LEVE DE VREDEonze GeDoden uoor Amnestie HET DURE LEVEN UIT ONZEN PIJLKOKER WEEKBLAD. TOEK DER VEAAlffSCHE KRISTEN VOLKSPARTIJ Zondag 5 juni 1927 STICHTER H. PLANCQUAERT 34' Jaar - Nummer 23 PRIJS Inschrijvingen BUREEL EN OPSTELRAAD Hex recht om te leven is het eerste recht PRIJS pet nummer 0,25 12 maanden fr. 6 maanden fr. 3 maanden fr. 12.50 6,50 3,75 Casinoplaats, It Kortrijk TELEFOON 20 POSTCHECK 1716,73 Het tweede is een man te zijn, geen knecht R. DE CLERCQ. Voor prijzen, voorwaarden, enz., zich wenden ten bureele van 't blad. per nummer 0,25 De oorlog van 1914-1918 was dus de laatste oorlog. Met deze leugen Is men er In geslaagd de soldaten der Entente-legers vier volle jaren in het vuur te jagen, totdat het Duitsche militarisme verpletterd lag. De oorlog werd zoogezegd gevoerd voor het Recht, de Beschaving en tegen het militarisme. Eens het Duitsche militarisme verplet terd, zouden alle Europeesche mogend heden ontwapenen. Van deze belofte is niets gekomen. Men heeft Duitschland ontwapend, maar Frankrijk en zijn vasalstaten België en Polen blijven gewapend tot de tanden. Verschillende pogingen aangewend in den schoot van den Volkenbond, om ook deze landen tot ontwapening te bewegen botsten af op den onwil van Frankrijk. Frankrijk heeft de rol van militarlschen boeman overgenomen, vroeger door de Duitschers gespeeld. Dank zij dezen onwil tot ontwapenen door Frankrijk aan den dag gelegd, Is overal in Europa met uitzondering van Duitschland, dat daarin verhinderd wordt door het Verdrag van Versailles de wedloop der bewapeningen herbegonnen. De wedloop der bewapeningen vanaf 1900 heeft ons tot de massamoord ge bracht van'1914-1918. De nieuwe koorts van bewapening zal een nieuwen oorlog voor gevolg hebben. Nooit werd er vroeger met de wapens gerinkeld als op dit oogenbiik. Tusschen verschillende landen, o. m. tusschen Italië en Joego Slavië is de toe stand zeer gespannen. Blijft de huidige militaristische geest in Europa heerschen, dan breekt er eer het tien jaar verder is weerom een alge meen bewapend conflict uit, nog moord dadiger dan de pas doorleden oorlog. Welke rol speelt België in de voorberel ding van dezen nieuwen oorlog Een zeer actieve rol. Frankrijk heeft geen volk genoeg om een nieuwen oorlog te doorstaan. Daarom drilt het Senegaleezen, Ton- kineezen en Congoleezen om in voorko mend geval naar Europa te komen vech ten. Daarom heeft het een militair akkoord gesloten met België opdat de Vlaamsche plotten de kastanjes uit het vuur zouden balen voor Frankrijk. Dat militair akkoord met Frankrijk is een misdaad tegen onze kinderen. Om te voldoen aan de bepalingen van dit akkoord werd de Belgische Staat ge militariseerd, komt er geen verkorti g van diensttijd, worden er jaarlijks meer dan 700 millioen geofferd aan den mlli- tarlstischen slokop, gaat men de forten op de Maas heropbouwen ten koste van honderden mlllloenen, werd de gendar- darmerie uitgerust met vliegmachines, tanks en andere moordwapens. Aan deze dwaze, aan deze misdadige moordpolitiek worden de levensbelanger van het land opgeofferd sedert 1914. Daar ligt de eerste en de voornaamste oorzaak van de inzakking onzer munt waarde. Als de Belgische frank nu slechts 14 pentjem waard is hebben we dat aan die militaire fransktljpnsche politiek te wijten Heel de Belgisphe politiek is gericht op oorlog. Daarom werden de Belgische spoor wegen versjacherd aan Nationale Maatschappij. Daarom worden nu zelfs invalieden met negen en tien jaar dienst op straat gegooid. Het is tijd dat de bevolking reageert, In opstand komt tegen deze politiek. De partijen missen daartoe den moed. De socialisten stemmen zoo goed d oorlngsbegrootlngen als de liberalen of de jtafholleken. Het volk njpet zijn