«Vrede» brengt openbare veiligheid in het gedrang Benefietdag voor de vrede Uit semi-off i ci ële bron heb ik vernomen dat de verantwoordelijke van de jeugdklubTien-Twen te Ninove en de gewetensbezwaarde die aldaar werkzaam is het bezoek hebben gekregen van de Openbare Veiligheid. Openbare Veiligheid is een van de jongste departe menten van onze Nationale Veiligheid. DE beweegreden van dit bezoek bleek een benefietavond voor de Vrede te zijn, die op het einde van die week in de zaal van de jeugdklub zou plaatsvinden, een organisatie van het A.A.K.N. met een zeer geringe medewerking van het Ninoofs Progressief Front. Amada had iets voordien een debatavond over Afghanistan gehouden in samenwerking met het NPF; voor de heren van de Openbare Vuiligheid was dat reden genoeg om aan te nemen dat deze extremistische groepering ook op deze avond iets in de pap te brokken zou hebben, wat in 't geheel het geval niet was.. Nadat deze feiten door ie ondervraagden weerlead wer den vroegen ie ambtenaren naar meer informatie aangaandehet NPF, ze wilden o.a. weten wie voorzitter of verantwoordelijke van deze groepering is. Op deze vragen kon geen zinnig antwoord gegeven worden, daar het NPF een samenbundeling is van verschillende groe peringen, maarJ eg dat maar eens uit aan die heerschappen in dienst (meer informatie over het NPF vindt u elders in deze krant.) Veel wijzer waren onze openbare veiligheidsmensen dus nog niet geworden, dus begonnen ze maar met stemmingmakerij. Dit laatste dreven ze zelfs zover dat ze aan de verantwoorde!ijke van de jeugd club vroegen of hij er wel al over nagedacht had dat de mogelijk- uMn ree, was c'a^ er tijdens die avond wel eens een inval van de zou kunnen plaatsgrijpen. Men mag hier zeker stellen dat de ze heren van het ene uiterste in het andere vielen (eerst AMADA en dan VMO Men kan zich wel afvragen wat er deze heren gebeten had dat ze zich zo voor deze avond interesseerden. (08.03.80) A.A.K.N. Hetgeen hierboven aangehaald wordt is in 't geheel geen fikt ie, maar onlangs in ons stadje gebeurde werkelijkheid, naar aanleiding van een Benefietavond voor de Vrede, georganiseerd door het Aktiekomi- tee Anti-Kernbewapening Ninove AAKN een groepering hoofdzakelijk bestaande uit jongeren die zich verenigd hebben tijdens de recente rakettenkrisis en die door lokale en nationale akties de be volking wil bewust maken van het gevaar dat er schuilt in kernwapens en atoom energie. Dit doen ze dan door pri'k- akties, betogingen en het plaatsen van artikels in de plaatselijke pers. Al hoewel alles zo goedkoop mogelijk wordt gehouden brengen deze akties natuurlijk kosten met zich mee, en - aangezien er bij deze jongeren geen enkele kapitalist zit die deze last kandragen, werd er nagedacht over de mogelijkheid om wat zaad in het bak je te krijgen. De meest voor de handliggende oplossing was het orqa- niseren van een T^Dansant, maar dat vonden de AAKN-leden wat te alledaags en daarbij hadden ze reeds één keer een TD opgezet. Toen kwam het idee van het Nationaal Komitee tegen Kern bewapening om een grootse Benefieta vond voor de Vrede op te zetten er gens in het Antwerpse (deze aktie is om mij niet bekende redenen niet doorgegaan), dit werd door het AAKN als een nate volgen voorbeeld ge zien. Niet minder dan 45 groepen werden aangeschreven om hen te vra gen of ze niet gratis wilden optre den op zaterdag 8 maart 1980 in de jeugdklub Tien-Twen; de vervoers kosten zouden natuurlijk ten laste van de organisatoren zijn. Tien groepen antwoorden positief, zeven anderen konden om diverse redenen niet komen, en de rest antwoordde gewoonweg niet. Uit het aangebodene werd de volgende affiche gemaakt vanaf 15.00 uur progresssieve muziek, om 16.00 uur de MONITORS; 17.00 uur JAN MATTHIEU; 17.30 uur VANDAAG; 19.00 uur FRONTAAL; 20. 