Aandrang Daar lemmingen Partij-Vergaderingen Uitbesteding of weezenseholen Kortrijk Uit Ingoyghem Desselghem Tliielt UIT BRUSSEL zien dat men zich niet verschuilt achter den rug van anderen. Gij, bestuurders der muziekmaatschappijen, op u weegt vooral een zware plicht. Immers de muziek veredelt, zij brengt leven en beweging in eene partij, zij is de ziel en de tolk van onze bevolking. Waar we eene muziekmaatschappij hebben zijn we sterk en strijden we zonder moeite. Gij voornamelijk, bestuurders, moet dat begrijpen om des te beter uwe plicht te ver vullen. Deze bestaat in de muziekanten aan te moedigen, de repetition bij te wonen en de muzikanten niet altijd alleen te laten voortdoen. Gij, bestuurders van landbquwsyndikaten, melkerijen of veever'Zekeringen, gij bijzonderlijk móogt niet lauw zijn. Ge zult werken voor aanwinst en uitbreiding uwer maatschappijen, doch terzelvertijde de partij en 't belang van de partij niet uit het oog verliezen. Zorgen'dat alle leden goede partijgangers zijn en -zijn er anderen, die nog de oude bewarende princie pen aankleven, en die slechts bij de verzekering zijn uit winstbejag, ziet dat ge niet rust voor aleer die leden hebben dat dompersprinciep verloochend en zijn sterke demokraten ge worden. Dan hebt ge nog de massa gemeenteraads leden, vooral in 't arrondissement Aalst. Bevinden er zich onder dezen geen lauwe zielen Geven ze niet te veel toe aan de vijanden Buigen ze niet te hard voor mijnheer de Burgemeester of Pastoor Wonen ze stipt de zittingen bij en verdedigen zij daar koen en vroom den wil en de gedachte hunne kiezers Allons, demokraten van allen stand, verbant de lauwheid uit uwe boezems, dat men niet kunne zeggen dat er onder ons één gevonden wordt die zijn plicht verzuimt en niet is opge- wakkerd door iever en strijdlust. Dat de grooten de kleinen aanmoedigen en deze zullen tintelen van het heilig vuur der begeestering. Meer dan gelijk welke politieker moeten wij met iever bezield zijn. Geene lauwaards in onze rangen. Onze iever en moed en wilskracht alleen moet ons de overwinning schenken, en naar die eind-overwinning moet iedereen streven. Die het niet doet is den naam van mensch niet waardig, noch veel min dien van demokraat. Vervolg In die zelfde vergadering der katholieke jonge wachten van Brussel werd ook een wensch uitgebracht ten voordeele van den persoonlijken dienstplicht, 't is te zeggen voor de afschaffing der plaatsvervanging voor elk soldaat voor zijn lot. Nogmaals juist hetgeen wij, demokra ten, vragen van af het ontstaan van onzen strijd, of beter waarvoor onzen strijd is ont staan, met zooveel andere idealen door een rechtveerdigen, door een modernen geest inge geven. Doch nogmaals valt dit niet in de smaak der oude katholieke bewaarders. Liberalen en socialisten, zoo zeggen zij, verklaren zich aan hangers hiervan doch enkel in theorie, want zij zelfs koopen plaatsvervangers voor hunne zonen. Welke achteruitkruipende kritiek Omdat bestrijders van een eerlooze onrecht- veerdige wet, van klassenwet, ook, van het voorrecht dat die wet aan eene zekere klasse schenkt, genot willen nemen, van den oogen- blik dat die wet in hun bereik valt dat zij ervan kunnen genieten, daarom is het eene reden, volgens onze oude dompers, die wet te blijven behouden I Ook moeten wij hier tegenover doen uit schijnen dat liberalen en socialisten geene aan hangers zijn van het elk soldaat voor zijn lot. Vooreerst vragen de liberalen niet den per soonlijken dienstplicht, maar wel de algemeene dienstplicht de afschaffing der loting door het alleman soldaat. Bijgevolg, de algemeenma- king van den krijgsdwang zonder vergoeding voor den soldaat en een aanzienlijke vermeer dering van de begrooting van oorlog die nu jaarlijks bijna de honderd millioenen bedraagt en wellicht daardoor op het dubbel zou worden gebracht. Voor wat de socialisten betreft, de katho lieken zoowel als vrij, demokraten, weten dat zij voorstaanders zijn van de gewapende natie. 