Een dagorde Zou 't waar zijn Wereldbesehavers Waar is Mad. Vaughan of Caroline Delaeroix Is de Koning getrouwd Toortsen Tliieil-fc De strijd in 't Kortrijkschs Arrondissement Kortrijk LAUWE VRAAGT Ronse Daar volg ik U op den voet. Doch op zuiver politiek gebied, ben ik vrij, te handel zooals 't mij goeddpnkt. Welnu, die woorden maken wij tot de onze. Goed kristen, en gehoorzaam goed burger en vrij. Met die woorden in onzen geest gaan we ten strijde en ter overwinning. (Daverende toejuichingen). Priester Fonteynegeeft daarna eeoe vrije, hem eigen, geestdriftige vertolking die op don derende toejuiching wordt onthaald. Dan wordt ook de toestand van 't arron dissement Kortrijk voor oogen gelegd en ver- schillige sprekers onder andere Minnebo, Vander Sche'den en Delwante namen daarover het woord. Geene besluiten werden genomen want den Arrondissementsbond is volle vrijheid gelaten volgers de standregelen der partij cartel te sluiten of niet. Wat ook de beslissing van de vrienden van Kortrijk zij, al de democraten en wel bijzonder lijk Pet: us Daens, Priester Fonteyne en andere, beloven hunne krachtdadige medewerking voor Kortrijk. Verders wordt nog gesproken over Gen alge- meenen toestand in 't lacd en in geestdrift en eendracht wordt het Congres om vijf ure go sloten. Met de schoone groene vlag, 't zinnebeeld der hoop, in top, en met de prachtige harmo nie Concordia der Kristene Demokraten aan 't hoofd, doen de Congresleden en partijgenoo- ten meer dan duizend in getal, eene wandelir.g door de stad, onder het zingen van Vlaamsche strijdliederen. J.-L. BESLUITSELEN VAN 'T CONGRES. i= PUNT Uitbreiding derpartij. Slichten van Bonden. Geldmiddelen. De volgende dagorde werd met algemeen handgeklap aangenomen Het Congres drukt den wensch uit i° Dat overal Boaden zouden inTericht wor den van Christene Democraten Strijdhonden, Ziekenfondsen, Studiebonden, Reisgilden, Sprekersbonden, Wijkclubs, enz. enz. a° Dat al die verschillige boaden zouden aan gesloten zijn bij de Christens Volkspartij van België. a* PUNT. Propaganda door de drukpers. Het Congres vraagt de medewerking van al de demociatische bonden en vrienden voor het stevig inrichten van den verkoop der Democra tische bladen in steden en gemeenten. Vraagt ook dat al de democraten zoo krachtig mogelijk zouden medewerken voor 't versprei den onzer bladen .ze zouden helpen onder steunen door 't nemen van abonnenten, door 't verschaffen van aankondigingen, door het voortzenden na lezing enz. enz. 3° PUNT. Onderwijs. Scholen. De christene democraten op a6n December 1909, in algemeen congres vergaderd stemt de volgende dagorde i° Invoering van 't verplichtend onderwijs voor alle kinderen van 6-7 tot i3 14 jaren. 2° Gelijke ondersteuning van Staatswege voor alle scholen met Staatstoezicht. 3° Volledige hervormingen van het lager onderwijs volgens de noodwendigheden van den tijd. 40 Vrije keus van school voor den huisvader volgens zijn geweten. 5° Vervlaamsching van eene hoogeschool b. v. deze van Gent. 6° Vlaamsch als voertaal van 't onderwijs in 't Vlaamsche Land. 7* Het wetsontwerp Coremans of Sègers Franck te stemmen. Na de afhandeling der dagorde, werden nog de volgende voorstellen gedaan en met alge- meene stemmen goedpekeurd x* Door afgeveerdigden van Brussel eu Ant werpen De christene volkspartij van Belgie, ver- eenigd in congres te Brussel, den 26 December 1909, drukt den vurigen wensch uit, dat, ter gelegenheid der troonbeklimming van koniDg Albert I, algemeene genade geschonken wordt aan al de berouwhebbende veroo: deelden, en bijzonderlijk aan de wegloopers cf deserteurs van 't leger, aan de veroordeelden voor aanslag op de droevige jachtwet alsook voor de slacht offers van artikel 310. 