Partijvergaderingen D. HERTOG Arrondissement Gent-Eecloo DEERLIJK Uit Vichte KORTRIJK MEENEN I Nieuwe Volksvertegenwoordiger HET AGAVENBLAD DEMOCRATEN Allen naar Brussel op 15 Oogst GENT Stoomkoffiebranderij JORIS DE CONINCK Officieel cijfer van de bevolking op den datum van 31 December 1910 ARRONDISSEMENT EEKLOO Adegem. 4318 Assen ede 5,875 Basse-'tlde 3,7ii Bouchaute 2,841 CaprycVe 3,619 Etckloo i3,399 Ertvelde 3,509 Maldegem IO,7II Middelburg 965 Oost Eeckloo. 2,197 Sii.te-Margaretha 897 Sirt-Jan-in-Eremo 885 Sint-Laurent. 3,638 Se-:zaete. 7,i5i Waterland-Oudeman 870 Watervliet Totaal 72,268 ARRONDISSEMENT EECLOO Aaltre 7.699 Afsné +36 Asper 2.I02 Astene 1,633 Bachte- Maria Leerne i,35o Ba.: legem 3,464 686 Bottelaere i,3oo Destelbergeu 4,387 Dei ize 5,084 Dickclvenne Eecke 2,363 Evtrgem 8,959 Geit 165,149 Gavere 1,965 Gertbrugge Gor.tr ode 620 Cott hem 935 Grainmene Gysnzeele 704 Hai sbeke - Heusden 3,589 Knesselaere 4,337 Sint Martens Lae! hem i,5io Lan (legem 1,808 LaDdscauter 558 De Pinte 1,649 Ledvberg i3,698 Sint Maituns Leeine 610 Lem berge 537 Loochristi 4.768 Lovc-ndegem 4,334 Machelen 2,874 Mariakerke 2,785 Meirelbeke 6,35o Melle 6,229 Melsen 904 Mendonck 363 Meygem 1,162 Moerneke-Waes 6,632 Sint Amandsberg 16,296 Mooi tzeele 746 Nazaretb 5,285 Nevele Oosterzeele c3,376 Oostwinkel Petegem 3,489 Poesele 58i Poucques-' 927 Ronsele igi Saffelac-r::3,658 Si ut Denijs Westrem 2,3 9 Schelderode I>°44 Scheldewindeke a.7^4 Svevergem 1,258 Semm rsaeke. 1,498 Sevènetken 2,013 Sleydinge 5,58o Somergi m 6,049 Drongen5,540 Ursel 2,465 Vinderhaute 909 Vosselaere 829 Vurste 1,189 Vyncktt-744 Wachtebeke 5,577 Waerschoot .6,182 Winkel-Ste-Kruis 2,427 Wondelgem .4,021 Wontergem 928 Zeveren 6i5 Zulte2,888 Zwynaerde 3,755 Totaal 411,535 De bevolking van Belgie Volgens de laatste optelling bedroeg de bevolking van Belgie, op 3i December 1910 7 millioen, 5i6,73o inwoners, per provintiën verdeeld als volgt Antwerpen, 989,340; Brabant, i,5o5,ii5 West-Vlaanderen, 881,o33 Oost-VlaandereD, 1,123,755 Henegouwen, 1,240,525 Luik, 899, 423 Limburg, 277,582 Luxemburg, 234,252 Namen, 365,606. De bevolking der verschillende hoofdplaatsen bedroeg Brussel, 195,630 inwoners A itwerpen, 320,640 Brugge, 54,015 Gent, 165,149 Bergen, 27,282 Luik, 174,768 Hasselt, 17,706 Aarlen, 12,256 en Namen, 31939 inwoners. eenigingen u doen, schudt u los, breekt die boeien, die u aan de politieke sijndicaten vast- kluistert, en roept met mij Weg met alle politieke sijndicaten Syndicalist. Reit naar Brussel Al wie verlangt naar Brussel te gaan op i5 Oogst, aan verminderde prijs en de statie Deer lijk als vertrekpunt verkiest, gelieve zich aan te geven aan R. Vanderschelde, ten allerlangste teg- n Maandag middag 7 Augusti. Toekomende week een artikel uit Vichte door Henri Deroost. SIJNDICALISME Men weet dat over eenige weken de Kortrijk- sche houtbewerkers in staking gegaan zijn om loonsverhoogiDg te bekomen socialisten en antisocialisten leidden de staking na drie j weken strijd bekwamen de stakers gedeeltelijk 1 voldoening, en de werklieden hernamen den arbeid. Maar 't moet zijn dat het er niet recht in den haak zat bipst de onderhandelingen, want nu verwijten socialisten en kristenen malkaar ver raders gespeeld te hebben. Wat er ook van zij, de kristenen belegden Maandag laatst, eene meeting in hun lok&l, om over den verloopen strijd der houtbewerkers te spreken. De socia listen besloten in groot getal er naartoe te gaan om tegen te spreken doch daar gekomen, wierden alleenlijk de houtbewerkers binnen gelaten, en de socialistischen tegenspreker. Die tegensprekelijke meeting, heeft bewezen, dat, haddc alles juist gegaan, de werklieden