Gillette Het Davidsfonds 75 jaar oud KERKELIJK LEVEN - 15 Op 15 Januari 1875, te 3 uur in de namiddag, werd het Da vidsfonds te Leuven geboren in een der zalen van de katholieke kring. Het werd in het leven ge roepen als verzet tegen een tijd die de Vlaamse kuituur, zoals trouwens de hele Vlaamse ge meenschap. verknecht had en ver nederd, het ontstond uit het besef van het grootse Vlaamse verle den dat de ganse wereld naar Vlaanderen had doen opkijken, het werd gewekt door het stre ven van enkele katholieke Vla mingen om een dam op te wer pen tegen de voortschrijdende ontworteling en om positief werk te verrichten voor de uitbouw van de Vlaamse kuituur. Die enkele katholieke Vla mingen, waaronder volksverte genwoordiger P. Schollaert, Prof. P. Alberdingk Thijm, Pastoor Schuermans..., sloegen de han den in mekaar om samen te wer ken tot verwezenlijking van hun programma a) de studie en het gebruik van de Vlaamse taal aan te moedigen, b) alles wat kan strekken tot de verstandelijke en zedelijke ontwikkeling van de Vlaamse volksstam te behartigen, c) de nationale geest op te beu ren en te versterken. Zij gaven aldus, van den beginne af, aan de vereniging die zij stichtten, een duidelijk karakter en omlijn den klaar het doel van hun stre ven. 75 jaar geleden- Laten wij de Heer danken voor al het goede dat sedertdien door het Davidsfonds gewrocht werd voor Godsdienst, Taal en Vader land. Na de eerste wereldoorlog kloeg men Het Davidsfonds wordt oud», (en men dacht: «versleten»). Het telde toen nog 7.000 leden. In 1925 vierde het zijn gouden jubileum met 12.000 leden Ondertussen werd het Davidsfonds nog 25 jaar ouder en het jubileerde opnieuw... met ruim 76.000 ledenIn de loop van dit jubilé-jaar wordt dat be slist 100.000 Het Davidsfonds oud Nooit hield het op, als Vlaamsgezinde kuituurvereniging, de weg te to nen en nog gestadig pakt het uit met nieuwe initiatieven. Zonder te gewagen van het pionierswerk in de jaren vóór de eerste wereldoorlog, moge het volstaan te herinneren aan de stichting van de K. V. R. O. in 1929, die in zijn schoot tot stand kwam. In 1929 ook werd, naast de gewone reeks uitgaven, de Keurreeks in het leven geroepen, met thans ongeveer 10.000 in schrijvers. In 1930 volgde de Jeugdreeks met 12.000 inschrij vers, in 1932 kreeg de Muziek uitgaaf met haar 2.000 afnemeis vaste vorm en werd voor her eerst de Belleman uitgegeven, terwijl sedertdien de Volksboe ken ook gebonden ter beschik king worden gesteld, tot vreugde van de 22.000 leden die er jaar- kele onzer beste Vlaamse schrij- lijks voor intekenen. Hetzelfde vers o.m. van Ernest Claes jaar kwam de Centrale voor Pro- Studentenkosthuis «Bij Fien Jen- jektie-Onderwijs tot stand en in ssensF. R. Boschvogel Uw 1935 de vrije boekenkeuze... De glanzende vlechten, Amarilla, tweede oorlog kwam nieuwe ver- Anton van de Velde Met per- wezenlijkingen beletten, maar missie, AlbeOrpheus, Gaston reeds in 1946 werd opnieuw aan- Duribreux Het gouden zeil. geknoopt met de vooroorlogse Daan Inghelram De graaf, Staf traditie en het eerste kongres ge- Weyts Langs de boord der r:- houden. Deze van Alsemberg in vier, Monda de Munck: Mattie... 1947, Mechelen in 1948 en Leu- In de 630 Davidsfondsafdelin- ven verleden jaar draagt ieder gen zal dit jaar een feestvergadc- nog fris in het geheugen, evenals ring op touw worden gezet, wel de uitgifte van een Gezelle-post- ke plechtigheden zullen overkoe- zegel op verzoek van het Davids- peld worden en hun hoogtepunt fonds. zullen vinden, eerst in een groot- De plaatselijke afdelingen, die se herdenkingsplechtigheid, ea inmiddels tot 630 aangroeiden, nadien in een tweedaags Congres richten jaarlijks honderden con- Leuven, bakermat en zetel van ENKELE BOEKEN OVER ONZE GODSDIENST Jan Dam: NEUTRAAL CHRISTENDOM. Een positief gesteld bock van gcloofsvcrdedl ging. Bevattelijk en volkse beschrijving van d< fouten van de tijd en de waarde van de gods dienst. 320 blz. Geb. 135 fr F. J. Sheed VERANTWOORD CHRISTEN- DOM. Volledige verstandelijke uiteenzetting van J< geloofsschat. Een bock voor ontwikkelden, die maar al te dikwijls een grote kennis en ervaring godsdienstig leven betreft niet méér dan een kind t de lag school digen. ferenties in, toneelvertoningen, filmavonden, jeugdvergaderin- gen, Guldensporenfeesten, stu diereizen, prijskampen in Neder lands Opstel en beschaafd taal gebruik, terwijl zij tientallen bi bliotheken beheren of ondersteu nen. Om slechts te herinneren aan een paar prestaties van de laatste maanden in 1948 werden meer dan 250 Boerenkrijgherden- kingen op_ touw gezet, in het af gelopen jaar evenveel Guido Ge- zellevieringen. naast tournée's met Zuid-Afrika's vermaarde voordrachtkunstenares. Mevr. Anna Neethling-Pohl en de emi nente Nederlandse auteur P. van der Meer de Walcheren... Het oude Davidsfonds is trots op zijn leeftijd... en op zijn bloei en zijn werkkracht. Daarom laat het in 1950 de feestklokken beie ren en nodigt het heel Vlaande ren uit om mee te vieren. Bij gelegenheid van deze jubi- léviering biedt het Davidsfonds aan zijn leden, buiten de traditio nele Keur- en Jeugdreeks en de Muziekuitgaaf, de GULDEN REEKS, die werk omvat van en- de vereniging. 560 bis. Ing. 135 fr., Volliuoen bd 165 f*. Alfred Wilson, C. P. VERGIFFENIS F-N VREDE. Hit boek voor de gewone leek over de biecht. 304 blz. Ing. 85 fr., Geb. 115 b. BOEKEN VOOR DE MEIMAAND vendig gebed onder 1 iiiTCAVE ANEUfSf ALBUM «IRENE 25— fr. Dit album bevat zeer schone modellen voor gebreid ondergoed, een badpakje, een practische tailleur voor jong meisie, aardige gebreide kleedjes en zo meer. Te bestellen: «Volkslectuur», Halc- wijnlaan, 92, Antwerpen-West. Stort op P.C. 4997.98, R. De Winter, Antwerpen of steek het geld onder om slag (geen munstukken). In de week zoals 's Zondags scheert tl met Gillette Alleen met een Gillette scheerapparaat en Gillette mesjes kuntUzich alle dagen scheren, beter, sneller, zonder de huid open te rijten. Iedere morgen fris geschoren voelt men zich de ganse dag nog eens zo fit. Gillette scheerapparaat model Nr 24, met blauwe mesjes, in een schoon doosje 35 fr. Elke goede dag begint met Gillette Voor de kleinhandelaars^}

Kerk en Leven | 1950 | | pagina 6