UIT ONZEN PIJLKOKER Uit den Wanmolen n> Balgl»che g»»nt«n. Toen hei Vlaamsche Volkstooneel de Vlaamsche kleuren ging verdedigen op het Internationaal tooneeltornooi te Parijs, blonk de Belgische gezant aldaar uit door... zijn afwezigheid. En wy vinden dit goed. Zoo ten minste leeren de Vla mingen België kennen. Het ware trou wens al te onbeschaamd dat devertegen- woordlger van een staat, die Vlaanderen onder voogdij wil houden, in het buiten land zou komen pronken met Vlaamsche is de Belgische gezant ook al een be 1- gisch broertje van zijn Parijschen wllega. De «Gazette van Detroit» het pleit niet voor het blad - van bedanking vanwege den afrenden gezant te Washington, waairiD he weekblad bedankt voor zijn vriendelijke mDebrief is gesteld in het En*«,sch' Wat wilt ge? Nog liever Engelsch dan dat gehate Vlaamsch. Da Rubanafeeatan te Antwerpen Ter gelegenheid der 350* verjaring der geboorte van den grooten Viaamschen Schilder Rubens, richt het gemeentebe stuur zijner geboortestad een reeks schit terende feesten in, die zullen duren van 21 Juli (Belgische Feestdag) tot de Ant- werpsche kermis (13, 14, 15, 16 en 21 Augustus). De stad zal feestelijk versierd zifn en een reeks tentoonstellingen wor den' gehouden in de Musea en andere zalen waar o. m. schilderijen van Rubens worden bijeengebracht uit het geheele land (uit musea, kerken, enz.), alsook de gravuren en etsen van den meester, en de bijzonderste reproducties naar Z|lnj"er' ken. Tevens heeft een tentoonstelling plaats van werken over Rubens en over het Intellectueele leven van zijn tijd, en wordt in de Vlaamsche Opera een gtoote academische zitting gehouden. Verder twee uitgangen van den Antwerpschen Ommeganck met vlaggestoet ""^rin gen van de Rubens cantate door Peter Benoit, op de Groenplaats, enz. Hat Hooper onderwll» in België In een nummer van de «Moniteur des intéréts materlels» wordt een vergelijking gemaakt tusschen den oHlcieelen steun dleo.-hgi hnnver onderwijs in België en België besteed per jaar en per inwo ner aan de bevordering van kunsten en wetenschappen vijf frank t.t.z. min dan de Balkanstaten, die door de openbare meening zoo graag als minderwaardig worden aangezien. Wij besteden min aan de wetenschap dan Portugal, Spanje, Bulgarije, Servië, Joegoslavië en Grieken land. wij komen achter de Staten van Zuid-Amerlka en staan haast op denzelf den rang als de Staten van Klein- of Mldden-Azië. Do bevolkingsstatistiek handelingen op touw te zetten. De brief, waarmee men zich tot de Noordelijke Staten-Generaal wendde, werd in het Nederlandsch gesteld volgens een ietwat klaaglijke opmerking van de Henegouw- sche afgevaardigden in hun rapport aan de Staten van die provincie, namen de Staten-Generaals van het Noorden sinds eenigen tijd geen kennis meer van Frao- sche stukken hun vanwege de Zuidelijken toegezonden. Ik geef dit maar als staaltje van wat de Staat zou kunnen doen om van zijn eer bied voorde taal, die wij met de Vlamin gen gemeen hebben, te doen blijken. Ik houd het aan onzen nieuwen Minister van Buitenlandsche Zaken voor als wat het symbool zou kunnen worden van een levende, moderne, democratische politiek. Een politiek, die zou durven breken met vormen en zich zelf zijn. Heeft het uur voor zoo'n politiek niït geslagen lei n'sntrera plus... in Frankrijk. De geboorte- en sterftestatlstlek over het eerste kwartaal van 1927 blijkt voor de geboortecijfers heel ongunstig. Het sterftecijfer over deze maanden overtreft het geboortecijfer met 32,252. Over