Partij-Ifergaderingen Wrijte iamifofedcfifr Het oordeel van een Liberaal blad GROOTE MEETING Nog een woord over leerplicht IN IERLAND UIT ENGELAND zijn van Gods wraak, alsof die ongelukkigen een leger booswichten geweest waren Katho lieken. Wie speelt blijgeestige arias vóór het huis, als juist eenige meters van daar, het lijk ligt van eene te vroeg afgestorvene jufvrouw, nog gansch doorweekt met de tranen harer ouders 1 Katholieken,- nogmaals katholieken en altijd katholieken. En als men een kerkhof ontwaart, waar de minste eerbied niet heerscht voor de dooden, is het niet altijd een doodenakker bestuurd door katholieken? En 't is aan ons, die immer den eerbied voor de dooden hebben aangepredikt en verdedigd, dat schaamtelooze persschavuiten het verwijtsel toe werpen aan dien eerbied te kort te blijven. De eerlijke inwoners van Thielt staan ver wonderd voor zooveel onbeschaamdheid Zij walgen ervan en vragen zich af, hoe 't mogelijk i is, dat zekere schepsels zoodanig kunnen be- roofd worden van hunne zinnen, dat zij in eene reeks lage smaadwoorden met eene geveinsde verontwaardiging durven voor den dag komen, tegen deze, welke in zoo gematigde bewoordin gen 't bestuur van den heer Boone, naar waarde schatten, als wanneer ditzelfde gebroed de. minste verontwaardiging niet^jjpglde,^jr Wij lezen 't volgende in den liberalen Thielt- schen Werkman van zondag laatst over het afsterven van den heer Boone Het afsterven van den heer Jan Boone, als bijzonder persoon beschouwd, zal eenieder met den diepsten eerbied vervullen maar als poli tiek man algemeen in Thielt als eene ontlasting beschouwd worden. Inderdaad, de heer Boone mocht niet voor een volksvriend aanzien worden. Zijne hard nekkigheid voor eigen wil, zijne onbegrijpelijke maatregelen, die veel eerder tergend dan nood zakelijk warenzijn ongemeenen haat voor zekere maatschappijen en de zonderlinge toe passing der bestaande reglementen hebben hem menige verwensching naar het hoofd gejaagd. In hooge mate begaafd met al de hoedanig heden van een bedorven kind, moest \ijn wil en de zijne alleen doorgaan recht of krom, schoon of leelijk, rechtvaardig of onrechtvaar dig, was het ordewoord \wijgen, wanneer Jan gesproken had, en die simpele dutsen van gemeenteraadsleden, alleen goed om achter den rug te klappen, speelden maar gedurig het knikkend konijntje. Wie herinnert zich nog het onweder, dat in het schepencollegie losbrak tijdens den nooit vergeten volksvriend Leo De Meulenaere, dan zelfs wanneer de heer Boone nog maar schepen was? Nauwelijks met den burgemeesterssjerp om gord, begon de heer Boone te doen zien, dat hij de meester was. Het dansen, dat nooit eenige reden tot klacht had gegeven, werd afgeschaft, het muziekspelen verboden, om van onze stau een kerkhof te maken en onze zoo bloeiende kermissen op niets te doen uitloopen. De be lachelijke maatregelen voor het politie-uur werden vooruitgezet, wel is waar om toe te passen op eene rechtvaardige wijze (111), die onze lezers genoeg bekend is. En wat gezegd van den fameuzen zononder- gang Het muziek Amicitia was hem een zout- steen op het hart, die niet smelten wilde, en daarom moesten middelen gevonden worden, die burgemeester Boone's naam bij het nage slacht zullen vereeuwigen. En toch leeft Amici tia langer dan hij zelf 1 En voor den arme Wie heeft het vergeten toen hij in 1895, nadat de heeren De Rynck en Robber echt in den Gemeenteraad gekozen waren, aan eenen armen man, die hem de aal moes vroeg, toesnauwde, terwijl de deur met geweld