Van alles wat De Plagen in de Burgerij UIT ENGELAND Jemappes, Borgerhout en tal andere oorden, bloedige bladzijden. 't Is slechts gedwongen tot het uiterste, door de hardnekkige en onverbiddelijke propaganda der democratie, dat de katholieke regeering, nu en dan eens, eene hervorming aantast, welke zij dan ook zoo kleurloos en zoo doelloos moge lijk maakt. Met deze pogen dan de katholieke volksfoppers de goedzakkige lieden te mis leiden, aan deze laatsten niet wijs makende, hoe en op welke wijze deze hervorming tot stand kwam, en verzwijgende wat de katho lieken weigerden toe te staan. Vroeger waren de werklieden maar van weinig aanzien in de katholieke partij doch nu, dat de minderen, dank aan de democratie, hun stemrecht veroverd hebben nu, dat de katholieke behouderspartij de hulp van een gedeelte der arbeiders niet missen kan, sticht zij gilden van dit en gilden van dat. Deze gilden, zoogezegd van werk- of am bachtslieden, zijn bijzonder gesticht er. ter wereld geroepen, om den werkenden stand onder den hiel te houden en te ontzenuwen. Iu die maatschappijen tellen de werkmenschen als het vijfde wiel aan den wagen zij hebben er niets te zeggen en met te gehoorzamen aan lieden, die met den werkersstand het minste gemeens niet hebben, zijn zij er van af. Daarbij, moet eenieder bestatigen, dat de werklieden in de katholieke streken veel min winnen, dan in deze, waar de katholieken van geenen tel zijn. Dit is een onloochenbaar feit. En wat even onbetwistbaar is, 't is, dat het insgelijks in de katholieke gewesten is, dat het volksonderwijs het meest te wenschen laat. Moet het dan verwonderen, dat, ter gelegen heid eener redevoering vóór eenige maanden in de Kamer uitgesproken en waarvan de Ga\ette van Thielt nooit een woord repte, de katho lieke behouderspartij van Thielt zoo schuim bekt, en in een vliegend schimpblad zoo eene volkshatende houding durft aannemen, als het de verdediging geldt der werklieden 1 Kamerheer Terwagne heeft gevoelige waar heden gezegd, welke op eene duidelijke wijze de zorgloosheid van het katholiek Thieltsch gemeentebestuur aan den kaak stelden, en welke zeer moeilijk om verteeren zijn want 'tis vier maanden geleden, en zij liggen de Thieltsche katholieken nog op de maag. Wij laten de inwoners van Thielt getuigen of hij den nagel op den kop heeft geslagen of niet. En 't en zal hen niet moeilijk vallen, hun oordeel te vellen, zooveel te meer, daar, tus- schen de regelen gelezen, het katholiek schimp blad niets weerlegt alles in min of meer aanneemt en er slechts op uit is, om al de beweringen te doen doorgaan als overdreven of ze te verdraaien op eene alles behalve eerlijke manier. De katholieken volgen een zonderling stelsel om de geschiedenis te schrijven. Moet men het schimpblad gelooven, werk en ambachtslieden bewonen hier een echt luilekkerland. Hongerloonen l.-i zijn die hier dan Diet bekend 1 Vraag het liever, mijn beste, aan de duizende vlaamsche arbeiders, die gaan wer ken naar La Louvière, naar den kom van Maar dat is toch geen reden, om de werk lieden bedorven eetwaren te laten opdisschen. In Brussel worden maandelijks duizende kilos bedorven vleesch of visch aangeslagen. Hoeveel kilos visch weiden hier in de laatste jaren ver beurd verklaard En daarbij wat kent u van het kweeken der kinderen Wat kent u van gezondheidsleer, van dezer toepassing Gij zijt zelfs deesaan- gaande geen antwoord waard, en wij verzenden onze lezers naar de verzameling van den Thieltschen Burger. Wij hebben overigens hier in Thielt, vier katholieke volksvertegenwoordigers, en niet één onder hen heeft weten iets te antwoorden aan Kamerheer Terwagne. In leugentaal, integendeel, is de Schee beter te huis, en wij zullen niet ontkennen, dat hij in dit vak eenen eersten prijs verdient. Hij heeft bij voorbeeld eenen Thieltenaar ge kend, die vaandeldrager was der socialistiche betoogingen. Dat de Schoe hem noeme, hij die schrijft het zoowel te weten. Wellicht is het j een 2ijner katholieke vrienden. Zijn katholieken en socialisten geen gezworen kameraden verdeeld, 't algemeen gevoelen is dat het minis terie zal vallen. De minister beweert, dat er 5ooo A 6000 man te weinig zijn alle jaren. Wij gelooven er niets van dit te kort is kunstmatig men zendt expres militairen in congé zoo heeft men zeker volk te kort. Men wil België op den weg brengen van Duitsch- land en Vrankrijk de hoogmoed van onzen koning moet voldaan wordenhij wil een machtig leger, en 't volk zal het betalen. Nu reeds kost ons leger 100 millioenen 's jaars wat zalEet zijn, als hei nog met 40 °/0 vergroot. 