Oproep aan de Bmgsche bevolking Miskenning van Baron de Maere Vader van Brugge-Zeehaven Nieuwe bespreking in den Gemeenteraad Mijnheeren, De miskenning van Baron de Maere als de groote weldoener van Brugge moet hersteld worden. Reeds zijn beslissingen genomen in de Koop handelskamer den Reizigerskring en zelfs in den vreemde, namelijk te Gent, waar een bond gevestigd is voor de Brugsche belangen, die zullen allen aan 't Stedelijk Bestuur schrijven om den grooten misstap te laten kennen en vooren te stellen, boven aan de gedenkplaat die reeds gemaakt is, een andere te plaatsen, hulde brengende aan Baron de Maere, vader van Brugge-Zeehaven. Dat alle Handels- en Burgersmaatsehappijen dit voorbeeld volgen en 't Stadbestuur zal en moet op zijn besluit terug komen en den wil van 't volk eerbiedigen om den roemweerdigen man Baron de Maere, de wel verdiende hulde te geven. Het stedelijk bestuur van Brugge, komt een der grootste wel doeners onzer stad op eene schandelijke wijze te miskennen. Op de haven te Zeebrugge zal de stad eene gedenkplaat doen plaatsen waarop de namen van Koning Leopold II, MM. De Bruyn en Smet de Naeyer, gewezen ministers, alsook de heeren Gouverneur Ruzette en graaf Visart de Bocarmé met de aannemers der haven Coiseau en Cousin zullen staan. De naam van Baron de Maere d'Aertrycke, de eerste ontwerper van Brugge-Zeehaven, door alle Bruggelingen met eerbied uitge sproken en vereerd, is onweerdig bevonden door het gemeente bestuur van Brugge op die gedenkplaat te staan. Over die gedenkplaat die 600 fr. kost, werd er Zaterdag in den gemeenteraad van Brugge gesproken en M. MINNEBO drukte zijne grootste verontweerdiging uit over de miskenning vai^v^"' weldoener van Brugge. Als er iemand verdient eere en roem toegc^ bracht te worden, zegt hij, 't is wel Baron de Maere. Hij vroeg om in de naaste zitting de zaak opnieuw op de dagorde te zien staan en zegde over die zaak voorstellen te doen. M. SCHRAMME, schepen. Niemand zal M. de Maere vergeten en het Gemeentebestuur heeft het als plicht aanzien in 1907, tijdens de inhuldigingsfeesten, eerst en vooral hulde te brengen aan dezen grooten man. Maar met de opschriften der plaat wilden wij hulde brengen aan deze die meêgewrocht hebben tot de verwezentlijking van het ontwerp van de HH. Coiseau en Cousin, ontwerp dat zegevierend uit den wedstrijd gekomen is. Daarom ook wilden wij herinneren dat de thans bestaande havenwerken door de HH. Coiseau en Cousin uitgevoerd werden. Nogthans, vermits M. Minnebo het vraagt zullen wij maandag den officiëelen tekst der plaat aan den gemeenteraad mededeelen. M. MINNEBO. Gij hadt ze beter vroeger medegedeeld, vooraleer de plaat gemaakt werd. Nu maandag 25 dezer, voor de sluiting van de bespreking der begrooting, vroeg M. MINNEBO dat men den beloofden tekst van de gedenkplaat zoude mededeelen. De heer VISART las ze. Zij is in het vlaamsch en behelst al de namen hierboven vermeld en de naam van Baron de Maere is zorgvuldig weggelaten en vrijwillig in den vergeetboek geplaatst. Na de lezing van dien tekst, nam onze vriend MINNEBO het woord en sprak in dezer voege 't Was dus met reden dat ik deed aanmerken dat de naam van zaliger de Maere er niet opstond. De man werkte gansch zijn leve^ aan dit werk. Dag en nacht was hij bezig met de verwezentlijking van Brugge-Zeehaven. Ontelbare jaren was hij op de bres om den droom der Brugge lingen te zien gelukken. Wanneer zekere mannen, die men nu huldigt en lof toezwaait nog onverschillig waren aan de zaak, stond hij met eenige koene kampers die ook met hem in den vergetelhoek zijn geplaatst, in bladen en meetingen aan 't hoofd om de belangen der brugge- lingen te verdedigen. Gij bekent met mij dat de Brugsche bevolking dien man, onbaat- zuchtigen werker voor de Brugsche belangen, niet genoeg kan dankbaar zijn, maar gij zelf miskent dien plicht van dankbaarheid, met den naam van de Maere, vader van Brugge-Zeehaven, onweerdig te oordeelen op de plaat te staan, die als bewijs van erkentelijkheid op de möle zal geplaatst worden door 't Stedelijk Bestuur. Al wip die plaat zal lezen, zal met mij moeten bekennen dat daar een naam ontbreekt, de naam van Baron de Maere, voor welke de bevolking, als dankbare kinders, den meesten eerbied toedraagt. Herstel dus, Mijnheeren, dezen misslag en geeft aan de Brugsche bevolking het voorbeeld van dankbaarheid aan dengene die werkte en ijverde voor den vooruitgang en de heropbeuring van Brugg§& handel en nijverheid. "N. Daarom zou ik vragen Mijnheeren, dat het Collegie in den vol genden zin, iets op de genoemde plaat zou doen plaatsen De eerste ontwerper en vurigste kamper van Brugge-Zeehaven is geweest Baron de Maere d'Aertrycke, door de bevolking ge- naamd DE VADER VAN BRUGGE-ZEEHAVEN M. VISART. De plaat welke zal te Zeebrugge geplaatst worden, kan in geenen deele den roem van Baron de Maere vermelden, vermits het zijn ontwerp niet is dat uitgevoerd werd zelfs heeft Baron de Maere het verwezentlijkte ontwerp in menige brochuur bestreden. 