Firmin TIMMERMANS professioneel, maar met 't enthousiasme van zestien. Wie de hedendaagse muz-tek volgt kent zekei Tiimin Timme.Kma.nt> Viummei-Peacasiioniit Hit JU niet alleen de va&te diummei van Johan Veam^nnen maai wo*di ook vaak ge.viaa.gd alt, itudio-muzikant vooi platen aacUo- en -tv opname's van veiiehillende aitieiten, o.a. Johan Veim-tnnen,_ Uibanu van AnasKa-c-i Oe Baayne, Jeó fan Uyise-t, fc'<ün Pe Caaene, Eizjoe, John Telia, Will Tula, Cindy en andeie. Tei gelegenheid van de Aavooi&ee&ten ipeelt hij alt, diummei op het leunie-optieden van deSwinging Jaguai t> en tevent, met Johan e nen. Naai aanleiding hieivan dit inteiview met deze ninoo^e iiguui. Hoe het allemaal begon kan niemand beter vertellen dan hijzelf. FT Voor zover ik me kan herinneren heb ik me altijd tot de muziek aangetrokken gevoeld. Reeds vanaf mijn achtste was ik bezeten door de muziek van Elvis Pres ley. Mijn eerste kontakt met de muziek was toen ik als dertienjarige tamboer be gon te spelen in de fanfare. Nadien ben ik naar de muziekschool, nu muziekakade mie, gegaan waar ik slagwerk en notenleer volgde. Van drums was er voor mij toen geen sprake. Ik moest nog drie jaar wachten voor ik eindelijk achter een drumstel kon plaatsnemen. Op de muziekschool genoot ik een louter klassieke opleiding. Het drummen zelf leerde ik eigenlijk helemaal op mezelf. Vooral door mezelf te motiveren door gro te muzikanten als voorbeeld te nemen. En de muziekschool FT Ik moet bekennen dat ik, wat noten- leer betreft, geen al te vlijtige leer ling was. Voor slagwerk daarentegen vol stond het dat ik net voor de les even de oefeningen doornam. Vind je een muziekopleiding noodzake lijk FT Ik ben geneigd om te zeggen van wel Toch heeft de muziekgeschiedenis voldoen de bewezen dat een dergelijke opleiding voor sommigen niet onontbeerlijk is. Zo waren er heel wat fenomenale jazzmuzikan ten en ook anderen die volledig autodi- dakt waren en pas later muziek zijn gaan studeren. Er zijn immers genoeg musici die een persoonlijke stijl en manier van spelen ontwikkelden precies omdat ze geen akademische opleiding genoten. Wel is het zo dat een zeer goede muzika le bagage altijd belangrijk is als basis. De rest en daarmee bedoel ik dan "het maken, het doen swingen, het interprete ren" hangt uiteindelijk dan toch nog al tijd af van de muzikant en dit geldt met een ook voor de klassieke muziek. Voor wat de muzikale opleiding betreft wordt hier in België nog steeds een ver keerde mentaliteit aangekweekt. Zo zal een afgestudeerde wel heel vlot lezen, maar het volstaat sommigen hun partituur weg te nemen om ze in een doolhof te doen belanden. Lezen ja. Maar spelen verdomme, dat je voelt dat er iets aan het gebeuren is of echt kreatief zijn, dat is wat anders. Muziek lezen op de zelfde manier als iemand die zijn krant doorneemt en uiteindelijk niet beseft wat er aan het gebeuren is, wat heb je daar aan Het ergste van al nog is dat er heel wat van deze mensen het konserva- torium verlaten (sommigen zelfs na ver scheidene keren gedubbeld te hebben) met een mentaliteit van "Hier ben ik, DE muzikant". Wat volgens mij totaal fout is, want dan pas begint het. Dit ver schijnsel is in de eerste plaats de fout van het systeem van ons muziekonderwijs. Als men dan ook nog vaststelt dat er bij auditie's van de big band van Fracis Pay en het brt-jazzorkest van Etienne Ver- schueren vrijwel niemand slaagt van de pas afgestudeerde muzikanten bewijst dat er wat schort aan de opleiding van deze mensen. Francis Bay en Etienne Verschue- ren gaan zelfs zo ver te beweren dat ze niet in staat zijn samen te spelen. Wat ik eigenlijk wil zeggen is aat "net kunnen spelen" heel wat belangrijker is dan het technisch volmaakt zijn. Heel wat van de grote muzikanten die ik ken hebben immers geen konservatoriumoplei - ding genoten. Ten andere heb ik het nog nooit meegemaakt dat men een muzi kant, wanneer hij een studio binnen treedt, naar zijn eerste prijs vraagt. Wat loopt er allemaal fout met de oplei ding FT Wel, zonder twijfel geniet je er een degelijke klassieke opleiding maar er bestaan nog heel wat andere muziek stijlen. Die andere muziek omvat een zeer grote waaier van mogelijkheden. Dat kan gaan van zeer kommerciële muziek tot verregaande jazz. Bv"tura", disco, country, reggae, rock and roll, funk, big-band, filmmuziek... tot roch-jazz en free-jazz. Vele van deze (hedendaagse) muziekstijlen zijn zeker niet minder be