eene algeheele overwinning hadden behaald, maar men kon er niet uit wijs worden wie hier eene vuile rol gespee'd had. Uit dit alles blijkt zonneklaar dat de politiek nog eens de klip is geweest, waar de over- winning der weiklie'den schipbreuk heeft ge- leden. Maar wanneer zullen de werklieden toch 1 beseffen, dat een sijndicaat, geene politieke kleur mag hebben.dat hunne plaats alleen mag zijn in vrije, onzijdige sijndicaten, waar werk lieden van alle denkwijzen zich kunnen ver eenigen, om gezamentlijk hunne belangen te verdedigen. Werklieden aller denkwijzen overdenkt dat, ziet rondom u, welke schade, de politieke ver- De gemeentekiezing nadert met rasse schre den, en begint ernstiger veel ter sprake te komen. Bij ons, christene democraten is veel spraak, deze maal ernstig mede te strijden, daar wij waarlijk eenige kans zien, zoo er maar een weinig gewerkt wordt. 't Is immers waar dat er naar verandering verlangd wordt, immers wanneer alles door dezelfden gekonkelfoesd wordt, boezemt zulks steeds wantrouwen in van een anderen kant heeft elk gematigd menich afkeer, voor de voorstanders van den handel en nijverheid halt we willen zeggen deze die, met roode vaan voorop, ze liever zouden zien verkwijnen en plat leggen. Ten einde een ernstig besluit te nemen, worden alle christene democraten naar de ver gadering van Zondag i3 Oogst, in 't gewoon lokaal Au Beffroi bij Debacker, Bruggestraat, om 4 ure namiddag, genoodigd. i Makkers, allen op post a. u. b., 't is ernstig en dringend. Het Bestuur. Uit Kortrijk wordt gemeld dat de h. De 1 Ridder zijn ontslag neemt als senator, daar zijn I gezondheidstoestand hem niet toelaat langer in den Senaat te zetelen. De h. R. VandsVenne, volksvertegenwoor diger, zal hem in den Senaat opvolgen. De h. H. Van Leynseele, plaatsvervangend volksvertegenwoordiger zal dus kamerlid wor den. De bliksem doodt tien werklieden. Te Grand-Queviby, nabij Rouen, heeft het geweldig onweer van Vrijdag namiddag een echte ramp veroorzaakt. De bliksem sloeg in een in opbouw zijnde werkhuis, dat gansch vernield werd. Tien werklieden werden dood van onder de puinhoopen weggehaald een tiental-anderen kregen zware verwondingen. MENGELWERK. EN DE KANS VAN MONACO vertaald door Julius PÉE Zoo gewist, dat hier de man voor u staat, die m 't vijftigduizend frank op zak den strijd tegeD de millioenen der speelbank wil aargaan en door zijn onfeilbaar stelsel dagelijks een klein fortuin als winst mee naar huis zal nemen. Opeens was ik in de speelzaal, dan zag ik aan een der tafels toe, weldra zette ik zelf mee ik verloor een kleinigheid, in een oogwenk waren het een paar honderd frank om die weer te winnen offerde ik een paar duizend op en zoo ging het voort. Bijna in een oogwenk had ik al verloren wat bij mij had en het waren juist de vijftigduizend frank, waarmede ik de bank wilde doen springen. (i Ik was als bedronken, als verdoofd. Aan het stelsel, waarop al mijn verwachtingeu steun den, had ik niet eens gedacht ik had er maar blindelings op los gezet. Ik had een werkelijk ongehoorde slechte kans ik kon zetten waar ik wilde, bijna telkens verloor ik. Ik moet er ver schrikkelijk hebben uitgezien verschillende malen hoorde ik dames in mijne nabijheid medelijdend zeggen Lieve Hemel, wat ziet die man er doodsbleek uit 1 Ten slotte komt het ook in Monte Carlo, waar men aan allerlei gewoon is, niet ieder dag voor, dat men iemand een fortuintje op een uur tijds ziet verliezen, en misschien had het bij mij niet eens zoo lang geduurd. Ook het bestuur der bank* dat op alles acht geeft, had mijn verlies bemerkt. Toen ik het Casino verliet zag ik, dat een in 't zwart gekleed heerschap, wien men den