M drie maanden Mimreae^| Centrale Leiebank Partijgenooten arrondlsseniËni KorlrijK Op 15 AAei van dit jaar stond liet indexcijfer 558. Op 15 Oogst staat het 681. Op drie maanden tijds steeg hel indexcijfer met 123 punten, lu andere woorden, de levensduurte steeg met 22 °/0. Hoeveel looncn zijn er sedert 15 Mei niet 22 t. h. gestegen Een maand na het besluit der bankiersdiktatuur is frank gevlucht kapitaal geen cent teruggekomen. Zoo verstaande groote financiers en kapitalisten hunnen van de twaalf miljarden 'erlan.'schcn plicht. voor niet'zullen werken, De spoorwegen moeten nochtans MEER, VEEL MEER opbrengen; zij moeten honderden miljoe nen winsten afwerpen, die moeten divi denden, welke tellen, opbrengen aan de houders van de aandcelen. Ho^ zal dat mogelijk zijn Op twee manieren 1. de uitgaven moeten verminderen; 2. de inkomsten moeten vermeerderen. Als de uitgaven moeten verminderen dan zu'len natuurlijk VEEL werklieden worden afgedankt. Minister Anseele heeft verzekerd dat het niet zal gebeuren I... Plechtig, hoor, plechtig Daar is Francqui, de groote baas, die aan komt dragen met het voorstel al de plaatsen en ambten, die sedert 1914 zijn geschapen, af te schaffen. Tot nu toe heeft de ministerraad niet toegegeven, maar alles laat voorzien dat die tegenstand zal gebroken worden I... Anseele zal, noodgedwongen, de vlag strijken. De tarieven zullen verhoogen voor ver voer van reiiigers en koopwaren. «Dat zal het leven duurder maken heb ik in de Kamer gezeid. Om het even ze moeten hooge dividenden kunnen toekennen aan de bezitters van spoorwegaandelen Er gaat schier geea dag vooibij of het Staatsblad kondigt aan verkoopingen van bouwgronden, huizen, villa's, kasteelen, parken, tegen den prijs van den meest biedende. 't Zijn onroerende goederen die aan den Staat toebehooren en die worden verkletst tot groot genoegen van menigen oorlogswoekeraar. Groote werken worden stil gelegd, daaronder hoogstnoodzakelijke. Toch komt het frankske niet op. Heeft men ook de werken geschorst aan het koninklijk paleis te Brussel Maar honderden mannen in de bouwnijverheid komen zon der broodwinst Welk zijn de gevolgen Te vergeefs kijken we eiken morgen uit naar het koninklijk besluit dat de rijken dwingen moet hun kapitalen, die ze in den vreemde plaatsten, terug naar België te doen komen. Elke dag is onze hoop teleurgesteld. Wel Francqui jongen, wat aarzelt ge toch. mOOGT ge niet; KUNT ge niet; DURFT ge niet Waarom Vandervelde heeft gezeid dat er voor elf miljard frank Belgisch kapitaal naar den vreemde zijn gevlucht. Van mij is er geen knop bij Van u waarschijnlijk ook niet I Van geen enkel socialist een cen tiem Van den koning ook niets Van de bankiers nog minder!... Al van de oor logswoekeraars Wat aarzelt ge toch Neem een besluit en over drie dagen staat het pond tegen 120 en is ons frankske minder krank. Dan eenige goei schoppen in den potjeswinkel van het militarisme en we keeren naar de honderd terug. Allo, de dictatuur L. Van op den Bosch. naar Diksmuide Het Aalstetland was prachtig verlegen woordigd te Diksmuide, verleden Zondag. Aalst zelf was er met 640 man, verder waren de gemeenten Denderleeuw, Dcn- derhoutem, Moortsel. Meerbeke, Ninove, Herzele, Soltegem flink veitegenwoor- digdverder bemerkten we Vlaamsche menschen uit bijna alle do-pen. Vele partijgenooten waren van vier uren op weg. Een trein was gevraagd met twintig rijtuigen. De directie had geoordeeld dat er heel wat overdrijving was in de voor uitzichten van den heer statieoverste te Aalst, die een trein met 20 wagens had gevraagd. We kregen er een met 17. Te Aalst werden alle