JAN VLEMINX Kent gij een zang Gedenkt den Strijdpenning De ramp van Sicilië. De moord in de Jerusalem- straat te Schaarbeek Antwerpsche Kempen aangeboden. dat niet de socialisten alleen naar middelen uitzien om de menschelijke smarten en ellende te lenigen. Alles wat de Langue wil aanvangen om door lijden en gebed de verbetering van het meDSchdom te bewerken, zoodat in stede van de baatzucht, het beginsel der liefde eenieders doen en laten zou beheer- schen, zal te allen tijde de goedkeuring weg dragen van elk godvreezend christenmensch. Veel hangt af van de wijze waarop men tracht dit doel te bereiken. Bevorers een bis schop van Christus kerk zich ten hoofd kan maken eener beweging, moet hij goed toezien of het een oorlog geldt dan wel een bevrediging en de woorden indachtig zijn van den Zalig maker: Mijn koninkrijk is niet van deze wereld. Ware het van deze wereld dan zou ik mijne knechten uitzenden om te vechten. Ziehier wat de leden van hut Engelsch huis der Gemeenten, het oudste en deftigste Parle ment ter wereldvan Januari tot Oogst 1908 verbruikt hebben meestal op 's lands kosten in de spijs- en drankzalen van Westminster Palacevoor 224,900 fr. leeftocht, voor 88,i5o fr. wijn en voor 16,975 fr. sigaren. Kent gij een zang zoo schoon als 't lied der nachten Dat heimnisvoi de ziel ter bede chvingt Wanneer het koor der gulden hemelwachten Op eeuw'ge maat den naam des Heeren zingt Kent gij een zang zoo droef als 't lied der waat'ren Dat eind'loos verre in breede noten ruischt Kent gij een zang zoo grootsch als 't donderklaat'ren Dat door het ruim in rollende echo's druischt Kent gij een zang zoo lief als 't lied der weide, Omwemeld blij van 's middags zonnegloed Waar elke bloem in 's Heeren hand er spreide In fluiistring stil haar milden makker groet Kent gij een zang zoo forsch als 't lied der boomen Die in de rei van 't vrije woud geschaard Hun wild gejuich in reuzenvreugd onttoomen Wanneer 't orkaan door hunne kruinen vaart blusschen te denken viel, moesten zij zich be palen bij de afzondering vae den brand. Al de overheden, alsook dè hertog van Genua, kij ter plaats gekomen. Volgens andere tijdingen ontstond de brand in het paleis Pannis, misschien het eenige gebouw dat recht gebleven is. Het vuur moest sinds eenige dagen smeulen, en het zou tenge volge van den hevigen wind uitgebroken zijn. Er wordt thans officieel gemeld dat het gevang te Reggio- Calabria door de aardbeving bijna gansch vernield is 38 gevangenen vonden den dood tusscben de puinen. De overlevenden hebben de vlucht niet genomen. Zij werden door den bestuurder van het gevang, wiens vrouw gedood en wiens zoons gekwetst waren, op eene binnenplaats verzameld, en zijn sedert naar andere gestichten gestuurd geweest. De opzoekingen in de pui nen Zooals wij reeds gemeld hebben, heeft de Italiaansche regeering bijzondere maatregelen genomen om de kostbaarheden tusschen de puinen der vernielde steden en dorpen gevonden aan hunne rechtmatige eigenaars of aan hunne erfgenamen te bezorgen. De burgelijke en militaire overheden zijn gelast de opruimings- wërken te bewaken. De personen, die kunnen bewijzen dat de gevonden voorwerpen hun eigendom zijn, krijgen ze terug, nadat er proces-verbaal overgemaakt is. Voor de voorwerpen van groote weerde, ofwel wanneer er twijfel bestaat, moet eene rechterlijke kommissie beslissen. Bieden zich erfgenamen van eenen overledene aan, dan moet er eerst een onderzoek ingesteld worden over de dood van dezen laatste en over de rechten der aanvragers. De gevonden voor werpen, die niet teruggeëischt worden, moeten naar bijzondere plaatsen gebracht en mogen na verloop eener maand verkocht worden. O I 'k weet een lied, een bede en klacht van lijden Een harp van liefde, een ruischend vreugdgeschal, Een storm van drift, een kreet van hooge strijden Het menschenhert, het roerendst lied van al. H. C. De gemeentekas Er zijn opzoekingen gedaan geweest tusschen de puinen van het stadhuis van Messina, dat door de aardbeving gansch vernield was. Het