Roosevelt weer kandidaat De Kabinetscrisis in Japan HET EILAND OUESSANT MOR DE DUITSCHERS BEZET De bestrijding der werkloosheid in Groot-Brussel De meenmgsverschillen tusschen het leger en het Ministerie van Buitenland sche Zaken in Japan Op het partijcongres der Democratische Partij bekwam hij 947 stemmen Niet tusschenkomst in Europa Het Duitsch legerbericht Enkele bijzonderheden over het eiland Ouessant Het It&liaansch legerbericht De verjaring der nationale wedergeboorte in Spanje De reactie te New York De postckeck za! over enkele dagen gedeeltelijk hervatten De nieuwe Emissie-bank Opgepast voor de kinderen tijdens de vacantie TOKIO. 18 Juli.Zooals hat dagblad Tokyo Asahi Shimbum mededeelt, heelt prins Konoye, die met de vorming van het nieuwe kabinet gelast werd, in een inter view verklaard, dat hij geen haast heeft met zijn opdracht. De taak van het nieuwe ka binet beoogt de omvorming van de Japan- sche buitenlandsche politiek en de verwe zenlijking van een sterke uitrusting. De aanduiding van prins Konoye als kabi netsvormer Vindt in de gehecle Japansche pers groote instemming. Al de dagbladen be handelen breedvoerig over de eerste bespre kingen van prins Konoye en publiceeren vooruitzichten omtrent de personaliteiten die de posten van ministers van buitenlandsche zaken, van landsverdediging en marine in het nieuwe kabinet zullen bekleeden. Groote beteekenis wordt algemeen gehecht, zoo schrijft het orgaan Miyako Shimbum aan de benoeming van den nieuwen minister van buitenlandsche zaken, daar hij de rich ting van het kabinet beïnvloeden zal. Volgens het agentscha 1 Domei behoudt vice-admiraal Yoshlda de leiding van het marinedepartcment, terwijl de vroegere voor zitter van de Zuid-Mantsjoerischc spoorweg maatschappij, Matsuok. het mandaat van Minister van Buitenlandsche Zaken zal over nemen. HET ALGEMEEN NIEUWS ZATERDAG 20 JULI 4040. TOKIO, 18 Juli. Prins Konoye heeft Aan de vertegenwoordigers van de Japansche pers verklaard dat samenwerking tusschen den voorzitter van den Raad en het leger absoluut noodzakelijk is. Verder zegde hij dat hij, nog vóór de vor ming van het nieuwe Kabinet, een gederail leerd onderhoud zal hebben met de Ministers van Oorlog, van Zeewezen en van Buiten landsche Zaken met betrekking tot de bui tenlandsche politiek en het leger, ten einde een vast programma op te stellen en bij voor baat alle meeningsgeschil te beslechten. Het Kabinet Yonai is mislukt tengevolge van mccningsverschillen tusschen het leger en het Ministerie van Buitenlandsche Zaken. Daarom juist wil hij een voorafgaand on derhoud hebben met de Ministers van Oorlog en Buitenlandsche Zaken waarvan dc uitslag op besliste wijze de nieuwe politieke oriën teering en eventueel de wijzigingen op bui- tenlandsch politiek gebied zal beïnvloeden. Absolute samenhoorigheid is er noodig tusschen het leger, de marine en de buiten landsche politiek, daar zonder deze voor waarde alle bestuur onmogelijk is en hij Konoye, zijn regeering op onafhankelijke wijze wil vormen. CHICAGO, 18 Juli. Voor de aanduiding van Roosevelt als kandidaat der democrati sche partij stemden 947 van de 1095 stembe- rechtigden. Postminister Farley bekwam 72, en Ondervoorzitter Gamer 61 stemmen. Farley en Gamer verzaakten nochtans on der minuten lange toejuichingen aan hun stemmen, opdat de aanduiding van Roosevelt als eenstemmig zou kunnen worden aanzien. Vervolgens stelde het partijcongres de kom missie samen, welke Roosevelt van zijn be- doorschouwt en tegenmaatregelen treft. Bui ten Amerika werden oude gewaardeerde in stellingen neergehaald en de democratische leerstellingen verworpen. Voor de tegenwoordige generatie in de Ver- eenigde Staten is de taak weggelegd, de naar binnen door den slechten economischen toe stand en van buiten door de totalitaire ideo- mogen luwen als de omwèntelingsbrand op de wereld zal zijn uitgewoed. Tijdens de laatste jaren is de democratische Het Kapitolium te Washington noeming in kennis zal brengen en hem zal verzoeken ze aan te