ledige plaatsen inge nomen, Lede bracht er nog 250 man bij. zoodat zelfs de. goederenwagen met 60 reizigers was gevuld. Dan stopte onze trein nog te Weiteren, te Gent, te Deinze, te Thielt en te Cortemarck. Met 'n kleine vertraging kwamen we te Diksmuide. God wat een stroom 1 Oe vlaggen worden ontplooid. De fanfare Tot heil des Volks spce'.t een vroolijke Vlaam sche marsch en de stoet van 1600 bede vaarders zet zich in beweging, al over de Groote Markt rechtstreeks naar het doo- denveld. Onder de leiding van Dr Gravez en heer Van Nuffel G. bezoeken wij wat wordt genoemd Le boy au de la Mort een van de loopgraven door Vlaamsche jongens bezet. Een van de gevaarlijkste, en die een kwalijk denkbeeld geven van echte loopgraven want de zakjrs waren niet met ciment, naar wel nut aarde ge vuld en na iedere beschieting was er heel wat vernield dat met zwaren arbeid her steld meest worden. Dit hier waren lee- men bolwerken tegenover de steenen loopgraven van d z Duitschers Te elf uren is de Misse op de Groote Markt in open lucht. ^Bazuingeschal weerklinktde Mis begint de hoofden worden ontbloot plechtige stilte hangt over die schare van tientallen duizenden. A's 't belt voor de consecratie dan knielen alle die menschen; 't oogenblik is eenig plechtig en tranen worden weggewreven. Ce honderden vaandels klappend in den wind maken de plechtige stilte nog roerender. Bazuin geschal herklinkt. De misse is geëindigd. De scharen stellen zich op en 20 minuten vóór 12 u/en rukken de eersten op ter bedevaart. Aalst speelt Viaa-d. et» vui Vete- mar,sen honderden zingen tree. Waarlijk schoon I 't Is bij half een ure als wij over de brug komen, juist bij tijds om de prach tige redevoering te hooren van advokaat Borginon Hij h rinr.ert eraan welke zware offers Vlaanderen heeft gebracht en hoe wij levenden moeten staan in een heid van gedachte met het ideaal van onze dierbare dooden, zooniet konden wij hier wegblijven. Het heerlijkste gees telijk bezit dat Vlaanderen heeft is het offer zijner doode ijzerjongers De in druk van deze rede is overweldigend. H ogleeraar Daels spreekt na meester Borgi on Gedurende deze rede wordt de eerste heipaal voor de fundeeiingen van het groote kruis van heldenhulde geslagen in den heiligen, mcerassigen grond. De kinderen van Joë English, eea familielid van Renaat De Rudder, het moedttke van de gebroeders Van Raemdcnck geven elk drie slagen op de paal. 't Z'jn onver getelijke oogenblikken. Eerwaarde Heer Nobels, krijgsaalmoezenier van del' !e gerdlvisle, spreekt over de christelijke beteekenis van het kruis van heldenhulde en Dr Mo Ier uit Nederland, Kamerlid, spreekt uit naam van het Viaamschmin- nende Nederland. Als de laatste redenaar aan het woord is stappen eerst de laatste bedevaarders over de brug, het is 1 u. 40 juist. Zij komen pas bij tijd om Gedach tenis mee te zingen. En nu weer naar de stad. Nauwelijks waren de laatste komers er over of de keerders rukken op hunne beurt vooruit. Twee uren zullen ze nu weer overstappen in dichte gelederen. Een toerke door het stedeke dat onder den oorlog letterlijk werd weggevaagd en nu gansch nieuw is herbouwd. Er is een prachtige, groote kerk, een mooi stad huis en gasthuis, een school, waarin de gendarmen zijn gevangen gezet, een schoone kapel met klooster van de paters karmelieten, een prachtig station van de buurtspoorwegen en een schamele staat- statie. De Markt is eenig die is ten min ste vijfmaal zoo groot als onze Groote Markt. Daar worJen te vier uren slipt Vlaamsche liederen uitgevoerd onder de leiding van den Vlaamschen toonkundige Jef Van Hoofl... 