't VI. Huis Volksverheffing 1302 1927 Vlaandererc's Nationalen Hoogdag UIT ONZEN PIJLKOKER dsBeukelaar CHT WEEKBLAD. - TOLK DER VLAAMSCHE KRISTEN VOLKSPARTIJ Zondag 3 Juli 1927 STICHTER H. PLANCQUAERT 34' Jaar - Nummer 27 PRIJS pet nummer 0,25 Inschrijvingen 12 maanden fr. 12,50 6 maanden fr. 6,50 3 maanden fr. 3,75 BUREEL EN OPSTELRAAD HELPT ELKANDER Caslnoplaata, II Kortrljk TELEFOON 20 POSTCHECK 1716,73 Het recht om te leven is het eerste recht Het tweede is een man te zijn, geen knecht R. DE CLERCQ. Aankondigingen Voor prijzen, voorwaarden, enz., zich wenden ten bureelc van 't blad. PRIJS per nummer 0,25 BIJ DE [OPENING VAN te A.alst Aanspraak van den heer A. D'HAESE. Pas een maand geleden, juist op dezen dag stierf mijne lie 'e moeder en ware dit vandaag een gewone bltjdag, ik zou ge vraagd hebben dat iemand anders hier vanavond mijne plaats h*d ingenomen. Maar dit is een HOOGDAG vandaag en niettegenstaande de rouw die mijn hart nog omklemd, heb ik gemeend dat het mijn plicht was in deze plechtige ure, vrienden, in uw midden te zijn en de ge voelens te vertolken die elk van ons, man en vrouw, jongeling en grijsaard bezie len. Want ons doorhuivert en doorzindert vanavond een grootsch gevoel. De blijdscnap is er maar een kleine, de kleinste kant van. Het is een hoog en ernstig gevoel, iets dat ons heft uit den sleur van het dageitjksch gebeuren, uat ons in communie brengt met de velen die ons zijn voorgegaan en die nu slapen in den schoot der Viaamscne aarde, in com munie brengt met de Viaamscbe geslach ten der toekomst. Ons doorhuivert vanavond het wonder bare leven dat de moeder zinderen doet dfe't ongeboren jonge leven inzichdraagt Omdat we leven in ons diagen, nebben we dit groote werk bestaan Wie al en tenden is geleefd, bouwt geen huis voor de toekomst. Dat we dat grootsche bouwwerk hebben aangedurfd, bewijst dat het leven machtig werkt in ons. Hier in deze grootsche zaal, gebouwd om eeuwen te trotseercn, komen we op dezen avond van Inhuldiging tot het besti van onze kleine vergankelijkheid, van onze ailes trotseereDde onsterfelijkheid. Als we allen dood en begraven zullen zijn en onze namen vergeten, zal dit huis hier staan nog onberoerd door de hand des tijds. We hebben niet voor ons ze'.f gebouwd, maar voor onze kinderen en voor de kin deren van onze kinderen; we hebben ge bouwd een buicht en een paleis vooi het eeuwige volk van Vlaanderen. En laten we vanavonl hier tusschen die onwrikbare muren aan deemoed lee- ren, inzien hoe klein wij zijn, kleine ver gankelljue menschen en hoe grootsch en schoon, werk van eeuwigneid, het natlo naai ideaal dat we in ons dragen als een balsem die ons bewaart voor ecuwighei 1. Laten we hier vanavond op deze plech tigheld, waar we ons omhuiverd voelen van dood en leven, afzweren het kleine dat leeft in ons, de kleine ambities, de kortzichtige berekeningen, al de klein zielige zelfzucht die onze kracht wil om woekeren, als onkruid de opwaartsstre vende tarwestengel,die hetvoedend graan moet dragen voor de komende winter dagen. Hier van avond moet levendig in ons worden het besef dat wij slechts zijn, ge deeltelijk althans en op dit aardsche plan de wisselende gedaanten van de groote realiteit, ons volk, onze natie. Wij zijn de blaren van de boomen, elk Lente verwekt een nieuwe kroon en elke Hertst omblaaeit ze, maar de boom, de machtige eik, die is het sieraad der vlakte, het kleinood der aarde, hij blijft Hier groeien we uit, uit onze kleine dagelijksche beslommeringen. Hier stijgen we naar de kruin van den berg van waai uit we het leven over schouwen. Niet