Lambrecht Van Loo AARSCHOOT ASTENE Steunfonds ALPH. DEHAEN-DELAGROIX Schoenmakerij Dpé HERTOG J. COLLETTE - RONCHAINE Hotel de Nederlanden Vlaanderenstraat (Zuidstatie) GENT AU ST. DUJARDIN vt'lfc in't aigemee» volk van Deerlijk nog'niV dat het noodig is in onzen ge- 1 ige mannen te zetten die er hun en zeggen de aanstaande verandering van wetten in voege komen en er zal -en ander dansken geleerd worden R. Vanderschelden. d in ons lokaal de maandelijksche plaats, de opkomst der leden was jn het is te hopen dat er toekomende .mand meer zal afwezig zijn. ,'erschiilige belangrijke punten werden er besprokpu en beloven eene goede uitkomst te leveren. Nu dat wij terug aan gang zijn met onze vergaderingen, moet elkeen trachten die bij te wonen want ze zullen voor de leden van 'veel belang zijn, en hun van veel twijfelachtige punten op de hoogte helpen. Volgens wij vernomen hebben, mogen wij in 't vervolg op onze bijeenkomsten somtijds al den eenen of anderen vriend van Brugge of elders verwachten die ons dan zal spreken over de werking der Christene Volkspartij in hunne stad of arrondissement, en die ons op eenen i ^goeden weg zal zetten van sommige nuttige r inrichtingen die hier aan onze leden veel goed zouden kunnen teweeg brengen. Ik verwittig u dus nog eens mannen past op, en zijt op onze vergaderingen tegenwoordig. (Een jonge Groening Verleden Zondag werd hier eene vrije vak- vereeniging gesticht, en van bij haar ontstaan werden er reeds een redelijk getal leden inge schreven. Wel is waar, bestaan er hier op de gemeente reeds een tweetal vereenigingen doch aangezien, beide, de eene of andere politieke partij aankleven, en dat er daardoor, om poli tieke redeneD, soms nogal dikwijls strijd tegen elkander gevoerd wordt, zoo vindt men hier menschen, die alhoewel zij begrijpen hoe noo dig en hoe voordeelig het is zich te vereenigen, toch weigeren de eene of andere vereeniging bij te treden omdat zij vrij willen zijn van alle partijschap, 't Is door zulke lieden dat die vrije vereeniging hier tot stand gebracht werd, zij willen onafhankelijk zijn van gelijk welke partij, omdat zij weten, hoe dikwijls dat er door te veel politieke werking, verbetering aan de ver eeniging te kort blijft, en dat dit ook soms de oorzaak is van belemmeringen in halfge- m stakingen. "7illen de vereening vrij, 't is te zeggen "trijden voor verbeteringen die hun (de aangaan de strijd om brood en win- iitelijk daarom. Te reden dat het a?.n iedereen (van mkwijze) toegelaten is van deel de vereeniging, en elk vrij en u zal er zich bij aan sluiten, 1 begrijpen, dat alleen zulke ks voor doel heeft, het .-a te verbeteren, jreven leden, helpt meê om i en vrienden er bij te sluiten en :d dat de vereeniging zal bloeiën uige maanden reeds een groot tellen. .r er over. A. G. fir is nieuws op Astene de groote katho- eke katten zijn nu aan 'i kijven ondereen. Waarom 't Is weinig bekend. Zeker voor kwestie van eigenbelang. Moorke heeft het nu al verkorven bij som- MENGELWERK GESCHIEDKUNDIGE RIDDER-ROMAN UIT DB ELFDE BBÜW door H. Plancquaert Immers dit hadden zij reeds verscheidene malen duur betaald en weinig schol het zekeren keer of Lambrecht, aan het hoofd zijner dap pere Gentenaren, overmeesterde hun onver- winnelijke slot. Groote