langrijk. Ze zijn sterk maatschappij ge bonden en ekonomisch gezien is de muziek industrie één van de belangrijkste bron nen van inkomsten van het land. Het triestige van de zaak is dat er voor deze muziekstijlen geen specifieke oplei ding bestaat in België, dan toch niet in ons muziekonderwijs. In Amerika daarentegen liggen de mogelijk heden heel wat anders. De keuze van op leiding is veel specifieker en daardoor veel grondiger. Men kan er een vervol- makingskursus volgen in om het even wel ke vorm van kommerciële of niet kommer ciële muziek. Zo kan je er als gitarist of als drummer bvlessen volgen bij de muziekgoden die jouw voorkeur genieten. Kortom, een aan onze konservatOfia afge studeerde muzikant komt meestal totaal onvoorbereid tn deze muziekwereld terecht. Dat neemt niet weg dat ik het nu nog al tijd spijtig vind dat ik geen konservato- riumopleiding heb genoten. Waarom niet FT Eerst en vooral is het wel zo dat ikniet uit een muzikale familie stam en dat mijn ouders voor mij reeds een ande re keuze gemaakt hadden. Komt daarbij nog dat ik niet over het nodige zelfver trouwen beschikte en dat ik eigenlijk niet voldoende in mijzelf geloofde (nog niet trouwens) om zelf de knoop door te hakken om op eigen houtje te doen wat ik wou. Dat heeft wel lang en zeer frustrerend op mij gewerkt. Welke was je eerste groep FT De eerste groep waarnee ik speelde was de Kontiki's. We speelden vooral het repertoire van "the Shadows". La ter verliet ik samen met de bassist Wil ly De Bisschop de groep nadat we in kon- takt kwamen met de ninoofse jazzpianist Staf De Mol, waarmede we dan ook enige tijd een jazzgroep vormden. Willy Roggeman, romanauteur en free- jazzmuzikantHoe kwam je met hem in kontakt FT Eigenlijk langs de jazz om. Hoe speelden jullie toen FT Met Staf De Mol zaten we in de middle jazz (Bill Evans). Later met Wil ly Roggeman, die een voorkeur had voor Miles Davis en John Coltrane, gingen we hoe dan ook de moderne jazz-richting uit. Wij speelden naast de klassieke traditio nals ook eigen komposities. Willy Rogge man was de muzikant die me het eerste zelfvertrouwen bijbracht (mergi Willy). Er is tussen ons beiden tenandere, nog steeds een muzikale en een vriend schaps band Ik heb met de Willy Roggeman jazz lab prachtige dingen beleefd. Ik was amper 18 jaar toen wij in Bilzen optraden, juist voor Sonny Rollins. Eén jaar la ter was het jazz Middelheim, poetry in ternational te Rotterdam en free jazz festival van Gent. Je staat daar op het podium van Bilzen, wat in die tijd nog het grote jazz Bil zen was, en je vliegt er maar in. Prachtige herinneringen zijn dat. Ach teraf bekeken en gerelativeerd besef ik nu pas wat dat betekende. Speel je nog jazz Sporadisch met Willy Roggeman. En in andere jazzgroepen FT Vroeger speelde ik in de Koen De Bruyne-groep. Na veel zoeken en uitpro beren werd deze groep op het laatst echt formidabel Wat betekende Koen voor jou FT Hij was niet alleen een groot vriend, maar een nog grotere muzikant. En nu, wat de jazz betreft FT Ach, niet het verleden maar de toe komst in. Sinds geruime tijd werkt mijn vriend, Yvan 'Ketje' De Sauter (trouwens een prachtmuzikant) bassist van Johan Verminnen, druk aan eigen komposities voor een nieuwe groep. Het ligt niet in onze bedoeling hier' geld mee te gaan verdienen, trouwens in België kun je van de jazz-muziek niet leven, maar het dient als uitlaatklep voor wat we ner gens anders kwijt kunnen. Je speelde ook bij de Swinging Jaguars FT De Swinging Jaguars was een groep die me altijd sterk had aangetrokken. Ook reeds in de tijd dat ik bij de Konti ki's speelde. Niet alleen zongen ze prachtig samen, maar ze brachten ook de echte balsfeer met de allernieuwste hit jes. Op en top balorkest zou ik zeggen. Achteraf bekeken heb ik misschien wel te lang in het balcircuit gezeten. Maar uiteindelijk vind ik het wel positief want daar leer je de stiel Het spijtige aan die beginperiode vond ik de mentaliteit van de muzikanten. Zo woonde Jean Blaute, gitarist van r.v.h.g. en één van mijn beste vrienden, jaren lang Oj amper 10 km van bij mij. Toch hebben'we mekaar voor het eerst ontmoet in Brussel tijdens de opname van de LP van Jef VanuytselHiermede bedoel ik dan dat het er allemaal ergbekrompen aan toeging. Je speelde bij een groep en behoorde dus ook tot die groep. Er werd niet geduld dat je okkasioneel met iemand anders ging spelen. Vervolg pagina 4

Klokzjiel | 1980 | | pagina 3