LI III DU CAOUTCHOUC Ter Gouden Spade Schetsen en Verhalen Kanonnier Openbare Onderstand en Mutualiteit GROOTE MARKT, 22, KORTRIJK Regenmantels Gabardines Trenchcoats 22, GROOTE MARKT, 22 AU ROI DU CAOUTCHOUC 1 29, Leiestraat. 29 - M Or.s Centraal Nijverheldskimlteit kan verdere krachten putten uit een voorgaan de dat voor haar een prikkel rijn ral om niet te versagc We bedoelen u. I. de anti-vakvereenigingswet In Engeland uit gevaardigd die «de meest brutale a -nslag kan worden genoemd op de vakorgani satie Men raag zeggen dat sinds de alge- raeene verkiezingen van Oktober 1924, de conservatieve regeerinespartij bij va even veel anti-demokratisch werk heeft ver richt als de fascisten in Italië. En dit niet alleen in het binnenland maar ook voor het buitenland, bizonder tegen Rusland. Onze lezers zullen zich wel herinneren de raid van over enkele weken op de bureelen van de «Are s» te Lonacn en op deze van den Russische» diplomatieke» agent. In het tijdschrift «Ontwikkeling» maakt de heer Lot gville de historiek van die I aanslag op het vrreenigingsrecht. De aanleiding tot den brutalen aan- slag op de vakbeweging vindt haar oor- zaak in de algemeene werkstaking van i Mei 1926, alhoewel er reeds veel vroeger pogingen zijn gebeurd om door wetsvoor- j stellen de vakvereenigingen te ondermij- nen. Maar het is de aigemeene weiksta- king van 1926 die de autoriteit van den Staat zoozeer geschokt heeft dat nieuwe en verderstrekkende onoerdrukklugs- maatregelen noodig zijn geworde Op het congres dei conservatieve partij in November 1926 werd aan Baldwin de politiek opgedrongen die hij «Inds eenigen tijd voert en op hinnenlandsch gebied het best gekenmerkt wordt door de wet, waarvan wij de voornaamste .bepalingen hier willen bespreken Paragraaf 1 beschouwt alle stakingen of sympatniestakingen als onwettig wan neer zij vo ir doel hebben dwang op de regeering. op de gemeenschap of op een beduidend deel hiervan uit te oefenen. Sympathiestaklngeo blijven in eik geval beschouwd als onwettig wanneer zij plaats hebben bulten hit bar >ep of de n ij verheid waar net origineel ko aflikt is ontstaan. Dit wil zeggen a) dat stakingen om wettig te zijn alleïolijk mogen -«beuren in éénzelfde nijverheid, terwijl nadien nog is bepaald geworden dat zij slechts In het deel der zelf ie nijverheid kunnen plaats hebben dat beheerscht wordt door dezelfde loonkom niasle of koliektleve overeenkomst, wat nog een verder door gedreven beperking beieekeiit. Kortom dat alle stakingen slechts een beperkt doel mogen hebben wat een verboden doel Is wordt nfet gezeed. Wat bedoeld wordt met de «gemeenschap» of wat een beduidend deel der gemeenschap is, even min. Wat is dwang uitoefenen op de re geering Met zulke bepalingen kunnen alle sta kingen van belang gebroken worden. Ook uitsluitingen zij i juist door een re- geeringsamendement voorzien maar ver mits de toepassing zal afhangen van de rechtbanken en niet van de vakvereeni gingen kan men de praktische beteekenis van dit laatste gemakkelijk voorzien Boeten en gevangenisstraffen zijn voor geschreven en het recht van de patroons om schadevergoeding te eischen bij on wettig verklaarde stakingen, voert terug naar zekere voor oorlogsche toestan ten, als het <eval Tdff Vale, die de macht der vakvereenigingen bijna hadden ebmke i Paragraaf 2 beschermt den onderkrui per die bij een als onwettig verklaar-n- staking niet uit de vereeniging kan gesio ten worden, door de rechtbank in zijn lidmaatschap kan hêrsteld worden of zooniet een schadevergoeding uit de fond sen der vakvereeniging kan bekomen. Dit artikel zal terugwerkende kracht