20 Door de afgeveerdigden van Luik De christene democraten van Belgie,nn algemeen congres te Brussel op 26 December 1909 vergaderd, onder 't voorzitterschap van M. Minnebo, gemeenteraadslid te Brugge, stemt eene hulde aan de heeren volksvertegen woordigers en senatoren die de afschaffing der loting en 't invoeren van den persoonlijken dienst gestemd hebben. 0 Men leze goed het voorstel, door de Luiksche Vrienden op het Congres van 2n Kerstdag ingediend Worden geluk gewenscht de volks vertegenwoordigers en senators, die den persoonlijken dienst gestemd hebben. Van oudsten %oon, van talrijker man schapkortom van de andere bijzondere hervormingen der nieuwe krijgswet, geen woord. De persoonlijke dienstplicht alleen 't is overigens het eenigste dat aan te nemen is van de nieuwe wet Elk voor zijn lot. Geen plaatsvervanging meer. De rest is een schrikkelijke verzwa ring van krijgslasten, in manschap en in geld. Die beslissing van 't Congres is een' mondstoppertje voor de behoudgezinde bladen, die dierven beweren dat de christen volkspartij de nieuwe krijgswet goedkeurt. C. M. Zoude er wat meer wilskracht komen bij de vlaamscbgezinde Ziehier de antwoord van een katholiek flamingant aan den bestuurder van een godsdienstig tijdschrift te Mechelen Mijnheer de Bestuurder, Het is nutteloos mij cencn kwijtbrief te zenden voor eene inschrijving van uw maand blad. Ik zal toch" niet inschrijven zoolarig.'de Vlamingen van de Hoogere Geestelijkheid geene voldoeniug gekregen hebben in zake hunne zoo rechtvaardige en billijke eiscben voor het Vlaamscb. onderwijs, en ik ben zelfs besloteu mijne acht andere inschrijvingen ook op te zeggen, om te protesteeren tegen hunne onbegrijpelijke moedwilligheid. Want hét is door de katholieke Vlamingen dat zij aar het bes uur van het land gehouden worden,jdaar de Walens'.reek bijna gansch liberaal en socia list is. Voor hunne gehechtheid aan het katho liek geloof en hunne hulp om de katholieken aan het bestuur te houden, worden de Vlamin gen behandeld ais parias maar de overheden zullen zoolang mst vuur spelen totdat zij hun zulirn verbranden en dan zal het te laat zijn. Gij moet weten dat zij niet veel meer te ver- lie'e i hebben. De mindere geestelijkheid en de leiders zouden dit v/el eens aan de Hoogere Geestelijkheid mogen wijs maken, opdat hunne oogen bijtijds zouden opengaan maar ik vrees dat het reeds zal te iaat zijn, en dat het toeko mende jaar zal amen zijn door hun eigen schuld. Aanvaard, enz. Deze week tijdens eene bespreking in de Kamers wierp M. Furnemont, milioenrijke socialist de volgende woorden naar d n kop van zijn tegenstrevers tas de brutes ("hoop verbeestelijke kerels). Ziedaar hoe die wereldhervormers de opvoe- ving maken van het volk. En die menschen hebben gedurig de woorden beschaving in den mond I Caroline Delaeroix is gespioneerd geweest door den reporter van Le Matin van Parijs. Twee dagen na de begrafenis van Leopold II, is zij per automobiel, zonder haar kinders, ver trokken met haar oud lief, den franschen onder officier Durieu. Ze zitten ergends in de warme strekeji zich in de zon te koesteren en met de Belgen, wiens millioenen zij in de handen heb ben, te lachen. Nog alzoo eenen Koning lijk Leopold II en mij dunkt dat de gedachten van veel Belgen nopens het Koningdom veel zouden kunnen veranderen. 't Is te hopen dat Koning Albrecht andere wegen zal inslaan. 