De Groote Manoeuvers Kamer van Volksvertegenwoordigers Aan de partijgenooten Gent Zondag 11 Juni GAMBRINUS Uit oorzaak van vertrek StoomkoffiBbranderij JORIS DE CONINCK rullen krijgen en dat hunne verradersmoeite nutteloos is. Pol. Ja, en ik voeg erbij dat wij tegen alles en allen onze plicht van christene demokraat rullen weten te kwijten. C. D. Bestuur Volksbond Maandag, 6 Juni, om 8 ure 's avonds, drin gende en zeer belangrijke bestuurvergadering. Niemand mag ontbreken, want gewicht'ge beslissingen zijn te nemen. De Voorzitter. Strijdpennjng voor Brugge BRUGGE. Ter eere van het wereld beroemd canon 2.00 Tot inlassching van het huldegedjcht aan hef vermaard canon 5.oo Ste KRUIS. Omdat mon braaf toch zoo goed is en uit genegr: I; ii \coi zijn vriend Jan Dewyndt een prachtige kan g i-schonken beeft aan het gelukkig huwelijkspaar o.5o Aan 't famous Canon uit de Wollestraat eerbiedig opgedragen Wie beeft er niet Wanneer men ziet Dat wreede groote moordcanon, Dat dreigend staat Ter Wollestraat Te Brommen, grommen rondom don. Wie vrees er nog lp Brugge toch De komst van geus of fransch of pruis Als daar staat wreed Ep schietens g' reed 't panon dat schiet den boel in gruis. Pe vreemdeling Wat aardig ding Die zegt 't is raar maar seldorment pij ons te huis pient zulk een buis <fot zetten van een lavement. Doch onz' caloot Zegt zoo devoot Zal dienen om te schieten op Den riberaal Den sociaal Of Christen Demokraat zijn kop Die 't berte voert pn er óp loert Te strijden tégen ons bestuur 't Canon zal dan Pp ieder man Die vrijgezind is, geven vuur. 't Canon men zegt 'k Geloof 't oprecht Het schiet in eens zes honderd frank In een second poor zijnen mond Uit onze rijkè Stadhuisbank Te Brugge is 'k En ben niet mis Er vele geld in overvloed pe stad is rijk Zij heeft gelijk Ie vechten v>or haar goed en bloed. Ze heeft daarom Met veel gebrom ppzet, geplaatst Let moordgescüot Dat gapend wreed En schietens g' reed Verdedigt stad, caloot en zot. En met 't canon En hunne bon Ze denken steeds te blijven aan, Maar "k ben den tolk Van 't Brugsche volk Dat zegt; 'k vaag er mijn botten aan. Prugge. p6-n. De VOLKSEEUW van Priester Fonteyne is te bekomen bij Bossier, gazetverkooper, Philipstockstraat, Brugge. MENGELW ERK. DOOR VIRGINIE LOVELING Woensdag, vervolg der bespreking van het schoolontwerp Limburg-Stirum en C Troclet (socialist) sprak de eerste rede voering uit en brak het ontwerp af. Een uittreksel, waarin M. Dacns voorkomt Een der lokmiddels is de verbetering van het lot van de onderwijzers en de onderwijzeressen. L)i '\-.chtcn al zoolang naar lotsverbetering I hleu zal Lun mogelijk nu, zooals in 1884, toeroepen Dat zij eruit trekken 11 Eu zooveel plaats te meer is er voor Broeders en Nonnen Pastoor Daers heeft hier eena in de Kamer gezegd Yap al wat men in de kloosters ziet gaan, ziet men alleen den rook uit den schoor steen komen 1 1 M. Daens. Dat is een enkele zin uit eene heele redevoering Herlees de redevoering door mijn broeder in i8g5 uitgesproken en gij zult zien dat hij dacht en sprak over de schoolkwes tie gelijk ik en al de christene demokraten spreken. Ik zal ditrggrgen bewijzen. M. Terwagne. Renegaat 1 M. Demblon Gij, gij zijt niet pas»or Daei.s, maar pastoor CTaïn I Lapgs qfle kanten, op de banken der oppositie, wordt er tegen M. Daens geroepen en geschreeuwd. M. Troclet valt geweldig tegén den school - bon pit. Na Troclet kwam Carton dp Wiart aan 