versterkingen waren heimelijk in de burcht aangekomen. De hoofdman der bezetting besloot er gebruik van te maken om de stad aan te vallen, en te beproeven Gent eens voor goed in handen te krijgen. Op den dag, voor dezen aanval gesteld, was het juist de beurt van Lambrecht om de muren te bewaken en de bezetting in 't oog te houden. De Duitschers, om geene vermoedens te wekken, hielden zich binnen de burcht doodstil, 't Was deze stilte, deze ongewone rust zelve, die den jongen, doch reeds ervaren ridder, argwaan inboezemde. Als een wijze en voorzichtige krijgsman, waakte hij met des te meer ijver, en nam alle voorzorgen om eene verrassing te ver mijden, en allen onvoorzienen aanval duchtig af te weren. 't Vervolg gaf hem gelijk. Eensklaps vliegt de poort van het kasteel open, de valbrug daalt- en ontelbare vijandelijke drommen bespringen de stad Lambrecht springt hen zonder aarzelen in het gezicht en stuit hunnen eersten loop. Het alarm blaast, bang en dapper klept de noodklok. Het levendig tiktak der getouwen val stil iet aanbeeld rust; de burgers springen in hunne izenom wapens. Slechts hier endaar loopt eene angstige moeder, huilend en schreiend chtergebleven kind zoekende. naastenlie. den. Zoodra er een kluu u. 't spel is verscheuren ze elkander lijk wolven Wat Moorke betreft hij schijnt zich weinig om zijn katholieke broeders te bekommeren. Hij leeft bij voorts lijk vroeger zonder zich te geneeren. Dat de meoschen maar praten zegt Moorken hebben is hebben en krijgen is de kunst 'k houde ik van een goed leven op aarde. Als ik den hemel moet bekomen met hier den triestigaard uit te hangen, 'k laat hem aan de kwezels en boeren. Met veel leute en plezier zal ik er toch in geraken, want 'k kenne den truk. 'k Heb ik al door alle soorten van gaatjes gepasseerd, en 'k zal ook wel door 't sleutelgat in den hemel geraken. Er zijn hier ook een ige katholieke boeren ontevreden. De heeren hoorende dat de boter en de verkens zoo duur zijn, beginnen te vree zen dat de boeren uit hun armoe gaan geraken en ook weeldig worden. De kasteelheeren be ginnen hier dan ook bun pachters op te slaan. Een boer kreeg 5oo fr. opslag in eens, en hadde hij nog een uur gewacht van te zeggen dat hij het aanvaardde en tevreden was hij was zijn hof nog kwijt op den koop toe. Wat dunkt u daarvan En zal men afslaan eens dat de slechte jaren zullen komen Wacht er naar. En die boeren blijven maar voorts voor de rijke kasteelheeren of hun vrienden de katho lieke behouders stemmen. Zeg eens, boerkens, is dat slim Is het dan te verwonderan dat de menschen in stad zulk klein gedacht hebben van 't verstand der boeren Van der Leien. KORTRIJK Vlaamsche Volksbond igen zullen leden en vrien- ief ontvangen, waarop onze iteu vermeld worden, en waarop •ig zal aangegeven worden de voor- aanneming en de voordeelen onzer ige maatschappelijke en andere inrich- 1 tingen. Dat moet gij aan uw kennissen laten zien en ze lid maken bij ons. Eerlang, Meeting te Kortrijk, In Prins Boudewijn De politieke toestanden Onze lichting Maatschappelijke werken De schoolwet Onze gedachten. Wij rekenen op onze propagandisten voor de strooibriefjes. HET REOHT Te verkrijgen bij onze verkooper die in de stad rondgaat, ook bij M. Vandekerckhove boekenwinkel, Koornmarkt, en