Herdenkt 11 Juli Ter Goud&n Spade Ongezonde Woningen Schetsen en Verhalen Kanonnier uiaanderens nationale Voor onze Staatsagenten VRAGEN 29. Leiesiraai, 29 BRUGGE Op Zondag 10 Juli wordt ei een solem- neelen dienst geiaan in de kerk der paters Discalsen in de Ezelstraat om 9 u-, tot lafenis der ziel van onzen vriend Jan De Buyzer. Het is de plicht van alle de demokraten daar tegenwoordig te zijn. Het Bestuur. Zondag 10 Juli is het sire bolling voor de grocneJBatavla-bolders, voor mannen en vrouwen. Dus vrienden, maakt u ge reed; er zal nogmaals groene Vlaamsche leute zijn; en drarbij moet de nieuw Sire ingehuldigd worden en ook de nieuwe Sirinne. Elkeen dus op post I MOESKROEN Op Zondag 10 Juli om 5|u. namiddag, ter herdenking van 11J' Julifeest, groote meeting in het lokaal Vulksverhefflng Als spreker zal optreden den heer Van op den Bosch, volksvertegenwoordiger. Alle waie Vlamingen en demokraten moeten er heen. Vlaamsche vrije kristen demokraten Op Zondag 17 Juli, doet zich iets buiten gewoons voor, houdt dezen dag bt schik baar. Allen op, in groot getal moeten wij deelnemen aan de inhuldiging van het groote VUamsche huis te Iseghem, die onze viienden opgelicht hebben. Plicht gebied ons daar tegenwoordig te zijn, in de maat onzer krachien moeten wij me dehelpen om die Vlaamsche demokra- tlsche strijders aan te moedigen in den hardnekkigen kamp voor Vlaanderen en zijn volk. Plicht gebied ons blijken van buide te brengen aan die durvende kam pers die niet aarzelden alle opofferingen te trotseeren, zich van de katholieke slavenhond af te scheuren, om zoo vrijer op de rechte baan den grooten strijd te kunnen voeren voor een scho >n en groot Vlaanderen als weleer, voor een vrije krfstene demokratie tot lotsverbetering van heel het Vlaamsche volk. Hoera I hoog de harten, de kreet moet wezen, talrijk naar Iseghem. De reis zal waarschijnlijk geschieden met auto's, zooniet met trein. Doet u bij gevolg zoohaast mogelijk i'schrijven in het lokaai Volksverheffing of aan de leden of propagandisten. Voor de goede orde en het gemakkelijkst werk zal men Inschrijven ten allerlangste tot Maandag avond, lln dezer. STRIJDPF.NNING De volgende personen geven wekelijks elk 0,25 fr. Millecamp Albert, Van de Voorde Jan, Vanherreweghe V., Pauwels Ad., Terryr. Juul, Vanherreweghe Ferdinand, Van- daele Juul, Brutin Kamiel, Delwante Ad., Demeester Achiel, Pype Omer, Ducou- lombier Ernest, Deltour Omer, Delwante Emest, Vandooren Maurice, onbekend, vrouw E. Delwante, Vandensteen Maria, Derycke Blanche, Vanhaezebroeck Marie, Rooze Renilde, Decleick Angèle. Demees ter, R.Vaneeckhout Leopold, Depraeter Julien. Depraeter Jules, Roulens Camlel, Vanhuyze Madelene. De vochtige Woning. Een woning kan orn een vijftal ver schillende redenen vochtig zijn 1) De woning kan te nieuw zijn en daarom nog niet droog. 2) De woning kan gelegen zijn op een ongunstig terrein dat veel hoogstaand water bevat, terwijl bij het aanleggen der fundamenten onvoldoende werd gezorgd om dit grondwater den pas af te snijden. 3j Het huis kan met een vrije muur naar de windrichting zijn gekeerd en dien tengevolge voortdurend blootgesteld zijn aan de slagregens. - 4) De ter beschikking staande woon ruimte van het huis kan een vochtige kel der zijn. 5) De bewoners zelf kunnen de voch tigheid der muren veroorzaken. We zullen deze oorzaken elk met een paar voorbeelden toelichten en bespreken hoe de vochtigheid der woning op de ge zondheid zijner bewoners kan inwerken. Een werkzame familie had na lange jaren sparen ten slotte genoeg bijeenge bracht om zich een eigen huis te doen bouwen.In den Herfst begon men te bou wen en tegen de Lente was het huis klaar. Men was begrijpelijker wijze zeer onge