Meetings Partij-Vergaderingen JAN VLEM1NX Beveren-Desselghem MOESGROEN DEERLIJK Toekomende week Ronse Vrije Demokratische Federatie van Vakbonden van Belgie Dg kiezerslijsten liggen ter inzage van ieder een bij O. Verstraete de vrienden gelieven te gaan zien of ze volgens hun recht ingeschreven zijn, daar het nu nog tijd is van te reclameeren. LAUWE Verleden Zondag was 't kermis te Lauwe. Onze vrienden van Meenen hadden een list gebruikt om een lokaal te bekomen. Zij trokken met vijf a zes zangers naar een schoone her berg en vroegen er of zij mochten zingen. Dit lukte en na een goede uur was het huis vol volk. Dan vroeg men aan M. Plancquaert, die in eenen hoek zat ook eens een liedje te zingen doch deze had liever een vertelselken te ver tellen dat natuurlijk op voT"=<rezindheid en politiek en christen volks part u ...p. Dan werd de zang hernomen en drij kwart nadien als 't al ander volk was vertelde onze vriend Plancquaert nog een vertelselken, dat het volk scheen te behagen. Wij hebben dus een goeden propagandedag gehad en viel de regen soms hard op ons vel in 't naarhuiskeeren toch waren we blij te moede omdat wij zulk goed werk hadden verricht. Meenenaar. Verslag der vergadering van den propaganda- club van Zondag 3 October. De vergadering werd geopend om 91/2 ure. Verschillige leden hadden zich doen veront schuldigen. Er werd overgegaan tot de regeling van de maandelijksche stortingen en het inschrijven van verschillige nieuwe leden, die ons beloven ieverige werkers te zijn in den lastigen doch moedigen strijd. Daarna werd de inrichting van het congres besproken dat zal plaats Héb ben in het lokaal Klokke Roeland den derden zondag van November, om 3 ure namiddag. Er werd besloten een verslag te maken over' den politieken toestand van ons arrondissement waarmede de vriend Delwante zich zal belasten. Na het congres openbare en tegensprekelijke meeting door verscheidene sprekers in 't fraDSch en in 't vlaamsch. Er werd ook besloten eene meeting te beleggen voor den vijfden zondag van October, te Risquons-tout, Moeskroen, bij Auguste Vanhoelst. De vrienden van Luingne en Rolleghem spreken ook nog over het be leggen eener meeting in hunne gemeente. De vergadering werd geheven om elf ure, waarna er verschillige stortingen gedaan wer den voor den strijdpenning. Een dringende oproep wordt gedaan aan al onze vrienden van het arrondissement van zoo talrijk mogelijk op het congres tegenwoordig te zijn. Het bestuur. B. W. Men wordt vriendelijk verzocht zooveel mogelijk inlichtingen te nemen over den politieken toestand van ons arrondissement tot het opmaken van het verslag, en die te sturen naar E. Delwante, Christusstraat, 81, Moeskroen. Onze kermis is nogmaals voorbij, wij mogen zeggen, armtierig en zonder goede neering voor deze die op die dagen moeten een stuiver ver dienen om de twee eindjes van het jaar aaneen te knoopen. Een tiental dagen op vooihand kregen wij het kermisbericht. De drukker zou er mogen voor eenige jaren op voorhand drukken, want telken jare krijgen wij hetzelfde voor oogen, zoodat men het schier van buiten kan opzeggen Het eenige wat eene zekere aantrekkelijkheid voor ons volk bezit is de cinematographische vertooning van den Zondag avond. Voor den Maandag staat er in vette letters, dus als voor name feestelijkheid aangekondigd om 9 ure voormiddag mastklimming op de plaats Na het jaargetijde voor de overledene paro- chieanen staat er te midden de plaats eene hooge sperre dik met zeep beplakt met van boven een hoepel of band waaraan een zak doek, drie of vier hangen van 10 of 20 cent. het stuk, verders eenige paren goedkoope kousen en een halsdoek of