TOLK DER CHRISTENE VOLKSPARTIJ L Hoe de ellende verminderd Vakvereenigingen Wij waren dood Zondag 11 December 1910 'i Bieb 5 centiemen 1 7' jaar N' 50 HET RECHT God ca Volk! teselH'ijvingsprijs «oor Per jear fr. 3.oo. Negen maai den fr. 2-25 j £es maanden fr. 1.75 Drie maanden fr. 1.00 i voor buiten het land de vrachtloon daarbij. Ha®fd«pstell@r' H. PLANCQUAERT Men schÉjft in ten bureele van dit blad en bij alle postmeesters en brievendragers Alles moet vrachtvrij gestuurd worden naar het bureel van het blad COUPUREREI, BRUGGE AAN KON DIGIN GEN Bekendmakingen,-per drukregel Reclamen, op de p bladzijde. fr. o.a5 0.45 o 55 Bijzondere voorwaarden voor notarkaea, zaak- Afslag voer herhaalde invoagiag. Alle eerste Maandagen en derde Zon dagen der maand kostelooze raadpleging door M. Hector Plancquaert, in Prins Beudewijn te Kortrijk (markt) van 9 tot n ure. Dit is de titel van een engelsch werk, geschreven door den heer Seebohm Rowntree.De heer Seebohm is een rijke engelsche nijveraar, schatrijk maar ook zeer goed jegens zijne werklieden. Hij heeft reeds verscheidene studiën uitge geven, betreffende den toestand der werkende klas. Zijn laatste werk, ver schenen omtrent 1901 en onlangs ver taald in het fransch, heeft bijzonder lijk belang voor ons, omdat het handelt over de onderzoeken door hem hier in België ingesteld nopens den toestand der werklieden. M. Seebohm berekent onder andere wat een belgisch gezin wekelijks noodig heeft om te leyen. Ziehier tot welken uitslag hij komt voor eene familie van vijf personen ouders en drij kinderen. Voedsel 11,10 Kleederen 2,80 Pacht 3,io Vuur 2,25 Verscheidene 1,00 fr. 2o,25 Een familie zegt hijdie min dan deze som aan haar onderhoud kan besteden moet lichamelijk lijden. 't Is van 't hoogste belang, zegt hij, dat de Belgen zich van dat gedacht doordringen, zooveel te meer daar een groot getal werklieden deze som vol strekt niet bereiken. 'K geloof het wel, M. Seebohm. Een goede paardeknecht wint van 17 tot 20 fr. in de maandeen gewoon dag huurwerkman bij de boeren 14 tot 16 fr. in de maand-, de koeiers van 12 tot 14 jaren, 3 tot 8 fr. in de maand plus de kost. En veel dier menschen hebben niet drij kinderen, maar acht, tien, twaalf, veertien, tot achttien en soms twintig. Ziehier nu wat een engelsche werk lieden familie van 5 personen ten minste verteert per week. Voor voedsel 17,20 Kleederen 2,70 Pacht 5,oo Vuur 2,25 Verscheidene 1,00 fr. 28,i5 Vergeet niet dat Engeland een land van vrijhandel is en dat bijgevolg alles er zoo goedkoop is als hier; moest het belgisch stelsel toegepast worden in onze werkhouse (soort bedelaarsge sticht) het zou er eene revolutie te weeg brengen zoo schrijft M. Seebohm. Volgens M. Seebohm is het belgische wervolk een verdrukte klas van men schenen daar zegt hij eene groote waarheid. Veel belgische werklieden hebben het toch zoo povertjes de armoede daarbij verstompt hun geest en maakt hen slaaf en vertraagt op -die wijze hunne ontvoogding. Welke is de reden van deze verdruk- ding schrijft M. Seebohm. Belgie is wat laat op de wereldmarkt gekomen, toen de beste plaatsen reeds ingenomen waren door Engelschen en andere vol keren. Het was moeilijk onmiddelijk de goede hoedanigheden van zijn koop waren te doen herkennen, doch de bel gische fabrikant kon een grcot klienteel krijgen met goedkooper voort te bren gen en te verkoopen. 