denzelfden tijd in 1926 w-iren er 9091 personen meer geboren dan er stier ven. Ook het aantal sterftegevallen op zlchzeli is vergeleken bij dat van 1926 toegenomen. In 1926 stierven er in het eerste kwartaal 186,176 personen en in 1927 over dien zelfden tijd 221,827. Het aantal kinderen dat onder 't jaar stierf was voor het eerste kwartaal van 1926 16,474, voordat van 1927,18,987. □6 Neder la ndscha Staat an de Vlamingan. Met den wapenstilstand had de nor mak Belg een patriotischen zonneslag gekregen, in de handelswereld had rar- zelfs plaatjes laten drukken, waarop driekleurige letters vlamde de dreigende verklaring lei n'entrera plus aucun pro- duit allemand. Hier zullen geeo Duitsche produkten meer worden verkocht. Helaas, duren is een mooie stad. Verleden week kon men in één enkel nummer van de «Koelnische Zeitung», het te Keulen verschijnend dagblad, niet min dan dertig aankondigingen lezen, waarin de hotelhouders der kust de schoonheden en geriefelijkheden van Vlaamsche strand ophemelden. Qosd zoo I De Gevaert-fabrieken te Oude-God geven op 11 Juli betaald verlof aan haar personeel. Maar zij doen nog meer zij richten dien dag, te 2 uur 's namiddags, een kunstfeest in, dat gehouden zal wor den In de Feestzaal van den Dierentuin. Tevens zal aan het personeel gelegenheid worden geboden om gratis den Dierentuin met hun gezin te bezoeken. Nog nlot braaf ganoog. In een rede gehouden op het laatste groot Nederlandsch studentencongres te Wageningen had de heer Geyl, professor aan de hoogeschool te Londenhet ook over de betrekkingen tusschen d-' Neder- landsche en Belgische ctaat. Het Leu- vensch studententijdschrift brengt ons nu den tekst dezer rede, wat ons nu in de gelegenheid stelt het voorstel van den heer Geyl onder de oogen te brengen onzer lezers Het is eer. vergissing te denken dat de Internationale zede en orde onze staats lieden zouden voorschrijven België te beschouwen als een staat gelijk elke andere staat, een nationale eenheid. Dal zou immers Indruischen tegen de werke- lijkheld. Het bestaan in België van een Neder landsch sprekende bevolking, die voor haar Nederlandsch wezen een zware strijd te voeren heeiren van heel andere gevoe lens en ambities bezield is dan toonaan gevende Franschsprekende kringen, dat is een lelt dat aan heel de wereld bekend Is, en er is geen enkele interna tionale code die zou kunnen verlangen dat men er op het Plein moedwillig blind voor blijven zou. Trouwens, is die leer nog vol te houden sedert de heer Van Karnebeek ik laat daar met welk recht de Groot-Nederlandsche gedachte en de Vlaamschheid van Antwerpen voor zijn verdrag te hulp riep Behalve dat heel r cente, wil ik ook eens een ouder precedent aanhalen. In 1598 kwam er te Brussel een vergadering van de Staten Generaal der aan Spanje onderworpen gebleven gewesten bijeen. Zij besloten zich tot de Staten Generaal in Den Haag te wenden,om vredesonder- De katholieke Associatie van Brussel, vulgo Patria, heeft vergaderd. Dit is niet buitengewoon en heeft geen belang. Wel interessant om te vernemen was de uitla ting van den heer Crokaert, die, naar aanleiding van de toenadering tusschen draaa»paWj>p<u>_fr3rtiPn in de katholieke met de democraten, t.t.z. met de heeren Vergels, Van Dievoet en Carnoy, voorals nog niet mogelijk is. Waarschijnlijk zijn voormelde vlaam sche belgiclsten nog niet tam genoeg. Zoo kunnen wij ons voorstellen wat er van hen in Vlaamsch opzicht nog zal te verwachten zijn den dag dat Patria zal ootdeelen dat de tijd