Naklanken van het debat van Meenen De godsdienst in Italië o «p o Katholieke oneerlijkheid De vrijheden der 20ste Eeuw Vive le Roi-Vive la Reine Uit Ruddervoorde Verandering in den toestand Raai kaal antiministerieel dat zelfs de gods dienst daarvoor moet wijken schrijft De Landwacht. Leugens en gewelde groote leugens. Uw ministerie is de godsdienst nietdit doet ge gelooven aan uw kiezerskorps om stemmen te winnen voor zijn vijanden. In Holland, Duitschland, Zwitserland waren de besturen bijkans altijd niet katholiek de godsdienst is er vuriger dan hier. Italië, Vrankrijk, Portugal, Spanje en Belgie waren lang bestuurd door katholieken, doch katholiek lijk de onze die tegen het volk waren en misbruiken voorstonden; de godsdienst is in Italië, Vrankrijk en Portugal voor 't grootste deel reeds vernietigd in Spanje en Belgie daalt hij van jaar tot jaar. Overal viel de godsdienst niet door de framafons maar door de dwaasheid en de mis bruiken der katholieke kopstukken. Landwacht schrijft nog sedert lang hebben wij een hemelsbreed verschil opgemerkt tus- schen 't Land van Aalst en Het Recht. Tot over drie of vier jaren was er geen ver schil in 't Land van Aalst schreei zoo radi- kaal als Het Recht. Nu is er een verschil Het Recht is 't zelfde gebleven, stout aanvallend enz. 't Land van Aalst is veranderd. Dan nog een oneerlijkheid De woede is ten top gestegen. Dat de heer Dacns zich maar goed vast houde, hij hoort en ziet wel waar men naartoe wil schrijft de Landwacht. i. We zijn zoo dom niet ons door woede ongemakkelijk te maken, o Landwacht. aWij willen maar iets I dat M. Daens, nu dat de behouders bijkans overwonnen zijn, de deugnieterij niet bega deze te ondersteunen die hij zoo dikwijls zelve lijk wij afgeschilderd heeft als de verdrukkers van zijn volk, de moordenaars van zijn broeder en de vervolgers van al wie voor zijn familie en zijn partij ge streden heelt. Niets anders wordt gevraagd, o Landwacht, en is dat te veel gevraagd H. Pi- Men schrijft ons de handelwijze van M. Daens zal hem 10.000 stemmen doen winnen i. M. Daens wordt niet aangevallen voor de schoolwet maar wel omdat zijn houding ver zwakt is. i. Omdat zijn houding ons bijkans de zeker heid geeft dat hij bij de eerste gelegenheid als 't kan zijn zonder gevaar voor zijn plaats naar de behouders zal overhellen en als 't er op aankomt hen redden. Nu eerst en vooral moeten de behouders weg zij aan 't hoofd geen Algemeen Stem- recht, geen E. V. ieder benoemingsken moet stukje per stukje afgebedeld worden. Wat geeft het dat wij stemmen winnen als 't moet zijn ten koste van de vrijheid en onaf- hunlreüftp--'/ *7^ M-tij en als rantsoen voof Doch beste schrijver, wint P. Daens stem men welke is de toestand der andere leiders der partij die eiders moeten strijden Zij worden den kop ingeslagen door liberalen en socialisten omdat Daens naar de katholieken overhelt en door de katholieken die aan de kiezers de houding van Daens zullen inroepen om ons, radikale demokraten, in 't ongelijk te stellen. H. Pl. rechtvaardige wetten stemmen, dat is de eenige middel voor de katholieken get vertrouwen van 't land wat terug te winnen. H. Pl. Italië werd vroeger bestuurd door geestelijken en aristokraten. 