't Is mooi, grootsch Duizenden zingen, vooral «De Vlaamsche Leeuw dreunt met onvergelijkelijke kracht. Van Hoof stampt er de geestdrift Onwillekeurig vragen we de een aan den anderIs er een ander volk in de weield dat presleeren kaï, wat hiér heden het Vlaamsche volkpr .'Steeren komt op de ruime marktplaats van dit her bouwde stedeke Dadelijk daarop is Can 'a daar met zijn keur van plas tische beelden, 't Is inmiddels vijf uur geworden en we stappen statiewaarts. Na mekaar met de meeste satisfactie als citroenen te hebben-geperst om binnen te geraken, bestormen we den Duffschen, verschooning, den Belgischen trein I Er is riet meer plaafs dan in het komen 1>n menschen van Cortemarck, Llchlcrvel Je, Thielt, Deinze, Gent en tusschenslations zijn mee ter bestorming gegaan. De terug reis is even vermakelijk en coLfortabel als de heenreis. Maariemand telt het onhebbelijke van de reis. Elk ziet alleen die ontelbare mas sa ginderhet naakte doodenveid waar op zooveel edel bloed r.utteloos werd geplengd de biddende scharen waar boven de honderden vaandels 1 Eik hooit de bazuinen de Vlaamsche liederen met geestdrift gezongen het bidden van de tnassa vcor Borrns; de luidsprekers die de redevoetirgen en het heien va t Ie paal ovetbrengen alom en onvergeeflijk blijven alle die beelden onuitwischbaar frlsch in den geest. In het leven van den mer.sch als ia 't leven van het volk tellen zulkedagen God weze daarom gedankt I Kei inden-Giller neen en niann sprong usn qaounïen Het minisietie van Nijvërheid en Ar beid deelt ons de gemiddelde indexcijfers van de verhooging vaiwle prijzen der leversmiddelett op 15 Augustus 1.1. Gemiddeld indexcijfer,voor gansch het land681. Voor dc provincie /fttwerpen, 691 Brabant 700 West-Vkianberen 668 Oost-Vlaanderen 684 Henegouwen 704 Luik 672 Limburg 676; Namen-666 Luxemburg 66§ 7 Voor Antweroptren oitfstrekën 719 id. Bi ussel 72S I i. Gent 6?è id. Luik 672. Gp denzcifdert datum jn 1925 werd de index van verhooging voor gansch het land voorgesteld dóór 517 in 1924, door 498; in 1923, dcör 430 fit 1922, door 366 irt 1921, door 281in 1920, door 463 in 1919, doyr Dit jaar is de lijn van .hei indexcijfer de volgende geweestIn Januari, 527 in Februari, 526; in Mairt, 521 in Apri 529 in Mei, 558 in juni, 579 in Juli, 637 en nu in Augustus, 681 Het gemiddeld indexcijfer der beide Vlaanders 676. Dit la'ais.e was op 15 Juli 6291'2. Abonneert U op HET RECHT wéift abonnenten aan bij vrienden en kennissen. Dit is den besten sleun die gij aan uw blad kunt geven. Prijs van nu tot einde 1926. 3 FR. Stort dit op posteheckrekening nr. 1716.73 op naam van Re-ni Vanderschel den, Deetlijk. Zondag 5" September aanstaande zal de getroffen duurzame overeenkomst, tusschen K.V.N.V. en Krlstene Volks partij uit ons arrondissement officieel bekrachtigd worden. Ter dier gelegenheid zal er om 3 u namiddag eene meeting plaats hebben in ons lokaal «Helpt Elkander» Casinoplaats te Kortrijk, waar sprekers der beide af- deelingen het woord zullen voeren. We doen een oproep to' al de ingeschrevene leden van het K.V.K'.V.-Kristene Volks partij dit a's uit-oo iging te lleaaai- zien en zoo talrijk tnogeiijk op te komen naar deze meeting, immers onmiddelijk na de spreekbeurten zullen de eersie schikkingen genomen worden voor de organisatie, o. m. 't aanstellen van den atror.dissementsraitf. We rekenen er s'el- lig op dat al de gemeenten zuHq* verte genwoordigd zijn, opdat we van 'meet af aan het K.V.N.V.