JAN VLEMINX Harelbeke Ons Mengelwerk West-Vlaamsche kring BRUGGE Mengelingen De werkstaking te Turnhout Steunfonds PRIESTER DAENS Verder spreekt Verscheure over syndikaten. Syndikaten moeten de maatschappelijke, stoffe lijke, zedelijke en algemeene belangen behar tigen hunner leden en 't is juist daarom dat het onze plicht is deze in te richten. Er wordt besloten alle die kleine afdeelin- gen in ééne samen te trekken, alhoewel deze hunne vrije handeling toegelaten zijn. Deze meening wordt door de aanwezigen goedgekeurd en men gaat over tot het benoe men eener commissie die zich onledig zal houden met voorloopig opstellen van de stand- regelen van een syndikaat en het nemen van maatregelen om tot bet doel te geraken De aangestelde commissie uit een vijftiental leden zal zondag aanstaande vergaderen ten huize van den vriend Albert Algoet, Lekker- beetstraat, In i3o2 Kortrijk. Na eenige bespreking over ons propaganda werk door woord en schril', .vo.dt de vergade ring geheven rond 5 1/2 ure. Het doet ons waarlijk genoegen te mogen bestatigen hetgeen we nog sinds lang niet ter stede niet gezien hebben Lust tot werk en vertrouwen in de toekomst. Onze politieke tegenstrevers schijnen ons te benijden en ze trachten ook studiekringen in te richten. Een teeken dus dat we het goed voor hadden en met verdubbelden ijver dus aan 't werk voor 't vrij maken van ons vlaamscb, dierbaar werkersvolk. Namers de Studie - en Sprekersbond, De Sekretaris, J. L. Op Zondag, 21 Augusti 11., na de meeting ingericht door den studie- en sprekersbond van Kortrijk, had de maandelijksche vergadering plaats van den propagandakring van Harel beke, waarvan verleden Zondag een verslag moest verschijnen in Het Recht doch die bijvergetendheid te laat wierd geschreven. Nu, de vergadering, even als de meeting is buiten alle verwachting voldoende geweest. Ver scheidene nieuwe leden lieten zich inschtijven en de afwezigen hadden zich doen verontschul digen. Wij konden niet veronderstellen dat wij in Harelbeke zoo talrijke partijgangers telden. Alles belooft dat de demokraten in Harelbeke vasten stand zullen maken en vooraleer het einde van den winter daar is wij een sterk bond zullen bezitten. R. V. Na lesing gelief het RECHT te geven of te zenden aan een uwer kennissen. 't Prachtig werk van Jan Vleminx, loopt ten einde. Het zal in boek ver schijnen binnen korte weken. Wij tellen reeds talrijke inschrijvers. Die het boek begeren, moeten den schrijver verwittigen, den heer Hector Plancquaert of den drukker Camiel Moeyaert. Het boek zal bij de 400 bladzijden, groot formaat, beslaan. In den Nieuwen Boer, 7, Koornmarkt, Gent ALGEMEENE VERGADERING op Zondag 11 September Wij roepen de bijzondere aandacht der Pden erop dat de Maandelijksche zit.:: gen voortaan zullen gehouden worden 's namiddags om 5 ure. Zondag toekomende nn September om 5 ure, allerbelangrijkste vergade ring in ons lokaal DE BOER, Koorn markt, 7. 1. Verslag van ons watertochtje. 2. Bespreking over ons jaarlijksche feest van September en volgende feesten. 3. Belangerijke voorstellen. 