JAN VLEMINX KAMERS Vrije Federatie van Vakbonden Leest en verspreidt ons blad De jonge Vlaming Meeting te Haeltert-Eede Giftmengster voor de assisen De Nobelprijs Antwerpsche Kempen UIT ARENDONCK GEEN BETER BOEKJE De bespreking over de werkrecbtersraden is hernomen. Zij duurt reeds weken. De christen democraat P. Daens nam reeds herhaalde malen het woord in die bespreking en verdedigde de evenredige vertegenwoordi ging voor die kiezingen. Daar het ministerie dit kiesstelsel bijgetreden is, mag men bijkans zeker zijn dat het zal wet worden voor de kiezingen dei werkiechters- raden. VAN BELGIE Verslag van de vergadering gehouden te Gent op Zondag ij Januari 1909 De vergadering werd geopend om 1 uren stipt, in bijzijn van M. Plancquaert en talrijke afgevaardigden van Aalst, Brugge, Brussel, Kortrijk, Gent, enz. Een brief werd gelezen van Ronse, waarin zij verklaren de vergadering niet te kunnen bijwonen, daar onderhandelingen welke zij te doen hebben ten einde eene loons- verhooging te kunnen bekomen zonder werk staking. Het 1® punt werd daarna behandeld zijnde de naam der federatie. Deze werd met geest drift en algemeenheid van stemmen veranderd en zal voortaan zijn vrije christen demokra- tische federatie van vakbonden van Belgie. Doch de vereenigingen welke zich aansluiten blijven volkomen hunne zelfstandigheid en ge lijk welken naam behouden. Ook zal het geld uitsluitend maar ten dienste mogen gesteld worden voor de lotsverbetering der werklieden. 2° punt. Bijdrage. Na eene lange bespreking, waar al de afgevaardigden deel aan nemen, werd besloten de storting te veranderen in jaarpenning per lid, te betalen alle 3 maanden. De steun werd ook gansch veranderd, waardoor de mogelijkheid zal bestaan de kas van iedere vereeniging te versterken. 3° pttnt. Aansluiting. Hierop geven al de afgevaardigden het getal hunner leden op, waarna wij met groot genoegen mogen bestati- gen, dat wij reeds eene sterke federatie uit maken om onmiddelijk te kunnen goed door werken voor de verbetering van het zwoegende volk. Daarna werd het vast bestuur gekozen als volgd Voorzitter, Willem Vanderboght, Aalst. De Onder-Voorzitter wordt voorbehouden aan Ronse, die den naam moet laten kennen. Algemeenen sekretaris, Gérard Buysschaert, Kortrijk, Hulp-Secretaris Gust. Schouteten, Kortrijk. Schatbewaarder, Charles Vangeert, Aalst. Eene plaats van bestuurlid blijft nog open tot de vergadering van Maart aanstaande. Na nog eenige woorden van aanmoediging door 't bestuur wordt de vergadering in geestdrift De algemeene secretaris, Ger. Buysschaert. Aanmerking. Alle volksvereenigingen of personen, welke inlichtingen over de federatie verlangen, moeten zich uitsluitend wenden tot het sekretariaat bij Ger. Buysschaert, Gentsche steenweg, 38, te Kortrijk, ook moeten alle briefwisselingen voor 't bureel even naar daar gezonden worden. BERICHT. In de vergadering werd ook beslist alsdat alle aangeslotene vereenigingen inzamelingen zouden doeD, ten einde de eerste kosten der federatie te dekken. Wij verhopen dat alle vereenigingen dit besluit goed zullen uitvoeren. Het Bestuur. Ik ben een jonge Vlaming En min mijn Vadergrond Waar God in eed'le herten Den geest der vrijheid zond. Ik min der vlaamsche gouwenpracht Waar 't golvend graan ons tegenlacht. Ik ben een jonge Vlaming En min mijn Vadergrond. Ik ben een jonge Vlaming En hebt mijn tale lief Waarin de Vad'ren schreven D'Alouden vrijheidsbrief Waarin ik zing mijn lustig lied En gode dank en hulde bied. Ik ben een jonge Vlaming En heb mijh tale lief. Ik ben een jonge Vlaming Wiens borst voor vrijheid gloeit Daarvoor heeft menigmalen Het vlamsche