naklank nep BelgischeTerreur ie Hester Hei indexcjller in mei SM De Staat moet helpen tot de ontwikkeling van het volk. Doel van den Staat is doet van\'t volk. Doel van 't volk is eigen ontwikkeling en zelfbehoud t Volk is er niet om den Staat, maar de Staat is er om het'volk. Opdat de Staat zijn dienende rol zou kunnen vervullen, draagt het volk, via üe volksvertegenwoordiging zijn gezag op den Staat over. Schiet de Staat hierin te kort, dan volgt natuurlijkerwijze verzetopstand. Zie Ierland, Transvaal en a. Zie Masarijk, de leider der Tsjechen, die zegdeHet is onze verdoemde plicht Oostenrijk trouw te verraden. De vraag is nu Heeft de Staat België tegenover Vlaanderen en het Vlaamsche volk zijn plicht gedaan 't Antwoord luidtNEEN Gaf België aan Vlaanderen een Vlaamsch bestuur NEEN! Gaf België aan Vlaanderen een Vlaamsch gerecht NEEN! Gaf België aan Vlaanderen een Vlaamsch leger NEEN! Gaf België aan Vlaanderen een Vlaamsch onderwijs NEEN! Pater Thielemans S. J. Uit den Wanmolen ZIE MENSCHEN, ge kunt er van zeg gen wat dat ge wilt, maar we zouden ge rust allegaar het Heken mogen zingen dat vroeger nog al eet s gezongen werd en waarvan het refrein alzoo klonk Daar hapert iets aan. Ja waarachtig, daar hapert iets aan. 't Is Mei en winterkoud, De menschen klagen allen, Achmocht er toch maar malsch Een warme regen vallen. Nu Is 't best mogelijk, beste lezer en alderliefste lezeres, dat als gij op dit oo- genblik het moleken leest, de sluizen des hemels geopend zijn en dat ge zucht Och Heer I met deze Sinxendagen, Dat toclj voor allen, groot en klein, We willen 't u ootmoedig vragen, Er were lieve zonneschijn. In alle geval, ik wensch u allen aange name Sinxendagen. 't Is misschien te kos telijk om met den trein te reizen, maar dan doet ge 't maar op een ezelkarreken, gelijk in grootmoeders tijd. 't Gaat wel zoo rap niet, maar er gebeuren met ezel- karrekens veel minder ongelukken dan met die automobiels en met de trelns. IN SPANJE Is er nu een trein van de sporen gereden en hals over kop van een berg afgedonderd en alzoo in stukskens verbijzeld daar ergens in een diepte neer gekomen. Ge kunt peinzen wat er over geschoten ls van de menschen die daarin zaten. Die menschen gingen voor plezier Zien naar een stierengevecht, Maar ze kwamen onverwacht Bij Sinte Pieterken te recht. Al van treinen te spreken, peis ik met U.or op „ooo O, (O Verulpr* in de statie is gebeurd. Daar hingen daar affi- chen met de uren van de treinen op, in 't fransch en In 't Vlaamsch. Drie studenten hebben 't goed gevonden hel Vlaamsch gedeelte af te snijden en te verscheuren. Ze zijn voorden tribunaal moeten komen, maar de mesjeu van den tribunaal heeft gezeld dat ze gerust mochten naar huis gaan. In Verviers wordt er geen vloms gesproken, dus die vlomse afflchen zijn daar niet vandoen. Da's allemaal goed en wel, Maar begin eens 't zelfde spel Hier in 't Vlaamsche land, Trekt eens een fransch affisjken af, Ge krijgt voorwaar een ferme straf En gaat den bak in, flamingant. Ja menschen, wacht maar, 't zal zoo lang niet meer duren of een flamingant zal weer moeten oppassen, precies als na den wapenstilstand. Toen werden de fla minganten uitgescholden voor vuile visch en dat spelleken gaat weer herbeginnen. De Swaar is al druk bezig met zijn lezers op te maken tegen Borms. En de Swaar schrijft dat bet een misdaad zou zijn Borms vrij te laten. Een ander fianskil jonsche gazet schrijf!Borms was ofwel een misdadiger of -.vel een zot. Een mis dadiger laat men in 't gevang, een zot zet men in een zottenhuis. Een vraagsken aan die franskiljonsche gazetten Veron derstel ne keer dat de Vlamingen