Eene stem uit het Walenland UIT MOEN Arrondissementsbond Kortrijk Gambrinus Older let retllslreelsel toezicht der Deelgenooten Schoenmakerij DFé HERTOG Hotel de Nederlanden Meermalen zien wij in zekere socialis tische en liberale bladen dat Priester Fon- teyne, op de oneerlijkste wijze wordt aan gevallen en zelfs als verkochte aan de katholieken wordt voorgesteld. De volgende brief ons dezer dagen ge zonden, is de beste antwoord aan al de I Ziehier nu deze brief Cuesmes, 16 December 19x2. Beste Abbé, Overeenkomstig met de vrienden van Cues mes (tegen Bergen) kom ik U nogmaals bedan ken vcor de scboone voordracht welke gij "bij ons gegeven hebt ter gelegenheid van het Bar bara feest. Het was de eeiste maal dat wij de gelegen heid hadden, eeneu priester te hooren spreken in ons groot en schoon volkshuis, en wij waren ten uitersten voldaan. Gij kunt U niet voorstellen, welken indruk uw machtig en rechtzinnig woord gemaakt heeft op onze vrienden en werkgezellen der koolputten. Daarom, a's tolk onzer werkgezellen, bid ik U Gaat voort, vriend, met onze broeders der Vlaanderen te ontwikkelen, want wij gevoelen reeds dat eensdaags wij met vereenigde kraohten zullen zegevieren over den algemeenen vijand: Het onmeê- doogend kapitaal I Indien er eens in Brugge c.ene groote betoo- giDg plaats grijpt, laat het mij weten, van herte en zeer geerne beloof ik U de medewerking van onze fanfaren maatschappij welke concert zou spelen, en ik zai het woord nemen, (ter zelfder tijd als gij), ten einde te handelen over gelijk welk onderwerp. Deze was de wensch van al de vrienden, na uw vertrek. Bovenal, vragen wij U nog weder te komeD, hetzij binnen een jaar, dan zult gij de voldoening hebben van, benevens de 25oo toehoorders, ook nog hunne levensgezellinnen te zien komen om de ware leering van Christus de hooren verkondigen. Aanvaard, Heer Abbé, onze broederlijkste groeten. J. D... VICHTE Het artikel, veertien dagen geleden in Het Recht verschenen, schijnt de katholieke syn- dicatendrijvers eeu bitteren smaak te hebben nagelaten. Zij verdedigen zich in hunnen Textielbewerker met een schrikkelijk zuur gezicht, een azijngezicht. En op vasten grond dat zij staao, zulle, om hunne verdediging op te werpeD, 't is op Scheldegrond. Geheel hun artikel houdt aaneen met de benamingen Scheldemanneke, Scheldeventje, groen Sc'nelde- kereltje, ScheidekapoentjeGod den Heere, wat zijn wij ditmaal plat geplelterd Maar, he ja, als iemand te bij gekomen is hij moet zich toch verdedigen en desnoods moet bij slaan met hetgeen hij krijgt, zijn de wapens armzalig men toont toch den wil 1 De werklieden uit de fabrieken van de heeren Veraegbe en Stever- linck zouden niet willen het werk neerleggen hebben, zegt de c Textielbewerker 't Is mogelijk, doch de katholieke syndicaten- heeren hebben het hun .ook niet gevraagd, en zonder vragen konden zij het niet weten. Ook hebben zij bij de heeren Veraegbe en Stever linck niet aangedrongen, tea x® opdat zij het werk van den heer Bekaert niet zouden ge maakt hebben gelijk op welke wijze zij het aannamen ten 2° om insgelijks verbetering te bekomen voor de werklieden dezer 2 fabrieken. Waarom deden zij dat niet De heeren Veraeghe ën Steverlinck zijn katholieke kapitalisten en daarmede moet een beetje voorzichtig te werk gegaan worden. Men snijdt zoo goed kome het uit niet in zijn eigen leder of in dit zijner vrienden. Ware er een politieken vijand