der groote verzoe ning zal zijn gekomen. Fransche propaganda. Toen het militair «akkoord» afgesloten werd tusschen Frankrijk cn België heb ben sommige Vlaamsch-Belgicistische politiekers ons willen diets maken hoe onschuldig dit akkoordje was. Den dag dat onze Vlaamsche jongens zullen bloe den, dat mischlen onze steden en dorpen zullen worden gebombardeerd met gas bommen allerhande, zal het die «staats lieden» duidelijk worden hoe kortzichtig zij zijn geweest, door toe te laten dat een akkoord werd gesloten, krachtens het- welke wij in een oorlog voor zuiver- Fran sche belangen kunnen gewikke'd worden. Intusschen laten de Fransche bladen geen gelegenheid voorbijgaan om te ver kondigen dat In den naasten oorlog (zou dat weer de laatste zijn «de twee be vriende naties nogmaals het heli der wereld zullen helpen verzekeren». Luister maar wat de Fransche «Gaulois» schreef naar aanleiding van de Unwersiieltsfees- ten te Leuven Dar.k aan die ontelbare begiftigers, die grootendeels niet naai Leuven zullen kunnen komen, maar die, het weze in de stilte der afzondering of in het rumoer der steden, zullemririllen van vreugde Bij zich zelf zullen ze zeggen, dat ze net alleen de zaak van België hebben gediend, maar ook die van Frankrijk en van ht t Fransch-Belglsch verbond, de zaak van de eeuwige vriendschap tusschen de twee landen die door den vijand verwoest en geplunderd werden. Zij zullen zeggen dat moesten in een naoije toekomst nieuwe en ernstige gebeurtenissen deheele wereld doen schrikken, de twee bevriende naties als één man zich zouden te weer stellen tegen het Germaansche gevaar om zoo doende het heil der wereld te helpen ver zekeren. Natuurlijk is het officieuse Fransche agentschap er als de kippen bij om dit artikel rond te bazuinen. Onbegrijpelijk is echter dat de «Stan daard» zulk zuiver politiek artikel over neemt zonder toevoeging van eenig commentaar 1 Het regent, Het regent. De pannen worden nat, Daar komen drie boerinnen aan, Ze vallen op hun g... Hewel, ge zoudt er wel van op uw ach terwerk vallen. Is me dat een zomer, 'k Heb van nen sterrekijker vao 't sterre- kijkerskot te Ukkel hooren vertellen dat het hier in den Belgiek zoowat 270 dagen per jaar regent. Geen wonder dat de para- plumarsjangs en de menschen die imper- mermejabels verkoopen allegaar rijk worden. Rijk worden dat is anders maar een weet. Alfons Dekllngel liet briefkens drukken van een loterij; Oaar waren hon derden prijzen te winnen en schoon prij zen, zooals villa's en oto's. Maat toen Fons veel brlefkc-ns had verkocht, zei hij salu en de kost en de wind van achter en hij trok de wijde wereld in om te gaan profiteeren met de centen van de onnoo- zelaars. De politie zoekt hem op maar ze kan misschien nog lang zoeken wat be wijst dat die Fons precies van de stom sten niet is. De mannen van den Belgiek be ginnen te zien dat ze de eene stommig heid na de andere uithalen met de Vlaara sche nasjonall-ten te vervolgen en stok ken in de wielen te sleken. Dat is natuur lijk olie op het vuur en al 't geen wat ze daarmee behalen is dit Ze maken met hun gevloek En gesakker Veel lauwe, flauwe Vlamingen wakker. Want 't moet al een heele schobbejak zijn, zoo iets van nen echten zeep, die niet voelt dat zijn volk wordt getrapt en vervolgd omdat het zijn recht vraagt, Zijn rechtniet met stukken, Niet met brokken, Zijn recht, zonder bukken, Onverschrokken. Zijn recht, door koningswoord beloofd En langen tijd geloofd. Zijn recht, het recht ook van zijn tale Zooals de Walen Hebben vrank en vrij hun recht. Hun recht en niemands knecht. Da knecht van boer Appels te Has selt, heeft de dochter van dien boer met een riek levensgevaarlijk gewond, omdat het meisken met hem niet naar een dans zaal wou gaan. De jongen was jaloersch en jaloezie dat is een verdomde leehjke plaag waardoor er veel malheuren ge beuren. En de dansmeesters van verschil lende groote steden zijn te Brussel in kongtes geweest en de dans voor 't vol- n-3difif^ATïS.4iÜ.