TOLK DER CHRISTENE VOLKSPARTIJ Christene Volkspartij PARTIJ-CONGRES De Vlaamsche Hoogeschool l Ons aller plicht Verzekeringsmaatschappijen Thielt Zondag 31 Januari 1S09 't Blad 5 centlemen 1 6'Jaar Nr 5 HET RECHT «tor Sod en Volkl Alles voor VlaanderenI Vlaanderen voor Christusl Inschrijvingsprijs voor Belgonland Een jaar fr. 3.oo. Negen maarden fr. 2-25 Zes maanden fr. 1.75 Drie maanden fr. 1.00 j voor buiten het land de vrachtloon daarbij. Hoofdopstal lep H. PLANCQUAERT. Men schrijft in ten bureele van dit blad en bij alle postmeesters en brievendragere Alles moet vrachtvrij gestuurd worden naar het bureel van het blad eOUPUREREI, BRUGGE AANKONDIGINGEN Bekendi....^.igen, per drukregel fr. o.a5 Reclamen, op de 4® bladzijde. 0.45 3e 0.55 Bijzondere voorwaarden voor notarissen, zaak waarnemers. Afslag voor herhaalde invoeging. Het CONGRES is vastgesteld op Zondag 14 Februari om 2 1/2 ure, in het lokaal der Democraten, te Denderleeuw. DAGORDE Inrichting der partij. Het bureel zal samengesteld zijn als volgt: de heeren B. Minnebo, E. H. Fonteyne, Daens, Stoumon, Boriau, Weekers, Van den Bruele, Gillaert Roosens en Robiéfoid. Verders zullen alle gekende partij gangers toegelaten worden. Namens het Inrichtingscomiteit De Schrijver, Victor Bocqué. Ziedaar omtrent tachtig jaren dat Belgie bestaat het telt meer dan 4 millioenen Vlamingen op eene be volking van 7,300,000. De Vlaming verkeert nog immer in een toestand van minderheid. Alles is er op uit om ons ongelukkig en weinig krachtdadig volk te vernederen en hem zijn natio naliteit te ontrooven. In het toedeelen der ambten wordt de Vlaming ver- stooten 't onderwijs wordt zooveel mogelijk verfranscht in 't leger telt de Vlaming niet meer. Zou er een officier zijn die zich vlaamschgezind zou durven toonen 't Eerst wat de officier en de onderofficier doen is hun eigen vlaamschen aard verachten en 't is in naam van de vaderlandsliefde dat men steeds meer millioenen eischt van ons volk om meer en meer van die vaderlanders te kweeken en te vetten. Geen volk wordt zoo miskend als ons Vlaamsch volk. Niet in Belgie alleen worden er twee talen gesproken. Zulke toestand heerscht in verschillende landen. In Zwitserland worden er drie talen gesproken. In Oostenrijk een tiental. In Zwitserland staan al de talen op gelijken voet. Men zoekt niet 't ro- maansch of fransch sprekend gedeelte te verduitschen en men zoekt ook niet 't Duitsch gedeelte te verfranschen. In Oostenrijk, niettegenstaande de duitschsprekendenden de talrijkste zijn, wordt de taal van alle nationaliteit erkend. Tzekken, Hongaren, Polen, Ruthenen, Slovenen, Croaten hebben allen hun scholen en hoogescholen. In Oostenrijk zijn 700,000 Italianen op een bevolking van 5o millioen in woners zij komen insgelijks eene hoogeschool te bekomen. En wij Vlamingen als we vragen om ook ons studiën in onze moedertaal te mogen doen, om ook een Vlaamsche Hoogeschool te bekomen Wat doet men Men spot met de Vlamingen en men zendt ze wandelen. En van wie krijgen wij dien kaak slag 1) Van de katholieke regeering die zonder het Vlaamsch volk niet zou kunnen besturen. 2) Van onze bisschoppen zelve die zich opentlijk vijandig verklaard hebben aan eene Vlaamsche Hoogeschool. Een Hoogeschool voor Vlamingen nooit, zoo sprak de aartsbisschop van Mechelen. 