Redevoering uitgesproken door Z. S. KONING ALBBEGHT Vergaderingen S Meetings Een gelukkig Nieuwjaar voor de vereenigde Wetgevende Kamers, ter gelegenheid van Zijne Eedaflegging, op 23n December 1909. DESSELGHEM Vrije federatie van vakbonden van België @©9S©<§99®®©®999® Een vierdubbele moord te Spa Antwerpsehe Kempen ©99©®@9®99®®®®99 99M98M99MHN PRIESTER DAENS Gedenkt den strijdpenning. Mijne Heeren, Op het oogenblik dat ik de zending aanvaard, mij door de Grondwet toevertrouwd, voeren mijne gedachten mij natuurlijk terug naar de stichters van onze onafhan kelijkheid naar het Congres, dat, in eene merkwaardige oorkonde, de grondbeginselen vaststelde van ons volks bestaan; naar de Staatslieden, die het tijdvak van 1830 opluisterden en die België leidden in de wegen van politieke wijsheid. Mijne gedachten voeren mij terug, ten slotte, naar het Hoofd van ons Vorstengeslacht, Koning Leopold I, den verkozeue - vrije gevolmachtigden der Natie. Hun breng ik, hier, mijne ontroerde en dankbare hulde. Trouw bewaarder van de instellingen die het land zich had gegeven, wist Leopold 1 de zielsbegeerten van het Belgische volk te begrijpen en te verwezenlijken. Hij bezorgde België hechtheid in het binnenland, eerbied daarbuiten in de groote familie der volkeren werd België geacht als een land van orde, van vrijheid en van vooruitgang," zijn Koning als een wijze. De Vorst, dien wij heden beweenen, nam, bij het bestijgen van den Troon, de verbintenis op zich, België schooner en grooter te maken edele eerzucht, die hij roemrijk heeft verwezenlijkt. Nauwelijks dertig jaar geleden wees men zich aan, op het Afrikaansche vasteland, een onmetelijk grond gebied, tot dan ondoordringbaar gebleven,waar sb,rcrnij de verwoesting deed voortleven. Het was eene vlek op de wereldkaart. Nu heerscht er vrede in dat land, dat wijd openstaat voor de beschaving. Wie heeft dat wonder verricht? Koning Leopold II, door zijne voorzorg, zijne stoutmoedigheid, zijne vasthoudendheid, dapper onder steund door de toewijding van zoo velen onzer landge- nooten. De herinnering daarvan zal gegrift blijven in de geschiedenis der volkeren. Steeds bezield met de zorg de Natie te verrijken, wilde de Koning de economische toekomst van het land vestigen op hechte grondslagen. Aan zijne altijd wijdsche plannen stond eene wilskracht ten dienst, die nooit te kort schoot er. die in menige, gelukkige of hachelijke omstandigheid, zich plechtig deed gelden en dan was het land trotsch op zijn Koning De hulde, gebracht aan de gedachtenis van Leopold II, drukt de gevoelens uit van oprechte dankbaarheid, hem door de Belgen gewijd. De vreemde Mogendheden, begaan met den rouw der Belgische Natie en vol bewondering' voor de hooge geestesgaven van Leopold II, hebben aan die hulde willen deelnemen door het zenden van bijzondere ge zantschappen. Uit naam van België, betuig ik dank aan de Prinsen, de gezanten en de buitengewone afgezanten, wier tegen woordigheid ons een kostbaar onderpand van vriend schap was. Mijne Heeren, Meer dan ooit is het oogenblik gekomen, dat België zich bewust moet zijn van zijne lotsbestemming en de eischen van de toekomst onder hetjoog moet zien. In den loop van een bestaan van drie' vierden eener eeuw, heeft het de meest hoopvolle verwachtingen van zijne stichters verwezenlijkt, ja, overtroffen België is gelukkig, België is rijk. Maar de rijkdom legt plich ten op aan de volken, zoowel als aan de personen-..: alleen de geestelijke en zedelijke krachten £ëner-Natie bevorderen hare welvaart. Het komt ons toe een schitterend tijdperk té ver lengen, ons doordringende van de gjbdachteri:/en de grondbeginselen die in de overlevering der èelg'en liggen de onwrikbare gehechtheid aanljal onze grond wettelijke vrijheden, de liefde voor onze onafhankelijk heid, de wijsheid en de gematigdheid in het beheer der openbare zaken. Zoo zal het Belgische volk onge