Partijvergaderingen JAN VLEMINX Kanton Oosterzeele Menschen en boeken Congres der verknechte democraten KORTRIJK Gedenkt den strijdpenning S 1 I West-Vlaamsche Kring Gent. Steunfonds GEEN BETER BOEKJE PRIESTER DAENS toekomende zitting van den gemeenteraad deze zaak zal trachten op te lossen om de maat schappijen te ontslaan van dien taks. Doch tot hiertoe is het cud reglement altijd in voege waarbij alle herbergier die in zij >e herberg of in een bijhoorig lokaal een dansfeest geeft of door eene maatschappij laat geven, een taks van 5 fr. moet betalen. Wij mogen dus voor de naaste zitting eene oplossing verwachten van die echte teigerij die aan de menschen alle verzet of vermaak af neemt, als zij aan de stadskas geen 5 fr. willen betalen. Ik laat de vrienden partijgenooten van het kanton Oosterzeele kennen, dat wij eene mee ting zullen beleggen, in de maand October te Oosterzeele, zij zal nader Lel end gemaakt worden door strooibriefjes. D. ze week heeft men mij het lokaal toegezegd. Ik verzoek dus de demokraten die het kanton Oosterzeele en grensgemeenten bewonen, eenen afgevaardigde te zenden Daar de vergadering van den arrondis- sementbond op Zondag 9 October in 't Hotel de Russie te Gent, om xo ure voormiddag, rechtover de Zuidstatie, om den strijd in te richten in 't kanton Oosterzeele. Allen die een lokaal kennen waar wij zouden mogen spreken, gelieven het te laten weten, aan den heer hoofd opsteller van ons blad, A. V. Bond arrondissement Gent. IN 1930 Allah Karei Marx is God I Eene diepe buigiDg). In 1930 ('waarom toch morgen niet heeft het kapitaal zijn laatste woord gesproken, 't zal u overal even schoon en lustig zijn, het socialisme komt aan het bewind in Frankrijk 1 In 1930 zal het zich ontwikkeld hebben tot het verlichtend, zacht-stil communisme. In 1930 (och, waarom nu niet l) zullen de zoetluidende idyllen en gelukkige droomen geen hersen schimmen meer zijn, ze zullen eene wezenlijk heid worden voor de door de tegenkanting en lijden verdrukte zielen. Zoo voorspelt het A Quantin, de prins der profeter), van het volk, der socialisten en ook der jonge romanschrijvers, in zijn pas ver schenen boek Histoire prochaine Dat die verandering, die wijziging der maatschappij heel hard en pijnlijk zal zijn, dat weten we wel en 't is ook maar van weinig belang. Dat gezel Olivier zal beminnen, lijden en nog eens beminnen, door bekoringen gekweld zegevierend uit het strijdperk zal treden dat deze maatschappelijke roman niet ten einde loopt zonder veel passie, de beheer - scheres der ziel zonder de verplichte of nood zakelijke echtbreuk zal niemand onzer verwon deren die wel weten dat het leven een droom is. Ja zelf materialisten willen dit aannemen. In alle geval is het een voltrokken feit, de kinderen der nu in moeite verkeerende ouders, onze kinderen zullen trouwen en gelukkig leven in dit langverwachte tijdstip, in de herboren maatschappij waar iedereen zijn deel in 't werk en diensvolgens ook in 't algemeen geluk zal hebben. Amen. Karl Marx is God en A Quantin is zijn profeet. Zoïlus. Studie en sprekersbond. De winsten der viscosefabriek van Aalst In een fransch beursblad lezen wij De viscosefabriek van Aalst is zeer werkzaam en levert uitmuntende zijde, ongeveer 620 kilo per dag. Voor de eerste 6 maanden van 1910 is het zakencijfer 800.000 frank met 5o winst 400.000 frank. Het zou dus niet verwonderlijk zijn zoo de bilan van dees jaar sloot met eene zuivere winst van een millioen frank. Denkt een oogeDblik na, lezers. Die fabriek strijkt