duldig om in zijn eigen woonst zijn Intrek te nemen, had het huurhuis voortijdig o gezegd en glnc nu, trots den welge- meenden raad van bekenden, reeds eindt Maart in 't nieuwe huis wonen, waarvan m ;n eerst voor een half jaar de keldering had beginnen graven. Het scheen er weliswaar kil en huive- lig, men zag er nog vochtige plekteen op den muur, maar door hard stoken zou dat wel weggaan. Men hoopte daarent-oven op een warm voorjaar en op een heeten Zomer om het huis bepaald droog te krijgen. De vier eerste weken verliepen onder de bedrijvigheid van het inrichten. De familie was gelukkig. Dan verkeerde het. De kinderen, die tot dan toe overschot van gezondheid hadden genoten, begon nen te hoesten, werden ziek en moesten ten slotte te bed blijven. Bij twee ontwikkelde zich een lor.g ontsteking, terwijl het derde er met een bronchitis vanal kwam. Het duurde we ken vooraleer de kinderen weer gezond [HANDELSBEURS ËPETROOL. Amerlkaansche, in ci- terne de 100 kilos, 197; id., in barrils, de 100 kilos, 198; id., in 't klein, de 100 liters, 200. KOFFIE.il— Beschikbaar prima, 1565; id. superior, 1500; id. Good, 1470; la. Regular, 1430; id. gewone, 1300; ld. mi nimal, 1170; Santos prima, in sh., 83; superior, in sh., 80; Good in sh., 78. HARS. Spaansche, beschikbaar 515; blonde, beschikbaar, 440; id., bruine beschikbaar, 365. KOOLZAAD. Toria, April Mei. in ponden, 19/15, Ferozepore, April-Mei, in ponden, 18/15. HAVER. Plata, Clipped, 52 kilos, beschlkb., in frank, 142; inlandsche, besch., 159-160. SUIKER. - Ruwe voor vervoer, be schikbaar, 260; aanst., 262; Gekrlsta- liseerde voor vervoer, beschikbaar, 308; Mei, 311. BLOEM. Inlandsche, beschikbaar, wettelijke type, 274; Kansas Hard Wheat Patent, nieuwe oogst, in dollar, 7.75, Manitoba, Patent, Jan., in dollar, 8.10. GERST. Inlandsche, beschikbaar; 173; Donau, besch.. in frank, 165 180; Canada, Nr 3, beschikbaar, 167 TARWE. Kansas, Nr 2. onder stoom, ir, dollar, 6.00; Manitoba, Nr 3, besch., in dollar, 5.90; Inlandsche, be schikbaar. 200. LIJNKOEKEN. - Amerikaansche. beschlkb., in gulden, 12.65; inlandsche beschikbaar, 176; cocoskoeken van Java; gulden, 10.35; Palmpitkoeken, 152-152, maïskoeken, 155. MAIS. Plata, gele, nieuwe besch., in frank, 120-121; id., vlott., in frank, 120-121; Clnquantlno, Plata, roode, besch., in frank, 132-133. ROGGE. Inlandsche, beschikbaar, 183 186; Donau, beschikbaar, in frank, 184-185; Pomeranlë, vlott., in frank, LIJNZAAD. Bombay, Maart-April, ponden, 18/0; id., Calcutta, vlott., 17/10 id, Jan.-Feb., 18/7/6; id., Plata, beschikb 15/3; vlott., 15/1. VAN EEN door Jozef, Slmom te verkrijgen in den BoekhandelVolks verheffing Onder wijsstraat, 21, Aalst. Prijsfr. 10, Het was ondertusschen warmer gewor den. De zon meende het goed en droogde tijdens den heeten Zomer het huis zoo grondig, dat het voor de gezondheid der bewoners geen gevaar neer opleverde. Nog een voorbeeld Pas gehuwden wilden om allerlei rede nen een eigen tehuis, 't Was korts na den wapenstilstand en de wonlngkiisis Het hen geen keus. Er bleef hen slechts over zich een eigen huis te doen bouwen Ma spaarcenten en een rent zou men het huUplan, door een goeden vriend getee- kend, wel ten uitvoer kunnen brengen. In Juni begon mm te bouwen en vijf maana later, begin Oktober, namen ze reeds hun intrek In de nieuwe woning. Ze waren gedwongen geweest er zoo veel spoed bij te zetten. Het was er wak; water lijnde er overal langsde muren; kleederen waren steeds vochtig om 'i even waar men ze legde. Het beddegoed nat en men moest onder het boven ste deken een groot vel bruin papier leg gen om 's morgens niet letterlijk in 't water te liggen. Men legde warme stee nen en kruiken in 't bed en moest in de slaapkamer