ditoriaa 2 lezersrubriek 't Schietkot 1 Beste klokzjiëltrekkers Doordat ik me op uw sympathiek zowel als noodzakelijk verschijnen direkt welge zind aboneerde, gebaarde ik tegen een ge baard (baardig) lid van uwen beheerraad van enige belangstelling om af en toe in uw schietkot op een klein gaaiken te mik ken, als geboren boogschutter past dat in mijn schietkraam, en in groot - Nino- ve zijn doelwitten genoeg voor wie niet uit het wit van zijn ogen kijkt. 't Zou me zelfs plezieren ook eens een hele kluif aan 't Klokzjiël te hangen als 't past en voor de lezers nuttig is. In het verleden heb ik al geprobeerd daar een andere klok over te laten lui den, een luie klok die haar klepel aan een luide luider leent, maar Altijd De- zelfde Reakties hangen mijn klepel uit. Proficiat voor uw informatie over het BPA Burchtdam en in de informatie- en debatavond daarrond. Dit zeg ik niet alleen als lid van Werkgroep Leefmilieu Ninove, maar omdat ik zie dat jullie tenminste informatie geven aan jullie lezers, inplaats van over de elokwentie van een schepen te gaan zwammen zoals de denderklok die zich een volksgezind week blad durft te noemen. Geestig ook, jullie geïllustreerde vakan- tiewijzer door groot-NinoveIk zie dat jullie van Outer naar Nederhasselt ge gaan zijn, en ik hoop dat jullie de weg over Lebbeke namen, anders hebben jullie die prachtige uitgestrekte kouter gemist tussen Outer, Ninove, Denderhoutem en Ne derhasselt. Is het jullie opgevallen c! dat op deze weg over een paar kilometer geen enkel huis staat Je moet deze weg vroeger ook eens bij donker hebben bereden en de konijntjes zien wegsprin- gen hebben, om nu de verloedering te er varen van alle vijftig meter een ver lichtingspaal als een totaal overbodige aanslag op de natuur en op ons belas tingsbudget. Wel vind ik dat jullie best kunnen op houden met op dezelfde nagel te blijven kloppen van jeugdhuis Tien-Twen en de CVP-staat. Het verveelt al, hoor, hoe veel gelijk het N.P.F. ook meent te heb ben Ziezo, dat waren een paar pijltjes. De boog staat niet erg gespannen. R.V.R. Beste Klokzjielers Met deze brief wil ik jullie eerst van harte geluk wensen voor de ge boorte van het maandblad 't Klokzjiël Het is zeer leesbaar voor elkeen en aangenaam. De artikels hebben een zeer hoge opvoedingswaarde voor de ar beidersklasse nogmaals proficiat. Nu graag mijn visie over de inhoud der artikels. Het is vooral de lezersbrief over de c.v.p. staat van P.D.M. en het ver slag van genoemd c.v.p. debat dat in teressant is. Wel moet gezegd dat er wat uitgebreider kon geschreven worden over het basiswerk van de basiswerker uit Alken dat als voorbeeld kan gel den voor de progressieven. Wat het kommentaar over de film pries ter Daens betreft geloof ik dat de schrijver gelijk heeft naar de achter grond van het opgezette spektakel te zoeken, wanthet rechtse allooi valt aan op alle mogelijke fronten en wil de arbeiders-massa misleiden door ge- bcuik te maken van volkshelden en le ge fascistische slogans. Het verslag over vrede brengt openba re veiligheid in gedrang, is zeer ontmaskerend. Het is in 't raam van de verrechtsing dat alle progressie ven geficheerd worden in de rijkswacht- komputer. Na de staking van de jaren 60 hebben de reactionairen het rijks- wachtleger tot een anti-arbeiders- leger gemaakt. Haar getalsterkte steeg van 12.860 ('65) tot 18.887 (75). Vrouwelijke agenten werden ingelijfd en kregen vooral adminis tratieve opdrachten. De rijkswacht is van verdoken militie naar een o- penlijke privé militie bevo rderd en werd ingezet voor de bescherming van de kerncentrales. Hiervoor werden 246 rijkswachters getraind en uitgerust met de modernste tech nieken, de kosten werden vergoed door de electriciteitsgroepen EBES (Doel) en intercom (Tihange). De rijkswacht ficheerde 300.000 syn- dikalisten en linkse militanten samen met echte misdadigers en worden alzo behandelt. Het is vooral onder Tin- demans I dat toenmalige minister van justitie van der Poorten (P.V.V.) een ontwerp schiep om rijkswacht, B.O.B., politie en leger te centraliseren, Om een herhaling van de jaren '60 on middellijk te kunnen neerslaan. Alsook het plan om komputer en af luisterpraktijken wettelijk mogelijk te maken. Nu wil men er een Nato-wet door krij gen zoc'at er in vredestijd een staat van beleg mogeiijk wordt, hiermee wil men namelijk het hoofd bieden aan de internationale krisistoestanden Dit houdt in dat morgen de rijkswacht de kans krijgt een staatsgreep te ple gen om een militaire diktatuur te stichten. Verder moet men er ook eens aan-denken dat de neutronenbom een uit stekend middel is om volksopstanden neer te slaan. Want huizen fabrieken worden niet vernield, alleen het bio logisch leven sterft. Tenzij men over eigen atoomschuilkelder bechikt kan men niet overleven. De rijkswacht verwierf het recht om zelfstandig het leger op te vorderen (vb. Zwartberg) jaarlijks worden opstandsoefeningen gehouden, le ger en rijkswacht samen (soms in sa menwerking met de reserve officieren vb. 21 juni 79 te Turnhout.) Vooral in krisistijd treden hooggeplaatste militairen in het politieke leven en schrikken ze er niet voor achter uit het woord staatsgreep uit te spre ken. De regering wil een verscherpte toepassing van de wet op privè-mili- ties, de vraag is echter welke Minister Gramme legde een nieuw wets ontwerp neer dat gewoon revolterend is. Hij wil namelijk het bestaans recht van revolutionaire organisaties en stakingspiketten verbieden, worden de vakbonden dan ook aanzien als pri- vé-milities. De vakbondssecretarissen Poncelet en Hardy werden op 16 oktober '79 te Aarlen gearresteerd op basis van art. 2bi s van de wet van 1936 Ik geloof dat dit voldoende is om de lezer in te lichten over het bezoek van de staatsveiligheid aan progres sieve organisaties. Er is echter een links alternatief, die van de eenheid. EEN VOOR ALLEN, ALLEN VOOR EEN De Schrijver W. Terwijl onze lezers zich aan allerlei niet dagelijkse bezigheden overgeven om hun vakantietijd door te brengen, zitten wij hier editoriaaltjes te typen, tek sten te monteren, foto's te selekteren ...opdat gij, beste lezer, bij uw thuis komst ons blad degelijk in handen krijgt Voor dit nummer hebben wij ons best gedaan om u het volledig programma van de wijkkermissen te bezorgen, verder een reportage over de savooifeesten, die sa men met de gentse-, de lokerse-en de paulusplein-feesten een van de grote zo merse volksfeesten is geworden in het europese dorp Vlaanderen. Muzikanten wor den toegelicht met gesprekken en kontnen- taar, en hier en daar is er'zwaarder' nieuws. Voor hen die 't klokzjiël nog steeds argwanend en scheef bekijken, omdat ze niet weten in welk vak het te stoppen, zoals ze dat zo graag in ninove doen, jkunnen we enkel zeggen: zoek een andere ihobby. Maar aan hen die werkelijk begaan zijn met onze stad en hun kritisch-kon- struktief kommentaar en ideeën kwijt wil len, doen we een warme oproep om mee te werken aan de inhoud, de vormgeving of de verspreiding van ons blad. Medewerkers zijn hartelijk welkom. Daarom,stuur ons tekst, foto's, tekeningen of kom eens naar onze vergadering elke woensdagavond om 20 uur in 't keelgat, zuidstr 41, ni nove. De verspreiding van ons blad begint vlot te gaan. Ook in de deelgemeenten vonden we verschillende verkooppunten zodat 't klokzjiël stilaan zowat overal in groot-ninove verkrijgbaar zal zijn. Ten einde onze organisatie nog beter op punt te stellen, zullen we in septem ber niet verschijnen. Dit enkel om u, beste lezer, vanaf oktober nog beter te informeren. We zien mekaar terug in oktober, 't Klokzjiël zal niet lang stil hangen. De redaktie. Rekenaars van 't klokzjiël bekroond. Door de stad ninove werd een prijs voor plastische kunst ingesteld. De eerste prijs, prijs van de stad ni nove, werct toegekend aan de vis etienne voor een pasteltekening. De tweede prijs werd toegekend aan rufin de decker, ter wijl de derde prijs ex-equa werd toege kend aan de keramist hubert de decker en aan de akwarel-schilder van steen- berghe hendrik. De redaktie van 't klokzjiël wenst rufin en hubert van harte proficiat en belooft een extra pint te gaan drinken in 't keelgat. Op 18 juli vaarde een schip de dender af van ninove tot aalst om de aandicht te vestigen op de vergaande vervuiling van het milieu. Ben ploeg van de stad krant 't klokzjiël was aan boord. Meer nieuws in ons volgend nummer LUC LISON LUtUU Een kri ti sch-sati ri sche stadskrant, zoals 't KI o kz j i ëlza 1 of zou moeten worden, staat of valt met de betrokkenheid en de inbreng van zijn lezers. De lezersrubriek kan hiervoor een belangrijke bijdrage 1everen In principe worden alle brieven opgenomen~die betrekking hebben op Groot-Ninove of op de. inhoud van de krant. Wij noemen onze rubriek 't SCHIETKOT Dit wil zeggen dat hier Groot-Ninove als schiet- kdtkan gebruikt worden waarin zowel bloemen als giftige pijlen kun nen worden afgeschoten. Er is één kleine nuance 't is gratis voor niks maar de uitbater mag terugschieten. De redaktie zal zich houden aan de volgende spelregels Zij houdt zich het recht voor brieven niet op te nemen die geen betrekking hebben op Groot-Ninove of op de inhoud van de krant. Anonieme brieven worden vertikaal geklasseerd; dit wil zeggen recht in de vuilbak. Op eenvoudig verzoek echter wordt de naam van de schrijver niet voluit geschreven. Zij houdt zich het recht voor té lange brieven in te korten, ech ter zonder de inhoud en de strekking geweld aan te doen. Kritische brieven van persoonlijke aard moeten geargumenteerd en/ of met bewijzen gestaafd worden. Met inachtneming van deze regels nodigen wij iedereen uit die iets kwijt wil over het leven in Groot-Ninove en daarmee misschien nergens anders terecht kan schrijf ons Wij zullen het aan 't klokzjiël hangen, zelfs indien je in je brief voorstelt de redaktie aan datzelfde klokzjiël op te hangen 1. 4. '2UIWWC tSTfïïlüfIS

Klokzjiel | 1980 | | pagina 2