IN DE DESPAUTEERSTRAAT S Firmin TIMMERMANS (vervolg) Je doet ook nog aan studiowerk Ben je tevreden met wat je bereikt hebt Ondanks de vooraanstaande plaats, die Johannes Despauterius sinds 1501 i n- nam aan de Leuvense pedagogie van de Lelie, was zijn leven toch niet zonder zorgen. De Leuvense universi te it was immers een zeer slechte werkgever, de lonen waren er zeer laag en wie er wilde blijven werken, was omzeggens verplicht zich priester te laten wijden zo kon men kanunnik worden aan één van de vele Leuvense kapittels en aan een prebende geraken, d.w.z. een jaarlijks deel van de inkomsten van het kapittel. Voor wie geen zin had om priester te worden en zelf over geen rijkdommen bezat) bleef er slechts één mogèlijkheid over zo vlug moge lijk uitzien naar een beter betaalde betrekki ng Vandaar dat heel wat voorgangers en leermeesters van Johannes Despauterius zo vlug mogelijk Leuven verlieten. Gerard Cannyf (of Cannifius) werd rek- tor van de Latijnse school te 's Her togenbosch. Jan de Coster (of Custos) vertrok naar Groningen en zou later rektor worden van de Onze-Lieve-Vrou- weschool te Antwerpen. Ook Despaute rius verkoos voor deze oplossing, want van huis uit was hij misschien niet arm., maar zeker ook niet rijk, en om priester te worden had hij blijkbaar geen zin. In september 1506 had hij de Lelie reeds verlaten en verbleef hij in het kleine college van de Begarden (mannelijke tegenhangers van de Begijnen) te Leuven. Blijk baar was hij reeds zo beroemd om zijn kennis van het Latijn dat hij voldoende privé-1eerlingen om zich heen kon verzamelen om daar ruim schoots te kunnen van leven. En wat nog belangrijker was Johannes Despauterius kreeg tijd om zich be zig te houden met zijn verdere studie van het Latijn. Waarschijnlijk vatte hij daar het idee op om de oude Latijnse spraakkunst van Alexander de Villa Dei (Villedieu in Normandië) die reeds sinds de middeleeuwen in gans West-Europa werd gebruikt, volledig te herwerken en te verbeteren. Maar daarover een andere keer meer. m, *03 Zoveel is zeker dat Johannes Despauterius nu bekend was geraakt in gans de kring van de Zuidneder landse humanisten. Ook kwam hij in kontakt met Georgius Haloinus, (1470-1536/37), heer van Halewyn (Halluin in Frans-Vlaanderen) en Komen, ambassadeur van Karei V en verbonden aan het Bourgondisch-Habsburgse hof van Filips de Schone en keizer Karei. Deze Georgius Haloinus, één van de weinige hogere edelen die zich aktief bezig hield met het humanisme en als beschermheer optrad van--onder andere Erasmus en Vives, kon er Despauterius toe overhalen zich als leraar te vesti gen aan de Latijnse school van Komen. In september-oktober 1508 verbleef Despauterius alleszins in Komen, maar amper een jaar later werd hij rektor van de school in Sint-Winoksbergen Frans-VIaanderenDaar zou hij ze ker blijven tot februari 1514, maar in de loop van datzelfde jaar keerde hij terug naar Komen, waar hij ging wonen in een..huis aan de brug over de Leie. Daar zou Johannes Despauterius over lijden in 1520. En dat was dan alles wat de heer J.J.H. Verlinden, boekdrukker te Bergen-op- Zoom en uitgever van de Laatste "DEs- pauteriaanse" spraakkunst in 1864 kon terugvinden over zijn Despauterius. Achteraf hoorde de heer J.J.H. Verlin den nog dat de stad Ninove in 1868 een schilderij, waarop Johannes Des pauterius zou zijn afgebeeld, had aan gekocht van een zekere Vergauwen, ont vanger van de Burgerlijke Godshuizen, voor de som van vierhonderd frank. Dat schilderij was overigens, naast zijn vele boeken, het enige wat over bleef van Johannes Despauterius. Zijn graf in de kerk van Komen werd immers vernield bij de brand van 1584. In de plaats daarvan hing nu in de Chrysoliuskerk van Komen een eenvoudig grafschrift met een verwijzing naar de lichamelijke handicap van Johannes Despauterius HIC I AC ET UN0CULUS HIER LIGT DE EENOOG, DIE SCHERPER ZAG DAN DE H0NDERD0GIGE