Herdenkt 11 Juli Hei indeHciiler in iiiaanderens nationale Hoogdag den met kat en peerd en 't peerd bleef bij elke pomp staan. Ik begrijp niet wat dit peerd scheelt, zei de voüdekoopman, van morgen kreeg het toch genoeg te drinken, 't Is uit gewoonte, zei Zeppe al lachende, vroeger behoorde 't aan 'n melkboer. Hier nog zoo iets Meneer de paster kwam Slsse Do tegen en Slsse Do was liever lui dan moe. Slsse, zei meneer de paster, als ge niet werkt zult ge weldra armoe lijden. Dan breek Ik in, zei Sisse. Ho, hol zei de paster.... en als men u dan pakt en in den bak steekt. Dan breek ik uit, zei Slsse Te BruiHi heeft de politie een partij kereltjes aangehouden van 10 tot 12 jaar, die de offerblokken in de kerken openbraken. En de aanvoerder van die bende deugenieten bekende vrank dat zij dat deden om krec-malaglas te kunnen koopen en naar de cinema te gaan. Daar zullen kadees uitgroeien. Ouders, waakt op uw gasten, Of gij ondervindt met smart Dat ze u eenmaal zullen trappen Op het hart. Da Vlamingen worden ook op het hart getrapt. Ik lees Het middel dat de vijanden der Viaamsche beweging ge bruiken Is verre van eerlijk. Zij trachten het zoover te brengen dat de Vlamingen zich onderling zouden verscheuren. Men bedreigt onze beweging met vervolging in naam van de Regeering uitgevoerd. En weet ge nu, lezer en alderliefste leze res, wie dat geschreven heeft Niemand anders dan Hendrik Conscience, in het jaar 1847. Wat toen waar was, is het nu nog. En 't Is ook waar datde mosselen op Phillpienen goed gelukt zijn en dat ze met kaï revrachten naar den Belglek zul len komen. En ze zijn niet duur; maar 't is nu te zien of ze niet gepeperd zullen zijn voordat wij ze in onzen mond zullen steken. In alle geval, meneer Francqui, ge weet wel, de man van de stabilisation, heeft gezegd dat hij niet peist dat het le ven nog veel duurder zal worden. Precies of 't nog niet duur genoeg is. Die Franc qui zou beter zijn mond houden en peizen dat zwijgen Winter en Zomer goed is. Werken is niet goed voor u, had dokter Pillemans tegen Toontje Poef ge- zeid en Toontje ging bedelen en bleef bedelen. De burgemeester kwam hem te gen en vroeg hem waarom werkt ge niet? Omdat de dokter gezegd heeft dat ik niet werken mag voor dat hij 't mij toelaat. En dat zal nog al lang duren, zei Toontje, want hij is gepasseerde week gestorven. En de Zomer is ook alweer stillekens aan 't sterven. De dagen korten alle dagen wat En we hebben nog geen Zomer gehad. Als gij denkt dat wij zonder Steun fonds voortkunnen, dwaalt ge ferm. Ver- stade da Vloms En als er dan van die slimmerikken zijn die zeggen Zie, ze moeten bedelen Voor het bestaan van huider blad, Dan gerust moogt gij hun zeggen Ook fransklljonsche blaan doen dat. Of beterneen, daar zijn verschillende franskiljonsche bladen die niet moeten bedelen. Want van de Fransche republiek Die krijgen ze veel miljoentjes, Precies gelijk de Sinter Klaas Brengt appels in de schoentjes. Zoo zijn er fransche gazetten die alle dagen verschijnen en geen tien duizend lezers hebben en geen cent optrekken voor hun annoncen, want zij hebben er bijna geen. En toch bestaan ze en blijven ze bestaan. Waarom Omdat ze de mil joentjes trekken. Maar wij, wij trekken geen eens; wij worden bekampt en be vochten; als ze kunnen, nemen ze ons lezers af. En daarom herhaalt Spectator Geef een penning voor den strijd, Doet 't, de franskiljons ten spijt. Madameken Taruls van Brussel had ook spijt dat ze heur halssnoer niet beter had vastgemaakt. Ze was op weg naar huls en kwam terug van een diner en thuis komende was ze heur halssnoer kwijt en dat kostte zoo maar 80 duizend frank. Tachlig duizend'frank voor een halssnoer. Ons Stance heeft zoo'n ding van een paar frank rond heuren nek en