't Is te zeggen, elke burger, boer en werkman van den oogenblik dat hij tot den bepaalden ouderdom is gekomen, zou ransel en geweer ten zijnen huize bezitten en zou op vastgestelde dagen opgeroepen worden Daar de oefeningen zou den akker, het werkhuis, de fabriek of gelijk welk bedrijf hij uitoefene moeten ver laten om naar willekeur der legerhoofden de wapens te gaan hanteeren. Dus zijn het enkel wij, demokraten, en de katholieke jonge wachten die den persoonlijken diestplicht willen in den echten zin van het woord de afschaffing der plaatsvervanging rijk en arm soldaat voor zijn lot. Volgens onze katholieken van het oud systeem ware zulks de uitbreiding of verzwaring van den kazerndwang, en onder voorwendsel dat zij vijandig zijn aan den kazerndwang, bestrijden zij de afschaffing der plaatsvervanging. Dus, voor de kleine volksklas, voor de werkende menigte, die niet genoeg bezitten om plaatsvervangers voor hunne zonen te koopen mag de kazernedwang op breede schaal worden toegepast, nog dient zulks niet alleen in aanmerking te worden ge nomen, maar de zonen der kapitalisten, o, deze mogen niets gevoelen van dien drukkenden last die de vaderlandsche verplichting mede brengt deze mogen in ons land wel rechten genieten, plaatsen bekleeden, maar plichten vervullen dat niet, dat ware te vervelend voor dat edel ras (I?..) hunne schouders zijn niet bestand voor ransel en geweer. En de katholieke jonge wachten, bewust van deze verregaande schreeuwende onrechtveerdig- heid, verklaren zich aanhangers van hetgeen wij kristen democraten sinds vijftien jaar vragen zij vereenzelvigen zielf wzamerhand met het programma der vri;e bisten<, volte. partij omdat het beantwoordt aan de vereisch. ten des trjds omdat het de me|,ne rechl. veerdigneid m zich bevat. Doch daar 0„entlijk en vnj voor den strijd voeren zooa]s jjet man. nen van princiep, ideale Xst, dat mogen zij niet onder de pl%ien der',adc raan hunne betrachtingen zij w^stoppen in nun har* versmachten dat nie;'; vrij mag acem~n. En uit aloude verslavinglblijven zij iuisterd aan dat oude pruikenkorps, net alsof ?Aj nietbestatigdca dat ons volk zijn ^ertrouwen niet meer stelt in eene partij waarvanthet sedert zoo lange jaren als een ondergeschikt ras, als een slavenklassc wordt behandeld. In de liberale partij gaat het er anders naar toe, daar toont de vooruitstrever meer levens kracht en fierheid, en de te nauwe banden ontspringt zij om over te loopen tot de sociali- tische partij waar de gedachtenkring breeder, min prangend is. In deze omstandighëden dus moeten de katholieke vooruitstrevende gedachten na eenigen tijd van theorisch leven, nooit tot geen praktisch leven kunnende komen, uit sterven en vergaan, opgeslorpt worden door het revolutionaire socialisme. Meer rechtveer- digheid en beter volksleven zijn in aantpcht en worden door het volk met blijheid begroet, 't Is dus de plicht van elk ontwikkelden mensch de kristene volkspartij te steunen in de maat zijner krachten, en van eiken goed bedachten kiezer er voor te stemmen. R. Vanderschelden.; Welke verklaring moet er gegeven worden aan, of wat mag de oorzaak zijn van de volgen de feiten Tot nu toe heeft niet één oud wees, bij den burger of bij den boer uitbesteed geweest zijn de, de verdediging van dit zoo hooggeroemd stelsel durven op zich nemen. Noch in het openbaar op onze congressen, noch in het Wee\enblad, zelfs niet op de twee openbare besprekingen welke de Algemeene Weezenbond over eenige jaren te Brussel had belegd. Daèr nochtans was er eene buitengewone gelegenheid voor de verdedigers van het uitbesledingstelsel, vermits al de gemeenteoverheden van Brussel en voorsteden, alsook de Bestieringen der Burgerlijke Godshuizen waren uitgenoodigd. Al de voorsteden waren door een of meer afge vaardigden vertegenwoordigd alleen Brussel schitterde er door zijne afwezigheid. Hoe komt het toch, gezien de groote ruchtbaarheid aan die besprekingen gegeven en door al de Brussel- sche dagbladen bekend gemaakt, dat er geen oud-wees van Brussel het