db Begroeiinosdag ie Breda, iciale en sgndikaie KroniiK Uit den Wanmolen LIJK HET KAF EN LIJK HET GRAAN VLIEGT HIER ALLE NIEUWS VANDAAN Op de wijs van do re mi Vrienden lief wil lk u zingen, Daar gebeuren toch voorwaar Heden schrikkelijke dingen. Alzoo als er ergens een vlaamsch leest wordt gegeven en franskiljons komen it Vlaamsche Leeuw uitfluiten als die gezongen en gespeeld wordt, dat vinden de fransklljonsche gazetten natterel. Als nu de Vlamingen ne keer zeggen poets wederom poets en den brabelson uitflui ten dan vallen alle patriotten omver van alteratie, dan roepen ze moord en brand en moeten die flaminganten den bak in. Dat is gebeurd ie Brussel op 21 Juli van 't jaar omes Heeren 1927. En daarom zeg ik met recht en reden Daar gebeuren rare dingen, In ons dierbaar vaderland, Maar het potje dat ze koken Riekt verdorie aangebrand. Stance slaakt een schreeuw en als lk zeg wat is er schaap leest ze mij een artikel voor uit een moord en brand gazet. Daar Is, zegt ze, te La Louvière op de foor een dierentemmer levend door een leeuw opgefret. Hewel 1 schaap 1 wat wonders is daaraan Dat ér nu ne keer een dierentemmer een leeuw had opgefret, dat was wat anders. En dit Is ook wat anders. Ik lees dat de sosjalisten van Nergenshuizen een schoolmeester aan de deur hebben gezet omdat die man katholieke nationalistische gedachten had. Die man is getrouwd en heeft kinderen. Dat is smerig van die sosjalisten zegt Stance. Hewel Stance, het zijn niet de sosjalisten van Nergens huizen die zoo gehandeld hebben, maar het zijn door en door katholieke men- schen die te Iseghem dat proper werk hebben verricht. Wie wind zaait zal stormen oogsten. Wel geklapt I zegt Stance. Och ja, mensch; zoo er onder de vlaamsche nasjonalisten een dertig, veer tig archimiljoenairs waren zooals bij de sosjalisten, 't zou met de partij heel wat beter gaan. Zedeles, zegt Stance, die vandaag haar lepel roert als 'n klok zijn klepel, zedeles laat ons allen werken om miljoen air te worden. Minister Hymans is ook miljoe nair en dan nog eenen die aan God noch gebod gelooft. Verleden week was er te Brussel een mis voor den overleden ko ning van Roemenie. Hewel, Hymans is daar naartoe gegaan. Dat hoort zoo voor de protokol, maar't is te zien of Ons Heer met dien flauwen zeever van protokol is gediend, alhoewel degroote kopstukken van de katholieke partij dat komediespel komllfo vinden. Oampsey. die Amerikaansche bok ser heeft ook weer zijn populariteit terug gevonden. Een jaar of drie gepasseerd heeft hij Carpentler ne keer een ramme ling gegeven en nu heeft hij een andere bokser, met name Sharley, zoo een partij oorvijgen gegeven, dat de sukkelaar als een' kafzak in mekaar is gezakt. Maar Dempsey had toch ook bloed in mond en neus. Allee 't was een treffelijk schouw spel dat aan Dempsey zoo wat twee mil joen en aan Sharley anderhalf miljoen heeft opgebracht. Voor dien prijs, Spec tator, zegt Stanee, mogen ze u ook ne keer 'n roeffellng geven. Merpi, Stance. Wia ook een toefeling heeft gehad dat is Pierre Dehaenel van Turnhout. Die kwispel Had zich verkleed inet een wit laken "en ging voor spook te spelen 's avonds op de baan. Hij had het vooral op het vrouwvolk gemunt om die benauwd te maken, maar een paar jongens hebben zich op wacht gezet en als't spook afkwam zijn ze er naartoe gevlogen. En ze zeien Hola spook I Hola geest 1 't Spelleken is Nu wel geweest. En ge moogt het gelooven, die Pierre Dïhaenel zal niet rap meer beginnen met zijn spo"k en geest histories. □e schoolmeester van Pimpel- bergen vioeg aan Jefken Tcpshoe een geest ér uitziet. Een geest Is Iets dat geen vleesch en geen beenen heeft; zei Jefken. Goed zei de meester; geef eens een voor beeld. Toen stak Fonsken Perla den vinger op en riepthuis de soep, meester. Vlaanderens Nood aan