TOLK DER CHRISTENE VOLKSPARTIJ IMMER HOOGER Verslaving en karakterloos heid van 't Vlaamsche Volk Werklieden leest dit aandachtig en overweegt Spring bij, Mannen Zondag 21 December 1913 'i Blad 5 eentlemer 20' jaar N' 51 HET RECHT Voor Ood en Volkl Alles voor Vlaanderen Vlaanderen voor Christus J Inschrijvingsprijs voor Belgenland Per jaar fr. 3.oo. Negen maanden fr. 2.25 Zes maanden fr. 1.75 Drie maanden fr. 1.00 voor buiten het land de vrachtloon daarbij, i HaofdopsUller H. PLANCQUAERT Men schrijft in ten bureele van dit blad en bij alle postmeesters en brievendragers Alles moet vrachtvrij gestuurd worden naar het bureel van bet blad COUPUREREI, BRUGGE I I Maar wat had dan M. Plancquaert, meesters die het voor hun eigen bate advokaat, moeten zeggen, toen hij over ei bruiken. j een twintigtal jaren den strijd aanging j 1 Wij geven hiernevens den tekst van in het kanton Waarschoot heeft hij j ''t artikel van den Rotterdamsche 8 tot to ure 2n ooit ™r. aarzeling gesproken heeft j Courant Mocht hij de oogen openen Mexicaan, Gentstraat. hij ooit zich ontmoedigd toen hij de j aan veel werklieden en elk menschlie- GENT.'— Alle Vrijdagen van x tot 2 ure in vrienden van Aalst zoo dapper bijstond lend kiezer overtuigen dat stemmen of toen hij zich voorstelde in de kamer- voor de katholieken een ware misdaad kiezingen in de arrondissementen Oost- j en schelmstuk wordt. H. Pl. ende, Kortrijk, Dendermonde en Gent? 1 EERSTE DAG Heeft de heer Daens ooit den strijd j Heden de eerste uitSeering van de ouder. ontweken, omdat deze wat zwaar en j domsrente, wat blijde gebeurtenis, welk een Struikjes worden boompjes. Zij lastig viel? Hebben de heeren Moeyaert uitkomst voor zeer vele oudjes van dagen I De groeien worden dikker, grooter en ook en andere zich ooit teruggetrokken, j postadministratie alhier had zorg gedragen, dat krachtiger; zij krijgen takjes en twijgjes omdat zij zich te zwak gevoelden j dl zes en winnen in omvang en sterkte.Zij Neen, niets van dit alles. Allen i0kaien jn verschillende stadswijken te verdee- worden boom, en schenken ons de hebben zich heldhaftig gedragen en ons len. Daartoe waren beschikbaar gesteld het sappige en aangename vrucht. En aan een voorbeeld gegeven van innige liefde algemeen verkooplokaal op het Oostvestplein. Alle eerste Maandagen en derde Zon dagen der m>-jnd kostelooze raadpleging door M. Hector Plancquaert, in Prins Boudewijn markt, te Kortrijk, van 9 tot 11 ure. DEYNZE. Alle tweede woensdagen, van den Nieuwen Boer, lokaal der West-Vlamingen op de Koornmarkt. den tuinier, hij die den fruitboom ge- tegenover onze partij een voorbeeld plant, besproeid en verzorgd heeft van goeden wil en dapperheid voor ons wordt er weinig gedacht, o zoo weinig, en onze jongeren. Maar...., wanneer het struikje in j Wij betwisten niet dat alles niet eene onvruchtbare vlakte geplant wordt gemakkelijk gaat, maar waarom zou het dan kwijnt het weg. En zijn doodstrijd stichten van de eene of andere afdee- zij lang of kort, naar gelang de grond ling niet mogelijk zijn, in hetzij welk aan het struikje weinig voedsel ver- arrondissement? een gymnastieklokaal aan de Oranjeboomstraat, het gebouw Transvaiia aan den Bergweg, het het belastingslokaai aan den Katendrechtschen lagendijk, een schoollokaal op het Vasteland en een zaaltje inde Aelbrechtstraat 18. De oproeping was op verschillende uren ge steld, zoodat opeenhooping van de rentetrek kers of lang wachten zooveel doenlijk verme den werd. In de meeste der lokalen waren AANKONDIGINGEN Bekendmakingen, per drukregel fr. o 55 Reclamen, op de 4® bladzijde. 