4. Nieuwe leden. enz. Allen op post. Arrondissementsbond van Kortrijk Op zondag 18 September 1910, om 9 1/2 ure voormiddag, zal de gewone maandvergade ring gehouden worden, ten Hoofdlokale Prins BoudewijnGroote Markt te Kortrijk, De aan wezigheid van minsten één afgeveerdigde van al de bonden en afdeelingen wordt stellig verwacht. Deerlijk Op Zondag, Sepiember, om 6 1/2 ure 's avonds, vergadering van den Bond ter herberg Het Katje, bij Gentiel Ovaere. Waereghem Op Zondag, 25 September, om 5 ure verga dering voor den Bond van Waereghem ter De Wagemakerij bij Emiel Vandenbroucke. Arrondissement GENT Deinze Op Zondag, 25 September, Groote Meeting In den Mexicaan, bij Michiels, Gentstraat, 20. Verscheidene sprekers zullen er het woord voeren. Gent. OP Zondag, 9 October, belangrijke vergade ring van den Arrondissementsbond en den bond van Gent, om 10 ure voormiddag in het Hotel de Russie, rechtover de Zuidstatie. Zulte Op Zondag, 9 October meeting in De Linde bij R. Gevaert, om 41/2 ure. Ronse Op Zondag, 11 September, om 9 ure voor middag verplichtende bestuurvergadering van den Demokratische Propagandaclub, Clairons- club, Spaarclub en Reizigersclub ap boete vaD o,25 c. Dagorde zeer belangrijk. Op Zondag. 18 September, pm 9 ure voor middag verplichtend Algemeene Vergadering van den Demokratische Propagaodaciub. Het Bestuur. Werk van dsn Leertijd Het is verstaanbaar dat om een bestaan voor later te verzekeren 't niet genoeg zaam is dat een kind zijne goesting late kennen voor 't een of t ander ambacht. Voor dien leerling inderdaad zijn bijzon dere begaafdbeden vereischt begaafd heden zoo van lichamelijken als van verstandelijken aardouders en leer meesters die onder dit dubbel opzicht het best hunne kinders en leerlingen kennen, moeten door hunne ondervinding die kinders en leerlingen raad geven en hun het ambacht aanwijzen, tot hetwelk zij schijnen geroepen te zijn en door hunne gesteltenis het best geschikt zijn om zeker te gelukken. bestuur van 't werk van den l, dat zetelen zal alle Zondagen van van 11 tot 12 ure 's middags in zijn lokaal Keizerlijken Arend, schouiv- burgplaats, 46, om eenige vragen van bazen en aanvragen van leerjongens te aan veerden, doet een dringenden oproep voornamelijk tot de ouders en leermees ters opdat zij hun richten zouden tot het werk van den leertijd om de kinders eenen goeden werkwinkel te verschaffen die de waarborg wezen moet van een vaste en zekere toekomst. 't Zij me de madammen Eene madam komt ia ecnen vischwinkel na, met vele en groote kompümenten, den prijs gevraagd te hebben van 2alm, oesters, kreeften en xcetera, hebt gij ook haring vroeg zij. Ja, madam.Goeden Excellenten madam, Hoeveel kost hij Vijf centen 't stuk madam. Nikske minder Geenen cent tiem, madam. Laat er dan uwen knecht eens seffens eenen naar mijn huis brengen. Subiet madam. Jan riep de baas op zijnen gast, span eens a la minnt; in en breDg dezen haring eens naar het huis van Madam Krot- mars. (Tableau.) Men schat de fortuin van M. Edward Harri- mao, den spoorwegkoning in September van verleden jaar te New-York overleden, op de kleinigheid van 70 millioen dollars of 355 miljoen frank 1 Als successierechten moest er 675,000 dollars betaald worden. En, eilaas, daar wordt zooveel armoede geleden 1 In Malaga is werkstaking bij de Schooljon gens Ze vragen ten hoogste 5 uren school per dag en alle dagen een nieuwe stalen pen. Ze worden hieriD ondersteund door de leve raars van schoolbehoeften. De werkstaking van Turnhout duurt nog altijd voort, en is het voorwerp aller gesprek ken. Zij duurt nu al 12 volle weken. Geene ertkele ernstige poging tot verzoening tusschen patroon en werkman wordt er gedaan. Verleden week heeft er eene voorwaardelijke bijeenkomst plaats gehad tusschen den heer Vrederechter en de werklieden maar de persoonlijke tus- schenkomst van den heer directeur was noodig en vermits de bestuurder zijne afgevaardigde had gezonden, was de biieenkomst ODgeldig en leidde tot geen enkelen