Algemeen Stemrecht De betooging voor A. S. Oe Christens demokrater) en de belonging voor A. S. op 15 Oogst to Brussel Bezorgdheid Op Zondag 6 Augusti Priester fonteyne H. Plancquaert Strijdlied voor 't Algemeen 8temrecht Gegrond verwijt RONSE Gent EECLOO Leest en verspreidt het blad 1 Het wetsontwerp vestigt te Gent nieuwe inrichtingen, geheel onontbeerlijk in het stelse van gelijkheid, dat de grondslag zelf is van onze opvatting. Eerstens eene school vooi mijningenieurs, te meer noodig daar de aan staande ontginning van het Kempische kolen bekken zoowel als de uitbreiding van de sociale wetgeving en van het technisch onderwijs met aandrang vragen naar talrijke ingenieurs, ie een Vlaamsch hooger onderwijs genoten. Druiscbt het niet aan tegen het gezond ver stand, dat in verscheidene nijverheidsscholen van het Vlaamsche land de lessen, hoofdzake lijk bestemd voor werklieden, worden gegeven in 't Fransch, omdat de leeraren niet in staat zijn ze te geven in de cenige taal, die hunne t/^ hoorders volkomen verstaan Zeer_.<fn vast, in denzelfden gedachtengang, sfaitbreiding te dat de beweging van hoog§" 'verre beneden die Gent in hare nuttige--ue leeraren, die in staat van Luik blijft-ienen van 't Vlaamsch, zeld zijn zich -a dat de toehoorders uit het volk taal verstaan. Het roijningenieurskorps heeft een aanzien lijk deel in de toepassing der sociale wetten. Deze wetten in zich zelf vorderen trouwens de tusschenkomst van talrijke vakmannen. Ook in dit opzicht komt het er op aan, dat de nieuw ingerichte Hoogeschool van Gent kunne vol doen aan de nieuwe vereischten en gediplo meerden kunne voorbrengen, die hunne studiën deden in het Vlaamsch. Zij moeten in staat zijn aan de Vlaamsche bevolking de goede toepas sing te verzekeren van die wetgeviug, waarbij vooral de nederigen en de kleinen, dat wil zeggen juist de mannen en de vrouwen die slechts hunne moedertaal spreken, belang hebben. Is het niet, anderzijds, eene zonderlingheid, waarschijnlijk zonder weerga tegenover de zich hoofdzakelijk op landbouw toeleggende Vlaam sche gewesten, dat de hoogere School van land bouw te Gembloers uitsluitend Fransch is? De zoon van den Vlaamschen pachter kan er maar worden toegelaten in eene taal, die de zijne niet is. De inspecteur of de landbouw- onderwijzer komende uit dat overigens uitste kend gesticht, moet, indien hij aan de Vlaam sche bevolking de kennis wil mededeelen, die hij heeft verkregen op kosten van allen, zich eene groote persoonlijke krachtinspanning ge troosten, iets waarvoor hij dikwijls teiugschrikt, of zich uitdrukken in eene gebrekkige taal, met armen en onvoldoenden woordenschat, zoodat zijn nuttige invloed er aanzienlijk door wordt verminderd. Eene hoogere school voor land en tuinbouwkunde moet dus worden toegevoegd aan de Hoogeschool van Gent. Wederkeerig, wijl de School van burgerlijke bouwkunde, fa culteit der technische wetenschappen, Vlaamsch zal worden te Gent, zal eene dergelijke inrich ting moeten tot stand kqjnen aan de Hooge school te Luik. Tegenover deze voorstellen werden de critie- ken, ontstaan uit het gevaar, dat de Gentsche Hoogeschool ontvo.lkt zou worden, naar het - fqtbedarenjgebracht. Dat kon ook niet bo. uifcf ,<ting van deze maatrege- eenerzijds, naar Luik -tu.»t-v. invoering der hervor ming, die de Waalsche en het grootste deel der vreemde leerlingen, die heden gedwongen zijn de School van burgerlijke bouwkunde te Gent te \folgen, omdat deze de eenige inrichting van dit soort is in het Belgisch officieel onderwijs, is het, anderzijds, zeker, dat deze afval ruimschoots zal worden vergoed door de talrijke studenteD, die