-Kristene Volkspartij over heel 't arrondissement degelijk zou den kunnen inrichten. veyy Het Komiteit der Bedevaart naar de Graven van den IJzer houdt er aan in het bijzonder zijn welge- meenden DANK te zeggen aan de Juf vrouwen, Studenten en VOSsen die zicli zoo bereidwillig ten dienste stelde van het Sekretariaat en hierdoor in ruime mate hebben medegeholpen tot het weilukken dezer eenig machtige Bedevaart van verleden Zondag te Diksmuide. Het dankt verder ALLEN, bedevaar ders, inrichters van reisgroepen, bonden en al wie maar eenigzins het hunne heb ben bijgedragen. KORTRIJK In ons volgsnd nummer geven wij kor'.- bondlg verslag over de Gemeenteraads zitting van 23 Oogst. PARTIJGENOOTEN, wordt allen be- schermlid of eerelid onzer muziekmaat schappij Hooger Op 1 van Kortrijk. Laat U inschrijven in het lokaal Helpt Etkapder» of bij een bestuurlid. Onzen volksvertegenwoordiger van Aalst, mijnheer Van op den Bosch, laat ons weten dat hij zijne gewone zitdagen in 't lokaal der. Kristene Volkspartij te Kortrijk, voortaan gepaald zal houden den laatsten Zondag van .iedere maand, van 2 tot 4 uur namiddag. Bericht aan de vrienden die hem wen- schen te spreken. Steunfonds voor ons blad Met Recht Moesereen -< 5 00 Sweveghem 5,00 Deerlijk 5,00 Kortrijk Kamiel Nys, H. Mullie, M. L., V. D., V. Vereecke, Possemier Joris, V. S,i K. Deleu, If. Dhaenens, A. Yse baert-geven elk 1 Ir. Geeraerd Buysschaert, Alb. Deleu, A. Dhaenens, F. V'leghe, J. Gonthier, J. LJeibecoue R Soete, J. Lecossois, O. Stregier.J. Balcaen, M. Mullie, J. Decos- ter, 'R. Vankeersbttlck, Govae'e Bertha, Coornaert Adriana. Deleu Marie Louise, Vervaecke Rachel, Catteeuw Margueriete y. Atden'oy, O. Balligar.t elk 0,75 LIJST tot steun vau het muziek Hoo ger Op I Kortrijk. TERNEUZEN Van Dr. G. Doussy na briefwlsselinffM. M. Worthegem 2,50 ISE&HEM arganissfleOrgsnisalfeOrganisatie Het zal de meesten onzer leden hebben verheugd, wanneer ze Zondag in ons blad evenals in De West Vlaming gelezen heb berdat na een viertal onderhandelingen de volledigste eensgezindheid werd be zegeld tusschen de Kristene Volkspartij en hct Kath. VI. Nat. Verbond. Die eensgezindheid, 'die eenheid in werken en streven was er noodlg. Wij zijn waarlijk niet groot en niet sterk ge noeg om ons de weelde te veroorloven door onderlinge strijd, door kleinzielige broedertwis', onze actie lam te leggen, en de vijanden van Vlaanderen en het Nftnmlooze Vennootschap 53, Groote Markt, 53, Kortrijk AANGESLOTEN BIJ DE BANQUE DE BRUXELLES Maatschappelijk Vermogen Fr. 290,000,000 BIJHUiZtR IE' Au(lenaarde- Becelare, Berchem (Audenaarde), Bisseghem, - Dadizeele, Gheluwe, Harelbeke, Ledeghem, Meenen, Mee- nen (Barakken), Meessen, Moeskroen, Nieuwkerke, Ploegsteert (Bizet), Ruyen St - Maria-Hoorebeke, Sweveghem, Syngem, Waereghern, Waasteu, Wervick, Wevelghem. Op zicht Op ééne maand Op 3 maanden Op 6 maanden Op één jaar 4,00 "/o 5,50 o 5,75% 6,00' o 6,50 o Vee ndaagsche rekeningen 6,00 °/u (van 26 Juli tot 10 Oogst 1926. Stortingen te doen vóór 26 Juli 1926). Alle Bank- Wissel- en Beurszaken. De wisselkoersen worden op aanvraag door ielejoon medegedeeld. volksrecht te laten bedijen, te laten kui pen, te laten werken aan de geestelijke en stoffelijke verarming van ons zoo duurbaar maar reeds zoo arm Vlaamsche volk. Wat vroeger mis gedaan werd, wat te veel of te weinig gezegd werd. behoort tot het verleden, is voorbij. We zien er niet meer naar om We willen gelooven i-i de eerlijke bedoeling van allen, want allen kunnen en mogen er op wijzen, dat ze zich door hunne actie niet hebben ver rijkt, niet de eigen glorie, maar de zege praal, de victorie onzer beginselen hebben nagestreefd. We stappen over het ver leden en zien in de toekomst. Het veld van werken is groot. De arbeiders te ge