altijd de bovenhand hadden gehad in den Belgiek en dat de Walen hier sedert 1830 waren behandeld geweest lijk de Vlamingen. Ge weet menschen, dat niemand anders dan minister Vander Velde ne keer he.eft gezeld het is geen misdaad Vlaming te zijn, maar 't is een ongeluk. Hewel 1 ver onderstel nu ne keer dat de Walen die ongelukkige sukkcleers waren geweest. En veronderstel nu nog ne keer dat de Franschen hier waren binnengevallen in plaats van de Duitrchers. En da! de Fran schen hier waren meester geweest var, 1914 tot 1918. Zouden de Walen dan niet van de ukkasie hebben geprofiteerd om hun recht te krijgen, dat ze anders toch niet konden bekomen Neen I Neen hoor Ik roepen, dat zouden we niet ge daan hebben. Gemakkelijk gezegd. In alle gevalvóór den oorlog mochten d Vlamingen van hun rechten niet spreker; onder den oorlog was 't de tijd niet en nu... nu is 'tweer ne keer de tijd niet. De groote schuldige Is de Belgiek, de Belgiek die altijd stokken in de wielen heeft gestoken als het de rechten van het Vlaamsche volk gold. En nu hebben de franskiljonéche gazetten schoon te zeeve ren en te roepen Borms dit en Borms dat, het blijft een waarheid dat de Belgiek de schuld ls van alles. HEBT GE vergeten dat ge mij hon derd frank schuldig zijt vroeg Fons aan Lange Wapper. Neen, nog niet, ant woordde Wapper, maar binnen veertien dagen peis ik wel 't v rgeten te hebben. Het spreekwoord luidt In 't Vlaamsche land Leenen dat is scha Of schand. •T IS WAARLljK schand, gelijk alles duur wordt. Ons Stance, 't schaap krijgt er grijs haar van. Nog een geluk dat de eieren afslaan. EEN HEN, van de zoogenaamde Leg horn soort en toebehoorende aan madame Duval te Visé, heeft een ei gelegd dat 9 centimeters en half lang was en 122 gram woog. Dat kan nog al tellen. Onze kanarievogel kan dat niet. OM EEN MILJARD te vervoeren brlefkens van duizend frank hebt ge 36 mannen noodig die dan ieder een pak van 50 kilo zouden dragen. En zeggen dat er menschen zijn die meer dan een miljard bezitten en anderen die geen duit hebben, 't Is toch niet zjuust in de wereld. DAAR WORDT pertang fel gewerkt langs alle kanten om een stuiver te ver garen. Maar 't geluk vliegt en wie 't pakt die heeft het. Daar hedde dien Lindbergh die zoo op zijn gemaksken zonder veel stoef, van Amerika is komen gevlogen. Alles bijeengerekend heeft die kadee daar reeds 14 miljoen mee verdiend. Die heeft bet vliegend geluk al vliegende gepak'. IN AMERIKA hebben ze nu een toestel uitgevonden om de zattigheid te meten. Als ge te veel gedronken hebt, nemen ze een varkensblaas en die moet ge vol bla- als ge nog kunt. Ze ontleden dan de lucht die ge daarin hebt geblazen en zoo komen ze precies te weten hoeveel dat ge gelampet hebt. Stance zegt dat ze zinnens ook zoo'n blaas te gebruiken als Spec tator nog ooit het ongeluk of de koerazle heeft 's Zondag 's avonds in de kleine uurkens naar huis te komen, 't lest ls daar niet op te antwoorden en Stance maar te laten klappen. IN EEN FABRIEK van sardlenendoos- kens en andere dooskens te Bruss-.-l wer- ken er veel vrouwen en meisjes en lijk wel denken kunt is 't me daar een getater van belang. Nu hebben ze daar iets goeds uitgevonden om dat vrouwvolk te doen zwijgen- Ze hebben daar simpel een klap- masjien in de werkplaats gezet en dat klapraasjlen klapt en zingt van 's mor- tot 's avonds en zoo moet dat vrouw volk van eigens zwijgen. IN OOSTENRIJK is 't voortaan aan de ■rouwen verbonen in de herbergen nog met de kaarteo te spelen. En waarom dat vraagt Stance. Wel, schaap, omdat te veel vrouwvolk naar de staminee trok als ze uit de fabrieken kwamen en daar hun centen verspeelden. OM