Liederenboekje der partij Van alles wat Demokraten van '1 Kortrijksche Propaganda in 't Kortrijksche Aan de liberalen Fabrikatie van Martelaars VRAAGT T liielt GROOTE MEETING DESSELGHEM Dat alles weet M. Anseele zeer wel, daar hij beheerder is van Vooruit en tevens lid is van De Zon De meerderheid der beheerders van de maatsch. Vooruit zijn lid van De Zon en van de drie beheerders der maatsch. De Zon zijn er twee tevens beheerder van Voor uit n plus De Groeve. Wanneer men weet voor welke feiten De Groeve, beheerder van De Zon is aange houden, dan is het wel redelijk dat men vraagt wanneer M. Anseele eens rekening zal geven over deze aangehaalde feiten en hoe hij denkt dat ooit het geld terug in bezit van Vooruit zal komen. Wanneer men iemand meer dan 200 duizend franken toevertrouwt moet men zich eerst ver zekeren of het in goede handen is. Voor wanneer de bilau van De Zon Daar M. Anseele beheerder is van Vooruit» en tevens lid van De Zon kan hij daar best op antwoorden. P. B. In eene briefwisseling aan den Bien Public van Gent, wordt gemeld dat te Brussel bij de behoudsgezinden niet alles op wielkens loopt. De onafhankelijken met M. Theodoor aan het hoofd, hadden gaarne een verbond aangegaan met de katholieken. Doch dit heeft aanleiding gegeven tot scheuring bij de independenten. M. Parmentier-Gilbert, een invloedrijk onaf hankelijk, is gescheiden van M. Theodoor en heeft eene overeenkomst gesloten met de chris- tene democraten. Daardoor is de waarde en het kiesgewicht van M. Theodoor zeer ver zwakt. Veel katholieken zijn van meenicg dat hij te veel eischt met op eene plaats te willen staan waar hij zeker gekozen is. Ook op de vergadering, welke zondag laatst moest plaats hebben tusschen de afgeveerdig- den der katholieken en de onafhankelijken, waren de eersten bijkans allen afwezig. Dezelfde briefwisselaar meldt nog een ander nieuws, dat even weinig geschikt is om de be houdsgezinden te verheugen. M. Hellinckx, katholiek volksvertegenwoor diger van Brussel, is van de lijst der leden van den katholieken kring geschrapt. Hij zou sedert twee jaren zijn inleggeld niet betaald hebben. De ware reden is dat men M. Hellinckx gaarne door een rijker katholiek zou vervangen. 't Gerucht loopt dat ook M. Hellinckx nu een verbond zou sluiten met de christen demo craten. God geve dat het waar weze. Voor zeven jaren heeft men M. Hellinckx nog eens afgescheeptM. Hellinckx stelde zich alleen voor en behaalde 6000 stemmen. Kan het verbond der democraten met Parmentier en Hellinckx tol stand komen, 't kan gemakkelijk twee gekozenen hebben. Vlaamschgezinde bladen hadden beweerd dat op bevel van Mgr Mercier, aartsbisschop van Mechelen en gezworen vijand der VlamiDgen, het de Seminaristen van Mechelen verboden werd deel te nemen aan 't Congres. Men vreesde hun vlaamschgezindheid. Dit werd door de katholieken, die van de eerste leugen niet ge storven zijn, geloochenstraft. Doch ziehier wat Hooger Leven, het gekend ultra katholiek weekblad, schrijft a Mgr Legraive, president van het groot Seminarie, zei, den Zaterdag morgend, inde meditatie, tot de seminaristen, dat ze niet naar de onderwijsafdeeling zouden gaan, <1 waar sommigen willen twist en tweedracht brengen en oneerbiedig zijn tegenover de bisschoppen: door hunne afwezigheid moeten de seminaristen zich daartegen verzetten, en a ze moeten zich overigens Diet in de gelegen- heid stellen dat hun vurige geestdrift hen er toe bracht gezegden toe te juichen die de bisschoppen zouden te na komen. Zoo altans wordt door iedereen verteld, a Ziehier een uittreksel van 't fameus artikel van M. Woeste, dat gansch de Belgische druk pers in rep en roer stelt n De rechterzijde vraagt niets beters dan hand in hand te gaan met het ministerie doch dat vereischt een wederzijdsch vertrou- u wen. En hoe kan dit vertrouwen ontstaan u Het ministerie komt niet in voeling met de rechterzijde het houdt zijn plannen gedoken en gedachtenwisselingen hebben slechts plaats wanneer het te laat is en dat elk zijn stand- punt heeft vastgesteld. Wilt gij er een voor beeld van De militaire kwestie weid voor- a gesteld ponder dat de rechterzijde er iets van wist. Dus de katholieke volksvertegenwoordigers hebben niets te zeggen 't ministerie doet wat het wil onder de ingeving van den koniDg, die hier alleen baas is dank zij de lafheid der katholieken. 