Nieuwe Belastingen TOLK DER CHRISTENE VOLKSPARTIJ Een arm volk S0Mft fflsaqpfeire Eene verhooging van Reisprijzen en 't goederenvervoer met den i Jzerenweg. Nieuwe belasting voor de herbergiers UIT DE OUDE DOOS I HONGERLOON Kamerkiezing te Namen TE GENT Zondag 28 December 1913 't Slao 5 centiemen 20* Jaar l\T 52 HET RECHT Voor Ood en Volk! Alles voor Vlaanderen! Vlaanderen voor Christus1 Inschrijvingsprijs voor Belgenland Per jaar fr. 3.co. Negen maanden fr. 2.25 Zes maanden fr. i .75 Drie maanden fr. 1.00 voor buiten h-.-t land de vrachtloon daarbij. Hoofdopsteller*H. PLANCQUAERT Men schrijft in ten bureele van dit blad en bij alle postmeesters en brievendragers Alles moet vrachtvrij gestuurd worden naar het bureel van het blad COUPUREREI BRUGGE AANKONDIGINGEN j Bekendmakingen, per drukregel fr. o 55 Reclamen, op de 4e bladzijde. a 0.45 a 3e a 0.25 Bijzondere voorwaarden voor notarissen, zaak- waarnemers. Afslag voor herhaalde invoeging. Alle eerste Masridagen en derde Zon dagen der mi-and kostelooze raadpleging d jor M. Hector Plancquaert, in Prins Boude wijn markt, te Kortrijk. an *■<->* rr DEYNZE. Alle tweede woensdagen, van 8 tot 10 ure voormiddag, te Deynze, In den Mexicaan, Gentstraat. GENT. Alle Vrijdagen vaü 1 tot 2 ure in den Nieuwen Boerlokaal der West-Vlamingen op de Koornmarkt. Dat is voorwaar het vlaamsche volk. Maar kan het vlaamsche land roemen om den rijkdom welke het in zich bevat. Ja, veel weelde en fortuinen zijn er in Vlaanderen, doch ook, en dit het meest, veel en schrikkelijk veel armoede naar ziel en lichaam wordt er geleden. Dus eenerzijds, samengetrokken kapi talen gelijk het water van het land dat door den stroom zeevaarts vloeit het bezit van eenige rijkaards, en van den anderen kant, bijkans anders niets dan gebrek aan hetgeen onze eeuw van vooruitgang en verlichting vergt om welvoegelijk door het leven te geraken. Vlaanderen, met zijne nog zoo achter lijke bevolking, mag terecht het aardsch paradijs genoemd worden der kapita listische zwendelaarsbende en van dezen welke een ander voor zich doen werken. Werkt en slaaft maar, werkman, dag en nacht, andere de kapitalisten zullen wel ieveren om de vrucht van uw zweet zich toe te eigenen Het vlaamsche werkers volk is wereld beroemd als een taai, naarstig, braaf en godsdienstig volk; doch ongelukkiglijk ook voor de lange werkdagen, welke het over te brengen heeft in de fabriek en voor de schandelijke lage loonen dat het verdient. Derhalve is het daaraan te wijten dat men concurrencie kan doen aan den vreemde, gezien den lagen prijs, waaraan den arbeid op den arbeidsmarkt te koop is. De macht van het kapitaal verbonden met de katholieke geestelijkheid welke aldus hunne kennissen door woord en recht waarvoor er reeds zooveel gestreden en ook bloed vergoten geweest is, dat alléén vermag de belangen en het over wicht van den minderen man te brengen in de schaal der wetgeving enz. enz. Het machtige en opbeurende woord van die volksgezinde vrijheidpredikers heeft ook niet lang gewacht zijnen invloed te doen gevoelen niettegenstaande al de moeite die aangewend wordt om het vlaamsche volk in zijnen eeuwigen staat van vernedering te houden, dringt de gedachte van vooruitgang en demokratie traag maar zeker van langs om meer naar voren. Het domme vooroordeel er was altijd armoede en 't zal zoovoorts gaan, deinst meer en meer achteruit voor de steeds naderkomende