ze is er potvermillementen djent en pront meé. Ge moet maar 'ne keer zien als ze op voljagie gaat. Van voyage gesproken ze gaan weer koepons geven van lee en retoer als voor den oorlog. Die koepons zijn geldig van 'i Zaterdags 1 uur tot 's Maandags 10 uur. Dat is principaal gedaan voor de menschen die in de zee gaan pladderen. Ge moet weten dat er tegenwoordig veel menschen de reis per auto doen en dat is natuurlijk konkurentie aan den la va- peur. Soldaat Mlchlels was met den va- peur op reis en had een glazeken te veel gedronken. Hij sprong er af voor daft ding stillestund en viel eronder. Twee beenen af. Een ongeluk ligt op een klein plaatsken. Jeppa was ook soldaat en precies van de slimste niet. Hij s'ond op schild wacht en smoorde een goel sigaar. Daar kwam een osseiier voorbij en die zei weet ge niet dat ge niet smoren moogt als ge op wacht staat. Ekskuzeer, zei Jeppe, wilde ne keer mijn sigaar vasthouden, 'k zal dan opnieuw mijn geweer presen teeren. Ze hebben ons gepasseerde jaar den Belga gepresenteerd, 'k Wed dat er menschen zijn die niet eens meer weten wat dat een Belga is. Wel 'k zal ne keer zeggen Een Belga dat is iets dat bestaat en niet bestaat en toch bestaat. Allee, iets dat'nog mossel, noch vlsch is, pre cles lijk nen echten Bels Den Belga Is alzoo vijf keeren onzen frank weerd. Ze hebben ons daarmee gepasseerd jaar ge bombardeerd toen we bijna den berg af- waren. Maar met al de Belga's en de zeever in pakskens die ze verkoopen gaat het er niet beter om. 't Leven wordt met den dag duurder't is weer ne keer be wezen door het indexnummer. Weer tien punten bij. Maar als ge nu peist dat al de groote Jannen van de Banken daarmeC- iDzitten zijt ge er wel mee. Die slaan geld met boopen. Intusschen kunnen de suk keiaars maar uitzweeten wat de stomme, domme politiekers hebben bedorven. 't Was bedorven markt voor de die ven die ingebroken waren bij madame Trippelsteen. want madame Trippelsteen kwam de tiapoenaf met een tessemsteel en begon te slaan dat het kletterde zoo dat de dief ot dieven het op een loopen zette. Daar werd natuurlijk een onder zoek gedaan door de politie en toen de commissaris madame Trlppelsteen profi ciat wenschte over baar moedig gedrag en vroeg hoe ze toch niet beuauwd was geweest, antwoordde madame: ik meende dat het mijn man was die zoo laat thuis kwam. Stance zegt dat zij op die manier ook de dieven zou durven afwachten wat zoo veel beduidt als Spectator, riskeert hel maar niet in de klein uurkens thuis te komen. Spectator Snupfelator. SOTTEGEM Het was vanwege onze vrienden een sterk waagstuk ons uit te noodigeu de inhuldiglr g van hun Vlaamsch Huis, juist den dag nadat we de schitterende kracht proef van 4alst waren gaan bewon deren de openingsplechtigheid van het heerlijkste Vlaatnsch Huis van Vlaande ren. En niettegenstaande alles is dit waag stuk niet uitgevallen ten nadeele Sottegem. De triomf te Sottegem verbleekte niet bij den Aalsterschen zegedag. Hoe zijn die jonge mannen er op vijf zes jaar tijd ingeslaagd zoo'n pijlervaste macht te scheppen in deze streek, die zoolang weerstand heeft geboden aan de felste propaganda inspanning van on beste leiders in het verleden Burgemeester De Bruyn herinnerde nog eens aan in zijn spreekbeurt wat een schrale woestenij het S ttegemsche was en bleef voor onze partijjaren en jaren lang; hoe elkeen bij elke nieuwe verkie zing, zijn hart vast hield als de uitslagen van Sottegem binnenkwamen altijd altijd weer niettegenstaande de meest verwoede pogingen ontgoocheling op ont goocheling. En nu.... Met een fiere vreugde bezagen we den dichten drom Sottegemenaars die den stoet besloten, telden we in elke straat het groote aantal leeuwenvlaggen, zagen we weerom in elke straat ruikers