uitslag. D.ze ongelukkige werkstaking geeft aanlei ding tot d- ^'genaardste en drollige incidenten. Zoo is er e'-n lerkruiper, die vroeger nooit werkte en altijd den dronken koopman uithing; nu speelt hij de onderkruiper en wordt dage lijks 3 maal met 4 dienders, 4 gendarmen en den heer policiecommissaris naar zijn werk gebracht om 3 k 400 mannen en vrouwen te zien in de straat waar hij woont, als men hem naar zijn werk leidt, is geen nieuws. Nu is hij naar eene andere straat verhuisd 4 of 5 voerlieden moesten aangesproken worden, voor aleer een rechte man te vinden. Toen plaatsten de vrouwen zich achter de deur en riepen «Uw paard moest de pooten breken, uw paard moest in den grond zinken, enz. enz. Zoodanig groot is de sympathie, het medege voel van het volk vcor de stakers. Meer dan 60 proces verbaals zijn opgemaakt ten laste van stakers die meer dan 5 in getal zich te samen bevonden. Anderzijds zijn de stakers nog altijd even kalm en gelaten. Helpt ons blad verspreiden om nieuwe lezers aan te win nen. 2 leden betalen o.25 o.5o Omdat onze vriend Van Schamelhout medekwam naar Zulte. o.xo En hij belooft te komen preken naar Deinze. 0.10 Vriend uit Gent, geeft toekomende week een brokje in 't Recht te lezen. o.i5 Totaal 0.85 IS VERSCHENEN zijn leven, zijn strijden, zijn lijden, zijne dood en verheerlijking aangehaald en beschreven door zijn broeder Petrus Daens, volksvertegenwoordiger voor het arrondissement Aalst. 't Is een lijvig boekdeel van 220 bladzijden die elke ware democraat zal willen bezitten, die lezing moed en sterkte putten om meer dan ooit te ijveren voor onze geliefde volkspartij. Het boek is te verkrijgen ter drukkerij van Petrus Daens-May art, Werf te Aalst, aan den prijs van 1.50 fr.; vrachtvrij t'huis gezonden 1 80 fr. 94 MENGELWERK •EEN VERHAAL uit den tijd der Opkomst der Christene Democraten in Vlaanderen. DOOR H. PLANCQUAERT En dan pater, de katholieke volkeren wat zijn zij gewor den of om juister te spreken wat heeft de kerk er van gemaakt Van dag tot dag steekt hunne minderwaardigheid meer en meer af tegen de hoogere beschaving, ja den verheverenen graad van zedelijkheid van andere volkeren. Woestheid en armoede, on wetendheid en vooral verslaving en volkomen onbewustheid van eigenwaarde zijn hun onderscheidingsteekens. Polen, Spanje, Ierland en een groot deel van ons eigen vlaamsch volk zijn als de Iloten, die eene opperste macht aan de ongeloovig gewoiden volkeren en de niet katholiek geloovende volkeren ten spot van onzen godsdienst heeft ten toon gesteld. Ik zie niet meer den mensch ontwikkelen tot eene sterke zedelijke macht, bereid om strijd te voeren voor recht de menschelijke geest wordt ver knecht, ontmand de hoogste deugd en de verhevenste graad van zedelijkheid wordt u zelve in alles door anderen laten leiden zoogezegd omdat die anderen beter den weg kennen naar het goede en de eeuwige zaligheid, maar eigentlijk meer om het practisch gevolg van vermeerdering van eigen macht op wereld lijk gebied, eene macht die we dan gewoonlijk zien gebruiken tegen de rechtvaardigheid van den oogenblik dat ze de zwakken ten goede moet komen en de belangen zou kunnen schaden van deze die hier op de wereld aan die anderen voor hunne hulp vergeldingen kunnen geven, 't zij stoffelijk in geld, 't zij zedelijk door 't streelen van hun ij delheid of hun hoogmoed. Een nieuwe dageraad is aan 't kimmen, voorbode van tijden van geluk en meerder welzijn, voorheen op de wereld onbekend. Even als onder den invloed der warme lentezon de botten onzer