Zelfstandigheid (2e Vervolg.) De Vlaamsche beweging. Na 1830 hoofdzakelijk begonnen als «en taalbeweging, met een s'erk literair- romantisch karakter, Is de Vlaamsche beweging gaandeweg een strijd gewor den voor de herovering van het Vlaam sche recht in zijn heelen omvang. Na het midden der 19° eeuw is zij een integree rend deel geworden van de verkiezings platvormen der politieke partijen, maar helaas, het bleek hoe langer hoe meer, dat het bij loutere verkiezingsleuzen bleef. Toch is op den duur de trage arm van den wetgever In beweging gekomen. In het gerecht, in het onderwijs, kwamen maatregelen van gedeeltelijke vervlaam- scbing de denatlonallsatie van het Vlaam sche volk bemoeilijken. Maar hier deed zich nu een verschijnsel voor, dat de gewilde coalitie van alle gevestigde machten tegen het Vlaamsche nationale recht wel in een schril licht plaatste. Van den wetgever afgedwongen taal wetten worden door het parlement wel aangenomen en afgekondigd, maar in 9 gevallen op 10 worden ze niet nageleefd, erger zelfs, ze worden door de overheid zelf, die aan de toepassing de hand moet houden, geaboteerd. Een teekenend voor beeld is wel wat er met de na den oorlog uitgevaardigde wet op het taalgebulk iu bestuursaangelegenheden gebeurde. Deze Taafken Plroen was zeer ongelukkig. Wat scheelt er aan, vroeg zijn vriend Mlel. Ge ziet er zoo droefgeestig uit. Och I antwoordde Taafken; lk heb drij weken geleden ne keer ierm sampanje gedronken. Daar kunt ge nu toch geen last meer van hebben, zei Mlel. Toch wel, antwoordde Taafken, want ik heb daarjuist de rekening ontvangen. Dorus Lepo ging vragen of hij met Marleken Hemelscboon mocht trouwen. Hoor ne keer jongen, zei de vader van Mirleken, hedde gij geld? Meneer, zei Dorus; Ik kom niet om uw dochter te kropen, ik kom om met haar te trouwen. En elacle I gaat maar ne keer rond, vooral In de groote steden. De speelman is er zoo rap van 't dak. In de schriftuur staat ergens een spreuk multl sunt vocatl, panel verl electi. Dat wil zeggen veel zijn er geroepen, maar weinigen zijn er uitverkoren. En bij 't ontvangen van 't z.'vende sacramentje zal 't zoo ook wel zijn. Met dat alles is er nu ne keer serjeus sprake van een laks te zetten op de jonk mans boven de 25 jaar die nog niet getrouwd zijn. Hewel, ik durf wedden dat er veel getrouwde lappen zijn, die gaarne dien taks zouden betalen. Gij misschien ook, Spectator, zegt Stance. Waarop Spectator antwoordt dat zwijgen Winter en Zomer goed is. Klaas Kloefers was ne keer naar Brussel gegaan voor affaires. Hij w; een spijshuis binnengegaan en hij kreeg daar een teiloor patatten met gestoofde kool en sosiesen. Niet ver van Kloefers zat daar een kat te miauwen. Heeft dat beest honger vroeg Kloefers aan dienster. Neen, zei de serveuse. Waarom miauwt ze dan zoo vroeg Kloefers weer. Van verdriet 1 was 't antwoord, omdat haar zuster In de sosiesen zit. De boeren zitten tegenwoordig met de handen in 't haar. Ze weten niet hoe ze den oogst gaan rijp krijgen. Ge kunt er van zeggen wat ge wilt maar ge zoudt geld geven om tegenwoordig ne keer de zon te zien. 't Is nog wonder dat de franskiljons niet zeggen dat het de schuld is van de flaminganten dat er zooveel regen valt. In Japan mag een meisken op haar trouwdag voor 't eerst haar man kussen. G ;durende de vrijazie mag daar niet ge kust worden. Ge kunt er van zeggen wat ge wilt, maar Ginder in 'tjapansche land, Is het vrijen" niet plezant. Want ik zeg, geloof me vrij, Een kusken hoort er bij. Stance mompelt iets waarvan ik het fijne niet snap. Maar kussen zijn beten van den duivel, zei de pastoor. Waarop Kirllentje dacht ze mogen mij dikwijls bijten. Vlzenieken zat bij meneer den paster in den biechtstoel en Vizenleken d :ed wat zelfs de keunlng zelf moet doen,. Vizenleken liet iets vliegen... op