en nog ruikers aanbieden aan den voorzitter door sympathiseerende stadsgenooten. Onze vrienden hebben werkelijk recht er op dat we ze hier openlijk danken en ze ten voorbeeld stellen aan al onze afdeellngen. Zij, te zamen met de mannen van Hof- stade, hebben dit jaar bewezen aan elk die niet moedwillig de oogen sluit, dat bij ons een nieuwe Lente en een nieu geluid is losgebroken. De Vlaamsch-nationale gedachte ont gint de meest weerbarstige grond, opent deuren die nog nooit voor ons open waren gegaan. De jeugd in Vlaanderen voelt hoe langer hoe meer de waarde van deze gedachte, wordt er onweerstaanbaar door aangetrokken. Laten onze vrienden van overal de ver klaring van onze successen te Hofstade en te Sottegem klaar begrijpen, laten we er overal onze actie naar richten. Op jeugd komt het aan, de jeugd moeten wij winnen voor het werk van Viaamsche gezondmaking waaraan we ons leven hebben gewijd. Nog zijn er plaatsen waar de lijnen niet scherp genoeg doorgetrokken wer- waar onze vrienden nog te veel verstrikt zitten in dorpspolitiek, nog te veel opkijken naar het gezag van dorps- potentaten Ze moeten zich vrij maken. Ze moeten zich opstellen kaar en duidelijk op de beginselen van onze Kristene Vlaamsch- nationale Volkspartij. Zuivere, klaaromlijnde beginselen, dat is de eerste en de noodzakelijkste voor waarde voor elk blijvend succes. Dat hebben al de sterke afdeelingen van onze partij ons geleerd, dat leeren ons nu Hofstade en Soitegem. Laten we deze voorbeelden volgen... In die richting werd in de laatste jaren jaren van reorganisatie reeds veel weg afgelegd, we moe'en volharden. Dan vormen we hier in het arrondisse ment Aalst een Viaamsche kracht die met geen Belgische mokerhamers neer te slaan Is. Voor heel het land bedroeg het index cijfer op 15 Mei 776 punten, op 15 Juni 785. Voor de provincie Antwerpen 799 Antwerpen e i omstreken 823 de provincie Brabant 795 Brussel en omstreken 826 West-Vlaanderen 777 Oost-Vlaanderen 780 Gent en omstreken 784 Henegouw 810 de provincie Luik 777 Luik en omstreken 775 Limburg 768 Luxemburg 783 de provincie Namen 776 Het gemiddeld indexcijfer der beide Vlaanderen is 778 1/2. Vergelijkende cijfer*. 1920 1921 1922 1923 1924 1925 1926 1927 Januari 396 450 387 383 480 521 527 755 "-■—art 420 434 380 397 495 517 520 770 445 411 371 408 510 511 521 771 461 399 367 409 498 506 529 774 471 389 365 413 485 502 558 776 462 384 366 419 492 505 579 785 453 379 366 429 493 509 637 Augustus 463 384 366 439 498 517 681 September 471 386 371 455 503 525 684 October 477 391 379 458 513 533 705 nber 476 394 384 463 520 534 730 December 498 393 384 470 511 534 741 Leest en verspreidt ons Blad KORTRIJK Het Rechtis wekelijks te vt rkrljgen vanaf Zaterdag-middag in de gazetten- huisjes aan de Slatie en op de Groote Markt (aan de Post). Onzen volksvertegenwoordiger, M. Van op den Bo*ch houdt zijne gewone zitdagen, In het lokaal der Krlster.e Volks partij te Kortnjk, den laatsten Zondag van Iedere maand, van 2 tot 4 ure nam. Nieuws i Nieuws 1 Nieuws I Op Zor.ddg 3 Juli toekomende, cm 6 u. zal er ten lokale van Helpt Eikander Caslnoplaats, 11, een luisterrijk bal ge geven worden, ten voordeele van Ziekenbond. Alle leden worden vriendelijk verzocht met al hunne krachten dit werk te steunen. De kaanen zijn te bekomen, tei 1 >kalej bij bode en broodvoeders, alsook bij alle gekende leden. Prijs 1,25 fr. Het Bestuur. na t>lad Steunfonds Met Recht Sweveghem Moescroen 5,00 Deerlijk R. Vanderschelden, A. V geven wekelijks 1 fr.; R. Declercq, H. Caveye, J. Verstraete, A. V. E., geven wekelijks 0,50. Gelieve alle steun voor het blad te zen den of af te geven aan Remi Vander schelden. Vrienden, geeft steun aan uw blad en brengt abonnenten aan. Op onze algemeene arrondissements vergadering van Zondag 1.1. werd beslo ten 11 Juli te herdenken In Kortrijk op Maandag 11 Juli aanstaande Dez. herdenking zal plaats hebben in den ge'St van Amnestie. Diensvqlgens zal eene groole amnestie meeting dien avond gegeven worden om 6 I 2 uur stipt namiddag, in het lokaal Helpt Elkander», Casinoplaats. 