Vrouwenmishandeling rüÉB V 4 s t i 1 z w i j Vrouwenmishandeling is een van de ergste en veel voorkomende vormen van vrouwenonderdrukking. Het wordt gerd geaccepteerd en niet gezien als nog riet. Met dit verschil dat mishandelde opgevangen werden. Momenteel gebeurt dit Wel. In navolging van Engeland, Duitsland en Nederland zijn er in België vluchthuizen ont staan. door de maatschappij een misdaad, vroeger niet en nu vrouwen vroe ger nergens Sinds kort is er nu ook in Ninove een ruim huis beschikbaar voor vrouwen en hun kinderen, die door hun man of vriend mishandeld of bedreigd werden. De bege leiding gebeurt door vrijwilligsters die de vrouwen zowel op medisch, juri disch of psycho-sociaal gebied bijstaan. De medewerksters bekijken samen met de vrouw haar situatie en zoeken samen naar oplossingen. Uiteindelijk beslist de vrouw zelf hoe het verder moet. Daarvoor wordt haar de ruimte en tijd ge laten. Ook de kinderen krijgen aan dacht. Wij helpen hen bij het verwer ken van de spanningen waaronder zij ge leefd hebben. Wij willen niet beweren dat het vlucht- huis de enige mogelijke en wenselijke oplossing is. Sommige vrouwen zouden al gebaat zijn bij het krijgen van de juiste informatie en van mentale en morele steun. Voorwaarde hiervoor is wel, dat de hulpverleners tot wie de vrouwen zich wenden, het probleem mishandeling zien als een sociaal probleem. Vele vrouwen lopen al jaren lang bij zogenaamde hulpverlenende in stanties zonder dat er van kenkrete hulp sprake is. Daarom is het belang rijk om deze instanties b.ewust te ma ken van het probleem vrouwenmishande ling. Mishandelde vrouwen v/orden zelden ernstig genomen met als gevolg dat zij zich schamen om er over te praten. Eén van onze doelstellingen is dan ook dit probleem uit de taboesfeer te halen. Vrouwen word je mishandeld of 'ben je geïnteresseerd om mee te werken bel 054/33 55 02 voorlopig "s avonds en in de weekends 054/41 51 23 054/33 39 86 054/33 46 26 Aangezien wij nog geen beroep kunnen doen op subsidies, is alle financiële steun welkom. Je kunt storten op het bankrekeningnummer 068-0780300-59 voor de vzw Vrouwen tegen mishandeling, postbus 63, 9400 Ninove. Voor stor tingen vanaf 1000 fr die dan aftrek baar zijn van de belastingen op het postrekeningnummer 000-0150371-21 van Welzijnszorg Guimardstraat 1, 1040 Brussel met vermelding 'steun vzw Vrouwen tegen mishandeling, Ninove' vzw Vrouwen tegen Mis handeling, Ninove Debatavond C.V.P. Staat, mythe of werkelijkheid AIH'ih Op vrijdagavond 25 april ging in zaal Volkshuis het debat "de C.V.P. staat, mythe of werkelijkheid" door. Deze gespreksavond werd geor ganiseerd door het Ninoofs Progressief Front. De reden waarom dit debat niet doorging in jeugdhuis Ti en-Twen, zoals eerder gepland was, lees je ergens anders in de krant. Na tevergeefs wachten op Van Doorslaer (joernalist van De Morgen) opende moderator Luc Liscn om 20h30 het gesprek. Traditiegetrouw kreeg elke spreker een kwartier tijd om zijn standpunten uiteen te zetten. In het tweede gedeelte van de avond ging dan het eigenlijke debat door, waarbij het ruirn opgekomen publiek goedaan zijn trekkerf kwam. Op te merken valt dat de uitgenodigde CVP-vertegenwoordigeri geweigerc hebben aan het debat deel te nemen. Onmacht of overmacht, wie zal het zeggen scholen, omdat ze uit de echt De klassesolidariteit in de C.V.P. De eerste spreker was Leo De Haes van Humo. Hij schetste een korte histo riek van de C.V.P. en legde vooral de nadruk op de interne veranderingen bin nen de partij. De C.V.P. die een de confessionalisering doorvoerde door de naam katholiek door christelijk te ver vangen, blijft een standenpartij. De partij die steunt op het patronaat (V.B.OjV.E.V.) de landbouwers (de Boe renbond) en de arbeiders (A.C.V.) legt denadruk op de klassesolidariteitdit is volgens de Haes een middel om de Christelijke arbeiders achter de be langen van het patronaat te krijgen. De valsheid van de klassesolidariteit blijkt duidelijk uit het economisch programma Voorspoed door moed wat volledig in strijd is met de belangen van het A.C.V. Verder wees hij ook op het feit dat de C.V.P. een subsidie staat gecreeërd heeft waarin vooral ei gen organisaties (katholieke scholen, mutualiteit) bevoordeeld worden. Be langrijk is volgens hem ook het perso nalisme en het gemoraliseer door de C.V.P., gevoerd door middel van holle slogans, nietszeggende uitspraken en abstrakte bewoordingen. In de campagne van de C.V.P. staan de mensen centraal 'Omdat mensen belang rijk zijn doch in werkelijkheid, ver- litzen leraars hun werk in katholieke ze uit de eent geschei den zijn, krijgen organisaties die zich uitspreken voor abortus geen subsidies meer, wordt van de arbeiders verwacht dat ze de klassestrijd opgeven. En het A.C.V. De tweede spreker was Jef Vermaere (Lan delijke Bedi'endencentral e) Hij noemde het programma "voorspoed door moed" een werk van de krypto-1iberalen in de C.V.P. Hij pleitte vooral voor een breuk tussen A.C.V. en C.V.P; het A.C.V., die de klassestrijd erkent, kan niet blijven samengaan met de C.V.P. Vanuit de Chris telijke arbeidersbeweging zijn er gen aantal startpunten om de breuk C.V.P.