't Is waar de heer Baron de Maere was een vurige kamper voor het verwezentlijken van eene haven te Brugge, 't gene hij door zijne aanhoudendheid bekwam, zijne verdienste is dat hij de haven ontworpen heeft, de plaats aangeduid en de groote lijnen geteekend heeft. Daarom verdient de grootste hulde hem gebracht te worden en 't Bruggsche volk zal er hem eeuwig over dankbaar zijn. 't Gene men nu door die gedenkplaat wil huldigen, 't is het glorievol werk dat tot een goed einde gebracht werd. Dit alles belet de hulde niet die wij aan Baron de Maere verschuldigd zijn, en ten volle aanbieden. M. MINNEBO. Er staan op die gedenkplaat namen van mannen, onbekend van het Brugsche volk, die zelfs aan Brugge-Zeehaven onver schillig waren toen Baron de Maere reeds verschillige jaren er aan werk zaam was, de plaats der haven toonde, de groote lijnen aanwees, en trotsch alle tegenkanting zijn werk wilde zien ten uitvoer brengen, tot welzijn der Bruggelingen. M. GOETHALS. Op welke namen of personen maakt gij bedenking noem ze M. MINNEBO. Ik ben hier niet om iemand aan te vallen, maar om de welverdiende nagedachtenis van Baron de Maere te verdedigen. Was ik het met u nie't 's eens over de rechtzinnige rouwbetuigingen, over 't droevig afsterven van den aannemer den heer Coiseau, voor wie wij allen eerbied toonen en zijne nagedachtenis huldigen? Maar hebt gij dit ook voor M. de Maere gedaan Neen, gij hebt op zijn graf eene kroon gelegd in het verlatene dorp van Aertrycke en hier, waar zijn naam zou moeten eeuwig leven, wilt gij hem onder het volk versmachten met zijnen naam op de gedenkplaat weg te laten. M. SCHRAMME. 't Is belachelijk zulke beweringen te laten hooren. Wij hebben de eerste geweest om Baron de Maere te huldigen met op zijn graf eene kroon, een kunststuk, te gaan nederleggen. M. Minnebo was daar ook bij 't is maar hij die deze huldebetooging vergeten heeft. ,wij miskennen in geenen deele de verdiensten van Baron de Maere. t Gene wij door de gedenkplaat te Zeebrugge willen herdenken, 't zijn deze die. 't werk uitvoerden de koning die 't goed keurde de ministers De Bruin en de Smet de Nayer die het in de Kamers deden stemmen de heer Ruzette en Visart, die gouverneur en burgemeester waren op het oogenblik der uitvoering en de aannemers van 't ontwerp Coiseau en Cousin. Wat vraagt men meer M. MINNEBO. Ik zie dus dat het Collegie stellig weigert de verdiensten van Baron de Maere te erkennen. Ehwel 't volk zal oordeelen. Deze bespreking en stellige weigering van erkenning der verdiensten van baron de Maere, heeft in stad eene groote opschudding en gegronde mistevredenheid verwekt. Ten bewijze hiervan de verschillige brieven van geluk wen schingen die onzen dapperen vriend Minnebo van menigen waren Bruggeling ontving en waarvan wij er hier een mededeelen, hem gezonden door een ouden eu trouwen vriend en medekamper van Baron de Maere Brugge, 26 Januari 1909. BRAVE HEER EN VRIEND MINNEBO Gij hebt uw Brugsch hert laten spreken, gij hebt U herinnert wat Brugge doode Maghet schuldig is aan haar Vader, gij hebt gedacht op verscheurende angst der laatste jaren van Bon de Maere, gij hebt niet vergeten dat meer dan 25 jaren zwoegen, worstelen, schrijven, spreken, arbeid en geld verteeren tot Brugge's bloei en luister, meer verdiende dan in een graf gezegeld te worden, daar verre verre te Aertrycke, door een gesmeden palm Op de bronzen plaat die te Zeebrugge zal geplaatst worden, moest er eerst en bovenal staan De stad Brugge verklaart dat Baron de Maere wel verdiend heeft de erkentenis der Bruggelingen 1 Dwe stem is galmloos gebleven. Het is een schande De plaat, zegt Burgemeester VISART, moet aanduiden dat het werk, de onderneming wel voltooid is geweest Wat weet hij daarvan Nog geen jaar is dit werk aanveerd, of naar men beweert, de verslijking en de verzanding is daar. SCHEPEN SCHRAMME zegt dat men moet dit geniaal werk ver heerlijken, loven en prijzen, wel Had de Maere daar niet geweest was er ooit een haven, een werk, zelfs een geniaal werk Ah die ondankbare. Het is nogmaals schande Is er niets meer te doen met deze zaak op het stadhuis? Kunt U niet verkrijgen dat op uw voorstel opnieuw gestemd worde Dan zou men de namen kennen die durven ondankbaar zijn, jegens de grootste man voor Brugge.

Het Recht | 1909 | | pagina 2