bloed gevloeid. Ik eer der Vad'ren burgermoed Die ons verwierf zoo'n kostbaar goed Ik ben een jonge Vlaming Wiens borst van vrijheid gloeit. J- w. Beweging der aardewerkers Zondag was 't waarlijk een troostend schouw spel, de vergadering der aardebewerkers in opene lucht te Haeltert-Eede bij te wonen. Met honderden waren zij samen gestroomd de dap pere zwoegers, wien men voor de aardewerken der nieuwe lijn Brussel-Gent een hongerloon wil betalen, speculeerende op het wintertij en den algemeenen crisis. Krachtdadig werd er gesproken door volks vertegenwoordiger Daens, Van Den Bruele, Baude en Weekers en daar na eene vak- vereeniging van aardewerkers gesticht. Alge meen toegejuicht werd het opschrift der mannen van Nieuwerkerke Die voor 3o cen tiemen gaat werken is geen mensch, maar wel 'n verken. De lijn Brussel-Gent wierd in verschillige perceelen aanbesteed, sommige ondernemers betalen 35 centiemen, anderen willen maar 3o of nog min geven. Tot nog toe is de zaak niet bijgelegd, dank sommige werklieden die aan 3o centiemen werken, hopen we dat zij de oogen zullen openen om met de broeder te saam het heilig recht te veroveren. den prijs bekomt, hij het geld zal schenken aan het Interparlementair Vredesverbond. Hel vlaamsch In de bestuurlijke zaken Uit eene verklaring Dinsdag door de minister van binnenlandsche zaken in de Kamer gedaan, blijkt dat tot nu toe de stad Gent, in hare brief wisseling met de regeering, zich uitsluitend van de fransche taal bediende, 't Is te hopen dat zulks zal veranderen met het nieuw schepen- collegie. De spoerwegwerklieden Er zijn nog 9,627 werklieden van den staats spoorweg, die geen 3 fr. daags winnen, te weten 3,853 werklieden met een loon van 2 fr. 60 tot 2 fr. 75 met 2 fr. 80 tot 2 fr. g5. Zij genieten echter zekere voordeelenr welke het spoorweg- bestuur schat op 45 A 65 centiemen daags. Maandag verscheen voor het assisenhof te Bourges in Frankrijk, vrouw Gitbert, 32 jaar oud. beticht van haar vader, hare moeder, hare schoonmoeder en hare nicht vergiftihd te heb ben. en gepoogd te hebben vijf andere leden harer familie te vergiftigen, en zulks uit geld zucht. De betichte, Jeanne Gilbert is de dochter van deftige kleine wijngaardeniers van Saint- Aruand. Bij het hooren van de 1 beschuldigings- akt konden verscheidene getuigen, waar tus- schen er zijn die bijna het slachtoffer van de giftmengster werden, hunne ontroering niet bedwingen. De betichte loochent a'les en houdt kalm hare onschnld staande. Den i5 December igo5, stierf de schoon moeder van Jeanne Gilbert de vrouw was bij middel van arsenik vergiftigd dat was klaar. Daarbij de lijkschouwing heeft zulks bewezen. Veertien dagen vroeger had de betichte, onder een valsche 1 naam en een valsch adres, te Farge 25o grammen arsenik gekocht, onder voorwendsel ratten te vernietigen. Den Zondag 9 December 1906 stierf Claude Renault, vader van de betichte na van eene pruimentaart geëten te hebben, hem daags te voren door zijne dochter gezonden. De genees- heeren bestatigden eveneens dat de man door arsenik vergiftigd was. Wat later stierven hare moeder en hare nicht, eveneens tengevolge van vergiftiging. De betichte werd door den voorzitter van het assisenhof over deze feiten ondervraagd men weet dat zij alles loochent. Het getuigenverhoor begon vervolgens. Toen de bedien :e van den drogist kwam verklaren dat hij aan de betichte i5 tot 20 pakjes arsenik verkocht had, riep Jeanne Gilbert dat hij haar valsch beschuldigde Het is eene commissie, waarin de verschil lende groepen der Kamer vertegenwoordigd waren, die de kandidatuur van M. Beernaart voor den Nobelprijs voorgesteld