11 Kortrijk. Als sprekers treden op de zeer gunstig gekende redenaars ad«okaat J. Leuridan en A. Vandenberghe uit Ist-ghem. Vóór en nè de mee ing zullen strijdlie deren en declamaties voorgedragen wor den door ervarene liefhebbers der stad. We hopen dat al de VLamsche nationa listen en pariijgenooten uit stad en al de omringende dorpen er zullen aanhouden dien avond in Kortrijk op post te zijn. nit bericht dient als uitnoodiging. Namens he B-stuur K. V. N. V.-Kr. V. arrondissement Kortrijk. De Secretaris. J. MALFAIT. Belangrijk Kuostnieuws. Op Zaterdag 16 Juli om 19.30 uren en op Zondag 17 Juli om 15 uren, zullen volgende muzlekgewrochten met volle dig orkest en 500 zangers in den Stads schouwburg te Kortrijk uitgevoerd wor den, onder bekwame leiding van M. Jo zef Berteekel Kollebloemen, lyrisch p. 6ma van Edg. Tinei. De Wereld in, kinderkantate van Peter Benoit. De Zege van Groeninghe, feestcantate van Karei Mestdagh Heerlijk programma waarvan de uit voering belooft prachtig te zijn en dat wij niet genoeg kunnen aanbevelen aan al onze lezers en lezeressen. De prijzen der plaatsen zijn alsvolgt vastgesteld MidJenlogen 10 fr., lc Miu deneaandetij en 1' Zijbalcon 8 fr., Zij logen 7 fr Orkestzetels, Stallen en Par ket 6,00 fr. Parterre en 2' Middengaan derij 4 fr., Amphiteater 3 fr., 2' Zijbalcon 2 fr. Kaarten zijn van nu af te bekomen in de onderschcldeiijke lokalen van het Christen Werker? verbond Wijngaard straat, van het Katholiek Vlaamsch Ver bond, Vlaamsch Huis, GroeninghesUaat en van den Cnristen Middenstandsbond, Lange Steenstraat, Kortrijk. Men mag ook de kaarten schriftelijk aanvragen en het bedrae storten op de postcheckrekenlng 7292 (De Pue) post- ontvanger Kortrijk, (mits 0,25 fr. per kaart meer voor het nummeren der plaat- n 0,50 voor de verzendingskosten.) DEERLIJK Op 17 Juli gaan wij per rijwiel naar Iseghem om deel te nemen aan de inhul digingsfeest&n van 't Vlaamsch Huis. Pariijgenoot-n houdt dien dag daar voor vrij. Op 14 Oogst aanstaande nemen wij deel aan den stoet op onze gemeente ter gelegenheid der feestelijkheden lot ver heerlijking van Pastoor Verriest. Wij verzoeken al de vrienden zich bij onzen groep aan te sluiten. Het Bestuur. In de fabriek «L'Abeille» bij den heer Vandenberghe is Maandag morgen werkstaking uitgebroken. Reden den pitroon had 's morgensom ure de poorten zijner fabriek open ge- t om te beginnen werken in twee ploe gen. Geen mensch die binnenkwam. Op het gewoon uur gingen de poorten opnieuw open om daguurwerkers binnen te laten. Al de werklieden, daguurwerkers en andere, gingen de poort binnen. Doch, de heer Vandenberghe verklaarde dat enkel de daguurwerkers aan 't werk mochten gaan; het uur om te beginnen voor de anderen was om 5 ure (tweeploegenwerk) en aangezien zij niet om dat uur gekomen waren, moesten zij ook terug vertrekken. Als één inan verlieten AL de werklieden de fabriek, en de heer Vandenberghe kon zijn fabriek alleen doen draaien. De heer Vandenberghe zal nu zien dat zijne werklieden ook kunnen kop houden zoo goed als hij zelf. Mannen, stand houden I Hard tegen hardR. Vanderschelden. De handelwijze van het schepenkollege m Deerlijk, gesteund door de oude be waardersmeerderheid van onzen gemeen teraad, inzake een motie voor amnestie. heeft niet alleenlijk bij de VI. nationalis tisch voelende Vlamingen, maar zelf bij de minimalisten een gevoel en uiting van verontwaardiging