't Was mij het bestuur I De terugwerking kwam er natuurlijk, de godsdienst die misbruikt werd tegen al wie zijn vaderland beminde moest het bekoopen. L'Annuaire statistique van 1909 1910 geeft de volgende inlichtingen. Op 5oo steden zijn er 481 waar niet een enkel huisvader godsdienstig onderwijs ge vraagd heeft voor zijn kinderen. In eene stad te Rome werd godsdienstig onderwijs gevraagd door 24 vaders op 100. In 2 steden door 25 op 100. In 1 stad door 40 op ioo(Monza). In 11 steden door bijkans al de familievaders. In 4 steden door al de familievaders. Een bestuur van behouders gesteund door en beschermd door den godsdienst leidt ten laat ste altijd het volk naar goddeloosheid. H. Pl. M. Ducatillon, 8 jaren opsteller van het Laatste Nieuws, is deze week gedecoreerd, evenals verschillende andere dagbladschrijvers; doch deze hebben meest allen a5 k 3o jaren dienst M. Lybaert van 't Fondsenblad bij voorbeeld. Zegt dit u niets, demokraten van Aalst Al de katholieden bladen, Bien Public aan 't hoofd, willen doen ge looven dat de houding van sommige demokraten voor reden heeft de school wet. Dat is eene kolossale leugen wij zijn t' akkoord met de besluiten van ons kongres. 't Verzet tegen M. Daens is zijne verslapping in den strijd tegen de be houders en zijne twijfelachtige houding in zekere gevallen. Wij weten wat er gedaan wordt om M. Daens voor de regeering te winnen en wij vreezen (volgens mij met reden) dat deze pogingen in zekere mate gelukt zijn. Dit is de ware en eenige reden onzer houding. H. Pl. I. Wij kennen ze. Ziehier hoe zij zich voor doen, voor dengene op eene buitengemeente die zich durft uitgeven voor een vrij onaf- hanlijk man zijt ge bakker ge moet bij de katholieken, geen brood meer dragen slachter de korteletten en de rostbief smaken er naar. 't Is gelijk welk stielken gij uitoefent uwe koop waar deugt niet meer, nogtans het geld dat gij betaalt voor de belasting, dat kan men aan nemen als 't eenige dat goed is. De vrijheid in 't katholieke kamp. II. in 't liberaal kamp. Die oude rijke liberale slaapmutsen kennen dat goed dat is geen klein spel. Bijvoorbeeld Mijnheer de baron X of de weledele heer X de Vettebrook bezit eene groote hofstede die te huren is. De zoon van den welstellende pachter Jan komt te trouwen, en die heeft eerste keus van de openstaande hoeve. De gelukkige eerste huwelijksjaren zijn nauwelijks ingetreden, of de jonge boer, moet zich bals over kop in de politiek smijten, hoe zoo M. X de Vettebrook is liberaal, en zijn pachter moet het ook wezen. Ja maar, zegt onze boer, mijnheer ik mag dat niet doen, ik heb daar heel mijne familie, ik heb twee zusters non, mijnen oom die pastoor is, daar bij de geestelijken mijner gemeente zijn vrienden van ons, ik durf die vijandelijkheden niet beginnen. Tut, tut, zegt de groote heer, ge moogt kiezen, u voorstellen als kandidaat, voor de gemeente- kiezing of van de hofstede. Dc jonge boer neemt den{strijd aan. zonder den minste reden, -rk»">lk ds«t hit «r-hrrvlrt women. ainoewei aê jonge landbouwer *»]f het liberaal programma niet kent. Daarna begint men met de herbergiers. De kandidaat gaat met zijn volk gaan drin ken, maakt kwade vrienden, vandaar wordt de zaak eene groote braspartij, ik moet er niet te veel bijvoegen, onze boeren weten er genoeg van».. hoe groote liberale kopstukken hunne partij recht houden op de kosten van hunne pachters in den buiten. III. Daarachter het socialiste kamp, wanneer deze partij zich neerzet in een klein steedje of een groote buitengemeente, en ze voelt dat ze een redelijke sterkte krijgt, dan worden de leden het rap gewaar want die heeren van vrijheid en broederlijkheid kunnen bewijzen dat ze als 't noodig is de tjeefkes kunnen overtreffen. Het lid mag geen ander gazet lezen dan de hunne, of hij verliest den deel in 't brood, voordeelen in ziekenkas en allerhande