heeft met 16 stemmen op 18. M. Janson had gevraagd dat men zou voorstellen den prijs te verdeelen tusschen M. Beernaert en het bureel van het Interparlementair Vredesverbond dit voorstel werd verworpen met 9 tegen 7. M. Vandevelde beweerde dat de prijs moet gegeven worden aan het International Socialistisch bureel 111 Er werd daar enkel mee gelachen er be staat ge n Nobelprijs voor den klassenstrijd. M. Beernaert heeft verklaard dat, indien hij Turnhout. J.R., de ontrouwe brouwers gast, die ten beloope van 2000 fr. schriftver- valsching en misbruik van vertrouwen heeft gepleegd ten nadeele van brouwer C., is te Luik alwaar hij in de koolmijnen werkte, ont dekt en Maandag gevankelijk naar Turhout overgebracht. Eindelijk, na bijna 1 112 jaar lang de policie en het gerecht ontvlucht, uitgedaagd, versmaad en getart te hebben is Dinsdag nacht de beruchte Jan Kevik door de policie aan gehouden. i3 policieagenten en gendarmen omsingelden het huis, in de Rentestraat, waar hij den nacht overbracht. Een policieagent klom boven en haalde den beruchten bandiet van zijn bed, om 2 ure 's nachts. Hij is reeds bij verstek tot ruim 10 jaar gevang veroordeeld voor verscheidene diefstallen en andere mis drijven. Verleden Zaterdag werd hij nog tot 1 jaar en 2 maanden gevangenis en 400 fr. boete veroordeeld. Den 8 Februari e. k. moet hij, met twee andere makkers, voor het assisen hof van Luik verschijnen, beticht van diefstal met braak, te Bra gepleegd. Uit alle welden kende borsten stijgt een kreet van verlossing over de aanhouding van den beruchten ban diet, de schrik van geheel het arrondissement Turnhout. M. Janssens, advokaat te Gheel, is rech ter bij de rechtbank van eersten aanleg alhier benoemd, in vervanging van M. Missone, die tot voorzitter werd bevorderd. Moll. Zondag morgend, rond 6 ure, ter wijl Fr. Cuypers, landbouwer, naar de eerste mis was, brandde zijne woning af. De drie kin deren, die nog sliepen, konden moeiiijk gered worden, daar het huis, opgetrokken uit hout, leem en stroo, eensklaps volop in brand stond. De geburen redden nog eene koe en een kas- ker. Het overige is in den brand gebleven. Alles is verzekerd. Raev-J». Op Zondag 7 en 14 Februari, telkens, om half zes ure stipt, zal de Raevelsche Velo-club in het Brouwershuis bij Hannes- Verschueren, Iuisterlijk toon- en tooneelkundige avond feesten geven. Zullen opgevoerd worden: Vergeten en vergeven beroemd drama in drie bedrijven, door Palmer Putman en het Schoothondje der Koningin kluchtspel in drie bedrijven. Prijzen der plaatsen Eerste rang, 1 fr. tweede rang, 5o cent. Kaarten zijn te bekomen op voorhand. Voor een zestal weken gaf de volksredenaar Désiré-Jos. Rulmonde, v n Turnhout, ter her berg van M. Ch. Peeters, alhier, eene voor dracht over de rechten en de plichten der werkgevers of patroons en der werklieden Gedurende meer dan eene geheele uur gaf de volksredenaar eene schoone en weldoordachte redevoering over die be angrijke stof, vooral op onze dagen, die zoo beroerd zijn en zoo duister en zoo akelig voor vele vakken der mensche- lijke bedrijvigheid. In eene beeldrijke en doorschijnende taal laakte hij zoovele fabrikanten van ons arron dissement, die ofschoon door hunne werklieden rijk gemaakt, deze fabrikanten maar tot 4 ure laten werken en hunne productie, die zij te kort kwamen op andere vreemde plaatsen lieten fabrikeeren. Dat de fabrikanten van ons dorp, waar znlke feiten alsdan ook plaats hadden, die edel moedige taal wel zullen begrepen hebben, blijkt hieruit, dat drie weken nadien, al de fabrikan ten, die vroeger maar tot 4 ure lieten werken, nu altemaal tot 8 ija ure 's