toevloog Ga naar Paul Robberecht om te schooien Maar de kroon van zijn burgemeesterschap is zijne handelwijze voor de begraving van den heer Alfred Francq. Wat moest hij een azijn- drinker zijn, om aldus te werk te gaan, en hij moet niet weinig gegrijnsd hebben, toen hij, achter het gordijntje loerend, den lijkstoet van den heer Francq nogthans in alle deftigheid zag voorbijtrekken. Of het onder 't bestuur van den heer Boone hier is vooruitgegaan, weten onze lezers zeer goed de schoonste eigendommen zijn ver kocht, en van 't geld is nog alleen de schaduw en die het nog niet weten, zullen het in 1909 op hunne lastenbiljetten ondervinden, met de nieuwe lasten in 1908 gevraagd. Nog eens buigen wij ons met eerbied voor den overleden privaten persoon, Jan Boone, maar aan den verdwenen burgemeester wen- schen wij goede reis. Waarheid. STAD THIELT OP ZONDAG 14 FEBRUARI IN DE PEERDESMIS bij Jules Naessens, einde der Hoogstraat SPREKERS PAUL ROBBERECHT, Thielt. GER. BUSSCHAERT, Kortrijk. Advokaat PLANCQUAERT, Gent. 't Woord is vrij. Geen sterker strijdmiddel dan ONZE STRIJDhet boekje, 64 bladzijden be slaande, van Priester Fonteynedat aan 10 centiemen te verkrijgen is bij den drukker C. Moeyaert, Coupurerei\ Brugge. l° Behoort de opvoedingsplicht der ouders tot de naastenliefde of tot dte gerechtigheid Tot geen van beide, dunkt ons. De deugd, waaronder di£ plicht gerangschikt wordt, heeft een bijzonderen naam het heet pietajt welk woord begrijpt de ouders-^n kinderplichten en ook de plichten van vaderlandsliefde. De piëteit heeft iets en van de naastenliefde en van de gerechtighe.^, maar verschilt toch van beide zij is iets tusschen in. Plichten van naastenliefde zijn ge woonlijk vrij, in dezen zin, dat zij ans niet verbinden jegens een bepaalden persoon. Zoo b. v. heb ik wel den plicht, aalmoezen te doen naar ver- mopen, maar ik ben niet verplicht het geval van uitersten nood) ,:h3ï-5Mon anuc te ondersteunen. TK ben vrij in de keus der behoeftigen ik ben aan geen hunner iets schuldig geen van hen heeft een recht op mijnen onderstand. Zoo is het niet met de oudersplichten. De ouders zijn aan hunne kinderen de noodige zorgen schuldig de kinderen hebben daar recht op het is dus meer dan de plicht van naastenliefde. Toch is hier geene eigenlijke gerech tigheid in 't spel want stipte gerechtig heid onderstelt eene gelijkheid tusschen twee zaken, tusschen dat wat verschul digd is en dat wat gegeven wordt. Een plicht van stipte gerechtigheid is dus juist bepaald, juist afgemeten op de schuld. Zoo is het niet met de plichten van piëteit wat de ouders aan het kind schuldig zijn, kan niet afgewogen worden tegen iets anders, maar de ziels- en lichaamsnoodwendigheded van het kind, de maatschappelijke omstandig heden, en ook het vermogen des vaders moeten dit uitwijzen, en ten slotte zal een praktisch oordeel der ouders de j vraag moeten oplossen. En hierin, gelijk de heer G. zegt, mag niet zonder reden hunne vrijheid gekrenkt worden. 2° De heer G. huidige leerplicht, geen schooldwang. ^School, zegt hij, be- teekent eene inrichting, door de open bare macht gesticht ot ten minste aan genomen. Is dat waar Dan moesten de broeders der christelijke scholen hunnen naam laten varen. Dan mochten wij niet meer spreken van kostscholen en de ouders mochten niet meer zeggen dat zij hunne kinderen op school doen bij nonnekens. j Ik versta door school alle onderwijs- j gesticht, en zoo komt schooldwang bijna op 't zelfde uit als leerplicht, tenzij dat I de ouders ook thuis