Partij-Vergaderingen GROOTE MEETING De bespreking der stadsbegrooting DEERLIJK Ronse XXXXXXXXXXXXXXXX MElElTIPf Car te Wevelghem Gedenkt den Strijdpenning Tooneelfeest te Thielt Op Zondag 7 Februari 1909 in den Schouw burg van Thielt, luisterlijke dagvertooning door de aloude Rederijkerskamer 't Roosje Ge- blayt in 't Wilde Men voert op Wroeging treurspel in zeven tafereelen door Kints. Tot slot De Slaapmuts blijspel in een bedrijf door Geiregat. STAD THIELT op Zondag 21 Februari om 3 ure IN DE PEERDESMIS bij Jules Naessens, einde der Hoogstraat SPREKERS PAUL ROBBERECHT, Thielt. GER. BUSSCHAERT, Kortrijk. Advokaat PLANCQUAERT, Gent. 't Woord is vrij. BRUGGE was in haar geheel niets bijzonders, 't Collegie schikt alles voorop en moeilijk is het iets nieuws of eene deugdelijke verbetering te be komen. De heer schepen van Caloen, die meest op al de vragen van werken die half opgedaan of onbegonnen zijn sedert de bespreking der be grooting van 1908, moest antwoorden, was thuis gebleven om niets te moeten zeggen en de andere heeren van 't Collegie beweerden dat het in hunne bevoegdheid niet was, om niet te moeten antwoorden. Op eenige artikels der begrooting werd de bijzondere aandacht geroepen door onzen ge kozene B. Minnebo, namelijk i° Op de herstelling van de Orgelzaal van de muziekschool, die eerder aan eene schuur dan aan eene feestzaal gelijkt. 20 Op den slechten toestand der straten in de volksgewesten en op de forten die in sommige straten nog te vindeu zijn in dit kunstrijke Brugge, waar de waterput nevens het gemak huis staat op den openbaren weg, en wel name lijk in de Roopeerdstraat. Hij vroeg bijzondere werken van gezond making in de verlatene volksgewesten. 3° Hij vroeg ook dat de openbare pisbakken, die echte schandalen zijn in Brugge, wat zouden" verbeteren cn zegde dat die vuile en slordige meubels een aardigen indruk maken op de duizenden vreemdelingen, die onze kunst gebouwen en kunstschatten komen bewonderen. 40 Hij vraagt ook om reden van gezond making en schoonheid dat men binst den zomer meermalen de vuiligheid, die zich in stadsreien vergadert, zou wegkuischen. 5° Hij ondersteunt de vraag om betere ver lichting van zekere straten in de volksgewesten en op dit punt ontstaat een incident met Mijn heer Goethals, die zegt dat M. Minnebo altoos nieuwe uitgaven en nooit geene lasten wilt stemmen. Onze gekozene antwoordt dat hij altoos de noodige middels wilt helpen stemmen, maar zegt dat M. Goethals altijd dezelfde doet betalen en bijna nooit iets vraagt aan degene die kunnen betalen. Wat meer is, zegt hij, M. de schepene boft met de merkelijke uit gave voor de verlichting, maar hij houdt geene rekening van de vergrooting der stad en van 1 den vooruitgang die zich in alles voordoet, men j moet met den tijd méégaan. Vroeger was men tevreden met keersen-, petrool en gazlicht en er zal misschien een dag komen dat men dat alles zal moeten laten varen en M. Goethals zal dwingen de electriciteit te nemen en met zijn tijd vooruit te gaan. Niemand kan aan de tijds omstandigheden weerstaan; die niet vooruit wilt zal onder weg blijven, M. Goethals 1 6* Hij vraagt ook hoe het nu staat met de inrichting der policiehonden waarvoor reeds verschillige credieten zijn gestemd. Hij vraagt met verschillige leden dat er inlichtingen in andere steden waar dergelijke inrichtingen be staan zouden genomen worden en men zoohaast mogelijk deze nuttige instelling zou aanvangen De heer burgemeester zegt die zaak te zullen in acht nemen en bespoedigen. 70 't Bijzonderste punt die tegenstand leed was de vraag van 1000 fr. door 't Teringlijders- gesticht Prins Albert. De heer Goethals had in de commissie die vraag doen verwerpen en in de openbare zitting hield hij zijne weigering staande. Vriend Minnebo sprak eene krachtige rede uit ten voordeele van het verleenen van 't hulp geld en sprak den welverdienden lof dezer menschlievende inrichting, eene ware weldaad voor de werkende klas. Hij kon niet begrijpen dat M. Goethals zoo koppig was in 't verleenen van dit hulpgeld, terwijl hij zeer bereidwillig is in het verhoogen der jaar lij ksche huispachten van 700 op 1000 fr. voor de heeren pastoors van stad. (Indien de heeren pastoors hadden moeten weten dat dit werk hulp ontnomen werd om aan hen 2600 fr. 