twee en aan het hoogste uiteinde twee stukken goed, te slecht om er eene broek van te maken. Eenige jongens in uiterst slechte lompen kleedij komen zich laten inschrijven om elk op zijne beurt al zijne krachten in te spannen om op den mast te klauteren 't Is waarlijk schandalig om zien hoe men die jongens zich laat afbeulen om een stuk van bespottelijke waarde af te halen. Men ziet hoe hoog het onze katholieke gemeente bazen op hebben om het kleine volk ecnig meDSchelijk besef aan te leeren om de jonge jeugd op te leiden en in plaats van door derge lijke middelen in gedurige zelfvernedering te doen opgroeiën, menschelijke fierheid en zelf bewust zijn in 't herte te planten. Van het laag leven van ons volk maken zij gebruik om open bare feestelijkheden in te richten de jonge telgjes onzer doodarmste wroeters stellen zij tot spot der menigte. Hier stellen wij de vraag ware het niet beter jaarlijks eenige prijzen uit te loven aan eenige der beste lerelingen der beide scholen, meisjes en knechten scholen Daardoor zou het schoolgaan aangeprikkeld worden zou de lust tot leeren ontstaan in de herten der kinderen, die toch zoo weinig tijd hebben om eene ge leerdheid op te doen waarmede zij later als mensch gerust de samenleving kunnen instap pen. Mastklimmingen en allerhande dergelijk heden hebben hun tijd gehad voor 't nut van den mensch moet er gezorgd worden en voor een eerlijk verzet. Als het kermis is doet de jonkheid in 't alge meen geerne een danske, en voor de herbergiers, voor deze die geen orgel houden zoowel als voor deze die er een houden brengt dit volk bij en Deering en verteer. Evenwel wordt dit het volk van Deerlijk dikwijls ontzegd, laatst- nog dezen zomer met den ommegang, waarvan wij nooit geene affichen gezien hebben. Met de kermis evenwel was het toegelaten te dansen voor vijftien uren gedurende de drie dagen te samen. Er mocht gespeeld worden den Zondag, den Maandag en den Woensdag tel kens van 4 tot 9 ure hetgeen ons nogal vroeg schijnt. Doch, hiertegen voert men aan dat men om 9 ure doet stil leggen om het nachtelijk verkeer en de nachtslemperijen zooveel moge lijk te voorkomen. Laat ons dat aannemen, doch waarom laat men dan niet toe den Maan dag en den Woensdag, te spelen van 's voor middags opdat de jeugd, die geerne een beentje flikkert, eens zijn hert kan ophalen binst den dag en Diet verplicht zou zijn 's avonds in den donkeren te floreer en De eenige reden hiervan is deze dat onze gemeentebazen, die slaan onder het gebied van M. den pastoor, niet kunnen verdragen dat het kleine volk zich eens zijn verzet neme, al ware het nog zoo deftig en eerlijk dan het verzet der rijke menschen, en niet kunnen lijden dat de herbergiers eens eenige goede dagen van neering hebben. Hoe onze gemeentebazen hun volk, hunne parochieanen genegen zijn valt ook schoon te bemerken uit het volgende feit als wanneer onze kermis kramers naar andere gemeenten gaan worden zij overal als vreemdelingen achteruitgestoken, en hier op hunne eigene gemeente zien zij altijd de vreemdelingen met de schoonste prijzen weggaan. Hier op Deerlijk worden zij het driedubbel lastig ge vallen voor het geven van drinkgeld aan zekere gemeentebedienden dan gelijk in welke andere gemeenten. Zal dat alles op Deerlijk nog wel eens ver anderen wij antwoorden ja als het volk zelf daar zal een einde aan stellen met in den gemeenteraad een paar mannen te plaatsen die vrij durven handelen en spreken en die Diet onder den invloed staan van mijnheer den pastoor als wanneer het gemeenteaangelegen heden betreft. UIT MEENEN In een Manifest uitgegeven op in October door de Socialitische Vakvereeniging is het wederom