- A.C.V. te bewerkstelligen. Het A.C.V. dient zich meer onafhankelijk op te stel len en moet zich direkt tot de militant aan de basis richten. Ook moet er druk uitgeoefend worden op de ACV-mandata- rissen om het programma van het A.C.V. te verdedigen. Hij voegde eraan toe dat in de huidige situatie dit denk beeld tamelijk idealistisch is; en dat dergelijke breuk zich niet in de eerst volgende jaren zal voordoen. Daarna kwam Piet Lampaert (redacteur van de Rode Vaan) aan de beurt. Hij sloot zich vooral aan bij de vorige spreker. Doch hij ziet meer baat in een andere partijer. om een dam op te werpen tegen de C.V.P. staat. Zi.in hoop lag vooral bij de socialistische partij die er voor kan zorgen dat de macht van de C.V.P. duidelijk beknot word t Uit het leven gegrepen. Een basiswerker uit Alken haalde situ aties aan waaruit de machtswellust van de CVP-mandatarissen in zijn gemeen te duidelijk tot uiting kwam. Er kwam vooral hilariteit in de zaal toen de spreker enkele corrupte praktijken van de C.V.P. in Alken naar voor bracht. Nieuw Links onze enige hoop Ward Bosmans (De nieuwe Maand) was de laatste spreker. Volgens hem is de huidige toestand niet het gevolg van de sterkte van de C.V.P., maar wel van de zwakheid van links dat hopeloos verdeeld is. De macht van de C.V.P. berust vol gens hem op het feit dat deze partij geen enkele echte ideologie heeft, maar gewoon zijn macht wil uitbreiden en daar bij evangelie en dergelijke gewoon mis bruikt Men kiest voor machtsbehoud en daarna vertaalt men dit in godsdienst ige termen. Het enige middel om de C.V.P staat ongedaan te maken is volgens hem een vernieuwing in de linkse beweging. Hij rekent vooral op de socialistische partij, die de grootste linkse beweging is om aan de huidige situatie iet s te doen. Doch eerst moet de verziekte sfeer binnen het socialisme grondig gewijzigd wor den. ër moeten nieuwe uitgangspun ten gevonden worden die zich opzetten tegen misbruiken zowel in kapitalis tische als marxistische staten. Hij pleitte vooral voor eenheid in de linkse beweging, die moet steunen op een gemeenschappelijke basis. Links dat in oorsprong een revolte was te gen de onrechtvaardigheid, kan zich permitteren om verschillende mening en te hebben. Doch de basis moet één blijven. Inmiddels was het reeds 22 u gewor den en een geslaagde tussenkomst van de moderator dreef iedereen naar de toog om de ondergane emoties door te spoelen. Na een kleine pauze begon het debat en onmiddellijk werd door het publiek de operatie "doorbraak" in vraag ge steld. Terecht vroeg men zich af of dergelijk initiatief wel succes kan hebben binnen de socialistische partij. Bosmans erkende dit gevaar, vooral door het feit dat dit een ini tiatief is van bovenuit. Volgens hem is dit de enige mogelijkheid, omdat van de revoltes van de zesti ger jaren, die resulteerden in de op richting van enkele nieuwe partijen in de zeventiger jaren, niets meer overblijft. De socialistische par tij staat voor de keuze te vernieu wen of te verdwijnen, waarbij vooral rekening gehouden moet worden met wat aan de basis leeft. Ook Piet Lampaert dacht in deze rich ting, toenhij zei dat hij geen hoop heeft in groepen buiten de traditione le partijen. Volgens hem is het basis werk binnen de partij (vooral A.C.V. binnen de C.V.P.) het belangrijkst, al dus moet men proberen macht naar zich toe te trekken. Op een vraag welke nu de huidige rol van de hoge clerus binnen de C.V.P. is, antwoordde het pa nel éénsgezind dat de traditionele cle rus uitgeteld is, doch Tindemans en co hebben gretig hun rol overgenomen. Leo de Haes bracht het gesprek op de ban den van de C'.V.P. met de economie. Reeds in zijn uiteenzetting had hij erop gewezen dat er grote bindingen bestaan tussen de C.V.P. en de econo mie via de verschillende C.V.P.-manda tarissen, die zetelen in verschillende beheerraden. Hij stelde dat wanneer de K.P. de macht kreeg, deze partij ook niets kan veranderen aan de huidige toe stand, omdat de kapitalisten nog al tijd de economische hefbomen van de ka pitalistische maatschappij in handen hebben. Hier wordt duidelijk het hele systeem in vraag gesteld. Terecht werd dan de vraag opgeworpen welke dan het middel i s°om een linkse niet-autoritaire maatschappij te organiseren. Hier moest het panel dan terugvallen op het basis werk. Men verwees naar de rol van ver schillende basisgroepen i.v.m. de sta king van de federatie Wijnen. Hiermee wordt eigenlijk het debat samen gevat; er zijn wel verschillende initia tieven, doch het basiswerk is onmisbaar.

Klokzjiel | 1980 | | pagina 6