op een jaar een millioen winsten op en de arme werklieden moeten daar in 't ODge- zonde stof en vuiligheid wroeten en slaven, f'. aan dag, week iD week uit voor enkele franken Is dat redelijk Is het niet wraak roepend dat ons arme werkvolk met zijn arbeid en zijn zweet, met zijn bloed en zijn leven miilioenen stapelen moet 'n de branukoffers der rijken terwijl zij vergaan moeten in ont bering en ellende Ja, 't roept wraak. t Is al een heel aardig congres geweest dat te Nijvel werd gehouden door de bij de oude bewaarderspartij ingelijfde demokraten. Over de brandende hervormingen ten voor- deele van de lijdende volksklas hebben die mooie demokraten zich terughoudend gedragen en zelfs geen enkel woord gerept over het ver plicht onderwijs en het algemeen stemrecht. Betrekkelijk de afschaffing van art. 310 heeft een debat plaats gehad, welk de cartondemo- kraten kenteekent. Artikel 310 moet, zooals men weet, de zoo genaamde aanslagen op de vrijheid van den arbeid beteugelen. Het is voldoende dat een arbeider een anderen arbeider wat scheef beziet opdat hij zou veroordeeld worden. Ziehier wat de leiders der verknechte demo kraten daarover schrijven Men vraagt ons wat wij denken over art. oio van het strafwetboek. Wij keuren vol- mondig alles goed wat er toe leiden kan bazen en weiklieden op gelijken voet te plaat- sen. Doch, gezien den geestestoestand en de middelen van schrikaanjaging waarover de soialistische menners beschikken, \ullen wij niet onnoo\el genoeg %ijn, door de doodeen voudige ajschaifing van art. 3io, de\en te ontwapenen die er prijs op stellen te weer staan aan het dwangbevel der socialisten. Daaruit lean men opmaken waarom de chris- tene werklieden bij de behouders worden inge lijfd en hoezeer het die schijndemocraten mee- nen met de democratie, met het niet benijdens waardig lot van kleinen burger, boer en werk man. Studie en Sprekersbond Op 2 October aanstaande houdt onze bond zijne maandelijksche algemeene vergadering. Alle onze leden zijn dus vriendelijk verzocht op hunne post te zijn. De warme zomerdagen loopen ten einde en ook de kermisjes die soms dat zou niet mogen zijn onze werking wat belemmeren. Geen enkel lid dus mag er ontbreken in groot getal moeten we de politiek onzer tegenstrevers nagaan en ons zelf zoo goed inrichten om hen te weerstaan, om hen voorop te loopen. Elk voor zijn eigen zal eenige be merkingen opdoen en bij zich zeiven nuttige gedachten en wenken klaar spinnen om ze aan de vergaderingen voor te stellen. Niet een lid mag ontbreken 't Bestuur heeft eene hoogbelangerijke vergadering voorbereid. Mannen van de buitengemeenten, mannen van de stad vergeet het niet I 't Is voor uw en 't belang uwer medemenschen I I. L. Arrondissement GENT Op Zondag, 9 October, belangrijke vergade- I ring van den Arrondissementsbond en den bond i van Gent, om 10 ure voormiddag in het Hotel de Russie, rechtover de Zuidstatie. Deinze Op Zondag, 25 September, Groote Meeting In den Mexicaan, bij Michiels, Gentstraat, 20, Verscheidene sprekers zullen er het woord i voeren. Zulte Op Zondag, 9 October meeting in De Linde bij R. Gevaert, om 41/2 ure. Arrondissementsbond van Kortrijk Op morgen Maandag, 26 dezer om 7 uren 's avonds, zal er eene belangrijke vergadering plaats hebben bij vriend Désiré, Gentwijk, voor 't nemen van bijzondere schikkingen, herkie zing en rekening. Al de leden lezen Het Recht, en zullen dus vast en zeker tegenwoordig zijn Den Zondag vooraf, 2 5 dezer, om 7 uren 's avonds bijeenkomst bij vriend