brandkoffer der gemeente, dat 400.000 fr. in geld en andere weerden bevatte, werd onge schonden teruggevonden. Nieuwe aardbeving Zondag nacht had men te Messina nog eenige lichte aardtrillingen gevoeld, doch maandag namiddag, ten 5 1/2 ure, werd er een geweldige golvende schok waargenomen. Ten 3 1/2 ure had men te Forli ook een hevigen schok gevoeld. De schrik tusschen de bevolking was groot. Er werd door deze aardbeving geene nieuwe schade aangericht. Ten 1 uur i3 werd er in het Obser vatorium van Florentië eene lichte aardbeving opgeteekend. Brand te Messina Maandag nacht is er brand ontstaan, die door een hevigen wind aangewakkerd werd, in de puinen der huizen, langsheen de kaai. De troepen en de manschappen der oorlogschepen kwamen toegesneld doch, daar er aan geen Het lijk der ongelukkige vrouw Sylvie Van de Wiele, Zondag nacht in de Jerusalemstraat, te Schaarbeek, door haren man vermoord, was Maandag morgend naar het gasthuis der ge meente gebracht, waar des namiddags de lijk schouwing gedaan werd door de wetsdoktors De Rechter en Heger. Ziehier eenige nadere inlichtingen over de omstandigheden, waarin de schrikkelijke moord gepleegd werd. Het huishouden Van de Wiele De dader, Gustaaf Van de Wiele, 32 jaar oud, kantonnier te Schaarbeek, is over twaalf jaar getrouwd met Sylvie Van Damme, ge boortig van Leuven, thans 32 jaar oud; uit zijn huwelijk zijn drie kinderen geboren twee jongens nu 10 en 6 jaar oud, en een dochterlte van 3 1/2 jaar. In "t begin was het huishouden zeer gelukkig, doch weldra ontstonden er voort durend twisten en zelfs zoo erg dat de echtge- nooten Van de Wiele, bijna overal waar zij gingen wonen, verplicht werdeD te verhuizen. Op 't laatste woonden zij in een huis der Kesselstraat, waar zij eene kelderkeuken en eene zolderkamer in huur hadden. Daar nog, brak er gedurig twist uit tusschen de echt- genooten en de vrouw werd door haren man tot tweemaal toe op straat gezet. Doch ieder - maal berouwde hij zich over zijne daad, en ging zelf zijne vrouw terug halen. j Verleden vrijdag, na eene nieuwe woorden wisseling, dwong de kantonnier zijne vrouw de woning te verlaten, na, in zijne gramschap, haar de kleederen gescheurd te hebben. iSylvie had met haar jongste kind eene schuil plaats gezocht bij vrienden, de echtgenooten Van Caeneghem, portiers van eene stokerij, ge legen nevens het slachthuis van Schaerbeek, in de Jerusalemstraat. De twee andere kinderen bleven bij den man, in de Kesselstraat. De fphtgenooten Van Caeneghem bewonen een Huis, gelegen op de koer, tegenover de stallin gen en remises. 1 Vrouw Van de Wiele had aan hare vrienden verklaard dat het dezen keer gedaan was, en dat zij naar hare familie te Leuven zou weer- keeren. Zondag avond rond 5 ure kwam het oudste zoontje der echtgenooten Van de Wiele aan zijne moeder zeggen dat vader hem eenen cent had gegeven om haar te verzoeken hem ten einde van de Jerusalemstraat te komen spreken. De vrouw ging es naartoe en bleef tot 8 ure weg. Zij kwam dan buiten adem en gansch ver schrikt in de woning der echtgenooten Van Caeneghem weer en zegde dat haar man nog maals aangedrongen had om bij hem terug te keeren, doch dat zij uitdrukkelijk geweigerd had. Hij haar daarop bedreigd, en zij was gevlucht. Uit vrees van achtervolgd te worden, was zij eerst in een der remises binnen ge- loopen. Het moordteoneel Rond 9 ure kwam Gustaaf Van de Wiele plotseling binnen bij dc echtgenooten Van Gaeneghem en hij ging aan de deur kloppen van de kamer, welke zijne vrouw daar betrok. Zij weigerde eerst open te doen, doch, door de tusschenkomst van den man Van Caenehgem, kwam zij uit hare kamer. Van de Wiele deed haar hevige verwijten en beweerde dat hij haar met een spoorwegwerkman in de remise gezien harJ. De vrouw protesteerde krachtdadig. Ten slotte omhelsde Van de Wiele zijn dochertje en hij vertrok om zich naar het policiebureel der Colignonplaats te begeven, waar hij eene klacht indiende tegen zijne vrouw. Hij moet dan eenige herbergen bezocht hebben en