorloos verdwenen. Het hoeft niet gezegd dat hij ter zitting niet verscheen. Elk der gevallen wordt afzonderlijk beoor deeld en door dc talrijke vonnissen welke ten laste van Andries Hendrik worden uitgespro ken werd deze verwezen tot een totale gevan genisstraf van veertien jaar en vijf maanden en tot een geldboete van 10.850 fr. Bovendien wordt zijn onmiddellijke aan houding bevolen. Boetstraffelijke Rechtbank te Korfrijk DIEFSTAL. Gustaaf Caytan. di? m e«n rondreizende woonwagen verblijft, had zich piichtig gemaakt aan diefstal van een leger- paard. De kerel werd bij verstek veroordeeld tot een gevangenisstraf van 6 maanden.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 5