Coelembier, Recollettinestraat, tot regeling der kaszaken der drie afdeelingen. Sweveghem Algemeene maandelijksche vergadering bij A. Vangheluwe op Zondag, 25 September, om 7 uren 's avonds. Wij manen al de vrienden aan op post te zijn daar de dagorde zeer belangrijk is. Er is ook eene mededeeling te doen van den Voorzitter der partij, M, Minnebo van Brugge. Vrienden uit den sprekersbond zullen ook aanwezig zijn. Dat dus niemand ontbreke. Het bestuur. Het bestuur van den demokratischen bond van Sweveghem maakt al zijne leden en partij genoten bekend dat de kiezerslijsten 1911-1912 ter inzage liggen in het lokaal bij A. Vanghe luwe. Wij dringen er op aan, geen enkel lid of partijgenoot mag deze gelegenheid laten voor bij gaan zonder te onderzoeken of hij ingeschre ven staat en ook het getal stemmen bezit waar- s op hij recht heeft. Het bestuur. St Louis (Deerlijk) De vrienden van Sweveghom zullen een uitstapje doen naar het lokaal bij, M. Feyers. Al de vrienden van St Louis worden verwacht alsook zooveel mogelijk van Deerlijk. Er zal onmiddelijk overgegaan worden tot de herin richting van den bond. De vrienden van Swe veghem vergaderen bij A. Vangheluwe om 3 ure om zich alsdan naar St Louis te begeven. Waereghem De vergadering van den Bond van Waere- ghem, eerst aangekondigd voor Zondag 25 September, is uitgesteld tot op Zondag 9 October, om 4 ure namiddag, M. Plancquaert zal aanwezig zijn, en er het woord voeren als ook een lid van den Studie-en Sprekersbond van Kortrijk. Harelbske Op Zondag, 9 October, om 6 ure 's avonds vergadering van den-Bond van Harelbeke, om 61/2 ure meeting. Sprekers H. Plancquaert en een lid van den Studie-en Sprekersbond. Geachte Medeleden, De kring noodigt U uit deel te willen ne- men aan het jsailiiksch banket (giatis) dat ditmaal zal plaats hebben in den restaurant Rubens (rechtover den nieuwen circus, grooten ingang) om 2 ure stipt. Getrouw aan onze gewooDte veraekeren wij u een keurig maal te kunnen aanbieden. Aan muziek en zaDg zal er geen mangel zijn, en ons medelid Alfons Sevens zal een puike feestrede uitspreker. Vooraleer ten disch te gaan zullen wij aan een paar onvr leden een bezoek brengen, daarom zul.a wij allen bijeenkomen om 10 1 [2 ure, bij Wed. Demarez, In den Vos Nederkouter, 8. N. B. - Alle Zaterdagen om 8 ure s'avondi vergadering in het lokaal, voor de zangaf- deeling. Voor 't arrondissement Kortrijk MEENEN. Ontvangen van den bond van Meenen tot herneming van den strijd in 't arron dissement 25 fr. KORTRIJK. Rondgehaald na eene ver gadering i,3o fr. DEERLIJK. Voorde kiezing van 1911, 0,10 c. Te kermis gaan wij dansen 0,10 c. Wij zullen een grooten draaiorgel zetten 0,10 c. Omdat de mannen van den sperrenbosch zelve de gravier zullen leggen gedurende den winter 0,08 c. Omdat de gote zou gereinigd worden in de Schoolstraat tegen de kermis 0.10 c. Omdat de demokraten zullen victorie vieren in 1911, o,o5 c. Omdat de leden van den bond de vergaderingen wat meer zouden indachtig zijn R. V. o,io c. voor de verspreiding der christen demo cratische gedachten of het werkje 64 bladzijden beslaande, van Priester Fonteyne. Vraag het aan den drukker Camiel Moeyaert, Coupurerei, Brugge. Een exemplaar kost 10 centiemen. Voor voortverkoopers, maatschap pijen, of exemplaren, bij zeker getal genomen, groote afslag. IS VERSCHENEN zijn leven, zijn strijden, zijn lijden, zijne dood en verheerlijking aangehaald en beschreven door zijn broeder Petrus Daens, volksvertegenwoordiger voor het arrondissement Aalst. 