't Is waar, hij heeft zijn woord eenig- zins veranderd zeker heeft men hem dé onvoorzichtigheid zijner woorden doen opmerken. Hij heeft het nu over- 1 gelaten aan den rektor van de Hooge school van Leuven om te oordeelen of eene Vlaamsche Hoogeschool nuttig is ja of neen. Wat zal de rektor zeggen natuurlijk 't geen zijn aartsbisschop begeert. Dus voor ons 4 millioen Vlamingen nog niet't gene de Ierlanders bekomen van Engeland, 't geen 700,000 Italianen bekomen in Oostenrijk. Wij Vlamingen, wij zijn de verstoo- telingen hier in Belgie. Voor ons niets. Wij Vlamingen ondersteunen den godsdienst En welke is de erkente lijkheid der priesters jegens ons volk Wij Vlamingen verhinderen 't socia- lismus van meester te worden in ons land En de eerste daad der rijke standen is hun volk verloochenen en zich scharen aan de zijde der Vlaamschhatende Walen als 't er op aankomt voor ons volk een recht te bekomen. Als eensdaags het Vlaamsche volk zijne oogen zal openen, als het eens zijne nationale fierheid zal terug be komen hebben, wat zal 't dan denken van de katholieken Wat zal het dan denken van de katholieke geestelijkheid Hebben de priesters van Italië erbij gewonnen vroeger het nationaliteitsgevoelen te bekampen ten voordeele van Oostenrijk en van de. Bourbons De vrijmetselarij heeft Italië vrij ge maakt; de Paus heeft er zijne Staten bij ingeschoten en gaat eens in de beschaafde gewesten van Italië 's Zon dags naar de kerk ge zult zien wat er daar nog van den godsdienst overblijft. Hoeveel duizende Vlamingen hebben reeds hun katholiek gevoelen niet ver loren, omdat zij zagen dat de hooge geestelijken ons volk verachten en be nadeel igen Wie kan er van een vrij man eerbied eischen voor gelijk wie het ook wezen moge als hij dezen de heiligste rechten van zijn volk ziet miskennen. Ja 't is waar, tot nu toe hebben de katholieken met ons Vlaamsche volk kunnen spotten. Het was onwetend, karakterloos. Het kende zijn rechten, zijne belangen niet; het had de fierheid niet die ontstaat in het hart van den mensch die gevoelen heeft van zijne eigenwaarde. Men kon dus met dat volk doen wat men wilde. Doch allengs- kens betert het. Ons volk leert meer de beste, de kloekste, de verstandigste beginnen den strijd te begrijpen. En wanneer dan eensdaags het beste gedeelte van het Vlaamsche volk zal verstaan hoe de katholieken het ver nederd hebben, zijn heiligste rechten hebben miskend, wat zal dat volk dan gevoelen voor de katholieken, voor de priesters en voor dien godsdienst die zoo dikwijls misbruik werd om het recht te verpletteren Een Vlaamsche Hoogschool dat is ons recht. Wij hebben het recht in onze taal onderwezen te worden. Wij hebben het recht onze opleiding te ontvangen in gelijk welk vak in onze taal in onze Vlaamsche moedertaal. Daarom vragen wij niet wij eischen ons recht en wie ons dat recht weigert, hij weze wat hij wil, minister, katholiek of bisschop, is een vijand van ons volk, is een voor staander van onrecht. H. Pl. Voor de armen, voor de werkers, vpor de massa ongelukkigen, zal 't een jïkr zijn van armoe en ellende, van zwoegen en slaven, van voortbrengen vsj;| voeding en kleeding en alle andere '•j&kti ukten En toch zijn we allen broeders, en zusters. Kinderen van den zelfden vader en moeder In ons katholiek en door godsdienstig Belgenland Land van belofte en ge duld voor de kleinen en nederigen, maar edel en roemrijk Belgie voor de grooten en machtigen Daarop is 't dat we willen wijzen, om onze ieverige medebroeders, alle werkers (sters) hun ne oogen en ooren te openen, te wape nen met ontwikkeling en plichtbesef. Laat ons eenige jaren achteruit stap pen en welk nog levende wezen zou niet gedacht hebben aan betere dagen op heden Beloften met duizenden wetten in