woord vroeg om onze aanhalingen te weerleggen Ja, er waren wel eenige oud-weezen van Brussel maar de\en deden juist het tegenovergestelde, en hebben zich bij onze rangen aangesloten. Was er dan geen advokaat te vinden om tegenover die eenvoudige werkers voor de weezenzaak de verdediging te nemen van het gemeentebestuur van Brussel Wij vinden het zeer aardig. Want het houdt toch geen steek van te komen beweren, dat het zeer wel mogelijk is, dat ofwel de oud-weezen van Brusëel beschaamd zouden wezen over hunne zoo hoog geprezen opleiding, ofwel dat zij er niet eens de bekwaamheid zouden toe hebben het te verdedigen. Op het eerste valt er al niet veel te zeggen maar de tweede reden zou niet pleiten ten voordeele van de uitbesteding. En daar tegenover is het niet treffend, dat duizende oud-weezen, uit de weeshuizen komen de en anderen die de twee stelsels geproefd hebben, en dus zeker bevoegd zijn, dat die allen het eens zijn het opleidingstelsel in welinge richte en moderne weeshuizen verre weg te verkiezen boven het andere. Geeft het niet voldoende stof tot ernstig over wegen, wanneer men ziet dat men in de rangen van den Algemeenen Weezenbond zulk groot getal min of meer begaafde mannen aantreft, die gansch belangloos, zonder het minste winst bejag, zonder de minste berekening, met hart en ziel zich toewijden aan de lotsverbetering van die kinderen, van die arme ouderlooze kleinen wier lot zij ook gedeeld hebben Man nen die niets,maar hoegenaamd niets voor hen- zelven, noch voor den Algemeenen Weezenbond vragen, maar tijd, geld, moeite, en de kennissen waarover zij beschikken, ten offer brengen voor de zaak die hen zoo nauw aan het harte ligt I Walen en Vlamingen, komende uit de uiter ste hoeken van het land, nederige, arme wroeters, burgers door de fortuin begunstigd, ongeleerden en professors, mannen uit al de rangen der samenleving, geestelijken en vrij denkers, katholieken, liberalen, christen demo kraten en socialisten, waarvan talrijke hard nekkige kampioenen voor hunne politieke en wijsgeerige overtuiging, allen, zonder malkaar te kennen, geven elkander de broederhand, schamen zich niet te bekennen, dat zij hunne ouders te vroeg verloren hebben, het brood der openbare weldadigheid hebben geëten, brengen blijmoedig en met geestdrift het offer hunner godsdienstige en politieke gevoelens op het altaar der menschlievendheid, en zweren niet te zullen rusten vooraleer er gedaan wordt voor het wees kind wat er kan voor gedaan worden, en dit zonder groote geldelijke opofferingen. Die twee vragen schijnen ons gewichtig genoeg om eens wel overwogen te worden, en zijn, ons dunkens, ook wel een antwoord waar dig. (Wee^enblad van Belgie). Geen sterker strijdmiddel dan ONZE STRIJD, het boekje64 bladzijden be slaande, van Priester Fonteynedat aan 10 centiemen te verkrijgen is bij den drukker C. Moeyaert, Coupurerei Brugge Onzijdige Vakvereeniglng De Verbroedering Wij wakkeren alle Partijgenooten zooveel mogelijk aan talrijk op te komen naar het Kongres, welke zal gehouden worden op, Zon dag aanstaande, 27 Juli, om 1 r/2 zeer stipt 's namiddags, ten hunne hoofdlokale In het Tonneken, Vaartstraat, 47, te Kortrijk-. Hoogst belangrijke punten staan aan het dagorde, welke in de uitnoodigingsbrieven vermeld zijn, Onze hoofdman H. Plancquaert zal het kongres bijwonen. Daarom, democraten, allen op* en brengt vrienden mede, wij zien dat de wind in onze zeilen waait en wij mogen niets verwaarloozen, daarom allen als een man naar het kongres. Alwie geen uitnoodiging heeft gelieve eene te vragen aan den Voorzitter of Schrijver van uwe Gemeente van den stedelijken Bond of Propa- gandakring. Het wachtwoord weze dus allen op post. Het Bestuur. Het vlaamsche volk staat bekend voor zijne werkzaamheid, geene ipoeite, geen werk «uilen zij zich ontzien, om de hunnen een behoorlijk bestaan te verschaffen, duizenden en duizenden wijken jaarlijks uit naar Frankrijk om daar onder eene gloeiende zon in de beeten, in den oogst of in de steenbakkerijen