Partijvergaderingen JAN VLEMINX GEEN BETER BOEKJE den voet der oude gilden, het lossen en vervoer van koopwaren ondernemen. Alhoewel zij groote diensten aan den handel bewijzen, z in zij van den tijd niet meer in een handelsmidden geschoeid op hedendaagscheu leest. De naties zijn de tusschenhandelaar van den reeder die koopwaren tot aan de haven voert en de koopman of makelaar die koopwaar aan de kaai of in zijne magazijnen moet ont- vagen. De naties vreezen nu, en er bestaat reden toe, dat de elevators voor gevolg zouden hebben dat de kooplieden zelf annemers van lossingen zullen worden, en men zoo stilaan hunne diensten heel en gansch zal kunnen missen. Als men weet dat er alle jaren te Antwerpen drie miliard kilos graan moeten gelost worden, dan zal men zich kunnen voorstellen hoeveel duizenden werklieden daarmede hun brood verdienen. De belanghebbende;-, de ko-piiedeu, vragen dat de uitbating van de elevators door de Stad zelf, in regie, zou gedaan worden, en dat zulks voor de stad, tot ontlasting der belastingschul digen. eene rijke bron van inkomsten zal zijn. Dat het lossen der schepen dient kespoedigd te worden blijkt uit het feit dat de haven van Antwerpen thans zoo vol schepen ligt, dat men de passagiersbooten op de rivier moet tegen houden, tot dat er eene plaats aan de kaai open is. Maandag avond had eene betooging plaats ten voordeele van de uitbating van de elevators in regie door de Stad. Al de politieke partijen, de onzijdige werkliedenvereenigingen, alsook de gilden der stouwers waren in den stoet ver tegenwoordigd. Men was overeengekomen dat er geene vlaggen of kartels zouden zijn men zag dan ook maar alleen banderollen met den naam van de deelnemende maatschappijen, gevolgd door de woorden eischt de regie in den stoet gedragen worden. Rond 9 ure werden ongeveer dertig afgeveer- digden in 't stadhuis door M. den burgemeester ontvangen, aan wien een vertoogschrift afge geven werd, waarbij de gemeenteraad verzocht werd de regie aan te nemen. M. Mössly, die de afveerdiging aanvoerde, verzocht M. den burgemeester van zijnen in vloed gebruik te maken opdat de zitting van den gemeenteraad, waarop de kwestie moest besproken worden, niet zcu uitgesteld worden en dat men 's anderdaags (dinsdag) zou stem men. De burgemeester beloofde dat hij lezing van het vertoogschrift zou geven, en hij drukte de hoop uit dat men een middel zou vinden om iedereen t'akkoord te stellen. Dit middel denkt M. de burgemeester gevonden te hebben met aan de bijzonderë maatschappijen van elevators toe te laten gedurende twee jaar eene proefne ming te doen. Indien er na dit tijdverloop geen uitsleg verbregen wordt, zou men nog een uit stel toestaan opdat de proefneming hare volle uitwerking zou kunnen hebben. De socialist Terwagne protesteerde tegen dit voorstel. Eene halve uur lang werd er over dit voorstel gerede twist, zonder dat men tot akkoord geraakte. Be stoet begaf zich vervolgens naar de zaal Thalia, waar eene meeting gehouden werd. De vergadering keurde, met algemeene stammen, eene dagorde ten voordeele van de regie goed. Alles is rustig afgeloopen. Arrondisssmentsbond van Kortrijk Zondag aanstaande, 3 Juli, om 3 i[2 ureo, zeer stipt vergadering van den Studie en Spre- kersbond, in Prins Baudewijn, Groote Markt. Wij rekenen op eene talrijke opkomst, ieder lii moet een nieuw lid medebrengen. De Schrijver, J. L. Studie- en Sprekersbond, Kortrijk Heden Zondag vergadering van den Studie- en Sprekersbondom 3 1/2 uren zeer stiptin Prins Baudewijn. Dat de mannen, die in de eerste vergadering niet konden tegenwoordig zijn, ditmaal op hunnen post wezen. Ons ledental moet heden de 3o bereiken Harelbeke Op Zondag 3 Juli, 6 ure namiddag, verga dering te Harelbeke, bij