heb ben tot Mei 1926 om de onderkruipers der algemeene staking te beioonen. Paragraaf 3. «Picketing», het voeren van propaganda, bij de werkhuizen waar staking is uitgebroken is practisch verbo den het lastig vallen, onder welken vorm ook van onderkruipers, gestraft. Dit re- giem is best te vergelijken met ons oud j artikel 310, wijl men ook nog de erzeke- ring kan hebben dat het niet zachtmoedi- ger zal toegepast worden. Paragraaf 4 draait de schikking der Vakvereenigingswet van 1913 om, waarbij de vakvereenigingen het recht hadd- n een politieke bijdrage van bunne leden te eischen, terwijl Individueel door de leden o.ntsiaging van deze bijdrage kon worden geëlscht Volgens de nieuwe bepaling zal 1 elk lid zijn uitdrukkelijke» wil om de po- titieke bijdrage ie betalen moeten beves j tlgen, terwijl hij het reebt behoudt van op elk ooge- blik deze bijdrage op te zeggen. Verder zullen de vakvereenigin gen ia geen enkel geval hun fondsen mogen benuttigen voor een of ander doel t met politieke strekking Dit beteekent i dat zij geen hulp mogen verleenen aan de arbeidersopvovding of aan alle andere bewegingen die fataal kunnen uitgelegd worden als van politieken aard. De hui dige en steeds verder gaande ontwikke ling der vakbeweging, die deze verplicht deel te nemen aan de gansche sociale en politieke beweging van bet land, wordt gebroken. Het doel van dit artikel is de macht te breken van de Arbei terspartij, die zich vooral steunt op de vakbonden. Paragraaf 5 betreft de arbeiders in Staatsdienst die zich slechts kunnen ver eenigen op voorwaarde dat zij in hun organisatie geen andere arbeiders opne men en dat zij zich niet aansluiten bij organisaties die arbeiders bulten Staats dienst opnemen. Het is een verbod van aansluiting bij eene Algemeene Centrale, verbod van alle politieke actie, en li: al gemeenen zin verbod van samenwerking met andere groepen. Paragraaf 6 verbiedt de gemeentebe sturen de verplichting tot lidmaatschap bij een vakvereenlging te beschouwen als een voorwaarde tot In diensltredir.g, of door andere middelen de vakvereeniglng te bevoordeellgen. Het belet aan de ge meentebesturen waar de arbeiders de meerderheid hebben zulke maatregelen te nemen. Verder worden In dit artikel nog geldboeten en gevangenisstraflen voor- -zi.-n voor de gemeentearbeiders die vrij willig hun dlenstkintrakt zouden verbre ken, wat niet meer als een gewone kon traktbreuk zal beschouwd worden maar als misdrijf, dat straffen en betaling van schadevergoeding kan meebrengen. Dit wetsontwerp werd voor de tweede lezing aan het parlement voo gebracht op 2 Mei 1.1. Op 29 April vergaderden de besturen van de natiinale oiganlsatfes met den Algenee-en Raad der Vakver- eenige» en werd besloten den meest hardnekklgen tegenstand tegen de wet te organlseeren. Ontelbare meetings had den plaats in het land en betoogingen en meetiogs van Een Mei stonde» in het tee- ken van den weerstand. Maar de conser- vatieve-regee-mg gaat onverstoord voort. Daar de arbeldersafgevaardigden In het parlement zeer talrijke amendementen h.-dden ingediend besloot zij de guillo tine te gebruiken waardoor het grootste aantal der vooreestelde wijzigingen wor den weggevaagd en de bespreking zal moeten beëindigd worden voor een vast te stellen datum. De syndikale bewe, mg in Engeland zoo öiep geworteld in het leven der Engelsche arbeiders Is ln haar bestaan bedreigd zooals het in hare geschiedenis meerdere malen is geweest, met dit ver schil dat de strijd heden afmetingen heelt aangenomen die vroeger onbekend waren en de vakbeweging heden een macht bezit die niet meer kan onderdrukt wor