't Is kurieus hoe in al deze moeilijkheden er nooit spraak is van de volksvertegenwoordigers van Kortrijk. Zij spreken niet, zij zeggen niets, zij schrijven niets zij doen niet de minste ver klaring. Die menschen doen ernstiger werk zij placeeren hun familie. H. P. Nu, dat het onherroepelijk beslist is dat de christen volkspartij haren strijd voor het miskende volk alléén voert en geene oneerlijke en baatzuch tige politiekers de hand wil reiken, zijn de liberale en socialistische duivels los gelaten. Als bezetene vallen zij op de democraten en zullen trachten die vrije volkspartij die hen zoo hindert, te ver pletteren en te vernietigen. De oude katholieken, tot nu toe, hebben ons nog al gerust gelaten, doch wij mogen van hen het ergste verwach tend zijn. Later zullen zij wederom als naar gewoonte met hunne schandelijke uitvallen en oneerlijke verzinsels voor den dag komen. De christene vrije volkspartij zal langs alle kanten aangevallen en be stormd worden door de oude katho lieken door liberalen en socialisten. Voor de democraten is het oogenblik plechtig hun behoort het allen, zon der uitzondering, in 't gelid te staan voor hunne partij de wapens op te nemen in dezen hardnekkigen strijd. Geen één demokraat ©f hij moet het als plicht aanzien mede te helpen aan de propaganda zijner partij schriften uit dragen, meeting geven, vergaderingen bijwonen, zorgen voor lokalen voor meetings, sirijdpenningen inzamelen. Ziedaar uw apostelschap als christen demokraat. Wie 't open strijdveld niet mag betreden zou het moeten als plicht aanzien zijne strijdende broeders hulpe> te bieden door onderlingen steun, door nu en dan iets in te zenden voor het steunfonds. Door krachtig op te treden zal, wij zijn er van overtuigd,de christene volks partij een schitterenden uitslag behalen, doch er moet gewerkt worden. Demokraten, 't is aan u. De arrondissementsbond van Kortrijk. Deze week verschijnt opnieuw ons strijdblad De Christen Democraat. Wij verhopen dat de vrienden, die aangesteld zijn voor de werking en den last op zich hebben genomen mede te werken aan de uitdeeling tot vooruitgang hun ner partij, zich goed van hunne taak zullen kwijten. Als elk goed zijn werk uitvoert blijft niet eene enkele gemeente van 't arrondissement onbewerkt. En dat mag niet ook De democra ten moeten altijd voor oog hebben dat de toe komst den werkers toebehoort. De propagandisten, die niet genoeg hebben met het getal bladjes die hen worden toe gezonden om hunne gemeenten voldoende te bewerken, gelieven zoo gauw mogelijk te schrijven aan Remi Vanderschelden te Deerlijk, en het getal op te geven die zij nog noodig heb ben. De arrondissementbond. Toekomende week een antwoord aan De Strijd van Meenen, en aan De stad Kortrijk. Tijdgebrek belet ons het deze week te doen bij kristene demokraten staat de strijd om het leven, de dagëlijksche arbeid, gewoonlijk nood zakelijk op de eerste plaats, doch onze tegen strevers zullen er niets bij verliezen zoo zij wat moeten wachten. R. Vanderschelden. Hoe dikwijls hebben de socialisten den spot niet gedreven met de katholieken, omdat zij de heiligen vereerden? De vereering van eiken nieuwen heilige werd op spotgelach onthaald en als een geldklopperij uit de zakken der dutsen voorgesteld. In praktijk echter poetsen de socialisten de katholieken hierin na met het verschil echter dat hier heiligen zoowel tegen de informatie niet kunnen ais deze der katho lieke kerk, en al eeDS zonder broek aan op straat gesmeten worden. Tegenwoordig zijn de socialisten fel bezig aan de