in 't spel dat zou gemak kelijker gaan. De belangen van de werklieden staan hier grootendeels buiten de kwestie. Werklieden, als gij bij een katholiek syndi- kaat zijt ingelijfd, past op dat gij van geen algemeen stemrecht spreekt, en wat uwe werk- oorwaarden betreft, als het van kaïholieke heeren moet afgedwongen worden, gij moet wachten, wachten en nog wachten, want die heeren mogen niet gedwongen worden. De textielbewerker i> spreekt ook over de werkstaking welke twee jaar geleden plaats had bij de heer Steveilicck en die geleid wérd door ile vrije vakvereeniging. Hierover geven wij een woordje uitleg voor deze die schrijnen bet noodig te hebben niet de helft der werklieden van Steverlinck waren te dien tijde vereeDigd, de heer Steverlinck weigerde hetgeen gevraagd wierd. Eene algemeene vergadering der vereenigden wierd gehouden. De staking wierd door de vereenigden gevraagd. Er wierd hun voor oogen gehouden dat het gevaarlijk was in sta king te gaan gezien het getal vereenigden on voldoende was. Doch, indien tot de staking besloten werd zou het syndikaat betalen en bovendien 2an al de nog onvereenigden, die zich zouden laten inschrijven, ook halven trok geven. Er wierd tot de geheime stemming overge gaan waarin de werkstaking besloten wierd. Die vrije vakvereeniging kweet zich van al hare plichtenbetaalde, hield vergaderingen en giDg o ader handelen. Meu gaf ook meetingen voor de werklieden der andere fabrieken. Zekeren dag maakte de heer Steverlinck be kend dat hij morgen zoude draaien en voegde er bij dat al wie niet ging werken nooit een voet meer zou mogen in zijne fabriek zetten. Een groot deel liep om de beenen te breken om er de eerste aan te komen 1 I Als de katholieke syndikatenheeren iets te zeggen hebben over de handelwijze der vrije vakvereeniging in deze kwestie mogen zij het gerust doen. Wij zijn nu uitgekocht zegt Dc textielbe werker door Zekere patroonen Om de werklieden te verdeelen Wij antwoorden als de patroons iemand uitkoopen zal het nooit ons zijn noch de vrije vakvereeniging, dat zal geen enkele patroon zelfs probeeieD, want zij weten dat zij er niet goed zouden van 't huis komen, om uit te koopen of cm 't werkvolk op flesschen te trekken wenden zij zich naar elders, en de katholieke syndikatenheeren weten best tot wien zij zich daarvoor wenden. Ook mogen die katholieke heeren gerust zijn wij zullen geene buitengewone kracht inspanningen doen om leden vin 't katholiek syndicaat te onttrekken. De vrije vakvereeniging staat open voor al wie er ernstig lid wil van worden, hier op Vichte zooals elders, en voor al wie vindt dat hij daar op zijne plaats is. Moest er op Vichte vroeg of laat nog eene be weging uitbreken waarin leden der vrije vak vereeniging betrokken zijn deze zal, even als vroeger, aan al hare verplichtingen voldoen. En voor de werklieden zou het van goed gevolg kunnen zijn indien in eene beweging om lots verbetering twee vakvereenigingen handelend optraden in plaats van maar ééae. R. Vanderschelden. Gedenkt voortdurend met uwe vrienden het steunfonds. Over drij weken is er in Het Recht een artikel verschenen van onzen vriend Maurits Devos, handelende over het tooneelfeest, die in den schouwburg alhier had plaats gehad. Hij had er ook eenige bemerkingen bijge voegd, nopens de houding onzer geestelijke en wereldlijke overheid. E^-n -fanatieke medewerder der u Gulden Spore heeft Zondag laatst daarop iets