geheimen politieagent aanzag, mijn stappen volgde. Ik liet mij op een bank in 't park neervallen, de zwarte zette zich op het andere einde van dezelt- Op Zondag 13 Oogst, arrondisse mentsbondsvergadering, om 10 1/2 ure, in ons lokaal, Toekomststraat, 48, Gent. DEINZE Zondag, 6 Augustus, om 10 1/2 ure, ver gadering van den kantonalen bond van Deinze in ons lokaal, bij Michiels In den Mexicaan 0 Gentstraat, n° 20. De vergadering is van het grootste belang en wij verhopen dat alle partijgenooten van geheel het kanton het hun als plicht zullen rekenen er tegenwoordig te zijn. Het Bestuur. MOESCROEN Vergadering voor den Propagandekring, op Zondag i3 Oogst, om 6 ure 's avonds, in het gewoon lokaal. Dagorde Onze houding voor de Gemeente kiezing allerhande. Daar de vergadering van belang is hopen wij op eene talrijke opkomst. DEERLIJK Op Zondag 20 Augusti, om 6 i[2 ure, ver gadering van den Bond van Deerlijk, bij He.iri Caveije, in Prins Baudewijn, plaats, Deerlijk. Brugsche same..«er-Kende Brouwerij GAMBRINUS ST. KRUIS (Brugge) Bier van ie kwaliteit tegen voordeelige prijzen Einde-Seizoen Einde-Seizoen ALLEN NAAR Sehoenmagazijn Vlamingstraat, 5, T[Groote Markt) BRUGGE Grooten uitverkoop aan verminderde prijzen. Oprechte occasiën. Omer Van Wynendaele APOTHEKER S. Miohielsstraat, 17, GENT (bij de S' Michielskpilri Prijsvermindering voor de Vó-r.i.-. oiizét b' die het arrondissemeDtArent bewonen. de bank. Toen lachte ik luidop Dachten die lieden wellicht, dat ik mij om dat verloren geld het leven wilde benemen Ik had in elk geval niet daaraan gedacht. Slechts eene gedachte hield mij onophoudend bezig hoe zou ik mijne niets vermoedende vrouw onder de oogen treden Maar het gelaat van den verklikker op de bank nevens mij werkte op mijn zenuwen van dit mensch moest ik mij eerst en vooral ont slaan, om in volle kalmte te kunnen uitdenken, wat er mij te doen stond. Ik keerde mij plotseling tot den man, die zich al te zichtbare moeite gaf om er gansch te goeder trouw te zien en zeide met woedenden galgenhumor tot hem Mijn beste heer, het zou mij ten zeerste spijten, zoo gij u om mijnentwege een nuttelooze moeite gaaft ten eerste heb ik noch revolver noch koord op mij, en ten tweede staatr het drievoudig der som, die ik zooeven verloren heb, nog als mijn eigen kapitaal op mijne Bank. Ik zag aan het verbluft gezicht van het zwarte heerschap, dat ik mij in 't vermoeden over het inzicht, waarmede hij mij wag ge volgd, in elk geval niet vergist had. Hij her stelde zich echter oogenblikkelijk, nam hoffelijk zijn hoed af en voegde er met een lichten glim lach bij Des te bete.meneer 1 Wat het eene uur u heeft ontnomen, kan zonder twijfel een ander u rijkelijk terugschenken. Goede kans, meneer Met deze woorden stond hij op en ver wijderde zich, na een korte buiging, in de richting van het Casino. Ik bemerkte alleszins, dat hij achter de eerste kromming van den weg bleef staan en gebaarde, alsof hij een kleine groep Australische dwergpalmen nauwkeurig wilde gadeslaan. Om hem gansch te ontkomen verliet ik het park, steeg in een huurrijtuig en beval den koetsier mij naar de Cornichestraat wandelen te rijden, die naar de kaap Martin en verder naar Italië leidt. i Op korten afstand van Monte Carlo liet ik bij een herberg stilhouden het was wel is waar een herberg van minderen rang, maar een paar prachtige bomen stonden voor de deur. ESSCHEN (grens) Fijn mengsel Nr i fr. 2.40 2 fr. 2.20 3 fr. 2.00 Echte Moka aan 3 fr. per kilo. Franco per 5 kilog. tegen terugbetaling. De wijn was goed. Haastig dronk ik het eene glas na het andere, deels omdat ik dorstig was, deels echter ook omdat ik hoopte door den opwekkenden drank tot een