boomen tot barstens toe zwellen van vruchtbarend sap, zoo schijnt het hart der wereld gezwollen door gevoelens van liefde, door gedachten van vrijheid en rechtvaardigheid, niet meer lijk ia vroegere eeuwen voor eenige enkele personen, machtigen, gewoonlijk zedelooze schurken, op wiens voorhoofd men een goddelijk merk prentte om ze tot in hun schurkerijen zelve onschendbaar en onaantastbaar te makeD, maar voor de gansche menschheid, voor allen en voor de verdrukten en de ellendigsten het eerst. Als 't water dat ons ontvloeit, door lange onbekende omwegen, dwars door den schoot der aarde, langs rotsen en kleilagen ons zuiver en onbesmet terugkomt, zoo schijnen de ware grondbeginsels van 't eerste christendom, na een omweg van eeuwen weder in 't herte der menschen gevoerd te zijn. De heerlijkste strijd die de menschelijke geest ooit geleverd heeft is begonnen. En wat zien we? Onze vrijheden slechts knarstandend geduld, omdat men ze niet worgen kan; den wensch en de be geerte ze te versmachten, lezen we in de oogen als we ze hooren uitroepen als ketterijen en vuilnis. We voelen het, hadde men er de macht toe, het arm menschdom ware wederom algauw in de ketens geklonken van tyranen. Met den haat van den nijd, haat men de vrijgevochten slaven die te hoogmoedig schijnen in hun vrijheid, en men zou voor geen Bastillen en Inkwisities en misschien geen St Bartheleusnachten wijken, kon men te dien prijze, 't arm ongelukkig menschdom dat zich te nauwernood en met moeite uit den poel zijner vroegere ellenden- begint te ver heffen, wederom in zijn vroegere boeien klinker. Geen enkele dier vrijheden die wat licht en leven en wat vreugde in het ellendig menschelijk bestaan hebben gebracht, of zij wierd bevochten en bekampt met razernij in den naam van den katholieken godsdienst. Iedere maal dat de arme klassen om recht of om brood schreeuwden, was de priester de eerste om hun recht te mis kennen en 't geloof tegen hen te misbruiken. In den strijd voor zijn bestaan, voor zijn herleving en zijn herwording als volk zelve, zag de katholieke Vlaming G/«.tegen hem inroepen en de hoogste en meest gezaggevende bedSplngen der kerk worden bij voorkeur gegeven aan dezen die ons miskend, toch geloovig volk minachten, ja. lijk sommigen haten en zijn rechten met hard nekkigheid bestrijden. Al wat steeds den mensch verheffen moest en er een hooger wezen van maken, zagen wij met razernij bevechten in den naam van God zoolang men niet verder meer kon dan het met tegen zin te dulden. Den katholiek geloovende die mede wilde werken aan die wondere vlucht die de mensch in deze tijden neemt en de stoffelijke ellende, de dwinglandij der machtigen, de duister nissen van den geest wilde bevechten om den godsdienst te doen erkennen in het nieuwe verlossingswerk der wereld, hem werd in naam van den goddienst de hel op aarde beschoren. Al dat kwaad verdedigd in den naam van God, al dien vooruitgang be lemmerd in naam van God, de macht al was ze tyranniek, het geld al kwam het voort van onrecht en afgekapte handen, onder de hooge bescherming genomen van het kruis, die gewilde en voorbedachte vernederingen en verpletterirg van de ellendige en arme massa, dat, pater, en geen modernism heeft den twijfel soms in mijnen geest doen ontstaan en moest opeens een licht straal doorbreken in de hersenen van die miliioenen ellendigen die de laatste steun zijn der kerk en hem plotselings in een visioen laten zien en doen begrijpen, wat er in den naam van God al gedaan wordt tegen hun recht, hun vrijmaking en