's jaars verhooging van huispacht te geven, zij hadden liever als ons Heere een armer hut genomen en hun op slag van huispacht afgestaan voor die arme teringlijders). Haddet gij met ware liefde 1000 fr. gegeven, dat ware edelmoediger, schooner en christe lijker werk geweest, zegde M. Minnebo aan schepen Goethals. M. Goethals stamerde daarop eenige woor den in het fransch over het evenwicht zijner begrooting en zegde dat M. Minnebo hem niet goed verstaan had. Waarop M. Minnebo hem oogenblikkelijk antwoorde haddet gij in het vlaamsch gesproken, ik had het dan niet misverstaan. De 1000 fr. voor de arme teringlijders werd niettemin gestemd. i5 leden stemden ervoor. De heeren Visart, Schramme, Ryelandt, De Wulf en Goethals schepenen, en de volksvrien den Stock en Van Steenkiste stemden tegen. 8® Hij vraagt ook of er rekening gehouden werd van zijne vroegere klachten over den toestand in het stedelijk slachthuis. 90 Hij vraagt of het nieuw plan van Brugge, dat op 5ooo exemplaren gedrukt werd te Brus sel, en zeer weinig gevraagd wordt, nog aan 5 frank verkocht wordt Hij zegt ook dat het niet voldoet aan de belanghebbenden en er verschillige nalatigheden in te bespeuren zijn. :t Wordt nu 2.5o fr. verkocht. io° Hij klaagt over den slechten toestand der Groote Vischmarkt, waar men de arduinen pomp over omtrent een jaar heeft afgebroken en nu als een puinhoop laat liggen. Men zal de noodige werken zoohaast mogelijk doen, zegt de schepen. ii° Hij bestatigde met voldoening den uit slag der zaken van do uitbating van den ruim- dienst, die onder oogpunt van gezondheid en voordeel voor de stadskas aan te prijzen is. Hij wakkert 't bestuur aan nog andere winstgevende regiên aan te gaan om de overbelaste burgerij te ontlasten. 12* Hij beknibbelde met recht de kolossale som van 145 duist frank voor den aankoop [van 't huis Arents de Beertegem, langs den Dy er voor het bouwen van een Museum. Hij zegt dat er vele en betere dingen hadden kunnen gedaan worden met dit geld voor gezondheids- werken en de openbare wegenis. M. Schramme erkent de overdrevendheid van die som en zegt dat de stad in beroep gaat tegen het vonnis van den Burgerrechtbank, welke die som vaststelde. Geven wij veel geld uit voor de kunstgebouwen, 't is enkel met het doel onze stad voort aantrekkelijker te maken. Eene belangrijke bespreking had ook plaats over de miskenning van Baron de Maere, wier naam voor het stedelijk bestuur niet weerdig bevonden wordt op eene gedenkplaat te staan te Zeebrugge. M. Minnebo verdedigt krachtdadig den roemweerdigen weldoener van Brugge en niets en helpt, want 't collegie weigert stellig. Sinds meer dan een jaar hebben wij een zuiveren katholieken gemeenteraad. Welnu, men vrage eens aan een inwoner van Deerlijk wat onze katholieke gemeenteraadsleden ge durende dit jaar verricht hebben, men zal u schouderophalend antwoorden. Men vrage wat zij alreeds in hunne vergaderingen besproken hebben, hoeveel maal zij alreeds zijn bijeen gekomen, ofwel zoo zij al ééne enkele maal zijn vergaderd geweest en telkens zal men antwoorden dat weet ik niet, daar weten wij niets van. Hun orgaan De Gulden Spore rept geen enkel woord daarover, zij vult hare kolommen met verslagen over burger stand, over konijnen en geitenbonden, met eenige onnoozele prullen en lollen ingevolge haar oordeel over den karakteristieken toestand harer lezersdoch spreken over ernstige aan- belangende zaken, o, dat niet, hare lezers zouden kunnen te verstandig worden zij zouden kunnen de zaken opvatten zooals zij zijn en een beetje