te gaan werken, andere vertrekken den zondag avond of maan dag morgend naar de ongezonde fakrieken van Noord Frankrijk van waar zij slechts den zater dag avond t'huis komen, degenen die thuis blijven werken niet min, van den vroegen morgend tot den laten avond zullen zij zich afzwoegen en nog... ons volk lijdt gebrek, ziet de statistieken en ge zult bemerken dat Vlaan deren op den hoogsten trap staat, het meest getal personen bezittende, die ondersteund worden door de openbare liefdadigheidsbe- sturen. Ingoyghem bezit ook volk die geern werkt, dees feit zal het u bewijzen een blinde man van 70 jaren, zekeren Louis De Rycke, zagen wij over een achttal dagen vlas binden bij een onzer landbouwers. Is het dan niet rechtveerdig als de kristen demokraten een behoorlijk pensioen vragen voor de oude werklieden? Dan ook zou men zulk geen bedroevend schouwspel moeten bijwonen. Gij werkbroeders kunt dat bekomen, 't is met voor de kristene demokraten te stemmen. A. A. Vervolg van de abonnementsrol Debaere Theofiel 10 Vanneste Adolf 3 Carpentier Josef i5 Vandenhende Gustave 4 Vcmilenhcndc Petrus 10 Scynaevc Remie 8 Vanderplaatse 2 Debersaques Gustave a Jules Michiels 12 Vereecke 4 E. Courtens 6 Vandenabeele 7 Meeus Camiel 3 Vaudeputte 2 Algoedt 12 Debels Jan 12 Debels Adolf i5 Pauwels Jan 25 Ameye Jules Debaere 25 Meerschman Cyriel 10 Merslier i,5o Camiel Demerel i,5o Detavernier Jan 4 Richard Ketels r,5o Defresne kinders 3 Cnockaert Alfons 8 Vercruysse kinders 2 Vandenabeele Remi 2 D'Heene August i5 Coussement Jules i,5o Timmerman Aimé 20 Vanputte kinders i3 Tack Aloïse 10 Bauwens Remie 10 Garez Jules 10 Devolder Henri 3 We. Vandenberghe 4 Snauwaert Jan 3 Jan Vanhoutte 60 Soenens 10 Verschuere 75 Delcourt August 9 Vandendriessche 18 Baert August 10 We. Vercruysse 35 Deloof Frederik 2 Defevere Hiepeliet 3 Verkamere Jan 3 Boone 64 Vanaverbeke Gustave 40 Coussement kinders i5 Degezelle Aloïse 40 D'hondt Leo 4 Coussement Jules 3o Leo Vanwinsberghe 3 Meeus 3 Anckaert Edward 2 Herman 4 Derycke Leo 33 Roobais Jules 7 Anckaert Jan 3 Anckaert Leo 2 Veroone 12 Vandesompele 35 Rommens Adolf 20 R. Rooze 5 Doorns August 6 Voet Ferdinand 23 Impe Honoré 5 Karei Veys 5 Demeyere Edward 2 A. Putman 3o Courtens Camiel 4 Deketele Désiré 6 De vrienden van Beveren-Desselghem kunnen het blad bekomen van den zaterdag morgen bij Odiel Verstraete. Het Daghet in het Oosten De Heer Verhaegen, katholieke volkver tegenwoordiger voor Gent-Eekloo, liet onlangs in een katholiek maandschrift een artikel ver schijnen, waarin hij verscheidene punten van het programma der linkerzijden verdedigde. In. het leger wil hij den persoonlijken dienstplicht invoeren hij erkent de noodzakelijkheid van den schooldwang of leerplicht en hij vindt, dat het oogenblik is gekomen, het stemrecht voor de gemeente uit te breiden de kamer kiezers zouden ook moeten gemeentekiezers zijn. Hij eischt dan de afschaffing van den dertigjarigen ouderdom, van het drijjarig ver blijf, alsook van de vierde stem. Daarbij vraagt hij voor de gemeente de toepassing der even redige vertegenwoordiging. Wij begroeten deze houding als eene echte zegepraal voor de volksgezinde gedachten. Eens te meer blijkt de waarheid dat, tegen den voortuitgang en de verwezenlijking voor ons democratisch programma niemand vermag. Men bekampe ons zooveel men wilmen kan er in slagen door geldverbrassen, door leugentaal en door misbruik van macht, om in onzen zegetocht te dwarsboomen doch de eindelijke zege van onze grondbeginselen on mogelijk maken, dit ligt in niemands macht. De behoudsgezinde partij geslacht een weinig van den ezel van Buridan, die te kiezen had tusschen twee bundels hooi om zijnen honger te stillen en niet wist wat voer eenen aantasten I Ofwel zij geeft toe, gaat mede met den wassen- den stroom der volksgedachten en zij wordt er door overrompeld ofwel zij blijft volharden in haren wanhopigen strijd tegen alle rechtvaardige hervormingen, en dan wordt zij vermorzeld. 