de zoks- k-ns. Maar meneer de paster had het b amerkt en zei vrouwken, ge hebt uw ihterpoortje open gelaten. Is da waar ep Vizenieken verschrikt uil;och Heere.. in zijn mijn kiekens voorzeker de straat d en weg was Vizenleken. Spectator, ■gt Stance, nu Is 't wel voor vandaag. We zullen dan rap Het moleken doen zwijgen Om het met Stance niet Weer aan den stok te krijgen. Spectator Snufpelatok. Trekking Tombola Vlaamsche Harmonie Brussel WINNENDE NUMMERS: 4341 5853T 252 913 4637 3918 3859 1220^.1755 2817 4142 1753 5871 5931 4131 2076 7 4771 5774 5977 1692 18 682 4647 2617 2039 1562 4288 2494 708 3748 1332 3540 1644 4622 678 1369 1326 3248 2042 5087 3672 1606 5956 3432 2861 5694 3423 358 2761 334 5849 2262 1651 1383 4094 4643 2073 3981 394 4043 1646 Winnende n,s voor de omslager.14 141 De prijzen mogen lederen dag afgehaald worden in 't lokaal, uiterlijk tot 21 Oogst wet beoogde de vervlaamsching van de bestuurslichamen in Vlaanderen. Maar toen hei er op aankwam om voor de niet naleving een sanclie-te voorzien, wel gerde de Kamer dat te doen, hierin geleid door de coalitie van Walen en franskil jons (afvallige Vlamingen) Zoodot men o,, den huldigen dag In de meest gema tigde Vlaamsche dagbladen als de staats- kaïholleke Standaard het liberale Laatste Nieuws of de socialistische Volksgazetschier dagelijks klachten over de onbeschaamde overtreding van de wet kan lezen. De Universiteit te Gent. Wat er met de Universiteit te Gent ge beurde is eveneens beteekenlsvol. De strijd voor de vernederlandsching van die universiteit ls sinds jaren vóór den oorlog het zinnebeeld van den strijd voor de geestelijke herwording van het Vlaamsche volk geweest. Het was inderdaad al te schreeuwend onrechtvaardig, dat in den Belgischen eenheidsstaat twee rijksuni versiteiten bestonden, die belde als onder wijstaal het Fransch hadden. De meest eenvoudige eisch van distributieve recht vaardigheid eischte, dat de Genische (midden in het Vlaamsche land gelegen 1) het Nederlansch als onderwijstaal zou hebben. Wel trachtte men dien rechtvaar- digheidseisch af te wijzen onder het be spottelijk voorwendsel, dat het Neder- landsch geen kultuurtaal zou zijn. Maar hierop antwoordden de flaminganten uit die dagen met het zegevierend bewijs van de zulver-Nederlandsche universiteiten in In plaats van te Rozcndael wer begroetingsdag dit jaar gebonden t«. da. Dat kost aan hen die er heenga*» 16,50 meer Laat ons maar dadelijk zeggen dal1 de bezoekers niet heeft berouwd. De h>. LEERZAAM jchte en ten onrechte wordende ïtesyndlkale organisaties verweten ïuipers te zijn. Zoo algemeen willen we dat verwijt .iet maken, doch steeds hielden we staan n heeft «tegen wil en dank» en 't gaat naar den trein Met het gele bloempje in 't knopsgat, 't gele bloempje dat ons met een lach, en een handdruk en een hartelijk welnom wordt gegeven door den vriendelijken Dr Minnaert, die ons hier kwam afhalen. De stugge Hollandsche gendarmen van daareven komen ons een goeje reis toe- wenschen en 't gaat nu rechtstreeks door de Noord Brabantsche Kempen. Flink bebouwde landouwen met aardappelen, rogge, haver, sulkerbeeten, allerhande groenten begroeid, mooie wetlanden met bont vee.. Enkele ketken met ranke toren spitsen, eenzame boerenhoven, hier en daar een mastbosch 't Kempen land door taaien arbeid van eeuwen omscbapen. Breda I We stappen uit i... Het station is een lang, houten gebouw, wel zindelijk maar armoedig. Een drietal politieagenten vriendelijk, beleefd «Niet stoeten, niet zingen, niet vlaggen 't Blijde weder zien van alle die Vlaamsche bannelingen in Holland, al dadelijk bewolkt met dat verbod tot in 't gastvrije Nederland toe, de Belgische dwingeland zijn slaven niet last I Veel oude bekenden Heuvelmans, Vernietiwe, Tack, Splncemaille, Lam- brechts, Waternaux, Heynderickx, An- germllle, Wannijn.De