0.45 3e o.a5 Bijzondere voorwaarden voor notarissen, zaak waarnemers. Afslag voor herhaalde invoeging. De meeste oudjes konden hun naam, zij het dan vaak met bevende handen, nog goed schrij ven. Die het schrijven verleerd waren of het nog nooit geleerd hadden, vormden slechts een kleine minderheid. Bij ons bezoek aan eenige uitkeeringslokalen troffen we geen enkelen gewezen rentenier aan. Gansch Duitschland staat in rep en in roer een officier heeft te Zabern, eene stad in Elzas- Lotharingen, een E'zasser soldaat het woord Wacke naar 't hoofd geslingerd. Dat woord beteekent in de Elzasche gewestspraak iets als: nietdeuger. Als een man zijn de Elzassexs opgesprongen om eerherstelling te bekomen over die belee- diging. Al de politieke partijen hebben in den Rijks dag den minister nopens deze zaak ondervraagd en daar hij geen voldoening scheen te willen geven aan de Elzassers, heeft een kolossale meerderheid een stemming van afkeuring tegen hem uitgebracht. Hij kreeg ter nauwernood vijftig stemmen tegen drij tot vier honderd 1 Sedert tachtig jaren wordt de vlaamsche sol daat behandeld als een beest 1 Hoeveel hon- schaft. Wordt het op tijd niet gevoed of be sproeid, of krijgt het des zomers de verkwikkende zonnestralen niet om bij het koude jaargetij het gure weder te weerstaan, dan sterft het. Ook, wanneer het struikje niet ge durig beschermd en verzorgd wordt tegen alle kwade aanvallen, van onge dierte enz., dan is zijn ld-t erbarmelijk. Groeit en bloeit het boompje naar willekeur, wordt het niet gesnoeid, dan wordt het wild en woest en dan helaas zijn zijne vruchten verloren. En onze partij is nog een boompje, en wij willen haar zien worden een boom. Ziekenbonden en vakvereenigingen, gesteund door goede ingerichte partij- bladen, door eene machtige en goedge wapende pers, ziedaar de takken en twijgen, het sieraad onzes booms. En dit bezittende, dan is het zeker dat de vruchten aangenaam en sappig zullen wezen, dat de gevoerde strijd met overwinningen zal gepaard gaan. En onze tuiniers, de planters onzer gedachten, onze mannen van het eerste uur, die zullen wij niet vergeten. Sterck, Smid Lambrecht, De Backer, Priester Daens, die namen zijn in ons boompje gegriffeld en nimmer uitgroei- baar. Maarwanneer wij onze inrich tingen zorgeloos behouden, wanneer wij ook niet waken op hunnen groei, dan kwijnen zij ook. Daarom moeten wij onze bonden en kringen besproeien met opwekkende en geestdriftige woer den en desnoods het ongedierte dat aan zijn wortels zou durven knagen ver- trap-elen. Beschermen wij ons boompje ook tegen zijne aanvallen, opdat de takken grooter worden, machtiger en Zijn bijvoorbeeld de bonden in som mige gemeenten te klein om eene af- deeling te stichten, hewel dat men er eenige gemeenten uit het arrondisse ment bijneme, en de taak zal verge makkelijkt worden. Waarom zou het bijvoorbeeld niet mogelijk zijn, in al de arrondissementen waar wij partijgenooten tellen, ééne spaarmaatschappij of meer volgens de Sterkte die wij in het arrondissement nen in de oogen beweerde, vannacht niet van bezitten te stichten .kunnen slapen. Zou het heusch waar zijn Ze Wat kan er daartegen ingebracht geloofde het niet voordat de t^ee blanke "xt -a. 1 guldens m de hand had. En toen wilde ze den worden Niets, niet waar oostbeambte uit dankbaarheid heusch om den Er zijn er immers veel die gaarne .Rais yaiien. een appelken tegen de dorst zouden Een doof mannetje hij wordt weldra 87 willen bezitten en waarom zouden wij jaar vroeg, wanneer hij moest terugkomen, dan dit voorstel niet eens beproeven of het waar was heteeen ze hem hadden. banken of stoelen geplaatst, waarop de oudjes j derde keeren per dag wordt in 't belgisch leger plaats konden nemen, om daar geduldig af te het woordsale flamin naar 't hoofd geslingerd wachten, tot dat het hun beurt was. door officieren of onderofficieren I Hoe dikwijls Sommigen wisten geen weg met de toegezon den stukken, doch dan vonden ze in het lokaal bereidwillige postbeambten om hun de ge- wenschte inlichtingen te verschaffen, 't Ging alles heel gemoedelijk toe en over het algemeen toonden de ouden van dagen zich zeer dankbaar. Er waren er slechts