en misprijzen doen ODt- staan tegenover die heeren. De pllchtlge heeren van Deerlijk die reeds gewaar worden hoe zij naar die daad beoordeeld worden door al wie min of meer Vlaming is, schijnen zich ie willen verschoonen. Aan hun politieke vrienden, die hen daarover eenigzins kritisch on derhouden. verklaren zij dat zij die motte voor amnestie niet hebben willen aan- veerden omdat zij van ONS uitging. Wii antwoorden daarop het voigende 1. Gelijk welk voorstel in den gemeen teraad komt, verdedigen wij en keuren wij goed van het oogenblik dat li-1 met onze princiepen overeenkomt, liet mag komen van vrienden of politieke tegci vers. Wij achten het van allen ernsi bloot iets te verwerpen oindat het van po litieke tegenstrevers uitgaat. 2. Indien niet door ons de kw.stie van amnestie-motie voor den gemec leraad aanhangig werd gemaakt zou hij door niemand anders aangeraakt geworden zijn. 3. WIJ hebben enkel de kwes'ie bij den raad aanhangig gemaakt, zulks zon der een tekst van motie neer te leggen, omdat wij het fanatisme van die heeren kennen en wij hen aldus gelegenheid wil len bieden om zelf het iniatief te nemen, In de wel Is waar geringe hoop dat zij zouden begrepen en een tekst voorge steld waarmede wij ons konden vereeni gen. 4. Wanneer de bespreking van dit punt een aanvang nam nadat het schepen- kollege bet reeds drie maand naeenvol Rende zitiingen achteraan de dagorde had gesteld ten einde het niet te laten in be spreking komende en aangezien de meerderheid noch het schepencollege van niets gebaarde vroegen wij of niet iemand van hen eene motie wou neerleggen met tekst naar keuze, In de hoop dat wij er ons zouden kunnen mede vereenigen. 5. Nadat schepen Deimant, in afwezig heid van schepen lsebaert, verklaard sad dat bet schepenkollege bésloten had zich te verzetten tegen gelijk welke motie voor amnestie hebben wij ONZE lenst neerge legd aangezien alle pogingen om er te gelukkende meerderheid eene motie doen aannemen,uitgeput waren. Op dit oogenblik kwam schepen lse baert de vergaderzaal binnen die onmid dellijk de eenvoudige dagorde stelde. Men kent het overige. .Dit geven we hier om den kwakkel die zij schrijven te willen oplaten de vleugels ai te snijden alvorens het beestje ten vclïe het vliegen is en het aldus te beletten van te houg te moeten vall< n. Het oordeel laten wij over aan onze lezers zelf. R. Vanderschelden. BURGERSTANDVAN DEERLIJK. GEBOORTEN Daniël Deweer zoon van Alolse en Ma ria Verschuere. Maria Dctaellenae-e, dochter van Georges en Fruiina ücdeken overlijdens Camiel Vanbraecael 74 j. echtg. van P/Terryn Adolf Verplaeise66j. makel, e^htg. van Marle Secember. Verriestfeesten Onthulling gedenksteen, geboortehuis Hugo Verriest, op Zondag 14 Oogst 1927 FEESTSCHIKKINGEN Te 10 uur, plechtige Hoogmis, gezon gen door de Ceciliakring Tiegbem, onder leiding van M. Moortgat. Gelegen heidspreek door E. H. K. Van der Espt, Uiksmuide. Na de mis De Profundus Te 11 uur, bezoek aan de versierde grafplaatsen Verritst. Te 11 1,4 u. ontvangst door het Ver rlestkomiteit van de familie Verriest ten geboortehuize van Pastor Verriest. Te 12 uur, Eeremaal bij inschrijving in de feestzaal der Jongelingenpatronage. Te 2 uur, groote volksstoet van muzie- ken, turngllden en viaamsche maatschap- jen. Te 3 1/2 uur, Onthullingsplechtigheid van den Gedenksteen, feestrede door M. J. Muls, Antwerpen; toespraak door M. G. Muilier, afgevaardigde Studenten verbond; Cantate. Te 5 uur, muziekfeest en turnoefenin gen; 's avonds verlichting. Daar het voor het Verriestkomiteit on mogelijk isalle Vlaamschemaatschappijen en Studentenbonden afzonderlijk uit te noodigen, worden deze bij miudel der pers dringend genood en vriendelijk ver zocht schriftelijk hunne bijtreding voor