goed stoken. Overal moest en stoken Men stookte zich bijna arm. Rond Nieuwjaar viel de vrouw ziek. Ze had een longontsteking te pakken. De dokter werd er onmiddellijk bijgeroepen en dank zij de beste verzorging genas ze na anderhalve maand. Het ziek vallen der vrouw belasite de jong gestichte familie finantleel zwaar op dit oogenbllk. Tijdens den Zomer droogde het huis gedeeltelijk. In een bewoond huis gaai zulks echter veel trager zijn gang dan in een voor wind en zon breed openstaanden ruwen bouw; vensters en deuren houden wind buiten; de zon kan de binnen- lucht niet genoeg verwarmen en het pla foneeren en beschilderen der muren ver traagt de verdamping van het water aan zienlijk. Tijdens den tweeden Winter was het huis nog vochtig en de bewoners, die over het o: gezo de hunner woning ten volle zijn ingelicht en zich verstandig gedragen om aan de gevolgen der voch ligneid te ontsnappen, weten er alles over te vertellen 1 Wanneer uw huis Is opgetrokken, laat dan tijdens het eerste jaar uw vijand wonen, tijdens het tweede uw vriend en neem er eerst tijdens het derde jaar zelf uw Intrek. Dit oude spreekwoord wijst erop, dat-gevallen zooals voorgaande dikwijls voorkomen. Men kan zich over de vochtigheid van een pas gebouwd huis met verwonderen, wanneer we eens even uitrekenen hoe veel water de metsers bij 't bouwen gebruiken. Zij doppen de baksteenen in water opdat er de mortel beter zou aan vastkleven. Een gemiddeld groot huis bestaat uit een 300 kubieke meters met selwerk d.l. een hoop steenen 10 meters breed, 10 meters lang en 5 meters hoog Aan die steenen hangt er door den band 50 tot 100 kubieke meters water. Tusschen de voegen van 100 kubieke meters met selwerk bevinden zich circa 12 kubieke meters mortel; tusschen de 500 kbm. dus 601 Een kubieke meter mortel bevat onge veer 150 liters vrij water en daarenboven nog 100 andere liters scheikundig aan de bestanddeelen van den mortel gebonden. Voor 500 kubieke meters metselwerk maakt zulks dus 10 kubieke meiers mechanisch met den mortel verwerkte en 6 kbm. scheikundig eraan gebonden water. In het geheel bevat zulk gebouw dus 90 tot 110 kubieke meters mechanisch met het metselwerk gemengd water dat er bijna geheel door verdamping moet uit verdwijnen en daarenboven nog 6 kbm. zgn. Hydraat water, dat niet verdampen kan en in de droogste muren nog grooten- deels aanwezig is. De groote Dultsche Hygiënist Petten- kofer komt bij zijn berekening tot nage noeg hetzelfde resultaat. Een huls met 3 verdiepingen van elk 5 kamers bevat ongeveer 167.000 baksteenen. Aan deze baksteenen kleefde 41.750 liters water. In den bij het bouwen gebruikten mortel zit nog eens bijr.a even veel water; zoodat zulk huls dus ongeveer 83 500 liters water bevat. Dit vele water moet nu voor het groot ste gedeelte, zooals gezegd, uit het met selwerk kunnen verdampen. Heelemaal zal zulks nooit het geval zijn; zelfs de oudste muren bevatten een half procent water. Meer echter dan 1-2 mag er In de muren der nieuwe huizen niet aanwe zig zijn, voor men ze droog kan bestem pelen. Een bevoegd expert kan dien voch tigheidsgraad van de muren gemakkelijk vaststellen, wanneer hij een portie tus schen de voegen uitgeschrapte mortel mag onderzoeken. Het drogen van een huis hangt, het spreekt vanzelf, hoofdzakelijk van het weer af. Hoe droger de lucht hoe warmer het Is en hoe meer het waait hoe sneller het huis droogt. In Egypte en aan de westkust van Noord-Amerika, waar de lucht zeer droog is, kan men de huizen onmiddellijk na het opbouwen betrekken; het droogt er zoo snel, dat men geen gelegenheid krijgt om over vochtigheid te klagen. In ons land, waar de regen nooit lang uitblijft en waar de lucht steeds veel waterdamp bevat