naar zijne woning in de Kesselstraat terug gekeerd zijn, waar zijne twee zoontjes op de zolderkamer sliepen, en heeft er zijn geweer gehaald. Omtrent half een na middernacht, keerde hij terug naar de woning der echtgenooten Van Caeneghem, waar alleman nog in de keuken zat. Vrouw Vande Wiele, hield haar dochtertje op haar schoot. Haar man, die met zijn geweer gewapend was, loste haar plotseling een schot in de slaap, en de ongelukkige vrouw viel met verbrijzeld hoofd neèrhet bloed en de hersens waren op de muur, de kas waartegen zij zat, en tot zelfs op de zoldering gespat. Het kind was op den vloer gevallen, doch had geen letsel be komen. De moordenaar was zich naar het policiebureel der Colignonplaats gaan gevangen geven. Hij leverde er het geweer af, waaimeÊ hij de misdaad gepleegd had. Het is een jacht geweer dat Gustaaf Vande Wiele, die vroeger jachtwachter geweest is, ten geschenke ontvan gen had van zijnen gewezen meester. Het ge weer bevond zich bij den broeder van Vande Wiele, bewaker in het S. Josephspark. Vrijdag was Gustaaf Vande Wiele het daar gaan terug halen. De Kinderen Maandag morgend is de broeder van Gustaaf, de twee kinderen die nog in het huis der Kesselstraat verbleven, gaan halen om de arme kleinen ten zijnent in te nemen. Zeggen wij ten slotte dat de beschuldiging, welke Gustaaf Van de Wiele tegen zijne vrouw inbracht, als zou zij zich slecht gedragen hebben, volstrekt niet bewezen is. Het dochterke van Van de Wiele was bij de echtgenooten Van Caeneghem gebleven, doch hare broertjes zijn er 's middags om gekomen, en de drie kinderen verblijven nu bij hunnen oom. Turnhout. De prachtige liefdadigheids feest, verleden Zondag, door de koninklijke muziekmaatzchappij Orpheus gegeven ten voordeele van de W* van L. Vander Seelen en hare vijf minderjarige kindere 1, is ten volle ge lukt en hoat de milde som van 1600 trauk opgebracht. Eere en dank aan de menschlieven- de inrichters en deelnemers. Volgens wij vernemen is er te Oosthoven eene petitie in omloop, dat door de algemeen heid der bevolking wordt geteekend, vragende dat het gehucht Oosthoven in een afzonderlijke gemeente worde opgericht. In een herberg alhier, werd zondag 1. 1. van T. B. een geldbeugel ontfutseld, inhou- ende 14 frank. Hij had vermoeden op zekeren persoon en eischte onder bedreiging zijnen geldbeugel terug. Het lukte, de geldbeugel kwam terug te voorschijn, maar er ontbrak 10 frank. Gheel. Met vreugde wordt vernomen dat de beruchte Dikke Berré verleden Zaterdag door den wakkeren commandant der gendar- merij en door den gendarm Lamot is aange houden, ter gehucht Hadschot Hij was onlangs uit de colonie van Wortel ontsnapt. Niet lang geleden had de nachtwaker Van Berghen den Dikken Berré verrast, maar hij kon hem niet aanhouden, en had geweldige messteken aan hoofd en armen bekomen. Voor dit feit bekwam de Dikke Berré eene straf van twee jaar gevang en 5o fr. boete. Bij zijne aanhouding droeg hij een lang puntig mes bij zich. Beersse. Voorlaatsten Woensdag nacht is alhier brand ontstaan aan drij woningen. De geheele blok huizen is totaal afgebrand en het vuur nam op korten tijd zulke uitbreiding, dat men bijna niets heeft kunnen redden. De meubelen, 3 geiten en 2 varkens, en eene heele partij hooi en strooi, dat nog in een aanpalend gebouw zat, is insgelijks de prooi der vlammen geworden. Een onderzoek is ingesteld. Olmen. Kortelings zullen er alhier proef nemingen gedaan worden met het vliegmachien door Baron de Cramhay, op eene heide, toe behoor :nde aan M. Rooperts, gemeentesekreta- ris. Deze heide is 800 meters lang op 400 meters breed. Moll. De landbouwer G... was met zijne boter alhier ter markt en moest die op het gemee .tehuis laten wegen. Tijdens die be werking was zijn velo verdwenen. In den namiddag bood een zekere N... van Moll, te Lommei een velo te koop. Een persoon van Overpelt, die te Moll aanwezig was en van de diefstal wist, bood aan N... den velo te willen koopen, maar op voorwaarde hem verder te willen vergezellen om in een ander huis het geld te halen. Zoodoende moest men voorbij de gendar- merij gaan, alwaar de zoogezegde kooper gelegenheid vond om de gendarmerij te ver wittigen. N... werd aangehouden en naar Turnhout gevoerd, alwaar hij, na ondervraging door den onderzoeksrechter in de gevangenis werd opgesloten. 