Oe Engelsche kiezingen Onderwijs en ontwikkeling TOLK DER CH RISTE NE VOLKSPARTIJ Vooruit voor het Algemeen Stemrecht Het verplichtend onderwijs Leest en verspreidt het blad Zonelag 18 December 1910 't Blad 5 centiemen 17' jaar Nr 51 HET RECHT ftor Qod ma Volk ABcm voor Viammkmrmal Vlaanderen voor Chr'mtmé bssSippiijppFiJs voor lelgenland Per jaar ir. 3.oo. Negen maarden fr. a-a5 j Zes maanden fr. 1.75 Drie maanden fr. 1.00 ▼oor buiten het land de vrachtloon daarbij, i Hoofdopsteller H. PLANCQUAERT M«n schrijft in ten bureele van dit blad en bij alle postmeesters en brie vendragers Alles moet vrachtvrij gestuurd worden naar het bureel van het blad COUPUREREI, BRUGGE AANKONDIGINGEN Bekendmakingen, per drukregelfr. 0.25 Reclamen, op de \e bladaijde. ©.45 3e s o 55 Bijzondere voorwaarden voor noteriweo, zaak waarnemers. Afslag voor herhaalde inv< Alle eerste Maandagen en derde Zon dagen der maand kostelooze raadpleging door M. Hector Plancquaert, in Prins Boudetfijn te Kortrijk (markt) van 9 tot 11 ure. Over eenige jaren veroverden de Engelsche Whigs de meerderheid in de Kamers. Geen partij die meer gelijkenis heeft dan de Engelsche Whigs met ons, christene demokraten. De whigs of engelsche liberalen zijn over 't algemeen zeer godsdienstig, velen onder hen zijn geen lid der officieële protestantsche kerk bijkans allen be- hooren tot afgescheiden protestanschte sekten, vrijer in hun handelingen, onafhankelijker en ook veel edelmoe diger. Zij hebben een diep gevoelen van recht, 't Zijn zij die altijd aan het vroe ger verdrukte Ierland zijn rechten wil den teruggeven, zij willen ook de chris telijke grondbeginselen op de maat schappij toepassen. Wat zij in hen schild voeren brengen zij tot stand bij de eerste gelegenheid. Hun program is niet opgemaakt om zand in de oogen te slaan en te leven op de beloften van schoone hervormin gen, zij brengen het ten uitvoer zoodra zij kunnen. 't Is zoo dat gedurende de drij a vier jaren, die zij aan 't hoofd zijn, zij aan al de engelsche werklieden, die geen i5 fr. inkomen hebben- per week, en zonder dat de werkman moet storten een pen sioen hebben gestemd van 384 's jaars. Ieder jaar krijgt de oude engelsche werkman een klein boekje met 12 blad zijden hij scheurt een bladje uit, de eerste dag der maand, gaat er mede naar den post en hij ontvangt het twaalfde gedeelte van 384 fr. Zij hebben ook 't acht uren stelsel gestemd voor de mijnwerkers. In Engeland waren ook t' huiswer kers en t' huis werksters, die fel uitge buit werden door zekere uitgevers kreupele mannen en huismoeders en meisjes, die hemden en kleederen maakten. Door armoede en konkurren- tie gedreven werkten velen voor een ellendig loon 10 a 12 fr. per week. (Want loonen van 7 en 8 fr. per week dat is in Engeland onbekend). Het Engelsch bestuur maakte daarmede gedaan 't stemde voor die menschen een minimum van dagloon, en liet de uitbuiters schreeuwen. Voor zooveel ik de wereld kent be staat er inde gansche wereld geen beter, geen edelmoediger bestuur dan het tegenwoordig engelsch bestuur. Al wie een hart voelt kloppen voor recht en menschenliefde zou voor zulke men schen op de kniën moeten vallen. 't I» hetzelfde bestuur dat aan de boeren van Zuid-Afrika hun vrijheid teruggaf en nu schikken ze aan Ierland, zoolang door de rijke Engelsche lords verdrukt, zelfbestuur te schenken. Sommige dezer schoone hervormin gen hebben natuurlijk veel geld gekost; 't engelsche bestuur heeft deze onkosten voor 't grootste gedeelte op den rijkdom gelegd en slechts een deel geëvenredigd volgens de middelen van het volk, op de arbeidende klassen gelegd. Doch nevens de Kamer voor volks vertegenwoordigers, ginder huis der gemeenten genoemd (commons), is er in Engeland ook een soort van Senaat, of Kamer der groote heeren (Lords). Deze Kamer wordt niet gekozen de rijkste en oudste familiën van Engeland maken er van rechtswege deel van andere worden benoemd door den Koning voor hun leven lang zekere