^„4Üawds_Slp^o|r0-?- dans. Intusschen dansen onze centen de schatkist in door de kontribusles. Wat doen ze met al dat geld, vraagt Stance, die vandaag tot nu toe gezwegen heeft als 'n mossel Onze schuld betalen, vrouw, want de Belgiek zit nog altijd leelijk in 't krot. Twee kooplied ra hadden op de markt hooge woorden. Gij slimmerik, zei de eene, ik zou u verkoopen waar ge er zelf bijstaat. Dat geloof ik, antwoordde de andere, goede waar is seffens verkocht, maar probeer dat eens met uw eigen. Vader, zei Mieken, wanneer gaat ge mij nu geld geven om een nlef kleed te koopen? Naaste week, zei vader. Dat hebt ge mij gepasseerde week ook ge zegd, antwoordde Mieken. ja, dat weet ik, sprak vader, en dat zal ik naaste week weer zeggen, want Ik ben niet van die sooit mannen die vandaag dit en de andere week dat zeggen. Vrland, zei de halvekaat tot een werkman, ik kan uit uw pioces niet wijs worden. Maar meneer de halvekaat, sprak de werkman, 'k heb u toch alle be wijsstukken gegeven. Ja, dat weet ik, sprak de man van 't woord, maar de voor naamste stukken ontbreken. Wtlke dan vroeg de werkman. Wel, de vijf frankstukken. Alle ware Vlamingen abonneeren zich op ons blad Meneer de inspecteur was in de school gekomen en stelde een vraa.; aan Janneken Tops, maar Janneken Tops kon niet antwoorden. Vindt ge die vraag zoo moeilijk vroeg de inspecteur. De vraag niet, zei Janneken, maar 't antwoord. Madame Spiegels kloeg er over aan haar melkboerin dat de melk toch zoo dun was. Ja, madame, antwoordde de melkboerin, maar wat wilt ge er aan doen nu In den zomer drinken de koeien zoo veel water. En die fransche vliegers, Nungesser en Coli, die enkele maanden geleden over 't groot water vlogen, zouden nu In Ame- ka door de rood-hulden zijn gevangen ge nomen. Zoo zeggen de groote gazetten, maar ze liegen dikwijls en veel. Maar wat dat er niet gel igen is, dat Is dat er verleden week 'n zonneklips is geweest. Sprctator heeft er niemendalle van gezien want hij deed nog dodokens en Stance die al te been was heeft er niet naar gezien. Stance had een wijs wonrd toen Spectator vroeg of dat zij de zonne klips had gezien. Spectator, sprak ze zoo voor de Vlamingen is 't reeds jaren en jaren zonneklips, want de zon der ge rechtigheid heeft voor hen nooit gesche nen zooals 't behoort. En daarin heeft Stance groot gelijk. Zoo is haf een dommigheid van meneer den minister van den vapeur, de afsluitingsbareelen af te schaffen aan de ijzerenwegen Menschen I Menschen wat zijn daar al veel malheuren inee ge beurd. Nu weer te St Truiden, waar e en zekere Darman met zijn otoin stukken is gereden. En zoo gebeuren er alle dagen nieuwe malheuren. Jaloarsch rijmt met boersch en Steven Raapzaad was van boerenafkomst en zooals veel boeren doen draaide hij een stuiver tweemaal om alvorens hem uit te geven. Dat is geen gebrek, zegt Stance, die weet wat de pruimen kosten. Nu dan boer Raapzaad ging met zijn twintig jarige dochter op reis. In de statie las hij: kinderen op den arm gedragen, betalen geen reiskaart. Als 