opstanding van het meer bewuste gedeelte des volks, dat be grijpt hoe het als een verscheppeling behandeld wordt, en zijne plaats aan den werelddisch des levens eischt. Heel dien boel kapitalisten, die den vlaamschen bodem als hun erfdeel be schouwden, waar ze hunne uitbuiterij en dwingelandij den vrijen teugel mochten vieren, verachterlijk de schouders op halende voor van de speculatie vervaar digde arbeidswetten, zien dien geest van opstanding met schrik te gemoet. Voor ons, demokraten, die het wel meenen met het volk, kan dit verschijnsel niet anders dan ons verheugen. Twintig jaren hebben wij gestreden voor de ver- wezentlijking van dit verheven ideaal de volkverhe fling, en met onzen strijd, hoe klein ook in schijn, hebben wij het onze bijgebracht om den hedendaagschen drang naar lotsverbetering in gang te steken; daarom verheugen wij ons en zijn fier op ons werk Wat wij eens begonnen hebben zullen wij tot het einde toe volbrengen niets kan ons nog ontmoedigenhet verledene vergeleken met het heden, zegt ons ten overvloede dat de toekomst behoort aan 1 I UYörViUÜUÖ UO.U Ut! IUCÜU1UOI uouuuii.a«u naam van den godsdienst alle middelen de demokratie Daarom zunen alle ware gebruiken om het vlaamsch volk zedelijk en stoffelijk te verdrukken en te ver nederen, vormen den dichten en ondoor- dringbaren sluier waarmede Vlaanderen omfloerst is, en die samengetrokken macht wou ervoor zorgen dat nimmer één straal der milde vrijheid zou de duisternis des geestes kome doorboren. Doch men rekende zonder den waard althans, daar kwamen talentvolle, vrije en vastberaden mannen op, echte demo kraten die, doordrongen van een ver heven liefde tot het miskende volk, het als een heiligen plicht aanzagen, hunne in ketens geklonken broeders te ver lossen en op te beuren. Die apostels der volksontvoogding door liepen Vlaanderen in alle hoeken en kanten, overal het volk sprekende van de slechte maatschappelijke toestanden en de hoop op een beter leven betere werkerswetten, tot bescherming en ophel- ping van den werkersstand, die recht heeft op den steun van den Staat de verdwijning van het dom verfoeid art. S10 van het strafwetboek, dat reeds zooveel tranen en wee gebracht heeft in het gezin van den vrijzinnigen werkman het pensioen van één frank daags, dat toelaten zou den ouden afgesloofden werk man zijne laatste levensjaren in vrijheid en kommerloos over te brengen de taalrechten van den Vlamingwiens taal tot nu toe als een vreemde of onder geschikte behandeld wierd, in openbare besturen en overal, en die eene der redens is, waarom den rijken leliaard zoo vol verachting op het vlaamsche volk neder- ziet verplichtend ondenvijs, tot veertien jaar gepaard aan een degelijk onderwijs met algemeene uitbreiding van het vakonderwijs, om van onze kinderen en ionge stielman nen nuttige leden eener vooruitstrevende samenleving te maken eene vlaamsche hoogeschool, omdat het de plicht is van hen, die met het* geld van 't vlaamsche volk een hooger onder- volksgezinden met ons hand in hand werken, om van ons tot nu toe arme vlaamsche volk, een vrijbewust en wél- stéllend volk te maken A. Van Wynendaele, werkman Ik heb in de Volkseeuw, klaar en dui delijk bewezen, dat wij in Belgie, nog een dik vet getal millioenen nieuwe belastingen mogen verwachtende zijn. De lastenbetalers klagen nu reeds putten in d'eerde, en met reden, om de wille van de nieuwe belastingen en