nemen. Men twijfelt er niet aan dat Roosevelt zal aannemen. Naar de Associated Press meldt luisterde Roosevelt gisteren gedurende den ganschen dag naar de radio-reportage van den partijdag te Chicago. Een der bijzonderste punten van het programma CHICAGO, 18 Juli. Op den demokrati- sehen partijdag werd het programma der partij voorgelezen. De inleiding van het program-ma wijst op de geweldige veranderingen, die thans in de wereld worden voltrokken. Geen enkele demo- logieën bedreigde demokratische principes te verdedigen. De wereldrevolutie, waartegen de Veree- nigde Staten zich tot afweer voorbereiden, is 2»o dreigend dat de waakzaamheid eerst zal cratisclie regeering zal kunnen blijven be staan als zij dit ontwikkelingsproces niet BERLIJN, 18 Juli. Het Opperbevel van het Duitsehe leger deelt het volgende mede Eenheden der Duitsehe vloot, die in over- zeesche wateren opereerden, hebben weer 30,000 ton vijandelijke scheepsruimte tot zin ken gebracht. Op het eiland Ouessant, vóór Bretanje, zijn Duitsehe troepen ontscheept. Duitsehe gevechtsvliegtuigen bombardeer den het kamp van Aldersliot, alsook fabrie ken, vliegvelden en havens in Zuid- en Mid den Engeland. Op het vliegveld van Tunbridge Wells, in de dokken van Portland en in de fabrieken van Bartbourne, werden ernstige branden waargenomen. Ook een groot wapenfabriek in Greenock werd door bommen getroffen. In het Kanaal werd door onze luchtmacht een handelsschip in brand geschoten, terwijl een andèr vrachtschip en een voorposten- schip zóó door bommen geraakt werden, dat zij door hunne bemanning veriaten werden. Gedurende den nacht werden in het Rijn en Roergebied vijandelijke vliegtuigen door ons afweergeschut verdreven. Enkele bom men die doelloos geworpen werden, maakten geen slachtoffers en veroorzaakten geen schade. Een vijandelijk Bristol-Blenheimtoestel werd ten noorden van Cherbourg neerge schoten. Een onzer vliegtuigen ging boven het Kanaal verloren. Het eiland Ouessant ligt. ter hoogte der kust van Bretanje. in den Atlantischen Oceaan. Het is bewoond door visschers. de vrouwen zijn mooi en dragen de haren lang en vlottend; ten minste was dat zoo vóór eemge jaren, toen er nog geen soldatengami- zoen op het eiland bestond. Dit garnizoen heeft het eenvoudig leven der eilanders niet verbeterd, vooral daar het koloniale troepen waren. Ouessant is even als de Faroër, een regen- eiland. Het regent er drie tot vier dagen in de week. 1 Indien het eiland een zekere vrmaardheid bezit, en in de laatste jaren veel toeristen heeft gelokt, is het te danken aan een boek van den Franschen schrijver André Savignon, Filles de la Pluie dat met algemeene' stemmen met den Goncourtprijs bekroond werd. Voor de zeelieden staat het eiland als een zwart hoekje bekend, ze noemen het immers «le cimetiere d'Ouessant (het kerkhof van Ouessant). ROME, 18 Juli. Het hoofdkwartier van het leger deelt mede In Noord-Afrika werd het gebied van Mar- sa Matruk nogmaals druk met bommen be stookt. Alle toestellen keerden terug. In Oost-Afrika werd de vijand, die Moyal verliet, in de richting van Buna, door het leger en de luchtmacht achtervolgd. De vluchtende gemotoriseerde kolonnen werden' met machinegeweren bestookt. Wapens, munitie en pantserwagens wer den buitgemaakt. Italiaansche vliegtuigen hebben het vlieg kamp van Waijr met zichtbaar gevolg ge bombardeerd. De vijand viel de luchthaven van Agordat aan, zonder ecnige schade te berokkenen. Een Engelsch vliegtuig werd door Italiaan sche jagers neergeschoten. MADRID. 18 Juli. De Spaansche hoofd stad vierde heden de verjaring der nationale wedergeboorte. Heel Madrid was bevlagd. 