DIE vervloekte centen gebeuren toch rare dingen. Mijnheer Prograins te Brussel kreeg een nieuwe meid en 't kind heette Marieken. En Marieken was een een lief kind, en een braaf kind en Ma rieken bad goede, beste certificaten zco- dat mijnheer Prograins volle kor.fijensie had in Marieken. Maar als mijcherr Pro grains op nen avond thuiskwam, was Marieken gaan vliegen. En Marieken had de schoonste kleeren en het schoonste ondergoed van madame, meegenomen zich, en de schoonste kleeren van meneer voor beur lief. Enne Marieken had al de diamanten en gouden en lati- sieraden ook meegepikt en nog zestig duizend frank op den hoop toe. En nu zoekt de politie naar Marieken en profi teert Marieken van 't schoone leven 't Is te zier, zegt Stance, hoe lang dat 't duren zal. Zeker, Stance, eerlijk duurt het langst. DAAR STONDEN eenige menschen uit een vreemd land te Brussel op de Koningsplaats te lonken naar het stand beeld van Godfried van Bouillon En waarom hebben ze dien een .standbeeld opge icht, vroeg een mamzei uit het ge zelschap aan een politieagent. Hewel, zei de agent, wede dat nie. Die Godfried van Bouillon is de uitvinder van de oouillon- kub, ge weet wel die vierkante blokskens waar dat ze soep van maken, als er geen vleesch is om in de soep te doen. De mamzei geloofd: dat EN STANCE vraagt me of dat ik het geloof dat er oorlog zou kunnen komen 'usschcn Engeland en Rusland En waar- m nie, m'n schaap. EEN VLAAMbCH boerken kwam te Brussel in een staminee, 't Manneken stond daar met zijn handen in de zakker Mmeteens riep een kale Btusseleer hela boer, weet ge waar an ge een vlotn- schen boer kunt kennen? Neen, meneer, zei de boer. Hewelzei de Brusseleer, een Vlomschen boer lo -pt altijd met de handen in zijn zakken. Och, ja, dat kan zijn, antwoordde de boer, maar weet ge waaraan ge een kale Brusseleer kunt ken nen Die loopt altijd met zijn handen in de zakken van een ander. Daarmee voor vandaag amen en uit en 'k heb het genoegen ulder nogmaals een plezierige Sinxen te wenscben. Spectator Snuffelator. Staf De Clercq interpelleert in de Kamer Hebt ge al eens gedacht aan het Organisatiefonds Zooals Staf De Clerq het in zijn ant woord aan den minister van Birmenland- sche Zaken klaar maakte, werd deze 1 ternellatle geerstins gehouden om t België te bekomen dat het zou braver verdraagzamer worden. Het ging er hier alleen om goed te doen uitschijnen hoe verbitterd de strijd wordt tusschen België eenerzijds en Vlaanderen anderzijds en tevens er op te wijzen dat de Vlaamsche nationalisten niet zinnens zijn zich onder den voet te laten loopen. En dat deed Staf De Cleroq op de meest parlementaire wijze. Kalm en ob jectlef deed hij de ongepastheid, de on wettelijkheid en de belachelijkheid uit schijnen der getroffen maatregels en door die kalmte en bezadigdheid wilde hij den heer minister dwingen hem te antwoorden en zich uit te spreken. Wat dan ook vol komen is gelukt De minister kwam uil zijn kot en met een grenzelooze naïeveteit liep hij in den strik hem door Staf De Clercq zespannen. Door zich niet te willen uitspreken over de gepastheid van den burgemeester bekende de minister dat het optreden van den burgemeester ongepast was. En on danks de ongepastheid van het optreden gaf de minister den burgemeester geen ongelijk. Dat beteekende dus In den mond van den minister Als het maar is om tegen de Vlaamsch nationalisten op te treden, moet ge niets ontzien, noch de rechtvaar digheid, noch de wet, noch de grondwet». Daar had Staf De Clercq op gewacht en ongenadig zweepei-d klonk zijn we derantwoord door de Kamer. Repliek van Staf de Clercq. Indien wij nog eenigen