'J0 uur VUILE M0NG EN DE VIEZE GASTEN; 22.00 uur KATASTR00F; 23.00 uur EX-HOLE. TIJDSCHEMA ZOEK Dit is wel geen konkurrentie voor Bilzen, maar het mag toch wel gehoord worden. Toen echter kwamen de eerste moeilijkheden, de publiciteit kwam niet te goed over en de ingangskaarten die 120 Fr. in voorverkoop kostten, bleken te duur voor het jonge volk en de voor verkoop liet het slechtste vermoeden. Dit vermoeden werd nog groter op de na middag van het gebeuren zelf. Om 15.00 uur was de zaal nog leeg, op de initia tiefnemers na. Van progressieve muziek was er op dat ogenblik ook nog niets te horen, even na driën kwam Den Board dan toch opdagen en inmiddels waren de roa dies van Ex-Hole ook al begonnen met hun; door het AAKN gehuurde, installatie op te stellen. Het was afgesproken dat al le groepen met dezelfde versterkers en boxen zouden spelen. Maar er was nog iets om het entoesiasme laag te houden, de bassist van Ex-Hole was ziek en dus mocht deze groep uit het programma ge schrapt worden. Om ongeveer 16.00 uur hoorden we dan eindelijk toch de beloof de progressieve muziek, maar volgens mijl programma moesten op dat ogenblik de optredens beginnen1ater werd me beves tigd dat ik wel degelijk een korrekt programma gekregen had.) Uiteindelijk kwamen er dan toch enkele mensen van vandaag op het pooium. Na ruim 1 uur was de sound check afgelopen, maar op dat ogenblik was er weinig volk in de zaal cat er besloten werd om nog wat te wachten alvorens met de optredens te beginnen, hetgeen er natuurlijk voor zorgde dat we nog verder achterop geraakten op het toch wel goedgevulde tijdsschema. Stiptheid is een mooie zaak. JOIN THE ARMY. Om 18.30 uur kwam er dan ti-ch enige beweging op het podium, gitaren wer den omgegord eh het drumstel werd nog eens getest. Marcel De Neve verscheen op het voorplan en kondig de de groep VANDAAG aan, een groep die naar zijn zeggen een mengeling van kolderpop en Vlaamse rock brengt. Dat moest dus doorgaan als de echte start van deze Benefietavond; n;aar ce aankondiger verzuimde het om e nige uitleg te geven aangaande de bedoelingen achter deze organisatie zodat we het gewoon met de groepen moesten stellen. Vandaag dus, pak te uit in het nedeFlands; met recht voor zijn raapse, maatschappijkri tische teksten die niet vanironie gespeend waren. Alhoewel hun mu ziek in 't geheel niet perfect kan genoemd worden, moet men toegeven dat hun geluid de zang goed bege leidde; enkele zeer korte solo's bewezen dat we hier met geen vir tuozen te maken hadden, gelukkig wisten de groepsleden dit oren- 6chijr1 ijk ook. De grote voor beelden van deze groep waren dui delijk Bots en Vuile Mong maar dan wel met heel wat minder po- podiumpresence (het podium was overigens veel te klein om een serieuze act op neer te zetten), alleen de znnger en de dwars- fluiter bewogen soms een beetje. De zanger is overigens de grootste troef van Vandaag, hij kwam zeer spontaan en verstaanbaar over en de teksten die hij bracht waren niet slecht, maar vooral zijn bind- teksten waren origineel en goed. Hun beste nummer hadden ze zoals de groten voor het laatst gehouden; "Soldatenrook" stak zowel qua tekst als muziek met kop en schouders boven de rest van hun repertoire, het was ten andere hun enige nummer dat een beetje naar rock geurde; dit lied werkte op het nog steeds geringe publiek dat er hier en daar al en kelen het refrein "Join the army en moord