vertegenwoordigers dwingen om weerstand te bieden aan de eischen van het mllltarlsiisch monster. Het is nl<-t voldoende op Eersten Mei een anti-militaristisch uithangbord te ver- toonen. In den ministerraad, in de Kamer er het Senaat moet er gehandeld worden. Het volk moet zijn stem verheffen als het niet weerom wil geslachtofferd wor den voor de verovering van mijnen, grondgebieden en stroomen. Eischt met ons onverbiddellijk dering van het oorlogsbudjet, vermindering van diensttijd, slechting van de torten, en verwittigt de volksvertegenwoordi gers, die uit lafheid en uit arrivisme de volkszaak verraden, dat gij het hun zult betaald zetten bij de eerste verkiezing. Wag met het militarisme De amnestiekaarten door zooveel mogelijk mannen en vrouwen boven de 21 jaar laten onderteekenen; 2. een amnestiemotie in uwe gemeente voordragen of laten voordragen; 3. Uw 11 Julibetooging of herdenking in het teeken stellen van algeheele en on- middellijke,amnestie. et mln- andere volken I LEVE DE VREOE I Katholieke Landbouwersvrienden De Federatie der katholieke associaties kringen, tot dewelke al de heeren be hooien die zich bij de boeren trachten te doen doorgaan als hun beschermers, maar in wezenlijkheid huo foppers en verdruk kers zijn, heeft volgende motie aangeno- De Federatie der katholieke Associa tie's en Kringen drukt den wensch uit dat de Senaat het wetsvoorstel betrekkelijk de pachtwet, door de Kamer gestemd, zal herzien in dien zin, dat in overeenstem ming met den wensch der schier alge heele meerderheid der landbouwveree- nigingen van het land (1?) de verplichte duur der pacht zou beperkt worden tot DRIE JAAR en dat volgens de vaste rech ter lij ke traditie, aan de wet geen terug werkende kracht zou verleend worden. Zij wenscht bovendien, dat, in belang der kleine kuituur (I?), de Senaat onder - zOeke oj het niet gewenscht ware voor de kuituren van weinig belang (1?) de opzeg beperken op één jaar of 18 maand De Koornbloem, het flink onafhanke lijk weekblad der Landbouwvereenlging ;dt U Zeiven schrijft daarrond o.m Beweert de Hr Sogers dat de pacht- l'jö negen jaar een cap r de onteigening beteekent, dan vra- we hem op welken graad van ontei gening hij eventueel eenpachttermijn van drie jaar berekent, want daar ook is dan gedeeltelijke onteigening In 't spel. En hoe zou hij anderzijds de laffe daad betitelen, waardoor een huurboer door eigenaar onverwachts of na enkele ma«nden van heel zijn bt drijf wordi be roofd en de straat opgejaagd Zou dit voor hem evenals voor ons niet de lafste onteigening beduiden die men kan uitdenken Gebrek aan noodlge waarborg betee- :nt voor den huurboer toen bestendig gevaar van willekeurige onteigening. «Onteigening» dient hier enkel als'n bespottelijk voorwendsel, waarmee be hendig wordt geschermd om eigenaars en pachters tegen mekaar in 't harnas U jagen. Een vogelschrik waar zelfs de mus- schen eens hartelijk om kwetteren en als 'n misplaatste vleierij beschouwen... Onteige ir.g kan enkel bestaan in dien n dat de huurboer, dank een fatsoen lijken pachttermijn, alles zal kunnen te verk stellen om de gronden, hem als vtakzaam en oppassend huisvader toe ertiouwd, beter zullen bemest, bewerkt en bezaaid worden, rijker oogsten zullen opbrengen, het land en den eigenaar ten bate. Men eischt van onze boeren dat ze alles zouden in 't werk stellen om van hun gronden een meeropbrengt te beko men en anderzijd? zou men hen het recht ontkennen op hun beurt die hoofdwaar borg te eischen, die hen in de gelegen tui t zal stellen een ernstige produktleverhoo ging te bertiken. Wat met andere woorden hierop neer komt, boe ongerijmd ook Boeren doet uw uiterste best, spant alles in om uw oogsten te vermeerderen, doch het middel