's Voormiddags had een optocht plaats van twee honderdduizend leden van het Natio naal Syndikaat die geschouwd werd door Generaal Franco, die. omgeven van zijne generaals en ministers, op eene eeretribuun had plaats genomen. partij erin geslaagd de democratie te ver sterken door verdedigingsmaatregelen tegen uitgesproken en verdekte aanvallen, alsmede door de verbetering van de economische voorttorengstmogelijkheden en van den socia len toestand. Men is fier over deze uitslagen. Zij zijn te wijten aan de schitterende en moedige leiding van Roosevelt en aan zijn staatsmanskunst, alsmede aan die van het Congres. Verder luidt het programma woordelijk Het volk der Vereenigde Staten is er toe besloten te zorgen dat de oorlog, die thans in Europa, Azië en Afrika woedt niet naar Ame rika zou overslaan. Wij willen aan geen over- zeesche oorlogen deelnemen en wij zullen onze strijdkrachten te land, ter zee of in de lucht niet in den dienst van vreemde landen buiten het Amerikaansch Vasteland zenden, tenzij wij aangevallen worden. Wij houden aan de Monroëleer. die wij onverbiddelijk doorvoeren en verdedigen. Onze buitenlandsche politiek zal nu even als vroeger als richtsnoer en doel de veilig heid en de verdediging .van het land en het behoud van den vrede hebben. Het programma zegt verder dat het tot eer strekt van Roosevelt, dat de landsverdediging thans haar hoogste peil in vredestijd heeft bereikt. Amerika moet zoo sterk zijn dat geen denkbare machtsformatie het kan wagen de Vereenigde Staten aan te vallen. Men moet Amerika uitrusten met een onoverwinnelijke luchtmacht, een marine, die in staat is om al zijn zeekusten en zijn belangen te verde digen en een groot en goed bewapend gemo toriseerd leger. De ervaringen van andere landen hebben bewezen dat alleen een totale verdediging alle aanvallen kan afslaan. Om zeker te zijn dat de bewapening van Amerika niet tot oor log leidt, zal de traditioneele politiek van goede buurschap voortgezet worden, de rech ten van anderen zullen geëerbiedigd en de bij de verdragen voorziene verplichtingen zullen nagekomen worden. De buitenlandsche handel zal door handelsverdragen aangemoedigd en de economische samenwerking met de repu blieken van het Westelijk halfrond zal be vorderd worden. Om redenen van zelfverdediging en van ge wetensrust, zoo gaat het programma verder, kan de grootste democratie der wereld niet lijdzaam toezien wanneer volkeren worden aangevallen. Wij verbinden er ons dan ook toe deze volkeren alle materieele hulp te verleenen, die met de wetten en met het belang va*Fonze landsverdediging overeen stemt. In bijna alle gemeenten van het Brusselsche zullen groote werken worden aangevat Ingevolge het nieuwe programma, door den heer Ver wil gen opgesteld met het oog op het bespoedigen van den wederopbouw in België, hebben de onderscheiden gemeenten uit het Brusselsche aan den Kommissaris voor den Wederopbouw plannen voorgelegd, die na onderzoek van de betrokken stads- kommandanten werden overgemaakt. De gezamenlijke ontwerpen betreffen een totaal bedrag van 16.2 millioen frank, waar van 6.7 millioen frank dient besteed aan ma terieel en 9.5 millioen frank aan loonen. Met deze som zouden 1345 arbeiders gedurende 1.9 millioen werkuren gebezigd kunren wor den. Wat de stad Brussel zelf betreft, zouden volgende werken in aanmerking komen een nieuwe*verbindingsweg tusschen de Natiën- laan en den Vorsterschen steenweg, langs heen den spoorweg Schaarbeek-Hallehet aanleggen van verscheidene betonwegen; een afwateringskanaal naar Buisingenuitbrei dingswerken aan groote, openbare gebouwen, en verder nog allerlei zaken van algemeen nut. Hiervoor zou ongeveer een derde van het gezamenlijke voorziene bedrag mceten die nen. Anderlecht zou de beschiikking krijgen over een bedrag van 3.6 millioen voor nieuwe scho len, openbare wegen en een nieuwe brug over het kanaal. Voor de modemiseering van verscheidene openbare gebouwen, het inrichten van een nieuw zwemdok en andere werken, zal Schaarbeek zich een bedrag zien toegewezen van 2.4 millioen. Een bedrag van 200,000 frank zou bestemd zijn om te Koekelberg een nieuw moederhuis te bouwen, benevens uitbreidingswerken aan de jongens- en meisjesschool. Etterbeek krijgt een nieuwe school en een vernieuwd gemeentehuis, alsook een tram remise. St-Joost-ten-Noode zal Schaarbeek voor taan niet langer zijn Sportpaleis