fabrikatie van 't artikel martelaren. En ge moet niet lijk in de katholieke kerk een voor beeldig leven leiden en den dood sterven om tot dien rang verheven te worden neen bij de socialisten is men zoo moeielijk niet. De sociale kliek heeft uilsteekberden noodig; daarenboven men heeft geld noodig voor den strijdde gaaien moeten wat opgemaakt worden hun ijdelheid dient gestreeld te worden door de voor spiegeling van de heldendaden bedreven door de sociale en de onuitputtelijke schatten van zelfsopoffering bij de kopstukken te vinden- Daarom wordt Coole tot martelaar uitgeroe pen. Hij werd gestraft om op grove wijze een werkgever beleedigd te hebber. en de partij om zijn boet niet te moeten betalen liet hem in 't gevang steken.Dan sloeg men op den grooten trombaal om een armen martelaar te verlossen 't volk gaf 't geld stroomde toe en als 't noo- dige geld verzameld was liet men Coole toch binnen trekken. En 't geld De duivel weet waar 't naartoe is 't waarschijnlijkste is dat het dienen zal voor de kiezing de coöperatie ven zoowel niet meer als vroeger marcheerende, moet men andere middels zoeken. Coole krijgt natuurlijk een plaats van vier of vijf franken per dag in de eene of andere coö peratieve of vakverceniging als vergelding (zoo doet men de werklieden tweemaal betalen) en wordt daarbij uitgeroepen tot martelaar, feesten, stoeten, muziek, gejuich, omhelzing en algemeene tranenstorting. De gaaien huilen van aandoening en ze zijn gepluimd doch natuurlijk tevreden. De ver standige menschen alleen zijn lastig en slecht van karakter genoeg om misnoegd te zijn als men hen voor den aap heeft gehouden. Doch nu is De Bunne jaloersch geworden. Hij wil nu kost wat kost ook martelaar zijn. 't Is voor den hoogmoed zoo streelend "en ten anderen voor den zak absoluut niet nadeelig, zoo een bende gaaien met open mond u als een splinternieuwen heilige te zien aaDgapen, en vrouw en kinderen in bewondering voor u te zien staan. Sedert een zestal maanden doet het Volksrecht dan ook al wat het kan om Gust voor te stellen als een ongelukkig slachtoffer is van Plancquaert. H. Plancquaert vervolgt den armen duts De Bunne; die rijke kapitalist wil de dood van den armer, stoelvlechter (iets waarover Gust niet zeer fier meer is, sedert hij wat hoog ge klommen is) die advokaat wil den armen weinig geleerden werkman ten gronde booren. Welke schanddaad Wat voor een monster moet die Plancquaeit toch zijn wat voor een onbermhertige kerel, zonder geweten, zonder hart, een tiiger, ja een duivel in menschen- vleesch, al is 't dat August beweert noch aan God noch aan duivels te gelooven. Van de vervolgingen van Simoens en zijne geschiedenis der Kortrijksche socialisten, daar gebaarde August niet van hij vindt en met reden, dat het beter voor hem is van al 't geen hem daar ten laste gelegd wordt niet te spreken Doch het martelaarschap pakte niet. De Peuple komt het nu beter uit te vinden. De Bunne is naar Hulste geweest hij heeft daar gesproken. Veldwachter en boeren zijn tegen den dapperen jongen opgestaan. Ziet ge onzen Gust in de oogen der Brusselsche en Waalschc lezers van de Peuple daar staan te midden dier woeste bende half beschaafde vlaamsche buiten lieden Le Peuple schrijft Men heeft naar den heiligen man met pint glazen gesmeten; de champetter met zijne sa vel aan was bot en onbeschoften als de geloofs verkondiger van 't socialism vertrok heeft men nogmaals met pintglazen naar hem gegooid. Gelukkiglijk, beste lezers, hij is toch niet dood hij is zelfs geen arm of geen been ge broken, hij is zelfs niet gekwetst. Maar toch wie zal durven ontkennen dat hij een groote martelaar is En zoo vergaat dat fameus socialismus dat alles moest veroveren, omkeeren, louteren, zuiveren, beteren, tot zijn volmaaktheid bren gen, tot een echte komedie, tot kwakzalverij. Die menschen die altijd den mo -d vol hebben van den hoogmoed hunner tegenstrevers, hun ijdelheid, hun glorie, zijn er gestadig op uit