zullen worden aangelokt door de nieuwe scholen, aan de Hoogeschool van Gent toegevoegd. Voor de faculteiten denkt men algemeen dat, het getal studenten Diet gevoelig zal veranderen, in aanmerking genomen de overgangsmaat regelen, door het wetsvoorstel voorgestaan. Overigens kan men het zeker achten, dat vele studenten uit de Vlaamsche gewesten, die thans de lessen volgen aan de andere hoogescholen, er prijs zullen op stollen de Vlaamsche leer gangen te volgen zoodra deze te Gent zullen zijn ingericht. In dit opzicht zal er waarschijnlijk vergoeding zijn. De voorgestelde hervorming, zooals die door het wetsvoorstel is ingericht, is onder deze omstandigheden de meest eenvoudige, de meest practische en de meest gerechtvaardigde vorm van toepassing, waardoor men in onze wetge ving kan vertolken den eenstemmigen wensch van onze Vlaamsche bevolking, namelijk een hooger onderwijs te verkrijgen in de moedertaal en het beginsel van volkomen gelijkheid tus- schen burgers van eenzelfde vaderland, wat betreft de behandeling van onze twee nationale talen door de Staatsmachten. Het voorstel bevat geen enkele verplichting, voor wie ook, de voorkeur te geven aan de Vlaamsche Hoogeschool van Gent, eer dan aan de Fransche Hoogeschool van Luik. Ieder zal meester blijven van zijne keus. Artikel 8 bevestigt dit stelsel van vrijheid. Ongetwijfeld levert het nieuwe stelsel eenige bezwaren op voor de jonge lieden geboren te Gent of in de nabijheid en die Fransche lessen willeu volgen aan de hoogeschool; maar deze bezwaren wor den merkelijk door de overgangsmaatregelen verzacht. Dergelijke tegenwerpingen zullen trapsgewijze verdwijnen, naarmate men beter zal erkennen, dat de volmaakte kennis der Vlaamsche taal eene werkelijke noodzakelijk heid is voor al wie in het Vlaamsche land niet vreemd wil worden aan het volk, aan het midden waarin hij leeft. Deze waarheid wordt meer en meer erkend, en terecht, voor elk vrij beroep. Ten slotte is de ons gemaakte tegen werping niet beslissend, want men moet wel erkennen, dat de hoogescholen geene plaatse lijke inrichtingen zijn en dat dezelfde bezwaren bestaan voor bijna alle Belgen, dat is voor al degenen, die niet eene universiteitsstad bewo nen. In dit opzicht, kan er geen verkregen recht bestaan. In de som van uitgaven, die elke student vertegenwoordigt, is het deel van de Openbare Schatkist aanzienlijk hooger dan h-t minerval, het recht van inschrijvingen van nen, door de. studenten betaald. Dit wil zeegen dat het algemeen belang bier het parti cular belang overweegt en dat niemand het recht heeft te klagen indien, op een voet van volkomen gelijkheid geplaatst met al de m,» Belgen, hij de keuze behoudt zich te beg-een Mt eeneder twee Staatshoogescholem zonder zelfs te spreken »an de twee vn,e hooge. SC ftXerkelijkh-ij' het fa. w,erktaS treden der 2ul.len m Bdfè' °P "er ko°ee; j- drie zijn waar het onderwijs zal Paleden in het Fransch, terwijl in de vierde, gedurende laDge jaren, een groot getal leergan gen tweetalig zullen blijven om zoodoende den overgarg te ..verzekeren. Den dag, dat deze Fransche leergangen trapsgewijze zullen ver dwijnen, raag men zeker zijn, dat de hoogere klassen in het Vlaamsche land zich volkomen rekenschap zullen geven van haren plicht tegenover het geheel der Vlaamsche bevolking en, zonder af te zien van de kennis vau 't Fransch en van het veelvuldig gebruik daar van, geheej zullen zijn teruggekomen van de minachting, die zij thans soms betoouen voor de volkstaal en die in zekere mate verontschul digd wordt door de onvoldoende kennis, welke- zij er van bezitten. In eene eeuw van democratie te