't wo3rd. Dit verwekte storm- M. Carton de Wiart. M. Hymans heeft verleden jaar hier gezegd Dat het de familie vaders zijn die de toelagen voor eene school moeten vragen. En M. Janson onderbrak met te vragen En welke waarborg zullen de minderheden hebben Zal een vrijdenker, vader van familie, eene onzijdige school kun- 1. U komen, daar waar er geene is I En ik vroeg dan aan M. Hymans Eu katho lieke huisvader kan d;e ook eene school naar zynen keus bekomen Waarop M. Hymans antwoordde Dat is eene kwestie d;e te onderzoeken blijft I (Gelach en toej. rechts.) Welnu, wij onderzoeken thans die kwestie ep het hangt maar van de oppositie af de schoolkwestie op te lossen I (Toej. rechts. Rumoer links.) M. Masson t Er zijn geene onzijdige scholen I M. Carton de Wiart. Scholen door de liberalen gesticht, neen die zijn er niet Maar gij hebt de vrijheid uwe kinderen in de officieële scholen van de godsdienstles te ontslaan I M. Masson. Er is geen waarborg vor r den liberalen familievader I M. Pepin. Voor den socialistischen ook niet I De rechterzijde protesteerde krachtdadig tegen de gedurige enderbrekingen links. De voorzitter hamert om stilte te bekomen. M. Carton. IJ et is cm verdraaglijk bij ieder woord onderbroken te worden. M. Masson. Ik heb gezegd dat er geene onzijdige scholen zijn. 1 M. Carton. Ik ben van uw gedacht I M. Vandervblde. Gij hebt de gemeente scholen geclericaliseerd 1 M. Masson. Er zijn niets dan katholieke scholen I De leergang van godsdienst staat overal op 't leerprogram. M. Segers. De linkerzijde onderbreekt stelselmatig, moedwillig I M. Masson. Ik vraag het woord 1 M. De Voorzitter. Het is tegen het reglement een spreker te onderbreken. M. Carton wil voortspreken doch wordt lctteilijk door de linkerzijden overschreeuwd. (De voorzitter doel de elektrieke bel werken.) M. Carton (te middeu van 't lawijd). Ik Diep griefde 't Eglantine 's anderdaags aan het gezamenlijk ontbijt, dat mevrouw Agon op lossen schertstoon aan oom en tante haar avontuur vertelde, hoe ze de beiden als twee tortelduifjes, in kirrend mingekoos, bevonden had. De oude lieden jubelden oom plaagde ook. Eglantine bloosde, niet wetend of ze medelachen moest of wrevel toonen. Het had haar namelijk reeds den ganschen nacht veront rust en beschaamd gemaakt, dat een vreemd pog haar in een korten, onbegrijpelijken roes van meesleeping zoo onbescheiden had be spied. Het was als eene ontheiliging, als een smartelijk ontwaken uit plichtsverzuim. Hare ontredderde phantasie vergrootte thans de kleine euveldaad, indien er eene euveldaad be- stpnd jg 't heropwekken van een sluimerend liefdegevoel, in 't niet verstooten van een sym pathie, in de nuchtere dronkenschap van een duizelingwekkend, onschuldig, heimelijk te- zamenzijn. En thans dat mevrouw Agon zoo ontwijdend verklikte, wat Eglantine enkel met schuchtere achterhoudendheid, in 't diepst van haar gemoed, half had durven overdenken en aan zich zelve, zalig trillend, bekennen de zekerheid van Caloen's hartstochtelijk liefde, de overgave van haar eigen, nog altijd bloedend hart, het opgaan, traag, met stills, soms nog terugwijkende zekerheid van haar wezen in het zijne, dit alles was nu brutaal aan 't licht ge bracht de floersen, die hare zedigheid omhul den, afgescheurd, het erbarmelijk ea toch zoo onweerstaanbaar haken der menschelijke natuur naar min en wedermin in al zijn naaktheid blootgelegd. Zij had mevronw Agon sinds