den volksstoet uiterlijk tegen 10 Juli a. s. aan den schrijver te laten geworden. BRUGGE Op Zondag 10 Juli wordt ei een solem- neelen dienst gelaan in de kerk der paters Discalsen in de Ezelstraat om 9 u., tot lafenis der ziel van onzen vriend Jan De Buyzer. Het is de plicht van alle de demokraten daar tegenwoordig te zijn. Het Bestuur. Zondag 10 Juli is het sire-bolling voor de groeneiBatavla-bolders, voor mannen en vrouwen. Dus vrienden, maakt u ge reed; er zal nogmaals groene Viaamsche leute zijn; en daarbij moet de nieuwe Sire ingehuldigd worden en ook de nieuwe Sirinne. Elkeen dus op post 1 De fiere Gildemannen... Eene kleine herinnering. Er werd te Brugge op de Parochie van Sint Anna in de laatste kiezing 's morgens om 9 uur aan alle hoeken der straten een plakbrief uitgehangen met als opschrift Wat heeft mijnheer Moeyaert gedaan voor de parochie Sint Anna NIETS I En wat heeft mijnheer van Pouche ge daan Alles wat hij kon I Daarop kon natuurlijk geen antwoord meer gegeven worden. Maar nu dat het volk begint goed te zien wat zij verloren hebben met mijnneer Moeyaert te verliezer, en mijnheer van Pouche te behouden als gemeenteraads lid, wil ik nu een klein woordje daarover zeggen. De zoogezegde geketende glldeman had juist veel gewerkt voor het feest van het heilig Hart dat natuurlijk dienen moeste voor jg hunne propaganda en voor hunne jkiezlng goed te gelukken. Maar nu moet het volk van Sint Anna ei. andere parochiën die kosten die zij toei. gedaan hebben voor dit feest, en' de toe lage die zij hun toen toegeëigend hebben met de gemeenteraadsleden te bedriegen, dat alles moet het werkvolk helpen be talen. Maar wie de kleine straten van die zeifdejparochie doortiekt waar m. van Pouche woont, kan zien hoevele hoogs noodige werken er biijven wacnten. De kassei is er ellendig en de pompen die de menschen dagelijks coodlg hebben vooi nun gebruik zijn dikwijls 5daRenop7 gebroken. Dat zijn nuttige werken waar voor de stad zou moeten geld uitgeven maar ja, zij hadden het geld noodlg om den kiesstrijd te voeren. ^Maar die twee nuttige zaken heeft m. van Pouche niet noodig; nij heeft immer:- een goede kassei voor zijne deur en watei dat heeft hij t' huis. Zoodus a s men zen van alles is voorzien kan men de rest ge makkelijk laten gelijk het is. Gij hebt nu mijnheer Moeyaert Ten eerste, mijnheer Kamiel Moeyaen woonde zoo pas twee maanden op dezt parochie en kon bijgevolg daarvoor no,, niet veel verricht hebben. -j. va Ten tweede, mijnheer Moeyaert werku tijdens zijn mandaat in ue gemeenteraa niet voor de belangen éener parochi maar voor het welzijn van geheel de be volking van Brugge die in groote ellende verkeert door de schuld van die gtboeide slaven van de rijke heeren vrn Biugge. Een der jonge krachten. MOESKROEN «Êa&f - 'jjm- MOp Zondag^lO Juli om 5ju. namiddag, ter herdenking van 11Je Julifeest, groote meeting in het lokaal Volksverheffing t^AIs spreker zal optreden den heer Van op den Boself, volksvertegenwoordiger. Alle waie Vlamingen en demokraten moeten er heen.j jSTRIJ DPENN1NG ojDe volgende personen geven wekelijks elk 0,25 fr. Millecamp Albert, Van de Voorde Jan, Vanherreweghe V., Pauwels Ad., Terryr. Juul, Vanherreweghe Ferdinand, Van- daele Juul, Brutin Kamiel, Delwanie Ad., Demeester Achiel, Pype Omer, Ducou- lombier Ernest, Deltour Omer, Delwante Ei nest, Vandooren Maurice, onbekend, vrouw E. Delwante, Vandensteen Maria, ÜerycueBlanche, Vanhaezebroeck Marie, Rooze Renilde, Declerck Angèle, Demees ter, R.Vaneeckhout Leopold, Depraeter Jullen, Depraeter Jules, Roulens Camiel, Vanhuyze Madelene. Omdat Achiel wat min met de duiven zoude spelen en wat meer naar ons lokaal zoude komen 0,50 Omdat Pierre en Gaston dachten hun gewicht in Mee- nen niet