't Katholiek ministerie verspilt 's lands geld, op ongehoorde wijze. Voor het pensioen onzer oude werklieden is nr geen geld de vlaamsche werklieden aan den ijzerenweg werken voor spoticonen; barreelwachtsters trekken 6o of 80 centiemen daags. Doch men smijt met honderde millioenen weg in forten en leger, 't Is eene echte schande. Hoelang gaat ons volk dat nog dulden In den Patriote van Zondag 24 October, I stond een gesprek van Valerio Raso Negrini, Is het niet aan de stemmen van Aus ele en onderzoeksrechter in de zaak Ferrer, met den dezes vrienden, dat de heer Vandevijvere, jver- i briefwisselaer van een fransch katholiek blad. moedelijke kandidaat der Thieltsche katho- Die man had bijgevolg alle reden om de groot- lieken, zijnen schepenfrak te danken heeft En ste bewijzen aan te halen tegen Ferrer Nog- heeft dezelfde heer Vandevijvere door zijne thans op elk niet vooringenomen mensch, stem en door deze zijner katholieke geestesver- moeten de woorden van den Heer Negrini, den wanten ook als schepen der stad Gent Anseele indruk maken dat men Ferrer zeer lichtzinnig niet doen kiezen, Anseele, de beroemde hoofd- heeft veroordeeld. We staan waarschijnlijk wel man der Gentsche socialisten, Anseele, één der voor een echte rechterlijke moord. 1 1 Warende katholieken in België almachtig 1 lijk in Spanje, 't zelfde lot ware aan menigen socialist, eu aan menigen demokraat beschoren, Gelukkiglijk 't volk is hier nog een graad hoo- ger ontwikkeld dan in Spanje. vier leden van het uitvoerend middenbestuur van het wederlandsch socialismus. G. Malliet. In Duitschlaud hebben kiezingen plaats gehad in Saxen Coburg en in 't hertog ivan Baden. De behoudsgezinde partijen zijn er leelijk ontredderd van tusschen gekomen. In Saxen de protestansche behouders, en in Baden het katholiek centium hebben erge verliezen onder gaan. De uitslag was verwacht. Over eenige maanden had de rijkskanselier, voor ongeveer 400 millioen nieuwe belastingen voorgesteld. Volgens 't ontwerp van den rijks- s kanselier, vielen deze lasten grootendeels op de i De eerste en bijzonderste is het Olirecht- groote rijken 't was een echt volksgezind ont- veerdig belastingstelsel, De Congo In een gesprek heeft minister - Renkin bekend, dat er in 't korte eene leening zal aangegaan worden van 100 millioenen voor den Congostaat. En 't is maar een begin. De minister zou beter gedaan hebben, van te too- 1 nen welk voordeel den Congo tot hiertoe |heeft bijgebracht, aan onze werklieden en onze boe- reu. Dat vergeet hij altijd, en met reden. S groote rijken 't was een echt volksgezind werp. Het werd bestreden door de behouds gezinde rijke protestanten, geholpen door de katholieke partij of centrum. Buiten Dusseldorf en omstreken worden de katholieken in Duitsch- land vooral gekozen, in omschrijvingen gelegen in de bergen of ver van de groote steden. Zij dachten hun kiezers genoeg verslaafd om zon der morren hen-te laten 't vel afdoen. Ongeluk kiglijk voor hen kan iedereen lezen, en leest iedereen in Duitschland, 't volk heeft zich ge wroken over deze twee partijen. 