den dag van haar vertrek uit 's Koningskamp niet igeer teruggezien de herinnering aan haar en ben het cers met M. Masson. Eene school zonder God is eene school tegen God I Links Renegaat I Renegaat 1 (Het rumoer links wordt oorverdoovend.) M. Monville. M. Carton de Wiart on taart het gedacht van M. Masson. M. Janson. Ja, en op trouwelooze »-n verraderlijke wijze I (Protrstaties rechts. Toej. links). M. Carton. Ik zeg dat het afschuwelijk is van wege M. Janson zoo iets te durven zeggen. M. Janson vraagt het woord voor een per soonlijk feit. M. Carton, zegt hij, wil doen ver staan dat M. Masson gezegd heeft dat eene onzijdige school onmogelijk is. Dat heeft Mijn heer Masson niet gezegd, bijgevolg heeft M. Carton eene trouweloosheid begaan. (Hevi ge protestaties rechts. Geroep Tot de orde I) Al de liberalen en socialisten springen recht en roepen En wij aeggen dat ook I M. De Voorzitter. M. Janson. die een oude parlementair is, zal begrijpen dat ik ver plicht ben het reglement toe te passen. Ik ropp M. Janson tot de orde I (Links Leve JaDSon 1 Weg met de kloosters 1) M. Janson. -. Het is de eerste maal in mijne parlementaire loopbaan dat ik tot de orde ge roepen woid. Welnu, ik ben er fier over I (Lange ovatie links. Men 2Ïngt Vive JaDSon I la digue, digue don I) De oppositie vraagt de naamafroeping over de tot orde roeping. Deze geschiedt te midden van een onbe schrijfelijk gewoel. De socialisten doen hunne stemming vergezeld gaan met allerlei scheld woorden jegens de katholieken zooals apacheül individtys 1 enz. MDaens wordt uitgescholden voor een Pontius Pilatus I Da Kamer keurt de tot orderoeping goed met 79 stemmen togen 61 en 5 onthoudingen, Er wordt door de oppositie eene nieuwe ovatie aan M. Janson gebracht. M. Carton de Wiart eindigt temidden van het gerucht zijne redevoering met aan te toonen dat de katholieke familievaders, die lastenbe- talera zijn en helpen het openbaar onderwijs te onderhouden, recht hebben op eene school volgens hun geweten en bunnen keus. Met welk recht wilt gij de katholieken, die de vrij heid dpor de Grondwet gewaarborgd, willen genieten, dit opperste recht ontzeggen De schoolwet is de vrijheid, is de gelijkheid op gebied van openbaar lager onderwijs. Met haar te stemmen zullen wij een echt nationaal werk verrichten. O'atie aan M. Carton de Wiait. De leden der rechterzijde komen hem de hand drukken. De linkerzijde ziDgt opnieuw tVive Janson I en de zitting wordt ten 5 ure, te midden van een oorverdoovend rumoer gesloten. Daar veel onzer vrienden het adres van ODZen Hoofdman niet kennen zoo meen ik hun aangenaam te zijn, met zijne woonst te doen kennen. Hector PLANCQUAERT. Engelandgat, n° 9, Gent, (bij de St Michielskerk). De zwarte kaproen. De Heer Plancquaert sal maandelijks zetelen te GENT, DEINZE en EECLOO. Toekomende week worden de dagen bepaald. J)e Zwarte Kaproen. gansch hare omgeving was onafscheidbaar voor Eglantiue met een indruk van bloedvergieten, van dood en vernieling, van het roffelen der trommel, het klagen van 't muziekserpent, dat het naderen van het lijk verkondigde. Hare komst zou in gewone omstandigheden neer drukkend hebben gewerkt, de heropschietende bloem der liefde tijdelijk weder op den'grond plattredend. Nu stond ze daar als een wraak geest, eenrechter-veroordeelaar. Eglantine kreeg een diep bewustzijn van zelf berokkenden smaad, van onkiesche doenwijze, van berouwvollen walg, pijnlijk