beginnen nadenken en dat mag absoluut niet. Nogthans tijdens hunnen gemeentekiesstrijd beloofden onze katholieke kandidaten eerlijk en rechtveerdig te besturen in 't belang aller gemeentenaren. Kiest voor ons, zoo zegden zij, en gij zult kunnen oor- deelen zoo wij rechtzinnig zijn of niet. Welnu, hoe willen zij dat het volk van Deerlijk kan oordeelen over hunne werken zoo alles in het duister geschiedt en nimmer eenig verslag over hunne werkzaamheid in den klare komt? Het volk van Deerlijk is dus verplicht die mannen op hun woord van eere te gelooven zonder eenig bewijs daarvan 1 En 't zijn me zoo nog al de persoonaadjes in onzen gemeenteraad hier. In alles zijn zij altijd 't akkoordDeerlijk is zoo eene uitgestrekte groote gemeente, en nooit heeft een onzer gekozenen een bijzondere zaak voor te stellen of te verdedigen. Zij zijn altijd, allen, en in alles'takkoord met burgemeester en schepenen! Naar 't gemeentehuis gaan zij misschien wel soms 'ne keereen ferme pijp gaan smooren ja, maar de belangen der gemeente bespreken... och 't is zoo'n lastige hoofdbrekinge, en daarbij wie weet moesten zij in het een of het ander hun haak slaan, gewis zou 't niet met de vol- doeninge zijn van mijnheer den burgemeester, van mijnheer den schepenen of van mijnheer den pastoor. Nogthans is het te zien dat die menschen weten dat zij voor iets zijn aange steld, want aan hooveerdigheid ontbreekt het hun, voor het grootste deel toch niet zij weten dat zij iets hooger (1) zijn, maar de plicht die dat hooger zijn medebrengt, dien begrijpen zij niet, zij denken niet dat het volk van Deerlijk het recht heeft te weten wat er op het Gemeentehuis omgaat, zoomin als vele kiezers niet denken dat zij het recht hebben te weten wat er daar gebeurt. Ware er een enkel gemeenteraadslid, die zijne plicht verstaat tegenover het volk van wien hij is aangesteld, hij zou zijne kiezers kennis geven van hetgeen er in den raad wordt besproken, tevens latende zien welk zijne houding is die hij daar aan neemt, er zijn immers bladen genoeg van ver schillende gezindheden die in Deerlijk ver schijnen. Dat is de plicht van een gekozene van het volk. Guust Klauwaert. Geen sterker strijdmiddel dan ONZE STRIJD, het boekje, 64 bladzijden be slaande, van Priester Fonteyne, dat aan 10 centiemen te verkrijgen is bij den drukker C. Moeyaert, Coupurerei, Brugge. UIT MEENEN Wat kan ons de politiek schelen Dit is eene vraag die ik stel aan de menschen die zeggen het is algelijk wie aan het bestuur is, daar kan ik toch geen profijt uit trekken enz. Dat zijn menschen zonder oordeel en zonder verstand, die niet trachten verbetering te be komen in hun ambt, voor hun huisgezin die niet trachten een goed en zorgvuldig onderwijs te verschaffen aan hunne kinderen, waardoor zij, eens tot hunne jaren gekomen, bekwaam zouden zijn in de samenleving een stand te be- kleeden of een bedrijf uit te oefenen dat hun toelaten kan te leven als vrije mensch, of zelf een besef, een denkbeeld over politiek op te doen. De onwetendheid zet zich zelf voort even als het onkruid der aarde, 't Zijn zulke menschen die zich door de behouders bij iedere kiezing laten uitkoopen voor eenige pinten bier of eenige druppels. En zulke onwetendheid bestaat nog in ons Vlaanderen. Aan ons, vrije kristene democraten, is het, zulke menschen te ontwikkelen, op te wekken, ze trachten te brengen op heldere wegen waar licht en besef van vrijheid en menschelijkheid schijnt. Die niet kan mede werken met ons, die hem dien last ontziet, of wie des vijands wraak moet duchten, hewel, zij kunnen ons helpen met iets te storten in het steunfonds, waarmede wij zoo veel kunnen verrichten om goede propaganda te maken, om ons volksprogramma te leeren kennen en onze gedachten te verspreiden. En gij, jongelingen, 't is tot u dat wij ons bijzonderlijk richten, neemt den strijd aan, verzuimt u niet meer in den drank, en later zult gij voldaan en blijde