twijfel hadden kunnen koesteren omtrent het feit dat de burgemeester van Kester hier alleen de verantwoordelijke persoon zou geweest zijn, dan zou die twijfel nu totaal zijn weggenomen na het antwoord van den heer minister. Het opzet is duidelijk. Men wil alle uitingen van Vlaamsch nationalisme, die van eenig belang zijn, onmogelijk maken Vooral die jaarlijksche Landdag waar telkenjare meer dan 10.000 Vlaamsche nationalisten aanwezig zijn en die hier aan de poorten van Brussel zelf zijn ver loop vindt, moet bel-t worden. Is dat geen vervelende zaak Telken jare op den la Zondag van Mei, wordt de rust der Brusselsche patriotten ge stoord. Ze zien tal van groepen die naa' Kester oprukken met wapperende banie ren en slaande trom door Brussel trek ken. En worden dan op die landdagen «n buitengewoon gevaarlijke kwesties sproken als b. v. Wat zal Vlaande- n doen bij een aanstaanden oorlog België begint in te zien dat het Vlaamsch verzet met den dag bewuster en doelmatiger wuitit. De Vlaamsch nationalisten willen niet meer mareneeren in het gareel der Fransch-Belgische coalitie. Hunne campagne tegen de Belgische militaire plannen ontworpen door den Franschen generalen staf verontrusten niet alleen onze regeering maar ook de Fransche regeering. Een algemeen ordewoord werd gege ven Alle middelen moeten gebruikt worden om het Vlaamsch nationalisme te fnuiken. Heden nog vernemen wij In den gemeenteraad van Rumbeke legde Dr Spincemallle eene Vlaamsch nationale verklaring af. Hij wordt van zijn graad van reserve-kapitein beroofd uit het leger gesloten. De heer Joris Lannoo trad op tijdens een Vlaamsch nationalistische meeting te Thielt, zijn graad van eere-offlder wordt hem ontnomen. De heer Trypsteen, ajjotheker te Veurne, voorzitter van de Vlaamsch naiionale Tak, mag geen geneesmidde- n meer leveren ?an de rijkswacht. Tegen de heer Devleeschhouwer, kan tonnale schoolopziener die eene geschied- kunige voordracht hield over den slag van Cassel, wordt een administratie! onderzoek ingesteld. Eerste klas 1 Doet gerust voort. Bel gische bazen En in de lijn van Vlaamsch nationalisme ligt ook uw optreden tegen de Landdag. Hoe zou men het nu aan boord leggen om den Landdag ie Kester onmogeliik te maken voor 1927 en voor volgende jaren? Wel, de burgemeester, arrondisse mentscommissaris en goevernenr hebben slechts uwe algemeene directieven toe te passen. Ik heb hier bewezen dat de bur gemeester geen de minste reden had om den landdag te verbieden, doch HIJ han delde op raad en met de toestemmirg zijner onmiddellijke oversten, de arron- dissemen'scommissaris en de goeverneur. Wij kennen genoeg de rol door die heeren gespee d. die reeds lang van alle burgemeesters eischten dat ze het uithan gen der Leeuwenvlag, het houden van Vlaamsch nationale betoogingen en alle Vlaamsch nationa'ist scbe benoemingen zouden onm gelijk maken Aan den GOEVERNEUR werden be ijzen geleverd van de ongepastheid der getroffen maatregelen. De Wet laat hem toe op te treden, doch met het onschuldigste ge-icht van de wereld wasrht hij zich de handen en zegtIK MAG NIET OPTREDEN I De minister zelf werd verwittigd hij ook beweert niet te kunnen optreden, alhoewel de wet hem verplicht de goever- neurs op hunnen plicht te wijzen. De Pers zelf staat ten uwen dienste om v plan te steunen. Drie dagen voor den landdag verscheen eenz;lfde communique in al de bladen De Landdag is verboden, hij gaat niet door 1 Het hitsblad La Nation Beige of Béte zooals ge 't noemen wilt, wensebt reeds op voorhand de beschermeling van m Falckenhause geluk. U*v doel was het volk weg te houden, efl^vllde daarenboven het volk schrik