Geaenkt den Strijdpenning Schrikkelijke aardbeving JAN VLEMINX Ronse Nieuwjaar in de Post VOOR 15 FRANK Turnhout, Groote protestmeeting. Antwerpsche Kempen Besluiten genomen op de vergadering over de fabriek Cyr. Cambier <ft Cie der besturen der drij vakvereenigingen van Ronse op Woensdag 23 December. De drij vakvereenigingen zullen elk eenen voorzitter aanduiden, die beurtelings het voor zitterschap zal waarnemen. Het gemengd komi- teit zal eenen sekretaris benoemen. Elke vak- vereeniging zal drij afgevaardigden aanstellen. Het gemengd komiteit zal dus bestaan uit negen afgevaardigden. Deze afgevaardigden alleen hebben recht te stemmen. De vrije be ambten worden toegelaten, doch hebben slechts raadgevende stem. De kwestie Cyr. Cambier Cie zal alleen in bespreking komen. Na de regeling dezer kwestie zal het komiteit ont bonden worden. De voorzitter heeft geene beslissende stem. Taverne de la Reine zal voortdurend als lokaal dienen voor de vergade ring- De sekretaris zal zorgen dat alles in orde is om vergadering te houden; alle politieke op merkingen moeten in de vergadering daarge laten worden. Vooraleer alle opmerkingen op een baas te maken zal men eerst het gemengd komiteit moeten raadplegen. De Sekretaris heeft de volmacht de afgevaardigden bijeen te roepen. Bestuurleden worden als raadgevend lid toege laten. In de eerste vergadering van het gemeDgd komiteit gehouden op maandag 28 December worden de drij vragen besproken. 1. Welke eischen zullen aan de firma voor gesteld worden 2) Hoe zal men onderhande len? 3) Hoe zullen de onderhandelingen worden begonnen 1Het gemengd komiteit stelt voor eensge zind te werken om de oude prijzen te bewaren. Men zal eenen tarief eischen berekend op de oude prijzen. BEWEEGREDEN a) De werklieden zullen zoo voorzeker het slachtoffer niet wezen van loonsvermindering. b) De tarief der fabrikanten in igo3 inge voerd is door de werklieden nooit erkend ge worden. De werklieden hebben in het opmaken van dezen tarief hun rechtmatig meêspreken niet gehad. c) Een tarief gebaseerd op de oude prijzen, zal de grootste voldoening aan de werklieden geven. d) Zoo men in aanmerking neemt dat alle artikelen in gelijke hoeveelheden gemaakt worden, zou de tarief der fabriekanten met 10 verhooging, nog loonverlies voor de werklieden mede brengen van n a 12 Wij moeten eenen tarief eischen om het oud stelsel van per coupon te werken af te schaffen. Het gemengd komiteit oordeelt dat alle wevers liever per scheut en per meter werken om alzoo groote misbruiken te keer te gaan. Bij het eischen van eenen tarief mogen wij ons niet te veel steunen op de tarief der bazen, die vele leemten inhoudt. Een tarief steunende op de oude prijzen kan deze opmerking te gemoet gaan kan nog aanleiding tot misbruik geven, gezien er geen vaste basis bij het opma ken der prijzen werd in aanmerking genomen, 2e VRAAG Hoe \al er onderhandeld worden Eendrachtig en krachtdadig. Van alles moet rekening gehouden worden om de eendracht onder de werklieden te be waren. Wanneer de firma het eensgezind en krachtdadig optreden der drij vereenigingen (anti socialisten, demokraten en socialisten) zal zien zal zulks eenen diepen indruk op de firma uitoefenenen daaraan zal veel afhangen om tot eene goede oplossing te komen. Van wat de 3e vraag betreft deze zullen wij later bespreken aangezien zij tijdelijk is ver schoven, en wij het antwoord afwachten op een schrijven aan de firma om zijn nieuwen tarief tijdelijk te verschuiven en den uitslag der onderhandelingen af te wachten. Het bestuur van hel gemengd komiteit. IN ITALIË De verzekeringen De verzekeringen tegen brand te Messina en Regio-Calabria beloopen twee miljard franken. Eene som van ongeveer vijftig miljoen zal moeten betaald worden voor levensverzekerin gen deze