Cneudt.De Bouvé, Martens, en nog veel, veel anderen, allen stralend van vreugde en gezondheid. Aldoor dit heerlijk park naar het prach tig hotel De Schuur vlak in 't park ge legen, Daar, In die mooie en prachtige vergaderzaal wordende vlaggen ontpf old wordt er gezongen, wordt er geredevoerd. Een geestdriftig welkom door Dr Min naert, een fllnkbesiagene rede vanj.de Bouvé, een strijdlied van Ward Hermans! De dese teurs, de ter-dood-veroordeel den Charpentler en Haessaert worden toegejuicht, gevierd; bij pijp en pint wordt de kennismaking verinnigd, nieu we vriendschapbanden gesmeed en dan in groepjes of op z'n eentje gekuierd in de mooie Hollandschestaa. Wat ons al dadelijk in 't oog valt Is de kraakzindelijke propreteit van destraten en de hulzen, de buitengewone breedte van de bijgangen. Wij bezoeken de reus- achiige kerk een gebouw in zuiver Bra bantsche gothiek dat moet dagteekenen v3n het begin der XVI' eeuw Daarin het eenig schoone grafmonument vanEngle- bert van Nassau I O. L.V.tsouder waar- demannenhuis moet opgericht zijn In de 17c eeuw. Breda liet op de Marke, een rivier die uit Antwerpen komt ;hetls met degroo,te waterwegen verbonden döor het Wilhy- mina-kanaal. bevaarbaar voor schepen van 600 ton. Er is te Breda fabricatie van lucfers, chocolade en suikergoed, machines. Alles wijst er op een zekere welstand; vooral treft hier, bij alle standen, maar vooral bij den minderen man, de schoone manieren, de mooie taal vrij van alle lompe termen, de zedigheid in houding en omgang. Alles aantoorend dat men hier gaat en beweegt te midden van een mooi ere beschaving. Wat is er voor ons volk hier veel te leeren i Wanneer, helaas, wanneer? Te 4 u 38 vertrekken we na aan allen geen vaarwel, maar een hoopvol tot weeromziens te hebben geroepen. Mor gen staan we, elk op zijn eentje en ver van mekaar, terug in den harden kamp voor Vlaanderen. L. Van op oen Bosch. Huiduitslag Huidwonden dadelijk verzachting en spoedige genezing door Doos 4 en 7 1/2 frank, Tube 12 fr. In alle Apotheken. Noord Nederland, die aan den hoogsten eisch van het universitaire onderwijs be antwoorden. En verder met het grondbe ginsel van de moderne pedagogie, dat het onderwijs van laag tot hoog in de eigen moedertaal moet gegeven worden. De oorlog is dan uitgebroken op het oogenblik, t-jen die strijd om de verne derlandsching van de universiteit Gent een hoogtepunt had bereikt. En dan is de bezetting van België door Duitschland gekomen. Misschien zou de beweging, die men aktivisme genoemd heeft, niet ontstaan zijn, indien aan het front en onder de Belgische uitgeweken, niet duidelijk gebleken was dat al wie over maatschappeiijken en financieelen invloed beschikte nu maar voor goed met de Vlaamsche beweging wilde gedaan ma ken. Hoe dat ook zij, het is een feit, dat het aktivisme losgekomen Is als reactie op de aanvallen van legenstanders van het Vlaamsche recht die niet ontwapen den, en op wijfelmoedlge houding van de Belgische regeering, die wel het bloed- oifer van 80°/o Vlaamsche soldaten durfde te elschen, maar vergat dat offer te vergelden door strikte rechtvaardig heid tegenover het Vlaamsche volk te betrachten. Vele Vlamingen en van de besten onder de intellectueele leiders, hebben de ver nederlandsching van de Gentsche univer siteit met behulp van den bezetter door gevoerd. Zij heeft twee jaren bestaan en voor het eerst aan de Vlaamsche jeugd de waarheid leeren begrijpen van hel universitaire onderwijs in de volkstaal. lander8che gendarmen, stug en stijl lijk ;at die organisaties, bij gemis aan vrij- velen van de onze, zien onze eenzelvige jn dienf staan van een zleldoodend heidskaarten na ze moeten nota's ncmervjregjem en dat zij de gevangene zijn van en op een register de namen opschrijven le€n oude reactionaire politieke partij, van die «krawatten» uit Vlaanderen, <'leav0igend staaltje zal dit eens temeer in de activisten gaan bezoeken. Helaas, errAjjcpt stellen, zijn W een paar honderd én 't gaat niet, 1 ijvien herinnert zich nog hos de Belgi- Een Incidentje met Ward Hermans, die 1 Aje regeering, die In 1920 bestond uit Vlaming opgeeft, als nationaliteit, een.'