bijvoeg sels enz., dus al niet beter of de andere. Ge ziet alle drij die groote partijen behooren niet tot den vooruitgang van de XXs" eeuw, maar zetten zonder blazen het werk voort, van overweldigers en behoudgezinde oude slaap mutsen. Waar kan, werkman, boer en kleine burger zich doen verdedigen Bij de christene volks- partijDe Zwarte Kaproen. Zoo schrijven de katholieken bladen. Waarom stelt gij dan den Koning van 't eerste jaar zijner regeeriDg in zulke moeielijke positie MINISTERIEELS CRISIS Er is iets bijzonders op handen, het ministerie zou wel kunnen vallen deze of toekomende week. Als de katholieken verstand hebben zullen zij de wet intrekken. De weerstand er tegen is te groot. Trek uw ontwerp in stel M. Beer- naert aan 't hoofd en laat hem eenige De socialisten vinden het geraadzaam er in het Volksrecht, die het debat aankondigde en er verscheidene weken over schreef, geen woord verslag over uit te brengen. Evenwel in Vooruit komen zij met een verslag, dat bijkans geheel gewijd is aan de redevoering van heer Dierkens Als men nu de socialisten hoort spreken of hunne verslagen leest, zou men waarlijk zeggen dat wij vrije sijndikalisten, beweren dat er nog nooit door politieke sijndikaten verbeteringen zijn ofgedwongen geweest voor de werlieden. Gelukkiglijk dat zij het publiek, dat de vrije sijndikalisten hoort, zulks niet kunnen doen gelooven wie zegt er dat de politieke sijndika ten niet aanwinnen in ledental, wie zegt er dat zij nergends verbeteringen bekomen voor het volk I Wij zeggen enkel dat de werkersklasse één - - moet worden, want 'tis eene onbetwistbare i den voorzitter der Kamer M. Coore waarheid dat de politieke sijndikaten afgunstig manen de drie Staatsministers Beer zijn van elkander vooral in werkstaking, clkan- naert Woeste en Dnnonf Me.. 1..».. der bestrijden en willen ten onderen helpen, 1 ,V UUp0nt <deze ,aatste dusonzeggelijkdewerkersbrachten verzwakken. 11Deraan- Klassenstrijd, huilen de socialisten, en zij willen weten of de vrijen ook klassenstrijd erkennen. Wij zien zoowel als de socialisten dat er strijd bestaat onder de klassen der samenleving. Er bestaan uitbuiters en uitgebuitten. 't Is de laatste klasse die zich moet verdedigen tegen de eerste. De rijke klasse buit de arme klasse uit rechtstreeks en onrechtstreeks. Zij buit de werkersklasse uit rechtstreeks in fabrieken en werkhuizen door overtolligen arbeid ;a kleine loonen. Zij buit de werkersklasse uit onrecht streeks door den Staat, door wetten en besturen. Om die eerste uitbuiting te plegen is de uit- buitenklasse het eens, geene politieke of gods dienstige denkwijze scheidt heu van malkaar waarom moeten de uitgebuitten, de arbeiders, zich verdeden in politieke sijndikaten Wat de uitbuiting betreft langs staatswege ook mag de werkersklasse daar niet onverschil lig aan blijven, zij moet hare politieke partij kiezen, zich doen vertegenwoordigen in den staat door mannen die haar verdedigen. Dat de arme klasse zich verdedige tegen de rijke klasse op de zelfde wijze als zij aangevallen wordt en wij zullen wellicht verder komen dan met de theorie van klassenstrijd om te komen tot de afschaffing der klassen. Ware het niet dat de socialisten een groot getal menschen bij zich hebben die in de zaak niet klaar zien en de onverwezentlijkbaarheid van het socialism niet vatten, maar dezes instellingen zouden ras te niet gaan. Sprekende over de werkstaking bij Lepoutre, zegt het verslag van Vooruit niet wat de spre ker van het Vrij sijndikaat geantwoord heeft op de beschuldiging van Dierkens, a'sdat wij niet zijn tusschen gekomen. Het zegt niet dat de socialisten geweigerd hebben die medehulp te aanveerden. En van de staking der embaleuis waar de socialisten niets verkregen en ook de medehulp weigerden v.