overdreven, onverwinbaar echter. Zij kon niet loochenen, niet verbloemen. Mevrouw Agon had het vernederend voor hare meisjes terughoudendheid genoeg kun nen opmerken, hoe de luitenant zijne hand om haar middel hield, zij naar hem toehelde, ver bijsterd-machteloos om hem af te weren. En het bespiedend oog had recht te onderstellen, dat wat nog nooit toestemmend geschied was, zou geschied zijn zonder deze storing, dat hij haar aan zijn hart zou gedrukt en gekust heb ben... Op zulk een uur, alleen in de veranda, na al 't gebeurde van 't verleden jaar, nog vergch in het geheugen, in rouw voor hem, dien zij noch steeds beweende I... Wanneer de bruiloft vroeg de bezoek ster, die Eglantine niet genoeg kende om bate aandoening te bemerken of den takt niet bezat bij tijd in te houden. Nooit, zej ze opstaande, heel rood, met ontstelde, verwrongen trekken, terwijl een traan van toorn uit haar oog sproDg en zij ijlde de eetzaal uit. De drie, welke 't zoo goed met haar meen den, keken elkander verslagen aan. Een grillig kind I verklaarde oom goeds- jeugdig. De tegenspoed werkt op haar zenuwen, sprak tante, 0 men moet haar onzichtig behan- I delen, o zij is zoo prikkelbaar zij heeft Caloen lief, heel zeker, maar kan toch niet velen, dat Ihij geprezen wordt of men de minste alluzie aan een mogelijke vereeniging maakt, 't Is onbe grijpelijk 1 1 De brave eenvoudige ziel had Eglantine ASTENE Op Zondag, 4 Juni, vergadering voor den kantonalen bond van Dcinze bij Leander Cnudde, dorpplaats te Astenc, om 5 ure. De vrienden worden verzocht .zooveel mogelijk de vergadering bij te wonen. Onze hoofdman Hector Plancquaert zal tegenwoordig zijn. Arrondissementsbond Kortrijk Op Zondag. 18 Juni, zal de gebruikelijke maandvergadering gehouden worden, ter hoofd- lokale Prins Boude wijn, Groote Markt, te Kortrijk. Deze zal aanvang nemen om 21/2 ure stipt namiddag, ten einde bij tijds te kunnen eindigen, vóór de zittmg van den Studie- en Sprekersbond. Allen dus op post, a. u. b. MOUSCRON Ve gadering voor den propagandaclub op 2d#n Zondag van Juni om 9 ure 's morgens in Klokke Roelandt. Hopende dat al dc leden op post zullen zijn. Het bestuur. Groote vergadering van den [Ar rondissementsbonden den bond van Gent bij Theophiel Vanden Bossche, Toekomststraat 48, Gent om 10 Ij2 ure voormiddag. Onze onvermoeibare Hoofdman Hector Plancquaert zal tegenwoor dig zijn. Bijzondere punten staan aan 't dagorde, en de leden worden verzocht zooveel mogelijk op te komen. Brugsche samenwerkende Brouwerij ST. KRUIS (Brugge) Bier van le kwaliteit tcgon voordeelige prijzen. Over le nemen of te pachten eene uiterst welgelegene en zeer goed geklante HERBERG, midden der stad Brugge, tegen zeer voordeelige voorwaarden en met gemak van betaling. Zich te wenden tot de brouwerij Gambrinus S,u Kruis, (Brugge.) Om dadelijk te pachten aan goede voorwaar den twee wel geklautc HERBERGEN, gelegen in veel bezochte straten van Brugge. Zich te bevragen bij de brouwerij Gambrinus Sst0 Kruis. (Brugge.) Omer Van Wynendaele APOTHEKER S. Miohielsstraat, 17, GENT (bij de Sl Michielskerk) Prijsvermindcing voor de leden onzer bonden die het arrondissement Gent bewonen. ESSCHEN (grens) Fijn mengsel Nr i fr. 2.40 a 2 fr. 2.20 3 fr. 2.00 Echte Moka aan 3 fr. per kilo. Frarco per 5 kilog. tegen terugbetaling. doorgrond maar baar bekrompen geest kon haar niet voorlichten, hoe zij hier handelen, hier zwijgen, hier de zaken aan hun