som moet gestort worden door vijf maatschappijen. Daarbij moet men nog eene som voegen van eenige honderde miljoen fran ken voor verzekering tegen de ongevallen en de diefstallen, want de slachtoffers der plunderaars moeten ook schadeloos gesteld worden. In 't geheel dus zullen de onkosten voor deze schrikkelijke ramp op twee miljard gebracht worden. Voor de ramp van San-Francisco beliepen de onkosten vier miljard, want, die stad was veel prachtiger en rijker. Nochtans zal er van die som van twee miljard nog zeer veel afvallen, daar er talrijke families door de ramp geheel uitgestorven zijn en waar er erfgenomen overblijven, zijn velen zinneloos geworden. Te meer indien de verantwoordelijke maatschappijen van slechten wil zouden zijn, moeten zij niets betalen want de verzekerings huizen op te timmeren voor degenen die geen dak meer hebben, noch broodwinning, noch 35 duis! dooden rond Messina Markies di Rivoluto, maandag uit Sicilië te Rome aangekomen, schat het getal dooden, in de kleine gemeenten, die rond de stad Messina liggen, op 35,ooo. Het schrikkelijkste van deze ijselijke ramp, zegt hij, is het gebrek aan eten. Het is onmogelijk verscheidene stoombooten, die provisies eetwaren aanbrengen, te lossen. Ik heb, verhaalt de markies ook nog, den armen grijsaard gezien, die half dood van honger was, en die de voorbijgangers smeekte hem een stukje brood te geven. Niemand had brood Een groep soldaten die voorbij kwam, gaf den armen man wat tabak, ten einde zijn lijden wat te verzachten. In afwachting dat de dood hem kwam verlossen, rookte de arme stumper eene laatste pijp. Het weder is sinds maandag opnieuw door slecht geworden. Het regent overvloedig, wat de reddingswerken zeer bemoeilijkt. Wat de eetwaren betreft, die komen thans te Messina overvloedig toe. De italiaanache stoomboot Rubatino moeten zij mets betalen want de verzexenngs- Indie komend( lag ts Genua t0en het nieuws polis zegt, dat er voor een brand veroorzaakt,,^ aardbevi kend geraakte. Het door eene aardbeving geen roode duit vergoe- tn«+ ding moet betaald worden. Toen San Francisco door de ramp getroffen werd had de engelsche verzekeringsmaatschappijen besloten geen reke ning te houden van dien regel en de vergoedin gen voluit en rechtveerdig te betalen. Doch, de duitsche en oostenrijksche maat schappijen hadden er anders over geoordeeld. Zij waren met de beproefde familien overeen gekomen de vergoedingen te betalen, met een aanzienlijken afslag,rekening houdende van het reglement dat zegt, dat zij in geval van aardeving niet verantwoordelijk zijn voor de verwoestingen van het vuur. Talrijke maat schappijen hebben alles betaald wat zij in kas hadden, want de vergoedingen waren zoo aan zienlijk dat zij er zelve door te niet gegaan zijn. De schrikkelijke ramp van Sicilië en Calabrië zal insgelijks de verdwijning van talrijke maat schappijen voor gevolg hebben, vooral, daar de rampen elkander nog al snel opvolgen voor eerst, was het de ramp van San-Francisco, die vele maatschappijen deed wankelen' dan het ongeluk van Kingston (Jamaïka), en nu de wreede aardbeving in Italië, die er velen den genadeslag zal toebrengen. De miljarden, te Messina en te Reggio vernietigd, zullen zooveel mogelijk vergoed worden, de maatschapbijen hebben er alle belang bij te betalen, ten einde vertrouwen in te boezemen voor de toekomst. De verzekeringsmaatschappijen van Messina en Reggio daargelaten, waren er nog verzekeringen aangegaan i° door fransche en eDgelsche maatschappijen; 20 door italiaansche en oosten rijksche maatschappijen. Deze laatsten zijn tegenverzekerd, zoowel in Belgie als in andere landen. Elk land zal dus door de ramp min of meer zwaar getroffen worden. Gisteren rijk, heden arm Te Rome zijn talrijke lieden uit de vernielde steden