Edmond Vlieghe in Vlaanderen Stackegunstraat, tot inrichting van een demokratischen bond. Wij verhopen dat al de vrienden van Harel beke zullen tegenwoordig zijn. Bond van Gent Op in Zondag van Juli, om n ure voormid dag in 't Hotel de Russie bij de Zuidstatie, ver gadering van den bond van Gent. Wij hopen dat de leden talrijk zullen opkomen en volgens hunne belofte nieuwe leden zullen medebren gen Gent Op in Zondag van Juli, om 10 ure, voor- rvd.dag, arrondissementsbond. Alleman weze op post. RONSE Op Zondag, 17 Juli, om 2 ure nar verplichtende Alg. Verg. op boete van o,25 c., voor al de leden van de vrije demokratische vakvereeniging. Dagorde x. Verslag der vori ge vergadering 2. Rekening 3. Kiezing voor den helft van het bestuur 4. Voordracht door den spreker uit Brussel. De boete zal streng toegepast worden. Het Bestuur. Op Zondag 3 Juli om 9 ure 's voormiddags verplichtende algemeene vergadering van de demokratische propagandaclub, op boete van o 25 c. Belangrijke dagorde. Het Bestuur. GENT Wij vragen een verkooper voor de arbeiders wijken, Brugsche Poort. Rabot Dok. De reizigerstreinen Op 1 Juli aanstaande zullen er belangrijke wijzigingen in den dienst der reizigerstreinen gebracht worden. De minister heeft besloten, ter gelegenheid der Tentoonstelling van Brussel eu van het zomerseizoen, honderd vijftig nieuwe treinen in te richten op de lijnen van Brussel naar Esschen, van Brussel naar Herbestal, van Brussel naar Bergen, van Moeskroen naar Oostende, van Oostende naar Brussel, van Blankenberghe naar Brussel,Wan Brugge naar Heyst, enz. Het grootste gevang der wereld De regeering van den Staat New-York, in de Vereenigde-Staten, heeft vier groote pacht hoeven aangekocht, van eene gezamenlijke oppervlakte van 500 acres (de acre is 40 aren 4671), om er eene gevangenis te bouwen welke de grootste zal zijn van heel de wereld. Zij zal oprijzen op omtrent 112 kilometers van New- York, op den Bear Mountain, en zal gekouwd worden in kareelsteen en staai. De wanden van de cellen, ten getalle van 1,000 zullen in metaal zijn. Er zullen reusachtige werkhuizen en wandelgangen ingericht worden. voor de verspreiding der christen demo cratische gedachten of het werkje 64 bladzijden beslaande, van Priester Fonteyne. Vraag het aan den drukker Camiel Moeyaert, Coupurerei, Brugge. Een exemplaar kost 10 centiemen. FRANKRIJK Den 22 juni laatst zagen de douaniers die van dienst waren op den boulevard Rijssel- Roebaais, nabij den Croisé-Laroche, dichtbij Rijssel een rijtuig naderen waarvan de voer man hun verdacht toescheen. Zij riepen den man toe stil te houden, doch hij zweepte het peerd en reed in vollen draf naar de stad Rijs sel heen. Twee douaniers achtervolgden hem per rijwiel en dwongen hem stil te houden. In bet rijtuig vond men meer dan 486 kilos gesmokkelden tabak, ter weerde van 6,075 fr. De voerman verklaarde Pieter Lassery te heeten, 38 jaar oud, wonende in de Kortrijk- straat te Meenen. Hij verscheen Dinsdag voor de korrektion- neele rechtbank van Rijssel, die hem veroor deelde tot 6 maanden gevang en I2,i5o fr. boete, met lijfdwang van 2 jaar. De gesmok kelde tabak. Het rijtuig en het peerd zijn ver beurd verklaard. De 7ojarige Druot, wonende te Seloncourt, ontbood over een paar dagen, zijne kinderen bij zich, zoogezegd om hen voorop hunne erfenis uit te keeren. Een zijner zonen kwam. de andere kinderen geloofden niet aan het bericht, daar zij den oude maar al te wel als gierigaard kenden. De ongelukkige, goedgeloovige zoon, was maar pas over den dorpel der woning, of hij plofte neer, door een kogel in den buik ge trokken. Toen men toesnelde, vond men den zeer ernstig gewonden zoon en het lijk van den vader. De ouderling had zich na zijn misdrijf