ge schreven dat op een antwoord gelijkt, maar heeft zorgvuldig vermeden de bijzonderste pun ten aan te raken, iets wat hij nogtans had moe ten doen, daar het juist die punten waren waarin hij en zijne vrienden over den hekel gehaald wierden. Hij begint met te zeggen dat er ook een verslag over dit feest verschenen was in een liberaal blad, en hij zegt katholieke bladen geven verslag over katholieke feesten liberale bladen over liberale feesten demokraten bla den over groene feesten. >1 Zoodus, roept hij zegevierend uit het tooneelfeest in den schouwburg was een liberaal feest, of een demokraten feest, ofwel een mengelmoes van liberalen en demokraten. Zoodus, dat volgens dit heerschap, een katholiek geen verslag zou mogen geven over een tooneelfeest welke niet in een katholiek lokaal heeft plaats gehad. Luistert mijnheer, hier geeft ge het bewijs van verregaande onbevoeghrid in zake tooneel feest Een tooneelfeest is een kunstfeest, en kan dus door alwie .de tooneelkunst bemint of aanbelangd tot welke politieke denkwijze hij ook behoore beoordeeld worden. Zoodus, dat er van uw standpunt uitgaande, binnen kort een demokraten feest zal plaats hebben in den Tap 1» want ik ben vast b:sloten er een verslag over te schrijven in Het Recht O Mijnheer I welke bskrompene gedachten bezit gij over de kunst. Maurits Devos heeft ook geschreven dat gassch de gemeenteraad alsook wat onnoozele verstompte boeren, allen slaven van de pastors het tooneelfeest niet hadden durven bijwonen. De gemeenteheeren hadden daar reden toe, schrijft de Guldensporeman, maar geeft geene redens op omdat er geene zijn. 't Is te zeggen er bestaat algelijk eene reden, en dit is, dat zij niet hebbeD durven komen uit vreee aan de geestelijke overheid te mishagen (want alles wat in den Tap niet gebeurt is niet goed) dank aan wie zij in den gemeenteraad zetelen. Maar hetgeen de Guldensporeman overge lukkig maakt, dat zijn de woorden onnoozele verstompte boeren. Wat, Maurits, roept hij uit, gij die smid zijt, ge noemt de landbouwers die uwe beste pratieken zijn, onnoozele ver stompte boeren. En vol valscbrid zich in de handen vrij vend met het oog op broodrooverij voegt hij er bij Deftige landbouwers van Moen steekt dat in uwe zak Hier speelt gij den judas mijnheer, want ge weet geheel goed dat men door het woord stomme boer, niet de landbouwers bedoelt, maar wel alwie bekrompen van geest en licht zinnig te werk gaat. En hetzij hij burgemeester of geheimschrijver, advokaat volksvertegen woordiger of onderwijzer is, en hij gaat hé- krompen van geest te werk, toch wordt hij in den algemeenen omgang door het volk een stomme boer genoemd. Dit v/eet ge zoo goed als wijMaar wat gij hier betracht is eenige landbouwers op te win den, om zoodoende een politieken tegenstrever stoffelijk te kunnen benadeeligen. En kondetgij daarin gelukken, dan zoudtge grijnslachen van vreugde Dietwaar Mijnheer, uw werk is vuil, laf, verachtelijk. O verhevene kristene zedeleer, doorstraald van broederlijkheid en nastenliefde, waar gaan uwe valsche verdedigers met U naartoe "Verders haalt hij eenige onvolledige, dus verdraaide volzinnen aan, en zonder iets te weerleggen roept hij zoo fier als ne pauw Och Heere toch 1 wat moet men daarvan pei- zen en zeggen De zotten zijn al te Brugge nog niet Maar wat zoudt gij zeggen mijnheer indien wij zoo kleingeestig te werk gingen als gij, als ge Maurits bedoelend zegt De