I ambten als dit van bisschop van zekerfe steden geven er ook recht toe. Dit zijn de behoudsgezinden. Zij doen natuurlijk- <»i g-iiji— om de vrijzinnige regeering der whigs te bekampen. Als de engelsche behoudsgezinden aan 't roer zijn, wordt alles wat de volkskamer stemt, gretig door de Lords goedgekeurd elkeen kan wel raden waarom 't zijn dan twee duivels in eenen zak. Doch als de vrijzinnige whigs aan 'f hoofd zijn dan is het anders. Reeds verplichten zij dezen over eenigen tijd de kamers te ontbinden. Doch 't kiezers korps zond de whigs wederom naar de Kamers terug. Toch was hun meerderheid merkelijk gezon ken. Dit gaf de Lords moed. Wrederom begonnen zij de volkskamer te dwars- bcomen. De whigs, die menschen zijn met wilskracht, besloten ditmaal door te werken. Zij stelden voor het land de kwestie der afschaffing der voorrechten der Lords, én ontbonden op deze kwestie en op deze van 't zelfbestuur aan Ireland te verleenen, de Kamers. De behouders waren vol hoop doch in Engeland is de laatste uur van 't konservatisme geslagen. Wat al tientallen van millioenen de Lords ook verteerden, (Hier is 't klein bier in vergelijking van de kolossale geldver- kwistingen die voor de kiezing geschie den) hoe zij ook 't medelijden afsmeek ten en alle rampen en tegenspoeden aan 't lieve vaderland voorspelden, 't was al boter aan de galg. 't Volk bleef de edelmoedige whigs getrouw. Ver van achteruit te gaan schijnen zij eerder nog zetels te zullen bij winnen. De kiezingen in Engeland gebeuren niet op eenen dag, doch duren veertien dagenDe tot hiertoe gekende uitslagen verzekeren de viktorie der vrijzinnigen, die wij mogen aanzien als de christen demokraten van Engeland. De behouders zijn 't hart in ook in Engeland veranderen de tijden. Het laatste uur der behoudersmacht is geslagen. Met Rusland blijft Belgie omtrent het eenig land waar nog echte conservatieven aan 't bewind zijn en wie den toestand kent weet dat het hier ook niet lang meer zal duren. Alhoewel onze stem waarschijnlijk niet zoo ver kunnen bijdragen tot opbeuring en vérheffing onzer werkende klasse. Inderdaad, op onze dagen en in de huidige samenleving, bestaat er voor den minderen j .mensen, vqor ueu wentsmui vouiai, »uoi«-jtsjijj- j- middel, waardoor hij zijn lot eenigzins verzach- j kristene volkspartij in haar program voert, is ten en zijn toestand verbeteren kan, en dit is voorzeker wel het zuiver algemeen stemrecht, onderwijs, de geleerdheid. i Het algemeen stemrecht, is om zoo te zeggen Een onwetend en ongeleerd mensch die zal de sleutel van de poort, waaruit de algeheele er nooit kunnen cf mogen aan denken, zijnen democratie moet stroomen. Onze katholieke toestand in de maatschappij te verbeteren of, j bewaarders zijn er zoo van overtuigd dat zij zooals men zegt, eenige sporten hooger de alles in het werk stellen, om die zoo rechtvaar- maatschappelijke ladder op te klimmen want dige hervorming te bestrijden, en op de lange van al de middels die daartoe boeven aange- j baan te schuiven. Dat alleen toont aan dat wend te worden, heeft hij niet één enkel in zijn j onze regeerders, rechtstreeks tegen de democra- bereik: Zoo bij voorbeeld kan hij er nietaanden- j tie zijn of zoo niet'-r .yepezea zij het recht ten eenige handels- of nijverheids onderneming vaardig oordeel van het volk. voor eigen rekening te beginnen niet één j Het moet tcch zijn, dat hun politiek gewe- ernstige stiel of ambacht kan hij uitoefenen j ten niet al te zuiver is ten opzichte van het evenmin is hij geschikt de geringste plaats of be- werkende volk. Inderdaad zij aanzien die als diening te bekleeden want tot dit alles wordt minderwaardiger, omdat zij het geluk niet eene zekere geleerdheid vereisebt hij is bijge- gehad hebben van met den geldzak aan den volg tot niets anders geschikt dan om gansch hals geboren te zijn Wij mogen toch van nu zijn leven alle slach van vuil en grof werk te doen, om te wroeten in de aarde of te ^woegen in mijnen