't zoo is, dacht boer Steven, dat Is weeral zooveel gewonnen en hij zeihier Treze en nam Treze op den arm en droeg ze zoo 't kon vooi in. Als ds Vlamingen slim waren dan zouden ze meer denken aan het woord van minister Vandervelde het is geen schande Vlaming te zijn, maar het is een ongeluk. Hewel, tegenwoordig begint het er op te trekken als of 't een schande Is ook. Zoover heeft de franskiljonsche pers het reeds gebracht met haar gestook, dat bij een deel der bevolking het woordje Vlaming reeds iets beteekent dat minder waardig is, zoo iets van drie ellen voor nen frank, 't Is maar als de Belzlek In gevaar is, dat het Vlaamsch bloed van tel is Goed onthouden, menschen, goed -bruint Vlamin gen, zijt ge van de goel 1 Ean goeds raad voor de Juffers die hun trouwkostuum willen koopen Nievers beter dan In de Groote Kieer- magazijnen St Jozef, te Sottegem. Ik wou dat het hier was zooals Spanje, zei Tistje Kwak tot zijn vriend Balder. In Spanje daar werpen de meis jesmet bloemen naar de jongens. O I zei Balder, mijn vrouw werpt naar mij ook soms met bloemen. Is 't waar? vroeg Tistje. Ja, zei Balder, maar't ergste is dat de bloem nog In den bloempot zit. Dus, ge begrijpt, he I Sessa I zegt Stance, de vrouwen heb ben 't weer ne keer gedaan. Och I Stance ge weet wel dat het zoo kwaad niet is ge meend. Daarmee is 't epistel uit. Een plezierige Zondag zonder regen wenscht Spectator Snuffelator. KORTRIJK Het Rechtis wekelijks te verkrijgen vanaf Zaterdag-middag in de gazetten- huisjes aan de Statie en op de Groote Markt (aan de Post). Onzen volksvertegenwoordiger, M. Van op den Bosch houdt zijne gewone zitdagen, in het lokaal der Kristeoe Volks partij te Kortnjk, den laatsten Zondag van iedere maand, van 2 tot 4 ure nam. Steunfonds voor ons blad f-let Recht Sweveghem 5.00 Moescroen 5,00 Deerlijk: R.< Vanderschelden. A. V., geven wekelijks 1 fr.; R. Declercq, H Caveye, J. Verstraete, A. V. E., geven wettelijks U,50. Gelieve alle steun voor het blad te zen den of af te geven aan Remi Vander schelden. Vrienden, geeft steun aan uw blad <n brengt abonnenten aan. Belangrijk Kuoatnieuw». 1^, Vlaanderens Nood aan Zelfstandigheid Ter geleeenhald der Academische feesten te Leuven werd namens het Vlaamsch Hoog- studenlenverbond te Leuven, en namens de katholieke Vlaamsche Oud hoogstudenten bonden der onderscheidene Vlaamsche pro vinciën, aan al de afgevaardigden der vreem de Universiteiten volgend memorandum toegezonden, dal terzelverlljd In het Neder landsch, het Engelsch, het Duitsch en het Fransch verscheen. Een hartgrondig bravo voor het Studen tenverbond, dat deze plechtigheid niet beeh willen lalen voorbijgaan zonder de aan dacht der geleerde wereld te vestigen op onzen Viaamschen ontvoogdingsstrijd. De toestand in België In hel leven van de volkeren, zoowel als In dat van de lndlvlduën, speeltwat men noemt, het verworven of voldongen feit, le fait accompli een groote rol. Hoe vaak hooren wij niet in het particu liere levende grootste onrechtvaardigheid bemantelen en goedpraten met dat stop woord I Is dat een reden om de elschen van het recht in te trekken voor zulk feit? Velen zullen op deze vraag ontkennend antwoorden. En indien dat antwoord geldt voor het particuliere burgerlijke le ven, hoeveel te meer zal het voor het le ven van het volk in zijn geheel, voor de gemeenschap gelden I In België wil men den eisch om recht en zelfbestaan van een volk begiaven onder den loop van historische toevallig heden, die men voldongen noemt en die