zich voor te stellen aan de bewondering van gaaien en dutsen. Alles loopt uit op zelfver heffing en hun haat jegens anderen is niets anders dan 't gevolg van hunne persoonlijke j aioezij. Zij schelden op burger en rijke geen uit drukkingen zijn te gemeen, te plat om hun razernij te koelen. Maar ziet eens hoe zacht zij worden eens dat een kapitalist duldt dat op een gemeenzame lijst hun naam aan den zijne ge koppeld wordt Dan wordt het een volksvriend, een volks redder, een mensch met verheven en verre- ziende gedachten, enz. De hoogmoed van den gaaiendrijver is gevleid hij staat nevens een burger, een kasteelheer, een kapitalist hoe voelt hij zich gelukkig van boven dat gepeupel verheven te zijn dat hij vleit en streelt doch in den grond veracht om boven zijn hoofd te kunnen groeien en zich zelve te verheffen Is het dan te verwonderen dat zooveel ver standige werklieden het socialismus den rug toekeeren Lijk of Simoens en Pol De Witte het zeggen: het ware doel van 't socialismus, de bevrijding en de meerdere beschaving der werklieden door 't socialismus, dat zoekt men te vergeefsch bij de leiders 't socialismus is een onderneming van kwakzalvers geworden. Callixtus. N. B. Om den bluf der socialisten beter te doen kennen't Volksrecht heeft ook verslag gegeven over de meeting te Hulste. 't Was een ware triomf geweest. Van pinten en glazen geen sprake I Welk gedacht hebben die menschen van 't volk Dat het al gaaien zijn. aan den Drukker van ons blad de nieuwe uitgave van het 10 Centlemen het stuk Schoone winst voor de voortverkoopers. Op ZONDAG 1 7 October, om 4 uren na middag-, ten lokale Volkshuis Statie straat, te Thielt. Om 2 uren alg-emeene vergadering- voor den aanstaanden kiesstrijd van Mei 1910. Hatelijke gemeenteverordeningen. Reeds is de veldtocht voor de kiezing van Mei 1910 wat scherper geworden. In de laatste dagen werd ons strijdblad, De Vrije Demokraat met verscheidene dui- zende afdruksels verspreid en met een innige voldoening mogen wij aanstippen, dat het overal den besten bijval heeft verworven. Natuurlijk, bij het uitdeelen van dit propa gandablad, moet er rekening gehouden worden van de vrijheidschendende verordeningen, welke de gemeenteraad van Thielt alsook verscheidene andere bekrompene dorpsbesturen in voege brachten. Wij hebben vroeger deze voorschriften naar waarde gehekeld en bewezen, dat zij slechts het daglicht zagen, om de vrijheid van anderden kenden te dwarsboomen. Zulkdanige verordeningen waren eertijds onbekend zij bestonden nergends. Maar de katholieke bewaarders die geene andere vrijheid liefkozen dan de hunne, en integendeel deze van anderen willen versmachten, zochten ten allen kante naar middelen om aan de tegen partijen de vrijheden te ontnemen, door de grondwet gewaarborgd. Van daar die willekeurige bepalingen, uit- sluitelijk tegen de tegenpartijen gericht, en waarin men al de geestesverstomping ontmoet, welke het brein van katholieke dorpsdwinge landen kenschetst. Voor de verkoopers of uitdeelers van katho lieke kranten schijnen die verordeningen maar al te dikwijls niet te bestaan maar zoo haast de eene of andere tegenpartij eene uitdeeling van dagbladen of vlugschriften wil houden, dan komen zij uit den vergetelhoek te voorschijn, met al het tergend karakter, dat ze kenmerkt. Maar, dat men het niet vergete 1 Eens dat men deze verordeningen toepast aan den eenen, moeten zij ook toegepast worden aan eenieder. Wij zullen een oog in 't zeil houden en zorg dragen, dat de katholieke verkoopers met dezelfde, strengheid behandeld worden, als deze van de volksgezinde bladen. 