alle dagen is men stijgensgereed, alleen op hooge dagen is meu daar oe bekwaam. Dan valt van ons het kleed van dage- lijkschen kommer en zorg, dan is de hemel hoog, de einders ver, dan rinkelen de beiaarden van toren tot toren... dat zijn de toppen in de verte des levens. Ik begrijp het gevoel dat bet hart der ouderen omklemt vandaag ei over deze vreugde een waaj van weemoed spreid;, Maar de geest van onze dooden heeft zich niet vast gezogen aan muut of steen, In ons leeft hun geest, ons omwaaiert hij als een leven brengende adem. Onze dooden zijn meegekomen met on». Hfer leven ze fn dit nieuwe huis, deze zaal huivert van hunne aanwezigheid. H e klein waren de vijanden die met electoralistische bedoelingen ons voor de voeten wierpen dat wij ons vervreemdden van onze gestorven leiders en vrienden.. Niet met zelf neer te dalen in het graf, kan men de doode leider eeren. Op dan broers, en druk hul spoor, Voorwaarts, broers, die Vaandel voor; Laat die veld ons krijgsroep hoor VRIJHEID! VRIJHEID! J. F. E. Cklubrs. In dien onverbasterden geest herdenken alle Vlamingen eeren. En leveo is geen verschrompelen, geen stilstaan maar zich ontwikkelen, zich ont vouwen, nieuw tak en blad scbieteD, zien aanpassen en zich vernieuwen. Wij weten met de zekerheid der liefde idie dieper blikt dan het hoogmoedige ver stand, dat de zegen van Priester Daens op onze hoofden rust, dat hij voort leeft i ons en mei ons. VOLKSVERHEFFING. Zija Kus leeft bij ons voort, zij blijft de inzet en het doel van den strijd. En juist omdat zij leeft, ontwikkelt zij zich, ver- neh zij zich boe langer noe meer uit het bijzondere naar net algemeene. ZIJ zijn begonnen met het eerste nood zakelijke. Brood voor het lichaam van den Vlaamschen enkeling. Brood voor den geest van den Vlaara- nen enkeling. En nu de ergste armoede is geleden lar licnaam en geest verheft zien het ideaal van Daens, ons ideaal naar hooger doelstelling. De enkeling wordt deel van een groot geheel, de vele stufkorreis worden be vrucht door warmen regen tot een vrucht baar landschap. Het zand der enkelingen is geworden t een zijn eenheid voelenue natie. Volksverneffl.ig, ons ideaal waarvan de aanvangsletters onze zaal hier wijden tempel van het herlevende Vlaan deren, is geen doode leus bedolven en onder oud papier maar een fris- scbe levende werkelijkheid. De boom die Daens plantte leeft en groent. De groene boom staat op de aarde en nij groeit zoo sdoon. En lijk we vanavond communlceeren met de dooden, met al de dooden die gezaaid en geplant hebben opdat wij zouden oogsten, zoo willen we vanavond ook communiceereu met de geslacnten die komen... Omdat we leven in ons dra gen, nebben we dit huis zoo heerlijk ge bouwd. Eens komt er voor dit huis een feeste- kj&e dag. Eens wordt dit huls een historisch monument. Eens leert de meester in de school aan de kinderen in dat huls werd de vrij making van Vlaanderen voorbereid en schrijft da V. T. B. der toekomst bij een Toeristenlanddag op zijn programma Bezoek aan het historische Viaainsch Huis. Eens rijsi de dag dat in dit huis de ge booite der Vlaamsche zelfstandigheid wordt gevierd bij zang en klang. En we hebben niet gewild dat zij die toen vieren zouden, meewerlg zouden hebben gesproken over O nze geestelijke en stoffeiijae armoede. In ons leeft reeds de Vlaamsche fieiheid die eens net gansche Vlaamsche volk zal doorzielen. Wij zijn het zout der Vlaamsche aarde, dezac.iteen weldoendeeiectrlsche stroom die de stiamme ledematen van ons volk heropwekt tot nieuw leven. V ij hebben het geluid der vernieuwing ïomen, wij liggen inet