't Is een lijvig boekdeel van 220 bladzijden die elke ware democraat zal willen bezitten, die lezing moed en sterkte putten om meer dan ooit te ijveren voor onze geliefde volkspartij. Het boek is te verkrijgen ter drukkerij van Petrus Daens Mayart, Werf te Aalst, aan den prijs van 1.50 fr.; vrachtvrij t'huis gezonden 1.80 fr. 96 MENGELWERK EEN VERHAAL uit den tijd der Opkomst der Christens Democraten in Vlaanderen. DOOR H.PLANCQUAERT Noch ik, voegde Van Boschvoorde er bij in Mina's plaats. a Noch ik, vervolgde Mina. Ik vraag u dus dat gij de laatste bede van een stervende niet zoudt verstooten en u niet zoudt vertoonen aan 't sterfbed van mijn meester. k 't Is wel, antwoordde Van Boschvoorde, wij hebben nu uw verzoek gehoord. We zullen wij daarover beslissen. En nogmaals opende Van Boscbvoorde de deur. Doch Mina verroerde nog niet, haar oogen begonnen bliksems te schieten en ze neep nijdig haar lippen tegen de tanden. Ik kan u echter verzekeren, sprak Mina, met eene stem die lichtelijk beefde, dat wij U niet zullen ontvangen. Gij zult mij niet ontvangen, sprak Van Bosch voorde, wien de gramschap allengskens begon te overmeesteren. Neen, luidde 't antwoord kort en hoe langer boe meer beslist. Van Boschvoorde bezag de jonge vrouw in de oogen Mina's gestalte rechtte zich tegen hem op en hij zag twee oogen met een vreemd en van haat gloeiend vuur, stout in de zijne gevestigd. 't Was de eerste maal dat Van Boschvoorde een vrouw van Volxem hem zag trotseeren. a Ha, sprak hij nijdig, ge zijt gij die Mina waar men mij zoo dikwijls van gesproken heeft, nog groener dan haar meester, die onbeschaamd op de brave boerinnen en godvruch tige dochters mijner congregatie durft schelden als ze het wagen durven de demokraten niet in alles goed te keuren Denkt gij hier ook misschien het hooge woord te voeren Ziet eens dat hoogmoedig schepsel haar geestelijke overheid onbeschaamd en trotseerend in de oogen kijken l En de deur gansch openrukkende. Keer nu terug naar uw meesters en zeg hun dat wij niet te gehoorzamen hebben aan de bevelen van hunne meid. Mina verroerde nog altijd niet. Gij zult doen wat gij wilt, mijnheer de onderpastoor, doch luister wel naar 't geen ik u zeg. Gij weet wat gij mijn meester hebt misdaan, hoe gij hem gelasterd en vervolgd hebt. Ik zeg u gij zult geen voet zetten op het hof waar Jan Vleminx op sterven ligt. En wie zou mij dit beletten riep Van Boschvoorde, en op eens zijn gramschap niet meer meester zijnde, sloeg hij met de vuist op tafel dat het kraakte. Een spottende glimlach verscheen en verdween op Mina's lippen als zij zag dat Van Boschvoorde hem niet meer kon bedwingen en immer koel den onderpastoor strak in de oogen ziende, antwoordde zij Ik. Gij verwaand, hoogvaardig schepsel, riep Van Bosch voorde, nogmaals op de tafel slaande. Maar ik verpletter u.» Ik herhaal het u, mijnheer, ik zal het u beletten l Gij spotte Van Boschvoorde. Ja ik, klonk het vast doch dreigend, ik en... Max. Max die tot dan stil en rustig achter Mina's rokken zat, zijn naam hoorende noemen, sprong recht, zette de twee voorste pooten op Mina's borst en ziende hoe Van Boschvoorde dreigend voor haar stond, sloofde hij zijn lippen over zijn tanden met een grijns en liet een dubbele rij van scherpe sneeuwwitte snakkers zien. Op dezen oogenblik kwamen de pastoor en M. Wouters uit een achterplaats binnen- Mina groette beiden met een lichte hoofdbeweging doch sloeg de blikken niet neder stout en onvervaard keek zij pastoor en onderpastoors vlak in 't gezicht. De drij