privaat onderwijs aan hunne kinderen mogen doen geven. En zelfs dan als zij eenen leermeester doen klas geven van twee of drij kinde ren, maken zij alzoo eene soort van huisschool. Toch verkies ik ook het woord leerplicht boven schooldwang. {Hooger Leven.) F. Drijvers. Waeregem, den 18 Januari 1909. Mijnheer de Hoofdopsteller Sedert drie weken dat uw blad hier op Wae- reghem verkocht wordt ben ik een uwer lezers. Met belangstelling heb ik de artikelen gelezen die gij schreeft over Waereghem tot het beko me a van den werkmanstrein die 's morgends de werklieden tot Harelbeke komt halen, die naar Frankrijk gaan werken en waardoor een grooten dienst zou bewezen worden aan de werklieden van Waeregem konden zij ook dezen trein benuttigen. Ik ben een neringdoener, Mr. En zooals gij zegt ware het niet alleenlijk voor de werkmenschen een groot gemak en profijt, maar zelfs voor ons, bakkers, winkeliers, her bergiers, beenhouwers enz. is het van groot belang dat de werkmenschen een deftig bestaan hebben, iets wat zij waarlijk in de fabrieken van Waeregem niet kunnen vindendat zij door het gemak van verkeermiddelen hier op Waeregem kunnen blijven wonen en hunne verbruiksmiddelen koopen, want wij, nering doeners, hebben 't hier ook niet al te breed. Sedert eenigen tijd vooral heeft ons gemeente bestuur bijzonderlijk op ons gedacht om op onzen zak te kloppen voor wat betreft het be talen der belastingen. Niet dat er hier in Wae regem geen rijke menschen genoeg zijn die beter zouden kunnen betalen dan wij, maar deze werden nog al goed gespaard de rijke heeren valt men niet te lastig, maar wij, kleine neringdoeners, die met ons werk en onzen stiel moeten leven, worden hoog aangeslagen. Heeft men een gerij, een peerdje en een karreken voor zijn gebruik, betalen moet men daarvoor. En de prachtpeerden en voituren Ik zal niet zeg gen dat deze niets betalen, dat niet, maar zou ik te veel vragen als ik vraag dat ons gerij tou vrijgesteld worden van belasting en dat deze des te hooger worden aangeslagen Ik denk het niet... Ik haal dit slechts aan als één enkel voorbeeld onder velen waarin wij getroffen worden. En de eerw. heeren geestelijken, Mijnheer, wel 't zijn brave menschen, als men er altijd en in alles goed mede staatdoch zij zijn zoo een beetje hooveerdig en bemoeien zich veel te veel met alles wat hunne zending niet is. Het was juist een man zooals M. Boeckaert die zij moeten hebben voor burgemeester; cs-n mensch die wil burgemeester zijn met naam docv, niet met der daad, opdat zij zelf allés zouden kunne op hun duimke doen draaien. Daarom is 't dat ik er sterk aan twijfel of M, Bouckaert wel iets zal doen ten voordeele van dien trein, want onze geestelijken, den slechten toestand der werkersbevolking niet willende inzien, vragen niets beters dan 't volk hier ter plaatse te houden winnen zij niet ge noeg om te leven, zij zijn er des te gemakke lijker meester over. Vooraleer uw blad hier op Waeregem wierd verkocht, was er nog geen enkel blad die in eene ernstige en verstandige taal den werkman en neringdoener dorst ver- 1 dedigen en verleden Zondag was het genoeg te zien dat uw blad hier bijval vindt, want uw verkooper. kon niet rap genoeg bestellen en 9 kv^ffcv v^.l'Uïazetten tekort. Wn. M. PlancquaerLggii sterk 'worden og_JSi«^igemT>---z.fl.et gij hier eens komen gij zoudt goed onthaald worden bij het volk, want het heeft grooten- deels goesting om eens te veranderen van partij, en daartoe is de kristene volkspartij de eenige geschikte partij, die in 