-VoijeKen, liberalen en socialistenge-' ander met Iemand die na «Belg» gescbre- ^ODgendoor hare kolossale versplllin- Jn aan leger, oorlogsmateriaal, vlieg azen, enz., het stieltje begon dat nader- Hnd werd voortgezet, namelijkmeer Htasiingen leggen. paattegen ontstond In de arbeiders rijgen een gezond verzetde werklieden Jonden het terecht overdreven dat belas- *ngen werden gelegd op het loon, zelfs in wanneer het niet volstond om behoor ijk te leven. Hier en daar werd daartegen de strijd jgevat. Het alg. chr. Vakverbond ver- leelde die strijd en stemde in zijne gadering van 5 October 1920 volgende [órde Overwegende dat dringende redenen van vader- Islievenden en nationalen aard ieder- verplichten inde mate zijner middelen ie te helpen aan de heropbeuring van fct land; ^b) dat de waardigheid van de werkende Sis vereischt dat de arbeiders zich niet jttrekken aan dien plicht, maar dat zij Qkommerd wezen hem geheel en gansch «vervullen jt) dat de beroepseer wil dat de arbeid <M edelmoedig zijn deel drage van de Isten en de verantwoordelijkheden in het Mheer der openbare zaken )i) dat de krlstene arbeiders zich but- té; de wet niet willen stellen door voor- rehten die niet met hunne waardigheid ofcreenstemmen j dat de Staat belangrijke sommen beft moeten uitgeven en nog uitgeeft om dè. onderstand aan de werkloozen.de otiierdomspensloenen enz. te verzekeren, en iet diensvolgens maar recht is, dat de kljrse welke van die voordeelen (werk- iobheld en armoe N. v. d. R.) geniet den Stat helpe de schulden te betalen die in hatr belang (en 't oorlogsmateriaal dan N;/. d. R.) aangegaan zijn Cft dat het van belang is niet uit het oog te verliezen dat de last door de nieuwe wetopgeiegd, voor een groot getal werk- lled'n gevoelig verlicht wordt ('t werk- voft krijgt el genoeg N. v. d R.) door de afsfyiafling van ander belastingen zo «als persoonlijke belasting, deze op de huur waarde, de deuren en de vensters, mobi- llej enz. g) dat onze werklieden die zich voor de versterking hunner syndikale, (zonder dewélke ze van honger kreveerden N. v, d. R.) mutualistische en coöperatieve wer ken zulke groote opofferingen getroost hebben bewijs zullen willen van dezelfde krachtdadigheid voor de heropbeuring van het land (sic,) Dat in één woord wij de persoonlijken en algemeenen dienstplicht willen om den vrede te veroveren zooals wij hem gewild hebben om den oorlog te winnen. Besluit in Princiep (en ook in practijk N. v. d. R.) a) al zijn Centrale en Nationale zoo wel gewest verbonden en plaatselijke ver eeniglngen aan te zetten zich volgens de tegenwoordige dagorde te gedragen b) zich te verzetten tegen elke bewe ging die voor dael zou hebben de wer kende klas af te leiden van hare waardig heid en haar plicht in zake belastingen c) al de christen vereenlgde werklieden aan te zetten een ijverige propaganda te voeren om de wet door hunne werkgezel len te doen aannemen. Vraagt dat in de toepassing der wet enz. Daarop volgt nu een smeekbede aan de regeerders, om toch een beetje mensche- lijk te zijn. Eerst levert het alg. chr. Vakverbond zijn troepen en zegt hen betalen en braaf zijn. Als men de zweep over uwen rugge legt dat de bloedige striemen er blijven Instaan, aan.het Belgisch vaderland den ken en niet roeren I Eu dan wendt het zl.ch lot de meesters, opdat zij In al hunne hoogheid toch een beetje medelijden zr den betuigen met de artjie wroeters, d; zij onmogelijk afstand kpnnen