al suiker en zeem over hunne vereeni- girg. Zij zijn de goe op het papier, maar hunne daden bewijzen het anders. Ik als gewezen lid van de socialitische vereeniging zal daarover eens mijn gedacht kenbaar maken. Wanneer ik op de driemaandelijksche kwam, het was altijd van landelijke federatie, aangesloten alhier en aldaar, dat men sprak en ook van politiek maar niet veel van de rekeningen. Maar als er werkstaking was bij M. Gratrij en elders wat kregen wij voor ons o,35 c. die wij wekelijks storten Twee weken vollen trok en daarna weken van 6 fr., 4.50 fr., 2 fr. en nog min, die er rondgehaald wierd in de herbergen en voortkwam van alle gedachten van werklieden. En wanneer ik naar het Volkshuis trok achter mijn vette pree, het was nog altijd boffen dat ik hoorde met de vereeniging die hare leden niet betaalde.Men zegt somtijds: waarom waart gij altijd kontent, maar in de socialistische vakvereenigiDg is het zwijgen of slagen en buiten. Ik heb niet hooren zeggen dat de secretaris 6, of 4.50 fr. 2 fr. ontving als er geen geld in kas was voor ons, hij had altijd zijn 2 5 fr. te week. Zij schrijven dat zij twee honderd twee en zeventig duizend frank rondhaalden voor Ver- viets, Cbarleroy en andere streken Een klein vraagskehoe komt het dat de Meenenaars altijd moeten honger lijden als cr werkstaking is later kom ik daarop terug. Ik ben nu in de onpartijdige vereeniging ge treden en ben zeer gelukkig alle drie maanden is er vergadering, men spreekt hier niet van politiek, de rekeningen worden afgelezen en een onderzoekscommissie wordt gekozen om alles grondig na te zien, ik heb eene werksta king gehad van zeven weken en altijd heb ik mijn vollen trok gehad. Nog iets over de vereeniging bemint elkan der. Bij Alfred Demeester is er verandering gebracht aan het machien de werklieden heb ben moeten acht dagen verletten. Hewel I zater dag heb ik mijnen vollen trok gehad, terwijl makkers die nog aangesloten waren bij de socialitische of andere vereeniging niets getrok ken hebben. Ik geloof dat dit beter is dan bij de socialisten die wekelijks twee of drie manifesten uitgeven en zeggen wij zijn aangesloten alhier en aldaar wij halen honderd duizend frank rond alhier en daar, maar wanneer er werkstaking is of breuk aan het machien niets betalen. Zoodus, werklieden, laat u niet verleiden door de socialitische werklieden verdeelers en sluit u aan bij de onpartijdige vakvereeniging (bemint elkander). Men kan zich inschrijven bij Louis Favoreel en den bode Paul VaDhee, een gewezen lid der socialitische vakvereeni ging- Voor de meeting van Wevelghem is er ver gadering bij Ernest Favoreel, om 3 uren namid dag. Alle propagandisten moeten er tegenwoor dig zijn. De onbekende propagandisten moeten het zich als plicht rekenen eens tegenwoordig te zijn in Wevelghem. 1) Vervolg artikel Streuvels. 2) Brief uit Sweveghem. 3) Brief uit Deerlijk over de benoeming van den onderwijzer. De werkstaking bij Van den Broeke duurt onveranderd voort. Reeds zijn verschillende onderhandelingen gedaan tusschen den patroon en zijne wevers, deel makende van de verschil lende vakvereenigingen der stad, maar tot nu toe nog geene zuivere voldoening bekomen hebbende zijn de wevers besloten voet bij stek te houden en het werk niet te hernemen voor aleer die verkregen te hebben. Later meer hierover. JAARLIJKSCH CONGRES, op Zondag, 10 October 1909, ten lokale Het Volkshuis St Joorisstraat, Aalst. Het congres zal beginnen 's morgens om 10 ure tot 12 1/2 ure 's namiddags van 1 1/2 ure tot het voleindigen Dagorde 1. Aanvaarding en aansluiting van nieuwe bonden 2. Algemeene rekening 3. Regeling der algemeene werking 4. Aller