daa'toe (namelijk een fatsoenlijken pachttermijn) kunnen we niet verschaffen 11 En als we nu bovenstaande ordemotie moeten gelooven, dan wordt die onge rijmdheid haast een echt gekkenspel, want naar verluidt zou blijken dat schi< de algem enheid der la dbouworganis men akkoord gaat om aan zijn leoen dit redmiddel te verschaffen I Wij meenen echter oneindig dichter bij de waarheid te staan met te bevestigen dat de algemeene meerderheid der land- bouwvereentgingen, daarin volledig ak koord met het standpunt door «Redt U Z-lven» verdedigd, ook met ons zal ge tuigen dat onze eischen om een fatsoen lijken pachttermijn rechtvaardig en billijk zijn, en door de overgroote meerderheid der boeren worden bijgetreden. Wie er anders ovgi oordeelt slachtoffert doodeenvoudig de belangen der alge meenheid ten bate van het verkeerd be grepen belang van sommige eigenaars. En zulks noemen we en met recht «HET VERRAAD VAN HET ALGE MEEN BOERENBELANGIh Wat aan te vangen Ik heb geen dringend werk, of weet niet juist wat eerst te beginnen. Als ik nu eens even inkeek, het commercieel bijblad van het Staatsblad dat een kleine af Jeeling van boekenschap inneemt Ik doorblader, 't Is interessint en als meu een uurken heeft gelezen, ingekeken en de cijfers vergeleken, dan staat me'n verstomd, dat het leven, dat al zoo duur is, nog niet driemaal, viermaal duurder wordt. Allerhande namen komen prijken, met ronkende titels en pretentieuze adressen, voor mijn oogen Ik zie menschen die ik heel goed ken, die hooge rangen beklee- den in de samenleving en zich vomal laten gelden als groote patriotten, opge blazen met een heilige en geheiligde liefje voor TBelgieksken, hun vaderland. Ik zie groote straten en lanen en groote aebouwen daarin en waarin lui wonen die hier, meegesleept in den miljoenendans of fortui' endraf, passeeren. Het wordt wel dikwijls gezeid Er wonen veel goeie menschen in die rijke huizen 1 lk zal niet zeggen dat het niet waar is, maar bevestigen zal ik evenmin. Z' hebben honden en katte», die huo lievelingen zijn ze voeden de musscheo en de merels in hun mooie hoving, zelfs twee, orlemaal daags ze zouden een aalmoes geven aan den dompelaar die bij de kerk zijn klachten prevelt na de Miss-, Dat alles is neel welmaar de cijfers van het Staatsblad schreeuwen hier met strenge en luidere stem andere dingen uit. o, gaan uc naOgtcjln de prijzen stijgen gedurig. Op het 'satste congres der socialisten heeft volksver tegenwoordiger Delattre aangetoond, hoe loelelijk de toestand onzer koolmijnen de schuld van de moeiefijke Is,' uitbating. Goed, wij loochenen nietmaar we doorbladeren en teekenen de balansen enkeD beheeren van de koolmijnen overgelegd. Die dan rog er mede instemt dat de toestand onhoudbaar en de con currentie onmogelijk Is, steke den vinger op, geen natten vinger, hoor. Wij schrijven over zonder de honder den, duizenden er bij te zetten, zoo nauw steekt het immers niet 1. Koolmijn van Mariemont-Basconp, 19 miljoen zuivere winst. Koolmijn van Hautrage, zuivere win- en van 7 miljoen. Koolmijn van Hornu en Wasmes, winste van 5 miljoen. De koolmijn van Courcelles verwezen lijkt een zuivere winst van 6 miljoen frank. Dat alles in den loop van het jaar 1926 Onder de beheerdeis en commissarissen die koolmijnen, die dan ook met een ion deel van de winsten wegtrekken treffen wij aan Carton de Wiart, Ad. Max, burgemeester van Brussel, Despret Dlgneffe, senators baron Coppée en andere gelukkige stervelingen. Elk weet hoe duur de kolen in 1926 waren vele hebban aan den lijve onder 'onden hoe de winter beet en hoe d> Kindertjes klaagden van kou omdat de begrooting van het huisgezin niet bestano was tegen zoo'- ongewone prijzen. Terwijl wonnen de rijke lui miljoenen voedden