enkele, die beweerden, dijt wee. grtldea per week yyel te wcing-was. s Een oud moedertje had er, naar ze met tra- wordt de Vlaming er niet gekrenkt I Wie springt er voor hem op Hij zelve niet en zijn landgenooten ook niet. Wat hebben de katholieken van ons volk gemaakt Eene doode massa, zonder gevoelen, zonder karakter, zonder eigen wil, bevende voor 'nen meester; eene massa die de grootste onreebten ziet gebeuren en niet spreken durft die zijn land geplunderd ziet door een wan bestuur en niet durft verroeren dat zich laat verlagen en geen bewustzijn beeft van recht en dat daarenboven het meest onwetend volk is van westelijk Europa. En er zijn menschen die beweren Vlaming en vlaamschgezind te zijn en die voor eene partij die haar volk zoo laag heeft doen zinken, durven stemmen. H. Plancquaert. teld, dat hij elke week twee gulden zou krijgen. gji (Jg GeiltSChe SOCialïSt©Xl Om het bevestigend antwoord wilde hij het J 'lokaal niet verlaten, voordat de beambte zijn adres nauwkeurig had genoteerd. Of de ambte naar al verklaarde, dat het niet noodig was er hielp geen moedertje aan oudjes kunnen evenals kinderen heel lastig zijn zijn adres 1 moest opgeschreven Een oud verschrompeld mannetje verklaarde, dat hij de twee gulden natuurlijk d niet weigeren mocht, doch veel liever ware het hem, dat hij nog in staat was met werken den kost te verdienen. Het was hem nog maar niet duidelijk, dat de ouderdomsrente geen bedee- uitkeering van pensioen aan de oude ling was. Ik neem ze aan, mijnheer, want ik de beste winkelbazar, als 't Volksbelang bij werklieden. kan de twee gulden niet missen, maar het valt voorbeeld, en dat om 't boeltjen recht te houden Tmmptw 't nensinen is ook ingevoerd mc zwaar- men niet weet wat uitgezocht om de sociale w 11 Weer een ander moedertje was er, ze loopt partijgenooten hun centen af te doppen, in Holland. naar de dat }ederj dje het maar hoo- Vooruit verkoopt niet alleenlijk kruideniers- Duitschland, Holland, Denemar- ren wilde, haar blijdschap over de wekelijksche Vrienden, stellen wij niet uit Brutus. DE EERSTE DAG De eerste dag is de titel van een artikel verschenen in den Rotterdam- schen Courant betreffende de eerste 't En gaat niet te wel bij de Gentsche socia listen. Er smeult daar iets onder de assche. Vooruit woidt niet meer geleid voor het volk en door bet volk, maar vooral door een klein getal alleenheerschers met den grooten baas Anse.;le aan het hoofd, 't Bestuur van Vooruit begint wantrouwen te verwekken en niet zonder reden. Van den eenen kant ziet het volk millioenen wegsmijten in kostelijke gebouwen, in echte steenovens van den anderen kant ziet het dat Vooruit niet meer winsten deelt dan de eerste Er zijn er nog onder ons die schijnen den strijd te ontwijken en als antwoord op een opwekkend woord ons zeggen in onze stad of gemeente zijn wij niet sterk genoeg om dit te ondernemen te flauw om dit en te zwak om datgene. ken, Engeland vier protestansche lan den en een katholiek land, waar alsdan de christen demokraten aan 't hoofd waren Oostenrijk hebben 't pensioen voor de oude werklieden ingevoerd. En BHgie Hier heeft met hon- derde millioenen veil voor een nutte loos leger, waarin de Vlaming die wat fierheid heeft alle vaderlandsliefde moet verliezen zoo vernederd wordt hij behandeld honderde millioenen voor prachtgebouwen en alle slag van nutte- tolri^W looze uitgaven. Maar't pensioen daar groote tafel mocht komen. lairijKer de huur, drie kwartjes vooi mogen de meeste werklieden naar - 1 - - wachten. Nog geen derde onzer oude menschen trekken een pensioen hon derd duizend oude werklieden moeten hier hun laatste dagen slijten in arm huizen, oude mannenhuizen of leven van de hulp van andere. Ware de laatste sprankel van fierheid en eigenwaarde in ons volk niet ge smoord door dwang en dwingelandij, als een man zou 't Vlaamsche Volk uitkeering kenbaar maakte. 