volharden in deze minachting en in deze onkunde is zich zelf tot machteloosheid veroordeelen in elk domein van het openbaar leven. Niets is gevaar lijker tegenover de ontzettende drukking, die het openbaar leven hoe langer hoe meer zal uitoefenen op de persoonlijke belangen Tegenover het stelsel van het aldus ontwik kelde voorstel heeft men twee andere formules vooruitgezet: i° die van eene tweetalige hooge school 2° die van de oprichting van eene nieuwe Vlaamsche hoogeschool, hetzij te Ant werpen. hetzij te Brugge. ('t Vervolgt gens, in het Vlaamsch Huis, Groote Markt, 16, te Brussel op i5 Oogst, dag der betooging, ten etude de noodige schikkingen te nemen voor Onze partij, waarvan wordt kennis gegeven aan al de arrondissementen. I Democraten, op naar Brussel tot verovering Van ons aller recht. R. Vanderschelben Alk eerste Maandagen e.n derde Zon dagen der maand kostelooze raadpleging door M. Hector Plancquaert, in Prins Boudewijn (markt) te Kortrijk, vang tot ii ure. Als er een recht bestaat die als het lioogs'e, als het opperste recht van ons voik mag en moet beschouwd worden, dan is het wel het zuiver algemeen stemrechthet één man, ééne stem. De samenleving, het vaderland, de natie is eene gemeenschap waarin het volk te samen leeft, masr niet de eene klasse leeft ten koste eu ten laste van eene andere klasse, of als de heer en de meester eener andere klasse, waar- elk het recht heeft van te leven, van te spreken, van te helpen besturen. Wij kristene dembk-rateüjL wirlënT de /""L regeering'van het voik wij willen het aflas voor en door het volk m niets mag ons te zwaar of te lastig zijn ora tot ons doel i te komen, en om dat doel te bereiken is het zuiver algemeen stemrecht met evenredige ver- tegenwoordiging voor a! da besturen de eenige hefboom. i De beweging' voor 't zuiver algemeen stem- j reebt zou moeten, net als de vlaamsche be- l weging, gevoerd worden buiten alle partijgeestt opdat elke politieke partij, wat ook hare godsdienstige overtuiging of staatkundige op- vatting zij er zich bij elke gelegenheid kunne bij aansluiten. i Het grootste deel onzer partijgenooten heb- ben met spanning de vaststelling der houding onzer partij afgewacht aangaande de betooging 1 van i5 Oogst aanstaande. I Omdat het A. S. het brandpunt is van ons programma en ook wel het dringendste aller hervormingen, zouden vele demokraten met l leedwezen gezien hebben .dat de kristene volks- partij hier zich onthield. Van een anderen kant maakte het feit, dat de betooging zou gepaard gaan met schimp tegen den godsdienst en afbreking van het vrij i onderwijs, een groot deel onzer partijgenooten ongerust en zouden zij zich willen onthouden hebben. Zoowel de voorstaanders van onthouding als de voorstaanders van deelneming aan de betoo ging te Brussel handelden te goeder trouw met de kristene volkspartij en kunnen niet beschul digd worden als handelende onder den invloed van gelijk welke andere partij. Zij stonden enkel onder den invloed van persoonlijke mee ning en hadden niets in 't oog dan den geest en de strekking der kristene volkspartij. Mid delen tot voorkoming van dergelijke tijdelijke verdeeldheid moeten bewerkstelligd worden. Het eenige middel daartoe is betere inrichting onzer partij. Nu dat het inrichtirigscomiteit der betooging aan onzen afgeveerdigde de verklaring heeft gedaan dat in den stoet niets zal gedragen worden dat kwetsend is aan den godsdienst en het ons is toegelaten onze eigene opschriften te dragen, kan er geen twijfel bestaan wij mogen niet t'huis blijven wij moeten aan het land doen zien dat de kristene volkspartij onder i de ijverigste