den. PREMIES door de regeering toegekend goedkoopr woningen. We lichten volgende inlichtingen uit het Senaatsverslag op de begrooting van Nijverheid en Arbeid. Programma. Het Koninklijk besluit ven 14 Decem ber 1924 bep.ialt op 15,000 het aantal premies die mochten toegekend w rden aan de bouwers van een goedkoope woning, wal reeds eene vermeerdering was van 5,000 premies op het aantal 10.000, bij net inst'llen van deze gunst. De regeering heefi bij Koninklijk besluit van 27 December 1926 besloten de premie t. >c- te staan aan al de personen die vóór 16 Maart 1926 hun aanvraag hebben gedaan, zoodat het aantal perso nen die deze gunst kunnen genieten op onge eer 18.000 wordt gebracht. Deze maatregel werd genomen met het doel financiëele moeilijkheden te vermij den aan de aanvragers wier woning de voorgeschreven verdachten vervulde om deze pr mie te verkrijgen, tec wijl de R g erii g nen bij het indienen van hun aanvraag niet h d verwittigd dat zij geen enkele verbi t« nl nam er gevolg aan te geven O» 31 Decembe 1926 waren 9,916 premies uitgekeerd tn aldus werd in elk bfschermcomitelt voldaan aan 55 t.h. der ie regel zijnde aan ragen. Er b'ijven du» 7,500 tot 8,000 premies te regelen. Op grondslag van een gemid deld bedrag van 2,500 frank per premie, geeft dit aanleiding tot een uitgave van ongeveer 20,000,000 frank. Geldmiddelen. Ten einde de verbintenissen na te leven In zake toekenning van premies aan de bouwers en koopers van een goedkoope woning, stelt de Regeering voor 1° Op de begrooting van 1927 een credlet in te schrijven van 4,000,000 fr 2" Het bijzonder fonds aan te wenden gevestigd bij middel van de toelage van het vierde die de bouwmaatschappijen genieten, en dit einde 1927 ongeveer 9 miilloen zal bedragen. Anderzijds heeft de Regeering. in over leg met de Algemeene Spaar en Lijfrent kas, die toegestemd heeft de noodige fondsen te verschieten, de door deze instelling aangenomen credletmaatschap- pije ultgenoodied het bedrag der premie, die hun door den Staat moet verleend worden, ter beschikking van haar ontiee- ners te stellen. De interesten die door de maatschap pijen kunnen gevergd worden beloopen 6 1/4 t. h. De aldus door de Algemeene Spaar- en Lijfrec tkas, en door de provincie» voor geschoten .«ommen zuilen haar terug betaald worden uiterlijk in 1930, bij middel van credieten op de komende begrootingen te voorzien Verwachte uitslag. Van de hooger bedoelde 13 miilloen (4 000,000 en 9,000 000) voor de goed koope woningen bestemd, zal een som van 8 miilloen frank dienen voor de beta ling van premies aan de personen die een oedkoope woning hebben doen oprich Bij middel van de sommen waarover de Regeering derwijze zal beschikken, zullen ongeveer 3,000 premies kunnen vereffend worden in den loop van dit jaar volgens de rangorde der aanvragen. Anderzijds, indien de beschikbaarheden van de Algemeene Spaar- en Lijfrentkas het toelaten, zullen bovendien nog 3.000 br-langhebbenden hun verbintenissen kunnen aleven. Tot dusverre werden op de credieten voor 1927 aangevraagd reeds 530 pre mies uitgekeerd voor een bedrag van 1,181.350 frank. Daarbij werden de credietmaaischap pijen tot heden gemachtigd 2.889 premies voor te schieten voor een bedrag van 7,723,000 frank. Men kan dus zeggen dat 13,500 belang hebbenden voldoening kregen; de totale uitgave beloopt ongeveer 32,700,000 frank. Deze uitslagen konden verkregen wor den dank zij de toewijding van de beschermcomlteiten-en de credletmaat- schappijen. Wegens de voorschotten die door de credietmaatschappijen zullen toegestaan worden, zullen derhalve in 1928 nog slechts 1,500 tot 2,000 premies moeten uitgekeerd worden. V*N EEN door Jozef Simons te verkrijgen in den Boekhandel Volks verheffing Onderwijsstraat. 