priesters wisselden eenige woorden in eene taal die Mina niet verstond. Dan sprak Wouters zacht Ga naar buis, Mina, binnen een uur zal er iemand komen. We zullen er onder elkaar van spreken. Mina groette en vertrok. Van Boschvoorde volgde Jan Vleminx meid met de oogen tot aan de binnendeur en inwendig moest hij bekennen dat die onvervaarde jonge vrouw indruk op hem maakte en hem zeker ontzag inboezemde. Een half uur later klepte het bang en haastig op den toren van Volxem al de deuren van 't dorp werden opengetrokken. Weldra kwam de koster met brandenden lantaarn en al bellende buiten gevolgd door M. Wouters die 't heilig sacrament en 't heilig oliesel droeg. Toen ze weg waren vroeg- iedereen wie er nu mocht berecht worden. Weldra was het geweten en menige godvruchtige ziel wist aan te halen dat God zijn uur kende en dat hij de hoog- moedigen, die hem dorsten trotseeren en zijn priesters weerstaan, wel wist te vinden op den gepasten tijd. Wat was Jan Vieminx nu met al zijn demokratie, zijn baatzucht en zijn geweld I Velen voegden er bij dat zij niet gaarne voor den Heer zouden verschenen hebben met een geweten lijk dat van den jongen demokraat. Ondertusschen Daderden Wouters en de koster de hoeve der weduwe Vleminx. De stilte van den herfstavond was alleen lijk onderbroken door 't nijdig geblaf van nen hond. Op eens bleef de koster staan. 't Is voorzeker aan 't hekken van de wed. Vleminx dat die razende beest staat, sprak de koster. Er is voorzeker nen hond ontbonden. Beide keken met scherpen blik in de richting van 't hekken der hoeve van vrouw Vleminx. 't Was overtrokken lucht, niet al te donker zoodanig dat men op zekeren afstand voorwerpen kon zien zonder hunne bijzondere vormen goed te kunnen onder scheiden. Aan 't hekken stond' een zwarte gestalte als zij goed luister den konden zij hooren dat iemand met gedempte stem scheen te spreken en dan iedere maal sprong een kleinere gestalte wild en woest in 't ronde terwijl een nijdig en razend geblaf weergalmde. Wat mag dat zijn vroeg de koster ongerust. Ga voort en vrees niets, koster, sprak M. Wouters eens klaps als viel er hem iets te binnen. De koster ging voortnu hoorde hij duidelijk hoe men den hond ophitste 't beest jankte vervaarlijk. 0 Vrees, niets, ga voort, sprak Wouters met kalme stem tot den aarzelenden koster. Toen ze niet ver meer van 't hekken waren hield het geblaf en gejank eensklaps op en de zwarte gestalten verdwenen achter de haag. Toen Wouters met 't allerheiligste in huis kwam zaten Cies en eenige demokraten die 't akelig nieuws vernomen hadden en Jan een laatste vaarwel waren komen zeggen, op de knieën in de groote keuken. De priester die thuis kende ging recht naar de kamer waar Jan op zijn sterfbed lag. Vrouw Vleminx zat geknield te weenen terwijl eene vrouw uit 't gebuurte, die sedert dat Jan veel verslecht was soms wat hulp kwam bieden, den koster en den priester bijstond. Droef en treurig klonken de woorden van Wouters wiens stem van aandoening beefde, over den stervende, nu en dan onderbroken door nen snik van Jan's moeder. Na de plechtigheid richtte M. Wouters eenige woorden van aanmoediging en troost zoowel aan Jan als aan zijne moeder en keerde terug naar het dorp. Toen hij door de keuken ging waar Cies en de vrienden van Jan nog geknield zaten zag hij achter aan een vrouw over een stoel liggen het wezen gedoken in de handen. Nevens haar zat Max stil en roerloos, als verstond het trouwe dier, welk treurspel hier aan 't eindigen was.

Het Recht | 1927 | | pagina 3