schonden bewaren het heilig erfgoed,ontstaan door den arbeid van zoovele geslachten zoo zal het zijn weg vervolgen tot de vreedzame veroveringen van den arbeid en van de wetenschap, terwijl kunstenaars en schrijvers uit Vlaanderen en uit 't Walenland den weg met hunne meesterwerken zullen bezaaien. De Natie, met hare volle toestemming, begeerende het werk van haren Koning ten goede te leiden, heeft de heerschappij aanvaard over Congo 's grondgebied. Met besef van haren plicht, met vastheid ook, heeft zij de koloniale politiek afgeteekend, die zij wil volgen. Het is eene politiek van menschelijkheid en van voor uitgang. Voor een volk dat de gerechtigheid liefheeft, kan eene zending van kolonisatie niet anders zijn dan eene zending van hooge beschaving door deze 3 eerlijk te aanvaarden, toont een klein land zich groot. België zelf wordt geregeerd door instellingen, waar van andere Staten de beginselen hebben ontleend altijd heeft België zijne beloften gehouden, en waar het zich verbindt in Congo een zijner waardig programma toe te passen, heeft niemand het recht aan zijn woord te twijfelen. Mijne Heeren, Ik heb een zeer heider begrip van mijne taak. De plicht der Vorsten wordt aan hun geweten voor geschreven door de ziel der volken, want heeft de Troon voorrechten, hij heeft bovenal verantwoordelijkheid. De Vorst moet zich, met volkomen goede trouw, bo ven de partijen stellen hij moet waken voor het behoud van de levende krachten der Natie hij moet, steeds lettende op de stem van het land en met deernis bewogen over het lot der nederigen, de dienaar zijn van het recht en de steun van den socialen vrede. God helpe mij bij het volbrengen van deze zending Wat mij betreft, ik zal altijd gereed staan de pogingen te steunen van hen, die medewerken aan de grootheid van het vaderland, en die, doordrongen van den geest van eendracht en maatschappelijken vooruitgang, het verstandelijk en zedelijk peil der Natie verheffen, de opvoeding en het onderwijs ontwikkelen en aan de volksmassa een grooter welzijn verzekeren. Ik heb mijn land liefDe Koningin deelt die gevoe lens van onverbreekbare trouw aan Belgiëwij kweeken 1 ze aan in 't hart van onze kinderen en wij wekken bij hen, terzelfder tijd, de liefde voor den geboortegrond, de liefde voor het huisgezin, de liefde voor het werk, de liefde voor het goede Het zijn deze deugden die de volkeren sterk maken. Mijne Heeren, Het onthaal, dat mij te beurt valt, treft mij diep. Ik zie daarin het bewijs van een vertrouwen, dat mij evenzeer vereert als steuntik zal trachten mij dat waardig te maken. Den grondwettelijken eed afleggende, neem ik, tegen over mij zelf en tegenover mijn land, de verbintenis op mij, met nauwgezetheid mijne plichten te vervullen en al mijne krachten, mijn geheel leven te wijden aan den dienst van het Vaderland. De meeting van Desselghem gelukte geheel goed. 'c Lokaal was niet groot, maar de men- schen stonden er tegen elkander gedrongen gelijk haringen in eene ton. 't Was er stikkend heet. Cam. Moeyaert sprak er eene uur lang over het programma der christen democraten. De Desselghemnaars waren zoo in hun schik met de meeting en hielden zoo kmg onzen vriend bezig dat hij zijn trein miste en slechts laat in den nacht te Brugge kon aankomen. De vrienden en vakvereenigingen of bonden, welke nog eenige nummers van ons maandblad 't Vrije Vakblad zouden begeeren, gelieven spoedig te schrijven naar den sekretaris Gérard Buysschaert, Volkshuis Statiestraat te Thielt. Er zijn er nog 1,400 beschikbaar. Een wei nig goeden wil en alles is in orde. De prijs is 1,00 fr. het 100. Lendeiede Op Zondag 16 januari, om 4 ure namiddag, meeting te Lendeiede. Het lokaal zal later bekend gemaakt worden. Spreker H. Plancquaert. Hulste Zondag 16 januari, om 5 132 ure 's avonds meeting te Hulste, ter herberg De Vlaamsche Leeuw bij Jan Snauwaert. Spreker H. Plancquaert. Cuerne Op