1910 mits eene goede werking, hier vele stemmen kan behalen. Ik zal, mijnheer de hoofdopsteller, u zoo nn en dan nog eens een briefke schrijven over Waeregem. Mijne beste groeten. Een neringdoener. Aan de voorzitters van ieder der democra tische instellingen worden vriendelijk gevraagd tegen dien datum een verslag hunner afdeeling op te maken. De lidkaarten voor 1909 zullen in deze ver gadering ook overhandigd worden. Het bestuur verhoopt dat de leden zullen talrijk opkomen naar deze belangrijke vergade- GENT Wij doen een vurigen oproep tot de vrien den. Allen hebben beloofd minstens een nieuw lid mede te brengen wij moeten allen ons woord houden. Talrijk, zeer talrijk moeten wij opkomen. Dit geeft moed en vertrouwen. We moeten minstens met 5o aanwezig zijn en onze bond moet minstens 100 leden tellen. Om iedereen toe te laten aanwezig te zijn, hebben wij besloten de vergadering 's namid dags te houden om 2 112 ure. Dus eersten Zondag van Maart, vergadering van den arrondissementsbond te Gent, in het Hotel de Russie aan de statie. Arrondissementsbond van Kortrijk Op den vierden Zondag van Januari, om 91/2 ure voormiddag, belangrijke vergadering van den arrondissementsbond. x. Regeling der Meetings van Herseeuw, Wcvclghem, Reclihcm on Bieceghem. 2. Eerste uitgave van ons maandblad. Dit zijn twee gewichtige punten. Wij hopen ook dat deze die zich gelast heb ben met te Moorseele, Rollegem, Aelbeke en Bellegem ons partijgenooten te gaan bezoeken en te gaan vereenigen, goed verslag zullen geven van hun werking. We verwachten veel leden op de vergadering van den arrondissementsbond. Ansegem en Meenen en Moen mogen niet ontbreken, Bespreking van 't strijdblad en van de te geven meetings. Niet t'huis gebleven. Allen op post H. P. Bond van Kortrijk Ik had toegezegd verleden maandag tegen woordig te zijn op de vergadering van den bond van Kortrijk. Alleenlijk heeft men zich de moeite niet gegeven mij te laten weten of de bond vergaderde, waar en om welke uur. Dus... H. P. SWEVEGHEM Aan de vrienden doen wij een dringenden oproep om tegenwoordig te zijn in de vergade ring, die zal plaats hebben den laatsten Zondag van Januari, om 9 ure voormiddag, in het ge woon lokaal. Wij hopen dat er niemand zal Het Bestuur. Dagorde Verslag over de laatste vergade ring. Toestand der kas. Het Bestuur. Deerlijk Op eersten Zondag van Februari, onmidde- lijk na de Mis van 71/2 ure, dringende bijeen komst voor al de ingeschrevene leden van de vakvereeniging, bij Henri Caveye. Er zijn zeer gewichtige mededeelingen te doen en besluiten te nemen, waartoe aller tegenwoordigheid wordt vereischt. Wij verhopen dus dat niemand zal ontbreken, Het Bestuur. Jonge Waoht van Brugge Alle Zaterdagen, van 9 tot 10 ure, vergade ring der Jonge Wacht. Iedere Maandag om 8 ure, sprekersbond. Alle Zondagen van 11 112 tot 12 i\2 ure 's middags, openbare volksbibliotheek in het Volkshuis, Garenmarkt. Zondag, om 10 ure 's morgens Herhaling voor de Trompettersclub. Christen Volksbond van Brugge Om reden van allerhande beletsels, heeft de maandelijksche vergadering van Januari geen plaats kunnen hebben en zal de eerstkomende bijeenkomst op eersten Zondag van Februari plaats hebben, om 8 ure 's avonds in 't Volks huis, Garenmarkt. Dagorde Bespreking over onze democra tische instellingen, zooals de Ziekenbond, de Koolbond, SpaarafdeelingVolksbibliotheek, Propagandaclub, enz. Alle giften hoe gering ook, worden in dank T aanveerd bij Remi Vanderschelden te Deerlijk. Wanneer de poppen eenmaal aan 't