aanjagen. Men sp'ak van 2 k 300 gendarmen. Men beweerde dat er zouden dooden geweest zijn. En helaashet volk Is niet weggeble ven. De getroffen maatregelen gaven ons de zekerheid dat onze mannen talrijke' gingen opkomen dan vroeger en zoo in het ook gebeurd, D- ch dat hebben d< franskiljonsche bladen en de eerlijke 0) Standaard wel gezwegen. Het Is een feit dat gansche groepe' onzer getrouwen dit jaar zijn opgekomen juist omdat het verboden was. Het volk was er 1 De straten, openbar, plaatsen krioelden van zingende en ju belende scharen. Eerste bedrijf was dus mislukt. Nu zou net tweede beginnen De gendarmerie zou er eens den sch-lk injagen. Terwijl de verantwoordelijke man, de moedige burgemeester, in de keuken eener pachthoeve zat te bibberen van schrik, zelfs de driekleurige sjerp niei dierf omgorden, voerden de gendarmen 41 charges uit, de eene ai beestachtiger dan de andere. Hier wil ik een feit onderlijnen. Onder de opgeroepen gendarmen waren er een groot aantal Waalsche. En Ik moet u zeggen dat deze hun uiterste best dedt' Vertrouwt men de Vlaamsche gendarmen dan voor zoo'n vuile karwijtjes niet meer En weet ge dat die manschappen van 's morgens in den zadel zaten er vai gansch den namiddag »ot 7 uren zonder eten of drinken zijn gebleven I ls het te verwonderen dat men er zou toekomen het volk in staat van opstand te krijgen, doch het ordewoord van onzen kant aan 't volk was wees kalm I En het volk gehoorzaamde aan het ordewoord. Het tweede opzet door uitdagingen woede te ontketenen en dusdoende tot handtastelijkheden doen ovetgaan was dus ook mislukt. Ons volk dat in zich noch 'n beetje heeft van de geestigheid van Ui enspie gel begon er plezier in te krijgen. Gendarmen gevoelden zelf welke be lachelijke rol men hen deed spelen. Ondertusschen gehoorzamende aan de consigne en tegen art. 19 der Grondwet in hielden de gendarmen het volk tegen aan de grens der gemeente. Doch zieWie langs de straat in Kester niet geraakte kwam er door de velden. Wij kunnen hier dus verklaren dat uw opzet totaal zal mislukt blijken. Ondanks de schrikaanjaging, ondanks het machtsvertoon, is het voik r iet uil Kester weggebleven en wij dragen in ons de overtuiging dat de 9^ Landdag in 1928 niet zal moeten onderdoen voor de vorige. Dit alles leidt er ons toe, om te zeggen dat, toen wij onze interpellatie indienden, wij geen de minste illusies omtrent den afloop ervan hebben gekoesterd. Zoo nafyf zijn wij nooit geweest, een oogen- WIK te gcloovon Hat PPt.dc welk nptre- deit tegenover de VI. nationalisten, het mag nog van zoo'n klelnzleligen of on- verantwoordelijken aard zijn, door België zou afgekeurd worden. Zooveel te meer. daar wij nu de bewijzen hebben dat het optreden te Kester deel uitmaakt van een algemeen Belgisch opzet tegen het VI. nationalisme. De afloop dezer interpellatie verschaft ons zekerheid omtrent ons vermoeden dat van regeerlngswege bevel werd gegeven alle middelen Ik zeg ALLE middelen en alle sluit niets uit te gebruiken om den opgang van het VI. nationalisme te stuiten. De Grondwet mag zelfs niet ont- zi n worden. Indien de burgemeester van Kesier niet op voorhand zeker was gesteund te wor den en gelijk te krijgen, hoe zou hij. In bijzijn van tientallen van getuigen, in het openbaar durven zeggen De naaste jaar zult ge nog wat an ders zien te Kesteren «de gendarmen moesten alle herbergen waar de Leeuwen vlag uitstak, kort en klein geslagen heb ben I Wij'hebben de ongepastheid bewezen in de getroffen maatregels.Gij antwoor det slechts De burgemeester alleen heeft te oordeelen. Door geen woord van afkeuring te vel len over de baldadigheden, geeft gij