en fabrieken. Voeg bij dit alles nu nog zijne zedelijke min derheid, zijne karakterloosheid, zijn gemis aan wilskracht, aan persoonlijke fierheid en eigen waarde, waardoor hij zelfs den moed of de kracht niet bezit zijn mager dagloon te ver- dedigen tegen de schraapzucht der patroons, ('t is immers voor niemand een geheim dat een onwetende werkman doorgaans onverschillig, ja.zelfs vijandig is aan allen gèest van vereeni- uingj en men zal met ons moeten bekennen dat zulk een" mensch onwederroepelijk veroordeeld is, zijn gansch leven 'nen dompelaar, 'nen ver- stooteling der maatschappij te zijn en te blijven. Wanneer men dit alies overweegt, dan zal het niemand meer verwonderen, dat ieder recht zinnig mensch die het hert op de rechte plaats draagt en het goed meent met het volk, het verplichtend onderwijs genegen is. Daarom ook is 't dat wij, christene demokraten, deze hervor ming, van af de stichting onzer partij, aan het hoofd van ons programma geschreven hebben, en er dan ook altijd met vuur en uit al onze krachten voor gestreden hebbeD. Maar welk mag dan toch de reden zijn dat da katholieke bewaarders, zij die zich nogtans zoo geerne de vrienden noemen van het volk, zich steeds met hardnekkigheid blijven verzetten tegen het invoeren van eene hervorming, waar van gansch de redding, de welvaart, de toe komst afhangt der werkende klasse De reden hiervan?... Volgens ons is zij tweederlei hunne persoonlijke belangen.... en dezen van hunnen politieken winkel Vooreerst hunne persoonlijke belaDgen velen onder hen zijn eigenaars van fabrieken, of aandeelhouders van mijnen en andere nijver- f zeggen, dat na nog weinige tijd verloopen is, het algemeen stemrecht zal zegenpralen, tot spijt voor die het benijdt; en dan de evenredige vertegenwoordiging op alle besturen in een rechtvaardigeren zin toegepastzal alle list en bedrog, en valsche macht tot het verledene be- hooren. Dan alleen zal de democratie zegen- pralen. Leerplicht, die er zoo broodnoodig is, alsook schoolkleediDg en schoolvoeding voor onze be hoeftige kinderen. Immers een kind dat niet voldoende gekleed en gevoed is. kan voorzeker al de vruchten van het onderwijs niet genieten. Alsook belasting op het inkomen in klimmenden graad is het niet onrechtvaardig dat kolosale fortuinen in papieren waarde, van alle lasten ODtsIegen zijn, terwijl huizen, land, kleederen en vruchten dat al moet verkregen worden door zweet en arbeid, bijna al de lasten te dragen hebben De vrerkman is hier nogmaals het slachtoffer van. Dat alles zal veranderen met het veroveren van het algemeen stemrecht. Naar deze rechtvaardige hervorming moeten alle ware demokraten streven. Er zitten mannen aan de rechterzijde der kamers, die ook met den naam van demokraat pronken, maar die hem in het geheel niet ver dienen. Zij offeren voor de zooveelste maal de heiligste belangen van den werkman op, voor de grillen van een man te voldoen, die hier honderd jaar vroeger met zijn principen moest geleefd hebben. Zulke mannen verdienen den naam van demokraat niet, dat zijn mannen met twee gezichten, die hunne kiezer3 misleiden en voor den aap houden. Men moet maar weinig politiek eergevoel hebben, om zoo maar altijd zijn principen te verloochenen ten voordeele van het gduden kalfhunne kiezers moeten ziende blind of te wel slaaf zijn, om niet te zien heidsondernemingen zij hebben er dus alle dat zij door hunne leiders miskend worden. belang bij het volk dom en onwetend te houden, Het is te hopen dat eindelijk hunne oogen want, zooals wij het daareven komen te zeggen, i zullen open gaan en dat zij met ons de rangen een onwetende werkman is doorgaans een van de ware en vrije christene demokraten mensch zonder karakter en zonder wilskracht, zullen versterken, die strijden met open vizier, die daarbij nog het nut der vereeniging niet zonder iemand in de oogen te zien, voor ons en als bewijs dat dezen laatsten dit zeer wel weten, dient het feit, de talrijke fabrieken die