voorstaanders van 't algemeen j stemrecht moet gerekend worden, i De verschillende inrichtingen onzer partij namen dus ook beurtelings het besluit naar. Brussel te gaan en deel te nemen aan de mani festatie mits voorbehoud zich te onthouden in den stoet te gaan zoo de verklaring van het inrichtingscomiteit niet werd nageleefd. De arrondisserneotsbond van Kortrijk drukt den wensch uit dat al de hoofdmannen der christene volkspartij, alsook van elke deel nemende groep, minstens een afgevaardigde zich zouden bevinden om 9 uren stipt 's mor- Onze oude boezemvrienden de behouders zijn er erg mede bekommerd omdat wij mede 'net de andere, oppositiepartijen gaan mani- Lsteeren voor A S. op i5 Oogst. De Bien Public vraagt ons met veel teedere belang stelling of wij niet vergeten hebben hoe de anti klerikalen ons te Kortrijk en te Dendermonde bedrogen hebben zullen wij nu niet nog eens bedrogen worden te Brussel. Daar moet de Bien Public zich niet om bekommeren wij weten zeer wel wat ons vroeger is voorgevallen en we hebben nu nog niet 't minste betrouwen in liberale of sociale, eerlijkheid. Doch 't is niet om liberalen of socia listen plezier te doen dat wij naar Brussel gaan maar wel omdat wij demokraat zijn en meer dan ooit de noodzakelijkheid inzien van eene hervorming op kiesgebied. Belgie heeft, dank zij uw vrienden Bien Pubiic de onrecht vaardigste en hatelijkste kieswetten die er in eenig land bestaan. Die onrecht vaardigheden moeten eerst en vooral weg. Eerst zuiver A. S. en E. V. dan kunnen wij denken op persoon lijke veeten. (Nu moeten allen zwichten voor 't belang van zuiver A. S. Leve zuiver A. S. H. Pl. OP 15 OOGST Deze betooging zoosls te voorzien is, zal iets grootsch zij; dat in gansch Belgie een onzegge lijken indruk zal achterlaten. Onze partijgenooten komen ook ten volle in begeestering dank aan den lcrachtigen oproep die de Brugsche democraten aan bunne strijd broeders gezDaden hebben. Zoo hebbest reeds bond n en groepen uit alle hoeken van 't land hunne bijtredingen gezon den. Uit 't Kortrijkscho een aantal vau ge meenten zooals Moscroen, Deerlijk-, Meenen, enz. Uit Namen uit Gent uit het arrondis sement Aalst Denderleeuw met 200 man, vlag en muziek, Moorsel 5o man, Ninove, Dender- hautem en verders de groote groep -an Aalst, die Zondag ook beslist: net ft met Pkous Daens, onzen volksvertegenwoor tiger aan de betooging deel te nemen Verders Brugge, Antwerpen? enz. enz. Eene bijzondere omzendbrief zal door M. Minnebo aan al de deelnemende bonden gezon den worden, die zal weten op welke uur en plaats de democraten te Brussel zulkn bijeen komen om gezamentlijk naar hunne plaats in dp .bijtqggiag tc'.jaan. Aan de Demokraten van het Arrondissement Brugge BETOOGING VAN i5 OOGST voor A. S. Eene laatste oproep aan de vrienden i Vrienden goed opgtflet Ten einde de reis van i5 Oogst te kunnen regelen, verzoeken wij i al onze vrienden op te komen naar de Alge meene vergadering van Zondag 6 Oogst, om 10 ure 's morgens, in het Gasthof DE ROODE POORT, Hallestraat, en vereerd door de tegenwoordigheid van Priester Fonteyne. Dagorde 1. Vaststelling van uur van vertrek en terug keer 2Betaling der reiskosten 3. Laatste beslissingen voor het welgelukken der reis. Ten einde alles, in regel te kunnen doen, verzoeken wij al degene die besloten zijn de reis mede te maken, in de vergadering tegen woordig te zijn. De vijf VAANDELDRAGERS mogen niet afwezig zijn. Namens de Christen Demokraten van Brugge. De Voorzitter, Bern. MINNEBO. Demokralische Jonge Wacht Op den zelfden dag, om 9 ure, 's morgens, bijeenkomst in 't zelfde lokaal voor de JONGE WAGHT. Het