21, Aalst. Prijs fr. 10.80. De Belgiek is zoo kaal als een luis. De openbare schuld van den Belgiek bedroeg op 31 Maart 1927. niet minder dan 56-'milliard 961.685,788 fr. daarin zijn begrepen 27 9 milliard binnenland sche scr-uld en 28.9 milliard buitenland- sche fc&id. On? geconsolideerde schuld beloopt 51 ïic {jnl 140.904.655 fr. waarvan 22 3 'Hard binnenlandsche schuld en 28 8 mi 'lard buitenlandsche schuld. De .«.yiulde op gemiddelden en langen termijn bedraagt nog 4 milliard 092 mil- lioen 544.749 fr. waarvan 3.9 milliard binnenlandsche en 102.5 miilloen buiten landsche schuld. Bij de binnenlandsche schuld Is Inbegrepen de twee milliard die de Staat nog schuldig Is aan de Nationale Bank voor de Duitsche marken. De schuld die terugvorderbaar is bin nen een jaar bedraagt nog slechts 1 mil Hard 727 836.380 fr waarvan 833 mii lloen 635 880 fr. voor postcheckrekenln gen en rekeningdebet van den staat. De senuld terugvorderbaar binnen een jaar bedroeg In 1925 nog 6.9 milliard en In 1926 nog 8 milliard. Wanneer men de evolutie van on'e openbare schuld volgt (situatie op 30 Srpf. mber 1919 tot 1926 en situatie op 31 Maart 1926) stelt men vast dat de to tale schuld in 1919 verhoogt met 7.4 milliard met 6 4 milliard in 1921 met 2.2 milliard In 1922 met 0 4 milliard in 1923met 0.2 milliard in 1924met 10 8 milliard in 1925 met 0,2 milliard in 1926 en dat zij in 1927 (op 31 Maart 1927) vermindert met 2 3 milliard. HANDELSBEURS PETROOL. tmerikaansche, in cl- terne. de 100 kilos, 197; id., in barrils, de 10O kilos, 198; id., In't klrin, de 100 liters, 200. KOFFIE, j— Beschikbaar prima, 1565; id. superior, 1500; id. Good, 1470; Id. Regular, 1430; id gewone, 1300; id. mi nimal. 1170; Santos prima, in sh., 83; s perior, in sh 80; Good in sh 78. HaRS. Spaansche, beschikbaar 515; blonde, beschikbaar, 440; id., bruine b-schikbaar, 365. KOOLZAAD. Toria, April Mel. in ronden, 19,15, Ferozepore, April-Mei, in ponden, 18/15. HAVER. Plata, Clipped, 52 kilos, bescnikb., in frank, 142; inlandsche, bescli., 159-160. SUIKER. Ruwe voor vervoer, be schikbaar, 260; aanst., 262; Gekrista- liseerde voor vervoer, beschikbaar, 308; Mei, 311. BLOEM. Inlandsche, beschikbaar, wettelijke type, 274; Kansas Hard Wheat Patent, nieuwe oogst, in dollar, 7.75, Manitoba. Patent. Jan., in dollar, 8.10. GERST. Inlandsche. beschikbaar; 173; Donau, besch.. In frank, 165-180; Canada. Nr 3, beschikbaar, 167 TARWE. Kansas, Nr 2. onder stoom, in dollar, 6 00; Manitoba, Nr 3, besch., In dollar, 5.90; inlandsche, be schikbaar. 200. LIJNKOEKEN. Amerlkaansche, beschikb., in gulden, 12.65; inlandsche beschikbaar, 176; cocoskoeken van Java; gulden, 10.35; Palmpitkoeken, 152-152, malskneken, 155. MAIS. Plata, gele, nieuwe besch., in frank, 120 121; id., vlott., in frank, 120-121; Cinquantino, Plata, roode, besch., in frank, 132-133. ROGGE. Inlandsche, beschikbaar, 183 186; Donau, beschikbaar, in frank, 184-185; Pomeranië, vlott., In frank, 189 191. LIJNZAAD. Bombay, Maart-April, ponden, 18/0; id., Calcutta, vlott., 17/10 id, Jan.