't Komt op een heeten steen, want ik zou niet langer bij mijn zoon in huis hebben kunnen blijven. Hij hèeft er zelf voor acht te zorgen en als nu niet die twee gulden per week waren gekomen, dan had ik tegen Kerstmis naar het lidmatenhuis of naar het armhuis moeten gaan. Maar nou, nou mag ik nog bij mijn kinderen en kleinkinderen blij ven en daarvoor kan ik den goeden God niet genoeg bedanken. Wat doet ge nu met de twee gulden, werd een oud manneke gevraagd, die, ineengedoken met de documenten in de hand, op een der banken zat te wachten, totdat hij voor de sterker, opdat de studiebonden en pro- f «ito»ven Maar 't nensioen daar groote tafel mocht komen. Een gulden voor pagandabonden grooter en talrijker J> P de buur, drie kwartjes voor mijn dochter worden! opdat dl wortels onzes booms m0Ken de meeste werklieden ongeschonden blijven, die de jonge wachten zijn, die onze partij zou moeten bezitten. Laat ons, terwijl het boompje nog frisch en gezond is, ervoor zorgen opdat het niet ziek worde, maar dat het zou opgroeien een boom een reus Brutus. is weduwe twee dubbeltjes voor zuster, die in het Armhuis is en vijf cent voor een pom- pusie t.bak. Neen, dan had zijn buurman, een nog zeer krasse man van 78 jaar, het veel beter. Hij was in zijn leven nog niet zoo blij geweest. Hij woonde bij zijn kindereu in, behoefde geen kostgeld te betalen. Twee gulden zakgeld per week voor tabak, sigaren, een trammetje 't was een ongekende weelde voor hem. Een klein, oud moedertje, 53 jaar woont al jaren op zich zelf. Haar kinderen hebben het zelf zoo arm, dat er vóórhaar niets kan over- opspringen ende katholieke bestuur- schieten. Ze moet van 27 1/2 stuiver per week ders omverkegelen doch ons volk is toekennen. Dat is tobben, mijnheer karakterloos en dank zij de vrije scho- merkte het oudje terecht op. En nu twee len en de verslaving der onderwijzers gulden per week erbij, 't is niet te gelooven ook dommer dan andere volkeren. Het kan niets meer en is niets meer tenzij een werktuig in de handen van Er waren ook jonge vrouwen en dochters in de lokalen, die voor bun oude moeder, groot waren en brouwt niet alleenlijk bier of spint garen, hij is daarbij de grootste herbergier ge worden van Gent (o, oplossing der maatschap pelijke kwestie), houdt bal aan vijf centiemen den dans, speelt concert tegen ingangprijs en geeft cinemavertooningen waar de menschen zitten te snikken en te weenen om de dwaas heden die men het op 't doek voorenstelt. Ondertusschen moet de heer De Man, die door de partij te Brussel betaald werd om voordrachten te geven over vraagstukken van maatschappelijk nut, voor de banken spreken zoodanig dat bij na vijf lessen niet meer is terug gekeerd, immers te Gent zijn de socia listen al opgeleerd daarbij al wie in de partij beweert wat geleerdheid aan den dag te leggen en iets te kennen, wordt doodeenvoudig in den hoek gedrumd. 't Is waarlijk een prachtige opvoeding die Vooruit aan zijn volk geeft I Als 't zoo is dat de zedelijke en stoffelijke verheffing der werkers klas moet gebeuren om later zelve 't bestuur en de uitbating van alle nijverheid in handen te nemen, hewel 't volk zal er lang naar mogen wachten. Dit stelsel begint eigentlijk veel sccialisten te vervelen. Er heerscht moeilijkheid en veel. Vooruit heeft een harden tegenstrever in het j weekblad De Waarheid, opgesteld door de I verstandigste socialisten die over eenige jaren I door Anseele uit j aioezij aan de deur werden gezet. De socialisten van Vooruit krijgen daar klop dat hun kazakken er van blinken en dat er geen enkel stofje meer inzit. Lang wilde Vooruit de Waarheid dood zwijgen en alzoo in den grond boren, 't Waren vader, die ziek waren of niet meer goed loopen j natuurlijk jaloerschaards, baatzuchtigen, enz. konden, de rente in ontvangst kwamen nemen. LaDg heeft 't volk daarnaar geluisterd, doch

Het Recht | 1913 | | pagina 1