dit alles is nog maar een begin Het zal in 't korte nog wat anders zijn Nu zij mogen niet klagen, zij hebben die manuen gekozen en gewild Maar iedereen is benieuwd om te weten, waar dat de Regeering, al die nieuwe millioenen zal gaan halen Volgens de gedachten die heerschen bij de groote kopstukken der katholieke partij, mag men zeker zijn dat de rijke grondbezitters, dat is zij en hun vrienden zooveel mogelijk zullen gespaard blijven. Het zullen nog eens de burgers zijn en het kleine volk, die werken en vroeten en handel en nijverheid, die het nu reeds zoo hard hebben, om er door te geraken, die de gebroken potten zullen mogen betalen. En dat kan men reeds vermoeden van nu. De Regeering begint reeds, hier en daar, iets te laten hooren Eerst stil en voorzichtig het gedacht doen voordragen door hare middenafdee ling der Kamersen dan den eenen of den anderen dag erop Het gaat gewoonlijk zoo Zoo vinden wij, goede lieden, lastenbe talers, eenige van die wijze waar schuwingen, in 't verslag der midden- af deeling, over de begrooting van's lands- :V|indelen van 1914. ze iniat zooals Ik lees in 't verslag der middenafdee- ling Het schijnt zelfs dat de zuivere opbrengst van het spoorwegbe- stuur voortdurend vermindert. Onze spoorwegen dienen te bestaan en te werken zooate de bijzondere nijverbeidsoDder- nemingeD, bestaan en werken. Welnu, elke nijverheid moet, om degelijk te mogen heeten, geen vreemde middelen noodig hebben. Is er sprake van spoorwegen, dan beteekeut verhoogiDg der ontvangsten verhooging van de tarieven voor reizigers- en goederenvervoer. Wil men de tarieven bij voorkomend geval verhoogen zonder hevig verzet uit te lokken, dan moet de kostende prijs van het vervoer 'op onaantastbare wijze zijn vastgesteld. Het is algemeen bekend dat wij in België j veel gosdkooper reizen dan in de naburige landen. Is het billijk dat men, bij voorkomend geval, het tekort wegens het reizigers vervoer ten laste van de gewone begrooting legge, m. a. w. ten laste van al de belastingschuldigen Wat aangaat het vervoertarief voor de reizi gers, lijdt het antwoord geen bezwaar. De verhoogieg van het vervoertarief voor de goederen eisebt meer omzichtigheid, uit hoofde ..ar. de talrijke betrokken belangen, doch ook hier moet men uiterst zorgvuldig de waarheid zoeken. Ik zal deze zoo gewichtige zaak niet verder onderzoeken. Het besluit, dat men natuurlijk uit deze enkele beschouwingen moet trekken, is dat men behoeft handelend op te treden, en wel onver wijld I Leest en overweegt dat, lezers en gij zult begrijpen Ik lees ook in 't verslag der midden- afdeeling, op bladzijde 27, juist als volgt Eene niet te hooge belasting, geëvenredigd aan de huurwaarde of aan het patent, zou geene dezer bezwaren opleveren. In beide gevallen ware de toepassing gemak kelijk. Overigens, de grondslag van de huurwaarde werd aangenomen in Engeland, waar de jaar- lijksche belasting is bepaald op 25o tot i,25o frank; dit laatste maximum cijfer geldt, wan neer de huur i2,5oo frank en meer bedraagt. In Belgie zou de toepassing daarvan verge makkelijkt zijn door de onlaDgs opgelegde verplichting, de huurakten te zegelen. Opdat de maatregel niet als inquisitoriaal wol de beschouwd, zou men den slijter vrij laten, ofwel te verklaren dat de aanslag, be paald door den fiscus, hem voldoening geeft ofwel eene regelmatige huurakte te vertoonen. Gewis kan er geen sprake zijn van een