Kekre^tn te hebben 0 50 Om dat Gaston zuoveel werk had tusschen Zondag en Maandag 0,50Omdat Cyriel fier Is verrijkt te zijn van eenen zoon 0,50; Dhiable Vlieger, Poesche Gabriel 0,25 Omdat J. D. etnen turngroep zal oprich ten met velos 0.50 Omdat Pauwels Georges geen volle nog ledige demies kan zien staan in ons lokaal 0,50Omdat Jules zoo te vreden was 0,25 Omdat Diable naar de witte vogel is gaan zien 0,25 Omdat Ernest zoo fier is 0,50 Omdat Pauwels Geoiges wel in werksta king is maar toch onzen strijd steunt 0,50 Omdat Ismarel gekeken heeft dat hij Maandag morgen niet klaar meer zae 0,50; Moeder Terrijn geeft voor de: strijd 2,00 Parmentier Achiel geeft ook 2,00 Wie van onze strijde-s is er nog ten achteren van wekelijks iets te geven voo- den strijd 0,50 fr. De maatschappelijke waarde van de Vrouw Voor korten tijd schreef een deensche krant een prijsvraag uit voor het korste en treffendste antwoord op de vraag Wat is een vrouw Het antwo- rd, dat den prijs bekwam, luidde Elke vrouw is het tehuis waard, dat zij zeiven schept In een reeks andere antwoorden daarenboven kwam dezezelfde gedachte, tot uiting. Het resultaat van deze prijs vraag wijst nog eens op de eenzijdigheid, waarmee heden nog veelal bij de burgerij de vrouw als maatschappelijk wezen wordt gewaardeerd. Een grondig antwoord op de vraag, wat een vrouw waard is, kan men van meet af niet verwachten, omdat zulk ant woord altijd sterk persoonlijk zal zijn ge kleurd. Men zou met evenveel recht In haar algemeenheid een andere vraag kunnen stellen b. v. wat Is het leven waard En dan blijkt het totaat onverstandige var bovenvermelde vraag, omdat zij In 'n al- gemeenen vorm werd gesteld. De krant in kwestie zal de prijsvraag trouwens zelf niet bizonder gewichtig hebben opgevat en daarbij slechts voor doel hebben ge had, zich bij het lezend publiek Ir teres- sant te maken daarom reeds ligt er in de vraag zelf op den keeper beschouwd een zekere minachting voor de vrouw. De alleenstaande vrouw moet andere deugden bezitten als de gehuwde Vele ven gelden niettegenstaande een massa ondeugden en tekortkomingen bij hun echtgenoot toen voor de belicnaming van de ideale vrouw, terwijl vrouwen met uitstekende verstandelijke en mensche- lijke kwaliteiten dikwijls door de mannen niet worden opgemerkt. De waardeering van de vrouw door den man hangt Inder daad niet slechts af van de min of meer groote waarde harer persoonlijkheid als mensch, maar daarenboven in niet gerin ge mate van hare specifiek vrouwelijke aantrekkingskracht. De deensche krant had daarom eerlijkheidshalve moeten vragen wat is de vrouw voor den man waard ^Dikwijls zijn het juist de tekortkomin gen, welke den man bij een vrouw gaarne ziet een bepaalde naïviteit en onervaren heid welke den man des te gemakkelijker in staat stellen zich de meerdere van de vrouw te toonen. De meeste mannen vin den zich geestelijk en psychisch gemak- ker met een onvolmaakte vrouw, omdat ze haar eveneens geestelijk wenschen den oaas te blijven. In den strijd om het dage- iijksche brood ziet de man veel te gemak kelijk het groote aandeel der vrouw in dezen strijd over het hoofd hare stille maar heldhaftige opoffering bij het nooit beeindigde werk in huis en voor het gezin dat haar geheeie persoonlijkheid In be slag neemt. Dit speciaal standpunt, van waaruit de mannen de vrouwen beoor- dielen, heeft voor gevolg dat verstande lijk zeer hoogstaande vrouwen over 't al gemeen moeilijker den weg naar het huwelijk vinden als minder hoogstaande. De voor haar zeil zorgende vrouw schijnt voor den gewonen man juist niet begee- renswaard, omdat zij om zien staande te houden in den strijd om het bestaan nood zakelijkerwijze zeiistandiger en geestelijk rijper is geworden en een sterker