37 MENGELWERK EEN VERHAAL uit den tijd der Opkomst der Christene Democraten in Vlaanderen. Ik zie de zake lijk ze werkelijk is, antwoordde de pastoor, met een zeker gezag steunend op ieder woord, 't geen heden gebeurt is slechts de herhaling van 't geen vroeger in de kerk is gebeurd de geest van hoogmoed in opstand tegen 't geestelijk gezag, tegen de hiërarchie, tegen de kerkelijke over heid. 't Is altijd zoo dat de ketterijen zijn begonnen O o, pastoor, antwoorde dezelfde kalme stem ketterij, ketterij we zijn toch zoo ver niet. Vergeet niet dat er nu met 't algemeen stemrecht een gansche verandering Een droevige betreurensweerdige verandering, meende Van Boschvoorde, onmiddellijk met een krachtig hoofdknikken door zijnen pastoor goedgekeurd. In 't kiezerskorps heeft teweeg gebracht. Nu de massa stemrecht heeft moeten alle politieke partijen tot de massa gaan. Hier moet onvermijdelijk gebeuren wat in Engeland, Vrankrijk, enz., wat hier zelfs in de steden en 't Walenland gebeurt't is te zeggen dat het politiek leven zich moet uitbreiden. Meetings en politieke schriften moeten onvermijdelijk meer en meer aan het orde van den dag komen. Men moet geen meetings geven in Vlaanderen, antwoordde de pastoor met toenemende drift. Wij zijn wij hier om tot het volk te spreken, we zijn wij hier om de menschen te leeren wat ze weten moeten en wat ze moeten doen. Daarvoor zijn wij van God aangesteld; daarvoor hebben wij zending gekregen. Wat komen die jonge advokaten hier doen en de andere die eene van buiten geleerde les komen opzeggen als papegaaien I Van Boschvoorde knikte gedurig goedkeurend al spelende met zijn tafelmes en nu en dan als de pastoor met meer klem sprak, hem immer goedkeurend in de oogen starende. En die priester I Wat komt hij daar bij doen Ja, knikte Van Boschvoorde, wie heeft hem zending ge geven Wie heeft die jonge onbeduidende kerels last gegeven tot het volk te gaan Ja, wie wie, hernam de pastoor, die zich sterk voelde. Is het hun pastoor? Is het hun deken? Is het him bisschop voegde Van Boschvoorde er bij. Maar, maar, pastoor, klonk het wederom kalm, maar toch iets min kalm dan vroeger er is hier geen kwestie van geeste lijke zaken, de demokraten spreken enkel van politiek, van wereldsche zaken. Geef aan Cesar wat aan Cesar toekomt. Zoo, zoo, zoo. Geef aan Cesar wat aan Cesar toekomt. Van den oogenblik dat de menschen beweren dat er enkel kwestie is van wereldsche zaken, moeten zij noch pastoor noch bisschop meer herkennen Ah bah, onderpastoor, ah bah! allons dat ze pastoor Daens dan maar bisschop maken en wij we zullen aan M. De Backer, en M. De Pelsmaecker, en smid Lambrecht en Frans Sterkx moeten gaan vragen wat er hun belieft dat er op ons parochiën gedaan worden. Pastoor van Cutsem had deze woorden met ware drift uit gesproken. De nederige man kon zich nu niet inbeelden dat er iets kon of mocht gebeuren binnen de palen van zijn parochie of om meer volgens de werkelijkheid te spreken van zijne heerlijk heid van Volxem, waarover hij 't recht niet zou gehad hebben het hooge woord te voeren. Laat ons de kwestie op haar waar terrein brengen, sprak Van Boschvoorde immer met zijn tafelmes spelende en den blik strak half nederig in d'oogen houdend. Als er kwestie is van 't bouwen van een gerechtshof, van 't graven eener vaart, van 't aanleggen eener spoorlijn, zeker dat zijn andere wereldlijke zaken waarin de geestelijkheid niets te zien heeft, tenzij gansch uitzonderlijk misschien, als er eenig zedelijk of godsdienstig belang rechtstreeksch mede zou betrokken zijn. Maar de politiek is iets gansch anders, dat is een zeer ingewikkeld iets. Veel zedelijke en geestelijke belangen Voorzeker, voorzeker, bevestigde pastoor