een volk, het Vlaamsche, verhinderd heb ben in politiek en maatschappelijk opzicht tot zijn volle rijpheid te geraken. Maar Stelt de 11 Juliherdenking overal in het teeken van algeheele en onvoorwaardelijke AMNESTIE hier ook wordt de schare talrijker van hen, die weigeren te bulgen voor een feit dat zij alleen van tijdelijken en toevalli- gen, geenszins van eeuwigen en nood zakelijken aard beschouwen. Welk is de toestand Er bestaat Belgische eenheidsstaat. Er bestaan Vlaamsch en een Waalsch volk, die men samen in dat staatsverband tot een onna tuurlijk staatsvolk wil versmelten. Dat de Walen zich daarmede tevreden stellen, Is alleen hieraan toe te schrijven, dat ii België de Vlamingen door een stelsel matige verdrukking gedwongen zijn hun eige.i aard op te geven om zich naar dien van een andere natie, de Fransche, te schikken. Maar zelfs bij ae Walen begint men hoe langer hoe meer in te zien, dat de nivelleering van twee volkeren tot een onnatuurlijke, de Belgische natie, een verarming voor beide volkeren, Vlamin gen en Walen, als gevolg heeft, omdat zulke nivelleering aan geen enkele geeste lijke werkelijkheid beantwoordt. De Belgische Staat is van zeer jongen datum. De revolutie van 1830 is geens zins een volksbeweging geweest. Ze ont stond vooral onder den druk van een groepje Franschen, verfranschte Brusse laars en Luikenaars, die het ordewoord voor hun opstand in Parijs en in de krin gen van het Fransche liberalisme haal den. Wel hebben de enkele leiders van de muiters in 1830 het Vlaamsche volk als een gewillig werktuig kunnen gebrui ken voor bun doeleinden, die waren de totale verfransching en de opslorping van België door Frankrijk, in de opvat ting van sommigen onmiddellijk, geleide lijk in die van anderen. ('t Vervolgt). Op Zaterdag 16 Juli om 19.30 uren en op Zondag 17 Juli om 15 uren, zullen volgende muzlekgewrochten met volle dig orkest en 500 zangers in den Stads schouwburg te Kortrijk uitgevoerd wor den, onder bekwame leiding van M. Jo zef Berteeke Kollebloemen, lyrisch poëma van Edg. Tinei. De Wereld in, kinderkantate van Peter Benoit. ,_De Zege van Groeninghe, feestcantate van Karei Mestdagh, Heerlijk programma waarvan de uit voering belooft prachtig te zijn en dat wij niet genoeg kunnen aanbevelen aan al onze lezers en lezeressen. De prijzen der plaatsen zijn alsvolgi vastgesteld Middenlogen 10 fr., lc Mid dengaanderij en le Zijbalcon 8 fr., Zij logen 7 fr., Orkestzetels, Stallen en Par ket 6,00 fr. Parterre en 2C Middengaan derij 4 fr., Amphiteater 3 fr., 2» Zijbalcon 2 fr. Kaarten zijn van nu af te bekomen in de onderscheidelijke lokalen van het Christen Werkers verbond, Wijngaard straat, van het Katholiek Vlaamsch Ver bond, Vlaamsch Huis, Groeninghestraat en van den Cnristen Middenstandsbond, Lange Steenstraat, Kortrijk. Men mag ook de kaarten schriftelijk aanvragen en het bedrag storten op de postcheckrekenlDg 7292 (De Pue) post- ontvanger Kortrijk, (mits 0,25 tr. per kaart meer voor het nummeren der plaat sen en 0,50 voor de verzendingskosten.) Zitting van den gementeraad van 4 Juli 1327. I. Het bespreken der begrooting voor 't jaar 1927 wordt verzonden naar eene naaste zitting. het gebruik der talen in het bestuur. ^.3. De raad verleent de volgende grond- vergunningen op het St Janskerkhof 4m2 vuor begraafplaats der familie Pru- dent-Decar.cq. 3m3 voor begraafplaats der familie De smet Vansteenkiste. 