dansen gaan in Ierland, dan scheiden ze nog zoo gauw niet uit. Nu hebben de vereenigde Iersche bonden van Amerika te New York die tot hun laatsten dollar toe schijnen veil te hebben voor hun kwijnend moederland en zijne her leving naar hun strijdgenooten te Dublin het volgend bescheid gezonden Door het slaafsch opdoen van Engelsche idealen the slavish catering to Englisch ideals) wordt j men er toe gebracht op den duur Engelsche religie voor te trekken en wij bezweren het volk van Ierland wel te zorgen, dat de nieuwe Universiteit een zetel worde van Iersche leering houw en trouw en eene vesting van Iersche j nationaliteit. Moest het anders zijn, dan dient de nieuwe Universiteit verworpen door alles wat nationaal heet, manmoedig én zelfbewust in Ierland Het gerucht gaat immers, dat de seculiere geestelijkheid weliswaar de Gealic League ter zijde staat, maar dat de Jesuieten die het middelbaar onderwijs in handen hebben tegen het verplichtend Iersch als voertaal zich aankanten. Van Roomsch- Katholieke zijde werd reeds geschreven a De pastoors mogen het Iersch genegen zijn, de Gealic League mag ervoor kampen, bijaldien de Jezuieten zeggen dat hoeft niet ingebracht, het zal niet inge bracht worden Deze woorden doen de kitteloorigsten onder de Iersche voorvechters, die niet altijd hun fortiter in re aan een suaviter in modo weten te paren, met gebalde vuisten opstuiven en Colonel Maurice Moore flapt het eruitDe Jezuieten zijn een cosmopolitisch gezelschap, dat ijvert voor het katholiek geloof zonder aan zien der nationaliteit. Maar het Iersche volk is allerminst een cosmopolitisch volk weshalve het moet zeggen tot de J ezuieten Houdt uwe handen af van onze Universiteit De strijd voor een nationale Universiteit is een strijd ter wille van beginselen en in zulke zaken kan niet worden toegegeven. Weigert de Senaat der Iersche Universiteit het Iersch verplichtend te maken, dan zal vijf jaar lang ons land in rep en in roer staan en met de eerstkomende ver kiezing zal de naam van eiken anti-Ierschge- zinden Senator met een doodkruis geteekend worden, hij weze een protestant, een Jezuiet of een bisschop. Men ziet dat de katholieke leren stouter zijn dan de sukkelaars van katholieke Vlaamsch- gezinden, die reeds 5ojaar gefopt worden. Het eerste onafhankelijk optreden der socia listische partij tijdens de jongste verkiezingen in Engeland heeft menigeen verrast. Men meende te doen te hebben met een handvol onberaden opruiers en post factum stond alle man verbaasd over de getalsterkte der nieuwe lingen. Ander feiten meer bewijzen, dat onder alle gezindten een intel'ectueelen drang waar te nemen is naar maatschappelijke hervorming. Socialism blijkt vooralsnog een vrij rekbaar iets te wezen Het wordt opgevijzeld tevens door bewonderaars van Christus' Bergrede en door wijsgeerige nihilisten, die niets dan haat en vernieling in hun schild voeren. Die ongewis heid maakt een zijner zwakke zijden uit en eerst wanneer men verplicht zal zijn een vastbepaalde formula aan te hangen zullen de schapen ge scheiden worden van de bokken. Nu is de leader der Labour Party een Roomsch-katholiek en onder de protestanten wordt hoe langer hoe meer gewag gemaakt van Church Socialism. Doch de reactie tegen het onbezonnen kerkelijk socialism zal niet uitblijven en zal noodwendig nopen tot schifting. Aldus antwoordde de Angli- kaansche bisschop van Manchester aan de Church Socialist League van Preston, die hem onlangs het leaderschap barer beweging had

Het Recht | 1909 | | pagina 2