wezen dat gij hebt mede geholpen aan de verspreiding van onze gedachten, aan de heropbeuring van ons volk. Jongelingen 1 Als uwe taak zal volbracht zijn als wij tot een goeden uitslag zullen gekomen zijn met de kiezing dan zullen wij blijde wez.n dan zullen wij te samen verheugd zijn over ons werk dat wij te samen gedaan hebben dan zullen wij eens feest vieren. Maar dan moogt 1 gij nog niet denken dat het daarmede gedaan zal wezen. O, neen; verder moeten wij, hooger op moeten wij trekken zooals een soldaat die naar het slagveld gaat om te strijden tegen den vijand. Als de slag geleverd is en dat er vrede heerscht, dan worden nieuwe oefeningen aan geleerd, nieuwe plannen worden gesmeed, om later als de vijand nogeens daagt hem met nieuwere krachten wederom aan te vallen. Zoo ook moet het zijn met ons, jongelingen, nooit mogen wij den last laten wegen op de schouders van onze hoofdmannen alleen. Altijd moeten wij strijdvcerdig staanop de bres moeten wij springen voor den vooruitgang onzer geliefde christene volkspartij en voor de lotsverbetering der werkende klasse. J. N. propagandist. Verdere besluiten genomen door het gemengd komiteit. Reeds hebben wij geschreven over het loons verschil welke bestond in de firma Cyr Cambier en C". Het gemengd komiteit heeft besloten eendrachtig en krachtdadig samen te werken ten einde tot eene deugdelijke oplossing te komen voor de werklieden. Reeds herhaaldelijk hebben wij dit jaar vergaderd, de eenheid tusschen de drij vakvereenigingen en betrok kene werklieden blijft ongeschonden bewaard. Onder de werklieden van Ronse hoort men niet dan goedkeuring over deze handelwijze zelfs verklaart men zoo zou het altijd moeten zijn ingeval van loon kwestië, dan zouden de patroons zich nog al dikwijls blauwtjes loopen wanneer zij eenen aftrok willen plegen. Op 29 December heeft het gemengd komiteit eenen brief geschreven naar de fabriekanten om den tarief tijdelijk te verschuiven en den dag te bepalen om eene délégatie van wevers met de vrije beambten der vakvereenigingen te ontvangen. Met genoegen vernemen wij dat de tarief, welke met nieuwjaar moest in voege komen, tijdelijk verschoven is. M. Leon Cambier heeft aan eene afgevaardiging wevers, door het ge mengd komiteit benoemd, verklaard 1. Dat de firma alleen het christen syndikaat erkent, de twee andere kent hij niet. 2. Den tarief minimun zal niet ingevoerd worden. Een nieuwe tarief zal opgemaakt worden door de wevers, bedienden der fabriek en den vrijen man van het christen syndikaat. Op de vraag der wevers heeft Leon Cambier verklaard op 14 dagen hiermede gereed te zijn. Nadat de werklieden deze verklaring aan het gemengd komiteit hadden kenbaar gemaakt, kwam Kamiel Goeffers, secretaris der antis, aan het woord, hij verklaarde in naam van zijn syndi kaat, een verbond met demokraten en socia listen gesloten te hebben en dit verbond op geener wijze te schenden, waardoor hij den eisch van Leon Cambier weigert. Reeds den 7 Januari is dit besluit aan de firma kenbaar gemaakt, alsook de besluiten genomen door het gemengd komiteit. Gezien de vrije beambten de wevers niet mogen verge zellen kan de firma zooals vroeger haren tarief naar het lokaal der anti-socialisten zenden of dezelfde aan de wevers schriftelijk over te maken ten einde het gemengd komiteit toe te laten te onderzoeken. Den 18 Januari was er nog altijd geenen tarief of antwoord. De wevers besluiten den patroon te gaan vinden. Den 19 Januari, de délégatie, benoemd door het gemengd komiteit, gaat naar het kantoor en nog eens worden de vorige eischen herhaald. Het antwoord luidt dat hij geene onderhandelingen of schriften meer zal aanvaarden van het gemengd komiteit en anders niemand meer erkent dan zijne eigene werklieden. Na nog twee dagen te onderhande len bekomen zij toch eenen tarief waarop wij zien dat de patroon opslag geeft op 7 artikelen (niet veel gemaakt) en afslag op 12 (welke veel