een ordewoord aan de burgemeesters, uwe knechten, en dat beteekent Dat gij deGrondwet overtreedt tegen de VI. nationalisten, dat is geen erg I B— Iet overal hunne betoogingen en vergade ringen. Wij zijn bereid alle onwettizhe den te dekken en goed te keuren. Komen ze bijeen met hunne vrouwen en hunne kinderen, stuur er gerust de gendarmen te paard in en sabel ze uiteen Daarop antwoorden wii U, en dat ik kalm ben wanneer ik tot U spteek, mort U borg staan voorden ernst van hetgeen ik u zeg Ge behoort niet tot ons volk en het meerendeel der machthebbers zijn ons volk vijandiggezind. Doch wij bchooren m volk dat nooit zijne vrijheid liet fnuiken zonder verzet; lijdzaam als het zich te zwak achtte, doch gewe'dii en on. tembaar als het eenige kans, hoe klein ook, tot slagen zag Gil Jaagt tegen ons op, de knechten door U benoemd, om ons de vrijheid van vergadering en zelfs de vrijheid van gedachte te ontnemen. Pas op I "Wij vragen niet beter dan met vreed- middelen ons recht te veroveren en de zelfstandigheid van ons volk te be werkstelligen. Wij zullen voort betoogen, vergaderen en onze gedachten propagee- ren. Verschillende malen reeds hebben gendarmen de Vlaamsche vrouwen, de Vlaamsche kinderen en de Vlaamsche mannen uiteengesabeld. Wij zullen u dat volledig plezier en genoegen niet meer gunnen I Wij zullen de vrouwen en de kinderen tehuis houden. Doch wij zelf zullen er zijn I En wat er ook gebeuren moge, wij verwittigen u op voorhand dat wij zullen eischen behandeld te worden als vrije mannen in ons eigen Vlaamsche Vaderland I (Toejuichingen opde banken der VI. nationalisten). I ...KORTRIJK Het Rechtis wekelijks te vtrkrijg- n vanaf Zaterdag-middag in de gazetten huisjes aan de Statie en op de Gioote Markt (aan de Post). |*Onzen volksvertegenwoordiger, M. Van op den Bosch houdt zijne gewone zitdagen, in het lokaal der Kristene Voiks- paitij te Kortrtjk, den laatsten Zondag van iedere maand, van 2 tot 4 ure nam. Steunfonds v - ons blad Het Recht Sweveghem 5,00 Moescroen 5,00 Deerlijk: R. Vanderschelden, A. V., geven wekelijks 1 fr.; R. Declercq, H Caveye, J. Verstraete, A. V. E., geven wexelijks u,5Ü. Kortrijk Kamiel Nys, J. Possenier, V. Vereecke, J. GoDtier, R. Dhaen'ens, U Stragier, R. Vankeersbuick, geven weke lijks 1 fr. M. Vandorpe, J. Decoster, J. Lecos- sois, J. Balcaen geven wekelijks 0,75 fr. J. Maltait, M. Caster, A. Deleu geven wekelijks 0,50. De vrienden van Kortrijk kunnen ook hunne bijdrage voor het steuntonds van Het Recht storten in het lokaal. Viiendcn, geeft steun aan uw blad en brengt abonnenten aan. LIJST TÓT STEUN VAN HEr MUZIEK HOOGER OP Buysschaert Gerard 5.00 Gontier Jozet 2.00 Nys Camiel 5.00 Le- cossois Jotef 5.00 Decoster Jules 2.0Ü ««^.Muilie Michel 2 00 Etne vrien- din.2.00 Geoiges Possenier 5.00 Jules Delbeck 2.00 Maurits Cassie 2.00. Stragier Oiner 5.00 Alben U'Haenens 5.00 Robert D'Haenens 5.00. DEERLIJK £t.Wij hadden het hier .reeds een paai malen over het tweeploegi nwerk bij den heer Vandenberghe (Tissage l'Abeiile). Op het oogenblik dat wij schrijven weten wij nog niet wat er daar zal gebeu ren. De neer Vandenberghe schijnt be sloten kost wat kost, het twee-ploegen- stelsel in te voeren. De werklieden van den anderen! kant zijn besloten niet in twee ploegen te zul len werken. In deze omstandigheden moet dus onvermijdelijk werkstaking voigen. Wat de houding zal zijn van de syndi- katen die in deze fabriek de meerderneio hebben weten wij niet doch aangezien zij de overeenkomst met den heer Vanden berghe geteekend hebben, hebben zij aan genomen dat, te beginnen van 1 Juni, ii. twee ploegen zal gewerkt worden en. willen