't Is toch kurieus't volk heeft een afkeer van 't socialism's esvkjiJiglieken en cor,Fj«va- teurs jaL., 'i in Belgii^hci zelfde niet het overvloedige van den rijke, zegge b. v. zijne champagne, belast Een neringdoener houdt eene meid, om wat te helpen in het huishouden en de kin- ders te bezorgen, en aldus moeder, de vrouw, toe te laten den winkel op te passen. Hij moet daarvoor lasten betalen, en die lasten zijn juist dezelfde als bij rijke men- schen, zonder kinders, die er eene meid op nahouden uit luxe, om mijnheer en madame te dienen. De belasting geldt voor de eerste en voor de tweede meid voor eene derde betaalt men NIET. Dat komt waarschijnlijk omdat deze die er drie meiden op nahouden, ge vonden worden in die klasse der samenleving die moet scharten en wroeten om eerlijk door de wereld te geraken. Waarom moet de kleine burger altijd de gebroken potten betalen Wij vragen niet dat de burgerij zou ont slagen worden van lasten; dat ware onmoge lijk. We zoeken niet de rijken te doen min achten de eene stand moet leven met de anueic. maai wat wij ..atv.. Uvi.uvi.ivi. io eene REDELIJKER VERDEELING in de betaling der belastingen, zóó gewijzigd dat elk zooveel mogelijk betaalt in evenredigheid van zijnen maatschappelijken stand. De kleine burger werd reeds te lang uit gebuit 't wordt hoog tijd dat hij zijne stem laat hooren. Burgers van 't arrondissement, roept met ons mee, en wij zullen aanhoord worden. Burgersblad. De stiijd tusschen het Lager Huis en het Hooger Huis in Engeland betrekkelijk de be grooting van geldwezen ligt voor eenige dagen stil, maar daarmee is het toch niet uitgemaakt wat er van komen zal. Er moet meer geld zijn en daarom heeft het liberaal ministerie nieuwe belastingen ontworpen. De lórds voornamelijk komen tegen vele van die belastingen op en zelfs is het geene zekere zaak dat die belastin gen zooveel zouden opbrengen dan er van ver wacht wordt. De koning van Engeland heeft minister Asquith, leider van het liberaal ministerie, bij j hem geroepen, nadat hij ook de hoofdmannen j van de tegenpartij, anders gezeid van de Tories had laten komen om te zien of er geene over- De kleine burgerij en de middenstand betalen allesde groote nijverheid is hoogst bevoordeeligd coöperatieven, kapitalisten en aktiehouders betalen niets. Een herbergier die een kapitaal bezit van eene ton bier (20 fr.), 3 flesschen drank eenkomst mogelijk was, en te dier gelegenheid - - wordt er een en ander opgeworpen dat van van rond de 5 fr.,betaalt, volgens de nieuwe Charleroy, naar Frankrijk 1 Die zulleD u daarop antwoorden. Of bent je misschien van die katholieke pnillenverkoopers, welke houden ^-^7 doet de v0, dc be'lmlenrs staan, dat een werkershuisgezin, bestaande uit vuul "CL man, vrouw en vier kinders, met negen frank De Patnote de toepassing te week wel kan leven, en nog geld op de der wet op de pens,oenen van fr. In zekere spaarkas leggen En aangezien de heer X. u zooveel belang schijnt in te boezemen, waarom vraag je hem fMtont voor ccne lclcinc herberg is zoo groot als die-van een hotel, waar ge door gargons wordt bediend, waar de con- Eene bekentenis De Patriote van 24 sommaties ne ferme streep hebben, die gij October, sprekende over de willekeur die zal op den hoop toe driedubbel moet betalen, heerschen, in 't toekennen van vrijstellingen gen rentenier, integendeel, die 200,000 fr. gemeenten, zijn er personen die huizen, land en koeien bezitten, en toch een certifikaat van onvermogen bekomen. In andere gemeenten Wét, van 200 tot 300 fr. als patent, belas P)e koning en de verschillende hoofdmannen ting en abonnement. Hij moet 300 fr. zjjn DU allegaar uit Londen weg en blijven betalen om zijne herberg te mogen openen eenige dagen afwezig, zoodat men nu tijd heeft om die zaken tc bespreken. En eerst en vooral de tusschenkomst van den koning. Die zou kunnen nog al een beetje op zien baren. Meer dan elders immers waakt het Parlement in Eogeland over zijne onafhanke lijkheid, maar sedert hij koning is heeft de vroegere prins van Wales, over wien men dacht niets anders te moeten zeggen dan le roi s'amuse werkelijk getoond dat hij koning is. In de internationale betrekkingen van Eugeland heeft hij een heele rol gespeeld en, wonder genoeg, het Engelsche volk weet dat en het heeft volsterkt niet kwalijk genomen dat de bezit in actiën of obligatiën, betaalt noch patent noch belasting. Waarom wordt zóóveel geëischt van de eersten en schieten de laatste van alles vrij Belgie telt nagenoeg 70,000 herbergiers. niet"eens ,.