ons oor tegen Viaamscne moederaarde en hooren heel ver, aiover een afstand van drie verdrukking, de nadere stap der Vlaamsche vrijheid en wij, wij zijn de luidsprekers die de opgevangen klank Alleen wie durft uitkijken over verre landschappen en streven durft naar een stout doel, alleen die heeft toekomst. En daarom hebben we dit huis zoo grootsch gebouwd en zoo schoon ge maakt. We willen heel Vlaanderen veroveren Maar een veroveraar in lompen kweekt geen ontzag. Die kan alleen met moord en brand regeeren, die kan de overwon nelingen niet winnen. Wij moeten ons eigen volk overwinnen. Niet met moord en brand mag dit gaan. Daarom moeten we schoon zijn, schoon van binnen en van buiten, daarom moe n we In een schoon huls wonen. We mogen den naam niet hebben dat e lomp zijn, dat we dom zijn, dat we arm zijn. We moeten worden de geestelijke en financieele aristocratie van Vlaanderen. We weten dat we op dien weg nog heel wat voort te strijden hebben. Maar vast besloten hebben we dien weg betreden. Velen onder u hebben zich reeds opge werkt tot welstellende middenstanders 1 voorbeeld aan de jongeren. Ho» slechts tot een winkel h«v gebracht en tot cc- zij het tot een fabriek en tot eë'i groot fortuin brengen. Bouwt uwe gezinnen als dit huis schoon en sterk. Gij die trouwen wilt, kijkt niet eerst iar de centen, kijkt naar het ras, naar de vaders en de moeders, naar de broers en de zusters. Dit huls moet hier bezield worden met een intensiteit van schoon Vlaamsch leven. Deze burcht moet soldaten hebben van een gansch bizondere soortduizend fa milies, die elk In zijn ring en stand, wer kelijk en wezenlijk behooren tot de aris tocratie. Dan wordt dit huls een vuurbaak in de nacht van Vlaanderen, een voorbode van den nieuwen dag die alles in Vlaan deren zal laten zinderen en schitteren van een nieuw Vlaamsch leven. En sterk om de eeuwen te trotseeren hebben we dit huis gebouwd het zlnne beeld van onze zelfstandigheid. ZELFSTANDIGHEID. De droom van eiken jongen man, In wie werkelijk mannelijkheid leeft, de fierheid van eiken man in de volheid des levens. Hoe zouden wij die de hardsten strijd niet uit den weg zijn gegaan niet hechten aan deze zelfstandigheid als leven Hoog in den gevel hebben we 't als een lichtend teeken gedreven A V V K V Maar zij die eens mochten meenen dat ze zich daarop beroepen mogen om ons tot knechtschap te dwingen, hoe ver- b asd zullen ze ons antwoord Hoort Vlaamsch-natlonalistische demo craten wat ik u zeg. Wij hebben een groote toekomst. Wij openen de rij van een ein leloozen stoet. Bij ons, in ons, zet de nieuwe Vlaam sche traditie in. Laat Renkln zich maar afbeulen om Zftar Belgisch Ter gelegenheid van een internationaal tooneeitornooi te Parijs, behaalde het Vlaamsche Volkstooneel drie maal een schitterend succes, tweemaal met Von- del's Lucifer, eenmaal met Tijl van Anton Van de Velde. De prtrijzenaars riepen Vivent les Flamands en toen Tijl den Vlaamschen Leeuw op den mast van zijn schip hechte juichte heel de zaal toe... En de Belgen, wat zeggen de Belgen in zoo een Vlaamsch succes te Parijs Verheugen ze zich over dat slagen van hunne landgeuooten Zoekt heel de Brusselsche pers af... Geen woord. Het officieus Belgisch agentschap Belga heeft deze Vlaamsche trlomi zoo sterk mogelijk geminimaliseerd en de Belgische gezant te Parijs heeft zich niet eens ge- waardigd bij de opvoering van een der stukken aanwezig te zijn. PaturageV'difTftTMftJa •JW'jMfJ' »«H?n verst komen wegkaapt, dan zou er de Belgische gezant wel bijzijn om een kroon te gaan neerleggen op 't graf van den onbekenden