de Kamer en op papier Glorie en geluk aan alle Belgen! Betere regeling van den arbeid. Betere geleerd heid onder' alle Belgen. Betere en gezonde woningen. Een schoon pen sioen, een behoorlijk loon, enz. enz. Alles geschreven, en door gansch het land uitgebazuind Heeren der katholieke bewaarders partij en uwe koffer fort vriendende liberalen, waar is uwe ware vaderlands liefde, uwe naastenliefde, uwe broeder lijkheid De meerderheid van 't landsbestuur is'aan U heeren. Waar blijven uwe beloften En uwe daden Ómdat ge geleerdheid bezit, weet ge ons, de werkersmassa te bedriegen, die ge wetens en willens van alle onderwijs berooft, om hen dom te houden, en onbewust van zijne belangen. Aan ons, demokraten, de wapens op genomen, ons versterkt van werkers, om op 't eerste sein van onze hoofd mannen ten strijde te trekken naar alle gewesten van't land, en ons te verzetten tegen die geldwolven van alle kleur, en de woorden van den Godmensch waar heid te maken In het weet uws aan- schijns 1uil ge uw brood verdienen Broeders en zusters, mocht dit schrij ven u treffen, mochten die weinige regelen u doen overwegen wat ware dat een stap vooruit voor onze edele, reine, troostvolle christene volkspartij. Eerbied voor den arbeid Hulde aan het verdiende kapitaal en dat zullen wij bekomen met te werken, eer lijk en rechtveerdig te zijn in alles Vrienden, onthoudt goed en overweegt die regelen. En leve de christene volks partij C. H. Ronse. Het nieuwjaar is ingetreden met een nasleep van geluk, en welstand- van armoe, en ellende. Voor eenigen, voor de welstand en de gelukgenieters, zal 't wederom een jaar zijn, van geld en leven, en in over- j vloed. EEN ECHT SCHANDAAL Onze Vlaam-che buitengemeenten worden tegenwoordig platgeloopen door de agenten van alle slach van verzekeringsmaatschappijen. Men verzekert tegen 't sterven van kleine kinderen men verzekert zich voor eene zekere som, te trekken als zijn kinderen tien of vijftien jaar ouder zullen zijn, enz. Groote winsten worden verzekerd aan de agenten en honderde en honderde menschen gaan een kontrakt aan ofwel tusschen 't drinken eener pint ofwel verleid door de schoone woorden der agenten. Weinige dezer verzekeringsmaatschappijen zijn zeer ernstig gewoonlijk rijzen zij uit den grond als paddestoelen en vergaan na eenige jarengewoonlijk tegen dat de tijd komt om de verzekerde sommen te betal n. Wat meer is, aangezien die premien woonlijk nog al hoog zijn en dat de dagelijksche winst van de verzekerden klein is, gevoelen die menschen weldra spijt, zij betalen niet meer n ze,zijn de gestorte penningen kwijt. De voorwaarden die op de polis of verzeke- riDgskontrakt staan hebben ze niet gelezen ze zouden ze gewoonlijk ten andere niet verstaan, want 't is niet altijd mogelijk van onmiddelijk den zin van sommige artikels te verstaan advokaten zelve moeten er soms op studeeren. Zij teekenen zich dan ook dikwijls aan de galg. Wij'kunnen onze lezers niet genoeg aan manen om voorzichtig te zijn. In de kontrakten van al gelijk welke verze keringsmaatschappij staat gewoonlijk een be paling ingelascht waarop niemand let en die van 't hoogste belang is. 