door den kop geschoten. DUITSCHLAND De/besruurbare ballon Duitschland voor pas sagiers, vertrok dingdag morgend uit Dussel- dorf, om eene reis naar Berg te ondernemen. Tengevolge van den geweldigen wind landde hij 's middags nabij het bosch van Teutoburg. In 't dalen bleef de bestuurbare ballon met de schuit aan de boomen haperen; een mecanicien brak een been. De ballon is van eene hoogte van i5oo meters gedaald. De schroeven van de achter steven zijn gebroken en het omhulsel gescheurd. Woensdag heeft men het luchtgevaarte uit eengenomen ITALIË Dinsdag morgend heeft men te San-Adrea- di-Canza eene aardbeving gevoeld. De huizen die door do aardbeving .van 7 juni beschadigd werdeu, zijn het thans neg meer. De bevolking verblijft onder de opane lucht. Er zijn geene ongelukken van personen te betreuren. SPANJE Dinsdag werd te Barcelona eene bom op den openbaren weg gevonden een ongepantserd rijtuig werd gehaald om de gevaarlijke vondst te vervoeren. Onderweg ontplofte de bom. Twee stadswachters die het gespan voerden een eind ver weggeslingerd. De eene werd zeer erg, en de tweede min erg gekwest. Er zijn nog andere gekwetsten een serjant van de artilerie, «en politieagent en een 27 jarig man, die juist voorbij kwamen. Het laatste slachtoffer is in het gasthuis overleden. Een onbekende heeft voor ieder der gekwetste stadwachters, die zich vrijwillig aangeboden hadden om het rijtuig met de bom te voeren, eene zekere som geld gegeven. De ontplofte bom moet meer dan vijf kilos gewogen hebben en met eene groote hoeveel heid dynamiet geladen geweest zijn, want men heeft den slag zeer ver gehoord. Het rijtuig is heel en gansch vernield. De ontploffing ge schiedde op eene zeer bezochte plaats, en verwekte eene groote verwarring. Men had de bom in den gang van een huis gevonden. Er is geene aanhouding gedaan de policie is zelfs op geen enkel spoor. De bevolking van Barce lona is verontweerdigd. OOSTENRIJK De inwoners van het stadje Krems, aan den Donau, stroomopwaarts Weenen, volgen het voorbeeld van de amerikanen. Om te prote steeren tegen de plotselinge verhooging van den prijs van het vleesch, hebben de vrouwen besloten de beenhouwers te boycotteeren. Meest al de huishoudene hebben van den bouilli een gerecht waarop de oostenrijkers verzot zijn, afgezien, en voeden zich thans met groeten. Een honderdtal andere huishoudens hebben een dienst ingericht om het vleesch uit den omtrek te doen komen. Deze nieuwer- wetsche werkstaking, bestuurd door de vrouw van een professor, Mme Pokorsy, doet de beenhouwers van Krems aanzienlijke verliezen ondergaan, daar zij hunne winkels niet mogen sluiten, willen zij het voorrecht van den ver koop niet verliezen- Langs weerkanten wordt de strijd hardnekkig volgehouden. Met de man nen, die men verplicht vegetariërs te worden, daar bekommert men zich het minst om 1 MENGELWERK EEN VERHAAL uit den tijd der Opkomst der Chrlstene Democraten in Vlaanderen. DOOR H.PLANCQUAERT Vrouw Vleminx antwoordde weinig of niet maar zat in ge dachten verslonden. ti Moeder, sprak zuster Amelia op eens, gij moet tus- schenkomtn. Gij moet, sprak zij met klem, ik wil het. De moeder bezag hare dochter vlak in de oogen en sprak, steunende op 't eerste woord u Wat moet ik doen Moeder, gij moet Jan buiten huis zetten. Vrouw Vleminx verschoot haar gestalte rechtte zich als dreigend. Ik, mijn eigen kind buiten werpen, sprak zij traag en streng. Ja, ge moogt zijn slechte handelwijze niet ongestraft laten. k Ik, mijn eigen kiüd buiten werpen, nooit, sprak vrouw Vleminx met bevende stem. Zuster Amelia gevoelde welk slecht uitwerksel haar over dreven voorstel gehad had. Dan moet gij mij ten minste iets anders toegeven, spral zij met kracht. Gij moet naar M. den