't Is't geen ge beurde en deze konkurrentie is zoo erg onder de fabrikanten in hun eigen land» zelve als in den vreemde. Indien hij' zich bevond voor werklieden die meer eischen hij zou verplicht zijn meer te geven en dit zou hem niet mogelijk {ijn ten{ij door {ijn inrichtingen en werk tuigen te verbeteren. Doch aangezien hij zich bevindt voor menschen zonder voldoende inrichting, bereid lange uren te werken voor een uitnemend laag loon (rémunération excessivement basse) haast hij zich deze te aanvaarden in stede van zich in te Fpv-nen om {ij 11 werkwij{e te verbe teren en volmaaktere werktuigen te gebruiken. Is dit niet 't geen dat wij zoo dik wijls gezegd en geschreven hebben De belgische werkgever is niet op de hoogte van zijn vreemde mededingers voor 't geen voorbrengst en verkoop aangaat. Hij werkt met gebrekkige mekanieken, geeft zich de moeite niet uit zijn land te gaan, verkoopt liever aan vreemde opkoopers dan zich zelve eene kliënteel in 't buitenland te vor men. En als de Vlaamsche werkman dan verbetering vraagt, schreeuwt de fabri kant maar ik kan zelve niet meer II Wij zijn altijd maar voortgegaan in onzen strijd, stil en gelaten, maar even vastberaden en koppig. Eu nu almeteens, nu dat de strijd herneemt in 't land, nu bekennen alle partijen dat wij niet dood zijn, en verre van daar, eene macht zijn waarmee alle partijen af te rekenen hebben. Het was lief en kluchtig om te hoo- ren en te zien in de Kamers, deze dagen, hoe dat alle partijen onze macht naar hunnen kant trekken. De katholieke bewaarders die ons altijd, jaren en jaren vervolgd en ge doemd te hebben, zouden nu ons volk bij hunne macht willen rekenen ze weten wel dat ze nog 20 jaar aan het hoofd bleven, indien zij op de kloeke mannen der vrije democraten mochten rekenen Liberalen en socialisten, omdat wij mannen zijn van vooruitgang, demo craat in hert en ziel, rekenen ook op ons. Dus kort en klaar, dat wij nog leven, eene macht zijn die te duchten is, en dat onze partij geen kat is om zonder handschoenen aan te pakken. I werkende klasse, nu, schijnt het dat ook eene andere klasse van menschen meer dan ooit het noodzakelijk schijnt te vinden van hun natuur lijk en door de wet erkend recht van vereeni- gir.g gebruik te maken, dat zijn de patroons. Zoo werd, volgens het schijnt, nu onlangs eene vereenigiDg gesticht te Kortrijk door de bazen vlashandelaars. Wat nu eigentlijk het doel is van deze ver- eeniging weten wij nog niet, of beter wij weten het toch hun doel is verbetering-brengen in den toestand, waarin de vlashandelaars tegen woordig verkeeren. Dat is heel natuurlijk. Doch, welken weg zij zullen opgaan om tot hun doel te komen is eene gansche. andere zaak. Een bijzondere en uitmuntende weg tot het bekomen van verbetering in den toestand der vlashandelaars ligt voor de voeten dier vereeni- ging open. Immers, de vlashandel is eene belangrijke nijverheid die, bijzonderlijk langs de leiestreek vele bezigheid verschaft. Welnu, de landbouwer die het vlas kweekt, de vlashan delaar die het koopt en te bewerken geeft, en de arbeider die het bewerkt, allen klagen dat zij mager kunnen bestaan en voorzeker dat de werkman nog het meest van al recht heeft tot klagen. Het bewerkte vlas komen nu de Engelsch- mans koopen uit de handen onzer vlaskoop- mans die, hier onvereenigd staande, altijd gedwongen zijn hunne waar af te leveren aan den prijs die deze 't akkoord zijnde Engelsche kooplieden hun willen besteden. Waren al de vlashandelaars der Leiestreek nu vereenigd en besloten hun vlas in magazijn te houden als de prijzen die de groote vlaskoopmans willen geven Onze partij is dus springlevend, geven ik kan zelve maar aan zulk en frisch en gezond, en in 't kort zal men te klein zijn, zoo zouden wellicht de heeren zulken prijs verkoopen. De werkman jj getuigen moeten dat zij machtiger is spinnersbazen al het vet alleen niet meer op door de onbeduidendheid van zijn loon dan ooit. J strÜ^ff "tan»* ''Adelaar en en door ellende gedreven, staat op en I Wij verhopen dat onze partijgenoten, wer man unnen even staakt het werk en in stede van in hem 1 die bekentenissen van de andere