Bestuur. De reis naar Brussel, gaan en keeren kost 3 fr. 75. Vertrek uit Brugge om 6.37 ure 's morgens. Terugkeer uit Brussel om 8.35 ure Groote openbare &tegensprekelijke MEETING in 't fransch en in 't vlaamsch voor TE MOSCROEN om 3 uren namiddag, in den hof der herberg Au Chateau Blanc Molenstraat DOOR Wij rekenen op eene talrijke opkomst der vrienden van gehe :1 het Arrondissement, om onze dappere strijders Priester Fonteyne en H. Plancquaert, te komen groeten alsook te vergezellen op de aangeduide uur. Zoodus, allen op post, en naar de meeting het moet daar Demokraten regenen. Zangwijze Rond de Groene Vaan. I. Hoort de noodklok luidt Over Belgenland. 't Volk zijnen wil beduidt Blijft dien eed gestand. Refrein, Eén man, één stem Dat eischt met klem De volkspartij En vecht Vlaanderen weêrom. II. 't Daghet in den oost 't Lichtst overal Ziet hoe de kimme bloost 't Stemrecht winnen zal I III. 't Volk zijn banden breekt Varen recht door zee Duinen, dijken breekt Roepend langs de ree 1 IV. Roept rechtveerdigbeid 1 Weg de dwinglandij, Klinke thans wijd en zijd 't Lied der Volkspartij. V. Broeders rond de vaan Schaart u dichterbij Strijdend voor 't volksbestaan Zoo winnen wij. VI. Hoog waaie onze vlag 't Onrecht moet te niet, 't Is geworden dag Heft aan 't zegelied. E. D. De Flandfe Libérale van Geut doet opmer ken dat er in.de nabijheid van de stad een der grootste kunstenaars woont der wereld, waar schijnlijk voor den oogenblik de grootste in zijn vak. Weinig van het gewoon publiek gekend in Belgie wordt deze kunstenaar in den vreemde zeer hoog geschat. Vrankrijk en Duitschland hebben reeds velS van zijn meesterwerken ge kocht. Doch zijn eigen geboortestad Gent heeft tot nu toe weinig op hem gedacht. Deze kunstenaar is M. Minne, beeldhouwer, geboren te Gent en thans meest verblijvende te St Martens Laathem waar zoo vele vlaamsche kunstenaars een klein buitenhuisje bewonen. Wij hopen dat de woorden van La Flandre. weerklank zullen vinden bij wie 't behoort. Zulk feit is voor Gent een echte schande. Een groot kunstenaar doet eer aan zijne geboorte plaats, brengt haar roem en glorie bij. Bijge volg 't is ook een plicht voor die geboortestad hare kunstenaars te herkennen en aan te moe digen. Laat ons hopen dat we binnen korten tijd in ons museum eenige schoone exemplaren van het groote vernuft van M. Minne zullen mogen bewonderen. Dat La Flandre zich de moeite geve haar gegronde klacht te herhalen, aan te driDgen bij hare vrienden die aan 't be? stuur zijn,en de miskenning waaraan Gent zich jegens een zijner meest verdienstelijke zonen heeft plichtig gemaakt kan hersteld worden tot groot genoegen van al wie belang stelt in de kunst. H. Pl. Op voor Algemeen Stemrecht I Naar Brussel op 15 Oogst De vrije christen d<=mokratische volkspartij van Ronsa doet eeaen oproep tot al de demo- Kraten van Ronse en omliggende om de reis mede te doen naar Brussel op i5 Oogst voor Algemeen Stemrecht. Gezien de Vrije Demokratische Klaronsclub vergezeld van de Werkersbond Vooruit voor Recht, Vrijheid en Plicht met cartel er deel aan neemt, de prijs een en 'terug 2 80 fr. Men kan zich laten inschrijven bij een gekend bestuurlid of in ons lokaal Café de 1'Agricul ture, Groote Markt, Ronse. Het Bfstuur. De Heer Hector PLANCQUAERT advo- haat, zal zetelen In den Nieuwen Boer lokaal der West-VlamingenKoornma/rkt, j den Vrijdag van 12 tot 1 uur. Kostelooze raadpleging voor al de leden onzer bonden. Zitdag in Eecloo, de laatsten Donderdag van Augustus gehoudendoor den Heer Hector Planquaer't, In den OsseJcop bij De Baerdemaeker, rechtover de Statie.

Het Recht | 1911 | | pagina 2