hun lotsverbetering, denkt ge niet, pater, dat er velen evenals ik. zouden aarzelen te belijden ik geloof vastelijk al hetgeen de H. Kerk mij voorhoudt te gelooven. Eene lange stilte volgde. De pater lijk veel geestelijken had in de christen volkspartij niets anders gezien dan eenige personen, waarschijnlijk hande lende uit baatzucht of alleenlijk uit joDgen strijdlust. Voor de eerste maal voelde hij aan de taal van den jongen vlaamschen boer dat hij iets meer was dan eene kwestie van personen, maar de protestatie van menschen die hun volk beminden en ook wel hun godsdienst, (doch op verkeerde wijze, meende de pater), en onverschrokken te lijve gingen al wat de ontwikkeling en den vooruitgang van dat volk in den weg stond. Hij gevoelde ook eene groote voldoening, omdat de twijfel van Jan Vleminx niet voorts kwam uit 't lezen van boeken of uit een soort modernisme, 't geen hij als een opperste gevaar voor de kerk aanzag, maar eerder 't gevolg was van feiten en van een eigen persoonlijke ondervinding, 't Was dus geen ketterij, waarvan men in de kerk nog altijd zoo bang schijnt of gebaart te zijn, bij Jan Vleminx, maar een bloot persoonlijk gevoelen dat kon veroorzaakt zijn door de teleurstelling van de wereld die hij zich al te idealitisch had voorgesteld, aan zijne verwachtingen niet te zien beant woorden. Hoewel de fiere taal van Jan hem, die als kloosterling eene volledige onderwerping aan de geestelijke overheid als een onontbeerlijke vereischte voor deugd aanzag, hem hard tegen 't hoofd botste en dat die ophemeling van de hedendaagsche vrijheden, gedachten en strijden vooral Diet overeen kwam met zijne middeneeuwsche voorstelling der volmaakte wereld, toch meende hij dat hier geen strengheid te pas kwam. De pater wist hoe schandelijk men christen democraten vervolgd en gebrood roofd had er kon hier misschien meer verbittering in 't spel zijn dan eigentlijke geloofstwijfel. In alle geval moest men niet vermijden dat er op Volxem 't schandaal gegeven werd van een begrafenis zonder priester Het moest dus kost wat kost komen tot eene overeenkomst. Hij deed Jan dan ook opmerken dat hij misschien wel niet twijfelde, dat zijn gevoelens veel meer 't gevolg waren van zijn strijd tegen zijn geestelijke overheid. Hij wist dat Jan nen recht zinnige jongen was, maar de geestelijke overheid van haren kant, voorgelicht door den Heiligen Geest, wist beter daa wie ook waar de ware weg was voor den vooruitgang des geloofs, alhoe wel hij zich natuurlijk niet waagde uitleg te geven hoe niettegen staande die hoogere verlichting het met de katholieke kerk zoo deerlijk gesteld was dat indien de onwetenden en de massa die af gezonderd van de groote wereld leeft, van 't getal echte en ware geloovigen getrokken wierd, deze een haast belachelijke troep zouden uitmaken. Als de strijd wat gesust was zou dat alles van zelfs genezen en ten slotte vroeg bij Niet waar, gij wilt niet ongeloovig zijn Neen, dat wilde Jan bepaald niet hij hield aan 't geloof zijner vaderen, doch rechtzinnigheidshalve had hij gedacht de verzwakking van zijn geloof in de Roomsche kerk niet te mogen verzwijgen, als dit geen gevolg was van zijn wil, mocht hij gerust zijn en zonder scrupuleu zijn akte van geloof verwekken. Daarna zegden zij samen de akten van Hoop, Liefde en Berouw en de pater bemerkte vooral met welken nadruk en wel innigheid Jan Vleminx de woorden uitsprak mijnen Heer en mijnen God, ik bemin u boven al en mijnen evennaaste gelijk mij zeiven uit liefde tot u.

Het Recht | 1910 | | pagina 3