bij Alberic Delett, Meenenstraat, 64, Kortrijk Kiezerslijsten KORTRIJK. De kiezerslijst van Kortrijk stad ligt ter inzage der belanghebbenden in het lokaal Prins Boudewijn, Groote Markt. SWEVEGHEM. De kiezerslijst ligt ter inzage bij Aimé Vangheiuwe. DEERLIJK. De kiezerslijst voor 1914- xgi5 liggen ter inzage in 't lokaal der demo craten voor al de bi-langhebbenden. Men kan ook in'ichtingen bekomen per kaart of brief. Ook aan onze verkoopers mag men de vra gen mede geven voor gelijk welke gemeente van het arrondissement. Verzuimt niet uwe stemrecht na te zien. Verzekert U dat gij ingeschreven staat en met het voldoende getal stemmen. De partijgenoolen warm aanbevolen. BELLEGHEM Vlaamsche Meeting. Zondag Damiddag, 19 October. Strooibriefjes zullen alles nader bekend maken. Voor den Bond van Deerlijk DEERLIJK. Van een goeden demokraat, omdat onzen toekomstigen herder met alle ktistene parochianen op kristelijke wijze zoude handelen, 0,25 fr. Omdat hij zijne handelwijze zoodanig zou schikken dat alle paro chianen in hem den dienaar van Kristus, hunnen Heer en God, zouden kunnen herkennen, 0,25 fr. Omdat hij als hij waarlijk verdwaalde schapen ziet, ze op vaderlijke wijze zou trachten in den schaapstal terug te brengen, 0,25 fr. zoo doende zal hij van alle Deerlijkenaren geacht en geëerd wordenen de kristene demokraten groeten hem de eersten «6 ft. TAvi'- den b' f^/an Swe"<"rL".m TE WINNEN Een onpartijdige vakvereeniging, de onaf- I hankelijke Houtbewerkersbond Helpt Elkan- der richt een verkoop van steunbriefjes in j tot hulp hare werkelooze leden, gedurende dezen winter. De trekking gebeurt den 14 December 1913, ter herberg Het Drankhuis, bij Ernest Depoortere, schrijnwerker, Pluim- I straat i35, Kortijk. Te winnen: 25 fr. prijzen in weerde: i4 10 fr. 2e 7 fr., 3e 5 fr., 4= 3 fr. Prijs per lot 10 centiemen. Leden en vrienden aanbevolnn. Vrije Vakvereeniging Algemeene vergadering, Zondag 12 October, om 5 uren stipt, in De Zwarte Vos Brugge- poort, bij A. Anseele. DagordeInlichtingenVakbe'^n Vt dracht over wettelijke erkennin- Ziekenbond e- Onze bode regel»1" eerst Van at 3 ja. Pensioengilde Er zal door onze kas v werken eene schoonen bijleg aan onze leden, boven de toelagen van andere openbare besturen. Laat u inschrijven. Het is nog tijd, doch hoe eerder hoe beter, die eerst ingeschreven is, j geniet eerst van onze ondersteuning. Minste bijdrage 0,25 in de maand. Men komt Verzendingen door heel het Land franco tegen Tr hoofdkussen 3.^ «r. Echte VLAAMSCHE MATRASSEWOL van af 2.20 fr. de kilo. ten huize om het geld. remboursement De straten zijn eensklaps eenzaam, leeg en doodsch. Zoo ziet men de naarstige mieren, bij 't zicht eener naderende vijandelijke bende haastig in hunne onderaarsche kelders vluchten. Zij schij nen verschrikt en verbijsterd alles te verlaten. Maar weldra stormen uitalle holen de woedende diertjes, om het duurbare nest te verdedigen en den vijand te bestrijden. Zoo ook spuwde het weldra gewapende bur gers uit alle huizen en de straten stroomden van volk. De Duitschers, ziende hoe men op de hoede was, voeldeD zich verrast. Teleurstelling brengt alras ontmoediging bij. Zij wanhopen in hunne pogingen te slagen en wijken naar hunne schansen. Door den zege ontvlamd en