Pastoor een brief schrijven waarin gij verklaart de houding van Jan op politiek gebied af te keuren. Dat moogt gij mij niet weigeren, moeder. Vrouw Vleminx bezag hare dochter vlak in de ooger, doch sprak geen woord. Dat moet gij doen, moeder, want gij zoudt door uw stil zwijgen den schijn aannemen Jan goed te keuren. Wist gij welk verdriet hij M. den pastoor en M. den onderpastoor aandoet 't Is eene schande zijne geestelijken zoo te martelen 1 eene schande, eene echte schande, herhaalde zij met kracht. Vrouw Vleminx bleef zwijgen. Allons moeder, waax' is 't papier, de pen en inkt, kom. Vrouw Vleminx schudde het hoofd. Wat, ge wilt niet, sprak de non met gramschap. Ik wapens in de hand geven aan de vijanden van mijneD zoon, van mijnen Jan, om hem, mijn kind, te bevechten Zondag in de kerk te doen vergaan van schaamte 't Nooit, sprak vrouw Vlemirix beslist. u En ik, ik ben dan niets voor u Ik die alle dagen bid voor u Ik de gewijde van God, ben ik uw kind niet zoowel als hij u Neen, klonk het eensklaps krachtig van den anderen kant der keuken. Met de handen op den rug, recht tegen den muur geplakt, stond Mina nevens de deur der achterkeuken, 't Hoofd fier om hoog, de oogen laaiende van haat, keek zij de non vlak en strak in de oogen. Gij hebt uwe familie verlaten. Hebt gij uw moeder ver zorgd toen ze ziek was Voor u bestaat noch moeder, noch broeder, noch familie. Gij behoort zelfs uw eigen niet. Gij ver keert in eene andere wereld. Waarom wilt gij hier twist en twee dracht brengen waar onderlinge liefde de eenige troost is van menschen vervolgd als boosdoeners en getrakeerd als wilde dieren Gij die dagelijks den hemel bidt, wilt gij hier de hel binnenbrengen Mina dat zijn zaken die mij en moeder aangaan. Ga in de achterkeuken. Mina verroerde niet. Moeder heb ik hier niets te zeggen sprak zuster Amelia kwaad en bitsig. In de achterkeuken zeg ik Mina verroerde nog nietde uitdrukking van haar gelaat ge leek aan deze eener wraakgodin. Zuster Amelia stond recht. Ik ben hier vreemdelinge, 'k gevoel het. Er blijft mij maar iets over te vertrekken. Maria, sprak vrouw Vleminx traag doch bitsig, gij hebt mij verlaten, 't was uw wil en 't was mij wel. Doch 'k weet dat sindsdien gij niet meer over uw wil beschikt, maar anderen ja, anderen die ons haten en ons alle mogelijk kwaad en verdriet berokkenen. Daarom vergeef ik u uwe slechte daad. Ik blijf u aanzien als mijne dochter, doch kom mij niet ontrukken aan deze in dewelke ik den troost vind en die de eenige steun van mijnen ouden dag. En ziende dat hare dochter vertrok Vaarwel, sprak zij en hare stem beefde. Dag moeder, sprak de non koel en met zekeren onwil, vaarwel. Aan den ingang van 't hof keerde zij zich om, om 't bekken te sluiten. Boutrecht in 't deurgat stond Mina, haar met haar wraakgierige oogen volgende stap voor stap. Zuster Amelia ver trok doch zij dorst niet eene enkele maal meer omzien. Op 't dorp gekomen ging zij de pastorij binnen. Toen Mina in de keuken terugkeerde zat vrouw Vleminx met de handen voor de oogen te weenen. Mina haastte zich langs de achterkeuken naar buiten, ging zoo ver mogelijk in den hof, liet haar daar op den grond vallen en begon luide te snikken. Dien avond en de volgende avonden werd er hoog cp de demokraten en de versteende zondaren gepredikt. Er werd aan gekondigd dat er een bijzonder sermoen ging zijn den avond voor 't sluiten der missie. De mannen vooral werden bijzonderlijk uitgenoodigd. 't Zou een gansch uitzonderlijk sermoen zijn, ElkeeD ried dat 't vooral ging loopen op politiek. M. Wouters verwittigde vrouw Vleminx en ried haar aan dien avond naar de kerk niet te komen. Zij bleef dan ook t' huis en Jan insgelijks. Mina was niet te overhalen, zij wilde weten wat men ging ver tellen. LaDgen tijd reeds voor 't begin van de godsdienstige plechtigheid dreef een echte stroom van volk de kerk binnen. Deze was weldra proppensvol.De burgemeester en de r otans alsook eenige katholieke kopstukken zagen er opgeruimd uit. 