de musschen en de merels, streelden hun mollige katten en vette nonden en lieten kindertjes en oudjes bibberen en schreien van stomme koude, ïik weel dat het ink vreeselijk duui Dat moet u toen niet verwonderen nt in 1926 verwezenlijkten de Brussel- sche maatschappijen van de mijnen en zinksmelterijen van Ouden-Berg een zgi- 'er winstje van 53 miljoen. Hebt ge wel meer v n Theunls hooren ■p-eken ?J«? Welnu Theunlske is bij degenen die er -mor zorgen dat het zink goedkoop is. De companie van gas en electrlcitelt in de provincie Henegouw, kan ook niet klagen want haar balans sluit met een batig slot van 11 miljoen. Onder de beheerders dezelfde Theunis en baron Empain. Op den buiten waar de electriclteit nog niet bestaat, moeten de meiischen het nog doen met petrol. Onze boerkens klagen het dat hij zoo duur is geworden. Dat i echter niet verwonderen zij moeten immers de geldkisten helpen vul len van de groote petrol marsjans. De American Petroleum Company van Antwerpen, bekende openhartig in 1926 de bagatel van 13 miljoen te hebben gewonnen. Die gaarne eens per fiets reist en een ongeluk heeft aan band of banden weet wat het hem Kost ais hij 'een nieuwen moet leggen. Als het hem troosten kan weze hem gezegd dat de maatschappij Caoutchouc Engleoert verleden jaar :n zuivere winst boekte van meer dan 11 miljoen 500 duizend frank i Er is een zekere Mauritz Despret, inator, die een bladje uitgeeft dat hij Het gezond Verstand heeft gedoopt en waarin hij tusschen haakjes gezeid heel watonzin uitkraamt, onzin groot genoeg om iemand ongezond te maken. Die Despret is beheerder van de Kom- pauie der slaapwagens en groote Euro peescne sneltreinen - en die boekte een zuivere winst in't jaar 1926 IN ÉÉN JAAR van 74 miljoen 835 duizend trank. Wa blief 1 Ge kunt nu zeggen Die komen uit de zakken vau rijke smouzen Recht-, in Jan én Alleman. Wilt ge nu eens weten hoeveel winsten sommige banken hebben verwezenlijkt gedurende dat gezegend jaarke 1926?.... Ziehier, ik laat de duizenden vallen, en spreek enkel van de. schitterende mil joenen. La Belgique 34 miljoen. Belgische bank van den Vreemde 18 Miljoen Mlddenbank Antwerpen 13 miljoen. K-ediet Noord Beige 4 miljoen. Bij gelegenheid zoek ik eens naar de balansen van enkele andere groote ban- ik meen dat het nog andere peper zijn zal I De cement is duur 1 lk geloof u de maatschappij Cement van Oburg 2 miljoen 600 duizend frank. De scheikundige producten zijn zeer duurdat zal u zoo steik niet meer wonderen als ge weet dat b. v. een enkele maatschappij van Brussel 11 miljoen in een enkel jaar. En om nu eens even in onze omgeving te tasten weze hier de winst geschreven, over 1926, gepubliceerd door de fabriek Roos, Geerinckx en De Naeyer. Die winst saldo is 10.208.001,51 fr., me woorden TIEN MILLIOEN TWEÈHON DERD EN ACHT DUIZEND EEN FRANK en 51 centiemes. Bij den beheer raad van deze bloeiende nijverheid, be halve hoogergenoemde heeren de heeren Paul De Ciippele, Rom. Moyersoen, O i. Van der Haegen. Hun tantièmes sta- tuaires bedragen 1 miljoen, 606 duizend frank 1 Een mooie koek. Het is onbetwistbaar dat alle die kolos sale winsten, verwezenlijkt in de nijver heid, in de banken, in den handel, het leven duurder maken 1... Zoolang de wet geen perk en paal stelt aan de verwezenlijking van die ongeoor loofde winsten, zoolang zal de toestand drukkend, ino-ilijk olijven. Hoop Ik heb er weinig. De macht is in de handen van de bankiers, van den groot handel. de groot-nijverheid. Zij maken het schoon en slecht weer, dank aan de blinde kiezers die zelfs niet zoover zien als hun neus lang is Wanneer klaart eens den hemel op L. Van or den Bosch. Haast de heele Vlaamsche Volksvertegenwoordiging verklaardë zich in de afdeelingen voor