avonds lieten fabri keeren, met een half uur rust. De welsprekende redenaar, die zich reeds sedert 20 jaar onophoudelijk, rusteloos, be langloos voor de werkende klas opoffert,voegde bij zijne voordracht ook nog eenige merkwaar dige woorden over de groote plichten der ouders jegens hunne kinderen, en van de kin deren jegens hunne ouders Dat de onvermoel bare spreker dapper en langdurig werd toege juicht, hoeft niet gezegd. Een der oudste aanhouders, een deftigs werkman, bedankte in aandoenlijke woorden den redenaar, dien hij nog voor eene toekomende vergadering en voor dracht op het dorp verzocht. Een werkman uit Arendonck. voor de verspreiding der christen demo cratische gedachten of het werkje 64 bladzijden beslaande, van Priester Fonteyne. Vraag het aan den drukker Cam iel Moeyaert, Coupurerei, Brugge. Een exemplaar kost lo centiemen. Voor voortverkoopers, maatschap pijen, of exemplaren, bij zeker getal genomen, groote afslag. 28 MENGELWERK EEN VERHAAL uit den tijd der Opkomst der Christens Democraten in Vlaanderen. De tweede onderpastoor verschilde merkelijk met de twee andere geestelijken. Hij was op verre na zoo grof niet gebouwd. Zijn gelaatstrekken waren veel fijner de gestalte was slanker de uitdrukking van 't wezen zachter. Zijn bewegingen, zijn manieren, zijn gebaren alles verried eene andere afkomst. Onder pastoor Wouters was een geboren Gentenaar. Zijn familie behoorde tot de begoede burgerij, ja tot de rijke burgerij. Zijn vader was een groot handelaar. Een zijner broeders was advo kaat een andere notaris een derde zou de zaken zijns vaders voortzetten. Zijne moeder was eene deftige dame uit den rijken burgersstand van Vlaanderens hoofdstad. Zij was zeer christelijk haar vurigste wensch was immer geweest een priester onder hare kinderen te tellen. Zij had lang reden tot wanhopen. Niet dat hare kinderen slecht waren van gedrag het waren goede jongens, doch hun bloed was hitsig, geweldig, 't geen vrouw Wouters natuurlijk haar man ten laste legde de kinderen erven altijd de fouten huns vaders en de gaven hunner moeder, als men ten minste de vrouwen wil gelooven. Onderpastoor Wouters was langen tijd niet beter dan zijn broeders en zijn woelige geest bracht hem dikwijls in botsing met zijn leeraars en oversten. Doch toen hij in rhetorika was en moest beslissen welken staat hij ging aannemen gebeurde er in hem een gansche ommekeer. Hij werd zachter, geregelder, gehoorzamer. Hij meende zich geroepen tot den dienst van God. Hij deed zijne studiën in 't kollegie der Jesuiten en had voor biechtvader een bejaarden pater, een man rijk in ondervinding, legde hem zonder omwegen de moeilijkheden van den geestelijken staat voor oogen de belangrijkheid en de onherroepelijkheid van 't besluit om de wereld te verlaten. Doch de neiging van Wouters was ernstig 't was een ware roeping. Eenigen tijd dacht hij in de orde der Jesuiten te treden doch de werking der Jesuiten gebeurt vooral op de rijke standen en Wouters gevoelde zich getrokken tot de kleinen, tot de nederigen, tot de eenvoudigen dezer wereld. Daarom ging hij naar 't seminarie en werd priester. De buitenmenschen zijn gewoonlijk begaafd met een opmerkzamen geest. Wouters was nog niet lang op Volxem of 't volk had reeds gezien welk verschil er bestond tusschen hem en de andere geestelijken. Daarenboven 't was gekend op het dorp Wouters was van rijke familie en elkeen die onzen Vlaamschen buiten kent weet welken ontzaglijken indruk het woord rijk op ons menschen maakt. Als familieleden of vrienden Wouters eens kwamen bezoeken waren zij schoon en rijk gekleed, 't waren heeren en damen uit de stad rijk uitgedoscht en met fijne beschaafde manieren. De kwezels piepten van achter de gor dijnen, pastoorszotte boerinnen kwamen dien dag uitsluitelijk naar de winkels van 't dorp om eens 's onderpastoors familie te zien. Dat moet rijk volk zijn, gaapten de eenvoudige buiten menschen. Zeer rijk, zegde een winkelier die soms den Vrijdag naar Gent naar de beurs ging. 