't Volk echter was eerder ernstig en ingetogen. Elkeen verwachtte zich aan iets bijzonders, dat stond op alle wezens te lezen. Voor de prekatie werden eenige kerkzangen gezongen bege leid door den orgel.Trager en treuriger klonken zij dan op andere n slechts droevig, als zuchtende kwamen de tonen uit den orgel. Voor het sermoen ging beginnen, zweefde de koster op de teenen om zoo weinig gerucht mogelijk te maken, rond de kerk de lampen werden ingedraaid dieper dan op andere dagen en de kerkbijkans geheel in duisternis gehuld. De flauwe weerkaatsing der verminderde lichten vermeerderde nog de akeligheid en nu en dan werd eene schaduw op de muren weerkaatst, dansende en spokende, en heilige beelden tegen de pilaren op hun vooruit stekende voetstukken, met hun armen als dreigend uitgestrekt of met den vinger naar den hemel wijzende, schene in de halve duisternis geheimzinnige en kwaad voorspellende geesten. De tonen van 't laatste gezang waren klagend verstorven en de orgel zweeg. Elkeen zette zich neder met 't wezen naar den predikstoel. Daar stond pater Modestus met zijn zwart klooster kleed, het groot kruisbeeld met zijn koperen uitgestrekte armen schuiDSch in de ceintuur gestoken. Een licht op zij geplaatst was een breede straal op zijn wezen "t hoofd was boven kaal ge schoren, doch eene kroon van haar liep er rond en verhoogde nog de majesteit van zijn indrukwekkend gelaat. Zoolang 't gerucht duurde door 't draaien en 't schuiven der stoeleb, hield hij de oogen ter neder geslagen en de handen ge vouwen. 't Werd stil, doodstil in de kerk. Langzaam hield hij den blik op, liet hem traag ronddwalen in al de oogen van de geloovigen die verwachtend op hem waren gericht, en met eene stem die dof klonk en droevig en uit 't diepste van zijn borst scheen te komen, begon hij zijn sermoen. Op aarde waarde er een afschuwelijk wangedrocht rond door de zonde tot het bestaan geroepen, dat dagelijks duizende, tienduizende slachtoffers maakte, voor eeuwig beslissende over 't geluk in den hemel of de eeuwige verdoemenis in de hel niemand kon aan zijn wraatzucht ontsnappen elk was zeker op zijne beurt het slachtoffer te worden van dat alverslindend mon ster, onbarmhartig, onverbiddelijk ongevoelig aan gramschap of smart, aan bedreiging of gesmeek. Dat afschuwelijk wangedrocht, die groote vijand der menschen was, (de eenvoudigsten meenden reeds dat de pater de christen democraten ging noemen) de dood. En nu dof en schor klonk het vreeselijk woord uit den mond van pater Modestus en zoo naar galmde het onder de gewelven der kerk, dat eene huivering van schrik door de leden liep van de geloovigen. En als de mensch weggemaaid was door de zeissen der onverbiddelijke dood, waar ging dan zijne ziel? Ha, 't ijdel, dom, onzinnig menschdom, 't lacht en praatal huppelend loopt het door de wereld, maar hoe lang duurt het als God wil De nare maaier komt aan, bij klopt aan de deur, treedt binnen en waar gaat de ziel naartoe Voor eeuwig misschien in de hel, van wiens eeuwige, nooit eindigende pijnen pater Modestus daags te voren zulke ijzingwekkende beschrijving had gemaakt. En dan volgen eene menigte anekdoten en vertelselkens van menschen op 't overwachts door den dood getroffen, in hun familiekring te midden van 't plezier, andere na ijselijk gevloekt te hebben en God getrotseerd, andere te midden hunne balda dige onkuischheid. En na iedere dood klonk het steeds akeliger als wanhopig en waar is de ziel

Het Recht | 1910 | | pagina 3