't Is nochtans deze laatste gedragslijn, welke de heer Woeste aan de katholieke partij zal willen opdringen. Doch wij denken, dat, als wanneer de her vormingen, tot dewelke de heer Verhaegen zich heeft bekeerd, eens zullen voorgesteld worden in de Kamers, zij zullen gestemd worden, niet alleen door al de leden der linker zijde, als een toenadering tot de volmaakte gelijkheid, maar ook door tal van leden der rechterzijde, uit vrees voor het kartel, dat dreigt de behoudsgezinden heel en gansch in alle voorname plaatsen buiten te kegelen. De nieuwe kieswet zal voor Thielr en om streken een gansch nieuw politiek leven schep pen. In alle gemeentehuizen zal de volkgezinde partij have beste strijders zenden en dan zal het volk gewaar worden hoe lichtzinnig het tot nu toe handelde met de alleenheerschappij der behouders te verzekeren. De oogen van velen zullen opengaan en na korte jaren zullen wij de thans nog overheerschende behoudsgezinde partij allengskens aan zien te niet "aan, omdat zij eene partij is die enkel steunt óp leugen, op bedrog en op dwingelandij. BRUGGE CHRISTEN VOLKSBOND Zondag had er eene vergadering plaats, waar eenige der werkzaamste leden van den bond tegenwoordig waren. Zij heeft goed en deugde lijk werk verricht. De toestand van onze partij werd er bespro ken en naar middelen van propaganda uit gezien. De zaken van den koolbond die dees jaar zeer prachtig zijn, werden er ons bekend ge maakt, en alles doet voorzien dat de leden dezer spaarafdeeling algemeen zuilen tevreden zijn. Dan stemden de aangeslotene afdeelingen beurtelings, hunne toelage aan den volksbond voor de verschillige buitengewone uitgaven welke er te doen zijn voor 't herstellen der vlaggen en andere noodigheden. Er werd dan beslist dat Brugge zal deel nemen met de 3 vlaggen en de groep der trom petters aan de onthulling van 't gedenkteeken, ter nagedachtenis van onzen geliefden leider priester Daens, dat plaats heeft op Zondag i3 September te Aalst. Oogenblikkelijk teekenden rond de 3o vrien den in om de reis naar Aalst mede te doen. Van nu voort mag men inschrijven bij den voorzitter der afdeelingen of in 't lokaal 't Volkshuis, Garenmarkt, Brugge. Mededeeling werd dan gedaan dat het muziek korps der democraten van Aalst op i5 Oogst een bezoek aau Brugge doet en wij zullen trachten deze vrienden zoo gulbertig mogelijk te ontvangen. Eene nieuwe bijeenkomst zal in 't kort plaats hebben. De hoofdraad der vrije christen democratie van het Arrondissement Aalst, belegt eene vergadering voor al de democraten van België, op Zondag 2 Oogst 1908 in den Plezanten Hof» Jardin Joyeux Vlaamsche Steen weg, Brussel, om 3 uren Al de democraten worden verwacht de ingang is toegankelijk zonder bewijs van deelneming. GENT Op heden Zondag 26 Juli, om n 1/2, ver gadering van den propaganda club in 't Hotel de Russie. Allons I oude trouwe soldaten, in 't gelid Wie van u zal nalaten de vergadering bij te wonen Hector Plancquaert zal aanwezig zijn. AALST Op Zaterdag i5 Augusti, O. L. Vrouw Hemelvaart, doet ons muziek Tot Heil des Volks, vergezeld van den Reizigersclüb Elk zijn Spel, een speelreis naar Brugge. De vrienden die begeeren mede te reizen, kunnen zich van heden af laten inschrijven in ons lokaal Sint Joorisstraat. De prijs heen en terug is 2.75 fr. voor een of twee dagen. BRUSSEL Zondag 26 Juli, om 3 ure stipt namiddag, vergadering van den Arrondissementsbond van Brussel, in het gewoon lokaal Greepstraat, 40, (rue de la Fourche). Alle vrienden en partijgenooten worden drin gend verzocht deze vergadering bij te wonen. Zeer belangrijke punten staan op 't dagorde. De vergadering zal voorgezeten zijn door Priester Fonteyne en bijgewoond worden door vrienden uit andere arrondissementen. Dus mannen van Brussel, allen op post en welkom. De Schrijver, VERSCHUEREN. BRUGGE Zondag 2 Oogst, om 8 ure 's avonds, bijeen» komst van den Volksbond in 't Volkshuis. Wij rekenen op eene talrijke opkomst, om belangrijke punten te bespreken. Het Bestuur,

Het Recht | 1908 | | pagina 2