duurt het altijd maanden vooraleer het huls zoo droog is, dat men het zonder gevaar voor de gezondheid kan bewonen. Huiseigenaars vinden dat meestal veel te lang en verleenen som3 althans vo n den oorlog I Nu kijkt men zoo nauw niet meer 1 blzondere voordeelen die bet huis zullen gaan droog wonen. Die luttele voordeelenechter koopt de veelal onkundige huurder bij slot van rekening ten koste van zijn gezondheid en wat hij aan huishuur spaart moet hij spoedig met woekerinteresten aan den dokter uitge ven. Men mag daarenboven niet uit het oog verliezen, zooals we in het volgende artikel zullen zien, dat sommige hulzen nooit droog worden. In aansluiting met voorgaande willen we thans nog enkel wijzen op iets wat -vele huisvrouwen misschien reeds hebben waargenomen zonder er de gewenschte verklaring voor te vinden. In nieuwe huizen bemerkt men soms, dat het be- strijksel der muren op vele plaatsen afbrokkelt en aldaar natte plekken ontstaan, waarop dan later bij droog weer hoopjes witte kristaalnaalden te voorschijn komen. Men spreekt van zilt. De kristaalnaaldjes bestaan uit kalknl- traat en danken hun ontstaan aan de slechte gewoonte der metsers bij het aanroeren van den mortel vuil water t- gebruiken. In dat water bevinden zich stikstofverbindingen, welke zich met den kalk van den moortel omzetten tot kalk nitraat, dat de eigenschap bezit den waterdamp uit de lucht sterk aan te trek ken. De muren .worden dientengevolge doorweekt en de mortel brokkelt af. Dr. Jos. Van Caeckenberghe. schappij.van Belgische Spoorwegen zendt mij volgend antwoord Uit het grondig o- derzoek, dat te Lede zelf werd ingesteld, is gebleken dat de duur van de werkonderbrekingen der betrokken overweg- en blokwachters, vastgesteld volRens de gegevens van het koninklijk besluit van 29 Augustus 1926 betreffende de spoorwegbedienden die belast zijn met een hoofdzakelijk bij tus schenpoozen te verrichten werk, meer dan vijf uren per diensttijd van tien uren bedraagt. Met recht werd dus het stelsel der tien uren aanwezigheid op belanghebbenden toegepast. Herhaaldelijk reeds werd door de aan- gesteldeo van de spoorwegen, alsmede door deze der andere diensten van het departement aangedrongen opdat zij, evenals de ordeklerken, na een bepaald aantal jaren klerk benoemd worden en hooger nog kunnen klimmen. Graag vernam ik of belanghebbenden eerlang een gunstige oplossing mogen verhopen, alsmede welke desgevallend de redenen zijn die gebeurlijk door het beheer mochten worden aangevoerd om aan dezecategorie verdienstelijke agenten voldoening in deze te weigeren ANTWOORD: De gestelde vraag staat in verband met den uitslag van de studiën, welke het door de regeering in 't leven geroepen gemengd comiteit thans voortzet met het oog op de nieuwe inrlch ting van de diensten en de vermindering van de loopbanen. Het opgeworpen punt zal, wat de Na tionale Maatschappij van Belgische Spoor wegen betreft, door deze onder'.ocht wor den bij het vaststellen van het statuut in zijn p:rsoneel. De ordeklerken, klerken, schifters en andere reeksen van bedienden der stand plaats Stapelplaats te Brussel, hebben den 30 Mei een bevel moeten teekenen waarbij zij zich verbonden vanaf den vol genden dag 31 Mei mits vergoeding negen uren per dag te werken. Welke zijn de vergoedingen die kun nen en zullen toegewezen worden Is dat niet rechtstreeks in tegenstrijd met de wet opdeD ach/urlgen arbeidsdag? ANTWOORD D? Nationale maat schappij van belglsche spoorwegen zendt mij volgend antwoord De dienstverrichtingen van het statie- personeel mogen, krachtens de bepalin gen van artikelen 3 en 10 van de wet van 14 Juni 1921, tot tien uren worden ver lengd, op voorwaarde dat ze, over een tijdperk van 21 