zij geene dubbelzinnige rol spelen, zijn zij verplicht hunne leden dit ook te doen aannemen. Het schijnt dat de socialistische en kris- tene syndikatenleideis verleden Maandag of Diesdag nog eene bijeenkomst moesten bebben met den heer Vandenberghe. Zij hebben er ons nogmaals.niet btj noodig gehad. Meenen zij misschien dat er door onze tegenwoordigheid aldaar, uit die vergade ringen te veel aan de ooren van het volk zoude komen Aangezien wij van die vergaderingen, waar alles geschoteld en gelepeld wordt, geene kennis krijgen en wij er dus niet kunnen aanwezig zijn evenmin als onze meening kunnen uitdrukken, hebben wij verleden Zaterdag op eene vergadering, na bet werk, aan het jiersontel van den heer Vandenberghe ons gedacht doen kennen ovei het tweeploegenstelsel in het algemeen en bijzonderlijk over wat aan gaat de Invoering van dit stelsel in de fabriek van den heer Vandenberghe. Onze voorzitter, Juul Declercq van Iseghem, heeft dit op klare en duidelijke wijze ge daan en tevens heeft hij het volk doen Inzien wat hen te wachten staat. Gelijk wat er gebeure, onze leden mogen op volkomen steun rekenen. Wij wachten de gebeurtenissen af en toekomende week zullen we onze bevin dingen mede deelen. R. V. HOF V. O. S. en B V O. S. BHeden Zondag, 5 Juni, om 7 u. 30. z'elemis voor ons afgestorven medelid René enoulet. Alle leden van V. O. S en B. V. O. S worden verzocht in deze mis aanwezig e zijn. Het Bestuur. Op 17 Juli gaan wij per rijwiel naai Iseghem om deel te nemen aan de inhul digingsfeesten van 't Vlaamsch Huis. Partiigenoot-n hc udt dien dag daar voor vrij. BRUGGE Ardere tijden, andere zeden Verl den Zoi dag was het volle feest i- Brugge bij de Gilde Bazen. Immers zij vierden Fierum Novarum of den wereld brief van Leo XIII Ja Rerum Novarum, het is d-or l et eischijnen van dezen brief dat de Vrij Vlaamsche Christene Volkspartij ontst.ia is, en wij hebben vao het verschijnen af tothedengestreden om de verwezenlijking van dezen oproep van Paus Leo XII' waarin er geschreven stond dat hei Volk leefde in onverdiende ellend". En wie is er meer bekampten belasterd ge weest als onze Hoofdmannen zaliger. Om maar van Brugge te spreken. Hoe zijn Priester Fonteyne, Bernard Mlnnebo, adv. Vanneste, en toch nog zooveel an dere vervolgd, belasterd en zelf gebrood roofd geweest, enkel en alleen omdat zij strijd voerden voor de verwezenlijking van dien oproep van den Paus der Werk lieden Leo XIII. En toen schreven die vereerders var heden in hunne schimpbladen Brugsche Vrije» en «Gazette van Brugge» onzaliger gedachtenis, dat die" wereldbrief niet ge maakt was voor België, maar enkel voor Italië. En nu is hij toch gemaakt voor België want nu maken" zij?er|>enflPropa- gandadag mede. Of heeft Paus^Leo XIII het hun mis schien laten weten dat de wereldbrief Re- lum.Novarum voor België ook gemaakt .»km Volksbedriegers, Lezers en.Lezeressen om het volk zoo aan hun stokje te kunnen lijmen. En op-dien dag worden dan rede voeringen uitgerproken in de Gilde, tegen de Patroons en kapitaal, en In klezlngs- ujdstaandiczelfde roepers tegen Patroons en Kapitaal op een en dezelfde lijst met Patroons en Kapitalisten, nogmaals het zijn voinsbedriegers en maskers. Endaar- om vrienden die getrouw gebleven zijtaan ons groen vaandel laat ons te samen stand houden en samen voortstrijden voor onze geliefde Volkspartij, en laat ons onze te vroeg verdwenen hoofdmannen wreken, want de dag blijft niet lang meer uit dat die averechtsche demociaten ontmaskerd worden en gezonden worden naar hunne vrienden de conservateurs van Brugge die zij maar een dag op een jaar bekam pen en het is als zij