razend van strijdlust, volgen de Gentenaars hen op de hielen. Lambrecht, op den eersten rang, baant zijn volk eenen bloedigen weg. Men bereikt de valbrug. Twintig burgers te gelijk springen op de ketens, laten er zich uit al hunne macht aanhagen, en beletten dat de brug opgehaald worde. Nog nooit had eene burcht zulk gevaar ge- loopen. Men poogt depoort te sluiten. Vergeefsl De strijdende krijgslieden staan er voor, opeen- gepersd, in de onmogelijkheid van te verroeren. De Duitschers bestatigen met schrik den aan houdenden vooruitgang des vijands. Het zege geroep der uitgelatene Gentenaren tuit hun in de ooren als eene akelige eindeklok. Het uiterste uur der machtige burcht van keizer Otto scheen geslagen. Doch neen, die eer moest Lambrecht niet te beurt vallen. Een veertien of vijftienjarige knaap, het zoontje eener dienstmaagd der burcht was, zeker uit dartelheid en nieuwsgierigheid, mtde met de bezetting in stad gebroken. Hij stond daar ook op de valbrug en poogde vergeefsch, al tusschen de beenen zijner landgenooten te wrikkelen, om in de burcht te geraken en aan het onbarmhartig staal der n enaren te snappen. Dan de no bie»** om vrijer te kunnen ademen en alzoo zijne hijgende borst wat te ontlasten, zijn visier heeft opgeheven. Ras als de bliksem zwaait de knaap eenen steen, dien hij in de hand houdt. Het werptuig treft den jongen ridder vlak op het voorhoofd, en bonst terug als een bal op den grond. Lambrecht wankelt. Bloed vloeit hem langs de wangen. Zijne makkers meenen hem erg gekwest en leiden hem half bedwelmd uit den strijd. De bezetting neemt de gelegenheid waar. Zij stormt vooruit. De Gentenaars ontstellen en worden achteruit gedrommen. De valbrug is vrij, de Duitschers halen ze op en de burcht is gered. Wie zou de woede der Gentenaren kunnen beschrijven hunne teleurstelling, hun spijt, hunne verwenschingen, hunne razernij Die burcht, die sedert honderd jaren hunne stad als muilbandde ontsnapt hun door de fout van eenen zwakken, ellendigen knaap. Beklagenswaardig jongsken het is in hunne handen gevallen Welk ijselijk lot is hem be schoren I Ziet hoe het schudt en beeft 1 Sid derend krimpt het ineen. Zijne tandenklappe ren. Het wringt de handen met wanhoop en slaat de oogen zoo weemoedig, zoo nederig en zoo smeekend op zijne razende vijanden. Maar geen mededoogen, geen genade Het zal ster ven Het moet boeten voor al het leed, door zijne landgenooten sinds eene eeuw aan de stad veroorzaakt Dreigend, huilend en tierend slepen de Gentenaars den ongelukkigen knaap naar hun nen hoofdman. Deze stond niet ver van daar. Eenige krijgslieden wieschen het bloed van zijne wangen. Een nog hartverscheurender tooneel greep terzelfder tijd plaats op de muren der burcht. Eene bejaarde vrouw, liep over en weder op de wallen, met verwilderde blikken, onrustig, hijgend en gejaagd als eene gevangen leeuwin, aan wie men hare welpen komt te ontrooven. Het was de moeder van den ongelukkigen knaap.. Zij stak de armen in de hoogte, en bad cn GROOT KLEERMAGAZIJN 10, Kortesteenstraat, IO KORTRIJKr Overgroote keus van alle slach van MANS- KOSTUMEN gereed gemaakt en op maat, gesneden naar de laatste modellen. Bijzondere schoone keus van KINDERKOS- TUMEN, gereed gemaakt in alle kleuren, te beginnen van fr. 