't Wordt hoe langer, hoe waarschijnlijker dat hij gestorven is zonder te trouwen. De almoaze- nier van 't Paleis verklaart absoluut van niets te weten. De advokaat van Carolina Delaeroix spreekt dubbeizinnig.De XXe Siècle katholiek blad beweert uit goede bron te weten dat de Koning op zijn sterfbed getrouwd is, doch hij duidt deze goede bron niet aan. Wat vast staat 't is dat de Koning als hij gehuwd zou zijn, alleenlijk op zijn sterfbed zou getrouwd zijn. Nu, wij verstaan niet waarom de deken van Laeken dit dan niet opentlijk zou verklaren Hij heeft er aile belang bij hij zou vooreerst de gedachtenis van Leopold II die in 't geheel niet zuiver is wat vernetten bij zou ook zijn eigen personen in een beter daglicht stellen inderdaad veronderstel dat een arme man of een kleine burger publiek geleefd hebbe met eene vrouw die zijne vrouw niet was voor God noch voor de kerk de priester zou aan 't sterfbed van den zieke zelve, die vrouw ontmoeten, ter wijl de wettige kinderen aan de deur vergeefsch staan kloppen. Wat zou die priester doen Hij zou zeggen die vrouw daar weg ofwel ik weg de kinderen binnen of ik blijf buiten. Ziedaar ook de houding die moest aange nomen geweest zijn bij Leopold II. Slechts eene verschooniDg kan de deken van Laeken bijbrengen de Koning is getrouwd. Doch M. de deken zwijgt hebben wij dan niet alle gelijk te zeggen de Koning was niet getrouwd men heeft dit nieuws alleen de wereld ingezon den om de lafheid der geestelijken jegens mil lioenen en machtige personen te verduiken 2 n H. PL De vlaamsche dichter René De Clercq komt een bundel verzen uit te geven genaamd Toortsen? 't Is een machtig werk, dat een kolossalen indruk maakt op al wie het leest. We zullen er ter. tijd eenige uittreksels van geven. 't Is te verwonderen, dat de pers niet meer gewag maakt van dit werk. 't Is lang geleden dat iets zoo sterk en zoo machtig uit de pen van een belgischen schrijver is gevloeid. Is 't onverschilligheid of nijd Misschien een beet jen alle twee. Wij gelooven echter dat het niet mogelijk zal zijn zoo een werk dood te zwijgen. De zon dringt tcch door de mist, hoe vuil en zwaar hij ook we ze. H. Pl. DE KERSTBOOM Tot spijt van wie 't benijdt, maar tot innige voldoening ^ati alle eerlijke menschen, is het feest van den kerstboom nogmaals ten besten afgeloopen. De boom verheft zich statig, vaster als ooit tot in de diepte des harten van 't volk heeft hij wortelen geschoten, en de hevigste storm zal hem noch doen buigen noch knikken. Onze Zaligmaker leerde ons de kleinen be minnen Laat de kleine kinderen tot mij hemen riep hij. 't Is zijne leer, welke de dainen van de kerstboom volgen, door aan de veistootelingen der gemeenteschool klecderen te bezorgen, alsook speel en suikergoed te verschaffen. Geene jongeDS verdienen meer lof, dan deze der Thieltsche gemeenteschool. Aan gedrag, houding, en geleerdheid onderscheiden zij zich boven allen. Stelt ze in vergelijking met deze der katholieke lagere scholen, en aanstonds spriogt in de oogen een oneindig verschil, zelfs de leerlingen van het kollegie zouden dienen een voorbeeld te nemen aan de jongens van mijnheer Catry en aan de meisjes van mevrouw Tanghe-Pieters zoo doende zouden zij er veel bij winnen. Maar niets in de wereld jaagt de helsche geesten meer gramschap in en nijd dan de deugd, en 't is juist omdat de leerlingen der gemeenteschool zooveel rijker zijn aan deugden, als andere knapen ea meisjes, dat zij het voor werp zijn van den haat van al de Satans en Beelzebuths, die hier hun verblijf houden. Dat de beschermelingen van den kerstboom zich om al die vervloekingen en verwenschin- gen niet bekommeren 1 Hoe komt het, riep de heer Adolf Ver- schoore te midden zijner welsprekende rede uit, hoe is het mogelijk, dat er lieden gevonden woiden, welke het schoone werk der damen van den kerstboom durven beknibbelen, tegen werken en vermaledeien 