4. Toelating wordt verleend voor het bouwen van werkmanswoningen aan a) Mw.Decan vooreen huis Walermsir. bjM. DeSchryver Bruggest*. cjLaporte O, en M. 4 hult en Aude- naerdestw. De plannen ingediend door Popelier L. en door Hemynck H. om te bouwen Voetweg 43 en 65 (Walle) worden niet aanvaard. 5. Gezien de stedelijke meisjesschool de voorwaarden niet meer vervult om voor 4 klassen gesubslaeerd te wordt n zal de school vanaf 1" S-ptember 1927 op 3 klassen teiu.; gebracht worden en Mev. Leenaerts Lepoutre, onderwijzeres in be- schikbaaihela gesteld. Mej. SteyversJ., onderwijzeres, School Fort, wordt in be schikbaarheid gesteld om gezondheidsre denen. 6( Een voorstel voor wijziging van het aanncmingskontiakt der lagere aangeno- mene- en bewaarscholen wordt aangeno men. 7 De raad neemt akte van het ontslag van Mev. Hoornaert-Versteele, onderwij zeres bij de lagere meisjesschool Marcke steenweg. 8. De raad besluit de mobilisatie te vragen der titels van oorlogsschadever- goeding afgeleverd aan de stad Kortrijk 9. De raad besluit voorhet jaar 27 de. opcentiemen te behouden gestemd op de grondbelasting, op het inkomen der roe rende kapitale op de bedrijfsbelasting en op het mobilair. 10. De rekening der tijdelijke Tuin bouwschool wordt goedgekeurd voor het dienstjaar 1926-1927, met een overschot van 633 fr. II. De rekening over het jaar 1926 der Nijverheidscbool wurdt goedgekeurd met een overschot van 386,16 fr, en deze der Beroepschool met een overschot van fr. 19.190,09. 12. De rekening over het dienstjaar 26 van het Stedelijk Laboratorium worot goedgekeurd met een overschot van tr. 8 605,20 13. De raad beslet de bestaande ge meentetaks op de danspartijen met 50°/° te verhoogen. 14. De prijs der grondvergunlngen op 't kerkhof wordt bepaald op 450 fr per m2 en de taks voor onlgravingen op 150 fr. 15. De raad besluit dat het standbeeld van Mgr. De Haernc zijn huidige plaats zal bthouden. 16 De raad keurt het ontwerp van werken goed vooriien voor de straat tus schen den Aelbekesteenweg en de Van Peereboomlaan. 17. De goedkeuring der aanbesteding van werken voor uitbreiding van Sint Janskerkhof wordt uitgesteld. 18. Een toelage van 8.000 frank wordt verleend aan de koninklijke tooneelinaat- schappij De Vlaamsche Zonen voor het inrichten van een tooneelwedstrijd. 19. De raad keurt het ontwerp goed voor onderhoud bij aanbesteding der buurtwegen van groot verkeer. 20. De raad besluit de stadstoelage aan het gepatroneerd college op 20.000 frank te brengen. LIJST TOT STEUN VAN HET MUZIEK HOOGER OP Onze vrienden uit Moescroen geven 50 frank. KORTRIJK. Albert D'Haenens 2.00 Victor Sagon 5.00. Eene vriendin 2.00 Jules Delbeck 2.00 Remi Vanderschelden 5 00 Lecossois Jozef 5.00 Decoster Jules 2.00 Robert Sotte 2.00 Robert D'Haenens 5 00 Maurlts Cassier 2 00 Gontier Jozef 2.00 Nys Camiel 5.00 Mullie Mi chel 2.00 Stragier Omer 5.00— Maur. Vandorpe 2.00 Alberik Deleu 5.00. BURGERLIJKE STAND. In de maand Juni werden 36 geboorten aangegeven (35 mannekens en 31 meis jes) 38 overlildens15 mannelijke eh 21 vrouwelijke, 2 kinderen onder de 7 jarer. en 1 kind levenloos aangeboden 24 huwelijken worden gesloten. 