zij thans oprichten op den buiten, wel wetende dat daar het werkvolk, veel min ontwikkeld is J. B. Verdonckx. begrijpt zulk een mensch laat zich dan ook j verdrukte volk, hun recht en brood. zal reiken toch zenden wij van hier nen gejyfkeUj|| uilbuiten door rijne patr0oES hartelijken broedergroet aan de edele vrijzinnige partij van Engeland. Uit 't diepste onzer harten wenschen wij haar geluk om haren zegenpraal. Alhoe- ïVA" t i 1 1 dan in de steden, wel zij het met weten kloppen hier 3 1t. harten voor haar iedere maal dat zij een aanval moet onderstaan van de machtige Lords en wordt haar strijd met belangstelling en spanning gevolgd. Moge 't volk haar nog lange jaren zijn vertrouwen schenken tot meerder wel zijn van 't Engelsch volk maar vooral van waarheid, vrijheid en recht. H. Plancquaert. N.-B. dan in de steden. Ten tweede nu, hunne politieke belangen De bewaarders weten hier wederom zeerwel, dat het dank is aan de onwetendheid van ods volk, dat zij zoolang het bestuur des lands heb ben kunnen blijven in handen houden, v/aar- dpor zij in staat geweest zijn al de vetste plaats- kens aan zich zeiven en aan hunne vrienden en kozijntjes te schenden waardoor het hun ook straffeloos toegelaten geweest is, al die milli- j oenen te verspillen aan forten, prachtwerken, Congozaken, enz., terwijl zij het noodige geld i niet konden vinden om een behoorlijk pensioen aan onze ouderlingen te bezorgen, of om te In Engeland bestaan mach- j zorgen voor de kleine bedienden, enz. Indien tige vrije vakvereenigingen, die in veel plaatsen hun eigen kandidaten voor- stellen. Er bestaan ook socialisten. Doch die zijn fel achteruit gegaan hoe weinig talrijk zij vroeger reeds waren. Er is nog geen enkel echt socialist ge kozen. Een schoon bewijs dat 't socia- lismus vooral eene p2aats is die woekert waar ikzuchtige conservatieven de baas zijn. H. Pl. Onder de talrijke volksgezinde hervormingen I jaren, zal op onze dagen ook nog waarheid ton hnï/1irr#»n Ancrf* nnHrinffpn iq UIA "D O.,.. .-.5 zij dus dit alles hebben durven doen dan is het omdat zij zich stennden op de onwetendheid van het grootste deel van het kiezerskorps een onwetenden kiezer immers heeft weinig begrip van zijne politieke plichten of belangen voor eenige glazen bier of eenige centen drinkgeld zal hij zijne stem aan zijne ergste vijanden verkoopen. Ziedaar, dus de redenen waarom de bewaar ders het verplichtend onderwijs zoo hardnekkig blijven bekampen 't is een tweegevecht tus- schen hunne belangen en deze van 't volk, en in dit gevecht zullen de bewaarders toch eens het onderspit moeten delven en zal het volk de zege behalen, want het Vox populi, suprema lex der Romeinen van over twee duizend welke zich ten huidigen dage opdringen, deze, waardoor de invoering van het verplich tend onderwijs gevraagd wordt, de eerste en noodzakelijkste deze immers zou het meest blij vi A. B. Ronse. Dikwijls boffen de behouders er op dat zij 't onderwijs op de hoogte hebben gebracht en dat ons land aan geen ander land iets te benijden heeft, op gebied van vooruitgang en beschaving. Op gebied van onderwijs, zegde M. Schollaert in de Kamers, hebben wij lessen te ontvangen van niemand. 't Is 't geen men noemt onbeschaamd durven liegen talrijk zijn de personen in Vlaanderen die lezen kunnen noch schrijven deze die iets meer kunnen dan lezen of schrijven zijn zelden te vinden onder de lagere standen. Wie ons volk kent en er mede omgaat weet hoe schromelijk laag het verstandelijk peil onzer bevolking stelselmatig ge houden wordt. Verleden Zondag spraken wij van zekeren heer Seebohm die een merk waardig onderzoek had gedaan nopens belgische toestanden. Ziehier wat die persoon, die niet tot eene onzer poli tieke partijen behoort en bijgevolg geheel onpartijdig is in zake, over de ontwikkeling van ons volk zegt Het peil der opvoeding gegeven in de lagere scholen staat in Belgie {eer laag, 't geen onbetwistbaar de oorzaak

Het Recht | 1910 | | pagina 1