hoeven te benijden, wijl het er zelf een krijgt en Gans horen. St-Jans-Molenbeek en Ukkel zullen verrijkt worden met een stel nieuwe bruggen en herstelde wegen. Ganshoren alleen krijgt vier millioen. Ook voor Watermaal-Boschvoorde en St- Pieters-Woluwe zijn groote werken voorzien. NEW YORK. 15 Juli. In het middenpunt der New-Yorksche pers staat de benoeming van Roosevelt tot presidentschap-kandidaat der democratische partij. Dc reaktie der bladen is sterk uiteenloo pend. Terwijl New York Daily News zon der het minste voorbehoud toejuicht, slaan andere organen, zooals Daily Mirror en New York Herald Tribune eene sterke kritiseerenden toon aan. Ook het van elk partij onafhankelijke blad New York Ti mes geeft vrijen loop aan zijne ontgooche ling met betrekking tot een derde ambtster mijn van Roosevelt en verwiit hem met de traditie te hebben gebroken. Roosevelt heeft klaarblijkelijk een derde ambtsperiode ge zocht. daar hij ervan overtuigd is dat hij onontbeerlijk is geworden. Het blad New York Herald Tribune verklaart dat het Kongres der democratische partij de Ameri- kaansche overlevering met de voeten getre den heeft en eene diktatuur belichaamt zoo als men er in de geschiedenis der Vereenigde Staten nog geene beleefd heeft. De begeerte naar macht heeft Roosevelt er toe 'aangezet door geheimdoenerij. in volle bewustzijn, elke mededinging uit den weg te ruimen. De de mocratische afgevaardigden in Chicago had den slechts een bevel van het Witte Huis goed te keuren en konden niet volgens vrije democratische begrippen kiezen. Daily Mir ror eindelijk aanziet het Partij-Kongres als Het werd reeds dikwijls geschreven nog enkele dagen geduld en de postchekdienst functionneert weer normaal. Doch ditmaal schijnt er iets van te zijn. Over enkele dagen zal de dienst gedeeltelijk worden hervat. Voorloopig zouden echter alleen overschrij vingen kunnen geschieden. Als men weet dat ongeveer 90 t.h. van het gezamenlijk bedrag door overschrijvingen en andere verrichtin gen zonder geldverhandeling gedaan werden, dan begrijpt men, dat deze eerste faze de voornaamste is. Kort daarop zouden echter, ook in alle postkantoren, gewone stortingen en betalin gen gedaan worden. Dit zou alleen afhangen van de overeenkomst en de geldvoorziening door de nieuwe Bank van Uitgifte. Het nazien der rekeningen en het verifiee- ren er van heeft begrijpelijkerwijze ontzet tend veel tijd opgeslorpt. Doch daarmee is men thans klaar gekomen. Met het oog op het vermijden eener geld- inflatie wordt den raad gegeven zich zooveel mogelijk tot overschrijvingen te beperken. Zij die slechts een paar maal in het jaar van den postcheck gebruik maakten zullen vermoedelijk worden uitgesloten wijl een rationaliseering van^den^dienst zich opdringt. De nieuwe emissiebank wordt onderge bracht in de lokalen der Nationale Bank en beschikt daar over het personeel dezer instel ling, welks statuut behouden blijft. De Nationale Bank wordt niet gelikwideerd en zal. zooals vroeger, haar verrichtingen voortzetten, als private bank. Alle biljetten en muntstukken, uitgegeven door de Nationale Bank, behouden hun waarde en blijven in omloop aLs wettig be taalmiddel. De biljetten welke door de nieuwe bank zullen worden uitgegeven, worden thans ver vaardigd, en zullen \ermoedelijk tegen het einde van de maand klaar zijn. Biljetten van duizend frank en van hon derd frank zullen het eerst in omloop worden gebracht. Nieuwe geldstukken zullen niet worden ge slagen. AMSTERDAM, 18 Juli. De hoofdcom missaris van politie te Rotterdam wijst met het oog op de vacanties op het gevaar dat kinderen loopen wanneer zij oorlogstuig vin den. Hij heeft aan de scholen foto's toege zonden met afbeeldingen van grenaten, ge weer- en revolverpatronen, enz., en hij heeft aan de onderwijzers verzocht de kinderen klansche Mrtih»htiekh»UWSPel Va" Ameri" he,t. gevaar te wiizen dat hat spelen en het kaanscne partijpolitiek. I onderzoeken van zulk tuig medebrengt.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 6