achtereenvolgende dagen gemiddeld niet me :r dan acht uren per dag bedragen. De maatregel, getroffen dbor de statie Brussel-Stapelplaats en ingevolge welken negen uren per dag moest gewerkt worden met vergeldend vrijaf voor de overuren boven acht uren, is dus regelmatig. Doordien vrijaf werd verleend, dient geen vergoeding betaald. Herhaaldelijk reeds werd door de aangeleiden van de spoorwegen alsmede door deze der andere diensten van hel departement aangedrongen opdat zij, evenals de ordeklerken, na een bepaald aantal Jaren klerk benoemd worden en booger nog kun nen klimmen. Graag vernam lk ot belanghebbenden eerlang een gunstige oplossing mogen verhopen alsmede welke desgevallend de redenen zijn die gebeurlijk door het beheer mochten worden aangevoerd om aan deze categorie verdienstelijke agenten voldoe ning in deze te weigeren ANTWOORD Dj gestelde vra3g staat in ver bond met den uitslag van de studifn, welke hel door de regeering in t leven geroepen gemengd comiteit thans voortzet met het oog op de nieuwe Inrichting van de diensten en de vermindering van Het opgeworpen punt zal. wat de Nationale Maatschappij van Belgische Spoorwegen betreft, door deze onderzocht worden bij het vaststellen van het statuut van zijn personeel. PREMIES door de regeering toegekend voor goedkoope woningen Als vervolg op de voor veertien dagen in ons blad verschenen uittreksels uit het Senaatsverslag op de begrooting van Nij verheid en Arbeid temen we nog het volgende op I. Verkooppremies. Het voordeel der premie, verleend aan de 7,500 eerste aanvragers die de ver- elschten vetvullen voorgeschreven door het Koninklijk besluit van 14 Öclober 1922, werd door hft Koninklijk besluit van 17 Februari 1927 uitgebreid tot de 12,500 eerste personen die een premie zullen aanvragen voor het koopen van een woning ten dienste van een gezin en gebouwd door tusschenkomst van de Nationale Maatschappij. Tot heden kwamen in het Ministerie 11,139 aanvragen toe. Doch het aantal voorstellen van verkoop, ingediend door de bouwmaatschappijen ten gunste van de kandldaten-koopers, bereikt nog maar 6,020, waarvan er ongeveer 800 werden geweerd om verscheiden redenen. Het aantal verkocpen afgehandeld op 31 December 1926 met Inbegrip der wo ningen opgericht met belofte van aankoop bedraagt 4,169, voor een totaal van 115,929,444 frank. ''oor de 4.169 gesloten verkoopen werd voor gewone premies een som van 11,700.000 frank besteed. Het bedrag der sommen die beschik baar kwamen door den verkoop der ge bouwen bij middel van de voorschotten van den Staat opgericht, bereikt onge veer 80,582,539 fr. II. Bjjkomende premies ter ver goeding van de registratie- en overschrijvingsrechten toegekend aan de koopers van een goed- koope woning. De elndtermijn voor het indienen der aanvragen bepaald bij het laatste der Koninklijke besluiten tot regeling van het toekennen van deze bijkomende premie verstreek op 1 Januari 1927. Om de koopers die zich nog talrijk na dien datum zulleo aanbieden, niet van be doelde premie te berooven, heeft de Re geering bij het begrootingsontwerp voor 1927 een amendement ingediend om de aanvullende premie toe te kennen aai de eerste 12,500 koopers die de gewone pre mie zullen genieten. Tot heden werden er 3,288 premies werkelijk uitgekeerd voor een bedrag van 9,489,336 fr. In 1923 werden betaald 856 gewone premies uitgaven 2,139,150 fr. In 1924 werden betaald 2,881 gewone premies uitgaven 7,000,000 fr. in 1925 werden betaald 3,681 gewone premies uitgaven 9,121,150 fr. In 1926 werden betaald 2,498 gewone premies uitgaven 6,125,850 fr. Aanvullende premies tot vergelding van de registratie-en overschrijvings rechten. Gevolgen van de op het gesteld door den heer Van op den