ring. De nood van Vlaanderen en van ons volk, van 't nog gave Vlaamsche volk is groot. Wij allen hebben één doel die nood ler.igen I De vijanden van Vlaande ren Overwinnen De verdrukkers van Vlaanderen vergruizelen, de verleiders van Vlaanderen, de verleiders van Vlaan- deren's volk ontmaskeren. Ons volk zijn vrienden doen kennen. Zijn verdedigers aanwijzen. De middelen ter zijner verde diging in handen geven, het voorlichten en voorgaan, van de eene victorie naar de andere, tot aan de dag waarop de eindzegepraal zal bevochten zijn. Een schoon, een edel welvarend en ontwik keld kristen volk, in een vrij zelfstandig Vlaanderen Geve God dat die dag weldra glore I Zoo wij tot op heden bleven staan, zoo we niet tot gruis werden gemalen tus schen de machtige pletsteenen van die machtige maar toch zoo rotte staatspar tijen, dan hebben we dit te danken eener- zijdsaan de zuiverheid onzer beginselen, de echtheid onzer theorien, die onorn- stootbaar bewijzen dat buiten deze geen redding voor Vlaanderen, geen verbete ring voor Vlaanderen's volk mogelijk is. en anderzijds aan de liefde waarmede dit stralend ideaal door de sterkste harten uit ons volk werd gedragen I Allen hebben we gestreden Allen heb ben we geolferd 1 Alleen uit onze rangen werd het otter van lijden, van armoede en ontbering, jawel het offer van vrijheid, van bloed gevergd Met liefde werden die offers gebracht I Zien we naar Planc- quaert, Doussy, Depla en zooveel ande ren. Al een de onze worden geteld onder de bannelingen, onder de gekerkerden, onder de martelaren I Hun offer is niet vruchteloos. Hun geest doordeesemt onze strijd en roept om eenheid Aan hun verlangen voldoen is tevens ons machtiger maken. O heerlijke aktivistische voorgangers I Wat is uw werk ondankbaar lastig ge weest I Hoe hard was uw lijden wanneer ge zaagt dat uw bloedeigen volk u niet begreep I Maar door uw offer, door uw daad hebt gij onze harten gesterkt en onze wil gestaald. Gij hebt een nieuwen horizont geopend. Gij hebt onze Vlaam sche beweging uit haren liefhebbersslen- fer tot een werk van alzijdig nationaal herstel verheven. Het bewuste, het jonge Vlaanderen dankt U 1 De toekomst zal meer dan het heden uwe daden naar waarde schatten. Dat zij een troost in het lijden. Wij, jongeren, die de rangen komen aandikken, wij be lovén u trouwe Vlaanderen zal niet ver gaan Ons volk gaaat niet verloren noch voor Vlaanderen noch voor Kristus. In het licht uwer daden werken wij aan de heropbeuring van dat volk, ons volk pe toekomst ziet zoo hoopvolOveral worden de handen uit de mouwen getrok ken. Als paddestoelen vermenigvuldigen onze scharen, al jongens en meisjes, die bereid zijn de daad onzer heerlijke acti vistische voorgangers te hernieuwen. Onze liefde voor Vlaanderen en voor ons volk is één Ook onze haat tegen de verdrukking, tegen het verdrukkend regiem één en onverdeelbaar! Wij zoeken geen roem, geen dienstbaarheid in het huis van Vlaanderens verdrukker. Aan ons is de harde, de bittere strijd tot het uiterste. Wij zijn jnsqueauboutisten Niet in het bloed, niet in de mond zooals Belgieks generaals, maar in het recht, in de waarheid I Bij de anderen zoeken we tevergeefs de mannen van het offer We vinden er te veel mannen van de genade I Menschen die verzoend zijn met de verdrukking en deze gedwee verdragen omdat zij mogen helpen verd ukken. De Poullet's, de Van Cauwelaert's, de... Huysmans's, de An- seele's enz. al menschen die, dank zij hun 1 plooibaarheid, dank zij hun stelsel van een beetje teenegoedertot de hoogste i posten zijn opgeklommen als ware 't alleen om ons het bewijs te leveren dat er uit