Rerum Novarum feest nouden, en ze de anderere 364 dagen verdedigen. Ter wille van het smeer, ^di Een Groenen. jMOESKROENj j 3SSÊÊj^Mèi it- ,tSTRIJDPENNING iiéüSSa «jDe volgende personen geven wekelijks elk 0,25 fr. Miliecamp Albert, Van de Voorde Jan, Vantierrewegne V., Pauwels Ad., Terryc Juul, Vanherreweghe Ferdinand, Van- daele Juul, Brutin Kamiel, Delwante Ad., _Dcmeester Achiel, Pype Omer, Ducou- lombier Ernest, Deltour Omer, Delwante tinest, Vanduoren Maurice, onbekend, vrouw E. Delwante, Vandensteen Maria, Derycae Blanche, Vanhaezebroeck Marie, Rooze Renilüe, Decleick Angèle, Demees- ler, R.Vaneeckhout Leopold, H. Huys, Depraeter Julien, Depraeter Jules. ISEGHEM, Het is u voorzeker niet onbekend dat onze siad meer en meer op den voorgrond ireedt in Vlaamsch-nationaal opzicht. De onverpoosde bedrijvigheid, hier aan den dag gelegd, werd met succes bekroond benevens lal van Vlaamsche bonden en Inrichtingen, beschikken wij thans over ven eigen lokaal, een prachtig grootsch gebouw, bizonaer wel gelegen in het centrum van de stad. Het Is origineele uiting van mouerne Vlaamsche kunst, die er niet weinig toe bijdraagt de Vlaam- scne gemoedelijkheid die onze inrichtin gen kenmerkt nog te doen stijgen. binds de opening mochteu wij dan ook een reuzensucces oogsten. Het werd de spil van alle gezonde Vlaamsche actie in onze siad. Dit deed ons besluiten op Zon dag 17 Juli aanslaande het Vlaamsch Huis plechtig in te huldigen. Wij hopen dat alle Kristen demokraten en Vlaamsche vrienden er aan houden zullen tegenwoor dig te zijn. Eene.groote betooging [wordt op touw gezet. - i Hettlnrichtend Komiteit. j Voor heel het land bedroeg het index cijfer op 15 Mei 776 punten, op 15 April 774. Voor de provincie Antwerpen 787 Antwerpen en omstreken 813 de provincie Branbant 785 Brussel en omstreken 818 West-Vlaanderen 766 Oost-Vlaanderen. 772 Gent en omstreken 777 Henegouw 800 de provincie Luik 769 Luik en omstreken 767 Limburg 762 Luxemburg 777 de provincie Namen 767 Het gemiddeld indexcijfer der belde Vlaanderen ls 769. Vergelijkende cijfers. 1920 1921 1922 1923 1924 1925 19261927 Januari 396 450 387 383 480 521 527 755 Februari 420 434 380 397 495 517 520 770 Maart 445 411 371 408 510 511 521 771 April 461 399 367 409 498 506 529 774 Mei 471 389 365 413 485 502 558 776 Juni 462 384 366 419 492 505 579 Juli 453 379 366 429 493 509 637 Augustus 463 384 366 439 498 517 681 September 471 386 371 455 503 525 684 October 477 391 379 458 513 533 705 November 476 394 384 461 520 534 730 December 498 393 384 470 511 534 741 HANDELSBEURS PETROOL. Amerikaansche, in ci* terne, de 100 kilos, 197; id., in barrils, de 100 kilos, 1S8; id., in 't klein, de 100 liters, 200. KOFFIE. Beschikbaar prima, 1565; id. superior, 1500; id. Good, 1470; id. Regular, 1430; id. gewone, 1300; id. mi nimal, 1170; Santos prima, in sh., 83; superior, In sh 80; Good in sh., 78. HaRS. Spaansche, beschikbaar- 515; blonde, beschikbaar, 440; id., bruine beschikbaar, 365. SUIKER. Ruwe voor vervoer, be schikbaar, 260; aanst., 262; Gekrista- liseerde voor vervoer, beschikbaar, 308; Mei, 311. BLOEM. Inlandsche, beschikbaar, wettelijke type, 274; Kansas Hard Wheat Patent, nieuwe oogst, In dollar, 7.75, Manitoba, Patent, Jan., in dollar, 8.10. GERST. Inlandsche, beschikbaar; 173; Donau, besch.. in frank, 165-180; Canada, Nr 3, beschikbaar, 167 K'9| TARWE. Kansas, Nr 2. onder stoom, Ir, dollar, 6 00; Manitoba, Nr 3, besch., in dollar, 5.90; inlandsche, be schikbaar, 200. ROGGE. Inlandsche, beschikbaar, 183 186; Donau, beschikbaar, in frank, 184-185; Poineranië, vlott., in frank. 189-191.

Het Recht | 1927 | | pagina 2