par- een ongelukkige te zien die hulp ver- jj tijen met veel genoegen gelezen hebben dient, nen uitgebuite die recht heeft jj en wij zijn overtuigd dat de zwakkelin- op verbetering, schaart iedereen zich j gen, die eenen oogenblik zullen getwij- rond het gouden kalf en de arme duivel j feld hebben, den moed zullen her- nemen, en dat de kloeke mannen met verdubbelde krachten zullen strijden. wordt uitgescholden voor oproermaker, luiaard enz. De ellendige toestand van veel onzer werklieden is voor een groot deel te wijten aan de onbekwaamheid en de gemakzucht der fabrikanten zelve. Hoevele zijn er die voelen dat er op hen een plicht weegt, hun krachten in te spannen om een behoorlijk bestaan te kunnen gunnen aan deze die hen verrijken Waarschijnlijk geen enkele. De belgische fabrikant en de vlaam sche fabrikant nog meer dan andere munten niet uit door edelmoedigheid Men veronderstelle niet dat wij hier de ver eeniging der vlashandelaars willea de les spel len, in 't geheel niet wij willen enkel doen uitschijnen in 't openbaar dat zij andere middels voor handen hebben om hunnen handel te beschermen dan zich te keeren tegen de belan gen der werklieden Moesten nu de vereenigde vlashandelaars zich wapenen tegen de arbeiders met hunne Priester Fonteyne. stand waarin wij leven en belangstellend de .J -i-;r maatschappelijke vervormingen die zich voor- van karakter. Zij hebben (en dit schrij g doen en onafwendbaar zich opdringen gade slaan, kunnen nalaten er hunne meening over i werklieden minder loon te geven en meer uren per dag te doen werken, dat ware den oorlog verklaren aan eene klasse van menschen waar- mede zij moeten leveD. De werklieden, ziende dat hunne bazen het met hen niet goed meenen Dat tegenwoordig de kwestie der vakvereeni- 1 zouden natuurlijk ook weinig met de belangen gingen algemeen de belangstelling der vooruit- hunnen bazen inzitten en er zelfs geheel dik- ziende menscheid en bijzonderlijk der werkende wijls nadeelig tegenover te werk gaan. klassen uitmaakt is een zoo in 't oogspringend Van een anderen kant hebben de werklieden feit dat er zelfs niemand aan denkt het te be- 1 ook grootendeels hunne vereenigingen en wei- twisten. dra ware het de aanbotsing der werklieden- Dat is zoo waar, dat zelfs weinig menschen, vereenigiDgen tegen de vereeniging der bazen die bewustheid en besef bezitten van den toe- de strijd der klassen tegen malkaar, of de klassenstrijd zooals de socialisten hem willen 11 Wij gelooven niet dat die aanbotsing, dat ik zonder vooringenomenheid maar omdat ik geloof dat het waar is) weinig medelijden met het volk. Velen aanzien het als een vijand en zorgen er goed voor dat het niet te weeldig worde. Rijk worden ten gemakkelijkste mogelijk dat is hun eenig doel. Moet dit gebeuren ten koste der armoede en ellende van honderde, 't kan hen weinig schelen. Worden zij gehaat, 't is in zeer veel gevallen hun schuld en hun groote schuld. H. P. Ja, wij waren dood, steen dood De christen democratie, onze partij, was, na de kiezingen, dood gezegd en begraven verklaard, door alle andere partijen, maar bijzonderlijk door de katholieke bewaarders. Wij bestonden niet meer, 't was om er niet meer van te spreken. Wij van onzen kant die onze mannen kennen, hunne overtuiging en hunne wilskracht, wij bleven vast en onbe roerd altijd even verzekerd en vol hoop in de toekomst van onze partij. Wij weten door de geschiedenis der volkeren, dat alle jonge partijen eerst alle moeilijkheden en stormen moeten doorworstelen, en maar eindelijk boven uit te drukken, en dit voor zooveel het mem scheu geldt bezield met rechtveerdigheidsgevoel en gevoel van het ideale samenmenschzijn aller menschen der maatschappij met een tref bare eensgezindheid in den grond der