'k Heb er te Gent verscheidene malen naar geinformeerd 't is goed volk en wel gezien in de stad. Dit liep Volxem rond en ongeveer twintig minuten later toen de woorden van den winkelier vijftien huizen verder ge raakt waren, waren al de familieleden van Wouters millionnairs. Veel menschen wierpen dan op dat men nooit de ouders van den pastoor of Van Boschvoorde zag. Een mulder die niet zeer pastoorsgezind was zegde daarop vrij en vrank dat die ouders te arm waren en dat de pastoor en Van Bosch voorde er beschaamd in waren, iets waartegen de schoolmeester echter hard protesteerde. De bezoeken van zijn rijke familie en vrienden vergrootten niet weinig 't gezag van Wouters, niet alleen bij kleinen en de eenvoudigen maar misschien nog meest bij de begoede burgerij Wouters was bij deze altijd best gekomen. Men ondervond dat zijn opvoeding veel deftiger, solieder was dan van zijne collegas. Hij liet zich echter door geen enkel familie in beslag nemen en hield zich niet bezig met de kleine kuiperijen en twisten en jaloezijen der gemeente. Hij bezocht op tijd zijn zieken, was mild voor de armen en zonder voor iemand in 't bijzonder partij te trekken, zocht hij overal vrede en eendracht te stichten. Een tijd lang na de discussie heerschte er stilte in de eet plaats der pastorij. Men was in 't geheele niet kwaad de eene op de andere de gemoederen waren enkel wat opgewonden men was zenuwachtig. M. Wouters onderbrak eerst het stilzwijgen en begon van 't weer. Ja, 't was warm, antwoordden de pastoor en Van Bosch voorde maar zie met den besten wil van de wereld vonden ze geen stof om 't gesprek voort te zetten. Pastoor Van Cutsem die als de biechtvader van Wouters rijk was aan ondervinding en met de beenen onder de tafel menigen slag had bijgewoond had seffens de oplossing der netelige kwestie vast. Vobis en zijn glas was uit. Tibi pastoor drij glazen stonden leeg, weldra wederom gevuld met 't purperen vocht. Weet ge 't reeds pastoor, boerken Van de Veldens koe heeft in de weide haar bil gebroken en is moeten afgemaakt worden. Zoo begon nu Van Boschvoorde om 't pijnlijk stilzwijgen te bevechten. k Ah sa, dat is spijtig, zoo'n braven mensch en zooveel kinders, spraken de Pastoor en Wouters. Sophie, riep de pastoor, en een netjes aangekleede meid verscheen als de Van de Veldens komen om hun vleesch te recommandeer en, neem een groot stuk, 't zijn brave menschen. 't Gesprek geraakte eenige volzinnen ver, doch 't rólde nog niet goed 't beterde toch. De pastoor nam de flesch hield ze in de lucht en mat met de oogen hoeveel er nog in de flesch was. Toe, drinkt eens uit allons Van Boschvoorde, allons Wouters, straks is de burgemeester daar. We kunnen hem toch den grond der flesch niet opdienen. En toen eenige minuten later de burgemeester binnentrad vond hij rond de tafel drij geestelijke broeders, blozend als dc dageraad, met blikken helder, vroolijk en opwekkend als een lentezon pratende en lachende, boertende en stoeiende onder elkander. De Heilige Geest, niet onder den vorm van eene duif, masr onder dien van een glas ouden verlustigenden en verwarmenden Bordeaux, was in hun harten gedaald en had er mildelijk zijn gaven van vriendelijkheid, gespraakzaamheid en vroolijkheid in uitgestort.

Het Recht | 1909 | | pagina 3