=3»» f ^SS^rer'HeerPatri0fe) i "rnwoni,et oek „verwist „m te weten hoeveel uren zij werken, en hoeveel tijd zij i middelmatig in rijnen dienst blijven. Wij vragen We wisten reeds sedert lang, hoe «r gtord niets beter? dan om te kunnen vaststellen dat j werd met het pensioen doch wie heeft t altijd geloochend de katholieken, nu bekennen zij hl, heerlijke loonen uitbetaalt. j het selve wettelijk en oaarmee somt ue wat zeggen van die weduwen, die geen Eogelsche grond grondwet te berde. Die grond- In Vrankrijk dragen de katholieken immer j ander bestaan kunnen vinden dan in het hou- wel immers staat nergers geschreven en bestaat voorts de gevolgen hunner fouten i evenals den eener herberg maar uit voorpanden en tradities. John Bright hier hebben zij er den godsdienst ten dienst Hoeveel herbergiers vindt men niet die mocht eenige jaren geleden zeggen gesteld der rijke standen 't volk heeft ten vroeger kleine handelaars of ambachtsman- verlaten. ia heeft zich tecen hen gekeerd, het I ngn waren> en door sleChte betalers, oneer- De te huisarbeid maar 't is de hemel op de aarde voor de werklieden en de bazen, wel te verstaan voor deze die ooren hebben en niet hooien, oogen en niet zien. Maar 't is waar ook, binnen enkele jaren zal de schrijver van a de Schoe het tegenovergestelde houden staan, als hij wat meer op de hoogte zal wezen der staathuishoudkunde of als wanneer de katholieken, door den drang der omstandig heden zullen gedwongen worden eene wet te helpen stemmen, den huisarbeid regelende. Penneslaven veran Icrcr. met den wind van gedacht. De sukkelaar, die in de Schoa zijne gal uitspuwde, schrijft van den te huisarbeid, als een blinde over de kleuren. Hij weet niet, wat die woorden beteekenen, en de afschaffing ervan vergist hij met het invoeren der meka- nieken. Hij vergeet ook, dat in geen enkel land of vak, iemand bekwaam is het invoeren der machienen tegen te houden en dat het eene heilige plicht is, vooralle volksgezindenmaat regelen te nemen, opdat de mekanieken niet ten nadeele, maar wel ten voordeele der werk lieden zouden gebruikt worden. De regeling van den arbeid der vrouwen Moet men met lichaam en ziel aan den duivel niet verkocht zijn, om zoo iets voor te staan I Die zonderlinge werkmansvriend, die in de Schoe n te huis is, moet zich een aardig gedacht maken van het familieleven, van de plichten en de roeping der vrouw. Allo, katho liek haantje vooruit, je schrijft wetens en willens tegen de waarheid of wel er zitten er te Selzaete veel, welke zoo diep in de hersenen niet geraakt zijn als gij. Maar, A propos, hoeveel betaalt gij aan uwe werklieden, wel te verstaan indien gij cr hebt En ook, waarom u ondervragen Misschien hebt gij niet meer gehoor dan reuk. Gij hebt immers den rotten visch, die meermaals de straten van Thielt verpestte niet geroken en hem zoo maar zelf met veel smaak binnen ge speeld. Etje I Foei I Je moet, om zoo uwen reuk kwijt te geraken, in een midden verkeeren, waar het alleszins niet goed riekt. in de behoeften van vrouw en kinderen, en of de lords wel het recht hebben de begrooting die daaraan te danken hebben dat zij niet ten van geldwezen te verwerpen. Dat ware, zoo iaste vatten van disch of staatskotcnien 2 En j ^jkt "e koï! ïïefdTlk^le verlaten, ja heeft zich tegen hen gekeerd, het geloof daalt verschrikkelijk Vrankrijk loopt gevaar binnen korte jaren geen priesters genoeg meer te hebben, voor 't grootste deel der dor pen van 't land. Ziehier eenige cijfers M. Deladour, die een boek komt uit te geven, over den toe-stand van 't katholicismus in Vrankrijk, rekent dat nog slechts het vierde gedeelde der bevolking naar de kerk gaat, en dit getal neemt gestadig af. 't Getal van hen die hun kinderen niet meer doen doopen, wordt van jaar tot jaar grooter. De bevolking der seminariën vermindert op schrikbarende wijze. 