het Amnestie wetsvoorstel. Standaard, Laatste Nieuws, De Tijd, Vooruit, De Volksgazet, Het Volksb'ad e. a. verklaarden zich voor het wetsvoorstel. Toch wordt, tengevolge van achter de schermen werkende invloe den, het amnestie voorstel op de lange baan geschoven of in andere woorden met klank verraden. Zal het Vlaamsche Volk deze laffe politieke komedie nog langer dulden Zal het nog langer vertrouwen stellen in vertegenwoordigeré die niet durven wat ze willen, die niet zijn wat ze zeggen Vlaamsch in 't Walenland Drie Waalscbe stujenten werden te Luik vrijgesproken voor het afrukken van de Vlaamscne teksten van officieele affi- chen. Hun voorbeeld heelt vele navolgers gehad. De spreuk wordt bewaarheid dat de Walen geen 24 uren den toestand waar onder de Vlamingen haast 100 jaar gebukt gaan, zouden dulden. Vlamingenhaat In da Brusselsche pers L'Etoile Beige, het Brusselsch liberaal orgaan (dat we een paar jaar geleden een twintig miljoenmark lieten geworden van door de Deutscne R.ichsbank ge schonken steun), komt weer voor de pin nen met zojgenaamde documenten van den Raad van Vlaanderen, die door den ..heer A. Wulius in Duitschland zijn ont vreemd geworden. De lezer zal zich herinneren dat de voorgebrachte documenten als niet be- trouwoaar afwees en Adv. Debeuckelare vrijsprak. Vlaanderen, het orgaan van een groep verbannen activisten, verklaart in een hoofdartikel van 28 Mei, onder hoofding «Wij dagen uit het volgende Wij dagen Wulius Rudiger ten dringendste uit, het archief van den Raad van Vlaanderen IN EXTENSO, van A tot Z, naar de waarheid en zonder één enkel document te verdonkermanen, te laten uitgeven door de zgn. commissie van geleerden die zich in Frankrijk, waai het archief zich nu bevindt, met de klas seering en bestudeering ervan bezighoudt. Want wat wij zien gebeuren is een onge hoord schandaal uit de documenten distilleert men leugenachtige berich ten, vooral wat de bezoldiging van üe Vlaamsche acii visten betreft. Die schand daad moet ophouden. De dieven zijn sinds twee jaren in het bezit van het archief Wij eischen de volledige openbaarmaking zonder uitstel. Het Vlaamsche activisme zal in al zijn schoonheid te voorschijn komen, als een grootsche poging om Vlaanderen, ons vaderland, te redden. Uit de volledige openbaarmaking van het archief van den Raad van Vlaanderen zal ons volk leeren dat er geen knechts voor het aambeeld stonden. De afdankingen van 11 Juli, Vlaanderens Nationale Hoog dag, moet dit jaar staan in het teeken van algeheele en onmiddellijke amnestie. Onderdie leuze moeten zich scharen alle onverbasterde Vlamingen, Nationalisten, Vossen en B.-Vossen. Van heden af dient men onverwijld maatregelen te treffen, opdat in tlke gemeente den amnestie-eisch zou weerklinken, opdat Brussel voele dat de amnestiegedachte gedragen wordt door heel 't bewust gedeelte van Vlaanderens bevolking. Spoorwegaganten. De Nationale Spoorwegmaatschappij hield een vergadering, waarop de beper king van personeel werd besproken. Het bestendig komiteit had vooraf het volgend besluit getroffen De ambtenaren en beambten worden op pensioen gesteld in de maand vol gende op die waarin zij 65 jaar oud wor den (het aantal leden van het personeel voor wie dit gelden zou, wordt op een paar honderd geschat; wanneer ambte naren of beambien het vragen, kunnen zij in beschikbaarheid worden gesteld in de voorwaarden voorzien bij de koninklijke besluiten van 12 Mei 1927, genomen ten opzichte van de in beschikbaarheid te stellen beambten en ambtenaren van de mlnisterieele departementen deze voor waarden zouden in de mate van het mogelijke verbeterd worden, namelijk wat betreft de lom.basis dienende voor de pensioenberekening en de verlenging van de