136 perso en verlieten de stad en 178 kwamen er zich vestigen. Arronditsemént Kortrijk. Hierbij herinneren we aan onze leden dat het arrondissementsbestuur van 't Kath. VI. Nat. Verbond-Kristen Volks partij besloten heeft geen deel te nemen aan de feesten te Kortrijk door het besten dig Groeninge-komitelt ontworpen, en anderzijds dat we 11 Jul herdenken in de geest van Amnestie op Maandag 11 Juli aanstaande. Ter dier gelegenheid wordt eene groote amnestiemeeting-ingericht, op maandag a.s., om 6 u. 30 in 't lokaal «Helpt Elkan der» Casinoplaats 11 te Kortrijk. Als sprekers zullen optreden de zeer gunstig gekende redenaars Adv. J. Leuri- dan en A. Van denberghe. Vóór en na de meeting zullen strijdlie deren en declamaties voorgedragen wor den door ervarene liefhebbers der stad. We rekenen er op dat alle VI. National, en parlijgenooten uit stad en omliggende dorpen hun plicht zullen begrijpen en zoo talrijk mogelijk gezamentlijk 11 Juli zul len komen herdenken. Dit bericht dient als ultnoodtging. Toegang vrij. Iedereen is welkom I 't Ordewoord weze Maandagavond naar de Amnestie voordracht. Namens het bestuur K.V.N.V.- L—. Kr. Volksp. arr. Kortrijk. t--ücs - J. Malfait. i, DEERLIJK „;I 4 Op 17 Juli gaan wij per rijwiel naar Iseghem om deel te nemen aan de Inhul- üiglngsfeesten van 't Vlaamsch Huis. Paitijgenooten houdt dien dag daar voor vrij. Vertrek te Deerlijk om 1 uur. -r»r (ab.ick L'Abeiile», bij den heer Vandenberghe, duurt de werkstaking voort. De werklieden staan ten volle eensgezind op hun standpuntgeen aan- vaaroing van twee ploegenwerk en zulka vooral niet bij patroons die onhandelbaar en onschikkelijk zijn bij het oprijzen van zekere moeilijkheden, en die reeds menig maal het bewijs geleverd hebben dat zij zich om gesloten oveieenkomsten weinig of niet bekommeren. In deze zaak moeten wij hier de werk lieden hartelijk geluk wenschen om hun Het schijnt dat er op Donderdag'. 7 Juli opnieuw een bijeenkomst is in de fabriek van den beer Vandenberghe, du6 met dien heer zelf en afgevaardigden van de een- tralen der twee syndikaten die de macht in handen hebben. Waarover het in die bijeenkomst juist zal gaan kunnen wij niet zeggen, doch wij achten ons overtuigd dat daar zal gezocht worden naar middelen om het volk met nieuwe beloften in twee ploegen aan het werk te krijgen. Wij zijn ook overtuigd dat nieuwe be loften die van daar komen van niet meer waarde kunnen zijn dan vóórgaande en aldus bij de werkers cük niet meer bijval zullen genieten. R. Vanderschelden. SWEVEGEM Zondag 17 Juli gaan we per auto naar de inhuldiging van 't Vlaamsch Huls te Iseghem. De leden die mee gaan kunnen kaarten voor de reis per auto beko men in 't lokaal, bij onze boden van den zlekenbond of bij onze propagandisten. De prijs is bepaald op 7 fr. per man. Men kan zich kaarten aanschaffen tot Donder dag 14 Juli. Na dien datum zullen geene kaarten meer te verkrijgen zijn I Allo, mannen van Sweveghem, mee naar Iseghem op 17 JuliToonen we aan onze voorbeeldige Isegbemsche strijd- broeders dat er in Sweveghem ook iets aan 't ontkiemen is I Gaat zien naar het prachtigste en best Ingerichte Vlaamsch Huis van West Vlaanderen, zooniet van heel 't Vlaamsche lar.d, en laat ons daar een voorbeeld nemen voor wat er in onze gemeente nog kan en moet gedaan wor den, op mindere schaal natuurlijk Schaft onmiddellijk uwe kaai ten aan de plaatsen zijn beperkt. BURGERSTAND VAN SWEVEGEM. geboorten Andrea Vermeulen, dochter van Karalel en Martha Ostyn. Marcel Baican, zoon van Gustaaf en Zuima Staelens. Marcel Geeraeit.zoon van Adolf en Alida Blyau. Denise Van Glabeke, dochter van Georges en Jozina Vanriest. overlijdens Eduard Vandorpe, 69 jaar, echtgenoot Vandendorpe. Jacq. Nuyttens, 19 m. Desiré Derveaux, 41 jaar. Sylvle Fervaque, 80 jaar, weduwe Herreman. HUWELIJKEN: Max Velge, 24 jaar, dokter in schei kundige wetenschappen te St Gilles met Antoinette Bekaert, 31 jaar, z. beroep.

Het Recht | 1929 | | pagina 2