dogn v de eeuwenoude theorie der kath. gods- geleerden over het noodlge levensloon, dat door een minimum van levensoood- wendlgheden vereischt wordt I Wij vragen het den lezerKan het reactionairder Zou Het Nieuws van den Dag, of een Polleken Segers of een M Despret die motie kunnen verbeteren En daarin ligt de heele geest der Chr Vakbeweging 1 Moet het ons dan verwonderen dat zij aangesloten it bij de staatskath. partij KORTRIJK Het Rechtis wekelijks te verkrijgen vanaf Zaterdag-namiddag om 4 uren in de gazettenhuisjes aan de Statie en op de G oote Markt (aan de Post). Onzen volksvertegenwoordiger, M. Van op den Bosch houdt zijne gewone zitdagen, in het lokaal der Kristene Volks partij te Kortrïjk, den laatsten Zondag van iedere maand, van 2 tot 4 ure nam. Steunfonds voor ons blad Het Recht Sweveghem 5,00 Moescroen 5,00 Deerlijk: R. Vanderschelden, A. V., geven wekelijks 1 fr.; R. Declercq, H. Caveye, J. Verstraete, A. V. E., geven wekelijks 0,50. Van Alfred Terrijn 1,00 Van J. T. 2,00 Gelieve alle steun voor het blad te zen den of af te geven aan Remi Vander schelden. Vrienden, geeft steun aan uw blad eri brengt abonnenten aan. Op Zondag' 31 Juli, uitbetaling der broodjetons. Voor Heule in het lokaal Helpt Elkander Heule Plaats, van 10 tot 11 uur 's morgens. Voor Kortrïjk van af 3 tot 6 uur 's namiddags in het lokaal Helpt Elkander Casinoplaats 11. Het Beheer. Binnen kort bal voor de leden van Helpt Elkander. Met 1 Oogst 1927 zullen de", bureelen van het Staatskommissariaatbij de rechtbank van oorlogsschade, overge bracht worden van de Doornijkstraat - - - de Leopoldstraat, nr 4. Op Zondag 7 Augustus, om 3 1/2 uur, speelt het Vlaamsche Volkstooneel in het openluchttheater der Abdijkaal te Kortrijk De Nieuwbakken Edelmanklucht et dans van Molière. Op 21 Juli ging de eerste opvoering door in een stadspark van Brussel. Het was een overweldigend succes. Staf Bruggen, in de leuke rol van Jourdaln, overtrof zich. Hij tooonde zich een blij spel acteur van eersten rang. De lach was onbedaarlijk en de grootste kniesoor >u er Dij uitgeproest hebben. Een toeschouwer schreef aan het be stuur van het Openluchttheater der Abdij kaai U zult veel genoegen beleven ar Nieuwbakken Edelman 'tis een der beste vertooningen van het Volkstoo neel. Kaarten 10, 7 en 4 fr, in het Vlaamsch Huis te bekomen. Zitting van den gemeenteraad van 25 Juli. 2. Eene grondvergunning van ,3m2 wordt toegestaan op St janskerkhof voor begraafplaatsen der echtgenooten Theo Herman-Vandeghinste. 3. De raad keurt de plannen goed van Baneel Ferdlnant voor het bouwen van 2 werkmanswoningen, Dam. 4. De raad stemt een bijgevoegde be paling aan de taksverordering op de danspartijen, waardoor danspartijen inge richt met een liefdadig doel of alleen toe gankelijk aan leden der Inrichtende maat schappij van taks vrijgesteld worden. 5. De raad keurt de beraadslaging goed der onderstandscommissie waardoor het bedrag vastgesteld wordt der borgtocht van den ontvanger. 6. Begrooting der onderstandscommissie Verdaagd. 7. De raad keurt de rekening goed der kerkfabriek Ste Godelieve voor het jaar 1925, met een overschot van fr. 264,60 De begrooting voor het jaar 1927 wordt goedgekeurd in evenwicht der ontvangsten en der uitgifte. 