-Feb., 18/7'6; id., Plata, beschikb 15/3; vlott., 15/1. is aangekomen op de met een overgroote stock van voor heeren, domen en kinderen. A!s reklaam stelt hij een overgroote stock van EEGENMA.JSTTEES te koop aan ongekende lage prijzer Elke koopor wordt ©en geschenk van groot© waarde aangeboden als gedenkenis bestaande uit wekkers, zakuurwerken, schouwgarnituren, bunbonnieren, enz., enz. Wij noodigen de inwoners van Kortrijk en omliggende uit onze uitstallingen te komen bezichtigen Fabrlak ta Brussel 10 varkoophulzen In Balgië De rol der mutualiteiten breidt zich meer en meer uit ia bet sociale leven; dit is een feit dat niet meer geloochend kan worden Niet enkel heeft de mutualiteit een heelenden Invloed, doch onder voor komend opzicht is hare. werking heel wat belangrijker en meer doeltreffend. Dit mag de openbare onderstand niet uit het oog verliezen en daar waar zijne inkomsten het mogelijk maken, dient hij ter hulp te komen. Aldus zal hij een werk van wijs bestuur verrichten waarvan hij ook na weinige jaren overvloedige vruchten zal Inoog- sten, dit niet enkel voor wat aangaat zijn stoffeliik belang, doch ook uit zedelijk oogpunt. De zedelijke weldaden uit de samen werking van den openbaren onderstand met de mutualiteit voortspruitende zijn van het hoogste belang; deze laatste im mers ontwikkelt de geest van vooruit zicht en het bewustzijn der verantwoor delijkheid bij den enkeling, des te meer als zij aangemoedigd wordt door de open bare machten, waarvan de openbare ondersiand een uitvloeisel is. Dank aan de wet van 10 Maart 1925 op de openbare onderstand mogen de commissiën van openbaren onderstand toelagen aan de mutualiteiten verleenen. Doch uit stoffelijk of zedelijk oogpunt hebben de coinmissiën er alle belang bij dezen weg op te eaan, vermits door het aanmoedigen van het vooruitzicht bij hare ondersteunden deze, in geval van ziekte of werkonbekwaamheid,aanspraak zuilen mogen maken op de vergoedingen door de mutualiteit verleend en tot de welke zij recht hebben, dank aan de ge storte bijdrage. De mutua'iteiten hebben in de laatste jaren eene buitengewone en voor velen éeie onverwachte uitbreiding genomen; door het verleenen van geldelijken steun aan deze zoo verdienstelijke Inrichtingen nemen de commissiën van openbaren onderstand om zoo te zeggen eene verze- lo-ring tegen de rampen welke zware uit gaven zouden kunnen vergen. Het is dus in hun eigen belang aldus te handelen, juist gelijk de eigenaars hunne eigendommen en hunne meubelen tegen den brand verzekeren. De werking der mutualiteit omvat al de risico's: gewone ziekte, langdurige ziekte, werkonbekwaamheid, heelkundige bewerkingen, strijd tegen de tering, over lijden, enz. Dit alles wordt verwezenlijkt door de lokale maatschappijen, de gewestelijke verbonden en de Landsbonden De commissiën van openbaren onder stand hebben dus ruime keus; doch opdat nunDe tusschenkomst doeltreffend en wel geordend zou wezen, meenen wij dat zij bij voorkeur zouden dienen te steunen de lasten die het zwaarst op de arbeiders drukken, namelijk langdurige ziekte voorbarige werkonbekwaamheid, daaruit voortvloeiende, tering, heelkundige be werkingen, overlijden van vader of moe der. Wij geven hier, ten titel van aandui ding, het programma dat vanaf 1 Januari 1927 uitgevoerd wordt door de openbare commissie van onderstand in eene kleine landelijke gemeeDte van Oost-Vlaanderen. Wat dit programma vooral belangwek kend maakt is het feit dat men rekening gehouden heeft met den toestand der kroostrijke huisgezinnen. I. Invaltedenkas. Jaarlijks wordt een bijdrage gestort van 9 frank, welke recht geeft op een dage- lijkschen onderstand van 3 frank, vanaf de vierde ziekte-maand tot de volkomene genezing of tot 65 jaar. De toelage door den openbaren onder stand verleend ls'minimum 2 frank en wordt verhoogd in verhouding met het aantal kinderen ondtr de 18 jaar. Aldus Huisgezin met 1 kind toelage 2 frank; 2 kind. 3 5, 6 of 7 kinderen of meer, toelage 6, 7 of 8 frank. De toelage zal r.ooit boven de 8 frank gaan, omdat voor het verzekeren van elk risico de belanghebbende eene persoon lijke bijdrage, hoe gering deze ook moge wezen, dient te storten. 