*n 1 sij^fikaatmaar eindelijk het Vrij sijndikaat, door op zijn eigen onderhandelingen aan te knoppen, op drie dagen voldoening bekwam daarover ook spreekt het verslag van Vooruit niet. Sedert het Vrij sijndikaat op vasten voet is ingericht voelen de socialisten een doorn in hunnen voet. 't Is ook een doorn die hem nog dikwijls zal kwetsen maar 't.is een voldoende doorn voor de werkende klasse die er de prikkel meer en meer zal van gevoelen voor hare ver heffing. R. Vanderschelden. Achtbare Heer Hoofdopsteller, Sedert lang kregen wij in Het Recht niets te lezen dat ons zooveel deugd heeft gedaan als de zoo openhertige als krachtdadige verklaring, welke, op Zondag 4en Juni in groote vette let ters aan Le XX* Siècle van Brussel gedaan werd. De echte vrije demokraten van 't Zuiden van Brugge houden er aan deze verklaring volmon dig goed fe keuren, en hebben verschillige keeren uit volle borst geroepenBravo Bravo I Bravissimo I Zij zijn immers hier ook allen ten uiterste verontwaardigd i° over de flauwe en onver staanbare handelwijze van Pieter Daens tijdens de bespreking der deugddoende schuifelserenade van Aatwerpeu en 2° over den onverdienden en hnopst afkeurensweerdicen steun welken hii in de laatste weken aan de behouderskliek ver- verleende. WeihoeI zeggen vooreerst onze mannen, had bij gevalle moeten gebeuren, dat wij tijdens de schuifelserenade te Antwerpen waren, dan stonden wij geheel zeker in de eerste ran gen om zc nog wat krachtiger en indrukwek kender te maken, omdat wij vast overtuigd zijn, dat Schollaert en C* zulks straf wel ver dienen. En dan zou onze volksvertegenwoor diger DaeDS onze handelwijze in de Kamers beknibbeld en afgekeurd hebben? Hewel, recht uit gesproken, zeggen ze, dan verdiende hij op zijne beurt door al de demokraten uitgeschui- feld te worden. Eu ten tweede, voegen ze er bij, toen de be houderskliek macüitig en onvergankelijk scheen, wedijverden al hare aanhangers om al wat demokraat was of scheen te zijn, bij elke gelegenheid, uit te schuifelen, te bespotten, te lasteren, te tergen, te vervolgen, te brood- rooven, te martele^ en, zoo mogelijk, te ver pletteren. Die kliek alleen heeft de vrije demokraten- partij djn weg afgesneden, haren vooruitgang belet en haren ondergang gezworen. En nu dat ze zelf afgeleefd en machteloos geworden is, zouden wij de Woestemans, de Renkins en de Cartons, die hatelijke volksverdrukkers en volksverraders moeten ondersteunen en hunnen val beletten Hol* I dat nooit I De politieke toestand is veranderd, en voegen we er seffens bij, 't is best. De gemoederen waren uiterst gespan nen in 't land dit was kalm in den schijn, maar 't vuur smeulde onder - 1im [ir^ de assche en eene kleinigheid was vol- zullen onze woorden bevestigen de doende om de vlam te doen opslaan en bespreking der schoolwet zal verscho- vreeselijklaaienden brand te verwekken, ven worden tot later, 't is te zeggen het De koning volgde de beweging en ontwerp zal begraven worden, hetó r^d gevraagd. Zal't daarmee al zijn Neen. Hij heeft ook beurtelings bij hem Die uitslag is voor minister Schol- geroepen den opperminister Schollaert, laertde genadeslag. Hij zal zijn ont- slag geven. En met hem zullen verdwijnen van de ministerbank verscheidene zijner collegas, die zullen plaa+s maken voor geen voet achteruitgaanDe