besluit te zullen kunnen geraken, want ik moest voorzeker een besluit nemen, vooraleer ik met Maria samen trof. Toen ik met de tweede flesch klaar was, stond dit besluit bij mij vast en ik liet den koetsier naar mijn hotel terugrijden, zoo snel als de paarden konden loopen. u Ik wilde verder spelen en het verlies voor mijn vrouw geheim houden. Het was een erbarmlijke lafheid van mij en een eerloosheid bovendien, want ik brak daarmede het woord, dat ik plechtig gegeven had. Dien dag dacht ik echter niet zoo. De gedachte alleen was mij onverdraaglijk, voor mijn vrouw te treden en haar te zeggen Laten we onze zaken inpakken en weer naar huis vertrekken. Als een gek, als een onbe dreven beginneling had ik in 't eerste uur alles verspeeld. <t Ik was daarenboven, volgecs spelersge woonte, vast overtuigd dat, na dien zoo zwaren slag, de kans nu ongetwijfeld keeren en zich voor mij verklaren zou. ik had bovendien mijn stelsel nog volstrekt niet beproefd. Verder ik wil mij niet beter maken dan ik ben oefenden ook de woorden van den zwarten heer een zekeren invloed op mij uit wat het eene uar genomen had, kon het andere rijkelijk terugschenken. In zijn geheel genomen was het echter toch mijn karakter, dat mij het besluit deed nemen, liever gansch mijn fortuin te wagen dan mijn vrouw mijn schandelijk gedrag te bekennen. Maria was reeds ongerust over mijn lang uitblijven dit was uitstekend voor mij, zoo ontging het haar, dat ik in den beginne even eens in opgewonden stemming verkeerde. Het gelukte mij weldra haar gerust te stellen, door haar te vertellen dat ik een prachtige lange wandeling had gedaan en daardoor wat te laat thuis gekomeu was. Zij was zelfs gansch vroc- lijk toen ik haar zeide, dat ik te dier gelegen heid besloten had, de ecste acht dogen vol strekt niet te spelen, maar eerst een weinig het spel gade te slaan en voor 't overige mij met haar uitsluitend aan het genot van het prachtige landschap te wijden. Dat was dus onze eerste dag in Monte Carlo. Over de volgeude kan ik sneller heen stappen. Na acht dagen waren mijne geldelijke aangelegenheden in orde ik kon over gansch mijn vermogen bij het Crédit Lyonnois be schikken. Ik begon onmiddelijk weer te spelen. De waardeloosheid van mijn onfeilbaar stelsel had ik weldra doorschouwd. Toen ging ik ernstig met mijzelf te rade, of ik het spel niet opgeven en met de nog altijd aanzienlijke over blijfselen van mijn fortuin naar huis stoomen zou. Maar dan had ik niet alleen mijn onwaar dig gedrag van den eersten dag, maar ook het breken van mijn woord aan mijn vrouw moeten bekennen, die zoo rotsvast in mij geloofde. Daartoe vond ik den moed niet. En zoo speelde ik maar altijd door, soms met een kleine winst, meestal met verlies. Het merkwaardigste der zaak was hoe meer mijn middelen samensmolten, hoe grooter mijn innerlijk vertrouwen werd, dat de kans toch eens moest komen. Dan kwam de onheilvolle dag, de 25 Maart, de dag van mijn groot vertrouwen en van mijn verschrikkelijk ontwaken. Ik had me gedurende den laatsten tijd niet meer om den toestand van 't geld bekommerd, dat ik nog op de Bank had staan. Zekeren morgen maakte ik mijn rekening op en ik bevond, dat ik slechts nog over twintig duizend frank beschikte, ter wijl ik gemeend had, nog ongeveer het dubbele te bezitten. Als een ware struisvogel had ik de gesloten. Ik haalde al mijn geld af en begon als een wanhopige te spelen. Ik won groote sommen en verloor ze wedet, daalde tot een paar duizend frank en won dan opnieuw zeer veel. Urenlang duurde de strijd. Ik verloor, verloor, verloor. Ik had niets meer, ik was arm, arm als een ellendige bedelaar. ('t Vervo'c*.)

Het Recht | 1911 | | pagina 3