hande. Het congres zal toegankelijk zijn voor alle man, welke eene persoonlijke kaart voor 't con gres hebben. WEVELGHEM Groote Meeting en Zangfeest, op zondag den 10 October, om 5 ure namiddag, in de herberg De Bascule. Sprekers Advokaat Plancquaert en andere. GENT Op ZONDAG 24 Octobsr verga dering voor den arrondissements- bond, om 11 ure. MEENEN Propagandaclub Op zondag 10 October, driemaandelijksche vergadering bij Louis Favoreel, Barakken, om 9 uren voormiddag, voor al de leden van den propagandaclub. Dagorde: Verslag van de drie maandelijksche rekening. In het kort moeten wij eene groote meeting geven in Meenen, zoodus de vergadering zal allerbelangrijkst zijn en de tegenwoordigheid van alle mannen is er noodig. Arrondissementsbond Gant-Eecloo Vergadering op Zondag den xo October, om 11 uren voormiddag. Belangrijke bespreking. Elk weze op post. Het Bestuur. SWEVEGHEM De vergadering zal plaats hebben op Zondag 17 October, om 5 ure namiddag. Belangrijke bespreking. Elk weze op post. DEERLIJK Op Zondag 24 October om 5 ure namiddag, vergadering voor den propagandakring bij Henri Caveye. Bijzondere dagorde. Wij verhopen dat nie mand zal ontbreken. Het Bestuur. RONSE Op Zondag 17 October, verplichtende alge meene vergadering voor de leden der vakver eeniging op boete van 25 centiemeD, in ons gewoon lokaal, om 21/2 namiddag. Dagorde Verslag der vorige vergadering. Rekening verslag over het Congres van Aalst. Allerhande. Het Bestuur. dank ontvangen bij Remi Vanderschelden te Deerlijk. Geen sterker strijdmiddel dan ONZE STRIJD, het boekje 64 bladzijden be slaande, van Priester Foneyne, dat aan 10 centiemen te verkrijgen is bij den drukker C. Moeyaert, Coupurerei, Brugge. 5, MENGELWERK EEN VERHAAL uit den tijd der Opkomst der Christens Democraten in Vlaanderen. DOOR H. PLANCQUAERT De zaal weerklonk weldra van ronkende latijnsche gezondifs en het fameus esse videanturde u lichtelijk op zijn duitsch uit gesproken, kwam nu en dan de verwondering verwekken bij de toehoorders. Doch na vijf minuten gespannen aandacht begon het velen reeds te lastig te worden in het hoofd. Om de waarheid te zeggen velen hadden veel van hun latijn vergeten en bekom merden zich ten anderen ook bitter weinig om theologische kwestiën. De wereld is niet meer zooals in de middeneeuwen bezig met punten van geloof de strijd wordt hedendaagsch veel meer gevoerd op politiek terrein. Onder het verorberen van 't zij een Schiedam, 't zij een porto, begonnen hier en daar sommigen met hun gebuur te vezelen en gestadig hoorde men de woorden demokraat, of de namen Daens, De Backer, Lambrechts en VlemiDX weerklinken. Een enkele bleef gestadig den spreker of liever den lezer in de oogen staren, luisterde met veel aandacht, gaf meer dan eens teeken van goedkeuring ofwel met de kin in de hand diep, over de woorden van den pastoor van Bekegem. 't Was de pastoor van Bierbeek, het kleinste dorp der dekenij van Ninove. Hij was groot, struisch tot grofheid toe 't gelaat ge woonlijk hoog van kleur; na een smakelijken maaltijd verhoogde deze nog tot paarschheid toe kaarsrecht stond het borstelhaar op den dikken kop geen enkel sedert zijn geboorte was ooit uitgevallen en nog geen enkel scheen te willen grijs worden, iets waarop hij bijzonder fier was. Daarenboven woog hij honderd en twintig kilos en werd door zijn eigen confraters genoemd de schoone Floor, omdat hij eens na 't vijfde gerecht en flesschen in evenredigheid, beweerd had dat ware hij in de wereld gebleven een welgemaakte kerel als hij voorzeker ougemeeQen bijval had genoten. De schoone Floor had zijn studiën gedaan in 't Kollegie te Geeraardsbergen. Hij was er zeer