Zondag 16 januari, om 4 ure namiddag, meeting te Cueurne, ter herberg De Nieuwe Voerman bij Xavier Naert, bij de plaats. Sprekers Camiel Moeyaert van Brugge en een vriend van 't Koitrijkscbe. St-Denys Op Zondag 23 januari, om 4 ure namiddag, meeting te St-Denys. Waermaerde Op Zondag 23 januari, om 4 ure namiddag, meeting te Waermaerde. Avelgem Op Zondag 23 januari, om 6 ure 's avonds, meeting te Avelgem. Reckem Op Zondag 3o januari, om 4 ure namiddag, meeting te Reckem. Lauwe Op Zondag 3o januari, om 6 ure 's avonds, meeting te Lauwe. Mouscroen Vergadering van den propagandakring op eersten Zondag van januari. Niemand ontbreke. Gewichtige punten zijn te bespreken. Harelbeke Op in Zondag van Februari, om 4 ure namid dag openbare en tegensprekelijke meeting, over de taktiek van strijden der kristene demokraten en der socialisten in 't arrondissement Kortrijk, bij Edmond Vlieghe, ter herberg in Vlaan deren Stacegemstraat. Spreker H. Planc quaert. Wij verhopen uat de heer Coole, socialist, die ons beloofd heeft te komen tegenspreken, op post zal zijn. MEENEN - Propagandaclub Op Zondag 9 januari zal er eene buiteng*& wone vergadering plaats hebben bij LoCrikC Favoreel, Schanstraat, Barakken, om 9 uren 's morgens zeer stipt. Beste vrienden en strijdmakkers, de kiezing nadert met rasse schreden. Nog 5 maanden is de groote slag reeds geslegen. Het is van ons, propagandisten, dat de strijd afhangt. Gelijk gij reeds gelezen hebt in onze vorige nummers hebben verscheidene vrienden het hunne bijge dragen tot het stichten van bonden en het ver spreiden van ons blad Hel Recht. In veel gemeenten tellen wij reeds een leger dappere strijders, die werken voor den zegepraal van onzen hoofdman Hector Plancquaert, den advokaat der arme vlaamsche werklieden. De zelfsopoffering is zeer groot bij veel propagan disten, maar er zijn er nog die ten achter blijven. Indien deze vrienden ons onmogelijk kunnen helpen tot het stichten van bonden en verspreiding onzer bladen op den buiten, dat zij dan goed den strijdpenning indachtig zijn gelijk onze vriend Arthur Deleu schrijft uit Amerika. Dagorde der vergadering 1Verslag vaa .het congres van den landelijken raad 2. Het congres van Moescroen; 3. Driemaandelijksche rekening. De restauratie van la Sauvenière, te Spa, waar de vierdubbele moord gepleegd werd, is eea lang rechthoekig gebouw, dat met den voorgevel uitgeeft op de baan van Malchamps. Het is in twee verdeeld het eerste, langs den kant van Malchamps, is de restauratie het tweede, langs den kant van Spa, dient voor pachthoeve. Langs achter zijn er nog ver scheidene afhankelijkheden, tegen het bijzon derste gebouw. Achter de restauratie is er een laag gebouw, zonder verdiep, met zinken dak dat afdaalt tot aan den dorpel van een venster op het eerste verdiep, waar moeder Evrard sliep. Achter dat laag gebouw is er een koer ln halven kring, waar vele houtbussel en boomtronken liggen, en welke afgesloten is door den weg van Neufbois. Iedere voorbijganger kan zonder de minste moeite op dien koer komen. De slachtoffers Ziehier, volgens den burgerlijken stand, de namen en ouderdom van de slachtoffers 1 Eduard-An toon-Joseph Evrard, geboren te Spa den 4 Januari 1868 2. zijne echtgenoote, Marie-Leopoldine Charlez, geboren te Arbefon- taine den 25 Juli 1878 3 hun kind, Lucienne- Julienne-Leopoldine, geboren te Spa den 8 October 1909 4. de moeder, Marie-Josepha- Rosalie Laballue, geboren te Spa den i5 Jan. 1-810, weduwe van Pieter-Henri Evrard. De cchtgenooten Eduard Evrard waren over omtrent een jaar gehuwd en leefden in de beste verstandhouding zij waren nogal welhebbend en telden in heel de streek niets dan vrienden. Moeder Evrard was lam en verliet nooit haar bed 't is aan die omstandigheid te wijten dat de ongelukkige in vollen dag op hare legerstede vermoord werd. Het moordtooneel De viervoudige misdaad moet, volgens de opgedane