't Is jammer voor de vijanden der kleine schaapskens, dat die damen zoo hardnekkig in hun geloof ziju 1 Al dat knarsetanden van duivels en duivelinnen kan hen maar weinig baten. Doe wel en zie niet om is immers hunne leus. De heer Verschoore had van de gelegenheid gebruik gemaakt, om eene korte doch doel treffende aanspraak voor te dragen aan de ouders en aan de kinderen. Met eene begeeste rende welsprekendheid, waaraan wij hier iD Thielt niet gewoon zijn, heeft de redenaar op eene allerduidelijkste wijze de noodzakelijkheid doen uitschijnen der geleerdheid en de onont beerlijkheid eener goede opvoeding, welke met gene dient gepaard te gaan. Voor beide zaken wordt er in de gemeenteschool bijzonder wel gezorgd. Die redevoering werd op een langdurig toe juichen ODthaalddat zich welhaast in een luidruchtig gejubel herschiep bij het verschij nen van den glinsterenden kerstboom. Alles liep goed van stapel in de beste orde. Vroolijk, opgeruimd, blijgemoed en verrukt trokken dan ouders en kinderen, rijk beladen, huiswaarts, reeds verlangende naar den kerst boom van te naaste jaar. Zulke feestjes doen deugd aan het hart zij prenten in onze ziel een ODuitwischbaar gevoel van naastenliefde en werken op de smarten van dit tranendal als een balsem op de wonden. Eere zij aan de edelmoedige damen van den kerstboom. Eere zij aan de leerlingen der gemeente school, welke zoo wel hun'beste doen. Eere zij aan den meester en aan de meesteres, die met zooveel vlijt en zelfopoffering aan de kinderen, door verstandige ouders hen toever trouwd, het pad der deugd doen bewandelen en ze in staat stellen, door hunne geleerdheid en hunne opvoeding, onverschrokken de toe komst te gemoet te zien. Eere ook aan alle weldoeners en bescher mers van dit goede werk I Eene bijzondere melding verdienen heer en vrouw Vandierdonckt Arthur, wier vijf kinde ren binst gansch het schooljaar niet een enkel maal de school hebben verzuimd. Onze strijd gaat goed. Onze bonden gaan vooruit. De vrije vakvereenigiug ook. Deerlijk, Sweveghem en Meenen verdienen bijzonderen lof. Moeskroen ook daar zullen wij van andere kanten ter hulp komen. Avelghem kan meer daar moet voor einde Januari een sterke bond gesticht worden alsook te Waereghem. De meetings gaan opperbest. Wij hebben langs alle kanten van 't arrondissement lokalen. Hoe meer wij er krijgen hoe beter, doch men zou eerst en vooral voor de volgende moeten zorgen Belleghem, Marcke, Bisseghem en Heule-Gulleghem. Konden we te Belleghem een lokaal bekomen en een tusschen Bisseghem Marcke en een tusschen Heule-Gulleghem, we zaten 't arron dissement rond. Kan Kortrijk niets Kortrijk slaapt wat. Wanneer meeting op 't Hooge Goed gewerkt.Wij hebben nog vijf maanden. Geen tijd verloren. X.X. ARRONDISSEMENTSCONGRES Op tweeden Zondag zijnde 9 Januari zal om 3 ure namiddag een arrc adissementcongres plaats hebben, in de zaal Klokke Roeland, Tourcoinjestraat te Moskroen Drie verschillende punten zullen behandeld worden 1De werking en de politieke toe stand in 't arrondissement Kortrijk, verslag gever Hector Plancquaert. 2. De klimmende belasting op het inkomen, verslaggever Flori- mond Verschuere. 