aangekomen, die voor de ramp schatrijk waren en die nu doodarm zijn. Eene vrouw, jong en beeldschoon, zag men loopen met een dikken, rood-wollen rok, dien zij te Napels van medelijdende menschen gekregen had, en een gescheurden mantel om de schouders, 't Is eene baronnes. Zij droeg een kostbaren ring aan den vinger, en zegde, terwijl zij door hare tranen heen poogde te glimlachen Dat is alles wat mij overblijft Wat de ramp aan Italië kosten zal Volgens, eene berekening, door financie- mannen gedaan, heeft de aardbeving te Messina en te Reggio voor ongeveer 200 miljoen be bouwden eigendom vernield voor 100 miljoen koopwaren zijn in deze twee steden verloren gegaan. Er zullen 20 miljoen noodig zijn om de puinen om te woelen en de dooden te begra ven 20 miljoen zijn noodig voor den eersten onderstand aan de gekwetsten en aan de nood lijdenden 100 miljoen om, in de eerste maan den, degenen voort te helpen die zich van den doorstanen schrik moeten herstellen en die zonder werk zijn eindelijk 100 miljoen om schip vertrok onmiddelijk naar Messina, met levensmiddelen en nam 5oo overlevenden, waartusschen j5 gekwetsen, aan boord. De stoomboot Sandemia is ook uit Genua te Messina aangekomen met 1200 soldaten, eene aanzienlijke lading mondbehoeften en materieel voor de reddingswerken. De weezen De fransche priester Santol, bestuurder van het Werk der Kindsheid, heeft voorgesteld Üuizend weezen uit Calabrie en Sicilië in zijne gestichten op te nemen, en de Paus zal voor hen de reis- en kleedingkosten betalen. Van alle kanten, in Italië, komen er ook vragen toe van personen, die verlangen van die ongelukkige weesjes aan te nemen. De koningin van Italië houdt zich ook met de kwestie van de opvoeding dier kinderen bezig. Samen met de koningin-moeder Mar- garetha, de hertogin van Aoste en de andere princessen van het koninklijk huis, zou zij een uitgestrekt weezenhuis willen stichten en al de ontsnapte kinderen uit de vernielde steden en dorpen onder hare rechtstreeksche bescherming nemen. In de groote-post te Brussel heeft men in de vier dagen van 29, 3o en 3i December en 1 Januari voor meer dan 5 0,000 fr. in post zegels verkocht. In de laatste vier dagen werden in de post- bureel en van Brussel het kolossaal cijfer van een millioen drie honderd duizend visietkaar- tjes afgegeven I En de posterijen van de hoofd stad hebben er een millioen vijf honderd dui zend uitgedeeld 1 In deze cijfers zijn de visietkaartjes niet begrepen die in de postkan toren van de Noord-, Zuid- en Luxemburg staties besteld zijn. Daarbij nog werden te Brussel, sinds 3o December acht honderd duizend geillu- streede postkaarten, nieuwjaarschromos, enz., verzonden, en men voorziet dat het cijfer van .een millioen zal bereikt worden. Te Yper langs de vesting, is een soldaat, Emiel Goethals, van Wondelghem, pas den 16 November bij het leger gegaan, vermoord gevonden. De jongen is dood geslagen met een dikken knuppel, die bij het lijk gevonden is. De jongen had verteld dat hij i5 fr. in een linnen beurzeke had. Het beurzeke is ook langs de vesting gevonden en 't was ledig. De dader is nog niet gekend. Verleden Zondag, om 12 1/2 ure, had er in de zaal De Volkswil eene groote meeting plaats, door het Sigarenmakersverbond van Turn hun. Leicgd, om protest aan te teekenen tegen het gedrag van den sigarenfabrikant Pelkmans, die vrijwillig een 2otal gasten heeft uitgesloten, omdat zij in Bond vereenigd zijn en Pelkmans eischt dat de werklieden met kleine leerjongens moeten werken. Het is door de meeting krachtig betoogd dat de sigarenfabrikant Pelkmans uitsluiting heeft gepleegd, tegenover zijne werklieden en er geene staking bestaat van den kant der werk lieden, gelijk onze gewone briefwisselaar uit Turnhout verkeerdelijk had gemeld, omdat hij ongelukkiglijk