schoolwet moest er nu door. De tegenpartijen, zegde men langs een anderen kant, zouden alle middels, wettige en onwettige middels gebruiken om de stemming der schoolwet te ver ijdelen 't Eene noch 't andere zal gebeuren. M.Woeste was ingeschreven verleden week om gisteren Woensdag te spreken. Woensdag morgen liep het gerucht dat M. Woeste niet ging spreken. De reden Volgens ons, omdat er geen volle overeenkomst meer bestond tus schen het ministerie en de rechterzijde. De gebeurtenissen zijn rap gegaan in enkele uren, gansch een ommekeer. M. Woeste hreft gesproken en de katholieke leider heeft dapper het mini sterie verdedigd en behendig, van zijn standpunt, de tegenpartijen aangeval len. Maar dat diende slechts tot de oogenverblinding van de massa. Eene zinsnede heeft ons getroffen en die was volgens ons de voornaamste, gezien den toestand en de gespannen heid der gemoederen tusschen de politieke partijen. Men en die men was M. Arthur Verhaegen en Cie, katholieke volksver tegenwoordigers heeft gesproken van de samenstelling van eene bijzondere commissie, om het ontwerp der school wet te onderzoeken. Doch ik geloof dat dit een onbepaald gerucht is want 't is de gewoonte in de Kamer van de poli- tieke ontwerpen naar de afdeelingen te I verzenden. Die woorden, in den schijn van weinig beteeken is, zijn in de tegen woordige omstandigheden van een overwegend, een doordragend belang. Het stelsel der katholieke bewaar ders was doordrijven, spijts de af deelingen, die samengesteld zijn zoo danig dat zij het ontwerp op de lange baan kunnen schuiven. Het stelsel der tegenpartijen was drijven de katholieken de wet door, spijts de afdeelingen, door de samen stelling van eene bijzondere commissie, dat is een aanslag op de parlementaire gebruiken en op onze rechten als volks vertegenwoordigers en wetgevers, dat is onwettigheid en geweld en daar tegen mogên we onwettigheid en ge weld zetten en zullen we er zetten. Het land ging in rep en roep staan: in een revolutionnairen toestand. Het ergste kon gebeuren. De koning heeft goeden raad ont vangen en heeft gesproken hij moet gezegd hebben Halt, waarom al die haast, zouden we niet best uitstellen 't Moet enkel een verzoek geweest zijn, maar in den mond van som mige personen tegenover andere zijn vragen bevelen. M. Woeste heeft dan gesproken en heeft met opgezetten wille de belang rijke zinsnede laten gaan, die hij naar alle waarschijnelijkheid verleden week niet zinnens was uit te spreken. Die zinsnede bet eekent Uitstel van de bespreking der school wet. En men kent het spreekwoord Van een verzet komt een belet. De schoolwet zal niet meer voor de pinne komen in 1911, en voegen we er bij, niet meer vóór de wetgevende kiezingen van 1912. In andere woorden en duidelijker gesproken het ontwerp is begraven. Eer de haan driemaal zal gekraaid hebben, zal gansch het land daarvan overtuigd zijn. Wacht morgen, Vrijdag de brussel- sche gazetten af en allen, katholieke zoowel als liberale en socialistische. liberaal) De schoolwet is besproken, dat is zeker. Wat heeft de Koning gevraagd, ge zegd, gewen scht Dat is een geheim, voor 't oogenblik. Maar zeker en vast is 't dat de poli tieke toestand gekeerd is. Het ministerie,verzekerde men, zou eenige andere leden der rechterzijde, waarvan vele met begeerige oogen naar de ministerfrakken zitten te loeren. Als Van den Peereboom viel in 1899, verdween met hem zijn voorstel van nieuwe kieswet. Zoo zal ook dit ontwerp van School wet eindigen vergaan in den niet.

Het Recht | 1911 | | pagina 2