in werking zijn). Het gemengd komiteit heeft eene algemeene vergadering bijeengeroepen op Zaterdag den 24 Januari om dit alles aan de betrokkene werklieden mede te deelen, en hun kenbaar te maken en dat het gemengd komiteit alles grondig zal onderzoeken waarna alle man te vreden uit een ging. Later nog meer hierover. E. B. WWWWWWWWWWWW^^WWWWWWWWWWWWWWWWWW Zondag 7 Februari 6 E N T Dinsdag 9 Februari, vergadering van het comiteit. Dagorde Maatregelen voor den Arrondissementsbond, Wij doen een vurigen oproep tot de vrien den. Allen hebben beloofd minstens een nieuw lid mede te brengen wij moeten allen ons woord houden. Talrijk, zeer talrijk moeten wij opkomen. Dit geeft moed en vertrouwen. We moeten minstens met 5o aanwezig zijn en onze bond moet minstens 100 leden tellen. Om iedereen toe te laten aanwezig te zijn, hebben wij besloten de vergadering 's namid dags te houden om 2 iyx ure. Dus eersten Zondag van Maart, vergadering van den arrondissementsbond te Gent, in het Hotel de Russie aan de statie. Arrondissementsbond vin Kortrijk Op den vierden Zondag van Januari, om 91/2 ure voormiddag, belangrijke vergadering van den arrondissementsbond. 1. Regeling der Meetings van Herseeuw, Wevelghem, Reckhem en Bisseghem. 2Eerste uitgave van ons maandblad. Dit zijn twee gewichtige punten. Wij hopen ook dat deze die zich gelast heb ben met te Moorseele, Rollegem, Aelbeke en Bellegem ons partijgenooten te gaan bezoeken en te gaan vereenigen, goed verslag zullen geven van hun werking. We verwachten veel leden op de vorgadoring van den arrondissementsbond. Ansegem en Meenen en Moen mogen niet ontbreken, Bespreking van 't strijdblad en van de te geven meetings. Niet t'huis gebleven. Allen op post 1 H.P. Aan de Vrienden van Kortrijk Kunt gij op Maandag i5 Februari uwe ver gadering niet beleggen Laat mij uur en lokaal kennen ik zal tegen woordig zijn. jj p MEENEN Vergadering voor de Propagandisten op Zondag 14 Februari, om 9 ure 's morgens, bij Favoreel, Schanstraat, Barakken. Alleman op post. Opletten 1 wij beginnen juist om 9 ure. Dagorde: 1. Toestand der kas. 2,Kiezing van een nieuw bestuur. 3. Andere belang rijke punten. Het Bestuur. SWEVEGHEM Aan de vrienden doen wij een dringenden oproep om tegenwoordig te zijn in de vergade ring, die zal plaats hebben den laatsten Zondag van Januari, om 9 ure voormiddag, in het ge woon lokaal. Wij hopen dat er niemand zal ontbreken. DagordeVerslag over de laatste vergade ring. Toestand der kas. Het Bestuur. Deerlijk Op eerzten Zondag van Februari, onmidde- lijk na de Mis van 7 1/2 ure, dringende bijeen komst voor al de ingeschrevene leden van de vakvereeniging, bij Henri Caveye. Er zijn zeer gewichtige mededeelingen te doen en besluiten te nemen, waartoe aller tegenwoordigheid wordt vereischt. Wij verhopen dus dat niemand zal ontbreken, Het Bestuur. Jonge Wacht van Brugge Alle Zaterdagen, van 9 tot 10 ure, vergade ring der Jonge Wacht. Iedere Maandag om 8 ure, sprekersbond. Alle Zondagen van n i[2 tot 12 i{2 ure 's middags, openbare volksbibliotheek in het Volkshuis, Garenmarkt. Zondag, om 10 ure 's morgens Herhaling voor de Trompettersclub. Christen Volksbond vin Brugge Om reden van allerhande beletsels, heeft de maandelijksche vergadering van Januari geen plaats kunnen hebben en zal de eerstkomende bijeenkomst op eersten Zondag van Februari plaats hebben, om 8 ure 's avonds in 't Volks huis, Garenmarkt. Dagorde Bespreking over onze democra tische instellingen, zooals de Ziekenbond, de Koolbond, Spaarafdeeling Volksbibliotheek, Propagandaclub, enz. Aan de voorzitters van ieder der democra tische instellingen wordt vriendelijk gevraagd tegen dien datum een verslag hunner afdeeling op te maken. De lidkaarten voor 1909 zullen in deze ver gadering ook overhandigd worden. Het bestuur verhoopt dat de leden zullen talrijk opkomen naar deze belangrijke vergade- "ng- Het Bestuur.

Het Recht | 1909 | | pagina 2