Van Cutsem, die gevoelde dat Van Boschvoorde de zaken goed aan 't draaien was om hem gelijk te doen bekomen en goedkeurend en knikkend bleef hij eenige stonden met den breeden rooden neusdoek over de hand geplooid vooraleer tot de bedoelde reinigingsoperatie over te gaan. Wij hebben de scholen, de kloosters, de belangen der kerk fabriek, 't budget van eerediensten. Zeker geef aan Cesar wat aan Cesar toekomt, maar geef ook God wat God toekomt. Zeker, zeker, voorzeker, herhaalde en knikte de pastoor nog immer met den nousdoek in de hand. Dus hier staan de hoogste geestelijke belangen op 't spel, en aangezien 't geestelijk belang oneindig boven 't wereldlijk belang staat gelijk de ziel oneindig boven de materie of stoffelijk verheven is, zoo moet de politiek in een goeden en christelijk geordenden staat... Zoo is 't, zoo is 't, 't is klaar 't staat bijkans letterlijk in den koers van kerkelijk recht ons in 't seminarie door kanunnik De Clerck gegeven. En nu 't pleit als beslist aanziende ging de pastoor eindelijk over tot de reiniging waarvoor zijn neusdoek geschikt was en die eigentlijk zeer noodzakelijk begon te worden. De tweede onderpastoor poogde te vergeefsch in te brengen dat er hier geen kwestie kon zijn van geestelijke belangen aange zien de christen democraten door en door geloovige menschen waren, bijkans allen vurige en overtuigde strijders voor de kerk dat de wijze waarop Van Bosch voorde de zaken voorstelde over dreven was, dat er gemakkelijk een scheidslijn kon getrokken worden tusschen het wereldlijke en 't geestelijke als men wilde rechtzinnig zijn (doch daar ligt de knoop). Doch Van Bosch voorde wist altijd te toonen dat alles wat op politiek gebied ge beurde rechtstreeksch of onrechtstreeksch de kerk of de zedelijke belangen van den mensch aanbelangde evenals een wereldlijk mensch met hetzelfde gemak zou kunnen bewijzen hebben dat er op geestelijk gebied niets kan gebeuren dat niet rechtstreeksch of onrechtstreeksch eenige verbintenis heeft met 't belang van den Staat en van den stoffelijken toestand van den mensch. Men viel van 't een op 't ander, op de geschiedenis van den strijd tusschen kerkelijk en wereldlijk gezag, op de meeting van den dag te voren, op Jan Vlemincx, op Pastor Daens, dan wederom op de meetings. De partijen werden heviger en heviger tot dat de Pastoor den redetwist sloot met Ik herhaal, wie zendt die mannen Is het hun pastoor, is het de deken, is het de Bisschop Wij zijn hier om tot het volk te spreken, wij en niemand anders. Wij door het priesterschap hebben die zending van God ontvangen. Wij hebben hier noch Pastoor Daens noch een De Backer of al gelijk wie vandoen. We weten wij wat er moet gedaan worden, wij, wij en wij alleen. >1 Van Bosch voorde knikte wederom goedkeurend en de tweede onderpastoor voelende dat de woordenwisseling te scherp wierd zweeg. Hij gevoelde dat de Pastoor vooral en ook Van Bosch voorde een schromelijken hekel hadden tegen de meetings en dit moest hem niet verwonderen Vroeger hadden de priesters alleen gelegenheid tot het volk te spreken. Zij mieken er ruimschoots gebruik van tot steun van hun eigen gezag en zij maakten er zonder de minste scrupuul overal ook misbruik van om deze te bevechten die hen in den weg ston den en om zich door spot, verachting en ook niet zelden door de onbeschaamste leugens en door laster over deze te wreken die voor hen niet logen. Nu dat de meetings opkwamen, nu dat men tot het volk ging spreken in herbergen en openbare plaatsen zagen zij dat machtig wapen het woord, ook in handen van wereldlijken. Die jonge geestdriftige mannen die tot het volk gingen en hem kwamen onderwijzen nopens zijne rechten, zijn belangen waren dus kon- kurrenten en aangezien de vergelijking tusschen de welsprekend heid der meetinggevers en deze van pastoor en onderpastoor nog al dikwijls ten nadeele van deze laatsten uitviel was de vijand schap der priesters tegen de volksvergaderingen zooveel te heviger en te hardnekkiger.

Het Recht | 1909 | | pagina 3