4.50. Alsook witte broeks in tennis en kaki, vesten in pacha en coutil, bureel-paletots enz. enz. Men lette wel op 't adres 10, Kortesteenstraat, 10, KORTRIJK Huis van Vertrouwen Er wordt 5 °/0 afgestaan aan Helpt Elkander (samenaankoop). Het best geassorteerd Huls In Sehoelsels is voorzeker de groote 5, Vlamingstraat, BRUGGE Fraaie en sterke schoenen en bottinen in alle slach voor heeren, damen en kinderen. Amerikaansche en Rationnelle Modellen. Het huis houdt ook Imperméables van de beste Engelsche firmas. Schoone en deugde lijke Regenschermen. Laatste nieuwigheden. Onmogelijke concurrentie Sportdepot van het huis G. Verbist van Gent.Tennisspel: Roquetten en ballen enz. GROOT - KLEIN voor uwe ZADEN, BLOEMBOLLEN, PLANTEN EN ROZELAREN richt u tot het belangrijkste huis (Société Anonyme) Opvolgers van H. COLLETTE C" Oude Bruystraat, HOEI (België) Geïllustreerde prijslijst. Franco en gratis op aanvraag. INVOER UITVOER Tripelen Uitzet. Duitsche en Engelsche bieren. Hulscamp-gene ver. Extra koffie. Kamers voor n izigers. DE VLAMINGEN A/iA BEVOLEN. veehandelaars ken doen, vraagt het agent- RDIN te AUTRYVE bij Kortrijk Zelfde huis AUTOMOBIELEN, geheel nieuw model, licht loopend, zacht, sterk en de goedkoopste die hedendaags bestaan. Alle dage te zien en te beproeven mils dag te stellen op voorhand. DUJARDIN Broeders Zuster. smeekte of kroop jankend op de knieën en wrong de leden van smart en wanhoop. Barmhartigheid, barmhartigheid, kermt de rampzalige vrouw. O mijnheeren van Gent, hebt medelijden, hebt medelijden met eene arme moeder. Het is mijn eenig kind, mijn eenig zoontje. De vier andare, forsche, struische knapen, de steun mijner oude dagen, zijn reeds lang ouder uw onverbiddelijk staal gevallen. Ontroof mij die laatste hoop, dien laatsten troost niet, Wat heeft mijn kind misdaan Het is nog zoo jong, het wist niet wat het deed. Barmhartigheid, mijnheeren van Gent, barm hartigheid I De Duitschers, die van op hunne vesten dat alles afzagen, voelden hun hart ver weeken, en tranen van mededoogen ontsprongen hunne oogen. Maar de Gentenaren werden hoe langer, hoe woedender. Met vreeselijke gebaren steken zij hunne glinsterende pijlen, pieken en zwaarden dreigend boven het hoofd van den knaap. Slaat hem dood, slaat hem dood, huilt de dolle menigte. Welke hel voor een moederhart De ramp- zalige I kon zij ten minste haar kind ter hulp snelleD en, het verdedigend sterven I Zij meet met het oog de hoogte der muren en de breedte van den gracht... Eilaas, onmoge lijk 6 O welke wanhoop De ongelukkige vrouw ziet baar kind verbleeken en sidderen, beven en zweeteD, ja stuiptrekken van schrik, als leed het reeds den doodstrijd Schreiend en jankend om hulp heft het handen en oogen Daar zijne moeder En zij, zij kan niets, niets... Ziet hoe haar oog nu gloeit I Hare lippen beveD. De haren golven over hare schouders als de manen van eenen gegramden leeuw. IJgelijk grijnst de verwrongen mond De oude vrouw huilt en sniktzij rukt zich de haren uit van wanhoop; kruipt op de knieën- bidt om barmhartigheid, smeekt om hulp, ver- wenscht elkeeD, vervloekt elkeen, en eindelijk door de hevige ontroering overwonnen en ge broken, rolt en wentelt zij zich op den grond, zinneloos van leed en smart.

Het Recht | 1913 | | pagina 3