uitge sproken eigen persoonlijkheid. Het Is een treurig genus aan kultureei en maatschap pelijk bewustzijn bij de meeste mannen, dat zij zich bij de keus hunner echtge noot in de eerste plaats laten leiden door maatscnappeiijke, materieele en zinne lijke motieven dat zij naar afkomst, geld en licnameiijke schoonheid kijken, maar er voor terugschrikken den rijken schat aan zuiver vrouwelijke en moederlijke eigenschappen op te diepen bij de voor haar eigen bestaan werkende vrouw, waarbij deze eigenschappen weliswaar zijn naar het achterplan gedrongen, maar juist daarom misschien des te levendiger gewoiden. Want niettegenstaande de grootste ver standelijke eigenschappen en leestingen door vrouwen en trots alle geleerde uit spraken over de waarde der vrouw ligt toch in overwegende mate de menschelijke en maatschappelijke waarde der vrouw in hare eigenschappen ais echtgenoote en als moeder. Al worden zich daarvan vele mannen eerstdan scherp bewust wanneer zij het verlies van een vrouw moeten be treuren. (Uit het Duitsch vertaald). Weikel groenten j zullen we koopen Wij zijn in de goede zes weken Zoo noemden onze moeders en grootmoeders dat deel van den Zomer, waarin de keus van groenten wel zoo groot mogelijk is. 't Is ue tijd, waarin nog late spinazie en postelein op den groentenwagen liggen, naast tuin- snij- en spersieboonen, bloem kool en rhabarber, peulen, andijvie, wor teltjes, doperwten, jonge uien, tomaten en prei. En de huisvrouwen kunnen te kust en te keur gaan bij den groente boer Want er is van alles Van alles ja, maar lang niet altijd van het soort, dat het best en 't voordeeligst is voor de keuken. Want al praat de groenteboerook nog zoo mooi, toch Is het niet waar dat gele worteljes met lange groene koppen evengoed zijn ais die met een donkere oranjetint. 'tls niet waar,dat een bleeke roodekool onder het koken vanzelf wei donker kleurt, zoo min als men moet gelooven, dat er geen verschil is tusschen de ver schillende soorten asperges. Fijnproevers weten wel degelijk, dat de zoogenaamde blauwkoppen niet de ware zijn, dat het kopje des asperges, wil deze groente aan den eisch voldoen, wit, hoogstens zacbtlila, liefst lichtgroen moet zijn. Koopt men rauwe bieten, dan moeten die zwart-bruhe blaren hebben, wii men zeker zijn, dat hun sap echt bloedrood van kleur is. Salade moet er frlscb en stevig uitzien en, in tegenstelling met de ver schillende koolsoorten, sterke, dikke ner ven hebben. Gekrulde licht-gele-andijvie is de bestebij het koopen van rhabarber verdienen de dunnere, helroode steelen de voorkeur boven dikke, groene. Onder de verschillende kwaliteiten boonen spe len de draadlooze een voorname rol. Ook zijn stokboonen te verkiezen boven de soorten die aan lage stammen groeien, zoogoed als erwten, die aan hoog opge schoten ranken zijn gegroeid, beter zijn dan, de laag-bij-de-grondsche. Augurken en komkommers mogen geen aangesto ken plekken vertoonen en, bij het druk ken of knijpeo, niet zacht aanvoelen. Precies zoo is het met ramenas en radijs- kens. Gaaf en hard is ook hier het parool. Boonen moeten een knappend geluld maken als men doorbreekt, en bij het koopen van snijboonen moet men erop letten, geen stokkige exemplaren te krijgen. Goede doppers hebben ge lijkmatig ontwikkelde erwten. Het is raadzaam, een paar peulen open te ma ken en de erwtjes even te onderzoeken, desnoods te proeven, voor dat men ze koopt. Want een goede erwt moet zoet achtig en sappig zijn, hard en groen. De huisvrouwen, vooral zij, die in grootere steden wonen, moeten zelf de inkoooen van fruit en groenten nazien en niet grif gelooven alles wat de deskun dige die het beroep van groenteventer heelt gekozen, haar ais waarheid verkon digt!

Het Recht | 1927 | | pagina 2