bij willekeur" meebrulden. Globaal gezien bracht Vandaag het geen ongeveer aangekondigd was kolderpop, uiterst vlaams, maar zeer weinig rockend, als geheel kon hun optreden zeker bevredigend genoemd worden, ook al kon men hen af entoe betrappen met enkele gejatte riffs (o.a. van de Spoetniks). Indien deze groep het in dit vak wil maken, kan ik hen we één goede raad geven en dat is repeteren, repe teren en nog een^s repeteren. C.I.A. Hierop maakte FRONTAAL zich klaar urn het podium onveilig te maken, het op stellen van drumstel en gitaarverster- kers verliep zeer vlot, maar daarna herbegon men helemaal opnieuw met de sound-check waar weer veel tijd in kroop De groep kon dan uiteindelijk toch be ginnen en dat deden ze dan met een veel te lange en uiterst vervelende intro, hierna kwam de groep enigzins los, af en toe durfden ze zelfs eens te swingen. Ondanks de lange sound-check werd het eerste 1 nummer volledig ontkracht door tech nisch gepiep, ook storingen genaamd; en het optreden was al een heel eind gevorderd alvorens de zang enigzins verstaanbaar werd. Om de technische moeilijkheden nog beter af te ronden brak er nog een snaar en het duurde nog een tijdje voor dit euvel verholpen is. Frontaal bracht een eerder gevari eerd programma met geen noemenswaar dige voorbeelden, al hebben ze ze ker al naar Raymond Van Het Groene- woud geluisterd. Op muzikaal gebied was ook dit geen hoogvlieger; al kwam het geheel tamelijk goed over, maar dit was vooral te danken aan de ster ke ritmesectie. Het uitstekende drum- er, baswerk lie ten de rest als het ware op de ach tergrond. Gelukkig was er in hun repertoire weinig plaats voor solo's, want hetgeen men ons op dergelijke momenten liet horen was van een uit erst laagstaand niveau. Toch moet deze mensen meegegeven worden dat ze er voor zorgden dat enkele mensen voor het podium stonden te pogoën. Hun teksten, tenminste voor het deel dat ik heb kunnen begrijpen waren in het nederlands en parodiërend maatschappij gericht. Titels,als "C.I.A.", "3ezuiniging" en "Wat zoudt ge zonder 't werkvolk'zijndikke nekken" spreken wel voor zichzelf. Wat deze groep bracht zou ik het liefst omschrijven als een poging om amusementsmuziek te brengen; maar deze jongens moeten ook nog zeer veel repeteren. SITAR Voor Jan MATTHIEU, die hierna aan de beurt kwam, moest het podium enigzins aangepast worden. Volgens de religie moet een sitar zittend bespeeld worden, dus moest men enkele tafels op het po dium zetten, anders zou de sitarspeler aan het oog onttrokken geweest zijn door de monitors. Een probleem dat heel vlug verholpen was, dit kon echter alweer niet gezegd worden van de techniek gevolg alweer vertraging. Het was op vallend dat Jan Mathieu de eerste was die uitlegde waarom hij op deze Bene fietavond kwam spelen. Voorts veront schuldigde hij dan zijn groep, de si tarspeler had hen laten zitten en de gi tarist speelde nog geen volle twee we ken bij hen. Jan was dus verplicht om de sitar zelf ter hand te nemen, dit in strument had wel iets speciaals: het moet zo ongeveer de eersteelektrische si tar ter wereld geweest zijn maar... technische moeilijkheden zorgden ervoor dat we nog wat meer tijdsverlies kregen en op de koop toe heeft men de sitar dan nog akoestisch moeten bespelen. Wat er toen gebracht werd omschrijf ik graag als parels voor de zwijnen. Dit is muziek die zeer innig moet beleefd worden, zowel door musici als aanhoor ders. Het inmiddels dan toch wat tal rijker opgekomen publiek begreep geen ballen van het moois dat hier te horen was. Geroezemoes en gemompel alom was

Klokzjiel | 1980 | | pagina 10