zoo hoogen aanslag als in Engeland, het eldorado van de fiskale bestrijding van den alcohol. Eene jaarlijksche belasting van ao tot 100 fr. op aia duist drankslijterijen zou ongeveer 7 tot 10 millioen opbrengen. Leest en overweegt, herbergiers, en gij zult begrijpen En niet genoeg winnen voor zijn bestaan Altijd te kort komen Al werkende moeten honger lijden Monsterachtig woord Dertig, veertig jaar zijn In den fleur van zijn Jeven Een Huishouden hebben Vrouw en Kinderen En dit huishouden zien, in gedurige kwijning Het allernoodig8te niet kunnen koopen! Den kost niet hebben om zijn krachten te vernieuwen Kwijnen, immer kwijnen Zelfs het brood moeten In den Winter, zijn kinderen hooren klagen van honger en van koude In buitengewone gevallen de hulp der openbare liefdadigheid noodig hebben Langzaam uitgeput en vermoord wor den Wij spraken onlangs met een heer uit Frankrijk en zegden hem wat ons werk volk wint in de groote nijverheid der Vlaanderen, nijverheid die zulke kolos sale ongehoorde winsten oplevert; Daghuurkes van 2 fr. zooals de stad Brugge nog betaalt aan de mannen van den vuilnisdienst, van 2.25 voor 11 a 12 uren arbeid En die Fransman zegde ons Maar, dat is MOORDERIJ De Wet zou dat niet mogen dulden En verder vroeg bij ons: Hoe wilt 't werkvolk in dien toestand blijven Hebben de menschen geen hert bij u Zullen die groote bazen, die het brood stelen uit den mond van die arme wroe- ters, die werken en slaven toch nooit tot inkeer komen? Werkmansvriend. In de Kamerkiezing van 1906 namen de katholieke bewaarders hunnen toe vlucht tot drie peerdeleugens om de democraten te bestrijden te bekampen en ons aan 't volk als eene soorte van duivels j voor te stellen. 1. de democraten zouden eenen gewel digen schooloorlog voeren. 2. de democraten zouden het alleman soldaat invoeren 3de democraten zouden het maand geld der soldaten afschaffen. En nu, lezers, in 1913 Wat hebben we zien gebeuren 1De katholieken komen nu, na 30 jaar bestuur, met de derde schoolwet voor den dag. 2. De bewaarders voerden zelf het alle man soldaat in. 3. De bewaarders schaften het frank maandgeld der soldaten af. Zij, de godsbedriegers beschuldigden ons dit te zullen doen en zij doen het zelfl Kan een treffelijk mensch nog een ziertje vertrouwen hebben in die bende leugenaars en volkbedriegers En zoo voort De eene voor, de andere naelk zal zijne beurt krijgen Millioenen en millioenen moeten er nog bij komen, en zullen er nog bij komen. Maar nog eens De kiezers mogen niet klagen, het zijn de meesters die ze geko zen hebben.dus hunne vrienden die hun dat lappen Priester Fonteyne. HONGERLOON Afgrijslijk woord Werken, geerne werken Neerstig werken Met iever werken Door 't overlijden van een socialistisch kamerheer, moest in Januari eene kiezing plaats hebben te Namen. De liberalen, in overeenstemming met de socialisten, stellen voor advokaat G. Honinckx van Namen. De katholieken geven den strijd op en zullen geen kandidaat stellen. Er was nogthans hier eene schoone ge legenheid voor de katholieken om te toonen dat het land hunne houding goed keurt. Zij blijven thuis voor de schrik van eene duchtige klopping, die de voorbode zou zijn van de Kamerkiezing van 1914. Het Recht is te GENT te verkrijgen in de aubetten der Zuidstatie, Koornmarkt, Dam poort, bij M. Dobbelaere, Vlaanderenstraat, en Schoonakers, Ottergemsche steenweg, 173.

Het Recht | 1913 | | pagina 1