8. Dè raad keurt de begrooting 1928 van het laboratorium van scheikunde gped in evenwicht der ontvangsten en der uitgaven tot de som van 81 342,20 fr. 9. De rekening 1927 voor het stedelijk en van zijn vereffenden invloed. Die hoogeschool Is door de terugkee- rende Belgische regeering weggevaagd, in Warschau kon de verpoolschfe univer siteit, onder de Duitsche bezetting ont staan, haar onderwijs na den oorlog in eigen taal voortzetten. Dat bleek in Bel gië niet mogelijk. In Polen was dat eer volksbelang dienen, in België heette het landverraad. Indien men het van Belgische zijde eerlijk met de rechten der Vlamingen meende, dan was nu wel het oogenblik geschikt om dat te bewijzen. Immers, waar de bezetter de gerechtigheid diende door aan de Vlamingen toe te laten hun eigen Nederlandsche universiteit op te richten, daar mocht men van de Belgische regeering toch wel verwachten dat ze deze universiteit in sland zou houden, al was het dan ook maar als vergelding voor het bloedoffer van 80 °/o Vlamingen op het IJzerfront. Hoe jammerlijk echter bleef zij in gebreke I Niet zij alleen evenwelook sommige Vlaamsche leiders, die het hlsto rische uur lieten voorbijgaan en niet wisten te doen wat de soclaal-demokraten wel dedente elschen waarop zij spraak mochten maken. Pas drie jaar na den wapenstilstand werd er een wet aangenomen, waarbij aan het vraagstuk der Vervlaamsching van de Gentsche hoogeschool een totaal onvoldoende oplossing werd gegeven. Nadat herhaalde malen reeds wetsont werpen van vernederlandsching bi] de Kamer van volksvertegenwoordigers wer- brandweerkorps wordt goedgekeurd met n tekort van 4.177,93 fr. 10. De raad keurt de begrooting 1927- 1928 der tuinbouwschool goed, in even wicht der ontvangsten en der uitgaven tot de som van fr. 3.352,50. 11De raad keurt de bijgevoegde be- grooting 1927 voor St Jozefs Vrije Be» roepschool tot een bedrag van f r. 58.350 in ontvangsten en in uitgaven. 12. Wijziging aan hei ontwerp van in richtingswerken van stadsbibliotheek wor den goedgekeurd. 13. De raad keurt de aanbesteding goed der wei ken voor uitbreiding van St Jaiskerkhof. 14. De raad stemt eene som van fr. 160.000 als tusschenkomst der stad In de vniming van het kaoltaal noodlg tot het inrichten van autobusdiensten in het Kortrijksche door de Nat. Maatschappij van buurtspoorwegen. 15. De raad voor het jaar 1927 een bij voegend krediet van: a) 3.499,20 fr. voor de Nijverheidsschool, b) 17.037,06 voor dc beroepschool. 16. De raad aanvaardt het ontslag der Hoeren Anckaert en Vandenberghe, als leeraars aan de stedelijke beroepschool. 17. De raad aanvaardt het ontslag van m Clement L. als lid van de Stedelijke gc zondheldskommlssle. SlaatsfulPtiouuiscliool KorlrljH. UITSLAG DER EXAMENS A) Eindexamen met diploma. 1) Van de Gaveye Odlel Plttem. Met onderscheiding 2) Mlile Gerard, Belleghem. 3j Vanden HeedeRenè, Vijve St. Baafs. 4) Casier Gerard, Iseghem. B) Voorbereidend examen voor Tuin- bc uwlesgeuers. Met onderscheiding 1) Bultheel Andr., onderw., Lendelede. 2) Broeder Arnold (Cannaert A.) Heule, 3) Lippens M. hoofdonderw., Wacken. 4. Lecluyse Albr. id. Vijve St. Baafs. Ter gelegenneld van Kortrijk-Kermis, buitengewone vrije prijskamp voor de ZOTTEBOL gegeven door de stede lijke Zotteboldersbond met medewerking van het gemeentebestuur ten lokale Helpt Elkander bewoond door |os. B ilcaen. Casinoplaats, nr 11, op Zondag 28 Oogst 1927. 150 frank prijzen. Eerste prijs 50 fr.tweede 30 derde 25 vierde 20 vijfde 15 zesde 10 frank. Voorwaarden De prijskamp zal be ginnen om 8 uren 's morgens. De inschrij vingen sluiten om 10 uren 's avonds. Het bestuur van de Stedelijke Zotte boldersbond is gelast met het nazicht van het spel. De inleg is bepaald op 0,50 fr. per inschrijving, rechtgevende op drie schoten te bollen. De inschrijvingen worden in het lokaal Helpt Elkandervan nu af aangeno men, ieder liefhebber mag ook aan dezen prijskamp deelnemen. De verdere voorwaarden zijn zooals de gewone prijskampen. Tentoonstelling uan metaal-Kunstwerken. De provlncialecommisaie voor handel en nijverheid, richt gedurende de maand Augustus een provinciale tentoonstelling in van kunstbewerking der metalen. De tentoonstelling heeft plaats van 7 tot 28 Augustus in het Provinciaal Hötel, Gioote Markt. Brugge en zal kostelijk toegankelijk zijn. Uit de verzameling van het tentoonge stelde