't Is schreeuwend hatelijk, dat men de vrij heid der drukpers zooveel mogelijk tracht te krenken langs loensche wegen en met onder- duimsche middelen, die aan de vereischten der wet voldoen wij zullen niet dulden dat de katholieken aan de gevolgen van hunne eigene wetten ontsnappen. Het ware eene lafhertige oneerlijkheid daarstellen, welke wij niet zullen gedoogen. In afwachting kan niets de voortplanting van ons demokratisch gedacht beletten. EEN SCHANDELIJK FEIT Toen wij in 't begin der werkstaking van de leiebewerkers schreven, en de dreigementen van de bazen aan al de lezers vau Het Recht kenbaar maakten, ten einde onze lezers te laten oordee- len over de schandelijke houding onzer vlas bazen in 't algemeen, konden wij zelve niet gelooven dat er bazen zouden gevonden geweest zijn die de dreigementen zouden ten uitvoer gebracht hebben. Toch is er een gevonden die zijnen pachter den deurwaarder gezonden heeft, bijgevolg hij moet verhuizen, en waarom dit is de vraag, beste lezer, die we vandaag eens zullen op- klareD Gezien den toestand van heden, 't is te zeg gen dat de levensbehoeften zoo duur zijn, en ook aangezien hij meende dat de vraag der Leie bewerkers niet ongegrond, of onredelijk was, of overdreven kon genoemd worden, ging hij evenals vele zijner werkbroeders ook in staking. Maar daar dé koppigheid der vlasbazen geene palen kende, werden de werklieden in hunne eischen verhinderd, en bleef de staking tot den dag van heden voort duren en zoo bijgevolg trekken al de stakende werklieden, die op de streek geen werk meer kunnen vinden, naar de koolputten in het walenland, liever dan hier voort tot speelbal hunner bazen te dienen. Om nu tot kwestie van ons schrijven terug te komeu, stellen wij de volgende vraag tot dezen baas Stond het uwen werkman niet vrij niet meer te werken, en verbetering te vragen, als wanneer hij zag en gevoelde dat hij met neerstig te werken niet genoeg kon verdienen om met vrouw en kindereu behoorlijk te leven, te voeden en te onderhouden, of moest hij maar voort blijven werken aan den loon dien gij wildet geven! Verkoopt gij in uwen winkel ook de waren niet die gij noodig oordeelt Verpacht gij uw huis misschien onder de waarde Aangezien dat gij niet kunt verdragen dat bedoelde werkman verbetering vraagt, moet er toch wel iets zijn I In alle geval we kennen u nu, en wij zullen niet nalaten van zulke dingen te bespreken en ze aan de schandpaal te spijkeren als ge bovendien ook meent dat het onze werklieden al te breed hebben, waarom probeert gij dan niet eens zelve te leven zooals onze werklieden leven, geeft gij den zaterdag avond aan uwe vrouw ook eens den zelfden pree dat gij aan uwe werklieden betaalt en zegt haar eens geheel beleefd, vrouw daar, doet daar eens van de weke re keer de keuken mee, en doet dit alzoo eenige wekeD achtereenvolgens, en wij zijn innig overtuigd dat gij de eischen der werklie den niet meer zult tegenwerken, maar dat gij er een der eerste voorstaanders van zult zijn, en wij gelooven ook nog vast dat gij zooveel geen kleine pintjes meer zult drinken. Of was het misschien omdat hij de ziel en het leven was van de vereeniging van Dessel- ghem, dat hij de eerste moest zijn die ge brood- roofd wordt, of hebt gij bazen in 't algemeen gemeend, met alzoo een werkman op straat te werpen en broodloos te stellen, de vereeniging in den grond te boren of te niet te doen gaan, of dat de werklieden gingen bevreesd worden en zich maar voort gingen laten afbeulen als echte slaven, om u steeds rijker en rijker te maken maar deze maal zoudt gij wel kunnen misrekenen, daar de werklieden nu meer en meer het nut der vereeniging beginnen in te zien, en te gevoelen wat de vereenigde werk man vermag als wanneer hij in strijd komt tegen hongerloon en onwil. Daarom, werklieden, laatu door geene mid dels afschrikken en blijft de vereeniging getrouw, gij zult toch eindelijk de overwinning behalen, al moesten er nog andere slachtoffers vallen. Werklieden, wordt vrije mannen, en eischt uw recht van leven door uwen arbeid. O. V. S. M. Plancquaert belet geweest zijnde op Maandag 4 October te Kortrijk aanwezig te zijn zal zete len MAANDAG 11 OCTOBER van 9 tot 11 ure en insgelijks belet zijnde op Maandag 18 Ogtober zal hij zete len op MAANDAG 25 OCTOBER.

Het Recht | 1909 | | pagina 2