Bosch tot den minister van Spoorwegen Blokhuis 18, te Lede, moet 2 barreelen afzonderlijk bewerken, barreelen die niet verbonden zijn aan den blok. Gansch het onderhoud van de twee blokzijden en de afstandszijden met de toestellen daaraan verbonden, en verbonden aan het blok huis, binnen en buiteD, valt op bedoeld personeel. Zonder een enkele raadpleging van den personeelraad ls de dienst veranderd. De werkdag van 8 uren ls veranderd ln een werkdag van 10 uren, want de admi nistratie beweert dat er 3 1/2 uren vrijen tijd is tusschen de verschillende trelns. Tegenover de werklieden zouden ze die bewering niet kunnen h <uden staan; eene gewone reizigerstrein wordt Immers 10 minuten voor zijn uur afgekondigd; een goederentrein 20 minuten; die aankondi gingen moeten de blokwachters op hun post vinden. Een van die werklieden heeft de nieuwe regeling tot heden niet getee- kend. Hij is lid van den personeelraad en kan het maar niet lompweg over zijn hart krijgen den achturlgen werkdag te sabo- teeren. Is de heer minister op de hoogte van dien toestand ls het met zijn goedkeu- lloor hel onderuiijzend personeel Vraag van den heer De Clercq tot den Minister van Kunsten en Wetenschappen: 1Het staat me voor dat de heer mi nister beloofde er stre-g de hand aan te houden opdat de onderwijzerswedden tusschen 20 en 25 eiker maand zouden uitbetaald worden. Weet de heer minister dat, verleden maand nog, de postasslgnaties in Oost- Vlaanderen eerst op 30 Mei werden be steld 2. De vergoeding uitgekeerd aan de leerkrachten van het lager onderwijs voor het bijwonen der conferentie beloopt 7 frank, en deze uitgekeerd voor den aankoop van schoolgerief 7 fr. per leer llng voor de jongens en 12 fr. voor de meisjes Als lk mij niet vergis, werd het bedrag dier vergoedingen vastgesteld in 1921, toen de frank 'n weinig meer koop- waarde had als nu. Deukt de heer minister niet dat het be drag dier vergoedingen zoohaast mogelijk dient verhoogd te worden ANTWOORD: 1De postasslgnaties, houdende de wedden der onderwijzers, worden geregeld in den postcheckdlenst afgegeven tusschen den 2tn en den 25° van elke maand. Komt in dien termijn een Zondag of een feestdag voor, dan wordt de neerlegging met een dag vertraagd. Voor elke provincie is een vaste datum bepaald voor Oost Vlaanderen de 25* der maand. In Mei was de 21' een Zondag en de 26* O. H. Hemelvaart, zoodat de neerleg ging slechts den 27« kon plaats hebben. 2° De kredieten welke door de wetge vende macht te mijner beschikking wer den gesteld, laten mij tegenwoordig niet toe het bedrag te verhoogen van de zit penningen, verleend aan de leden van bet onderwijzend personeel die de onderwij zersvergaderingen bijwonen. I Wat betreft de provinciale toelage we gens de school behoeften, werd de kwestie tegenwoordig regiem voorgestelde wijzigingen. Vermeei dering vnn het aantal aanvullende premies. Krachtens de geldende bepalingen mag de aanvullende premie niet meer worde# verleend aan de personen die eene aan vraag om aankoop na 31 December 1926 hebben ingediend. Krachtens de voorgestelde wijzlgingea zal de aanvullende premie nog kunnen worden verleend aan de personen die een aanvraag om aankoop hebben Ingediend vanaf 1 Januari 1927, tot een beloop van 12,600 premies ingesteld ten behoeve van verwervers van een goedkoope woning. Wijze van uitbetaling der aanvullende premie. Met de voor 1927 aangevraagde cre- dleten moeten wij voor aankoopen in 1926 876 aan ullende premies betalen van een bedrag van 2,480,000 frank. Wegens ontoereikend crediet voor 1926 konden deze premies tof nog foe niet worden betaald. Zoo de nieuwe voorstellen Instemming vinden, zal de aanvullende premie voor de sedert 1927 verkochte hulzen betaald