zal een duidelijk beeld op te maken zijn van den toestand der hedendaagsche metaalbewerking op kunstgebied (bijzon derlijk ijzer en ook koper), en daar ook eene afdeellng van oudere kunstvoorwer pen in metaal voorzien ls, zal door de tegenstelling eene vergelijking mogelijk zijn die in alle opzichten belangrijk even als leerrijk zal zijn. Daarbij zal eene af- dceling techniek en vakonderlcht voor zien zijn, zoodat alwle eenigzins belang steit in de ontwikkeling van de metaal- kunstbewerking, hier eene gelegenheid zal vinden om zich een volledig denkbeeld te vormen over den toestand en de moge lijke ontwikkeling dezer nijverheid. Vermelden wij tevens, dat gedurende deze tentoonstelling voordrachten ovet kunst in de metaalbewerking zullen ge geven worden. Deze tentoonstelling moge de noodlge b langstelling bekomen opdat de kunst bewerkingder metalen van daaruit nieuwe siuwkraebt en nieuw leve putte tot groo- ter ontwikkeling, ons voljt ten bate. den ingediend, die oorspronkelijk de in tegrale vernederlandsching voorstelden in alle faculteiten en scholen, werd ten slotte in 1923 een totale verminking van de ontwerpen door den toenmaligen minister van Kunsten en Wetenschappen, Nolf, namens de regeering voorgesteld als de definitieve oplossing, want de minister verklaarde daarbij uitdrukkelijk, in een memorie van toelichting voor de Senaatsvergadering van 4 Juli 1923, dat deze oplossing de regeering ontsloeg van eene belofte onmiddellijk na den oorlog plechtig door haar afgelegd de gelijk heid in rechte en in feite tusschen Walen en Vlamingen te verwezenlijken. Dat ontwerp is wet geworden en het stelt de studenten voor de volgende keuze ;.ofwel 'n onderwijs voor de 2/3 Fransch en voor 1/3 Nederlandsch, ofwel omgekeerd. In elk geval dus tweetaligheid. Deze wgt beteekende voor Vlaanderen verdere verdrukking. De Vlaamsche stu denten van Gent gaven een klinkende afkeuring der wet door boycott, die ze met algemeenheid van stemmen In hun organisaties uitriepen, en die uitsluitend gericht is tegen de verdere bestendiging van een tweetalig onderwijs aan de Geni sche universiteit. Op dit oogenblik ls er geen Vlaming, zelfs niet de meest gematigde, die de zoo genoemde Nolfwet geen misbaksel acht, van pedagogisch en politiek standpunt uit. Zelfs de katholieke staatsman, de alles behalve Vlaamschgezinde, eerder Vlaamschhatende Renkln, moet het in 1927 bekennen. Zoo heeft de wetgeving van den Bel gischen eenheidsstaat de Vlamingen niet gegeven wat sommigen er langen tijd toch nog van verwacht hadden de gelijkheid in rechte en in feite met d« Walen En hoe kan het anders, als de Walen met een handvol Vlaamscne rene- g; ten of verfranschte Brusselaar*, de Vlamingen automatisch in de minderheid biengen? Ook in de meest volstrekte dcmokratle ls de helft pluséén maar beslissend. In verband met de bovenaangehaalde universiteitskwestie betreffende staatson derwijs, kunnen wij, kathplleke Vlamin gen, niet nalaten er met spijt in het hart op te wijzen, dat tot op dezen dag, onze katholieke Alma Mater ook nog geen bevredigende oplossing heeft weten aan de hand te doen wat de vernederland sching van haar katholiek universiteits onderwijs betreftde gelijkstelling van het Nederlandsch en het Fransch in het administratief leven en op de academische plechtigheden der hoogeschool. En toch is het een zeer gerechtvaar digde eisch van het katholieke Vlaande ren, dat de overgroote meerderheid van zijn zonen naar Leuven stuurt om hun hoogere studies te voltrekken. Nu zijn er die zullen beweren.dat de Vlaamsche beweging van onder den oor log de noodlge hervormingen na den oorlog voor de Belgische regeering heeft bemoeilijkt. Laten we kort ons standpunt ten opzichte van deze Vlaamsche oorlogs actie bepalen. ('t Vervolgt.)

Het Recht | 1929 | | pagina 2