zotten ziju al te Brugge niet Bedoelt ge daardoor mijnheer dat alle brug- gelingen zotten zijn, dus ook al uwe katholieke broeders Neen nietwaar, gij hebt hier slecht voornoemde willen treffen, door een spreek woord te gebruiken welke evenals het spreek woord stomme boer ten onrechte bij het volk in voege blijft. Door sluwheid broodroof willen plegen dat is uw doel, anders niet, en dat is heidensche lafheid mijnheer. I Maar hetgeen ons verwondert, dat is, dat gij j bet punt niet aanraakt waarin Maurits zegt, dat hij eens (toen hij als een goede katholieke jongeliog aanzien wierd), op eene vergadering tegenwoordig is geweest (eene vergadering van de katholieke jonge wacht) waar men gansch de gemeente (leest alle politieke tegenstrevers) overlegde. 1 Van die vergadering heeft Maurits geschre ven Eene rilling doorliep gansch mijn lichaam bij het aanhooren vaa dat zedelijk moordenaar- werk zoo barbaarsch, zoo heuvelachtig waren 1 daar de besprokene ontwerpen. En daarop ant- woordt de Guldensporeman geen enkel woord. Wat bewijst zulks Dat Maurits waarheid ge schreven heeft, want daar zit stof tot antwoord genoeg in, indien het valsch ware. Het is van op dit oogenblik dat hij de katho lieke partij verlaten heeft. Daarom moet hij onschadelijk gemaakt worden, want hij kent veel geheimen, en eens dat hij aan het spreken gaat zou hij tc veel kunnen zeggen. Daar ligt de knoop, nietwaar mijnheer. Doch gij zult in uwe booze satansontwerpen niet gelukken, want het volk van Moen is over het algemeen verstandig en vrijgezind. Daarvan hebt ge sinds eenigen tijd reeds eenige bewij zen gehad die u hard op de maag liggen. Om te sluiten geeft de Guldensporeman aan Maurits als oude vriend een goeden raad. Luistert Steekt uwe pen in uwen zak neem den hamer, en volg het voorbeeld van uwen vader, die altijd een deftige smid was en nog is, en die door zijn verstandig, neerstig en ja somtijds lastig werk tot een verdienden welstand geko men is en tot een heerlijken stand in de maat schappij n. O gij judas I die woorden zouden u op de lippen moeten branden. Maar hoe komt het dan als zijn vader altijd een neerstig, deftig en verstandig man is ge weest (hetgeen de waarheid is) dat de katho lieke behoudsgezinde vrijheidswurgende dwin gelanden, hem vroeger getracht hebben te ruineeren, omdat hij zijn zoon naar eene vrije school liet gaan, waarvan de onderwijzeres niet aan de geestelijke overheid beviel ('t En was immers geen kloosterschool). Ea DOgthans was die onderwijzeres een brave kristelijke vrouw, want zij heeft een verlaten kind ais het hare opgenomen en er een priester vau gemaakt. Ea toch moest Devos om harent wille vervolgt en gebroodroofd worden, bij zoover dat er een tijd was dat hij bijna geen werk meer had. Ea dit was het werk uwer vrienden mijnheer, en als gij nog meer wilt weten zullen wij nog meer zeggen. Ge ziet wel mijnheer, dat bovengenoemde zijnen welstand aan u niet te danken heeft. Mogelijks zoudt gij nu willen herbeginnen, in de hoop du te zullen lukken, waarin uwe vrienden vroeger niet gelukt zijn. Steekt gij uwe pen in uwen zak en haalt ze er nooit meer uit om dergelijk judaswerk te verrichten. Jan klopt ek op. GENT Tweeden Zondag van Januari, om to uren voormiddag, vergadering van den arrondisse- mentsbond. De vergadering zal hoogst belangrijk zijn. MEENEN Op Zoudag, 5 Januari 19x3, om 5 ure stipt vergadering van den bond bij Alf. Favareel, barakken