sukkelaar, maar nu... och zijn toch maar Vlamingen I Uit da Kamer Op Dinsdag 21 Juni werd een interpel latle ingediend door de heeren Debacker en Van op den Bosch 1. Over de belofte van den heer minis ter van spoorwegen, dat er geen afdan kingen van spoorwegbedienden zouden plaats hebben en over de reeds gedane en nog op til zijnde wegzendingen van spoorwegpersoneel 2. Over de achteruitstelling der Vla mingen bij de centrale besturen en bij de hoogere benoemingen in het algemeen bestuur van de Nat. Maatschappij van Spoorwegen. Houdt ze tegen De Vlamingen worden ongeduldig Onze propaganda over heel Vlaanderen wekt overal meer fierheid meer bewust heid. De onrechtvaardigheden van Belgiek zetten bij de Vlamingen kwaad bloed. De schrik, de verslagenheid, de besluiteloosheid van de Vlamingen na den wapenstilstand verdwijnen stilaan. Het gesol met de amnestie, het misbrui ken te pas en ten onpas van gendarmen begint de Vlamingen kregelig te maken. Zelfs de minimalisten beginnen het te voelen en ze hangen hun huikje naar den wind. De Standaard bracht verleden Dinsdag een romantlsch-indigest artiekel van «Den Horen met titels als kanonballen T nieuwe strijd. De oude vaan omhoog We lezen daarin dat «de nationale (be doeld worden de Belgische, dus de anti nationale) kleuren als een mom worden gebruikt om particuliere inzichten te dek ken, die anders in gore naaktheid aan den dag zouden treden. it verleden en ontwikkelen en uitgalmen tot een blijde j wateren vuur Ie verbinden: het Vlaamsch- boodschap voor ons heele volk. nationalisme heeft op voorhand al zijn Wij zijn de schakel tusscnen het vrije pugjngen tot vruchteloosheid gedoemd. °i het vrije 1 De Belelsche katholieke partij gaat onder, lijk B;igië ondergaat. Vrienden wij stijgen, Vlaanderen ver rijst. Gisteren sprak ik met een Vlaming die terug kwam na twintig jaar afwezigheid in Amerika en Vlaanderen zoo veel Vlaamscher terug vond. Kijkt naar de vernieuwing op de bis schoppelijke zetels. Beziet ons economische ontwikkeling, denkt aan den Vlaamsche Landbouw, ziet de jeugd. De Belgische katholieke partij heeft geen toekomst Er komt een Krlstene Vlaamsche Volk- viaanderen uit het verleden Vlaanderen aer toekomst. Wij reiken de hand aai aan de toekomst. Dit huis weze als de burcht, iu de schaduw waarvan zoo menig klein vlek, een hulleken leemen hutten, zich ontwikkelen tot een forsche stad, die kei zers en koningen trotseerde. Van hieruit strale het licht en de warmte van'n nieuw leven in heel de stad, over heel destreek, ja over heel Vlaande reD. Ja over heel Vlaanderen 1 Want ik heb u dit reeds gezegd, wij moeten imperialisten zijn. Wie zich doo i en blind kijkt op de toe- hITÜ bübramieU ,ijo bond ,n ii|o I sanded zijn doip of van ïi|n «ad die scbe paili|lradltie Éii de plaatt. p,a,d."n .S e« Sn v,U Ée ...ch- veaab. Én he. niet. Wij zijp de wegberdde,., w,i eapert- Brrr... om van te schrikken en te beven als ge zoo een artiekel van twee kolom moet lezen. In dat artiekel prijkt ook een stukje Vlaamsche geschiedenis. Luistert en geniet De eerste verkiezingen waren een succes voorde Vlaamsche zaak; de VI. Kamergroep werd in het leven geroepen. De vlaamsche Taal klonk in ons parle ment uit gezaghebbenden mond (in de Kamer spreken alleen defronters Vlaamsch dus...), constructief werk werd allerwe gen geleverd. De groote krachtproef zou tegen hetFranscheGentworden gewaagd. Maar de uitslag bleek niet zooals ver hoopt. Gemis aan eendracht en vooral gemis aan taktischen zin waren oorzaak van ontevredenheid, van nog grooter ver deeldheid en onderling wantrouwen... Lijk