zaak zelve. Zoo vinden wij bijvoorbeeld in Het Recht van verleden zondag 4-12-10 een artikel over vakvereenigingen van onzen goeden vriend Depoortere van Ceurne, waarvan sommige onzer vrienden den inhoud niet goed schijnen begrepen te hebben. Geenzins kan men vij andigheid vinden in dat artikel tegenover de vakvereenigingen maat het bespreekt eenige waarheden die sommige vakvereenigingen maar al te veel verdienen. In de vakvereenigingen moet benevens over rechten ook al eens over plichten gesproken worden de werkman die geerne een goed loon verdient, moet ook trach ten goed werk te leveren, en waren alle werk gevers bezield met dat edel gevoelen van samen menschzijn en samenleven met den voortbrenger der nijverheid, der werklieden, zoo zouden de vakvereenigingen van een grooten last ontslagen zijn zij zoudeneenen tak van den boom mogen afkappen en zich enkel gelasten met de zedelijke opvoeding der werkende klasse. Doch, dit is ongelukkiglijk niet zoo ten tegenwoordige dage de nijverheid gelijk dewelke bezit werkgevers met menschelijk geweten, maar zij bezit ook uitbuiters der werkende klasse, en 't is tegen dit laatste soort dat de vakvereeniging voor de bescherming en de rechten der arbei ders te zorgen heeft. Blijkbaar is onze vriend daarmede t' akkoord in zijn artikel waar hij zegt dat alle menschen fauten hebben. die klassenstrijd zich zal voordoen, doch moest het zoo gebeuren, hoe ongewettigd de klassen strijd, door de socialisten den werklieden aan- gepredikt, ook zij, nog zou de klassenstrijd door de vereenigde vlashandelaars of 't zij gelijk door welke werkgevers ook op touw gezet in onwettigheid nog verre deze de socia listen overtreffen. Immers, de klassenstrijd door de socialisten gevoerd, heeft voor doel de bezittende klassen te treffen om te komen tot den collectivistischen staat en elk zou werken voor den staat en elk zou leven uit de banden van den staat. De klassenstrijd nu, die zou ontstaan door het feit dat de werkgeversverenigingen zich uitsluitelijk zouden keeren tegen de belangen der werknemers, zou onbetwistbaar vele ergere gevolgen hebben de uithongering der wer kende klasse, die, wie weet, misschien tot het uiterste zou kunnen gaan Dus niet de beper king der macht eener klasse, maar den dood er van, ware het mogelijk 1 1 Elk mensch, elke vereeniging, elke partij zou moeten op komen om dit onmogelijk te maken. Iets wat zeker is, is dat de vereenigde werk gevers, 't zij vlashandelaars, of andere werk gevers, een voordeel hebben, iets vooruit hebben om zich sterk te maken, die de werk lieden tot nu toe nog niet bezitten 't is te zeggen het niet bezitten omdat zij het niet willen bezitten. Immers, die menschen vereenigen zich niet in katholieke, liberale of socialistische vakvereenigingen; zij vormen ééne enkele ver eeniging en de bazen die hunne belangen ver staan sluiten er zich bij aan gelijk tot welke politieke of godsdienstige overtuiging zij be- hooren. Bij de werklieden is het gansch anders gesteld; zij laten zich verdeelen door de politiekers van alle kleur en zoo ziet men menigmaal dat de vakvereenigingen tegen malkaar strijd voeren, Doch dit was het doel niet van ons schrijven, en wij verhaasten ods ook er zoo spoedig moge- kómen om met vaste schreden het leven Ujk naar terug te keeren. j In den beginne van ons artikel zegden wij 1 stokken in de wielen steken om eene loonbe- m te gaan. j l dat de kwestie der vakvereeniging de gansche j weging door eene andere vakvereeniging op En daarom zijn Wij ZOO overtuigder ontwikkelde menscheid bezig houdt en in het touw gezet te doen mislukken. 'T is te hopen gebleven dan ooit. j bijzonder de werkende klasse. Benevens de dat de werklieden ook eens klaar zullen zien in

Het Recht | 1910 | | pagina 1