opzeggingstermijnenafzonderlijk zullen de gevallen worden nagegaan van de ambtenaren en beambten die niet vol doende voortbrengen tengevolge van ziekte, enz. In geval die maatregel niet den gewenschten beperkenden uitslag zou bereiken, zou jong personeel worden afgedankt. De beheerraad heeft dien maatregel goedgekeurd. In dien beheerraad zitten kristenen naast socialisten en kapitalisten. Is 't niet Da Broquavllle tagan Wast-Vlaanderan. Dr Spincemaiile, geneesneer en ge meenteraadslid te Rumbeke, is van zijn graad van reServe-kapitein beroofd en uit bet leger gesloten, om reden van zijn Vlaamsch nationalistische verklaringen in de gemeenteraad van Rumbeke. De heer Joris Lanno, uitgever te Thielt, wordt van zijn titel van eere-offl- cier beroofd om de bekende meeting van 24 April j. 1. te Thielt waar volksverte genwoordiger Van Severen het woord voerde, voorgezeten te hebben. De heer Trypsteen, apotheker te Veurne en voorzitter van de plaatselijk^ tak van het K. V. N. V., verliest de plaats van apotheeker der Rijkswacht. De heer K. Devleeschouwer, kan tonnaal opziener van het Lager Onder wijs te Nieuwpoort is het voorwerp vaA een voordracht die hij te Veurne gehou den heeft over... de slag van Kassei in l3ner aammistratiet onderzoek tegen den heer Devleeschouwer er buiten gelaten, hebben we hier te doen met een zet van minister de Bruqueville's departement. De heer de Broqueville heeft het spe ciaal op de West-Vlaamsche nationalisten gemunt. Waarom Omdat West-Vlaanderen de groote eer geniet te zijn én het gewest waar het Vlaamsch nationalisme het dreigendstbet hoofd verheft tegen den Belgiek én het gewest dat bij een aanstaande oorlog de Fransch-Belgische legers tot voorraads kamer en tot operatie-basis zal moeten dienen. Daar West- Vlaanderen geroepen is bij den volgenden oorlog, de feste Burg van België te worden, moet het Vlaamsch nationalisme in West- Vlaanderen in den hoek worden gedrongen. Daartoe ziln alle Belgische machten zich nu aan 't féderée- Aan de West-Vlamingen, nu te toonén of zij dit alles maar zoo laten welgevallen. De Socialisten en AmnMtlt. De Antwerpsche afdeeling der Bel gische Werkliedenpartij heeft in alge meene vergadering, gehouden Vrijdag 27 Mei, volgende belangrijke dagorde gestemd De Antwerpsche afdeeling van de B. W. P. na het vraagstuk van amnestie be sproken te hebben, Is van oordeel dat het voor onze partij een kwestie van eer is voor amnestie te ijveren, omdat 1. onze parlementaire groep toelating gaf aan de partijgenooten Hubln en Huysmans om een wetsontwerp van alge meene amnestie neer te leggen na de vrijspraak van baron Coppèe 2. dat bij de vorming van de regeering Poullet-Vander Velde amnestie beloofd werd 3. dat partijgenoot Destrée opdracht kreeg een wetsontwerp van amnestie te maken 4. dat de parlementaire groep, met algemeene stemmen, opdracht gaf aan de partijgenooten Soudan en Somerhausen een ontwerp van amnestie voor te berei den, ontwerp dat besproken en goedge keurd werd door de parlementaire groep en in haar naam neergelegd werd in het Parlement 5. omdat in de laatste zitting van het bureel der Internationale aan alle aange sloten partijen opgedragen wordt te wer ken voor amnestie 6. dat het niet opgaat amnestie te vra gen voor politieke veroordeelden van Rusland, Italië, Hongarije en ze te wei ger n voor veroordeelden van eigen land; 7. omdat voor de Belgische Werklie denpartij een gegeven woord heilig Is en steeds gehouden wordt. Besluit deze dagorde over te maken aan den Landeiijken Raad, de parlemen taire groep en de socialistische bladen. Daarmee kunnen het de heeren Anseele, Vander Velde en al de Waalsche socialis ten, tegenstaanders van amnestie, het voorlooplg stellen.

Het Recht | 1927 | | pagina 1