ge ziet, is 't de schuld van de fron- ters dat Gent niet vervlaamscht werd. Wij citeeren nog het slot van dit merk waardig artiekel. Het is van een hooge Het Vlaamsche iana vei zijn vertegenwoordigers, dat den positie worde gekozen op een oogen- bllk dat de tegenpartij veel rumoer ging maken om de openbare zienswijze te be ïnvloeden. De Vlamingen zijn kalm aanleg inderdaad en lankmoedig soms tot het uiterste. Maar, eens moegesard, zou de uitbarsting geweldig kunnen worden. Te iang hebben tevens extremisten van «Hen aard vrij s. el gehad bij hun nega tieve optreden. Het uur is gekomen om de rangen te sluiten, zooals dit eertijds is geschied, en met vereenden moed naar nieuwe veroveringen op te komen, opdat men "weer ontzag koestere te Brussel den wil van het Vlaamsche volk. Tu quoque Niet a'Ieen De Standaard wordt gewel dig, maar zelfs Ons Volksblad en last not least het schoteldoekske van den heer Romaln Moyersoen, die minister was toen de zerkjes van Heldenhulde verbrij ze ld werden, de geniaal - geredigeerde Volksstem Ons Volksblad zegt van de kerels van zijn kalieberWij die op ons hootd de kroon van fierheid dragen welke onze vaderen vlochten voor hun volk En daarnaast een verslagje over het gesol met amnestie In de Kamercommissie. De Volksstem is nog meer ineffabel- der De scharen die met wapperende vlag gen onze steden en dorpen zullen door trekken, wezen niet alleen scharen van feestvierenden, maar van bewusten en willenden, die niet zullen rusten vóór de bereiking van hun ideaal. Bewust van wat Willend wat? Welk ideaal Niets gaat boven het halfdonker Os afgescheurde plakbrieven Uit den Wanmolen Stance zingt weer haar refrein En zegtSpectator loopt meteen gezicht, zuur als azijn. Als Stance Diemendalle anders te pro- tokollen heeft, zou ze beter baar toot houden, precies lijk sommige fransklljan- sche gazetten ook beter huider toot zou den houden. Maar dit moet ge niet verge ten, beste lezers en alderliefste lezeressen die ik toch zoo geerne zie, dit moet ge niet vergeten wie ten put graaft voor anderen valt er zelf in. Allee, daar hedde heel die kwestie .ond dien anoniemen brief, waarin dat er stond dat ze onzen koning den kop gingen af doen als hij dit niet deed en dat niet deed. Allee, dat ze er onzen Berten toch ne keer buiten laten hé I de man heeft toch aan den Ijzer gestaan om tevechten en hij zon nu zeker en vast de ilaminganten voldoe ning willen geven; maar dat gaat er zoo niet, zulle. De man moet rekening hou den met de protokol of zoo iets, en die protokol da's een vies dingen zulle. Als de keuning bijvoorbeeld zou zeggen Ik doe een broek aan met streepkes en de protokol zou zeggendoede gij uw kakle broeksken aan, dan heefi Berten 1, omdat de protokol het zoo wil, niemendalle te protokol len en zoo is 't met veel ander dingen. Nu zijn er wel Vlamingea die zeggen de vriendschap kan van eenen kant niet komen;.maar allee, ge weet het nu, met die protokol is er veel te verge ven. Of die twee Engelschmans aan prins Sjarel reeds vergeven hebben, dat hij met zijn automobiel op huider taksi is gevlo gen, weet ik niet. Stance vraagt of dat de policie.die op twee stappen atstand stond proceszal opgemaakt hebben tegen Sjarel graaf van Vlaanderen, omdat nij tegen 'nen taxi is gebotst? Niet weten, schaap. Sadert de Keik bestaat zijn ft zoo eerste zijn er *-j nrmg «umuuiu. maar Llberius die vanaf 't jaar 352 tot 366 paus was, die fteen Kroontje vau heilig heid heeft gekregen. Vanaf 'tjaar 1086 tot nu toe zijn er van de 125 pauzen maar 3 heilig verklaard. Stance vraagt of die eerste pauzen dan