11. Verzekering tegen de tering. De bijdrage per hulsgezin, welke ook het aantal kinderen onder de 18jaarweze, wordt gebracht op 5,20 frank. De verleende toelage bedraagt 50 p. c. der bijdrage, hetzij dus 2,60 fr.; zij wordt niet gewijzigd voorde huisgezinnen waar van de vader of de moeder overleden la, en die slechts eene bijdrage van 3,60 fr. betalen. III. Weezenfonds. IV. Heelkundige bewerkingen. Jaarlijksche bijdrage5,20 fr. voor elk lid van het huisgezin. Deze bijdrage valt heel zwaar voor de kroostrijke huisgezinnen; ziehier hoe de toelagen door den openbaren onderstand voorzien werden Voor vader en moeder 50 toelage, dus 2,60 fr voor elk. Hulsgezin met 1 kind toelage 1,00 fr. 2 kind.1,50 3 2,00 4 2,50 voor elk der 3 eerste kinderen; 5,20 fr. voor het vierde. Huisgezin met 5 kinderentoelage 3,00 frank voot elk der 3 eerste kinderen; 5,20 frank voor elk der 2 volgende. Huisgezin met 6 kindereu tociage 3.50 frank voor elk der 3 eerste kinderen; 5,20 voor elk der 3 volgeDde. Huisgezin met 7 kinderentoelage 4,00 frank voor elk der 3 eerste kinderen; 5,20 voor elk der 4 volgende. Hulsgezin met 8 of meer kinderen toelage 4,50 frank voor elk der 3 eerste kinderen; 5,20 voor elk der volgende. Uit dit barema volgt dat een huisgezin, bestaande uit: vader, moeder en 1 kind, zal betalen 9,40 fr. in plaats van 15,60 fr. vader, moeder en 2 kinderen, 12,60 fr. in plaats van 20,80 fr. vader, moeder en 3 kinderen, 14,80 fr. in plaats van 26,00 fr. vader, moeder en 4 kinderen, 13,30 fr. in plaats van 31,20 fr. vader, moeder en 5 kinderen, 10,80 fr. in plaats van 36,40 fr. vader, moeder en 6 kinderen, 10,30 fr. fn plaats van 46,80 fr. vader, moeder en 7 kinderen, 8,80 fr. in plaats van 46,80 fr. vader, moeder en 8 kinderen, 7,30 fr. in plaats van 52,00 fr. Dit mag voorwaar een prachtige oplos sing genoemd worden, want zij leidt tot dezen uitslag: boe talrijker het aantal kiuderen is, hoe kleiner het bedrag der bijdragen door het huisgezin te betalen. De openbare onderstand heeft er alle belang bij dezen dienst te ondersteunen, want sinds den oorlog Is bet aantal heel kundige bewerkingen verdrijdubbeld, ja zelfs vervijfdubbeld en de kosten ten laste der commissiën van openbaren onder stand vallen zeer zwaar. Mocht dit voorbeeld ook elders gevolgd worden. Ik kan U niet vergeten R. Declercq. R. Vhhwi. Ik kan U niet vergeten Mijn simpel landekijn, Bij menschen die veel weten Veel hebben en veel zijn. Ik kan U niet vergeten Uit de oogen van mijn ziel Mijn dorpke en mijn toren En vader's zingend wiel. Dat zingend wiel van vader Het bracht met staag geruisch, De» rijken avond nader En 't bruine brood In huis. Draait door mijn zang bij tijden Een harde ronken rond, Het maakt In vreugd en lijden Mijn armen trots gezond. Hebt gij eene nieuwe «Etalage» te maken of begeert gij uwe oude te veranderen, te bronzen of te ver gulden Begeert gij eene Waschmachlen, buaderie of wringer Je koopen of hebt gij een te vermaken Hebt gij schaien, scht erzen of mes sen te slijpen of te koopen Wilt gij onroest bare lemmers op uwe schoone ta felmessen laten zetten WEND U KORTRIJK Tel. 247 Tel. 247 XSH33 1WO Voor 't koopen van hofgeriet en alaam, voor alle huisartikelen of bouwgerief. Hebt gij slot of sleutel of wat ook te maken, te ver maken of te koo pen Moet gij voor Paschen nieuwe slote», krukken of bronzen plinten plaatsen Begeert gij er geen last van te hebben Wilt gij voor dezen Zomer ee kookstoof of gasvuur koopen a nog oude prijzen

Het Recht | 1927 | | pagina 3