ARGUS NINOVE IN VLAANDEREN BRACHT HEM VOORT, MAAR STOND HEM AF. HIJ STIERF IN 1520. HIJ RUSTE IN VREDE. Wat wij hem dan ook laten doen... tot volgende maand. slot volgt) GEORGES VANDE WINKEL bericht het volgend nummer verschijnt in oktober. Nadien ben jij bij Johan Verminnen gaan spelen FT Ik ontmoette Johan heel toevallig in mei '71. Ik speelde toen met de Swinging Jaguars het 1 mei bal en Johan stond geprogrammeerd als vedette. Ei genlijk was het toeval want in feite was er een boekingsfout gebeurd Johan speelt name!ijk nooit op ba Is. De ganse avond had Johan en groep (met o.a. r.v.h.g.) naar ons zitten luisteren. Als ik aan Johan's eerste vraag terug denk moet ik nu wel even lachen. Hij vroeg me namelijk of ik muziek kon le zen alsof dat een garantie was Met een vroeg hij ook of ik eventueel een vervanging wou doen. Zo kreeg ik dan mijn eerste en tevens voor mij legenda risch optreden met Johan Verminnen. Legendarisch FT Wel... samen met mij trad ook Koen De Bruyne voor het eerst op met Johan Verminnen. Dit optreden was dan ook met een het laatste optreden van R. V.H, Groene Woud met Johan. Als je goed ge volgd hebt begrijp je dan ook dat er met twee pianisten gespeeld werd. Ga je na al die jaren bij Johan niet naar iets anders verlangen FT Uiteraard, verlang je naar andere dingen, maar Johan is samen met R. V.H. Groenewoud één van die figuren die zich konstant weten te vernieuwen. Het heeft eerst en vooral te maken met het feit dat ik na al die jaren nog steeds in Jo han geloof en dat ik ervan overtuigd ben dat wij ooit internationaal zullen sla gen. Wel met de nodige ups en downs maar dat hoort er nu eenmaal bij. Wel licht klinkt dat pretentieus, maar ik vind als je niet meer 100 gelooft in wat je doet dat je er dan best meteen kunt mee stoppen. Het toffe bij Johan is dat we ieder optreden evalueren en me kaar kritiek durven geven waardoor het 'fris' blijft. FT Gelukkig maar. Wat optredens be treft zijn er goede en slechte periodes. Dus Wat is studiowerk FT Studiowerk is gans anders. Je kan het niet vergelijken met live-optreden. Je kan live heel goed zijn maar helemaal niet bekwaam zijn voor het studiowerk. Studiowerk is toch gewoon spelen wat er geschreven staat FT Dat is helemaal'niet waar. Je moet niet denken dat als je de studio binnen komt de partituur altijd volledig uitge schreven is. Er is eerst en vooral het verschil met een live-optreden. Live vlieg je erin en je zorgt ambiance te scheppen. Voor de studio-opname is dit ook zo, maar je moet met nog heel wat an dere faktoren rekening houden, zoals klank, tempo, en toch zeer relax spelen om dan nog niet te spreken over de vin dingrijkheid die iedere producer van u verwac ht FT Wat ik heb bereikt Och, wat mij betreft waar ik sta of niet sta, in fei te heb ik er nooit veel voor gedaan. Ik ben altijd wat lui geweest, tenminste wat mijn instrument betreft. Ik ben er tenandere nooit in geslaagd echt te oefe nen. Het ging dikwijls zo maar.. Ik voel me goed. Ik doe wat ik graag doe. Wat betekent muziek voor jou FT Voor mij is muziek een manier om mij uit te drukken. Het is onontbeer lijk. Ik zou zonder de muziek niet kun nen leven. Het is geven, krijgen en in tens beleven. Jaja, zoals... jaja, zeer juist. Ondertussen is het reeds avond geworden en Firmin moet weg voor een optreden. Hij ziet er niet zenuwachtig uit. Voor zijn vertrek kan ik er me toch niet van weerhouden hem even te vragen hoe hij zich voelt als hij gaat spelen. Hij glimlacht even en dan komt het antwoord. FT Ik speel nog altijd met hetzelfde enthousiasme als de eerste keer toen ik met de Kontiki's speelde. Ik vlieg er nog altijd in alsof iV zestien ben. Ge lukkig maar. En Firmin Timmermans, drummer-percussio nist van Johan Verminnen, Willy Roggeman en vele anderen, vertrekt naar een stu dio-opname, een producing van een plaat, een live-optreden... Wie weet.

Klokzjiel | 1980 | | pagina 4