zelve over laten moest. Door overijling werkte zij het we.gelukken van haar eigen plannen tegen. Mevrouw Agon, hooggekleurd, verbaasd over 't effect van hare plagerij, zelve recht schapen, zonder diepte van gemoed, onbekwaam om de tegenstrijdige verwikkeling van een ver- fijc.de natuur te vatten, kon evenmin beseffen waarin of hoe zij Eglantine had gebelgd of gekwetst. (i Maar enfin, enfin, zei de onbewimpeld, i waarom laat ze hem dan hoop, waarom laat ze hem dan komen Zij weet niet wat ze wil, a zei oom gewich tig- i Dood is dood verklaarde mevrouw Agon, als ware 't een gansch nieuwe mede- deeling geweest, zij denkt toch zeker aan den anderen niet meer Zij treurt om hem nog alle dagen, ver zekerde tante. t Dat moet ge haar afpraten, er haar de dwaasheid van toonen. Dat doen wij sprak mijnheer Schaatse, fier over zijne wijsheid, Er werd een brief binnengebracht, e Ge veroorlooft vroeg hij aan de be zoekster, die, met Folie op den schoot, het ccne klontje na het andere voor deze stuk brak. Ha I riep hij uit, na 't blad te hebben doorlooqen, dat hij aan zijne vrouw overgaf. Mijn hemel l juichte deze. Dec fficieële aanvraag van luitenant Caloen I Nu zal zich alles ten beste schikken. Weigeren mag of kan Eglantine niet I O wat ben ik blijde I 8 Zoo moest het eindigen zei oom. XVI. Het was als een triumviraat, voor welks be schuldiging Eglantine zou verschijnen, toen de meid haar kwam roepen. Mijnheer Schaatse hield den brief in de hand, aan een bewijsstuk van zij wist niet welk verbreken gelijk. Tante en mevronw Agon zaten in eene houding van plechtigheid. Er lag iets geheimzinnigwachtends over de groep, die Eglantine, reeds diep ge schokt, nog meer ontstellen deed. Zij had even eene bui van overstelpend leed cn tranen onder gaan nu nog Snikte zij zenuwachtig, onbe dwingbaar. Van wat ging men haar betichten, aan welk verwijt stond ze bloot O, aan geen enkel. Tante trok haar tot zich, mevrouw Agon vroeg met gedempten lach, of ze cog boos was, of ze nog loochenen zou, en meteen las oom den brief. Eene huwelijksaan- vraag in regel van Rafaël Caloen d'Oudt-Zarren I Tot aller verbazing antwoordde zij 8 Neen. a Weihoe, waarom Wat had ze tegen hem in te brengen aldus bestormden haar de drie. a O, Maubert, Maubert kreet ze handen wringend, met al de oude liefde voor den doode heropgewekt. Een lichtlaaie vlam, die dra van zelve dooven moest, indien ze vrij had mogen opflikkeren... Zoo was het niet. Men liet haar tijd noch kalmte. Zij had Caloen lief, hield men haar voor, zij moest hem aanvaarden als echtgenoot. En waarom moest ze, indien ze geen lust had Wie bezat het recht baar hier te dwin gen Zij kwam geheel in opstand, met fiere krenking vreemde inmenging afwijzend. O het deed haar goed, smartlijk goed, aan mevrouw Agon te toonen, dat zij verzaken kon, dat hare zwakheid slechts overgankelijk was geweest, dat zij standvastig was gebleven I Men had haar aitijd voorgeworpen, dat ze hardnekkig was. Uit hare eigene onberedeneer de halsstarrigheid putte zij nu kracht, en wat zij in bezadigden gemoedstoestand wellicht met lijdzaam cawee, en toch met eene nieuwe flik kering van heil aan den hoiizon haar levens, hoopvol, twijfelend, gretige schoon nog schijn baar aarzelend, als reddingsplank zou hebben aangegrepen, wierp ze nu onbezonnen, roeke loos, zonder onderzoek weg. Een walg kwam in baar op, van Caloen, van mannen. ('t Vervolgt.)

Het Recht | 1911 | | pagina 3