't Kontrakt bepaalt dat de bevoegde rechter deze zal zijn van den zetel der maatschappij 't is te zeggen dat als er eene betwisting ontstaat tusschen den ver zekerde en de maatschappij deze den eerste kan vervolgen daar waar zij gevestigd is 't is te Brussel of te Antwerpen en niet daar waar de verzekerde woont. Deze bepaling levert den verzekerde geheel en gansch over aan den wille keur der maatschappijen. Kan een werkman, een kleine boer naar Brussel gaan procedeeren voor 20 of 3o of 5o fr. premien Neen, hij kent ginder den weg-niet advokaat en over weergeloop kosten hem alleen reeds 60, 80 of 100 fr. En wat gebeurt er dan nog Men zendt die menschen dagvaardingen in 't fransch waar zij niets van verstaan. Tegen dat zij een vriend zijn tegemoet gekomen die hun op den weg kan zetten zijn ze reeds ver oordeeld zonder dat zij het weten. Eenige dagen daarna wordt het vonnis hen beteekend j nog eenige dagen later worden hun meubels en landhouwgerief aangeslagen en de arme dutsen zijn half geruineerd Zoo iets komt te GEBEUREN TE WAE- REGEM tot groote schade van een armen landbouwer. Wij zullen 't feit toekomende week verhalen en ook de bijzonderste bepalingen f aanhalen der verzekeringskontrakten waarop ge meest moet letten. Vervolg Zondag.) H. Plancquaert. Aan de Gazette van Thielt Op uwe beurt waagt gij het, Gazette onze beoordeeiing (deze der Thieltsche bevolking) van den heer Boone's burgemeesterschap te bespreken, en uw antwoord mag heeten een samenhangsel van logen, onbeschoftheid en ongerijmdheid I Aan zoo iets hadden wij ons moeten ver wachten, want een vat kan toch maar geven wat het inheeft. Op denzelfden dag echter dat gij verschijnt, hebben onze medeburgers onze antwoorden kunnen lezen op een smaadschrift dat door eenige losse heethoofden in het licht werd gegeven, en daarin, in deze antwoorden, zult gij, Gazette, ook gevonden hebben wat er aan u dient geantwoord te worden. Dit is genoeg om in eenieders oogen alle trouwlooze katholieke aantijgingen te doen ver dwijnen, als sneeuw voor de zon. Wij zullen ons dus vergenoegen met daarbij - eenige korte opmerkingen te maken. Bij het lezen van uw artikel, a Gazette ontwaart men aanstonds eene \ekere aarzeling, welke aan geene andere oorzaak kan toege schreven worden, dan aan de volle overtuiging door u opgedaan, dat gij 'nen ongelooflijken kemel hebt geschoten, met al dien onverdienden lof naar het hoofd van uwen burgemeester te werpen. Uw schrijven hangt niet aan een en aan de goesting de waarheid te verdraaien hebt ge niet kunnen weerstaan. Wat kan een logentjemin of l meer aan die katholieke politiekers schelen, als het maar is voor de goede zaak I Hebben voor dezelfde goede zaak hunne voorouders geene duizenden en duizenden door zwaard en vuur, omgebracht en is het niet billijk dat de jonveren i een haarken van hunne overvaarkeDS bewaard 5 hebben Wilt gij echter, Gazette het beste middel 5 kennen om uw geding te winnen, bewijst de j> valschheid, de onrechtheid van hetgeen wij ten laste legden van den heer Boonen's bestuur. Poogt gij niet dit te doen, 't is dat gij zelve r als een onmogelijk iets aanziet ons schrijven te weerleggen, en 't is de veroordeeliDg, door u jj zeiven geuitvan den heer Boones burge- S meesterschap. Durft gij integendeel het aaDgaan j met ons eenen pennetwist te ondernemen, dan zal het ons niet zwaar vallen onze gedachten te verdedigen en dan ook zal dien overdreven lof van uwen burgemeester vervliegen als kaf voor den wind EENIGE VRAAGSKENS I Is het waar, dat niemand, in de huidige omstandigheden, het burgemeesterschap durft aanvaar'en Is het waar, dat men de aanstaande gemeente- kiezing zal afwachten, vooraleer eenen burge- meester te benoemen I Is het waar, dat de katholieke kopstukken hoegenaamd van den heer Vandewalle niet 5 willen weten, noch voor het burgemeester - 1 schap, noch voor het schependom

Het Recht | 1909 | | pagina 1