braver waren, omdat er toen zooveel heilig werden verklaard. Zie Stance, dat komt heel waarschijnlijk hierdoor, omdat er toen veel pauzen den marteldood zijn gestorven Tegenwoordig zijn er nog veel martelaars, Stance. Zoo, zegt Stance. In de vreemde landen, de missionarissen Neen, Stance, neen, hierin het land. Al de getrouwde mans, Want hadden ze kans, Ze zouden uitscheiden met zuchten En hun martelaarschap ontvluchten. Zwijg, Spectator, herhaalt Stance, 't mansvolk heeft geen klagen. Dat 'ne man keer in een vrouw heur vel zat, dan i hij pas weten wat het is getrouwd te zijn. Daarin kan Stance ook alweer gelijk hebben. Zeppë van Toontjes had ook gelijk. Daar kwam een voddemarsjang aangere- menteeren de nieuwe formules waarop heel Vlaanderen zich zal vereenigen. Wij bouwen het nieuwe huis waarin heel Vlaanderen zich thu's zal gevoelen. Van dezen machtsvil in ons, Is dit huis er een symbool b__j In naam van het doode Vlaanderen, in I b|jejj t>estemd, in het Walenland eentalig Het afscheuren van den Vlaamschen tekst der offlcleele plakbrieven duurt iu Wallonië voort. De Walen steunen zich op een verkla ring van niemand minder dan minister president Jaspar in Augustus van het vorige jaar aan den secretaris generaal van de Asemblée Wallomie gedaan. Volgens die vcklaring nu zouden de oificieele mededeelmgtn, voor het pu- naam van het Vlaanderen der toekomst dank ik al dezen die dit werk hebben mogelijk gemaakt en bovenuit en bovenal mijn vriend, ons aller vriend, de koppige, ontembare, onvermoeibare Nest Van den Berghe. Dit huls leve in een gegons van blijde bedrijvigheid. Hiet mag gedanst en gefeest, hier moet gewerkt en geijverd. Er is een nieuwe electrische centrale gebouwd in Vlaanderen. Moge ze licht en kracht uitstralen eeuwen lang tot heil van ons vaderland, Vlaanderen. Fransch mogen zijn, Best zoo I Als dit voor Wallonië het geval is, dan is dit ook voor Vlaanderen. En dan is het natuurlijk ook uit met de Viaamschonkundige ambtenaren in Vlaanderen. BITTERPEEËN steeds ongeëvenaard De militaire veelvraat. Een lezer van De Schelde deelt enkele gegevens mee over de geldverspilling bij het leger. Ik spreek over een groependeel uit makende van een regiment ruiterij. Ge moet weten dat er zoo twee groepen zijn in één regiment en dat iedere groep verdeeld is in drie schadrons. De groep waarover ik het heb, telt 47onderofficieren, gezamentlijke wedde: 44.595,10 fr. per maand 17 officieren, gezamentlijke wedde 31.830.11 fr. per maand. Samen 76 425,21 fr. per maand. Dat maakl samen 64 oversten voor 270 manschappen (en dat Is heel veel geschat ik reken mijn schadron 90 manschappen en tel er voor de 2 andere schadrons ook zooveel, wat zich eigenlijk zelden voor doet). BesluitDaar is een overste voor 4,2 man zeggen we voor 4 man. We gaan verder, want dit geldt voor de hooggeplaatste oversten. In mijn schadron waren .- 18 betaalde of geappointeerde over sten. meteen wedde van 900 k 2300fr. 10 gesoldeerde oversten (waaronder een aantal vrijwilligers, die dus na zeke ren tijd ook een vaste wedde zullen heb ben en tijdelijk door het leger gevoed en gekleed worden). Samen dus 28 oversten voor 90 solda ten. BesluitDaar is l overste voor 3 man. Waar gaat het naartoe Die 18 betaalde oversten hadden samen 19.295,35 fr. per mand. Om 90 sukkelaar af te rich'en geeft men 19 295,35 fr. of 214 ir. daags per man, om iederen stakkerd den duivel aan te doen. (Moest ik als onderwijzer, voor ieder kind, dat in mijn klas zit zooveel trekken, dan had ik een maandelijkscbe wedde van 6420 fr. (30 kinderen)

Het Recht | 1927 | | pagina 1