slecht en niet voldoende was ingelicht. Het is soms zeer moeielijk in derge lijke gevallen de waarheid te weten. Maar ditmaal bevindt het goede recht aan den kant der werklieden. Arendonck. Maandag, in den laten avond, keerde de voerman A. Van Steenbergen van Turnhout naar Arendonck terug. Onder weg, tusschen het Schotelveld en deze laatste gemeente, werd hij door twee kerels laffelijk aangerand en erg mishandeld. Hij droeg ver wondingen op het hoofd en de armen. Hij werd onmiddellijk door een geneesheer ver zorgd. Er werd dadelijk van het gebeurde kennis gegeven aan de gendarmerie, die, per rijwiel, de daders achterna zetten, en de zelve te Oud Turnhout, inhaalden. De plichtigen zijn dus gekend en proces-verbaal werd op- Beense. De liefdadigheidsmaatschappij De Vrienden der Armen zal hare jaarlijk- sche vertooningen geven, ten voordeele der arme huisgezinnen, op Zondag 10, 17 en 24 Januari a. s. Aan de edelmoedige zielen van Beersse en omstreken, warm aanbevolen. Moll. In eenen strijd tusschen de ge broeders P. alhier, wond de eene zich zoodanig op, dat hij een pintglas nam en hij er zijnen broeder er zulken hevigen slag op het hoofd mee toebracht, dat de gapende wonde door den geneesheer moest verzorgd worden. Herenthals. Zondag in den laten avond, hebben er alhier erge tooneelen plaats gehad, ter streke de Nedevrij waartusschen de messen alweer hunne bloedige rol hebben ge speeld. Vrienden, allen leden der Visschers vereeniging hadden een feestmaal en er werd geteerd. Op zeker oogenblik kwamen er vreem de personen in de herberg. De voorzitter der maatschappij verzocht deze personen de zaal te verlaten. Nauwelijks waren deze twee laatsten buiten of zij verbrijzelden twee ruiten. Toen het feest afgeloopen was, keerde iedereen huis waarts. Nauwelijks was de voorzitter buiten of hij werd aangevallen door twee kerels. Dade lijk haalde V. V. zijn mes te voorschijn en kapte en kerfde waar hij kon. Er volgde een geweldig gevecht, waarbij L.Verteene verschei dene messteken bekwam. Zijn broeder Frans kwam op het hulpgeroep toegesneld. Ook deze deze laatste ontving verscheidene gevaarlijke messteken. Daarop ging de woestaard op de vlucht. Beide slachtoffers werden naar hunne woning gebracht, waar zij door den geneesheer worden verzorgd. Hun toestand, ofschoon zeer erg, schijnt voor het oogenblik niet levensge vaarlijk. Zij zijn zeer zwak ter oorzake van het gevig bloedverlies. Het parket van Turnhout heeft zich Maan dag middag naar Herenthals begeven, om ter plaatste een onderzoek te doen. De dader is aangehouden en Maandag naar Turnhout over gebracht. MENGELWERK EEN VERHAAL uit den tijd der Opkomst der Christene Democraten in Vlaanderen. Alhoewel ook de bijzonderste burgers van Volxem en de rijke boeren tot de katholieke partij behoorden bestond er oneenigheid. De een was nogal jaloersch van de andere en de elkander benijdende familien trachtten in gunst te zijn met de priesters meer dan hun tegenstrevers. De burgemeester had den pastoor op zijn hand gewonnen, tot groot spijt van zijn benijder den notaris en vooral van diens vrouw en twee zijner reeds bejaarde dochters, die met nijd zagen dat de pastoor wekelijks verscheidene malen, menige uren in het huis van den burgemeester doorbracht. Om 't evenwicht te herstellen moesten zij natuurlijk een der onderpastoors op hunne hand krijgen. Zoodra de vrouwe lijke familie van den notaris Van Boschvoorde gezien had doch vooral als men gehoord had dat hij goed predikte en dat op ge bied van verstandelijke ontwikkeling hij ver boven den pastoor stond, was de zaak klaar men moest Van Boschvoorde aantrek ken en winnen. De Dieuwe onderpastoor werd dan ook bij den notaris op de hartelijkste wijze ontvangen hij werd tot soupee- ren uitgenoodigd al wat kelder en