braaf geweestzij waren met veertien in hun klas en van 't zesde latijn tot in de rhetorika toe, iedcren maandag als de uitslag van den konkoers der vorige week uitgeroepen werd luidde het onveranderlijk dertiende Henricus Smoel, veertiende Florent Smeer ofwel dertiende Floren Smeer veertiende Henricus Smoel. Doch aangezien men 't jaar dat hij naar 't seminarie moest gaan zeer veel priesters noodig had, werden hem voor zijn ingangsexaam vragen gesteld in de mate van 't verstand dat de Heer in zijne ondoorgrondbare wijsheid verleend had en er werd in 't latijn afgeroepen dat Florent Smeer evenals zijn mededinger voor 't houden van den staart der klas, Henricus Smoel op zeer voldoende wijze geantwoord hadden. Zijn moeder vreesde te sterven van geluk en zijn vader te bersten van hoogmoed. Henricus Smoel was van lichaam ongeveer van 't zelfde gehalte als zijn vroegere mededinger een enkel verschil, hij had grijs haar en dat gaf aan zijn wezen een meer indrukwekkend en eerbiedwaardige uitdrukking dan 't borstelhaar van den schoonen Floor. De uitdrukking van 't gelaat was ook een geheel andere zij was zachter, kalmer, ernstiger, en alhoewel zwaar van lichaam zag hij er nogthans niet plomp uit zooals de pastoor van Bierbeek. Op gebied van verstand ook was er eenvhemelsbreed verschil, 't Is waar Rikus, zooals zijn confraters hem noemden, was de groote konkurrent geweest van den schoonen Floor voor de laatste plaats, dóch terwijl dit bij Smeer voortkwam bij gebrek aan middels had dit bij Sjnoel vooral voor oorzaak eene natuurlijke vadsigheid en een zeker vooruitzicht. De eerste of de tweede zijn daar moest hij niet op denken met werken hadde hij wel kunnen klimmen tot de zevende of de achtste, doch was dat de moeite waard om zich voor zulke kleine eer af te beulen En gezien hij toch schikte priester te worden en dus zijn brood zeker was zonder hard werken, waartoe kon hem al die geleerdheid dienen Had hij geen bijzondere geleerd heid, Rikus had het wonder goed gezond verstand van den vlaamschen boerenjongen en door de jaren en de ondervinding had hij meer praktische wijsheid opgedaan dan menige gdeerde pastoor of onderpastoor van stad of groote dorpen. Rikus was pastoor benoemd te Pittcgem niet ver van Bies- beek hij was ook aanwezig in de conferentie, dGch hij had het te druk met zijn gebuur die niemand anders was dan M. Wouters, den onderpastoor van Volxem die toevallig, ter gelegenheid der aanbidding, in de pastorij te Houthem was, om naar 't latijn van den pastoor van Bekegem te luisteren. De conferentie was gedaan. De schoone Floer werd het natuurlijk eerst gewaar en gaf met zijn groote handen het teeken der toejuichingen. Alleen de pastoor van Houthem maakte eene opwerping welke door den pastoor van Bekegem beantwoord werd, triomfantelijk, want da pastoor van Houthem knikte gestadig welwillend glimlachende, zoodat de schoone Floor met zijn klein verstand toch verstond dat de pastoor van Bekegem 't gezegde van den pastoor van Houthem goed weerlegd had. En ziende dat de pastoor van Houthem niet meer antwoordde zegde hij met veel plechtigheid: Quod er at demonstrandum en stak ter zeiver tijd zijn glas dat hij reeds meermalen geledigd had in de richting der flesch Porto uit. Een luide schaterlach begroette de spreek van den schoonen Floor, daar iedereen wel wist dat hij niet een enkel woord ver staan had van al 't geen er daar in 't latijn verteld werd. Men ledigde nog een glas en vermaakte zich wat ten koste van den schoonen Floor. Op eens verscheen Fientje, de meid van den pastoor, en zegde na gegroet te hebben MijnheereD, de tafel is opgediend.

Het Recht | 1909 | | pagina 3