worden door de bouwmaatschappijen door middel van vrijstellingen van de annuïteiten, die hun nog zullen worden verleend. Vermindering van het bedrag der aanvullende premie. Met het tegenwoordig stelsel betalen wij juist 9 60 t. h. terug van den prijs In de verkoopakte vermeld, doch aangezien in den jongsten tijd de kostprijs van de vaste goederen merkelijk Is gestegen (voor de Foyer Schaerbeekois zijn er 47 huizen van 50,009 tot 60,000 fr. en 7 huizen van meer dan 60,000 fr.voor de Logis zijn er twee hulzen boven 60 duizend waarvan een van 70,000), waren wij het eens met liet Beheer der Financiën om de waarde dezer premie te bepalen op 1501. h. van de gewone premie, wat overeenstemt metde rechten verschuldigd voor een vast goed van 45,000 fr. wat het maximum-bedrag is, toegelaten voor de toekenning van de premie wat betreft de vaste goederen opgericht door particu lieren in groote agglomeraties. De aanvullende premie zal slechts wor den beperkt voor de vaste goederen met een hoogere waarde dan 32.000 frank in de gemeenten van de derde categorie premie 2.000 frank. 43.000 frank in de gemeenten der tweede categorie premie 2.500 frank. 46,000 frank In de gemeenten der eerste categorie premie 3.000 frank. De personen die hun aanvraag vóór 1 Januari 1927 h'bben ingediend en waarvan de verkoop nog geen plaats bad, kunnen, naar onze meening, desgevallend niet protesteeren tegen deze premiever mindering, aangezien op bet oogenbllk dat zij vernamen dat hun deze aanvul lende gunst zou worden verleend, men Diet kon voorzien dat de vaste goederen in die verhouding zouden stijgen. Daar het hier over bet algemeen slechts huizen geldt die werden gebouwd op be lofte van aankoop, kunoen de liefhebbers zelfs desgevallend van hunne aanvraag afzien. Bedrag der premies onder het tegenwoordig stelsel met een waarde v TOTAAL der premies 50,000 frank *2.60,000 O. 70,000 4.800 C) 5,760 C) 6,720 3,000 3,000 3,000 1,000 1,000 1,000 aWordt de voorgestelde wijziging aan genomen, dan zal de aanvullende premie worden betaald op den verkoopprijs en op de gewone credielen zal men de aan vullende premies betalen voor de ge bouwde huizen a) Op belofte van aankoop; b) Met het eigen geld van de Maat schappij; c) Door de maatschappij beheerd door de wet van 8 October 1889 (bouw); d) Door het Koning Albertfonds; e) Door den Comptolr national des Matérlaux p) Door de Commisslën van openba ren onderstand; o) Door de gemeenten. Bedrag der voorgestelde verminde ring Vast goed van 50,000 fr.; aanvullende premie 4,500 fr.; vermindering 300 fr. Vast goed van 60,000fr.; aanvullende premie 4,500 fr.; vermindering 1,260 fr. Vast goed van 70,000 fr.; aanvullende premie 4,500 fr.; vermindering 2,220 fr. ring dat er getornd wordt, zoo wat ujt oog niet verloren. Zoodra de overal, aan den achturigen werkdag bij standlgheden het toelaten, zal een wets- het personeel van het spoor ontwerp ter verhooging van bedoelde ANTWOORD De Nationale Maat- bijdrage ingediend worden. Hebt gij eene nieuwe «Etalage» te maken of begeert gij uwe oude te veranderen, te bronzen of te ver gulden Begeert gij eene Waschmachlen, buaderie of wringer te koopen of hebt gij een te vermaken Hebt gij scharen, scheerzen of mes sen te slijpen of te koopen Wilt gij onroest- bare lemmers op uwe schoone ta WEND U KORTRIJK Tel. 247 Tel. 247 XSH33 XVVD Voor 't koopen van hofgerief en alaam, voor alle huisartikelen of bouwgerief. Hebt gij slot of sleutel ofjwat ook te maken, te ver maken of te koo pen Moet "gij voor Paschen Dieuwe sloten, krukken of bronzen plinten plaatsen? Begeert gij er geen,last van te hebben Wilt?gij voor dezen Zomer eene kookstoof of gasvuur koopen aan nog oude prijzen

Het Recht | 1929 | | pagina 3