Dagorde Pensioenkas en samenwerking. Door de belangrijkheid der dagorde wordt er op eene talrijke opkomst gerekend. HELPT ELKANDER - De eerste storting der peDsioengilde zal plaats hebben op Zondag, 12 Januari 1913, van af 8 tot 10 ure voormiddag in het voorloo- pig daartoe ingericht bureel van het secretariaat Veldstraat 17, (hoek der Kanaalstraat, ingang- poort) of bij de leden ontvangers daartoe aangeduid. Die leden ontvangers zijn de volgende Voor Kortrijk Camiel Nys, Kanaalstraat G. Buysschaert, Wak-steenweg. In 't lokaal der demokraten, Prins Baudewijn Groote Markt. Keurne Felix Depoortere. Heule Constant Walbrouck. Sweveghem Emiel Casier en in 't lokaal der demokraten bij Aimé Vangbeluwe. Deerlijk Remi Vanderschelde en in 't lokaal der demokraten. Rolleghem en Belleghem Florimond Ver- scheure, van Sweveghem. Meetien Louis Favoreel. Moescroen en Aalbeke Ernest Delwante, van Moescroeu. Moen Octaaf Van Schamelhout. Waereghem, Harlebeke,'Anseghem, Gijsel- brechteghem, Vichte enz. bij de verkoopers van Het Recht en in de lokalen der demo kraten. Men mag zich ook bij deze aangeven als lid ea alle inlichtingen vragen. DEERLIJK Zondag, 29 December, pintedek ter herberg De Congo bij Camiel Furniere met oranje appelen en sigaren. Brugsche Samenwerkende Brouwerij en Mouterij Gevestigd te S. Kruis (Brugge) Nieuwe allerbeste inrichting. Al de winsten worden onder de leden verdeeld. Uitslag van het islc Maatschappelijk jaar (1eindigende op 3i December 1911) Dividend op het iste Aandeel Fr. 6.60 Intrest op de overige Aandeelen Fr. 6.66 Meer waarde op elke Aktie Fr. 25.00 Ristorno op het bestelde BierFr. 2.10 per ton Doel der Maatschappij (Art. 3 der Statuten) Aan hare Leden bier te verschaffen van aller eerste hoedanigheid, tegen den laagst moge lijken prijs. Aandeelen zijn nog te bekomen tegen den prijs van 1 25 frank ieder. Van af 1n Januari 1913 zal deze prijs gebracht worden op 135 fr. Plicht van eiken Deelhebber. (Art. 17)Een minimum van 3 Tonnen (zes halven) bier 's jaars te nemen. Om Bier te bestellen zich schriftelijk te wenden tot den Bestuurder der Brouwerij. Om inlichtingen te bekomen ot om Lid te wor den wende men zich tot den Bestuurder der Brouwerij of tot M. L. Polderman, Afgeveer- digde Beheerder, Villa Alma, Assebrouck. Het best geassocieerd Huis in Sohoelsela is voorzeker de groote 5, Vlamingstraat, BRUGGE j Fraaie en sterke schoenen en bottinen in alia slach voor heeren, damen en kinderen, s Amerikaansche en Rationnelle Modellen. 1 Het huis houdt ook Imperméables van de beste Eogelsche firmas. Schoone en deugde- lijke Regenschermen. Laatste nieuwigheden. Onmogelijke concurrentie Sportdepot van het huis G. Verbist van Gent. Tennisspel: Roquetten en ballen enz. Brugache samenwerkende Brouwerll GAMBRINUS ST. KRUIS (Brugge) Bier van xe kwaliteit tegen voordeelige prijzen Vlaanderenstraat (Zuidstatie) GENT Tripelen Uitzet. Duitsche en Engelsche j bieren. Hulscamp-genever. Extra koffie. Kamers voor reizigers. I DE VLAMINGEN AANBEVOLEN. WAARSCHOOT Op Zondag 29 December belangrijke verga dering. Vrienden van den bond weest allen op post. Partijaangelegenheden. Nieuwe leden voor den bond. Reis Oost-Eecloo. M. Plancquaert zal aanwezig zijn. Omer Van Wynendaele APOTHEKER S. Miohielsstraat, 17, 6ENT (bij de S' Michielskerk) Prijsvermindering voor de leden onzer bonden die het arrondissement Gent bewonen.

Het Recht | 1912 | | pagina 3