3. De nieuwe krijgswet, verslaggever Remi Vandersckelden. Als de tijd het toelaat zullen nog verschei dene andere der voornaamste punten van ons programma, zooals ouderdomspensioenen enz., behandeld worden. Om toegang te verkrijgen tot het congres gelieve men zich te wenden tot de gekende partijgenooten. Onze partij begint zich over de Leiestreek goed uit te breiden. Dezen winter werden reeds drij meetings gegeven in Wevelgem en twee in Lauwe. In beide gemeenten hebben wij een vast lokaal in Lauwe zullen wij er weldra twee hebben. Verleden Zondag is er nogmaals meeting geweest te Lauwe, te lande, een twintigtal minuten van het dorp. Niettegenstaande 't slecht weder was er veel volk opgekomen. M. Plancquaert sprak gedurende eene uur. Hij werd met veel aandacht aanhoord, en geest driftig toegejuicht. Verschillende werkmenschen namen de ge legenheid waar om M. Plancquaert te raad plegen, en de demokraten vertrokken na zich een opperbesten indruk nalatende. De bond Swevegem-Lauwe staat vast. Hij moet en zal zich uitbreiden en ontwikkelen. We hebben in die bevolkte streek nu eenige goede werkers we moeten vooruit en we zullen vooruit. De vrienden van Meenen zullen zorgen dat Het Recht alle zondagen verkocht worde na korten tijd zullen wij hier een talrijk leger hebben. X.X. aan den Drukker van ons blad de nieuwe uitgave van het 10 Centlemen het stuk Schoone winst voor de voortverkoopers. Politiek en Vakbeweging De verschillige werksta ingen en loonge- schillen, hier in den laatste tijd voorgevallen, hebben ons nog eens te me r doen bestatigen, hoe noodlottig en hoe na eelig zij voor onze werklieden is, die inmenging der politiek in de vakbeweging. Immers, vooral wie de houding en de werkingen der verschillige politieke vakbonden in deze omstandigheden, met aandacht gevolgd heeft, is het klaar en duidelijk dat het geen zins de belangen van het werkvolk waren die hier op den eersten rang stonden, maar wel de belangen van hunnen wederzijdschen poli» tieken winkel. En het was vooral de hevige en geweldige polemiek die zij in hunne bladen en strooi briefjes te~en elkander voerden, die daar nog het klaarste bewijs van was 't waren niets dan verwijtingeD, beleedigingen en gemeene verdachtmakingen die zij daarin elkander naar het hoofd slingerden daaraan was het weder klaar en duidelijk te zien dat hun eenig doel hier was, elkander zoo vuil en zoo zwart moge lijk te maken, en zoodoende elkander zooveel mogelijk te ondermijnen en den eenen den anderen leden af te nemen. En zoo ziet men bij iedere werkstaking het zelfde treurig spel herbeginnen in plaats van aanstonds elkander de hand te reiken om eens gezind op te treden voor de belangen der werklieden, ziet men die verschillige politieke vakbonden van weêrskanten op den loer gaan liggen om daar venijn uit te zuigen, naar eene gelegenheid zoekende, om elkander voor ver raders of verkochten te doen doorgaan en zoo ziet men op die manier vele loonstrijden ver loren gaan. Is het dus niet te betreuren dat onze werk lieden zich maar altijd voortdurend laten om den tuin leiden door eenige gewetenlooze politiekers die op zulk eene lichtzinnige wijze de hoogste belangen van den werkman slacht offeren aan hunne politieke driften Ja, wan neer zullen onze werklieden klaar zien in de misdadige plannen dier mannen Want dat onze werklieden het hier eens goed overwegen zoo lang zij zich in den strijd voor hun dagelij ksch brood laten verdeelen door de politiek, zal het hun onmogelijk zijn vaste en duurzame verbeteringen af te dwingen. Daarom komen wij hier nogmaals alle ver standige werklieden aanwakkeren zich te laten aansluiten bij onze onzijdige vakvereeniging, die gevestigd is op de Groote Markt, bij Frans Iiantson. AVONDFEEST Op Zondag, den 16 Januari, zal er in ons lokaal op de Groote Markt, een avondfeest of gezellige bijeenkomst plaats hebben, waar al de leden onzer vereeniging met hunne vrouw en kinders op uitgenoodigd zijn. Verscheidene vrienden zullen er eenige fraaie zangstukken uitvoeren. Dus de vrienden, die wenschen eens eenen gezclligen avond onder vrienden door te brengen, mogen niet achter blijven,

Het Recht | 1910 | | pagina 2