voorraadkas bevatte werd hem voorgezet. Madame van den notaris en hare beide dochters werden zijn biechtelingen. Al wat hij zegde waren voor haar orakels en na weinige weken was hij gansch in de netten gewik keld van madame en haar jufvrouwen. Had de burgemeester met hem den pastoor, zij hadden tocÜ den slimste op hare hand dit herstelde eenigzins 't evenwicht en ontlastte de vrouwelijke notarissen alsook de familien die meer voor haar dan voor den burgemeester waren van een grooter pak afgunst en nijd. Wat de gewone boerenbevolking betrof deze boog diep voor den nieuwen geestelijke. Van Boschvoorde op 27 jarigen leeftijd was dus een groot man voor wien reeds duizende menschep bogen en zonder hij het wist werd hij zeer hoogmoedig. Hij vond het natuurlijk dat buiten den pastoor iedereen onder hem stond, 't Gedacht van de superioriteit van de geestelijke boven de wereld lijke macht reeds in 't kollegie in 't onderwijs geprent en verder ontwikkeld in 't seminarie werd sterker en sterker hij en zijns gelijken vertegenwoordigden God op aarde dus... De gevolgtrekking is klaar. Hij was een zekeren tijd nog al bevriend geweest met Jan VlemiDX, doch Jan kon zeer moeilijk plooien en verdedigde gaarne zijn gedacht, en hij verdedigde zijne viaamschgezinde en volksgezinde gedachten dikwijls zoo goed, dat Van Boschvoorde niet zegevierend uit den strijd kwam. Dit vernederde Van Boschvoorde en aangezien zijn eigen hoogmoed gekwetst was, vond hij dat Jan Vleminx zelve trots en hoogmoedig van karakter was. 'S avonds reeds van de meeting op Houthem was de burge meester aan de pastorij komen bellen en had aan de geestelijken verteld al 't geen er gebeurd was en welke rol Jan Vleminx ge speeld had. 'S anderendaags na de mis was Van Boschvoorde langs den kant van Houthem, zijn brevier al lezende zieken gaan bezoeken, behendiglijk de landbouwers ondervraagd en toen hij rond den middag terug in de Pastorij kwam, zag hij er volstrekt niet welgezind uit. a Die mannen konden klappen, hadden naïvelijk ver scheidene landbouwers en vrouwen gezegd. Veel beter dan een pastoor ja zoo goed als M. de onderpastoor zelve en de advokaat De Backer had gezegd dat als Jan Vleminx zich wat op 't spreken wilde toeleggen, hij een der beste sprekers zou geworden zijn van 't arrondissement. Aan tafel had Van Bosch voorde verteld wat hij op zijn omreis gehoord had, en zijn verslag had een slechten indruk gemaakt op pastoor Van Cuisem. De. tweede onderpastoor nogthans had dit alles zoo wonderlijk niet gevonden en scheen volstrekt in die volksvergaderingen niet zoo een groot gevaar te zien voor gods dienst en maatschappij, als Van Bosch voorde en de pastoor het wel zouden willen doen gelooven hebben, misschien wel om te beter hun ware, hun echte gevoelens te verduiken. De christen demokraten zijn hoogmoedigen, zegde pastoor Van Cutsem. Zij willen eene rol spelen hier in 't arrondissement. Hun werking komt voort uit louter baatzucht. Lijk de vos langs den rug van den bok, zoo willen ze langs den rug van 't volk naar de hoogte klimmen. 't Is ook mijn gevoelen, pastoor, sprak Van Boschvoorde, hoogmoed en niets anders dan hoogmoed. Ze leeren een rede voeringsken van buiten en gaan het rondventen in alle dorpen, 't Volk juicht hen toe dit streelt hun ijdelheid en ze wanen zich van den eersten keer groote redenaars en diepzinnige politieke mannen. Tut, tut, tut wat kunnen die onnoozrie jongens, hernam de pastoor 1 Wat praat in den wind wat kluchten om 't volk te doen lachen. Doch dat belet niet dat zij 't volk opmaken. Rond Ninove en rond Aalst is er geen huis meer te houden met het werkvolk en de kleine boeren. Mij dunkt, pastoor, sprak eene kalme, zachte stem, dat wij de zaken een beetjen met een vergrootglas aanschouwen.»

Het Recht | 1909 | | pagina 3