het tegenwoordig regiem niets goeds te halen is. Wij maken ons die les te nutte, en ten bate van ons volk verwerpen wij de vrede met dat regiem. Wij organiseeren onze krachten Dat leder zijn plicht begrijpe I Alleen de Vlaamsch nationale bonden verkrijgen onze steun 1 Waar we machtig genoeg zijn zullen we deze uit den grond stampen Waar ze bestaan opknappen I Er waardige con currenten van maken tegen de beginsel- loo;e verknechte of vermaterialiseerde organisaties. In Kortrijk, in Sweveghem, in Deerlijk, in Moeskroen, enz. ligt het veld braak 1 .Ook in Roeselare-Thielt wacht ons de arbeid. In de laatste maanden rezen er Vlaamsche huizen. Iseghem bouwde een praehtorganisatie het vertrouwen der arbeiders weerdig 1 In ons kamp moeten ze komen die arbeidersorganisaties die bewijzen dat ze de ncoden van het arbei dende volk alzijdig willen lenigen. Ook middënsianders- en boerenorganisaties moeten we in 't leven zien te roepen. Het moet één strijd worden. Een strijd van het heele volk tegen de maatschappelijke en vlaamsche verdrukking. Organiseeren is onze eerste taak i Djor organisatie winnen we 't ver trouwen van ons volk. Eenmaal dat ver overd, is het einde van België en het einde der verdrukking nabij Sociale werkers 1 Vlaamsche strijders, handen uit de mouwen De arbeid wacht U Kerel. Onze Ziekanbond De vooruitgang in onzen ziekenbond houdt aan. Wekelijks komen nieuwe huisgezinnen. We tellen reeds bo^en de 800 leden. Als nu nog tik een duwke doen is het voorgestelde getal bereikt. Voor nieuwjaar 1000 leden. Wie kent geen gezin die voor ons kan gewonnen worden. Elk aan 't werk Naar 1000 leden. Het index-nummer Het indexnummer bedraagt voor de maand Oogst 681 punten. Dat beteekent eene vet hooging van loon voor de schoen makers van 15 t. h. De textiel- en vlas bewerkers, de borstelmakers en metaal bewerkers moeten ook hunne loonen zien verhoogen. Jammer dat voor dezlaatsten de toepassing maar met October intreedt. Vlasbewarkers Een drietal vlasbazen dreigden deze week met 30 ctm. loonsvermindering. Die bazen zoeken van den ongunstigen toestand gebruik te maken, om hun werklieden den duivel aan te doen. Als het gaat om macht tegen macht, en dat ze zich steunen op het recht van den sterkste dan mogen ze niet vergeten, dat er nog dagen in het Oosten zitten. Loontje zou wel kunnen om zijn boontje kome Hopen we echter dat ze zullen tot bezin ning kotnen. Bijdragen Met 5 September treedt de verhoojing van bijdrage in. Bij ziekte en werkongeval verbeteren de vergoedingen. Wij ver hopen stellig dat al onze leden zullen te- grijpen dat deze vethooging noodzakelijk is voor het welzijn der vereeniging. In onze vereeniging Kunnen ook nog nieuwe leden gewonnen worden. Dat eenieder zich aan 't werk stelle. HET RECHT Aan degenen die ons blad gezonden werd, zal in de eerste dagen de prijs van het abonnement geïnd worden. Verwittig de leden van uw huisgezin, opdat de postbode niet onveriichterzakemoet terug keeren. Werven we allen nog een nieuwe abonnent aan. Vlaamsche Harmonie Allen hebben we verlangd tot ze er kwam. Nu is ze er I Al onze werkers- feesten zullen door haar kunnen opgeluis terd worden. Eenieder moet thans be grijpen dat ze moet gesteund zijn. Wij houden het voor eene eer als beschermlid aangeschreven te staan. De minimum- bijdrage is 5 fr. Met wat goeden wil kan iedereen dus beschermlid worden. Wie doet er meé? 1 Aktiekomiteit De Donderdag na de kermisweek komt het aktiekomiteit bijeen. De propaganda - voor den winter wordt ingezet. AI oize propagandisten zijn gevraagd trouw de vergaderingen te volgen.

Het Recht | 1926 | | pagina 2