bestatigingen, Maandag namiddag tusschen 3 1/2 en 4 ure gepleegd zijn. In eene der kamers van het huis heeft men het lijk ge vonden van den waakhond het dier was den kop afgesneden. Voor het huis der misdaad vond men Dins dag namiddag een zwart haren masker. Men denkt dat de moordenaar dat zal opgezet heb ben om de slachting te plegen, want in de oogen van de jonge echtgenoote Evrard kan men nu nog de uitdrukking zien van een gewel digen angst. De schurk moet plotseling voor haar gestaan hebben met het masker voor het gela at en het wapenin de vuist. Eene aanhouding Maandag avond reeds hadden de gendarmen al de bosschen afgezocht rond de gemeenten Stavelot, Ma'meoy en Francorchamps. Een jonge houthakker, P. D., 19 jaar oud, geboren te Malmedy en die op logement was te Spa in de herberg u l'Ile de Calypso werd door de gendarmen ontmoet en naar het policiebureel van Spa geleid. D. had Zondag hout verkocht aan M. Evrard, die hem g zegd had's ander daags terug te komen om zijn geld te halen, daar hij op het oogenblik geen klein geld had. Ook wordt er gezegd dat Delhaes wist dat Evrard de ontvangst getrokken had van een bal, gegeven in het Hotel Moderne te Francorchamps, zijnen eigendom. De aange houdene was vroeger in dienst geweest bij de cchtgenooten Evrard, doch had hen verlaten oöi houthakker te worden hij was echter in goede betrekkingen gebleven met zijne vroegere meesters. Delhaes werd door den policiekommissaris ondervraagd, en kon het gebruik van zijnen tijd opgeven. Niettemin werd hij toch nog voorloopig gevangen gehouden. Eynthout. Over eenige dagen zijn alhier de groote schuur, de stallen en de aanhoorende achtergebouwen der pachthoeve van M.Helsen, burgemeester, in asch gelegd. Daar het gerucht loopt dat er kwaadwilligheid in het spel was, heeft het parket van Turnhout zich ter plaats begeven na een lang onderzoek werden eene vrouw en haar zoon aangehouden en naar de gevangenis van Turnhout overgebracht. Naar het schijnt zoude er eene wraakneming in het spel zijn omdat de thans aangehouden vrouw, onlangs zoude veroordeeld zijn uit hoofde van diefstal van veldvruchten, op de getuigenis van den heer burgemeester. Poederlé. Verleden Zaterdag nacht heeft er eene stoutmoedige poging tot inbraak plaats gehad bij M.. De Donker, koster alhier. De inbrekers hadden eene opening in de haag ge maakt, daarna aan den achterkant der woning eene ruit uitgesneden, de pomp der raam ge opend en alzoo binnengebroken. Aan den voorkant van de zaal hebben zij de jaloeziën omhoog geheven en er eenen kluppel onderge zet en de groote ruit in tweën gesneden. Alles was gereed om te stelen en het gestolene door de ruit aan te geven. Gelukkig dat de dochter des hnizes gerucht hoorde en wakker werd. Zij dacht eerst dat het de werkvrouw was, doch verwonderd omdat het nog zoo vroeg was, luisterde zij aaudachtig en dacht duidelijk eenen mansstap te onderscheiden.Zij riep haar vader, die oogenblikkelijk toesnelde en riep van te schieten, waarop de indringers op de vlucht gingen, znoder iets te ontvreemden. Verwondelijk is het dat de wachthond niet geblaft heeft. We wenschen al onze lezers een gelukkig en voorspoedig nieuwjaar toe. Aan onze partij, eene glansrijke zegepraal in al de arrondissemen ten waar de christen volkspartij strijdt. Verscheidene artikels zijn uitgesteld tot toe komende week. IS VERSCHENEN zijn leven, zijn strijden, zijn lijden, zijne dood en verheerlijking aangehaald en beschreven door zijn broeder Petrus Daens, volksvertegenwoordiger voor het arrondissement Aalst. 't Is een lijvig boekdeel van 220 bladzijden die elke ware democraat zal willen n die lezing moeden sterkte putten om meer dsn ooit te ijveren voor onze geliefde volkspartij. Het boek is te verkrijgen ter drukkerij van Petrus Daens Mayart, Werf te Aalst, aan den prijs van 1.50 fr.; vrachtvrij t'huis gezonden 1.80 fr.

Het Recht | 1910 | | pagina 3