't Getal seminaristen in de groote seminariën van Bourges is verminderd met 25 °/0, te Dyon, Reims, Orleans, Aire, Bayonne, Viviers, Tou louse 33 Te Limoges, Angouleme, Aix, Rouen, Bordeaux, Tarbes, Saint [Flour, is het gevallen op de helft. De kleine seminariën ook ontvolken meer en meer In 1898 waren 98 seminaristen te Mon- taunban, nu nog 3o te Saint Die, i3o nu nog 49 Agen, 120 nu nog 25 Troyes, 65 nu nog 25 Lyons, 3oo nu nog 123, Fréjus, 80 nu nog 20, enz. De katholieken in Vrankrijk hadden genoeg met de rijken en de edelmans de katholieke menschen werden tot knechten gemaakt der rijken evenals in België. Doch 't volk heeft de katholieken verlaten, en ze zijn nu wel met hun edelmans, zonder geloof of zeden, de kerken staan ledig, en het geloof verdwijnt. In België gaan de katholieken denzelfden wegde gevolgen zullen tusschen dit en twintig jaren dezelfde zijn. Legerwet Ze wordt tegenwoordig veel be sproken in de kamers. De rechterzijde is erg de Engelsche grondwet Waar is ze Toont ze me zwart op wit. De macht van het Par lement is, om zoo -te zeggen, in Engeland, zoo lijke concurrentie, slechte handelswetten, gQed ajs onbegrensd. De wetten moeten aaoge- enz., achteruitgingen, en zich enkel wisten j nomen worden door het Lager Huis en het op te houden door het openen eener her- Hooger Huis en bekrachtigd worden door den berg? Waarom die kleine menschen zoo de algemeene regel,maaris dat ookzoo hoog aanslaan j in geldzaken Heeft het Hooger Huis daar Denk daarom niet dat de herbergiers langs recht om spreken Dat is nu juist de zaak, eenen anderen kant worden bevoordeeligd. Wel integendeel de wet erkent zelfs geene herbergschuld Waarom Gaan wij over tot eene andere soort van belastingschuldigen In Belgie zijn bij duizenden winkeltjes, die maar eene bijwinst vormen voor werk menschen, welke alzoo hun karig dagloon eenigzins zien vermeerderen. Vergeet niet dat die kleine burgers de steunpilaren zijn der grootnijverheid. Welnu, die winkeliertjes zijn onderhevig aan lasten en patenten, van zoohaast zij maar wat haringen of eenige pakken chicorei voor hun venster leggen. De commiezen heeten dat étalage maken. Een miljonnair echter, die een kunstvoor werp van duizenden franïcen voor zijn vens ter zet, betaalt daarvoor g een knop. Voor eenen velo vam 80 of 100 fr. weerde betaalt men 5 fr. voor eenen auto mobiel van 215,000 fr. wendt slechts 50 fr. Een kleinhandelaar houdl een hond om te helpen trekken aan de kar, om niet onder den last te bezwijken hij betaalt daarvoor 6 fr. lasten. Waarom wordt niet die onmis bare hulp van den zwoeger ontlast en stellig is het dat sedert honderden jaren er geen voorgaande bestaat, waardoor het Hooger Huis eene beslissing desaangaande van het Lager Huis zou afgewezen hebben. Het komt er nu op aan te weten of men daardoor zelf zeggen mag dat het verwerpen door de lords ongrond wettelijk zou zijn. Ook de invoerrechten brengt men te pas be trekkelijk dien twist tusschen de twee Kamers Engeland is altijd voor den vrijhandel geweest, maar bij veel menschen is er hier ook een ver anderde stemming te bespeuren. Velen zijn voor invoerrechten, ten minste voor verschil lende rechten wat betreft de goederen die inge bracht worden uit de colonien en van elders. De liberalen zijn daartegen en nu zeggen ze We zullen geld genoeg hebben door de nieuwe belastingen om niet bang te moeten zijn voor hoogere invoerrechten. Wat zal er nu van komen De Kamers zouden kunnen ontbonden worden, maar de eene noch de andere partij schijnt dat te ver langen. Men is niet zeker van de overwinning, aan den eenen noch aan den anderen kant. De bladen schrijven over twee andere mogelijk heden het houden van een referendum, dat wil zeggen van eene stemming onder het volk, rechtstreeks, over de al of niet wenschelijkheid van de begrooting maar velen denken dat een referendum volstrekt ongrondwettelijk is en 't kan best zijn dat er dan toch nog parlements- ontbinding en algeraeene kiezingen zouden

Het Recht | 1909 | | pagina 2